Vijesti

Otvoren javni poziv za potpore u lovstvu

Od danas je otvoren javni poziv za potpore u lovstvu Osječko-baranjske županije, a osim nekoliko ranije poznatih mjera, uvedene su i nove. Skupština Osječko-baranjske županije, za ovu je godinu, dopunila Program s četiri nove mjere te u skladu s time donijela novu Odluku o potporama za unaprjeđenje lovstva na području Osječko-baranjske županije. Mjere potpora koje će Županija u 2024. godini provoditi su dosadašnje mjere potpora za opremanje hladnjača, za kupovinu zemljišta za osnivanje remiza, za razvoj i unaprjeđenje lovnog turizma i potpore za sudjelovanje na manifestacijama u lovstvu te nove mjere potpora za unos sitne divljači, za izgradnju novih i održavanje postojećih lovnotehničkih i lovnogospodarskih objekata, za cijepljenje lovačkih pasa i za provođenje mjera za sprječavanje šteta od divljači.

Potpore se odobravaju na temelju podnesenih zahtjeva na Javni poziv, koji su s pratećim obrascima objavljeni danas, 20. ožujka 2024. godine na internetskoj stranici Osječko-baranjske županije, a otvoreni su sve do iskorištenja sredstava, najkasnije do 31. listopada 2024. godine.

Korisnici potpora za sve mjere su lovozakupnici zajedničkih i državnih lovišta na području Županije te koncesionari državnih lovišta na području Županije koji su stekli pravo lova i ispunjavaju ostale propisane uvjete. Za mjeru Potpora za sudjelovanje na manifestacijama u lovstvu uz lovozakupnike zajedničkih i državnih lovišta korisnici su i pravne osobe koje su organizatori i sudionici manifestacija koje predstavljaju i promiču lovstvo. Ukupno je u Proračunu Osječko-baranjske županije za 2024. godinu za provođenje svih mjera planirano 66.600,00 eura, što je u odnosu na protekle godine povećanje za oko 30.000,00 eura.

Lov na području županije ima bogatu tradiciju, posebno na krupnu divljač te može ponuditi vrhunska lovišta s visoko trofejnom divljači jelena, divlje svinje i srnjaka u otvorenim lovištima, te u ograđenim lovištima jelena lopatar, muflona dok je od sitne divljači moguće loviti fazana, zeca, divlju patku, divlju gusku, prepelicu.

Osječko-baranjska županija na kojoj je ustanovljeno 85 zajedničkih i 26 državnih lovišta, poželjna je lovna destinacija jer je bogata prirodnim resursima, a lovna tradicija pridonosi kvaliteti turističke ponude i otvara prostor za snažniji razvoj lovnog turizma.

Intenzitet i maksimalni iznos potpora Osječko-baranjske županije

Kod potpora za opremanje hladnjača, za kupovinu zemljišta, razvoj i unaprjeđenje lovnog turizam i potpore za sudjelovanje u manifestacijama intenzitet potpore iznosi 50% od ukupnog troška, s tim da je za opremanje hladnjača maksimalan iznos potpore 6.631,00 eura, za kupovinu zemljišta 1.326,00 eura, za potpore za razvoj i unaprjeđenje lovnog turizma iznosi 4.000,00 eura, a za sudjelovanje na manifestacijama 3.979,00 eura za organizatore manifestacija i 1.200,00 za sudionike.

Kod potpore za unos sitne divljači,  za izgradnju novih i održavanje postojećih lovnotehničkih i lovnogospodarskih objekata te potpore za provođenje mjera za sprječavanje šteta od divljači intenzitet potpore je 80% s maksimalnim iznosom od 600,00 eura, za cijepljenje lovačkih pasa potpora iznosi 10,00 eura po cijepljenom psu bez maksimalnog ograničenja po korisniku.

