Vijesti

U OŠ Dalj održana Završna konferencija projekta KOZMOS

U OŠ Dalj u Dalju održana je danas (19. travnja 2024. godine) Završna konferencija projekta KOZMOS - Kvalitetno obrazovanje za modernu osnovnu školu. Prijavitelj je projekta vrijednog 517.207,88 eura  OŠ Dalj , a vrijeme provedbe projekta je od 01.08.2022. do 30.04.2024. u čemu su sudjelovali i projektni partneri: Poduzetnički razvojni centar Općine Erdut, Centar Milutin Milanković, Nansen dijalog centar, Veverec 91 d.o.o. – Park znanosti, Nansen Academy (Nansenskolen), Lillehammer, Norveška.

Završnoj konferenciji nazočili su i veleposlanik Kraljevine Norveške u RH Nj. E. Arne Sannes Bjørnstad, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić te predstavnik Nansen akademije iz Norveške Steinar Bryn.

Tom je prigodom ravnateljica OŠ Dalj Zrinka Vučinić rekla kako je ponosna da je upravo njihova škola jedna od 15 škola u Hrvatskoj kojoj je Odlukom o financiranju u sklopu poziva Jačanje STEM vještina i razvoj regionalnih znanstvenih centara u osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju odobren ovaj značajan projekt. - Kroz jačanje STEM vještina učitelja i učenika te modernizacijom i opremanjem infrastrukture škole unaprijedili smo kapacitete naše škole, ali i pripremili sve naše sadašnje i buduće učenike da djeluju i napreduju u visokotehnološkom društvu 21. stoljeća. Ulaganje u naše učenike, ulaganje je u budućnost koje će doprinijeti razvoju društva. U školi smo opremili kabinete za tehničku kulturu, kemiju, biologiju, fiziku i matematiku, a za učionice razredne nastave nabavljena je različita didaktička STEM oprema. Također, nabavljena je i specijalizirana STEM oprema, 3d pisači, dronovi, IT oprema, računala i prijenosna računala, snimači zvuka i ostalo. Dio specijaliziranih učionica opremljen je i novim namještajem, a jedna od aktivnosti bila je i uspostava STEM učionice na otvorenom – rekla je Vučinić.

Nazočne je pozdravio te sudionicima na projektu čestitao i veleposlanik Kraljevine Norveške u RH Nj. E. Arne Sannes Bjørnstad – Ovo je dobar primjer projekta koji je prije svega posvećen mladima i budućnosti te zajedničkoj suradnji bez obzira na podrijetlo. Budućnost bilo koje zajednice ovisi o mladima koji će tu budućnost baštiniti, njihovu znanju i obrazovanju – rekao je veleposlanik.

Zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić zahvalio je norveškom Veleposlanstvu, Ministarstvu regionalnog razvoja i EU fondova i Vladi RH što su prepoznali projekte koji će talentiranu djecu osnažiti da kvalitetnije razvijaju svoje talente. -Od velikoga je značaja da smo našu djecu koja su posebno talentirana uključili u ovakva istraživanja o svemiru i u idućem ćemo se razdoblju potruditi da se za darovitu i visokomotiviranu djecu održavaju ovakvi projekti – poručio je Miletić te pohvalio razmjenu iskustava škola dviju različitih zemalja koja je izuzetno važna.

Inače, kroz Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora za razdoblje od 2014. do 2021. i Državni proračun Republike Hrvatske u osnovnim školama na području Osječko-baranjske županije ostvareno je ukupno 5 STEM projekata vrijednih 4.090.468,92 eura.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=840#sigProId7d5091b0c5

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća obilježen Dan Općine Petrijevci

U prostorima Osnovne škole u Petrijevcima, danas  (19. travnja 2024. godine) je obilježen Dan Općine Petrijevci, a središnji dio proslave bila je svečana sjednica Općinskog vijeća kojoj je nazočio i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić.  

Čestitavši mještanima njihov Dan, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić se osvrnuo na velik napredak Općine u prethodnom razdoblju. – Kontinuirani rad načelnika Zelića vidljiv je na svakom koraku Općine Petrijevci koja projekte provodi u suradnji sa svim razinama vlasti, a koristi i sredstva Europske unije. Posebno pohvaljujem demografske programe i izdvajanje sredstava za mlade, a uvjeren sam da će na tom tragu s radom nastaviti i u budućnosti – kazao je Miletić.

