Vijesti

Uručena vozila za pet škola u programu cjelodnevne nastave

Od ukupno 62 škole u Hrvatskoj u kojima se provodi eksperimentalni program „Osnovna škola kao cjelodnevna škola: Uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja“ čak 13 su škole s područja Osječko-baranjske županije. Od toga su 10 škole čiji je osnivač Županija, Grad Osijek je osnivač dvije, a jednoj je osnivač Vlada RH. Provođenje programa je u tijeku, a danas (8. ožujka 2024. godine) u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije u Osijeku održana je prigodna svečanost na kojoj je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić uručio ključeve pet vozila ravnateljima osnovnih škola uključenih u program cjelodnevne nastave. Vozila su tako dobile osnovne škole Popovac, Ernestinovo, Budrovci, Drenje i Josipa Antuna Ćolnića Đakovo. Inače, u ovom projektu Osječko-baranjska županija provodi sve postupke javne nabave (radovi, oprema i vozila) u ime i za račun škola kojima je osnivač. Između ostalih aktivnosti, proveden je i postupak javne nabave vozila.

- Osječko-baranjska županija kao osnivač 53 osnovne škole podržala je i uključila se u projekt cjelodnevne nastave te je s našeg područja najviše škola u Hrvatskoj prijavljeno u projekt. Vrijednost projekta za škole kojima je osnivač naša Županija iznosi 2,56 milijuna eura te će se za potrebe cjelodnevne nastave izvesti niz radova i kupiti nova oprema. Tako je nabavljeno je i pet novih vozila vrijednih 167.000,00 eura, a koja će školama sigurno dobro poslužiti. Naime, naša županija je i prostorno velika, pa će vozila dobro poslužiti za potrebe i usluge matičnih i područnih škola i uopće za provedbu ovog projekta. Cilj nam je da kroz cjelodnevnu nastavu djeca ne gledaju na školu samo kao na ustanovu u koju dolaze učiti te će u cjelodnevnoj nastavi provoditi i ostale aktivnosti, družiti se i raditi sve što je potrebno u današnje vrijeme za njihovu socijalizaciju - rekao je Lukić.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš Kul podsjetila je kako je prošlo svih deset škola kojima je osnivač i koje je Osječko-baranjska županija prijavila za eksperimentalni projekt Ministarstva obrazovanja. - U ovih nekoliko mjeseci provođenja programa primjećujemo zadovoljstvo i djece i roditelja. Naime, djeca sada provode puno više kvalitetnog vremena u školi, tijekom kojeg su im na raspolaganju brojne slobodne aktivnosti na koje su ih roditelji inače morali voziti. Najveća naša škola koja je uključena u projekt je OŠ Antuna Čolnića iz Đakova s gotovo 500 učenika, dok je najmanja OŠ „S.S. Kranjčević“ iz Levanjske Varoši s 42 učenika. Uz deset matičnih škola imamo i 16 područnih u kojima se na jednak način provodi projekt cjelodnevne nastave tijekom koje imaju dva obroka dnevno. Inače, sredstva koja su škole dobile na raspolaganje, dijele su u tri kategorije: radovi, oprema i vozila, pri čemu se nisu sve škole javile konkretno za nabavu vozila već su sredstva usmjerile na druge stvari - rekla je pročelnica Miranda Glavaš Kul.

Dodala je da je velika prednost u provođenju ovog projekta što je Osječko-baranjska županija prva u Hrvatskoj uvela program besplatnog obroka za sve učenike, opremila kuhinje te su sada, kad je projekt podignut na nacionalnu razinu, stvoreni preduvjeti za njegovo kvalitetnije provođenje. Izvrstan primjer u tom smjeru vidljiv je u OŠ Drenje koja ima sedam područnih škola i u svaku od njih se voze kuhani obroci, a peče se i domaći kruh. Potvrdio je to i ravnatelj Darko Čota naglasivši kako kuhane obroke svojim učenicima nude od 2017. godine.

