Vijesti

Općina Podgorač brine o ravnomjernom razvoju svih svojih naselja

Svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Podgorač bila je središnji dio programa obilježavanja Dana Općine Podgorač. Sjednica je održana u domu mjesnog DVD-a danas (13. veljače 2024. godine), dan uoči blagdana Sv. Valentina, zaštitnika Podgorača,. Uz vijećnike, općinskog načelnika Gorana Đanića i predstavnike društvenog života ove općine, sjednici su nazočili obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, saborske zastupnice Nataša Tramišak i Vesna Vučemilović, zamjenik župana Josip Miletić, gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba, gradonačelnik Donjeg Miholjca Goran Aladić, načelnik Općine Marijanci Darko Dorkić, načelnik Općine Donja Motičina Željko Kovačević i drugi uzvanici.

O radu u prošloj godini i aktualnostima u Općini Podgorač uvodno je govorio općinski načelnik Goran Đanić. - Prošlu su godinu obilježile velike investicije, a na tom tragu nastavljamo i ove godine. Planiramo završetak Gospodarske zone vrijednosti oko 1,5 milijuna eura te pročistača otpadnih voda vrijednog 3,5 milijuna eura, kao i izgradnju akumulacije Breznica koja će biti jedna od naših najvećih investicija. Na svom putu Općina Podgorač uvijek je računala i na podršku Osječko-baranjske županije s kojom imamo izvrsnu suradnju u planiranju i realizaciji važnih projekata za sve naše stanovnike – rekao je Đanić.

Čestitku svim mještanima Općine uputio je i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić koji je potaknuo sve okupljene da i dalje pokreću različite inicijative. - Danas smo od načelnika Gorana Đanića čuli informacije o nizu projekata u Općini Podgorač, a znamo da je svaki projekt važan i hvalevrijedan, bilo da donosi izdašnu financijsku omotnicu i zapošljavanje većeg broja ljudi ili samo jedne osobe. Zato mogu samo poželjeti da se razvoj Općine u tom smjeru i nastavi. Općina Podgorač je prostorno velika, ima oko 2.500 stanovnika, no kao što Županija brine o ravnomjernom razvoju svih dijelova OBŽ, drago mi je da načelnik sa svojim timom izuzetno brine o ravnomjernom razvoju svih devet naselja te se svuda ulaže u potrebnu infrastrukturu, dječja igrališta i sve druge potrebe – kazao je Lukić. Dodao je kako je Županija do sada ulagala u sve sfere društvenog, kulturnog, sportskog i gospodarskog života na području općine izdvajajući sredstva za vatrogastvo, rad škole, obnovu i izgradnju cesta i ostale komunalne infrastrukture, a isto će činiti i u budućnosti.

Okupljenima se obratila i saborska zastupnica Nataša Tramišak koja je uz čestitku mještanima Općine istaknula kako je upravo Općina Podgorač dokaz da i manje sredine mogu biti pokretači kvalitetnih projekata zahvaljujući kojima se stvaraju povoljni uvjeti za život. – Mogu osobno posvjedočiti da je načelnik jedan od poduzetnijih načelnika općina koji je mnogobrojne projekte komunicirao i prijavljivao na naša ministarstva. Ovim putem svim mještanima čestitam i blagdan općinskog zaštitnika, sv. Valentina i želim vam puno uspjeha u budućem radu – naglasila je Tramišak. Saborska zastupnica Vesna Vučemilović u svom se obraćanju osvrnula na primjetnu ravnomjernu razvijenost svih devet naselja Općine istaknuvši kako svako mjesto ima neko središnje okupljalište. To je, kaže, ključno za ostanak stanovništva u ruralnim krajevima.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=918#sigProId64751a8bff

Predstavljanje Osječko-baranjske županije u Beču novi korak u jačanju međunarodne suradnje

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić nazočio je, u subotu (10. veljače 2024. godine) 31. Hrvatskom balu Austrijsko-hrvatske zajednice za kulturu i šport, održanom u Beču, kojem je Osječko-baranjska županija bila županija partner, a uz župana svečanosti su nazočile i pročelnica UO za gospodarstvo OBŽ Ivana Katavić Milardović i direktorica TZ OBŽ Ivana Jurić. Riječ je o tradicionalnom događanju kojim se povezuje iseljena i domovinska Hrvatska, čuva hrvatski jezik i kultura i njeguje nacionalni identitet. Uz predsjednika Austrijsko-hrvatske zajednice za kulturu i šport Zlatka Šljivića, balu su nazočili veleposlanik RH u Republici Austriji Daniel Glunčić, savjetnica s posebnim položajem za pitanja hrvatskog iseljeništva/dijaspore Croatiana Gregurić te ostali uvaženi gosti.