Detaljni uvjeti i potrebna dokumentacija za dodjelu predmetnih potpora nalazi se ovdje

Kroz novu fazu projekta ''Zaželi'' osigurana skrb o 2.977 starijih osoba na području Osječko-baranjske županije

U okviru Poziva „Zaželi - prevencija institucionalizacije“ danas (18. ožujka 2024. godine) ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić uručio je ugovore o dodjeli bespovratnih sredstava predstavnicima 31 jedinice lokalne samouprave, udruga i institucija s područja Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije. Na događaju održanom u sjedištu Osječko-baranjske županije u Osijeku sudjelovali su također potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić i ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ante Lončar, a sve nazočne pozdravio je obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić.

Ukupna vrijednost uručenih ugovora iznosi 30,3 milijuna eura, s tim da se 24 ugovora odnose na korisnike s područja Osječko-baranjske županije, a njihova vrijednost je 24,7 milijuna eura. Realizacijom ugovora zaposlit će se ukupno 633 osobe koje će u narednih 30 do 36 mjeseci pružati usluge potpore i podrške za ukupno 3.718 osoba starijih od 65 godina ili osobama s invaliditetom. Od tog broja čak 2.977 osoba su s područja Osječko-baranjske županije, koja prednjači među hrvatskim županijama u pripremi i provođenju nacionalne strategije transformacije i deinstitucionalizacije socijalnih usluga.

- Projekt „Zaželi“ je jedan od najboljih socijalnih program u Republici Hrvatskoj i zbog toga smo odlučili kroz ovaj poziv napraviti program koji će trajati tri godine, a ne isprekidano kao do sada. Naš zadatak je da osobama koje žive u samačkim domaćinstvima ili su na listi čekanja za smještaj u instituciju osiguramo primjerenu skrb sredstvima iz Europskog socijalnog fonda i iz državnog proračuna. Ministarstvo će do kraja godine u suradnji s županijama izraditi županijske socijalne planove koji trebaju detektirati potrebe na terenu i uključiti sve korisnika te mapirati mrežu socijalnih usluga kako bismo točno znali u kojem broju ova usluga treba biti pružana u narednom razdoblju. Želim zahvaliti svim prijaviteljima, jer njihovo iskustvo i dosadašnja provedba su bili argument zašto smo osigurali dodatnih 400 milijuna eura i gotovo u svim jedinicama lokalne samouprave nastavimo pružati ovu uslugu. Započeli smo proces deinstitucionalizacije da smanjimo priljev starijih osoba u domove i osiguramo kvalitetniju alternativu usluge skrbi u kući. Upravo zbog potrebe deinstitucionalizacije, krajem ljeta prošle godine Vlada RH je donijela odluku o dodatnih 50 milijuna eura za izgradnju centara za starije sobe u svim prijavljenim županijama, pa će se ove godine početi graditi 18 takvih centara. Kroz centre će se osigurati pomoć u kući, poludnevni boravak te dostava obroka u samačka domaćinstva - rekao je Marin Piletić, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić slaže se s tvrdnjama da je projekt odličan. - Projekt je zaista o odličan, pa i najbolji ikada u sustavu socijalne skrbi jer prevenira institucionalizaciju, što je nacionalni plan i strategija u skladu sa smjernicama EU, a osim skrbi za starije i nemoćne osobe, projekt donosi i zapošljavanje velikog broja osoba. Do sada su projekti trajali 10 do 12 mjeseci, a sada 36 mjeseci te zahvaljujem nadležnom Ministarstvu, ministru Marinu Piletiću i Vladi RH što je i ovaj projekt zaživio, kazao je.

- Zadnjih godina govori se o nacionalnoj strategiji transformacije i deinstitucionalizacije socijalnih usluga, a ovo je odlučna prilika da se smanji ulazak u te ustanove, no to ne bi bilo moguće bez ovakvih programa i razvijenih usluga izvan institucija. Na području Osječko-baranjske županije imamo izvrsnu suradnju s udrugama civilnog društva koje rade upravo takve i slične preventivne programe ne samo za osobe starije životne dobi nego i za djecu i mladež, a sve u cilju kako bi se smanjio ulazak u institucije. Zato će takvi projekti u svrhu prevencije institucionalizacije biti uvršteni u socijalni plan naše županije - kazao je Lukić.