Na čelu Općine, od njezina osnutka 1993. godine je načelnik Ivo Zelić koji se u svom obraćanju osvrnuo na realizirane projekte, ali i najavio nove. – Pred nama je izgradnja Doma kulture vrijedna 1,5 milijuna eura, potom izgradnja svlačionica u nogometnom klubu “Omladinac” te rekonstrukcija i dogradnja spremišta DVD-a Petrijevci. Ono što me posebno veseli je da ćemo putem projekta aglomeracije “Valpovo” započeti s priključivanjem sugrađana na kanalizacijsku mrežu, a osigurali smo i da ti priključci budu besplatni  - istaknuo je Zelić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=840#sigProId01554cc3b8

Obilježen Dan Općine Bizovac i 31. godišnjica utemeljenja

U Edukativnom centru u Bizovcu sinoć (16. travnja 2024. godine) održana je svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Bizovac, što je bio i središnji dio programa obilježavanja Dana Općine Bizovac, utemeljene 17. travnja 1993. godine. Sjednici koju je vodio predsjednik Općinskog vijeća Nikola Lacković, nazočili su obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, saborski zastupnik u prethodnom sazivu Sabora Goran Ivanović, načelnici susjednih općina, predstavnici društvenog i kulturnog života Općine Bizovac, općinski vijećnici i ostali.

Općinski načelnik Srećko Vuković u svom se osvrtaju na prethodnu godinu dotaknuo različitih projekata koje je Općina provodila, od izgradnje komunalne i javne infrastrukture do ulaganja u školstvo, zdravstvo, socijalne programe, vatrogastvo, gospodarstvo, sport i udruge. Također, istaknuo je kako veliku pozornost pridaju demografskim programima i projektima. – U tom smislu, zasigurno nam je najvažnija dogradnja dječjeg vrtića za što smo ove godine izradili projektno-tehničku dokumenatciju te ćemo aplicirati na neki od natječaja Europske unije. Pored toga, Općina Bizovac godinama sufinancira prijevoz učenika srednjih škola, studenata i djece s posebnim potrebama, nudimo stipendije te nagrađujemo obitelji za svako novorođeno dijete – kazao je Vuković i dodao da se Općina osobito razvija u turističkom smislu, a u ponudi je i sve više privatnog smještaja.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić čestitao je svim mještanima Općine Bizovac njihov Dan naglasivši kako je ovo Općina koja sjajno koristi svoj geoprometni položaj i blizinu grada Osijeka te razvija niz projekata sufinanciranih nacionalnim sredstvima i sredstvima Europske unije. – Općina Bizovac sa svojih gotovo 4.000 stanovnika jedna je općina u našoj županiji koja se snažno razvija u gospodarskom, kulturnom, turističkom i svakom drugom smislu, a pri tome čuva povijesno nasljeđe ovoga kraja. Nema prepreka da tako bude i u budućnosti, a siguran sam da će Općina ustrajati na provedbi niza drugih projekata, od demografskih, socijalnih do infrastrukturnih – zaključio je Lukić. Pohvalio je i napore Općine da svim dobnim skupinama stanovništva pruži neku vrstu potpore, istaknuvši pri tome projekt „Zaželi“.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=840#sigProId81e4638dce

Plan financiranja programskih aktivnosti udruga sredstvima Proračuna Osječko-baranjske županije u 2024. godini

Zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić donio je 16. travnja 2024. godine Plan financiranja programskih aktivnosti udruga sredstvima Proračuna Osječko-baranjske županije u 2024. godini.

Ovim Planom, a nakon postupka provedenog sukladno Odluci o financiranju programa i projekata udruga od interesa za opće dobro u Osječko-baranjskoj županiji, utvrđuju se programi i projekti od interesa za opće dobro u Osječko-baranjskoj županiji čiji su nositelji udruge koje djeluju na području Županije, koji će se u 2024. godini financirati sredstvima planiranim za tu namjenu iz Proračuna Osječko-baranjske županije za 2024. godinu, njihovi nositelji te iznosi odobrenih potpora.

Sredstva su dodijeljena za 144 nositelja programa/projekata u okviru 10 programskih područja u ukupnom iznosu od 175.842,90 eura.

