Vijesti

Nastupni posjet veleposlanice Slovačke Republike u Republici Hrvatskoj, NJ.E. Hane Kovačove Osječko-baranjskoj županiji

Zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić primio je danas (11. travnja 2024. godine) u nastupni posjet veleposlanicu Slovačke Republike u Republici Hrvatskoj, NJ.E. Hanu Kovačovu. Na sastanku je bilo riječi o dubljem i jačem povezivanju Osječko-baranjske županije i Slovačke Republike Republike Austrije, posebno na području gospodarstva, obrazovanja i kulture.

- Razgovarali smo o brojnim temama, ali istaknuo bih razgovor o gospodarskoj suradnji dviju zemalja i mogućnostima ulaganja u Osječko-baranjsku županiju. Predstavili smo postojeće industrijske zone te sve ono što činimo za poduzetnike i ulagače. Jedna od prvih zajedničkih aktivnosti i predstavljanja biti će u našem Gospodarskom centru – rekao je Miletić te istaknuo izvrsnu suradnju s predstavnicima slovačke nacionalne manjine koja organizira brojne manifestacije čime čuva jezik, tradiciju i kulturu svoga naroda.

Veleposlanica Slovačke Republike u Republici Hrvatskoj, NJ.E. Hana Kovačova zahvalila je Osječko-baranjskoj županiji na prijemu te pohvalila njezin rad na pravima i položaju pripadnika slovačke nacionalne manjine. -U našim smo se razgovorima fokusirali na jačanje veza i suradnje u gospodarstvu, obrazovanju i kulturi. Osječko-baranjska županija središte je naše nacionalne manjine i naročito bismo željeli ojačati suradnju u ekonomskom pogledu. Naše gospodarske komore surađuju već 25 godina, a slovačke investitore zanima ulaganje u energetiku, zelene tehnologije, obrambenu industriju i logistiku. Željeli bismo povećati broj studenata koji će učiti slovački jezik, a voljeli bismo u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji predstaviti slovačku kulturu kroz glazbu, predstave i umjetnost te na taj način povećati interes mladih generacija za Slovačku – naglasila je Kovačova.

Sastanku je nazočila i Ana Kanđera Legčević, predsjednica Vijeća slovačke nacionalne Osječko-baranjske županije koja je rekla kako u Republici Hrvatskoj živi oko 3.700 Slovaka, a najviše njih u Osječko-baranjskoj županiji i to na području Grada Našica. Istaknula kako je na sastanku dogovorena izgradnja novih bilateralnih odnosa, češćih putovanja u matičnu zemlju te jačanje suradnje na području kulture.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=852#sigProIdbe26f6e083

U Osijeku održana Završna konferencija projekta Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske

U Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku održana je danas (10. travnja 2024. godine) Završna konferencija projekta Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske. Projekt je pokrenut s ciljem usmjeravanja darovitih učenika u STEM područja, ali i jačanje kompetencija nastavnog osoblja koje će raditi s darovitim učenicima. Sjedište je RZC-a u OŠ „Josip Kozarac“ u Josipovcu Punitovačkom s ispostavama u OŠ Josipa Kozarca Slatina i OŠ Suhopolje. Nositelj je projekta Osječko-baranjska županija s kojom je u provedbi sudjelovalo 10 projektnih partnera: Virovitičko-podravska županija, OŠ „Josip Kozarac“, Josipovac Punitovački, OŠ Josipa Kozarca Slatina, OŠ Suhopolje, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Poduzetnički inkubator BIOS Osijek, Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, Vitensenteret Innlandet Gjøvik, Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split te Fakultet primijenjene matematike i informatike Osijek. Ukupne je vrijednosti 2.719.417,79  i financiran je iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje 2014.-2021. te sredstvima Državnog proračuna Republike Hrvatske iz programa Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva.

Uz učitelje, profesore, ravnatelje škola, predstavnike obrazovnih institucija i projektnih partnera,  Završnoj konferenciji nazočili su i državni tajnik Ministarstva regionalnoga razvoja  i fondova EU Domagoj Mikulić, ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Vesna Šerepac, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić te zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković.

Zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić čestitao je svima koji su sudjelovali u provedbi projekta istaknuvši izvrsnu suradnju Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije.-Iznimno je važan rad s darovitom i visokomotiviranom djecom jer su ona pokretač razvoja našeg društva i tome ćemo dati dodatan naglasak u idućem razdoblju. Zahvaljujem donedavnom županu Ivanu Anušiću i tadašnjoj ministrici Nataši Tramišak koji su ovaj projekt prepoznali i podržali kao i veleposlaniku Kraljevine Norveške u RH Haakonu Blankenborgu - rekao je Miletić te istaknuo ulaganja u iznosu od 4 milijuna eura u protekle 2 godine u darovitu djecu i stem projekte na području Osječko-baranjske županije.

Državni tajnik Ministarstva regionalnoga razvoja  i fondova EU Domagoj Mikulić rekao je kako je Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske jedan od 4 takva centra u RH financiran kroz Europski gospodarski prostor. – Najveća je zanimljivost ovog projekta da se prostire na 2 županije i to u njihovim ruralnim područjima. Drago mi je da će onima koji se do sada nisu susreli sa stemom omogućiti stjecanje novih znanja i vještina potrebnih u novim vremenima i izazovima koji ih čekaju na tržištu rada – istaknuo je Mikulić te dodao kako su s partnerima iz Norveške, Lihtenštajna i Islanda trenutačno u pregovorima za novo financijsko razdoblje te da će na ova 4 pilot projekta priču širiti diljem Hrvatske kako bi u konačnici svaka škola imala mogućnost razvijanja stem znanja i vještina.

Nazočne je pozdravila i ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Vesna Šerepac. – Ovakvi projekti nisu samo ulaganje u budućnost nego i ulaganje u sadašnjost. Za darovite učenike važna je oprema, ali i usavršavanje svih onih koji rade s takvim učenicima. Kada govorimo o darovitosti visoka motivacija za pripadnost određenom području je nešto što daje poticaj svima nama koji smo u sustavu. Ministarstvo znanosti i obrazovanja će i u budućnosti podupirati razvoj darovitosti i edukacije ne samo u osnovnoškolskom razdoblju nego i u ranom i predškolskom odgoju – poručila je Šerepac.

Ravnateljica OŠ „Josip Kozarac“ u Josipovcu Punitovačkom Sanja Kanisek Kuric rekla je kako je su ovim projektom povećani materijalni uvjeti u njihovoj školi, izgrađene stem učionice, planetarij i zvjezdarnica, održane mnogobrojne edukacije za učenike i odgojno obrazovne djelatnike, poboljšane kompetencije u stemu, IKT-u i poduzetništvu te da ih veseli što će i u budućnosti moći promovirati znanost. 

Jedan od partnera u projektu je i Grad Osijek, a o njegovoj provedbi u koji se uključio Poduzetnički inkubator Bios govorila je zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=852#sigProIdf543527b63

Osječko-baranjska županija financira projekt „Učeničko poduzetništvo – 404“

U okviru Programa poticanja poduzetništva kojeg provodi Osječko-baranjska županija, posebno mjesto zauzimaju projekti učeničkog poduzetništva. Ovi projekti usmjereni su prema stvaranju poticajnog okruženja za razvoj poduzetničkih kompetencija i razvoja kulture poduzetništva učenika i studenata. Poticanjem samoinicijativnosti i kreativnosti te razvijanjem poduzetničkog duha stvaraju se preduvjeti za pokretanje novih poduzetničkih poduhvata.

Jedan od projekata prijavljenih na Javni poziv za podnošenje prijave za dodjelu potpora za učeničko poduzetništvo na području Osječko-baranjske županije je i projekt „Učeničko poduzetništvo – 404“, kojeg zajednički provode tri sastavnice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku – Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija (FERIT), Fakultet za primijenjenu matematiku i informatiku (MATHOS) i Ekonomski fakultet u Osijeku (EFOS).