Podsjetio je kako je prošle godine Osječko-baranjska županija bila pilot projekt te je zajedno s resornim ministarstvom izradila metodologiju na temelju koje je nastao i pravilnik Ministarstva za izradu nacionalnih strategija, a do ove kraja godine na tom temelju su sve županije u RH dužne napraviti svoj socijalni plan.

- Hrvatski zavod za zapošljavanje je sukreator ovog programa. Od 2017. godine smo potpisali više od 1.000 ugovora putem kojih je zaposleno više od 20.000 žena koje skrbe o oko 80.000 osoba. Program ima višestruke ciljeve kao i naši drugi programi aktivne politike zapošljavanja. Provedbom aktivne politike zapošljavanja, samo na području Osječko-baranjske županije do su uložena 104 milijuna eura, a programe je koristilo 28.000 osoba. Riječ je, između ostalog i o programima očuvanja radnih mjesta, pa u kontinuitetu bilježimo pad nezaposlenosti i stabilnost na tržištu rada. Cilj nam je aktivirati domaću radnu snagu čemu služi i projekt Zaželi - rekao je Ante Lončar, ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.

- Općina Bizovac ulazi u 4. fazu projekta „Zaželi“ s kojim smo izuzetno zadovoljni kao lokalna samouprava. Zadovoljni su isto tako naši korisnici i svi koje smo do sada zapošljavali, a zaposlili smo 25 žena koje su se brinule za ukupno 150 korisnika. U jednom trenutku je to bila mala brojka, pa je Općina doplatila potrebni iznos. Smatram da program treba postati trajan, ne samo godinu, dvije ili tri jer na terenu su takve potrebe. Na području Općine Bizovac imamo oko 200 socijalno ugroženih obitelji, a isto toliko bolesnih i nemoćnih osoba, kao i napuštenih. U zadnje vrijeme pojavljuje se i potreba skrbi za starije osobe koju se djeca napustila jer su otišli raditi u inozemstvo, rijetko kada se vraćaju i posjećuju roditelje, pa općina brine i o tomu. U četvrtoj fazi projekta, koju smo nazvali „Zaželi bolji život u Općini Bizovac“, svi koji su se do sada javili bit će uvršteni u program, a osobito mi je drago što ćemo ponovno zaposliti 25 žena koje će raditi na rok od 36 mjeseci. Investicija je vrijedna 1,275 milijuna eura - ispričao je Srećko Vuković, načelnik Općine Bizovac.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=876#sigProIddcf4d4682f

Likovna izložba darovitih učenika Osječko-baranjske županije steAm: Moj stroj za...

U organizaciji Osječko-baranjske županije i Županijskog stručnog vijeća učitelja likovne kulture organizirana je druga po redu Likovna izložba darovitih učenika Osječko-baranjske županije pod nazivom steAm: Moj Stroj za…. Stroj za prijateljstvo, Stroj za izračunavanje emocija, Stroj za pročišćavanje zraka, Stroj svaštarac, Stroj za novac i mnogi drugi su fantastični strojevi proizašli iz kreativnih umova mladih umjetnika koji su svoje vizije prenijeli na papir.

Izložbena je otvorena 15. ožujka 2024. godine u prostoru Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku gdje je veliki broj zainteresiranih posjetitelja imao priliku vidjeti i istražiti svijet budućnosti kroz oči nadarenih umjetnika.

Izložbu je otvorila pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš-Kul koja je istaknula kako Osječko-baranjska županija kroz mnogobrojne programe podupire darovitost i izvrsnost učenika. Naglasila je kako ovakve izložbe imaju veliki edukacijski potencijal pri čemu je iznimno bitno educirati učenike o važnosti posjećivanja kulturnih institucija kako bi se razvijali u cjelovite osobe i cijenili kulturno naslijeđe.