- Godinu dana kasnije, Osječko-baranjska županija preuzela je financiranje i od tada svako dijete ima topli obrok. S obzirom da smo škola sa čak sedam područnih škola, nabava novih kombi vozila nam je velika pomoć jer će nam pomoći u boljoj komunikaciji matične i područnih škola, prijevozu učenika i učitelja na terensku nastavu, natjecanja, ali i za sve drugo za što bude potrebno - istaknuo je Čota.

Ravnateljica Osnovne škole Popovac Jadranka Sabljak istaknula je kako je nabava vozila značajna za matičnu i dvije područne škole. Ističe da je Baranja prometno loše povezana te se skupo plaća svaki prijevoz, a kako škola ima manji broj učenika, vozilo će im poslužiti i za terensku nastavu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=894#sigProId78028ab8e5

Obilježena 33. godišnjica Specijalne jedinice policije „Orao“

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen-obilježja ispred zgrade Policijske uprave osječko-baranjske u Osijeku danas (7. ožujka 2024. godine) obilježena je 33. godišnjica ratne postrojbe Specijalne jedinice policije "Orao". Počast pripadnicima ove postrojbe poginulim u Domovinskom ratu odali su članovi njihovih obitelji i suborci, načelnik PU osječko-baranjske Ladislav Bece, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin i drugi.  

Načelnik Ladislav Bece naglasio je kako su specijalni policajci bili najspremniji u obrani tijekom Domovinskog rata, a najzahtjevnije zadatke obavljali su i nakon tih događanja. Rekao je kako je specijalna policija bila prva naoružana formacija koja je stala u obranu Hrvatske, a po hrabrosti i požrtvovnosti posebno su se istaknuli specijalni policajci koji su sudjelovali u svim oslobodilačkim akcijama.

- Mi smo u Osječko-baranjskoj županiji izuzetno ponosni na ovu postrojbu koja je djelovala za vrijeme Domovinskog rata, a nakon preustroja djeluje i danas. U ožujku 1991. godine prema zapovjedi tadašnjeg ministra unutarnjih poslova osnovana je Jedinica za specijalne namjene, čiji su se pripadnici od samoga početka susretali s teškim izazovima kako bi sačuvali suverenost naše domovine. Stoga smo im se i danas zahvalili za svu žrtvu koju su podnijeli, ali i za sve što su ostavili mlađim naraštajima, jer su kad je bilo najteže, svojim primjerom pokazali kako se voli domovina - kazao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Predsjednik Udruge specijalne jedinice policije "Orao" Ilija Vidić rekao je da je postrojba ustrojena 3. ožujka 1991. godine kao Jedinica za posebne namjene “Orao”. Tijekom Domovinskog rata kroz postrojbu je prošlo ukupno 1.401 aktivnih i pričuvnih policajaca, liječnika i članova medicinskih ekipa. Poginulo je 19 pripadnika postrojbe, a 66 je ranjeno.

- U ožujku 1991. godine zapovjeđeno je da se u svim policijskim upravama osnuju specijalne jedinice policije. Tih godina policija je zapravo bila temelj stvaranja hrvatske države, a to je jedinstven slučaj u povijesti da je policija stvarala državu. Između ostalih, SPJ „Orao“ Osijek je bila jedina oružana sila i prva ratna postrojba u ovom dijelu Hrvatske. Kad se oformila linija obrane u Osijeku, pripadnici ove jedinice odlazili su i na druga ratišta diljem Hrvatske te su sudjelovali u svim važnijim akcijama Domovinskog rata - kazao je predsjednik Udruge Specijalne jedinice policije iz Domovinskog rata Josip Slaćanin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=894#sigProId7300b927cb

Županija osigurala milijun eura za potpore u poljoprivredi, a projekt Centra za kontrolu komaraca upućen na odobravanje EK

Vijećnici Skupštine Osječko-baranjske županije na danas (6. ožujka 2024. godine) održanoj 28. sjednici aktualnog saziva razmatrali su 22 točke dnevnog reda. Osobitu pozornost posvetili su Izvješću župana o radu u razdoblju od 1. srpnja do 31. prosinca 2023. godine, potporama u poljoprivredi i ruralnom razvoju u prošloj i ovoj godini, aktualnostima u vezi kontrole komaraca te programu poticanja poduzetništva u Osječko-baranjskoj županiji. Sve točke su usvojene većinom glasova nazočnih vijećnika.  