Kroz  edukaciju "Učeničko poduzetništvo - 404" učenicima srednjih škola s područja naše Županije približit će se svijet poduzetništva te će kroz metodiku primijenjenu njihovoj dobi usvojiti razumijevanje osnovnih poduzetničkih pojmova. Također, jedan od trendova koji globalno dominira je sve jači razvoj i utjecaj informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT), a kroz ovaj projekt učenicima će biti pružene informacije i pogled u svijet IKT te će biti upoznati s najvažnijim trendovima i zanimanjima u ovoj djelatnosti kao što su razvoj mobilnih aplikacija, razvoj web aplikacija, razvoj računalnih igara, testiranje i slično. Više o ovom projekti učenici mogu saznati putem videa na poveznici.

Pozivamo sve učenike viših razreda srednjih škola koji su motivirani za stjecanje novih znanja da se prijave na ovu edukaciju putem poveznice https://up404.eu Edukacija je besplatna za sve polaznike, osigurani su poprani radni materijali te besplatni prijevoz za učenike koji stanuju izvan područja grada Osijeka, a sve troškove provedbe ove edukacije u potpunosti financira Osječko-baranjska županija.

Otvoren IT poslovni centar, središnja zgrada IT parka Osijek

Uz prigodan program, danas (8. travnja 2024. godine) u Gackoj ulici u Osijeku svečano je otvoren „IT poslovni centar“, središnja zgrada specijalizirane mikro gospodarske zone „IT park Osijek“. Novi Centar se prostire na površini od 4.264 m2, odnosno od prizemlja i tri kata sadrži uredske prostore, modularne konferencijske sale, prostore za zajednički rad oko 30 osoba, informatički laboratorij, multifunkcionalne prostore za radionice i druge sadržaje koji su namijenjeni tvrtkama u sektoru IT-a, a njegovom izgradnjom ujedno je stvorena atraktivna infrastruktura za privlačenje, rast i razvoj ovog sektora. Osim toga, Grad naravno nudi i niz pogodnosti za investitore u Poduzetničkoj zoni „IT park“.

Svečanosti su nazočili gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, predsjednik udruge Osijek software city Mihael Tomić, direktor tvrtke OS centar d.o.o. Antonio Lozančić, predstavnici izvođača radova i drugi uzvanici.

- Danas je jako lijep dan za grad Osijek, za IT scenu u gradu Osijeku, kao i za mene jer otvaramo modernu zgradu IT poslovnog centra na području IT parka. Cijela vrijednost IT parka je 9,6 milijuna eura, a ove zgrade je 8,7 milijuna eura. Izgradnja je počela u listopadu 2022. godine i svi rokovi ispoštovani. Ovdje planiramo da će raditi oko 200 ljudi iz IT sektora koji je brzorastući u cijelom svijetu, pa tako i u Gradu Osijeku gdje je trenutno oko 1.500 zaposlenih u tom sektoru - rekao je gradonačelnik Radić te dodao da se prvi „stanari“ IT poslovnog centra očekuju početkom lipnja.

Naglasio je da Grad Osijek bilježi rekordnu zaposlenost i rekordno nisku nezaposlenost. Tako u gradu Osijeku trenutno ima 2.700 zaposlenih više nego prije tri godine te je u tijeku veliki investicijski zamah, odnosno 84 projekta u vrijednosti 350 milijuna eura. IT centar i ovaj dio grada, kaže gradonačelnik, dobit će na još većem značaju kada u blizini bude izgrađen Klinički bolnički centar Osijek, čija je planirana vrijednost 700 milijuna eura.

