Vijesti

Uručene Zelene povelje i Povelja lokalne samouprave Osječko-baranjske županije

Dobitnik Povelje lokalne samouprave Osječko-baranjske županije (javnog priznanja za doprinos promicanju ideje i prakse lokalne samouprave na području Osječko-baranjske županije) ove godine je Općina Antunovac, dok su Fotoklub Osijek, Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode, Alumni Odjela za biologiju Sveučilišta J.J. Strossmayera, Zelena pravna klinika Pravnog fakulteta Osijek i BP Group d.o.o. Kneževi Vinogradi ovogodišnji dobitnici Zelene povelje Osječko-baranjske županije (javnog priznanja za doprinos očuvanju okoliša te osiguravanju i poboljšavanju kakvoće življenja za dobrobit sadašnjih i budućih naraštaja na području Osječko-baranjske županije).

Na prigodnoj svečanosti održanoj danas (30. travnja 2024. godine) u prostorijama Osječko-baranjske županije u Osijeku, Povelju lokalne samouprave i Zelene povelje Osječko-baranjske županije dobitnicima je uručio zamjenik župana Josip Miletić, a uz laureate te njihove suradnike i prijatelje događaju su nazočili saborska zastupnica Nataša Tramišak, predsjednica Skupštine Osječko-baranjske županije Ivana Bagarić i pročelnici županijskih upravnih odjela.

- Uvjeren da će nagrade biti poticaj za nastavak njihovog uspješnog rada, čestitam svim dobitnicima Zelene povelje na inovacijama, na radu njihovih udruga, kao i na osobnom angažmanu i doprinosu za sve što je zeleno, za očuvanje našeg planeta, a ističem da je briga o okolišu i zelena tranzicija nešto što trebamo činiti kontinuirano. Isto tako čestitam Općini Antunovac koja je svojim lijepim i kontinuiranim radom zavrijedila Povelju lokalne samouprave Osječko-baranjske županije, a brojnim projektima koje su napravili daju primjer drugim općinama na kakav način treba raditi - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

U ime dobitnika zahvalio je Davor Tubanjski, načelnik Općine Antunovac koja je prema vrijednosti indeksa razvijenosti svrstana u petu razvojnu skupinu, odnosno jedina je općina slavonskih županija koja spada u razvijena područja. Naglasio je da dobivanje Povelje lokalne samouprave za Općinu Antunovac znači prepoznavanje Osječko-baranjske županije da Općina ide u dobrom smjeru i dobro radi.

- Godinama smo ulagali i razvijali sve što je potrebno za kvalitetan život stanovništva na području općine i to je ono što danas svi prepoznaju. Najlakše je napraviti staze, ceste i nekakvu infrastrukturu, to se uvijek može i radi, ali bez ljudi, djece, mladosti i osnovnog za život ne bi mogli biti na današnjem mjestu. Govorimo prije svega da je vrtić za nas motor koji bi pokrenuo cijelu općinu i gdje sva djeca imaju svoje mjesto, zatim Gospodarska zona koja je svojim razvojem zaposlila ljude. Radimo projekte poput Zaželi, dovođenje gradskog prijevoza, povezivanje biciklističkih staza, poticanje stambene izgradnje, stipendije i druga ulaganja u ljude da bi došli i živjeli u Antunovcu. Uvrštenjem među najrazvijenije općine u RH smanjene su nam mogućnosti prijava na neke natječaje i javne pozive, no kompenzaciju nalazimo u prihodima općine te smo davno ukinuli prirez. S prihodom od Gospodarske zone uspjeli smo doći do samoodrživosti i da ne ovisimo toliko o poticajima, a naravno država prepoznaje i petu kategoriju te povremeno otvara i natječaje isključivo za tu kategoriju, na što se javljamo - kazao je Tubanjski.

Pravni fakultet Osijek ima tri pravne klinike među kojima je i Zelena pravna klinika, jedina takva u Hrvatskoj. Klinika je osnovana 2021. godine s ciljem osiguranja nužne, učinkovite i primjerene zaštite prirode i okoliša te pravne zaštite svih građana u područjima zaštite prirode i okoliša, kao i omogućavanja studentima uvjeta i prilika za adekvatno stručno, znanstveno i društveno aktiviranje u području zaštite prirode i okoliša.