- Uz sve relevantne podatke o nizu značajnih aktivnosti i događaja u okviru redovitih i temeljnih nadležnosti županije te u vezi strateških projekata, Izvješće župana sadrži i informacije o izvanrednim događajima, poput požara, poplava i elementarnih nepogoda, a koje su u posljednjih šest mjeseci zahvatile i našu županiju. Što se tiče projekata, navedeni su projekti koji su provedeni, koji su završeni i koji su u tijeku. Na dnevnom redu je bio i prijedlog odluke o mjerama u poljoprivredi, a s obzirom na sve veće izazove s kojima se poljoprivrednici suočavaju, svjesni smo da je nužno prilagoditi i mjere potpore. U tom smislu, snažno zagovaramo uključivanje mladih u poljoprivredu, pri čemu Osječko-baranjska županija prednjači s čak 19,7% mladih u ukupnom broju poljoprivrednika, u odnosu na nacionalni prosjek od 14,4%. Upravo smo prije dva dana predstavili projekt Digitalno selo u Strizivojni, prvi takav u Hrvatskoj, a Osječko-baranjska županija je odabrana za njegovu provedbu jer je prepoznata kao najaktivnija županija i takva će biti i u budućnosti. Osim navedenog, danas je bilo riječi i o programu poticanja poduzetništva jer nam je cilj održati i poboljšati stanje koje trenutno imamo u gospodarstvu, kada bilježimo nisku nezaposlenost, odnosno visoku zaposlenost te ćemo nastaviti osluškivati potrebe tržišta rada i shodno tome kreirati potrebne mjere potpore - kazao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj OBŽ Romeo Jukić dodao je da su danas donesene odluke o programu i potporama za unaprjeđenje lovstva, te u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Naglasio je kako je Županija ove godine donijela tri nove potpore u lovstvu, sada ih ima osam, a ukupna im je vrijednost 67.000,00 eura.

- Uz navedene potpore za ruralni razvoj, u poljoprivredi imamo 16 potpora ukupne vrijednosti 843.300,00 eura, što zajedno s sredstvima koje Županija izdvaja za poslove geodetsko-katastarske izmjere daje iznos više od milijun eura koliko županija izdvaja ove godine u ovom sektoru. Ove godine poseban interes bilježimo za potpore podizanje plastenika i staklenika za uzgoj povrća i voća, zatim za podizanje/rekonstrukciju intenzivnih nasada jabuka, rekonstrukciju ekstenzivnih nasada u voćarstvu, ali i potpore za rekategorizaciju kojima pomažemo svinjogojcima, a osobit novitet je potpora za očuvanje pčelinjeg fonda, što prvi puta odobravamo - kazao je pročelnik Jukić.

Prijedlog Sporazuma o suradnji u programu kontrole komaraca između Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka i općina Erdut, Bilje, Darda i Petrijevci bila je redovita točka današnje sjednice, a raspravu je dodatno potaknuo i vijećnik Marko Bogatić. Rekao je da je prijedlog sporazuma „dobar korak naprijed“, no naglasio je da je to parcijalno, a ne cjelovito rješenje, kakvo je potrebno za sve građane i dijelove županije.