Plan_financiranja_programskih_aktivnosti_udruga_sredstvima_Proračuna_OBŽ_u_2024._godini.pdf

Uz dokazano kvalitetan rad, udruga Ne-ovisnost sada ima i vlastiti stambeni i uredski objekt

Udruga za borbu protiv ovisnosti Ne-ovisnost u Osijeku uspješno djeluje već 21 godinu. Svojim aktivnostima pokriva sva područja borbe protiv ovisnosti, od prevencije, rehabilitacije i resocijalizacije do smanjenja štete, a brine i o zapošljavanju rehabilitiranih ovisnika, odnosno osoba koje su bile ovisne o drogama, alkoholu i kockanju. Svoj rad započeli su otvaranjem savjetovališta za ovisnike i članove njihove obitelji, a danas imaju terapijsku zajednicu, stambenu zajednicu, dnevni boravak i socijalnu zadrugu. Tim udruge čine psihologinja, socijalna radnica, radni terapeut, psihijatar, ekonomistica i rehabilitirani ovisnici koji su završili edukaciju za asistente u terapiji.

Udruga Ne-ovisnost do sada je realizirala više od 70 projekata, a danas (15. travnja 2024. godine) i službeno je označen završetak najvećeg projekta. Na adresi Ilirska ulica 42 u Osijeku otvoren je objekt za organizirano stanovanje rehabilitiranih ovisnika. Ukupna površina objekta iznosi 650 m2, a ukupna vrijednost EU projekta „Unaprjeđivanje infrastrukture organiziranog stanovanja“ iznosi 1.683.272,43 eura.

Uz korisnike usluga i zaposlenike Udruge Ne-ovisnost na prigodnoj svečanosti bili su potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić te drugi uzvanici.

- Nakon četiri godine priveli smo kraju za nas jako veliki projekt. Izgradili smo novi radni prostor za urede naše udruge i dvije stambene jedinice za po osam korisnika, pa je ukupni kapacitet ovog organiziranog stanovanja za rehabilitirane ovisnike 16 osoba. Izuzetno smo ponosni što smo uspjeli privesti ovo kraju i što će uvelike podići kvalitetu i razinu usluge koju pružamo našim korisnicima - rekao je Tomislav Mišetić, predsjednik Udruge za borbu protiv ovisnosti Ne-ovisnost.

Pojasnio je kako se život u stambenoj zajednici odvija po određenim pravilima. - Postoji kućni red kojeg se svi korisnici moraju pridržavati, a što se tiče samog zaposlenja, udruga je osnovala i socijalnu zadrugu Neos koja se bavi upravo zapošljavanjem rehabilitiranih ovisnika. Tako im daje mogućnost da sa svojih 10 prstiju zarađuju za svoj kruh i da im to bude na neki način odskočna daska i za povratak u svoje socijalne sredine. U stambenoj zajednici se zadržavaju od 6 mjeseci do godinu dana, a tome prethodi intenzivan tretman u terapijskoj zajednici koji traje oko godinu dana, po potrebi i više. U ovom trenutku imamo 34 korisnika u terapijskoj zajednici i 9 korisnika u stambenoj, dakle vrlo brzo ćemo popuniti kapacitete svih 16 mjesta - dodao je.

Naglasio je da su sredstva utrošena za kupovinu zemljišta, izgradnju i opremanje objekta, za plaće djelatnika kroz četiri godine trajanja projekta, a nabavljeno je i novo kombi vozilo za potrebe prijevoza korisnika organiziranog stanovanja. Intenzitet potpore je bio 100 posto, što znači da je u cijelosti financiran europskim sredstvima.

Potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić čestitao je udruzi Neovisnost na ukupnom radu, na već 17 velikih projekata koje su realizirali vlastitim te sredstvima jedinica lokalne i regionalne samouprave, ministarstava i Europske unije. - Tomislav Mišetić radi odličan posao i ima apsolutnu potporu svih nas. Kao što znamo, radi se o ljudima koji su u jednom trenutku skrenuli s puta, ali su smogli dovoljno snage da se vrate nazad i pokušaju biti korisni članovi ove zajednice, i u tomu im treba pomoći. Zato je ova udruga, njeni projekti i sve što čini od velike vrijednosti te će i dalje imati potporu u svom radu. Želim tim mladim ljudima da uspiju preboljeti i pobijediti svoju ovisnost te se vrate nazad kao još korisniji članovi naše zajednice, da nastave živjeti svoj život, a u konačnici i da svjedoče o svom iskustvu mladim ljudima koji će možda upasti u istu zamku kao što su oni u jednom trenutku - poručio je Anušić.

