Vijesti

Sa 1,5 milijun eura Hrvatska pomaže 32 projekta suradnje s Hrvatima u Vojvodini

U Velikoj vijećnici Skupštine Osječko-baranjske županije u Osijeku danas (5. travnja 2024. godine) održana je prigodna svečanost na kojoj su uručeni ugovori o financiranju 32 projekta u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Republike Srbije za 2024. godinu. Ukupna vrijednost tih projekata iznosi 1.492.254,88 eura, a pojedinačno iznose od 11.500,00 do najviše 135.000,00 eura. Riječ je o realizaciji Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Republike Srbije, koji je pokrenut na inicijativu Osječko-baranjske županije, a od 2022. godine povodi ga Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u cilju jačanja položaja Hrvata u Republici Srbiji.

Uz potpisnike ugovora i partnere u projektima, svečanom uručenju ugovora nazočili su potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji Jasna Vojnić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, saborska zastupnica Nataša Tramišak, saborski zastupnik Marin Mandarić, savjetnik s posebnim položajem za pitanja hrvatske nacionalne manjine iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Milan Bošnjak, predstavnici ostalih slavonskih županija, Osijeka i drugih gradova i općina, vjerskih ustanova i udruga.

- Osječko-baranjska županija već niz godina surađuje sa civilnim sektorom i civilnim udrugama na području Republike Srbije kao pomoć Hrvatima u Vojvodini, a zbog očuvanja tradicije, kulture, kulturne baštine i u konačnici opstojnosti Hrvata na tom području. Zato mi je drago da se uručenje ugovora o financiranju projekta održava upravo u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji, u dvorani Županijske skupštine gdje donosimo važne odluke, između ostalog i za pomoć Hrvatima u Srbiji, ali i u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori - rekao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

- Danas nismo slučajno ovdje. Naime, začetnici ovog programa za koje uručujemo ugovore su bivša ministrica Nataša Tranišak i donedavni župan Ivan Annušić. Cijela priča prekogranične suradnje, ovog konkretnog i odličnog programa krenula je upravo iz Osijeka. Kao Županija i županijska uprava i dalje ćemo pomagati i surađivati s Hrvatima u Vojvodini i Srbiji zbog očuvanja indentiteta i kulturne baštine, ali i poboljšanja infrastrukture koja je potrebna našim ljudima u Republici Srbiji. U ovim projektima većinom sudjeluju jedinice lokalne samouprave, udruge i poduzeća, projekti se odnose na sakralne objekte i kulturnu baštinu, no najvažniji su suradnja, kontakti i susreti naših ljudi jer svaki kontakt i susret donosi nove ideje, emocije, projekte i nove kontakte - zaključio je Lukić.

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić podsjetio je da je cijeli projekt pokrenut na inicijativu Osječko-baranjske županije, a na nacionalnoj razini je proveden kada je Nataša Tramišak bila ministrica u Vladi RH. - Drago mi je da se ovaj Program uspješno provodi, da obuhvaća veliki broj projekata i da je veliki broj naših udruga i vjerskih zajednica u Srbiji te Bosni i Hercegovini uspio privući sredstva europskih fondova i realizirati svoje projekte -  kazao je.

- Moj prvi radni posjet kao župana 2017. godine bio je upravo u Vojvodinu gdje sam posjetio zajednicu Hrvata. Kroz razgovor sam shvatio da u državi u kojoj žive nitko nije spreman podržati projekte koji se tiču hrvatske nacionalne manjine, za razliku od Hrvatske gdje su sve nacionalne manjine apsolutno podržane. Željeli smo napraviti nešto te smo prvo započeli s projektima koje je realizirala Osječko-baranjska županija, a potom i Ministarstvo. Danas je to ozbiljan projekt, događaj i okupljanje Hrvata iz zemalja u kojima žive - istaknuo je Anušić.