- Prije 3-4 godine na ovom mjestu stajali smo na livadi i u šikari te smo i bivšu gradsku vlast nagovarali da sagradi  upravo nešto ovako. Evo, zgrada je gotova, a uskoro će u nju useliti gospodarstvenici iz IT sektora, što je i smisao cijelog ovog kvarta. To je upravo ono što zagovaramo u Gradu Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji, a to je stvoriti preduvjete za razvoj gospodarstva. To i činimo, a rezultati su odlični. Ove godine na području Osječko-baranjske županije otvoreno je 625 obrta više u odnosu na prošlu godinu, što je iznad nacionalnog prosjeka koji iznosi 10,3 posto, a županijski prosjek novih obrta je 11,2 posto. U tom smjeru ćemo nastaviti zbog otvaranja novih i zadržavanja postojećih radnih mjesta, a najvažnije je da to trebamo i moramo i zbog povratka naših stanovnika. Poticaji Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije za razvoj gospodarstva su urodili plodom i na tome nećemo stati. Nastavljamo dalje u zajedništvu i na putu koji smo zacrtali jer vidimo da se Grad Osijek kao centar istoka Hrvatske odlično razvija i na taj način je poticajan i za ostale jedinice lokalne samouprave - poručio je Lukić.

Državni tajnik Domagoj Mikulić je pohvalio Grad Osijek kao velikog, kako je rekao, možda i najvećeg korisnika sredstava Europske unije u Republici Hrvatskoj. – Među projektima koji su realizirani je i ovaj fenomenalni IT park koji će uskoro postati dom većem broju IT stručnjaka  i tvrtki s ovoga područja. I upravo zbog toga mi je drago da smo kao ministarstvo mogli sudjelovati u ovakvom projektu s više od 4 milijuna eura kroz ITU mehanizam. Razvoj grada Osijeka nastavlja se i dalje, a kroz novi fond ITU mehanizma za Grad Osijek predviđeno je 55 milijuna eura, tako da ćemo uskoro imati priliku otvarati ovakve i slične objekte diljem Osijeka i Osječko-baranjske županije - najavio je Mikulić.

Predsjednik udruge Osijek software city Mihael Tomić pohvalio je projekt kao krunu suradnje Grada Osijeka, Osijek sofrware cityja i IT sektora. Smatra da IT park Osijek donosi dodatnu težinu i još snažnije stavlja Osijek na kartu IT industrije jer će se u nove zgrade smjestiti veliki broj tvrtki koje će naravno isporučiti mnoge sjajne projekte.

- Izuzetno sam ponosan na svoju IT zajednicu i s ponosom nosimo epitet IT grada. Ovaj kapitalni projekt je od velikog značaja za IT zajednicu. Dugo se o njemu pričao, mnogi su bili skeptični hoće li ikad zaživjeti, no aktualna gradska uprava na čelu s gradonačelnikom Radićem ga je uspješno završila. Postoji velika potražnja za prostorima kakve nudi Centar te, kako je rekao i gradonačelnik, kada budemo raspisali natječaj, vjerujem da ćemo ih odmah popuniti - rekao je Antonio Lozančić, direktor tvrtke OS centar d.o.o..

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=852#sigProId120297a171

Nastava u Osnovnoj školi u Koški od danas u jednoj smjeni

Povodom početka održavanja nastave jednoj smjeni, Osnovnu školu Ivane Brlić Mažuranić u Koški danas (8. travnja 2024. godine) posjetio je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić sa suradnicima. Tom prigodom obišao je školske zgrade i prostorije u centru naselja čijim su uređenjem osigurani uvjeti za kvalitetniji način održavanje nastave.

- Danas je povijesni dan za našu školu, naše učenike, njihove roditelje i naše djelatnike. Sretni smo i ponosni jer smo ostvarili projekt jednosmjenske nastave koja ima mnoge pogodnosti i prednosti, kao što su bolja koncentracija učenika ujutro, bolja organizacija za nastavnike, izvanškolske i slobodne aktivnosti naših učenika. Prostor je opremljen prema suvremenom pedagoškom standardu na čemu se zahvaljujem našoj Općini Koška i Osječko-baranjskoj županiji, kao i svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog projekta - kazao je Hrvoje Štefanec, ravnatelj Osnovne škole Ivana Brlić Mažuranić Koška.