- Kada je riječ o problematici komaraca, Županija nema zakonsku obvezu rješavanja tog pitanja, međutim mi ovdje živimo i stalo nam je do dobrobiti svih naših stanovnika. Zbog toga i unatoč svemu što se ranije događalo, nemamo namjeru odustati od rješavanja ovog problema. Naime, i ove smo godine u proračunu izdvojili 200.000 eura, što nije dostatno ni zajedno sa sredstvima jedinica lokalne samouprave. Zato smo krenuli u projekt stvaranja Centra za kontrolu komaraca, a koji bi u narednih nekoliko godina trebao dovesti do smanjenja broja komaraca na našem području. To bi posljedično dovelo do dodatnog razvoja kontinentalnog turizma, gospodarstva i općenitog života svih stanovnika - poručio je Lukić.

Ravnatelj JU Županijska razvojna agencija OBŽ Denis Ćosić istaknuo je kako je projekt Centra za kontrolu komaraca jedan od 40 projekta koje je Županija odredila u svom Planu razvoja do 2027. godine.

- Projekt je kao strateški projekt pomno pripreman i programiran kroz prekograničnu suradnju Hrvatske i Mađarske. Projekt je dogovoren i upućen Europskoj komisiji na odobravanje, što bi se prema informacijama iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU moglo dogoditi do kraja ožujka ili tijekom travnja. Tada će Ministarstvo raspisati javni poziv za strateške projekte, na koji mi prijavljujemo projekt. Osim zahtjevnog programiranja, od pripremnih radnji u postupku smo izrade projektno-tehničke dokumentacije, a realizacija ovisi o tomu kada Komisija odobri program te raspiše javni poziv, što očekujemo u drugom dijelu ove godine - kazao je te dodao:

- Prema projektu kod nas je predviđena izgradnja zgrade Centra za kontrolu komaraca kojim bi u početku upravljao Nastavni zavod za javno zdravstvo OBŽ. Nastavilo bi se praćenje i kontrola komaraca, a tu je i dijagnostički laboratorij, dakle i istraživački i znanstveni dio postupaka prema komarcima. U konačnici naš Zavod bi trebao proizvoditi sterilne mužjake da bi se provodila najsuvremenija metoda kontrole komaraca, koju sada primjenjuje samo nekoliko zemalja u svijetu. Želimo postati nacionalni, regionalni, europski čak i svjetski centar u proizvodnji sterilnih komaraca, za što imamo znanstvenu i stručnu podlogu - rekao je Ćosić te dodao da predviđena sredstva za projekt iznose 5 milijuna eura.

Pod točkom pitanja i inicijative tu mogućnost koristili su vijećnici Zlatko Ahić, Ivica Beširović, Sanja Bježančević, Marko Bogatić, Samir Haj Barakat, Krešimir Čabaj, Josip Skočibušić, Zlatko Adjulović i Ivica Mandić, a na pitanja je odgovorio obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=894#sigProId51d5027c6f

Osječko-baranjska županija kao primjer integracije romske nacionalne manjine u društvo

Danas (6. ožujka 2024. godine) Osječko-baranjsku županiju posjetio je ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić u društvu državnog tajnika Domagoja Mikulića i saborskog zastupnika romske nacionalne manjine Veljka Kajtazija. S obnašateljem dužnosti župana Osječko-baranjske županije Matom Lukićem i načelnikom Općine Darda Antom Vukojom posjetili su romsko naselje u Dardi izgrađeno sredstvima Intervencijskog plana. 
Riječ je o 87 novih kuća  koje su zamijenile postojeće neuvjetne objekte, a koje su korisnici dobili besplatno na korištenje. Posjetili su i Društveni dom u kojem je organiziran produženi boravak za školarce romske nacionalne manjine.
 