- Cilj i želja Vlade Republike Hrvatske, ali i našega ministarstva je da pomognemo i damo podršku našem narodu u Republici Srbiji. I upravo to danas činimo s 32 ugovora u vrijednosti 1,5 milijuna eura. Time želimo poslati i poruku hrvatskom narodu u Republici Srbiji da čvrsto, kao i do sada, stojimo iza njih i da ćemo to raditi i dalje. S obzirom da se naši korisnici ponašaju odgovorno prema dodijeljenim sredstvima, vjerujem da ćemo u budućem razdoblju iznaći dodatna sredstava kako bi obuhvatili još više projekata i nastavili snažnu podršku Vlade RH i Osječko-baranjske županije prema našoj nacionalnoj nacionalnoj manjini - rekao je državni tajnik Domagoj Mikulić. Podsjetio je kako je proteklih godina izdvajanja za Program prekogranične suradnje povećana s 500.000,00 eura na milijun eura te sada na 1,5 milijun eura.

Jasna Vojnić, predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji, kazala je kako je ovo treće potpisivanje ugovora u sklopu Programa prekogranične suradnje te da je ova zajednica prije osam godina dobivala oko 20.000,00 eura od institucija Republike Srbije, a danas oko 180.000,00 eura.

- Zahvaljujući Vladi RH, premijeru Andreju Plenkoviću, bivšem županu, a sadašnjem ministru Anušiću i bivšoj ministrici Tramišak, prije osam godina pokrenuli smo niz projekata i danas u Republiku Srbiju dolazi više od milijun eura za hrvatsku zajednicu. Sve to podrazumijeva i kapitalne projekte poput izgradnje Hrvatskog doma u Subotici, kadrovsko snaženje zajednice, nove projekte kao što su izgradnja vrtića u mjestima gdje žive Hrvati. To podrazumijeva i programe kao što je ovaj Ministarstva regionalnog razvoja i europskih fondova te potvrđuje kontinuitet u skrbi Republike Hrvatske o Hrvatima u Republici Srbiji, a tko dođe na teren može vidjeti što je urađeno i dobiti pravu slika. Kod nas je svaki euro utrostručen. Dok nije pokrenut ovaj program udruge su bile na izdisaju, a njime su pokrenuti i motivacija i život u svakoj zajednici gdje žive Hrvati. Korisnici više od 50 % ovih sredstava su župe, nešto manje su udruge, a da još postoji velika potreba u području gospodarstva, poljoprivrede, djece, školstva, obrazovanja i kulture govori podatak da za 32 odobrena projekta koji potpisujemo predano 117 projekata. Kao predstavnica Hrvata u Republici Srbiji izuzetno sam zadovoljna našim kulturnim udrugama i predstavnicima župa jer smo pristupili odgovorno i profesionalno ovoj zadaći i izazovu. Postoji velika financijska higijena, nije bilo produljivanje roka, svaki euro transparentno je opravdan. Tim sredstvima smo učinili puno za Hrvate u Republici Srbiji. U ovom trenutku podrška pojedinaca, lokalnih samouprava, županija, gradova i Vlade Republike Hrvatske ključna za opstanak Hrvata u Republici Srbiji, no to ne znači da ćemo odustati od Republike Srbije, inzistirat ćemo da i oni ostvare svoje obaveze, jer u Republici Srbiji jednu osminu stanovnika čine nacionalne manjine i moraju se razviti stabilne politike prema nacionalnim manjinama - zaključila je Jasna Vojnić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=858#sigProId22fc35ff7d