- Riječ o zaista hvalevrijednom i velikom projektu vrijednom 1,7 milijuna eura, a u ovom slučaju financijski dio je manje važan. Zato osobite čestitke pripadaju predsjedniku udruge gospodinu Mišetiću i cijelom njegovom stručnom timu na realizaciji projekta. Kao što znamo, Udruga djeluje već 21 godinu, stalno se razvija te su prešli puno više od okvira samog grada Osijeka i Osječko-baranjske županije. Svojim djelovanjem čine zaista dobro djelo u smislu odvikavanja od različitih vrsta ovisnosti, a kako je proces odvikavanja i resocijalizacije dugotrajan proces, vrlo važno je da imaju ovakve uvjete kako bi mogli još bolje raditi. Posebno je dobro što su uz stručni tim u rad s ovisnicima uključeni i educirani bivši ovisnici, što projektu daje dodatnu i višu dimenziju. Županija, naravno, prati i pratit će rad udruge Ne-ovisnost, koja je do sada ostvarila mnoge projekte, a ne sumnjamo da će to činiti i u budućnosti - istaknuo je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić također je čestitao Udruzi i njenom predsjedniku na hvalevrijednom projektu koji je u potpunosti financiran europskim novcem. - Udruga je definitivno izašla iz lokalnih i prerasla u nacionalne okvire i na tomu im čestitam. Čestitam im ne samo što se bore u rehabilitaciji ovisnika od svih poruka, nego rade i na prevenciji, posebice djece, što je velika dodana vrijednost našem gradu. Grad Osijek podržava udrugu Ne-ovisnost kroz financiranje na natječaju na koji se javljaju, a tako će biti i u budućnosti. Želim im još puno ovako lijepih i dobrih projekata - kazao je Radić.

Voditelj terapijske zajednice Milan Jukić naglasio je kako su dugo čekali i konačno dočekali vlastiti prostor. - Taj prostor donosi puno toga korisnicima, jer mnogi koji završe terapijsku zajednicu su prepušteni sami sebi, nemaju gdje biti, pa će im ova stambena jedinica biti veliki vjetar za budući život. Iz osobnog iskustva mogu reći da je resocijalizacija najbitniji dio programa jer to su ljudi sa stigmom, obilježeni su i nitko im ne daje šansu. Nakon ovoga imaju vjetar u leđa od nas i svojim radom mogu pokazati da se lagano uklapaju u socijalnu sredinu te prihvaćaju sve odgovornosti. Zato je ova zajednica i zamišljena tako da imaju svoje radno vrijeme, prostor, boravak, komociju i u konačnici, ono što je najbitnije, da se osjećaju kao ljudi - zaključio je Jukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=840#sigProIda3798c0931

Novi prostori za Zavod za dermatologiju i venerologiju KBC-a Osijek

Dovršena je još jedna značajna investicija u Kliničkom-bolničkom centru u Osijeku zahvaljujući zajedničkim ulaganjima Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka i KBC-a Osijek. Preseljen je stacionar Zavoda za dermatologiju i venerologiju što je od velikog je značaja za samu ustanovu i  za pacijente, budući da je nakon dugih 40 godina ponovno isti smješten u krugu Kliničkog bolničkog centra Osijek. Nove prostore Zavoda danas su u pratnji ravnatelja KBC-a Osijek Željka Zubčića i pročelnice Zavoda Marije Šola obišli potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić i gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić sa suradnicima.

-Želim izraziti zadovoljstvo što smo konačno stacionar Zavoda za dermatologiju preselili na glavnu lokaciju u krug KBC-a Osijek. Preseljenjem smo riješili nekoliko problema koje su nas tištili ovih godina, a jedan od glavnih je bio neuvjetna zgrada bez lifta. Ovom prigodom bi htio zahvaliti lokalnoj samoupravi, prije svega županiji Osječko-baranjskoj, koja je dala najviše sredstava za kroz donacije za uređenje Zavoda za dermatologiju, potom Gradu Osijeku, a i sam KBC Osijek je uložio oko 220.000,00 eura – rekao je ravnatelj KBC-a Osijek Željko Zubčić.