Izloženo je ukupno 26 likovnih radova učenika osnovnih škola. Svim učenicima su uručene zahvalnice, a tri najuspješnija rada, kao i tri posebno pohvaljena prigodno su nagrađena.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=876#sigProId7b4a78b504

Od danas i KBC Osijek ima PET/CT dijagnostički uređaj

U pratnji ravnatelja KBC-a Osijek Željka Zubčića, zamjenika ravnatelja Krunoslava Šege, predstojnika Kliničkog zavoda za nuklearnu medicinu i zaštitu od zračenja Ivana Mihaljevića, gradonačelnika Osijeka Ivana Radića i obnašatelja dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mate Lukića, danas su (18. ožujka 2024. godine) Klinički bolnički centar u Osijeku obišli ministar zdravstva Vili Beroš i potpredsjednik Vlade i ministar obrane RH Ivan Anušić. Nakon zajedničkog sastanka posjetili su Klinički zavod za nuklearnu medicinu gdje je nedavno s radom počeo novi PET/CT uređaj.

- Nakon godinu dana zahtjevne pripreme stigli smo i do realizacije pa danas puštamo u rad ovaj vrijedan uređaj, koji je drugi takve vrste uopće u javnom zdravstvu Republike Hrvatske. PET/CT ima mogućnost vrlo brzog snimanja i skeniranja cijelog tijela, tako da imamo sve preduvjete za dobru primjenu ovog uređaja za rano otkrivanje karcinoma i metastaza, za otkrivanje proširenosti karcinoma i u konačnici za uštede jer se ovim uređajem izbjegava niz dosadašnjih pretraga. Incidencija karcinoma je u porastu, a ovim uređajem možemo otkriti karcinome veličine 2-3 milimetra - rekao je Mihaljević.

- Želim izraziti zadovoljstvo što je ovaj vrijedan uređaj došao upravo u KBC Osijek, Grad Osijek i Osječko-baranjsku županiju. Prilika je ovo da zahvalim Ministarstvu zdravstva što su iznašli dodatna sredstva za nabavku uređaja mimo planiranih sredstava iz državnog proračuna. Uređaj će biti na raspolaganju pacijentima svih pet slavonskih županija uključujući i Bosansku Posavinu - rekao je Zubčić.

Nabavna vrijednost PET/CT-a iznosila je 2.787.500 eura, a izvor financiranja su sredstva Ministarstva zdravstva. Radi se o najsuvremenijem uređaju koji trenutno posjeduje javni sektor zdravstva u Republici Hrvatskoj te nakon KBC-a Zagreb, KBC Osijek je druga javna zdravstvena ustanova koja ima PET/CT uređaj i nudi ovu zdravstvenu uslugu pacijentima.

- Znamo da KBC-u gravitira oko milijun stanovnika, stoga smo zahvalni ministru Berošu i Ministarstvu zdravstva na dijagnostičkom uređaju koji do sada nismo imali u ovom dijelu Hrvatske. Mi kao županijska uprava živimo s KBC-om, osluškujemo potrebe, kako zaposlenika tako i pacijenata. U zadnjih pet godina smo izdvojili oko 750.000 eura ulažući u sve odjele našeg Kliničkog bolničkog centra - rekao je Lukić i dodao kako će se ulaganja nastaviti, a prva ovogodišnja investicija je vrijedna oko 40.000 eura za Kliniku za očne bolesti.

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić istaknuo je kako će ovaj uređaj spašavati živote te spomenuo i druga ulaganja u KBC. - Bitan je i Objedinjeni hitni bolnički prijam, a najbitnija stvar za približno milijun ljudi koji žive na istoku Hrvatske i gravitiraju oko KBC-a Osijek, je novi Klinički bolnički centar. U visokoj je fazi rješavanja imovinsko pravnih odnosa, spremni smo ove godine ishoditi građevinsku dozvolu, čak i raspisati natječaj za izvođača radova - rekao je Anušić.