- Osječko-baranjska županija je opremila učionice, a kao što vidimo oprema je zaista vrhunska čime su zadovoljni i nastavnici i učenici i ravnatelj, kao i mi jer smo dobili još jedan primjer nadstandarda kojem težimo u obrazovanju. Uvođenjem jednosmjenske nastave popodnevni sati ostaju na raspolaganju za različite aktivnosti, od sportskih, kulturnih i svih onih aktivnosti koje danas djeca trebaju imati. Posebno mi je drago što su učionice vrhunski opremljene, a nastavnici ih mogu prilagođavati učenicima ovisno o njihovim afinitetima i potrebama nastave. Cilj nam je model jednosmjenske nastave što prije uvesti u sve škole kojima je osnivač Osječko-baranjska županija - naglasio je Lukić.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš-Kul rekla je kako je Osječko-baranjska županija rado prihvatila inicijativu Općine Koška. - Kada smo dobili suglasnost Ministarstva, prionuli smo na posao vezano uz opremanje i sa zadovoljstvom možemo reći da je oprema suvremena, imamo modularne klupe i pametne ploče u svakoj učionici, dovoljan broj računala i sve što današnju nastavu čini suvremenom - kazala je pročelnica.

- Ovo je zaista pohvalno te pozivam i sve druge jedinice lokalne samouprave da se pridruže ovako dobrom primjeru Općine Koška, s  kojom imamo dugogodišnju dobru suradnju, vrlo lijepo surađujemo i s matičnom i s područnim školama. Inače, Osječko-baranjska županija je osnivač 53 matične osnovne škole, a prelaskom OŠ Ivane Brlić Mažuranić u jednosmjensku, ostala nam je 21 škola koja ima dvosmjensku nastavu. Za nekoliko dana potpisat ćemo preostalih 6 ugovora za projektiranje, dok su ostali već u procesu projektiranja. Ne čekamo nego radimo i očekujemo da ćemo 2027. godine biti spremni za prelazak na jednosmjensku nastavu svih naših osnovnih škola - poručila je pročelnica.

- Dijelim zadovoljstvo učenika, nastavnika i roditelja što smo uspjeli u vrlo kratkom roku otkupiti, rekonstruirati, renovirati i uz pomoć Županije opremiti ovaj prostor. Općina je iz svog proračuna uložila 300.000,00 eura vlastitih sredstava da bi prostor osposobila, a izražavam neizmjernu zahvalnost županu, pročelnici i svima koji su radili na opremanju naše škole tako da danas zaista imamo moderan i funkcionalan prostor za naše učenike - istaknuo je Zoran Kovačević, načelnik Općine Koška.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=852#sigProId18330626b3

Odlično izdanje 15. Svjetskog gimnastičkog kupa "DOBRO World Cup"

Jubilarno 15. izdanje Svjetskog gimnastičkog kupa „Dobro World Cup“ održano je ovoga vikenda u osječkoj dvorani Gradski vrt te je još jednom dokazalo da je brend Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije. U Osijek je došlo više od 100 svjetskih gimnastičara i gimnastičarki, među kojima i nositelji olimpijskih, svjetskih i europskih odličja, a  hrvatsku reprezentaciju sastavljenu od devet sportaša predvodili su srebrni olimpijci Tin Srbić i Filip Ude te Osječanin Aurel Benović. Otvorenju natjecanja prvog finalnog dana nazočili su obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić te potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić.

- 15. izdanje Svjetskog gimnastičkog kupa poklopilo se s godinom u kojoj Osječko-baranjska županija nosi laskavu titulu Europske regije sporta, a jedan od razloga zašto je baš naša županija zavrijedila tu titulu zasigurno je i odlična organizacija ovog prestižnog natjecanja. Čestitam organizatorima na trudu zahvaljujući kojem sve ove godine u grad Osijek i Osječko-baranjsku županiju dovode najbolje svjetske gimnastičare, a osječku publiku uveseljavaju njihovim vrhunskim izvedbama – kazao je Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=852#sigProIddad7fa2795

Nedjeljna finala pratio je i zamjenik župana Josip Miletić koji je imao čast dodijeliti medalju srebrnom Tinu Srbiću na preči.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=852#sigProIdd41a03046a