- Zelena pravna klinika je osnovana iz jednog projekta u komu su sudjelovale okolišne organizacije. Osobit nam je cilj bio uključiti studente u njen rad kako bi učili o očuvanju i zaštiti okoliša kroz konkretne predmete, analizu sudske prakse, pravnih okvira i predmeta na studijskim programima, ali i kroz konkretne predmete koji se pojavljuju među građanima Osijeka, kroz Zeleni telefon, suradnju s brojnim tijelima kao što je Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek, Unikom, upravne odjele Grada i Županije, JU PP Kopački rit. Mi profesori kroz znanstveno-stručnu djelatnost, konferencije, znanstvene radove, projekte i objave knjiga, ali kao i brojne druge oblike populariziranja znanosti pokušavamo dobiti studente na sve moguće aktivnosti koje zagovaramo kroz Kliniku uključiti s aspekta zaštite prirode i okoliša - kazala je izv. prof. dr. sc. Ana Đanić Čeko, voditeljica Zelene pravne klinike.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=828#sigProIde89f98bcc5

Povelja lokalne samouprave OBŽ za 2024. godinu dodijeljena je Općini Antunovac na čelu s načelnikom Davorom Tubanjskim za uspješno organiziranje u postizanju osobitih rezultata u stvaranju povoljnih uvjeta razvitka, društvenih, komunalnih i drugih djelatnosti od važnosti za područje Općine, podizanje standarda življenja te zadovoljavanje lokalnih potreba stanovnika na području Općine.

Zelene povelje OBŽ za 2024. godinu dodijeljene su Fotoklubu Osijek za organiziranje izložbe s fotografijama prirode i utjecaj na svijest građana o očuvanju okoliša, Hrvatskom društvu za zaštitu ptica i prirode za brojne aktivnosti u očuvanju, promicanju i zaštiti ptica kroz brojne aktivnosti, Alumni Odjela za biologiju Sveučilišta J.J. Strossmayera za ukazivanje na probleme u ekološkim sustavima, kao i na nove spoznaje i metode očuvanja bioraznolikosti, Zelenoj pravnoj klinici Pravnog fakulteta Osijek za djelovanje s ciljem osiguranja zaštite okoliša i pravne zaštite građana u područjima zaštite prirode i omogućavanja studentima praksu u tim područjima te tvrtki BP Group d.o.o. Kneževi Vinogradi, vodećoj hrvatskoj tvrtki u projektiranju, proizvodnji, instaliranju i puštanju u rad uređaja za pročišćavanje otpadnih voda i zraka u Osječko-baranjskoj županiji. 

Nacionalni dan hitne medicinske službe obilježen u Osijeku

U organizaciji Zavoda za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije danas (30. travnja 2024. godine) u Osijeku je obilježen Nacionalni dan hitne medicinske službe. Na središnjem gradskom trgu,  predstavljena su vozila hitne pomoći i sanitetskog prijevoza te prezentirana oprema i pomagala u hitnoj pomoći. Djelatnici Zavoda građanima su mjerili krvni tlak, saturaciju kisika u krvi i šećera u krvi te davali stručne savjete.  

Tom je prigodom zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić svim djelatnicima hitne medicinske službe čestitao njihov dan i zahvalio na svemu što svakodnevno čine za stanovnike županije i spašavaju živote. -Podrška Osječko-baranjske županije radu Zavoda za hitnu medicinu OBŽ-a bila je neupitna u prethodnom razdoblju i nastavit će se i u budućnosti kako kupovinom opreme i novih vozila tako i edukacijom zaposlenika. Raduje me da je prije mjesec dana u Osijeku s radom počela hitna medicinska helikopterska služba za svih 5 slavonskih županija – rekao je Miletić   

Ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije Silvana Sabo podsjetila je kako je Hrvatski sabor 2013. godine 30. travnja proglasio Nacionalnim danom hitne medicinske službe čime se Hrvatska pridružila nizu svjetskih zemalja koje nastoje senzibilizirati javnost o važnosti i specifičnosti ove iznimne odgovorne i teške djelatnost. -Zavod za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije obavlja djelatnosti hitne medicinske pomoći s 45 timova T1 i 20 timova T2, 3 tima Hitne helikopterske medicinske službe i sanitetskog prijevoza s 19 timova. Zavod ima ugovoreno i 5 timova za Prijavno-dojavnu jedinicu. Svi su timovi opremljeni nadstandardnom opremom, ali u našem su radu jednako važni kvalitetno obučeni djelatnici koji su puni entuzijazma, volje i ljubavi za ovaj posao – istaknula je Sabo naglasivši izvrsnu suradnju s osnivačem Osječko-baranjskom županijom koja je ove godine osigurala financiranje 12 novih vozila u vrijednosti većoj od milijun eura.