Od 32 danas uručena ugovora, na korisnike s područja Osječko-baranjske županije odnosi se 12 projekta. To su projekti Brat uz brata, Hrvat uz Hrvata (čiji su nositelj i partner Općina Satnica Đakovačka​ i Rimokatolička župa Sveti Josip Radnik, ​Susreti podunavskih Hrvata (Osječko-baranjska županija i Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo  "Vladimir Nazor" Sombor​), Marija Mariji (Župa Pohođenja Blažene Djevice Marije Aljmaš​ i Rimokatolička župa Uznesenja Blažene Djevice Marije - Beograd​), CROz Baranju i Bačku 2 (Turistička zajednica Općine Draž i Hrvatsko kulturno-prosvjetno društvo "Matija Gubec" Tavankut), Jačanje administrativnih i predškolskih kapaciteta u prekograničnom području (Općina Kneževi Vinogradi i Rimokatolička župa Marija Majka Crkve - Subotica​), Ulaganjem u obrazovanje najmlađih ulažemo u budućnost 3 (Grad Valpovo i Družba kćeri milosrđa TSR sv. Franje), Digitalna suradnja - Oplemenimo škole fotografijama i glazbom (Gimnazija A. G. Matoša, Đakovo i Politehnička škola Subotica), Vjera i identitet - Program osnaživanja identiteta Hrvata na području Beogradske nadbiskupije" (Đakovačko-osječka nadbiskupija i Pastoralni centar papa Ivan Dobri), Unaprjeđenje karitativne usluge kroz posudbu bolesničkih kreveta i pomagala na području Đakovačko-osječke nadbiskupije - faza 3. i jačanje kapaciteta posudionice bolesničkih kreveta na području Srijemske biskupije (Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije i Biskupijski Karitas Srem), O vremena, o običaji (Općina Punitovci i Rimokatolička župa Presveto trojstvo), Culturizam - Unapređenjem kulturno-turističkih sadržaja do umrežavanja kontinentalno-turističke ponude (Općina Ernestinovo i Kulturno umjetničko društvo Hrvata "Bodrog" - Bački Monoštor​) te Teče i teče, teče jedan slap (Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Đakovo i Osnovna škola „Matija Gubec“ Tavankut).

U Osijeku otvoren OSCON - najveći kongres studenata medicine u regiji

Na Građevinskom i arhitektonskom fakultetu u Osijeku danas je otvorena trodnevna konferencija studenata medicine osječkog Medicinskog fakulteta OSCON čija je ovogodišnja tema iznimno atraktivna „Plastična i rekonstrukcijska kirurgija“. Svečanom otvorenju nazočili su i Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije, Dragan Vulin, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka, Vlado Guberac, rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Krunoslav Šego, zamjenik ravnatelja KBC-a Osijek, Ivica Mihaljević, dekan Medicinskog fakulteta u Osijeku, profesorice mentorice kongresa – profesorice Heffer, Drenjančević i Zibar te brojni poznati medicinski stručnjaci iz područja plastične i rekonstrukcijske kirurgije.

Zdravstvena industrija jedna je od najvećih i najbrže rastućih industrija u svijetu, a pogled u budućnost, istraživanje i učenje novih mogućnosti i tehnika najbitnija su odlika svakog liječnika. Plastična kirurgija jedna je od grana medicine koja iz dana u dan novim metodama oduševljava zdravstvene djelatnike, a pacijentima mijenja život.

- Plastična kirurgija zasigurno je jedna od tema u medicini koja zanima velik broj studenata, a okuplja i velik broj mladih liječnika, puna je inovacija i noviteta te mijenja ljudima živote. Ljudi plastičnu kirurgiju često percipiraju kao isključivo estetsku granu medicine no ona uključuje širok spektar kirurških intervencija, od liječenja opeklina, do rekonstrukcijskih zahvata pacijentica oboljelih od karcinoma dojke, ali i do nekih operacija na šakama i stopalu – rekao je Ivan Prigl, student Medicinskog fakulteta u Osijeku i član Organizacijskog odbora OSCON-a pohvalivši kolege na izvrsnoj suradnji i predanom radu u ostvarenju ovogodišnjeg kongresa.

Kongres svake godine okuplja sve veći broj sudionika iz cijele Hrvatske i Europe, ove je godine broj sudionika nadmašio sva očekivanja te je tako međunarodni kongres OSCON postao jednim od najvećih studentskih kongresa biomedicine u Hrvatskoj i široj regiji. Prijavljeno je ukupno 462 sudionika, iz Hrvatske, Mađarske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Bugarske, Ukrajine i Turske.

- Izuzetno sam zadovoljan organizacijom šestog OSCON kongresa upravo zbog studenata našeg fakulteta, koji su uložili puno truda da ovaj međunarodni događaj iz godine u godinu sve više raste. Ove je godine kongres okupio renomirane stručnjake i liječnike koji studentima iz prve ruke mogu prenijeti novosti iz svijeta plastične i rekonstrukcijske medicine – istaknuo je dekan Medicinskog fakulteta u Osijeku prof. dr. sc. Ivica Mihaljević.