Tijekom obraćanja obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić naglasio je kako Osječko-baranjska županija posljednjih sedam godina bilježi pozitivne promjene i snažan infrastrukturni razvoj.

- Da smo na ovom balu bili prije nekoliko godina, morali bi smo razgovarati o iseljavanju naših stanovnika, o regiji koja se nije uspjela razviti i ojačati nakon Domovinskog rata, međutim, situacija je danas potpuno drugačija. Zajedno s dosadašnjim županom, a sada potpredsjednikom Vlade RH i ministrom obrane Ivanom Anušićem, imao sam sreću i čast biti u timu koji je odlučio napraviti sve za dobrobit žitelja Osječko-baranjske županije, pa i cijelog istoka Hrvatske. Uz podršku Vlade RH osmišljen je i projekt „Slavonija, Baranja i Srijem“ putem kojeg je investirano više od 3 milijarde eura na to područje, od čega 1,1 milijarda eura u našu županiju. Na tom tragu, ne mogu ne spomenuti poljoprivredu koja je ključna za budućnost razvoja naše županije u kojoj se proizvodi 35% ukupnog hrvatskog svinjskog mesa, obavlja gotovo polovica hrvatske sjetve suncokreta i otkupljuje 33% ukupne proizvodnje mlijeka. Imamo 12.244 poljoprivredna gospodarstva, ulažemo u sustave navodnjavanja i akumulacije, potičemo mlade poljoprivrednike kako bismo stvorili tržišno konkurentno poljoprivredna gospodarstva. Lani smo otvorili Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće, kao i Gospodarski centar OBŽ, koji su se već u prvoj godini poslovanja iskazali kao važni gospodarski i poljoprivredni čimbenici. Uz to, bilježimo izvrsne rezultate na području turizma, organizirali smo niz posjećenih manifestacija, a kao ovogodišnji nositelji titule Europske regije sporta, dodatna sredstva uložit ćemo u izgradnju sportske infrastrukture. Također, veliku pozornost posvećujemo Hrvatima izvan domovine, s kojima ostvarujemo projekte prekogranične suradnje te pomažemo radu i djelovanju sportskih i vjerskih zajednica - kazao je Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=918#sigProId358c0c55b3

Tijekom boravka u Beču, Lukić se susreo i s veleposlanikom Republike Hrvatske u Austriji Danielom Glunčićem s kojim je razgovarao o mogućnostima daljnje suradnje i još jačeg povezivanja gospodarskih i društvenih subjekata Austrije i Osječko-baranjske županije. Tijekom susreta razmotrene su teme ulaganja u poljoprivrednu proizvodnju, pri čemu bi važnu ulogu imalo Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera i Fakultet agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, ali i zaštita okoliša te ekološka proizvodnja s minimalno otpada, u čemu su Beč i Republika Austrija izuzetno napredni. Veleposlanik Glunčić izrazio je zadovoljstvo nedavnim uspjehom hrvatske diplomacije, s obzirom da austrijska pokrajina Štajerska od sljedeće akademske godine uvodi hrvatski jezik kao samostalan predmet nastave materinskog jezika u svoj redovni školski sustav.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić susreo se i s domaćinima i organizatorima Hrvatskog bala, predsjednikom AHZ za kulturu i šport Zlatkom Šljivićem te predsjednicom za kulturu Zajednice Jadrankom Vincek, s kojima je razgovarao o položaju i djelovanju hrvatskih udruga u Austriji, istaknuvši snažnu podršku Osječko-baranjske županije svim Hrvatima izvan domovine.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=918#sigProIda7f885600c

Počinje novi ciklus besplatnih seminara za poduzetnike u organizaciji Osječko-baranjske županije

Osječko-baranjska županija pokrenula u rujnu 2022. godine projekt „Poduzetnički obzor“ koji obuhvaća i besplatne edukacije za poduzetnike. Svrha pokretanja projekta je razmjena znanja i iskustava te bolja suradnja i povezivanje poduzetnika i ostalih osoba uključenih u poslovni svijet. Kroz dosadašnje seminare obrađene su različite teme prilagođene potrebama poduzetnika i poslovnog okruženja, što pozitivnim komentarima i pohvalama potvrđuju i sami poduzetnici.

- Osječko-baranjska županija prepoznala je važnost cjeloživotne edukacije, a besplatni seminari jedan su od oblika pomoći poduzetnicima kroz koji Županija podupire stimulativnu poslovnu klimu i potiče razvoj poduzetništva. Pozitivna gospodarska kretanja, rast broja obrta, povećanje zaposlenosti i pad nezaposlenosti dokaz su kontinuiranog rada, provođenja ciljanih projekata i partnerskog odnosa između Županije i poduzetnika - kaže Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije.