U službi Zavodu za hitnu medicinu OBŽ-a posljednje 3 godine radi i medicinski tehničar Tomislav Varga. -Raditi u Hitnoj iznimno je odgovoran i stresan posao. Najvažniji je naš dolazak do pacijenta koji treba biti u što kraćem roku kako bismo na vrijeme pružili potrebnu medicinsku skrb – ističe Varga.

Inače, Zavod za hitnu medicinu OBŽ-a čine 50 doktora medicine, 116 medicinskih sestara/tehničara i 83 vozača. Godišnje prijeđu 2,3 milijuna kilometara i izvrše više od 25.000 intervencija na terenu, 5.500 ambulantnih pregleda pacijenata, 25.000 županijskih sanitetskih prijevoza, 1.700 međužupanijskih prijevoza pacijenata, 25.000 prijevoza dijaliziranih  pacijenata i više od 5 sanitetskih  prijevoza pacijenata u inozemstvo. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=828#sigProId30d17c0205
 

Obilježen 140. rođendan Grada Belišća

Program obilježavanja Dana Grada Belišća započeo je još prije desetak dana, a danas (30. travnja 2024. godine) je upriličen i središnji dio proslave 140. rođendana grada, održavanjem svečane sjednice Gradskog vijeća Grada Belišća te tradicionalnim druženjem građana na obali Drave. Sjednici su nazočili izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i saborski zastupnik Goran Ivanović, gradonačelnici i načelnici susjednih općina i gradova, kao i predstavnici prijateljskih gradova iz Hrvatske i inozemstva te obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

- Belišće je grad bogate povijesti i tradicije, nadaleko poznat po industriji papira koji je u ovih 140 godina postojanja stvorio poticajno okruženje za dolazak brojnih investitora. Osječko-baranjska županija ima izuzetno dobru suradnju s gradskom upravom bez obzira na političko opredjeljenje, a siguran sam da će tako biti i u budućnosti. U proteklih osam godina surađivali smo u realizaciji niza projekata, od opremanja i uređenja školskih i zdravstvenih ustanova do komunalnih i infrastrukturnih projekata kojima nastojimo postići ravnomjeran razvoj čitave županije – kazao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić čestitavši Dan Grada i nadolazeći crkveni god svim njegovim stanovnicima uz želje za još snažniji gospodarski napredak.

Zamjenica gradonačelnika Grada Belišća Ljerka Vučković u svom se obraćanju osvrnula na bogatu industrijsku povijest grada neraskidivo povezanog sa svojim prigradskim naseljima, naglasivši kako je u proteklih godinu dana ostvareno niz vrijednih projekata. – Završili smo s uređenjem Palače Gutmann i njezinih pristupnih površina, kao i izgradnju Proizvodno-poduzetničkog inkubatora u kojem su smješteni brojni poduzetnici. Pri kraju je i realizacija projekta vodoopskrbe i odvodnje Valpovo-Belišće, zahvaljujući kojem ćemo imati novi uređaj za proizvodnju pitke vode te uređaj za pročišćavanje otpadnih voda. U planiranju investicija uvijek vodimo računa da one dodatno obogate i doprinesu poboljšanju kvalitete života naših sugrađana, kako u prigradskim naseljima tako i u Belišću – rekla je Vučković.

Tijekom svečane sjednice dodijeljena su i najviša gradska javna priznanja zaslužnim građanima i tvrtkama. Plaketu „Grb grada Belišća“ dobili su Zdenko Glasovac, Udruga „Kotličari“, Vatrogasna zajednica Osječko-baranjske županije i časna sestra Alemka Štefanko, dok je plaketu „S. H. Gutmann“ dobio restoran „Fontana“ vlasnika Danijela Nikolića.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=828#sigProId7d02b4377d

Mladi vape za pažnjom i žele da ih se čuje

Završna konferencija projekta „Mladi, kako ste?“ održana je 26. travnja 2024. godine u dvorani Gradske četvrti Gornji grad u Osijeku. Projekt se provodi na području Osječko-baranjske županije u partnerstvu PRONI Centra za socijalno podučavanje i Osječko-baranjske županije od 1. lipnja 2023. do 30. lipnja 2024. godine, a financiran je od strane Europske unije iz programa ERASMUS+.

Glavni cilj projekta je podizanje razine svijesti u zajednici o potrebama i poteškoćama s kojima se susreću mladi Osječko-baranjske županije u području mentalnog zdravlja. U proteklom razdoblju provedeno je opsežno istraživanje namijenjeno mladim osobama te su se održala jednodnevna javna događanja u 6 gradova Osječko-baranjske županije (Osijek, Valpovo, Donji Miholjac, Beli Manastir, Našice, Đakovo) na kojima su mladi iz lokalnih sredina iznosili svoja mišljenja o problemima i potrebama svojih vršnjaka.