– Obišli smo nekoliko lokacija na području naše županije gdje živi dio romske nacionalne manjine. Želim se zahvaliti ministru Erliću, državnom tajniku Mikuliću, saborskom zastupniku Kajtaziju, gradonačelniku Belog Manastira Robu i načelniku Općine Darda Vukoji na dosadašnjoj suradnji na integraciji romske nacionalne manjine na području Baranje. Izgradnjom ovih kuća pružamo nove mogućnosti i novo mjesto odrastanja mladih ljudi, posebno me se dojmila organizacija rada u Društvenom domu gdje je organizirano praćenje obrazovanja romske djece kao dodatna aktivnost u obrazovnom sustavu. Ističem i kako predstavnici romske nacionalne manjine sudjeluju u radu Savjeta za nacionalne manjine Osječko-baranjske županije, a ove godine smo povećali sredstva za 20% za organizaciju manifestacija i provedbu njihovih projekata s toga vjerujem u uspješan nastavak naše suradnje – rekao je Lukić. 
 
 
Nakon Darde posjetili su Grad Beli Manastir gdje je izgrađen Romski društveni centar u suradnji ministarstva, Saveza Roma u RH i Grada Belog Manastira. Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina kroz projekt je nabavilo i dio opreme za društveni dom, a koja uključuje didaktiku i druge potrepštine namijenjene djeci romske nacionalne manjine te kuhinju. 
 
 - Drago mi je da sam danas u Dardi i Belom Manastiru gdje smo imali priliku vidjeti jedan od najboljih primjera integracije romske zajednice u društvo, upravo onako kako kao Vlada RH i promoviramo.  Odličan projekt od 87 stambenih jedinica u Dardi i Društveni dom u Belom Manastiru potaknuli su naše planove i za stambeno naselje koji je u planu u Belom Manastiru. I dalje ćemo sredstva europskih fondova usmjeravati prema projektima integracije na ovom području – rekao je ministar Erlić.
 
 
 - Romski kulturni centar je izgrađen i ovdje smo da pokažemo dobar primjer suradnje Saveza Roma „Kali Sare“, Ministarstva i nas ispred Grada Belog Manastira. U planu nam je izgradnja dvodomki na parcelama Grada Belog Manastira za pripadnike romske zajednice koji danas žive u neadekvatnim uvjetima. Drago mi je što ćemo danas imati priliku s ministrom obići i druge projekte na području grada, a koji se financiraju sredstvima ministarstva – rekao je gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob. 
 
Zadovoljstvo suradnjom istaknuo je i saborski zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi ističući kako često boravi na području Osječko-baranjske županije s kojom ima izvrsnu suradnju.
 
- Mi možemo raditi samo ako imamo podršku gradova, općina i županija. Osječko-baranjska županija je primjer kako Romi kad im se da prilika to znaju i iskoristiti. Pozivam druge županije da slijede primjer Osječko-baranjske županije. I s gradovima i općinama s ovog područja imamo izvrsnu suradnju kroz Savez Roma republike Hrvatske koja za rezultat ima ovakve dobre primjere i rezultate. Zahvaljujem se i ministru Erliću i njegovim suradnicima jer je ovo prvi put da ministar i župan obilaze Romsku zajednicu u nekoj županiji, a vjerujem da će ova Vlada nastaviti i dalje s kontinuitetom rada i da nećemo stati nego realizirati sve naše projekte koje smo isplanirali – rekao je Veljko Kajtazi.
 
 
Ministar Erlić i obnašatelj dužnosti župana Lukić su sa suradnicima posjetili i Grad Valpovo te Dom kulture Fabijan Šovagović u Ladimirevcima gdje su se susreli sa gradonačelnikom Valpova Matkom Šutalom i saborskim zastupnikom Goranom Ivanovićem.

Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće jedna od značajnih tema Konferencije o logistici i distribuciji

Hrvatska ima značajan logistički potencijal, koji tek treba u potpunosti ostvariti, pa je danas (5. ožujka 2024. godine) u Velikoj Gorici u organizaciji Broomberg Adrie održana konferencija pod nazivom „Logistika i distribucija“. Konferenciji je nazočio potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, a u panel raspravi na temu „Logistički distribucijski centri - budućnost biznisa“ sudjelovali su obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, glavni analitičar Bloomberg Adria Andrej Knez, direktor Luke Split Filip Rogošić, predsjednik Uprave Hrvatske pošte Ivan Čulo, voditeljica optimizacije poslovanja i PMO Studenac Katarina Gudelj, voditelj vanjskog financiranja Petrinja Chicken Company Luka Gojčeta, direktorica lanca opskrbe Metroa Snježana Sokol i direktorica lanca opskrbe JGL-a Zrinka Hauser.

Osječko-baranjska županija kao najveća županija na istoku Hrvatske i kao poljoprivredna županija prepoznala je važnost izgradnje distributivnog centra, pa je prije nepunih godinu dana otvoren Regionalni distribucijski centar Osječko-baranjske županije za voće i povrće. O opravdanosti ove strateške županijske investicije govorio je Lukić.

- U suradnji sa stručnjacima i poljoprivrednim proizvođačima odlučili smo izgraditi ovu nužnu poljoprivrednu infrastrukturu.  Izgradnja RDC-a je strateški projekt Osječko-baranjske županije kojim se lokalnim i regionalnim poljoprivrednim proizvođačima osigurava najkvalitetnija infrastruktura i uvjeti za skladištenje, sortiranje, pakiranje, ali i trženje voća i povrća. I to je projekt ne samo za Osječko-baranjsku županiju nego za cijelo područje istočne Hrvatske. Osim za proizvođače, RDC je izuzetno važan i za skladišnu i transportnu djelatnost, prodajni sektor, pa sve do samih kupaca koji na taj način dobivaju kvalitetniju ponudu tijekom cijele godine. Naš centar može biti ogledni primjer za izgradnju sličnih centara diljem Hrvatske, a na regionalnoj razini jedan od pokretača ukupnih gospodarskih aktivnosti - rekao je Lukić.

Zgrada RDC-a ukupne površine 8.200 m2, otvorena 22. veljače prošle godine, a krajem 2023. godine popunjenost je dostigla čak 94%, što je apsolutno zadovoljavajuće jer je proizvodnja voća i povrća bila zaista izazovna zbog vremenskih uvjeta i drugih pojava na koje se ne može utjecati.

Ukupni skladišni kapacitet hladnjače iznosi 3.228 tona, a s pogonom za sortiranje, pakiranje i distribuciju sastoji se od 29 komora, od toga se 16 komora odnosi na konvencionalnu proizvodnju, 7 na ekološku proizvodnju, a tu je i dodatnih 6 komora za transport.

Kroz Hrvatsku prolaze tri paneuropska koridora, a morske luke Rijeka i Split najvažnije su luke za povezivanje Dalekog istoka i Srednje Europe s najkraćim tranzitnim vremenom prijevoza. Hrvatska je s europskim zemljama povezana i riječnim prometnim pravcima.

- Logistika i distribucija su neizostavne teme kada govorimo o prometu i gospodarstvu. Stoga radimo na tome da se Hrvatska pozicionira na još dva dodatna koridora, Luka Rijeka i Luka Split te cestovnom i željezničkom pravcu prema Splitu. Završavamo i dijelove autocesta u Hrvatskoj, a iskustvo nam govori kako uz auto ceste niču poduzetničke zone i logistički centri. Dovršavamo autocestu prema Sisku i prema mađarskoj granici, a to su značajni projekti koji će doprinijeti razvoju novih poduzetničkih zona i logističkih centara - rekao je ministar Butković.

Konferencija je okupila vodeće ljude iz svijeta logistike, distribucije i trgovine, koji su razmjenom iskustava dali perspektivu održivijih i jeftinijih modaliteta logističko-distribucijskog sektora, a kao primjer dobre prakse sudionici su obišli Logistički centar Hrvatske pošte.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=894#sigProIdbe086e7924

„Poduzetnički obzor special - Žene u poduzetništvu“

Povodom Međunarodnog dana žena, Osječko-baranjska županija organizira seminar „Poduzetnički obzor special - Žene u poduzetništvu“. Seminar je  namijenjen svim ženama poduzetnicima i uključenima u poslovni svijet, a održat će se u petak, 8. ožujka 2024. godine, u Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije (Županijska 4, Osijek) s početkom u 10 sati. Predviđeno trajanje je do 12 sati.