Kongres je započeo prije šest godina, bila je to ideja studenata Medicinskog fakulteta u Osijeku da u svoj grad dovedu stručnjake kako bi se znanstveno obrazovanje dodatno osnažilo na istoku Hrvatske, a od ove godine uključeni su i studenti s Medicinskog fakulteta u Osijeku, Zagrebu i Rijeci, studenti dentalne medicine, prirodoslovno-matematičkog fakulteta, odjela za biologiju i molekularni biolozi. Cilj je uključiti studente iz kompletnog STEM područja. Značaj ovog kongresa od prvih dana prepoznaju i Grad Osijek i Osječko-baranjska županija.

- Prošle godine, na otvorenju kongresa, rekao sam da OSCON polako postaje brend Grada Osijeka i Osječko - baranjske županije. Međutim, ove godine organizatori su dodatno podigli letvicu i nadmašili sva očekivanja. Upravo je predanost ovih mladih ljudi, naših studenata zalog za budućnost, jer uskoro će svi oni biti mladi liječnici koji će, nadamo se ostati na području Osječko - baranjske županije i ovdje graditi svoje karijere i stvarati obitelj – kazao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin izrazio je zadovoljstvo što je Grad Osijek ponovno domaćin značajnog kongresa s međunarodnim karakterom.  - Drago mi je što upravo studenti Medicinskog fakulteta u Osijeku organiziraju jedan ovakav događaj, i to uspješno nekoliko godina. Osijek ne bi bio grad kakav je da nije našeg Sveučilišta i njegovih sastavnica koje ga osnažuju i oplemenjuju upravo ovakvim aktivnostima – zaključio je Vulin.

Zamjenik ravnatelja KBC-a Osijek doc. dr. sc. Krunoslav Šego također je pohvalio organizatore OSCON-a istaknuvši kako organizacijom ovakvih aktivnosti stječu neprocjenjiva iskustva. – Također, na ovaj način studenti stječu socijalni kapital, poznanstva i prijateljstva koja će im u daljnjem radu biti od velikog značaja. Oni će, jednog dana, vjerujem, biti djelatnici KBC-a Osijek, u kojem su im vrata uvijek otvorena, a svojim će radom doprinijeti boljitku naše zajednice – naglasio je doc. dr. sc. Šego.

Tijekom iduća tri dana studenti i mladi liječnici dobit će priliku za učenje i razmjenu iskustava s renomiranim liječnicima međunarodne razine iz područja plastične i rekonstrukcijske kirurgije. Cilj je potaknuti internacionalnu suradnju među ustanova i upoznati se s kolegama iz istog područja s međunarodne razine i u konačnici pokazati kvalitetu osječkog medicinskog fakulteta kao i sve ono što Osijek i Osječko-baranjska županija mogu ponuditi svim sudionicima kongresa. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=858#sigProId89738ab7b0

U Osijeku održana komemoracija za Veru Svoboda Njikoš

U Hrvatskom narodnom kazalištu danas (4. travnja 2024. godine) održana je komemoracija za Veru Svoboda Njikoš, jednu od najvećih hrvatskih pjevačica zabavnih, narodnih i starogradskih pjesama. Komemoraciji su uz obitelj, prijatelje i poštovatelje Vere Svoboda Njikoš nazočili i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, ravnatelj Državnog arhiva u Osijeku i izaslanik ministrice kulture i medija Dražen Kušan, zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković, intendant HNK u Osijeku Vladmir Ham te glavni urednik HRT Radio Osijeka i član Uprave Slavonskog tamburaškog društva „Pajo Kolarić“ Davor Lončarić.

U ime Osječko-baranjske županije sućut obitelji izrazio je zamjenik župana Josip Miletić rekavši kako je bila i ostat će istinska diva tamburaške glazbe koja je toplinom svoga glasa unosila Slavoniju, Baranju i Srijem u domove onih koji su je slušali. - U njezinim pjesmama satkana je sva raskoš,  bogatstvo i ljepota izvornih slavonskih običaja, nošnji, kulturne baštine, folklora, narodnog stvaralaštva i kraja kome je srcem i dušom zauvijek pripadala te s ponosom o njemu govorila na nastupima diljem Hrvatske i svijeta. Pjevala je s Domovinom kada je bilo najteže, na ratištu, na prvoj crti bojišnice kada je to našem Osijeku i Slavoniji bilo najpotrebnije. Otišla je, ali je ostavila trag za vječnost. Pokazala je kako se voli i promiče svoj kraj, tamburica, nošnja, vjera i obitelj– rekao je Miletić.

