Vijesti

Predstavljeno urbanističko-arhitektonsko rješenje prostora bivšeg OLT-a

U krugu bivše Osječke ljevaonice željeza i tvornice strojeva (OLT) u Osijeku danas (2. travnja 2024. godine) održano je predstavljanje prvonagrađenog urbanističko-arhitektonskog rješenja za izradu Urbanističkog plana uređenja ovog prostora. Riječ je o novom značajnom koraku u procesu revitalizacije područja OLT-a, odnosno jednom od najvećih projekata koji se realiziraju na području Osječko-baranjske županije i grada Osijeka. Predstavljanju su nazočili potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić, obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, saborska zastupnica Nataša Tramišak, predsjednica Županijske skupštine Ivana Bagarić, autori nagrađenog rada Siniša Bodrožić, Filip Šrajer i Ivan Jovanovac te zainteresirani arhitekti i građani.

- Kako bismo danas mogli predstaviti ovo rješenje, na čemu čestitam autorima, morali smo stvoriti određene preduvjete. Prvi je bio da država pokloni zemljište Osječko-baranjskoj županiji na čemu čestitam bivšem županu, a sada ministru obrane Ivanu Anušiću. Gradsko vijeće Grada Osijeka je 29. studenoga 2023. godine donijelo Odluku o izradi Urbanističkog plana, a potom smo raspisali arhitektonsko-urbanistički natječaj, za koji smo u proračunu osigurali oko 70.000,00 eura kako bi dobili podlogu za izradu Urbanističkog plana. Ideja je da na prostoru bivše tvornice dobijemo jednu održivu, multifunkcionalnu urbanu cjelinu koja će se sastojati od stambenog dijela, sportskog dijela, dječjeg vrtića, rekreacijskih trim staza i ostalih sadržaja, odnosno da ovaj dio grada učinimo privlačnim za sve stanovnike grada Osijeka, pa i neke nove koji će se doseliti - kazao je gradonačelnik Ivan Radić.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić istaknuo je kako je riječ o jednom od najvećih projekata na području Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, a njegovim završetkom Osijek će dobiti novi gradski kvart. - Bit će to osobit kvart jer donosi sadržaje sportskog tipa. Bit će tu bazen koji nedostaje gradu, sportske dvorane, kulturni sadržaji i sve što zanima mlade osobe i obitelji, a osim toga to će biti i veliko stambeno naselje, sa 500 stanova i oko 1.600 stanovnika. Projekt će promijeniti vizure cijelog grada i zato je to dug proces, no ide dinamikom koja je zadana propisanim rokovima i uvjetima - rekao je Mato Lukić te dodao kako se izrazito brine i o zaštiti kulturne i industrijske baštine kojom su bivša tvornica, njeni objekti, proizvodi i radnici obilježili proteklo vrijeme.

Potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić izrazio je zadovoljstvo što može početi govoriti o završetku novog velikog projekta koji će se uskoro vidjeti i u operativnom smislu. Podsjetio je da je prostor bivšeg OLT-a na 5,8 ha godinama derutan i spreman za obnovu ili neki novi sadržaj te je s gradonačelnikom došao do ideje o sportskom inkubatoru, jedinstvenom projektu kakav ne postoji u Europi i svijetu.

- Ovdje je bila i povjerenica Europske komisije koja je bila ugodno iznenađena ovakvim projektom te je rekla da takav projekt nisu financirali u Europskoj komisiji jer ga nije bilo, a spremni su ga financirati. Započeli smo sve aktivnosti koje su dovele do ovoga, a Grad Osijek je preuzeo urbanističko planiranje i izmjenu prostornih planova koji će omogućiti izgradnju. Nakon ovoga krećemo u čišćenje prostora i izradu projekta sportskog inkubatora koji će imati ne samo sportske, nego i druge sadržaje, a koji treba pokrivati područje puno šire od Osječko-baranjske županije. Hrvatska je prepoznata kao brend dobrih, kvalitetnih i jakih sportaša, ali nedostaje sustavno stvaranje i praćenje sportaša, stručno usmjeravanje mladih u sport, a što donosi niz benefita cijeloj zajednici. Iz tih razloga smo se odlučili za ovaj jedinstveni projekat koji će grad Osijek podići na još višu razinu. Nadam se da ćemo vrlo brzo započeti sa gradnjom ovog velikog projekta i da će grad Osijek nastaviti voditi glavnu ulogu u gospodarskom, sportskom, političkom i društvenom životu. Već smo zagazili jako daleko ispred vremena i taj smjer ćemo i nastaviti, naravno zajedno Osječko-baranjska županija i Grad Osijek - rekao je Ivan Anušić.