Seminar je besplatan, a za sudjelovanje je potrebno popuniti i poslati obrazac prijave koji se nalazi na web stranicama Županije u okviru projekta „Poduzetnički obzor“, najkasnije do 6. ožujka ove godine.

U okviru seminara „Poduzetnički obzor special - Žene u poduzetništvu“ bit će održana tri predavanja, i to:

„Pogled u sebe - Geštalt psihoterapija kao ogledalo za osobni razvoj"

Na ovom interaktivnom predavanju istražit ćemo kako geštalt psihoterapija može pomoći ženama poduzetnicama da bolje razumiju sebe i svoj unutarnji svijet. Razgovarat ćemo o tome kako naša unutarnja dinamika utječe na odluke koje donosima, interakcije s drugim ljudima i vođenje poslovanja. Dotaknut ćemo se važnosti pronalaska ravnoteže između vlastite snage i osjetljivosti te kako geštalt psihoterapija može pomoći u jačanju samopouzdanja i otpornosti prema izazovima. Istražit ćemo kako promatrati sebe s većom svjesnošću, prihvaćanjem i razumijevanjem, koristeći alate i tehnike koje nudi geštalt pristup. Predavanje će održati Nikoleta Poljak, mag. andragogije i geštalt psihoterapeutkinja.

“Nutritivni put jedne poduzetnice”

Pravilna prehrana tema je koja zadire u zdravlje, ljepotu i emocije žena. Svaka žena svjesna je težine i truda koji je potrebno uložiti u organizaciju prehrane, a treba biti usklađena sa stilom života i opipljiva rezultatima. Isto tako, u svakom pokušaju promjene suočeni smo s bezbroj savjeta o prehrani, a zbunjuje nas koji od njih je stručan. Cilj predavanja “Nutritivni put jedne poduzetnice” je osnažiti i pokrenuti brigu o pravilnoj prehrani kod žena suočenih s manjkom vremena, a suviškom stresa te na jasan i stručan način odgovoriti na najčešća pitanja žena vezano uz pravilnu prehranu. Polaznice će naučiti kako složiti obrok koji mogu ponijeti na posao, kako organizirati obroke u danu, kako ostvariti dnevni preporučeni unos vlakana, koliko vode unositi u danu i kako razlučiti emociju od hrane. Predavanje će održati Ivana Sović, mag. nutricionizma.

„Pismo - Istražimo sebe kroz umjetnost“

Radionica „Pismo” jedna je u nizu radionica iz ciklusa likovnih radionica za odrasle “Istražimo sebe kroz umjetnost“ na kojima će polaznice naučiti razmišljati kao umjetnici. Polaznice će, pod stručnim vodstvom, u kombiniranoj tehnici izrađivati vizualno pismo podrške upućeno sebi. Tijekom trajanja radionice (za čije sudjelovanje nije potrebno prethodno znanje iz područja umjetnosti) odvajamo vrijeme za sebe i provodimo ga u umjetničkoj aktivnosti koja nas opušta, strukturira misli i emocije. Za naše psihičko i fizičko zdravlje nužno je ostvariti stvaralačko u svakodnevnom životu te osjetiti uživanje u aktivnosti isključivo radi aktivnosti. Proces izrade pisma obnovit će najvažniji odnos u životu - onaj sa samom sobom, osvijestiti prioritete vezane uz mentalno zdravlje te nas osnažiti tijekom izazovnih životnih razdoblja. Predavanje će održati izv. prof. dr. art. Jelena Kovačević, specijalist art-terapije.