Uz Osječko-baranjsku županiju koja je Veri Svoboda Njikoš dodijelila Nagradu za životno djelo ostvareno u području kulture, dobitnica je i Zlatne plakete „Grb grada Osijeka“ za životno djelo o čemu je govorio gradonačelnik Osijeka Ivan Radić. -S razlogom su je zvali kraljicom slavonske i tamburaške pjesme. Svojom je pjesmom diljem svijeta pronosila ime naše Slavonije, domovine nam Hrvatske i svoga rodnoga grada Osijeka. Zauvijek će ostati u našim srcima, a kroz svoje pjesme živjet će vječno baš kao i grad kojega je toliko voljela i opjevala – istaknuo je Radić.

Na komemoraciji se kao izaslanik ministrice kulture i medija obratio ravnatelj Državnog arhiva u Osijeku Dražen Kušan rekavši kako je Vera Svoboda Njikoš zajedno sa svojim suprugom Julijem Njikošem iznimno doprinijela hrvatskoj kulturi i baštini.  - Iako nas obuzima nostalgija i tuga što gospođa Vera više nije s nama pozivam sve da budemo ponosni što smo imali čast i radost poznavati divnu ženu, majku i veličanstvenu domoljubnu umjetnicu – poručio je Kušan.

Vera Svoboda Njikoš prvi je put nastupila kad je imala 16 godina i to na Radio Osijeku o čemu je govorio Davor Lončarić podsjetivši kako je 50 puta pjevala na Đakovačkim vezovima, snimila 15 long play ploča, 5 CD-ova, dvadesetak kazeta te snimila više stotina narodnih, starogradskih, zabavnih i domoljubnih pjesama.

Posljednji ispraćaj Vere Svoboda Njikoš bit će u petak 5. ožujka 2024. godine u 12,30 sati na Aninom groblju u Osijeku.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=858#sigProIde08097b834

 

Županija i Grad Osijek preuzeli 299 predmeta upravljanja državnom imovinom

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić danas (4. travnja 2024. godine) preuzeo je 193 predmeta koje je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine predalo Osječko-baranjskoj županiji, a koji se odnose na upravljanje i raspolaganje državnom imovinom s područja nadležnosti ove županije. Državna tajnica Sanja Bošnjak tako je uručila 67 predmeta odnosi na zahtjeve čiji su podnositelji jedinice lokalne samouprave, a 126 predmeta su u vezi zahtjeva fizičkih i pravnih osoba.

Istom prigodom, zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin i Sanda Pašuld, pročelnica Upravnog odjela za gospodarenje imovinom i vlasničko-pravne odnose Grada Osijeka, primili su 106 predmeta koji se odnose na zahtjeve za raspolaganje nekretninama s područja Grada Osijeka.