Autori prvonagrađenog urbanističko-arhitektonskog rješenja Siniša Bodrožić, Filip Šrajer i Ivan Jovanovac naglasili su da im je iznimno drago što je njihov rad prvi korak u rješavanju urbanističkog problema i revitalizacije ovog prostora Osijeka, a angažirat će se i u daljnjim fazama, kako su kazali, stvaranja najsportskijeg naselja u Hrvatskoj.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=864#sigProId09de77e3b2

Tradicionalna podjela fiša u Osijeku

Tradicionalno, na Veliki petak, Grad Osijek organizirao je podjelu fiš paprikaša. Majstori kotlića Slavonije i Baranje skuhali su oko 2.000 porcija, a u podjeli ukusne slavonske delicije uz gradonačelnika Grada Osijeka Ivana Radića, zamjenika gradonačelnika Dragana Vulina, predsjednika Gradskog vijeća Tihomira Florijančića i djelatnike gradske uprave i tvrtki, sudjelovali su obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić te potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić.

- Tradicionalno na Veliki petak organiziramo podjelu fiša i druženje sa našim sugrađanima u prelijepoj novoobnovljenoj Tvrđi, a za ovu su prigodu majstori kotlića Slavonije i Baranje pripremili oko 2.000 porcija. Mi smo u proračunu za tu namjenu osigurali 6.000,00 eura. S obzirom da je Uskrs vrijeme zajedništva i okupljanja, svim sugrađanima želim da ove dane provedu u zdravlju i miru sa svojim obiteljima – rekao je gradonačelnik Radić.

Čestitku sugrađanima uputio je i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić zahvalivši se Gradu Osijeku na organizaciji. - Tradicionalna podjela fiša u organizaciji Grada Osijeka danas je u prekrasnoj i osunčanoj Tvrđi okupila brojne Osječanke i Osječane. Prilika je to da se u Velikom tjednu i uoči samog blagdana Isusovog uskrsnuća susretnemo s brojnim sugrađanima i svima poželimo sretan i blagoslovljen Uskrs – kazao je Lukić.

Potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić naglasio je kako se na današnji dan u cijeloj Hrvatskoj jede riba, međutim u ovom dijelu Hrvatske poseban je specijalitet upravo fiš paprikaš. - Danas smo zajedno s gradonačelnikom, sa županom i svim suradnicima dijelili fiš svojim sugrađanima koji su se okupili u Tvrđi. Tradicija se mora zadržati i čuvati, a ovo je ujedno i prilika da svim žiteljima Osječko-baranjske županije i cijele Hrvatske poželim blagoslovljen i sretan Uskrs, da ga provedu u krugu svoje obitelji i dragih ljudi – zaključio je Anušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=864#sigProId076138ccca

Za provođenje cjelodnevne nastave u OBŽ uloženo 2,6 milijuna eura u 10 škola

Eksperimentalni program „Osnovna škola kao cjelodnevna škola: Uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja“ provodi se u 13 osnovnih škola s područja Osječko-baranjske županije, s time da je Županija osnivač 10 škola, Grad Osijek dvije, a jednoj je osnivač Vlada RH. Pilot projekt se provodi od početka školske godine, a - uz ostale aktivnosti - sada su aktualne aktivnosti na stvaranju kvalitetnih materijalnih uvjeta za provođenje programa cjelodnevne škole.

U tom sklopu za 10 osnovnih škola čiji je osnivač Osječko-baranjska županija (Budrovci, Drenje, Ernestinovo, Gorjani, Popovac, „Ivana Brlić Mažuranić“ iz Strizivojne, Josipa Antuna Ćolnića iz Đakova, Mate Lovraka iz Vladislavaca, Matija Gubec iz Piškorevaca i „Silvije Strahimir Kranjčević“ iz Levanjske Varoši) osigurano je ukupno 2.635.267,33 eura, od čega Županija sufinancira 77.067,33 eura, a sve ostalo pokriva Ministarstvo znanosti i obrazovanja iz zajma Svjetske banke. Tako su završeni postupci javne nabave i potpisani ugovori za nabavu 5 vozila ukupne vrijednosti 166.992,64 eura, koja se već koriste u školama, kao i za izvođenje infrastrukturnih radova ukupne vrijednost 804.212,78 eura.

Danas (27. ožujka 2024. godine) u svečanim prostorijama Osječko-baranjske županije upriličeno je potpisivanje još 10 značajnih ugovora. Naime, ugovore za nabavu opreme, ukupne vrijednosti 1.664.061,91 eura, potpisali su ministar znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Radovan Fuchs, obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić i ravnatelji 10 osnovnih škola s predstavnicima isporučitelja odabranih u postupku javne nabave, a to su tvrtke Tehnomodeli d.o.o. Zagreb i Sygma d.o.o. Osijek.