- Zahvaljujem Vladi Republike Hrvatske i ministarstvu zdravstva što su prepoznali potrebu Osijeka za ovim uređajem, ali i na Objedinjenom hitnom bolničkom prijemu vrijednom 22,5 milijuna eura i njime je podignuta razina zdravstvene zaštite u gradu i županiji. Posebno veseli najava izgradnje novog kliničkog bolničkog centra, koja ide planiranom dinamikom i za koju je Grad Osijek u rujnu darovao svoj dio zemljišta – istaknuo je gradonačelnik Radić.

Zahvaljujući naprednoj PET/CT tehnologiji mogu se otkriti promjene na staničnoj razini, odnosno otkriti rani početak maligne, upalne bolesti ili drugih vrsta bolesti i to prije nego bilo kojim drugim dijagnostičkim slikovnim metodama. PET/CT-om se mogu otkriti tumori mozga, glave i vrata, štitnjače, pluća, dojke, prostate, vrata maternice, jednjaka, gušterače, debelog crijeva, limfnog sustava, kože i drugih.

- Svojom najnovijom tehnologijom omogućuje detekciju izrazito malih lezija od svega nekoliko milimetara, ranu detekciju promjena, isto tako i odluku za koju vrstu daljnje terapije se treba odlučiti, koja je metoda optimalna. Omogućava i praćenje bolesnika te ranu detekciju ako bolesnik ne reagira na neku terapiju, što je od osnovne važnosti - istaknuo je ministar Beroš i dodao kako će tri od 21 uređaja za zračenje linearnih akceleratora doći upravo u KBC.

Vlada RH putem Ministarstva zdravstva nastavlja jačati zdravstvenu infrastrukturu, a jedan od najvećih projekata na istoku Hrvatske bit će upravo izgradnja novog KBC-a čija se vrijednost procjenjuje na 715 milijuna eura.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=876#sigProIdb29f4eeeeb

U Paučju obilježen Dan Općine Levanjska Varoš

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća danas (18. ožujka 2024. godine) je obilježen Dan Općine Levanjska Varoš. Svečanosti su uz načelnika Općine Slavka Tidlačku nazočili i izaslanik predsjednika Hrvatskoga Sabora i saborski zastupnik Goran Ivanović, saborska zastupnica Nataša Tramišak, saborski zastupnik i gradonačelnik Đakova Marin Mandarić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, načelnici susjednih općina i ostali uzvanici.  

Već tradicionalno, Levanjska Varoš svoj dan i blagdan zaštitnika sv. Josipa slavi u jednom od 9 naselja općine pa je tako ovoga puta odabrano selo Paučje u kojemu su vidljivi pomaci i ulaganja u proteklom razdoblju – istaknuo je u svom obraćanju mještanima i uzvanicima načelnik Općine Levanjska Varoš Slavko Tidlačka. -Posebno nam je drago da ove godine Dan Općine obilježavamo u Paučju i za to imamo više razloga. U prvom redu je to dugo očekivana cesta prema Paučju čiju je izgradnju financirala Županijska uprava za ceste Osječko-baranjske županije i kojom je ovo selo napokon povezano asfaltiranom cestom do Đakova. Radi se i cesta za Milinac koju također financira Osječko-baranjska županija, a u budućnosti očekujemo i izgradnju ceste prema jezeru Borovik i Našicama te naselju Ratkov Dol za koju imamo projektnu dokumentaciju. Mnogi su mislili kako u Paučje nikada neće doći cesta, ali ovo je dokaz da Općina, Osječko-baranjska županija i Vlada RH brinu o ravnomjernom razvoju svih krajeva te da joj je svaki stanovnik jednako važan. Izgradnjom ceste, ovaj je kraj doslovno prodisao, kupuju se nekretnine i stvaraju preduvjeti za razvoj turizma. Uz pomoć Osječko-baranjske županije i Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova gradi se i Društveni dom u sklopu Svetišta Božjeg Milosrđa na Ovčari. Ove se godine nastavlja izgradnja vodovodne mreže, a radimo i na razvoju turizma. Izgrađen je sustav odvodnje u kompleksu Stara Kupka u Breznici Đakovačkoj te projekt Pročistača otpadnih voda, izgrađena javna rasvjeta, uređena komunalna infrastruktura, priključena električna energija i voda, pripremljeni projekti bazena, restorana i turističkog infocentra. Paralelno radimo i na izletištu Vračica na kojemu je riješena projektna dokumentacija za Planinarski dom. Sada su nam samo potrebni investitori koji će pokrenuti razvoj turizma i gospodarstva ovog kraja – zaključio je Tidlačka.