- Preuzimanje predmeta od resornog Ministarstva predstavlja korak u decentralizaciji te boljem i bržem upravljanju i raspolaganju državnom imovinom. Primili smo 67 predmeta u vezi zahtjeva jedinica lokalne samouprave čija je svrha uglavnom u poboljšanju komunalne i društvene djelatnosti, kao i 126 predmeta po zahtjevima fizičkih i pravnih osoba. Što se tiče Osječko-baranjske županije i našeg Upravnog odjela za imovinsko-pravne poslove spremni smo i dovoljno kapacitirani da se svi predmeti mogu odrađivati puno brže nego do sada. Ministarstvo je bilo zatrpano tisućama zahtjeva te im je trebalo neko vrijeme da to riješe, a sada ćemo dobili na brzini. Uz nove poslove, Županija će imati prihod od 20 posto sredstva ostvarenih raspolaganjem nekretninama, tako da nas ovaj posao neće financijski opterećivati. Osim toga, imamo dobro ustrojen Upravni odjel te se nadam da ćemo u narednom razdoblju brže riješiti i ove predmete što će donijeti korist i gospodarstvu i svim stanovnicima Osječko-baranjske županije. Podsjećam da se već duže vrijeme priča kako je potrebno državnu imovinu staviti u funkciju, a podrazumijeva se da regionalne i lokalne samouprave znaju možda i bolje od ministarstva u koju namjenu treba staviti tu imovinu - rekao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin izrazio je zadovoljstvo što će Grad Osijek na temelju novog Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske preuzeti predmete o upravljanju neizgrađenim građevinskim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske, a koje je na području grada. Naglasio je kako je i do sada bila izvrsna suradnja Grada i Ministarstva u vezi upravljanja državnom imovinom te podsjetio da je na posljednjoj sjednici Vlade donesena odluka o darovanju državnog zemljišta na području Poduzetničke zone Nemetin. Riječ je o zemljištu površine oko 36 ha, ukupne vrijednosti 12,9 milijuna eura, a zemljište je značajno za daljnji gospodarski razvitak zone Nemetin i grada Osijeka.

- Ovo je samo primjer iznimno dobre dosadašnje suradnje, no neovisno o tome sada ćemo biti još učinkovitiji i brži u rješavanju svih predmeta koji se tiču neizgrađenog građevinskog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske na području grada Osijeka. Moći ćemo brzo i efikasno odgovoriti na zahtjeve, prvenstveno naših poduzetnika koji će zemljište koristiti u svrhu gospodarskog razvoja i projekata, baš kako na zahtjeve fizičkih i pravnih osoba za stambenu izgradnju ili druge namjene. Ovo je novi korak decentralizacije u korist prije svega građanki i građana grada Osijeka - poručio je Vulin.

- Osječko-baranjska županija je na području čitave Republike Hrvatske u ovom Ministarstvu bila vrlo dobro zastupljena te se najveći broj darovanja i svih drugih oblika raspolaganja odnosio upravo na nju. Što se tiče raspolaganja zemljištem u razdoblju od 2016. do 2024. godine, u mandatu ove Vlade i predsjednika Andreja Plenkovića, bilo je 66 ugovora o raspolaganju, odnosno o darovanju, a tu su i ugovori, odluke, tabularne isprave. Pored toga, spomenula bih da je prošle godine Osječko-baranjskoj županiji za revitalizaciju i regeneraciju darovan prostor bivše tvornice OLT u Osijeku, 55.000 kvadrata, a već je provedena i zamjena zemljišta za novi KBC Osijek, gdje sada samo moramo finalizirati odluke i ugovore - kazala je Sanja Bošnjak, državna tajnica u Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Naglasila je kako rješavanje imovinsko-pravnih odnosa nije jednostavan nego jedan od najsloženijih pravnih poslova te zahtijeva određeno vrijeme za rješavanje. - Doista vjerujemo da županije i jedinice lokalne samouprave najbolje znaju na svom području o kakvoj nekretnini se radi i za što je namijenjena te je mogu prenamijeniti i dovesti do nove funkcije. Sve su to praktični projekti i poduzetničke priče koje mogu donijeti nešto novo i dobro za čitavu sredinu. Zakonom o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske omogućili smo i financijsku i funkcionalnu decentralizaciju. Kada se pokaže da je ovo svrsishodno i doista učinkovito, da je brže i bolje rješavanje nego što je to radila jako mala uprava u Ministarstvu, država odnosno Vlada će biti spremna proširiti ovlasti i na druge jedinice lokalne samouprave - poručila je Sanja Bošnjak.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=858#sigProIdf22f15bb69

Obilježena 32. obljetnica akcije "Baranja"

Danas je obilježena 32. obljetnica akcije “Baranja”, kojom su pripadnici 107. brigade HV-a, istoga dana 1992. godine, pokušali osloboditi okupiranu Baranju, odakle je u to doba Valpovština bila svakodnevno granatirana. Program obilježavanja započeo je memorijalnom utrkom “Život za život” od spomenika 107. brigade u Valpovu do središta Belišća, a nastavio se svečanim mimohodom od mosta u Belišću prema spomeniku poginulim pripadnicima 107. brigade HV-a na lijevoj obali Drave gdje su uz vojni protokol, položeni vijenci i zapaljene svijeće. Obilježavanju je nazočio i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