- Od 62 škole u projektu u Hrvatskoj čak 13 škola su s područja Osječko-baranjske županije, odnosno 21 posto, od kojih je 10 osnivač OBŽ. Želja nam je u ovom projektu i reformi koje provodi Ministarstvo, škole podići na još višu razinu. Iako se kao osnivač osnovnih i srednjih škola već trudimo osigurati što viši standard, na nekim područjima i nadstandard, ovo je odličan program koji će omogućiti upravo to; bolje uvjete rada djeci i učiteljima, ali i da škola nije samo učionica gdje učenici provode određeni broj sati nego pruža opsežni program koji će djeci omogućiti sve što danas možda u nekim trenucima i manjka, a to je socijalizacija, druženje, komunikacija, organizacija i sve što im treba u životu - rekao je Lukić te zahvalio ministru i njegovim suradnicima na dolasku i vrijednim ugovorima. Na kvalitetnom radu zahvalio je ravnateljima i djelatnicima škola, stručnim službama županije te svima uključenima u projekt cjelodnevne nastave.

Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs zahvalio je ravnateljicama i ravnateljima, a osobito Osječko-baranjskoj županiji i Gradu Osijeku na potpori pilot projektu. - Ugovori o opremanju su završni dio projekta cjelodnevne škole, projekta koji nudi potpuno drugačiji koncept izvođenja nastave, individualni pristup u radu s djecom, koji jamči puno više slobodnog vremena djeci i obitelji, bez toliko domaćih zadaća, koji razvija sve moguće oblike kreativnosti za dijete, nešto što mislimo da je škola budućnosti i koja je po uzoru na najrazvijenije sustave obrazovanja u Europi. Vlada ulaže velika sredstva u odgoj i obrazovanje, više od 2,7 milijarde eura, kako bi sve škole do 2028. godine mogle biti organizirane u jednoj smjeni, što je preduvjet za implementaciju koncepta cjelodnevne škole, i to ćemo napraviti. Istovremeno, do 2030. godine sva djeca u RH imat će svoje mjesto u dječjim vrtićima, a za djecu u dobi od četvrte godine vrtići će biti obavezni i s dobro osmišljenim programom bit će priprema za odlazak i bolje rezultate u osnovnoj školi - kazao je ministar Fuchs te dodao da ukupna ulaganja Ministarstva u odgoj i obrazovanje na području Osječko-baranjske županije iznose više od 160 milijuna eura.

Robert Francem, ravnatelj OŠ „Ivana Brlić Mažuranić“ iz Strizivojne zahvalio je županu i njegovim suradnicima što je Osječko-baranjska županija tako snažno ušla u eksperimentalni program. Naglasio je da škole uspijevaju realizirati zacrtane ciljeve, a prvi je stvaranje temeljnih materijalnih uvjeta za realizaciju i uvođenje novih programa, tehnologija i pristupa. Smatra da će program biti primjenjiv za cjelokupan sustav obrazovana u RH.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš Kul dodala je Osječko-baranjska županija osnivač 53 osnovne škole i 105 područnih škola. Od toga 22 škole idu u dvosmjensku nastavu, no već su potpisani ugovori za projektiranje tih škola za rad u jednoj smjeni, što je jedan od preduvjeta i za provođenje programa cjelodnevne nastave.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=864#sigProIdbab25d97d7

Nakon potpisivanja ugovora, ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić posjetili su Osnovnu školu Ernestinovo, gdje su se kroz obilazak prostorija i razgovor s ravnateljem Damirom Škrlecom, nastavnicima i učenicima izravno uvjerili u trenutno stanje škole i provođenje projekta cjelodnevne nastave.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=864#sigProId097b411101

U travnju počinje rekonstrukcija 20 km ceste od Podravske Moslavine do Svetog Đurađa

U sjedištu Osječko-baranjske županije u Osijeku danas (26. ožujka 2024. godine) na prigodnoj svečanosti potpisan je ugovor o rekonstrukciji 20 kilometara državne ceste D34 na dionici od Podravske Moslavine do Svetog Đurađa. Riječ je o dionici tzv. Podravske magistrale o čijoj se obnovi dugo govori, a sada se, nakon završetka projektne dokumentacije, napokon počinje rješavati jedna od najugroženijih dionica. Radovi će početi u travnju, odmah po uvođenju izvođača u posao, a trajat će 24 mjeseca. Investitor su Hrvatske ceste, a izvođač radova je tvrtka Gravia d.o.o. Osijek.