Nakon svih provedenih događanja s mladima i donositeljima odluka formirat će se zaključci i preporuke  koji će biti dio dokumenta „Mentalno zdravlje i mladi, preporuke mladih za jačanje podrške mentalnom zdravlju mladih na području Osječko-baranjske županije“, koji će sadržavati rezultate istraživanja, detektirane izazove i poteškoće/potrebe mladih te prijedloge za unaprjeđenje podrške mladima u lokalnim zajednicama.

Završnoj konferenciji nazočila je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije Miranda Glavaš-Kul koja je istaknula važnost projekta naglasivši da će se preporuke koristiti prilikom izrade programa za mlade Osječko-baranjske županije u sklopu već započetog projekta udruga DKolektiv, PRONI-a i Osječko-baranjske županije.

Dr. sc. Damir Marinić svojim je predavanjem istaknuo izazove današnjeg vremena s kojima su suočeni djeca i mladi, ali i izazove s kojima su suočeni odrasli u komunikaciji s mladima i razumijevanju njihovih problema.

Veliki broj mladih koji su se uključili u provedbu aktivnosti i sudjelovali na događanjima dokaz je da su aktivnosti vezane za mentalno zdravlje mladih neophodne na području naše županije, pogotovo u razdoblju nakon globalne pandemije korona virusa koja je ostavila velike posljedice na društvo u cijelosti, a posebno na skupinu mladih. Odraslima je teško suočiti se sa svojim strahovima i neuspjesima, a mladima je to puno teže zbog pritiska društvenih mreža, lažnih ideala i prezentiranih savršenosti. Mladi vape za pažnjom i žele da ih se čuje.

Ovim projektom stvorit će se preduvjeti za organizaciju i provedbu raznih aktivnosti vezanih za mentalno zdravlje mladih na čemu će Osječko-baranjska županija sustavno raditi sukladno donesenim preporukama.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=828#sigProIdefefbc3bde

U Gospodarskom centru OBŽ-a otvoren 1. Festival otpada u RH

U Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije u Osijeku je danas (25. travnja 2024. godine) otvoren 1. Festival otpada u Hrvatskoj – Eco City Waste Fest. Festival je okupio gradska poduzeća, žurne službe, udruge, sportske klubove i privatna poduzeća koja se bave zbrinjavanjem otpada kako bi se posjetiteljima kroz interaktivne radionice, predavanja, zabavu i poučan sadržaj prezentirao njihov rad. Održava se u tjednu obilježavanja Dana planeta Zemlje što je odlična prilika školama i njihovim učenicima za terensku nastavu, praktično učenje o zbrinjavanju otpada, ali i gradskom gospodarstvu.

Brojnim uzvanicima i posjetiteljima na sajmu su se prigodno obratili gradonačelnik Osijeka Ivan Radić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, predsjednik Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen i direktor Unikoma Igor Pandžić.

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić rekao je kako mu je drago da se 1. Festival otpada održava u Osijeku koji je dvostruki nositelj nagrade Eco Citya. -Jedan je od razloga i taj što je Osijek jedini od velikih gradova koji prešao stopu od 50% odvojenog prikupljenog otpada te je kao takav predvodnik i uzor mnogim gradovima. Osječani i Osječanke odvajaju otpad na kućnom pragu što je najveći standard u prikupljanju otpada i jedan smo od rijetkih gradova koji ima dovoljan broj reciklažnih dvorišta u odnosu na broj stanovnika, imamo i svoju kompostanu te smo prepolovili odvajanje miješanog komunalnog otpada – rekao je Radić koji je dodao kako su ključ osječkog uspjeha u gospodarenju otpadom dobra infrastruktura, savjesni i odgovorni građani koji od vrtićke dobi uče o otpadu.

Na otvorenju Festivala otpada, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen rekao je kako Osijek ima moderan i cjeloviti sustav gospodarenja otpadom te da je u posljednjih nekoliko godina Vlada RH uložila 500 milijuna eura u komunalnu infrastrukturu gospodarenja otpadom. – Osijek je mnogo uložio u infrastrukturu i čestitam im na ispunjenju ciljeva u gospodarenju otpadom. Današnje događanje podsjeća nas na ono što je izrazito važno, a to je edukacija i informiranje. U Fondu imamo slogan „Krenimo od sebe“ i ovo je izvrstan primjer toga – kazao je Balen.