Novi ciklus seminara započinje temom „Mentalno zdravlje - antistresne tehnike“. Seminar će se održati 16. veljače 2024. godine u Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije (Županijska 4) u Osijeku, s početkom u 10.00 sati, a predviđeno trajanje je do 13 sati. Predavač je Melita Pavlek, certificirani trener poslovnih vještina i voditelj mindfulness prakse na radnom mjestu. Za sudjelovanja na ovom seminaru potrebno je popuniti i poslati obrazac prijave koji se nalazi na web stranicama Županije u okviru novog projekta „Poduzetnički obzor“ najkasnije do 14. veljače ove godine.

Mentalno zdravlje ključno je za ispunjen i produktivan život. Dobro mentalno zdravlje stanje je dobrobit, zahvaljujući kojem ljudi mogu ostvariti svoj potencijal, nositi se sa stresom, raditi i doprinositi životu zajednice. Cilj ove edukacije je osnaživanje i stavljanje fokusa na osobni razvoj i vlastitu ulogu u održavanja mentalnog zdravlja. U okviru edukacije bit će obuhvaćene sljedeće teme: Zašto je važno znati što je stres i kako njime upravljati, Što je uloga fokusa, Kako koristimo disanje, Basic mindfulness, Krug našeg utjecaja. Edukacija uključuje kombinaciju konkretnih znanja i vještina te vježbe i izradu plana provedbe naučenog u praksi. Nakon završetka programa polaznici će moći prepoznati različite mogućnosti za poboljšanje svojeg fokusa, osvijestiti alate za poboljšanje mentalnog zdravlja te proširiti i istražiti svoj osjećaj upravljanja vlastitim stanjima.

Radionica o financiranju programa i projekata udruga u OBŽ

Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Osječko-baranjske županije i Upravni odjel za turizam, kulturu i sport Osječko-baranjske županije pozivaju predstavnike udruga da se odazovu pozivu na radionicu koja će se održati u 14. veljače 2024. godine (srijeda) s početkom u 9.30 sati u Velikoj vijećnici OBŽ, Županijska 4, Osijek.

Tema radionice je Javni poziv za financiranje programa i projekata udruga od interesa za opće dobro u Osječko-baranjskoj županiji iz sredstava Proračuna Osječko-baranjske županije za 2024. godinu i prezentacija elektroničke prijave putem online servisa.

https://www.obz.hr/index.php/udruge

Turistički aduti Slavonije, Baranje i Srijema predstavljeni u Sloveniji

Na turističkom sajmu „Alpe-Adria“ koji se od 31. siječnja 2024. do 3. veljače 2024. godine održao po 34. put u Ljubljani u Republici Sloveniji, Slavonija se predstavila kao turistička destinacija koja je kao regija poznata velikom broju Slovenaca. Tako je zajedničkim snagama turističkih zajednica 5 slavonskih županija predstavljena ponuda destinacije u suradnji Turističkih zajednica Virovitičko – podravske, Požeško – slavonske, Brodsko-posavske, Osječko – baranjske i Vukovarsko – srijemske županije.S obzirom na to da su Slovenci veliki ljubitelji prirode, sajam u Ljubljani bio je idealna prilika za predstavljanje prirodnih ljepota Slavonije i ponude aktivnog turizma. Uz pitanja o bicikliranju, velik interes iskazan je i za posjete vinarijama i poznatim vinogorjima, izvijestili su iz Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.

Iako je za Slavoniju domaće tržište primarno, gosti iz Slovenije ostvarili su u Slavoniji 2023. godine u pojedinim županijama rast noćenja od čak 56% u odnosu na prethodnu godinu. Uz to, prošla godina bila je rekordna u Slavoniji što se tiče turističkih noćenja i dolazaka, jer je ostvareno 14,5% više noćenja u odnosu na do sada rekordnu 2022. godinu.

Novo zajedničko predstavljanje Slavonije slijedi već sredinom veljače, na važnom međunarodnom turističkom sajmu F.re.e. u njemačkom Münchenu i sajmu Fiets en wandelbeurs u nizozemskom Utrechtu. Ožujak je rezerviran za zajedničko predstavljanje destinacije u Beču na sajmu Ferienmesse.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=918#sigProId3bc4c71fcc

Novi sustav olakšava ostvarivanje prava na povlastice u prometu osobama s invaliditetom

U organizaciji Agencije za komercijalnu djelatnost (AKD) danas (8. veljače 2024. godine) u Hotelu Osijek održana je edukacija o projektu MOSI „Unaprjeđenje sustava korištenja prava osoba s invaliditetom u području mobilnosti“, čiji je korisnik Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, a AKD je partner. Između ostalih novosti u vezi prava osoba s invaliditetom, osobitu pozornost imalo je uvođenje jedinstvenog dokumenta koji sadrži i Nacionalnu i Europsku iskaznicu za osobe s invaliditetom, iskaznicama koje su ključne u ostvarivanju lakšeg pristupa brojnim pogodnostima i povlasticama iz područja Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. Cilj edukacije tako je približavanja projekta i svih njegovih elemenata (informacijski sustav, izdavanje po službenoj dužnosti, javne isprave) osobama s invaliditetom, a nazočnima je uz Nacionalnu i Europsku iskaznicu, prezentirana i Europska parkirališna karta za osobe s invaliditetom, te pojašnjeni elementi kompleksnog IT sustava.