U cilju bolje dostupnosti i učinkovitije organizacije, odlučeno je kako će se Zavod premjestit na mjesto nekadašnje Klinike za psihijatriju nakon što isti prostor bude adaptiran i opremljen. Zavod danas ima kapacitet od 14 ležaja od čega 10 ležaja za bolničko liječenje i 4 ležaja dnevne bolnice.

- Nakon posjeta tadašnjeg župana, danas ministra Ivana Anušića, projekt je pokrenut i danas smo zbog toga ovdje.  Sluh za potrebe Zavoda za dermatologiju je pokazao i naš ravnatelj Željko Zupčić, a iznimna važnost ovog novog prostora pokazuje se kroz to što od Iloka do Zagreba nema  mogućnosti hospitaliziranja pacijenata osim na našem Zavodu – istaknula je Šola, v.d. pročelnice Zavoda za dermatologiju i venerologiju.

Adaptacija i uređenje prostora odvijalo se u dvije faze: u prvoj fazi radova koja je bila završena polovinom 2023. godine, pristupilo se obnovi vanjskog oplošja zgrade (krovište zgrade, fasada zgrade, promijenjena je stolarija na zgradi, oluci, gromobranska instalacija i vanjski dio razvoda električnih instalacija), a u drugoj fazi se pristupilo adaptaciji i uređenju interijera stacionara Zavoda za dermatologiju i venerologiju.

- Lijepo je danas biti u obilasku obnovljenih prostora gdje se odnedavno nalazi Zavod za dermatologiju i venerologiju. Osječko-baranjska županija je za ovaj projekt donirala 265.000,00 eura, a u zadnjih šest godina ukupna donacija u različite zavode KBC-a Osijek iznosi oko 750.000,00 eura i tu nećemo stati.  Ono što je važno napomenuti, s ravnateljstvom KBC-a smo dogovorili da se na staru lokaciju Zavoda preseli Županijski zavod za hitnu medicinu sa sanitetskim prijevozom – rekao je obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić i dodao kako će Osječko-baranjska županija financijski pomoći i ovu aktivnost sve do izgradnje novog Županijskog zavoda za hitnu medicinu.

Od 2017. godine do danas OBŽ je u KBC Osijek uložila oko 750 tisuća eura, ovogodišnja ulaganja – nešto više od 40.000 eura vezana su uz Kliniku za očne bolesti. Na ovom, kao i na nizu dosadašnjih projekta Osječko-baranjskoj županiji i KBC-u Osijek partner je bio i Grad Osijek.

- Drago mi je da Grad Osijek može kontinuirano pomagati i ulagati zajedno s Osječko-baranjskom županijom u svoj Klinički bolnički centar u Osijeku. Nastavit ćemo i u budućnosti pomagati KBC jer iako grad nije osnivač, usluge osječke bolnice koriste svi naši sugrađani.  Za Dan grada Osijeka otvorili smo novi OHBP, nedavno je došao i novi PET/CT uređaj, a počela je s radom i hitna helikopterska medicinska služba. No najveći projekt je tek pred nama, a to je izgradnja novog KBC-a – rekao je Ivan Radić, gradonačelnik Osijeka.

Svjesni važnosti Kliničkog-bolničkog centra za cijeli istok Hrvatske kao i neuvjetnosti kompleksa bolnice koji je star 150 godina, Osječko-baranjska županija i tadašnji župan, danas ministar obrane i potpredsjednik Vlade RH Ivan Anušić, inicirali su u suradnji s upravom bolnice i Gradom Osijekom izgradnju novog KBC-a. Do izgradnje novog KBC-a, nastavlja se ulagati u postojeće Zavode i klinike.

- Kada smo razgovarali o problematici Dermatologije koja je stvarno u neuvjetnim uvjetima funkcionirala, odlučili smo izdvojiti taj dio sredstava i pomoći Kliničkom bolničkom centru urediti ovaj prostor. Danas pacijenti i medicinsko osoblje funkcioniraju u kvalitetnim i dobrim uvjetima što podiže kvalitetu zdravstvene zaštite na istoku Hrvatske – rekao je Ivan Anušić, potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane.

Novi KBC, kao što je poznato gradit će se u Gackoj ulici gdje su stvoreni svi preduvjeti za izdavanje građevinske dozvole. Sam medicinski dio imat će površinu od oko 150.000 metara četvornih što će značajno unaprijediti zdravstvenu zaštitu građana na istoku Hrvatske.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=840#sigProIdc8ba067279