Dan Općine čestitao je i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić pohvalivši ostvarene projekte i brojne inicijative koje dolaze iz Levanjske Varoši. -U protekle dvije godine izdvojio bih ukupne investicije od gotovo 2 milijuna eura u prometnu infrastrukturu Općine Levanjska Varoš, u naseljima Paučje i Milinac. Ove ćemo godine uložiti više od 600.000  tisuća eura u obnovu cesta do naselja Milinac i kroz Milinac. Također, Osječko-baranjska županija kao osnivač vodi posebnu brigu i o Osnovnoj školi „Silvije Strahimir Kranjčević“ u Levanjskoj Varoši koja je uključena u niz projekata i dokaz da i mala škola može ostvariti velike uspjehe poput Stem projekta E baš hoću biti poduzetnik! U proteklom razdoblju iz županijskog proračuna osigurali smo i kupnju autobusa za prijevoz učenika. I u budućem razdoblju načelnik Slavko Tidlačka i njegov tim imat će našu podršku za sve projekte koje bude kandirao i nominirao – poručio je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=876#sigProIdebd8a04ffc

Bespovratnim sredstvima nastavlja se izgradnja vodno-komunalne infrastrukture u Osječko-baranjskoj županiji

Čak 18 ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava iz Programa razvoja javne odvodnje i vodoopskrbe te četiri ugovora iz Programa smanjivanja rizika od katastrofa danas (15. ožujka 2024. godine) u Osijeku u sjedištu Osječko-baranjske županije uručena su gradovima i vodovodnim tvrtkama s područja kontinentalne Hrvatske. Osam ugovora odnosi se korisnike s područja Osječko-baranjske županije. Uz nazočnost predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade i ministra obrane Ivana Anušića i obnašatelja dužnosti župana Osječko-baranjske županije Matu Lukića, ugovore su uručili ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan i generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković.

Ukupna vrijednost svih 22 projekata iznosi 489 milijuna eura od čega prihvatljivi troškovi iznose 390 milijuna eura, a ukupna bespovratna sredstva 289 milijuna eura. S 18 vodnokomunalnih projekata izgradit će se, odnosno rekonstruirati 285 km sustava javne vodoopskrbe čime će se omogućiti pristup poboljšanoj vodoopskrbi za 32.024 stanovnika te će se izgraditi/rekonstruirati 624 km sustava javne odvodnje i 12 uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, odnosno omogućiti pristup poboljšanom sustavu pročišćivanja otpadnih voda za 77.425 stanovnika.

Ukupna vrijednost četiri ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava po pozivu za Program smanjivanja rizika od katastrofa iznosi 34,9 milijuna eura, od toga 27,5 milijuna eura su bespovratna sredstva. Ovim projektima planira se do 2026. godine sklopiti ukupno 8 ugovora o izvođenju radova za projekte zaštite od poplava, izgraditi/rekonstruirati ukupno 54 km struktura za zaštitu od poplava i time poboljšati mjere zaštite od poplava za ukupno 9.089 stanovnika.