Novi sustav pojasnili su Darko Akrap i Mateo Crnković iz AKD-a, a sudionike edukacije pozdravio je Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije. Čestitao je Ministarstvu i AKD-u na uključivanju u projekt namijenjen osobama s invaliditetom te naglasio kako je svaki takav projekt dobrodošao i u Osječko-baranjskoj županiji.  

- Osječko-baranjska županija pridaje veliku pozornost osobama s invaliditetom, osobito u poslovima koji se obavljaju kroz resorni Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje. Kao što je poznato, prava osoba s invaliditetom su zajamčena, a mi te usluge i njihovu dostupnost nastojimo unaprijediti i kroz jačanje civilnog sektora, kako bi kroz svoje projekte, ali i financiranje od strane Osječko-baranjske županije pružio što više dostupnih usluga osobama s invaliditetom - rekao je Lukić. Podsjetio je da je, između ostalih aktivnosti i projekata, Osječko-baranjska županija kroz projekt dostupnije primarne zdravstvene zaštite osigurala pristup za osobe s invaliditetom i druge uvjete na većini objekata diljem županije.

Voditelj projektnog tima AKD-a Mateo Crnković pojasnio je detalje projekta „Unaprjeđenje sustava korištenja prava osoba s invaliditetom u području mobilnosti“. Naglasio je da se projekt ne odnosi samo na izdavanje javnih isprava nego i na moderan i kompleksan sustav koji je temelj za izdavanje tih isprava te vjeruje da će se projektom značajno olakšati ostvarivanje prava na povlastice u području prometa osoba s invaliditetom. Naglasio je da korisnici ne moraju podnositi zahtjeve nego će AKD temeljem javne ovlasti i po službenoj dužnosti obraditi podatke iz registra osoba s invaliditetom, provjeriti ih u evidencijama MUP-a te izraditi javne isprave i poslati ih na adrese osoba s invaliditetom. Do sada je izdano oko 60.000 iskaznica i 40.000 parkirališnih karti.  

Ugodno iznenađen novim sustavom, nazočnima se obratio Borislav Barišić, predsjednik Saveza udruge dragovoljaca HOS-a i 100 postotni HRVI II. skupine. Prije tjedan dana na kućnu adresu je dobio novu iskaznicu te ističe da je to hvalevrijedna akcija Vlade i AKD-a. Podsjetio je kako postoje određeni problemi u ostvarivanju prava osoba s invaliditetom, kao i moguće nepravilnosti u korištenju starih iskaznica za parkiranje. - Napokon se to regulira. Zahvaljujem što nam se iskaznice šalju umjesto da, kao do sada, i najteži invalidi danima idu od šaltera do šaltera, zamaraju od vrata do vrata. Napokon imamo nešto da se pomogne najtežim stradalnicima Domovinskog rata - rekao i pohvalio što se prava na povlastice odnose na osobu, a ne kao do sada na automobil.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=918#sigProId1b79aed692

Hrvatska je prva država članica EU koja izvan projekta uvodi Europsku iskaznicu za osobe s invaliditetom, a isporuka prvih isprava već je krenula. Projekt MOSI financiran je iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, a vrijedan je preko dva milijuna eura. Nacionalna i Europska iskaznica, kao i Europska parkirališna karta za osobe s invaliditetom, izdaju se automatski, temeljem podataka iz Registra osoba s invaliditetom koji vodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo i drugih relevantnih registara.

Digitalizacija procesa dodjele povlastica olakšava osobama s invaliditetom ostvarivanje prava na isprave prema zakonskim kriterijima, koje se dostavljaju na adresu prebivališta. Svi koji steknu prava na Nacionalnu iskaznicu automatski dobivaju i Europsku iskaznicu, koja im omogućuje jednak pristup pogodnostima u svim državama članicama EU. Pogodnosti uključuju turizam, kulturu (muzeji, kazališta, koncerti) i sport.

Nacionalnom iskaznicom za osobe s invaliditetom ostvaruju se povlastice u četiri područja - željezničkom i pomorskom putničkom prijevozu, pri korištenju autocesta i uporabi javnih cesta. Postojeći dokumenti i parkirališne karte vrijede do 15. svibnja 2024. godine. Europske parkirališne karte za osobe s invaliditetom, kojima se ostvaruje pravo parkiranja diljem EU na posebno označenim mjestima sa simbolom pristupačnosti također će biti poslane na adresu prebivališta u Republici Hrvatskoj.