- Danas se s pijetetom i uvažavanjem sjećamo 15 poginulih pripadnika 107. brigade HV-a, “Vukova s Drave” koji su s nevjerojatnom hrabrošću i odlučnošću krenuli u akciju oslobađanja ovog dijela hrvatskog teritorija. Ti su nesebični vitezovi nastojali zaštititi svoje domove, obitelji i sugrađane svakodnevno izložene granatiranju srbočetničkih snaga s područja Baranje. Tog su jutra, na današnji dan 1992. godine, odlučno krenuli u akciju, no nažalost, nešto je krenulo po zlu i 15 je hrvatskih sinova izgubilo život, dok ih je 85 ranjeno. Upravo zbog toga, zbog sna koji oni nisu ostvarili i posljednje želje koju smo mi dočekali tek mirnom reintegracijom hrvatskog Podunavlja i Baranje, naša je dužnost doći ovdje svake godine i pokloniti se žrtvi koju su podnijeli za neovisnu Hrvatsku – kazao je Lukić.   

Državni tajnik Ministarstva hrvatskih branitelja Špiro Janović rekao je kako nas ova akcija podsjeća da Domovinski rat nije bio lagodni put do pobjede, već krvava staza puna patnje, smrti, bola i odricanja naših branitelja. - Zajedništvo, odlučnost i hrabrost, koji su karakterizirali naše suborce tijekom ove operacije i danas su nam potrebni. Svijet u kojem danas živimo sve je nesigurniji, suočavamo se s novim izazovima i prijetnjama, koje zahtijevaju jedinstvo, solidarnost i suradnju u izgradnji sigurnog i prosperitetnog društva - istaknuo je Janović.

Podsjetimo, u akciji kojom se prije 32 godina pokušao osloboditi tzv. baranjski trokut, 107. brigada HV-a imala je svoj najveći okršaj u pokušaju oslobađanja okupirane Baranje. U akciji vraćanja okupiranoga teritorija u ustavnopravni poredak Republike Hrvatske sudjelovalo je oko 1.800 vojnika, a poginulo je 15 pripadnika brigade: Miroslav Bošković, Kruno Bračevac, Mirko Culek, Slavko Ivić, Zlatko Ivić, Đenet Mujkić, Mario Rupić, Josip Sabol, Darko Strugačevac, Marin Šarac, Mirko Šimara, Branko Špoljarić, Željko Tomić, Josip Topić i Josip Vrbanić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=858#sigProIded936e4e78

Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježen u Osijeku

Prigodnim programom održanim na Trgu Ante Starčevića u Osijeku danas (2. travnja 2024. godine) obilježen je Svjetski dan svjesnosti o autizmu. U organizaciji Centra za autizam i Udruge obitelji djece s autizmom „Dar“ priređen je raznovrstan glazbeni i plesni program, na štandu su se mogli nabaviti ručno rađeni proizvodi učeničke zadruge Oblak, a priređeno je i atraktivno puštanje balona.

Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se 2. travnja prema odluci Ujedinjenih naroda već 16. godinu za redom, dok je cijeli mjesec travanj u nekim zemljama posvećen podizanju svjesnosti o poremećajima iz autističnog spektra. Savez udruga za autizam ove godine obilježava Svjetski dan svjesnosti o autizmu uz slogan „Nismo nevidljivi“. Ovaj slogan, koji će biti zajednički mnogim organizacijama u području autizma diljem Europe, ukazuje na probleme i izazove s kojima se suočavaju autistične osobe u Hrvatskoj. Svojom nazočnosti na manifestaciji, potporu je iskazao i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Nakon programa na Trgu, u Centru za autizam organizirane su sportske aktivnosti za djecu te stručno predavanje za roditelje „Podrška roditeljima - iskustvena radionica“ koje su održale Elizabeta Haničar i Marina Hojsak.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=858#sigProIdcc30c57e4f