Premijer Plenković je rekao kako su sredstva osigurana iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti za sustave javne vodoopskrbe i javne odvodnje, odnosno za ono što je najkorisnije za građane diljem kontinentalne Hrvatske. Projekti su realizirani u partnerstvu s gradovima i lokalnim vodovodima te predstavljaju korak više za poboljšanje kvalitete života građana. Naglasio je dinamičan razvoj istoka Hrvatske, osobito kroz projekt Slavonija, Baranja i Srijem koji se provodi od 2016. godine. Dodao je da se projekt nastavlja na politiku Vlade o ravnomjernom regionalnom razvoju Hrvatske, što je osobito vidi i po ulaganjima u prometnu infrastrukturu i brojnim projektima u gospodarstvu i poljoprivredi.

Obnašatelj dužnosti župana OBŽ Mato Lukić zahvalio je Vladi na čelu s premijerom Plenkovićem, nazočnim ministrima Anušiću i Habijanu te generalnom direktoru Hrvatskih voda na suradnji u realizaciji projekata aglomeracija, kao i brojnih drugih projekata kojima je u proteklih nekoliko godina poboljšana kvaliteta života na području Osječko-baranjske županije. Naglasio je da vrijednost aglomeracija u zadnjih šest godina na području Osječko-baranjske županije dostiže gotovo 400 milijuna eura.

- Kvalitetu života i u urbanim i ruralnim sredinama u značajnoj mjeri određuju i mogućnosti priključaka na vodoopskrbne i odvodne sustave, ali i ukupno stanje vodno-komunalne infrastrukture, kojim ranije nismo bili zadovoljni. Gradovi su imali razvijenu mrežu, dok stanje na ruralnim područjima nije bilo tako dobro ili nije uopće bilo te infrastrukture. Velikim ulaganjima kroz projekte aglomeracija u proteklih 6 godina pitka voda je došlo do gotovo svih stanovnika naše županije, a što je u skladu s ciljem ravnomjernog razvoja svih dijelova županije - rekao je Lukić.

Od ukupno 22 projekta iz Programa razvoja javne odvodnje i vodoopskrbe na područje Osječko-baranjske županije odnose se ugovori za projekte „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture na području aglomeracije Beli Manastir“, „Projekt poboljšanja vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Semeljci“, „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Našice“, „Razvoj vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Sušine - Đurđenovac“, „Rekonstrukcija i dogradnja cjevovoda vodoopskrbe i odvodnje naselja Belišće i Bistrinci“ i „Razvoj vodno komunalne infrastrukture na uslužnom području Miholjačkog vodovoda“, dok su iz Programa smanjivanja rizika od katastrofa ugovori za projekte „Rekonstrukcija dunavskih nasipa Gomboš i Batina“ i „Uređenje sustava zaštite od poplava naselja Bokšić Lug i Bokšić“.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=876#sigProId620de4a9b4

Nakon otvaranja Proljetnog i obrtničkog sajma te uručenja ugovora iz programa vodoopskrbe i odvodnje, predsjednik Vlade Andrej Plenković u pratnji potpredsjednika Vlade i ministra obrane Ivana Anušića, ministra gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijana i obnašatelja dužnosti župana OBŽ Mate Lukića posjetio je Grad Đakovo. Gradonačelnik Marin Mandarić predstavio im je tijek radova na izgradnji uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Budrovcima, a potom su obišli i lokaciju u Ulici Ive Lole Ribara gdje se gradi nova kazeta za odlaganje otpada.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=876#sigProId12e352deb0

Premijer je sa suradnicima danas posjetio i Grad Našice, gdje ih je ispred Velikog dvorca Pejačević dočekao Krešimir Kašuba sa suradnicima. Nakon obilaska upravo renoviranog dvorca posjetio je i Tvornicu cementa Nexe. Predsjednik Uprave Ivan Ergović predstavio je projekt Co2ntessa.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=876#sigProId643358a3f6