Organizatorima je čestitke uputio i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić. – Želim istaknuti kako je Osječko-baranjska županija među vodećima u Hrvatskoj po rastu stope odvajanja prikupljenog otpada i oporabe otpada. Iznimno je važno što su u ovu kampanju uključena djeca koja će kroz zabavne i edukativne radionice učiti o čuvanju okoliša – poručio je Miletić te dodao kako mu je drago da se ova nova manifestacija odvija u Gospodarskom centru OBŽ-a te da je popunjenost do kraja godine izvrsna.

Direktor osječkog komunalnog poduzeća Unikom Igor Pandžić kazao je kako će u dva dana 1. Festival otpada posjetiti djeca iz svih osječkih osnovnih škola i vrtića te kroz brojne aktivnosti naučiti kako odvajati otpad.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=828#sigProIde79069661c

Obrazovanje u fokusu - konferencija kojoj je cilj unaprjeđenje obrazovnog sustava

U organizaciji Lider Medije, Hrvatske zajednice županija i Zaklade Konrad Adenauer u Zagrebu je danas (24. travnja 2024. godine) održana konferencija „Obrazovanje u fokusu“ na kojoj je sudjelovao i obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić.

Sudionici konferencije, odnosno župani i pročelnici županijskih odjela zaduženih za obrazovanje, predstavnici škola i obrazovnih institucija te specijalisti za ovo područje, okupili su se kako bi, između ostalog, razgovarali o utjecaju tehnologije na suštinu obrazovanja, modeliranju obrazovnih politika na županijskoj razini, upotrebi umjetne inteligencije u učionici, ali i o tome kako digitalizacija i umjetna inteligencija mogu unaprijediti obrazovanje. Sve okupljene uvodnim je govorom pozdravio župan Primorsko-goranske županije i prvi predsjednik Hrvatske zajednice županija Zlatko Komadina koji je naglasio da odgoj i obrazovanje moraju biti strateški i razvojni prioriteti svakog društva. Poručio je kako obrazovni sustav treba prilagodbu vremenu koje je ispred nas.

Prvo predavanje održao je pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr. sc. Miroslav Huđek koji je govorio o modeliranju obrazovnih politika na županijskoj razini. Naglasio je kako je kod modeliranja obrazovanja važno napraviti SWOT analizu obrazovnih politika, odnosno odrediti snage, slabosti, prilike i prijetnje obrazovnih politika i onda na temelju nje odrediti što i kako dalje.

Na okruglom stolu „Može li današnji obrazovni sustav odgovoriti na izazove budućnosti?“ sudjelovala su četiri župana; župan Osječko-baranjske županije Mato Lukić, župan Primorsko-goranske županije Zlatko Komadina, župan Istarske županije Boris Miletić te Marko Jelić, župan Šibensko-kninske županije, koji je na pitanje kakav nam treba obrazovni sustav u zemlji s demografskim problemima kazao kako ćemo dio škola uskoro morati prenamijeniti u staračke domove.

Vršitelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić ocijenio je pregrubom formulacijom o prenamjeni škola u staračke domove. - Točno je da broj učenika pada, ali je isto tako činjenica da je zaustavljen odljev ljudi iz Slavonije. Dobar dio ljudi koji su otišli u inozemstvo ili u Zagreb se vratio, a doseljavaju se i ljudi koji nikada prije nisu živjeli na prostoru Osječko-baranjske županije - ustvrdio je Lukić.

Što se tiče ulaganja u školstvo, župan Boris Miletić kazao je kako Istarska županija petinu svih kapitalnih investicija ulaže u obrazovni sustav. - Nedostaje još nekoliko škola da bi imali potpuno jednosmjensku nastavu, a u svim školama smo uveli građanski odgoj - naveo je Miletić. Dodao je i jednu specifičnost istarskih škola, a to je zavičajna nastava tijekom koje se učenici upoznaju sa specifičnostima istarskog kraja.

Jedna od tema bilo je i pitanje kako reformirati obrazovni sustav, posebno u kontekstu sveprisutne digitalizacije, a župan Lukić je u raspravi istaknuo i kako djeca danas ne znaju pronaći podatak u knjizi, ali istog časa ga znaju pronaći na internetu. - Šveđani vraćaju udžbenike u škole, a Francuzi su zabranili mobitele i tablete u školi predstavivši ih kao javnozdravstveni problem - naglasio je.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=828#sigProId224baf35a2