Ugovor ukupne vrijednosti 27 milijuna eura potpisali su predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić i direktor tvrtke Gravia Tomislav Ravlić, a svečanosti su nazočili potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, saborski zastupnici Nataša Tramišak, Goran Ivanović, Marin Mandarić i Stipan Šašlin, zamjenik župana Josip Miletić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić te čelnici jedinica lokalne samouprave kroz koje se proteže ova dionica DC34 - gradonačelnik Grada Donjeg Miholjca Goran Aladić, načelnik Općine Podravske Moslavina Dominik Cerić i načelnik Općine Viljevo Dominik Knežević.

- Rekonstrukcija 20 kilometara državne ceste na dionici od Podravske Moslavine do Svetog Đurađa je izuzetno značajna za sigurnost prometa na ovom području naše županije. Uz rekonstrukciju kolnika, u naredne dvije godine izgradit će se biciklističke i pješačke staze, kolni ulazi, parkirališta, ugibališta, rasvjeta, sustav odvodnje i druga potrebna infrastruktura - rekao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić te zahvalio Hrvatskim cestama i predsjedniku Uprave Josipu Škoriću na brojnim realiziranim projektima na području Osječko-baranjske županije, a čija ukupna vrijednost samo u zadnjih šest godina iznosi 94 milijuna eura.

- U zadnjih 7-8 godina intenzivno su rješavane mnoge kritične točke u prometu, a kvaliteta i sigurnost prometa je podizana na sve višu razinu te danas možemo reći kako se na području naše županije zaista vozimo sigurnim cestama. Naravno, kako smo čuli od predsjednika Uprave Hrvatskih cesta Josipa Škorića, i preostali dio cesta je projektiran za rekonstrukciju, što će se realizirati narednih godina - najavio je Lukić.

Predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić naglasio je kako se potpisani ugovor odnosi na jednu od najznačajnijih rekonstrukcija dionica državnih cesta na području Osječko-baranjske županije, pa i Hrvatske. - Riječ je o cesti od iznimne važnosti za prometni sustav RH. Naime, nakon više godina priprema zahtjeve projektne dokumentacije, ovaj dio Miholjštine i Valpovštine dobit će prometnicu kakvu zaslužuje. To nije nikakav spektakl nego je naša obaveza da građanima osiguramo cestu koja će biti sigurna za sve sudionike u prometu, a ovo je bila jedna od najlošijih dionica cesta na području OBŽ. Veseli me da ćemo već tijekom travnja započeti s radovima, a stanovnike naselja uz dionicu gdje će se odvijati radovi molim za razumijevanje i strpljenje, pažljivije kretanje, novu regulaciju prometa, no to je „cijena“ investicije kojom će OBŽ imati zaista moderne prometnice - rekao je Škorić.

Dodao je da Hrvatske ceste nastavljaju s investicijama na području Osječko-baranjske županije te će vrlo brzo biti raspisan natječaj za rekonstrukciju dionice ceste između Dalja i Erduta, odnosno graničnog prijelaza čime će ta cesta biti u cijelosti obnovljena od Osijeka. Naglasio je kako su planovi Hrvatskih cesta u sljedećem razdoblju dosta posvećeni Osijeku te se, između ostalog, radi simulacija za rješavanje najvažnijeg križanja u gradu, Vukovarske i Trpimirove ulice, i to izgradnjom podvožnjaka ispod Vukovarske ulice. - Tim projektom Grad bi prodisao punim plućima u prometnom smislu i to je najvažniji projekt u gradu Osijeku. U suradnji s Gradom radimo i projekt Strossmayerove ulice gdje ćemo tramvajsku prugu izmjestiti u desni kolnički trak i time osloboditi skučeni prometni trak između ceste i kuća te tu dobiti pojas za pješačko-biciklističke stazu i ozelenjavanje prave avenije. Projekt će značajno doprinijeti i izgledu i protočnosti - rekao je Škorić.

- U proteklih osam godina na području Osječko-baranjske županije napravljeni su deseci velikih projekata prometne infrastrukture, a na neke, poput podvožnjaka u Osijeku na Ulici sv. Leopolda Bogdana Mandića, čekalo se desetljećima. Tu su završetak Koridora 5c, obilaznicama Petrijevaca i Belog Manastira, cestama od Osijeka prema Dalju i Erdutu, zatim Osijek - Bizovac - Našice i druge. I dionica na koju se odnosi danas potpisani ugovor bila je problematična u prometnom i sigurnosnom smislu jer njome prometuje veliki broj vozila, puno je bilo biciklista i pješaka te se na toj cesti dogodilo nekoliko teških prometnih nesreća. Prije nekoliko godina bilo je puno upita i medija i županijskih vijećnika, osobito vijećnika s područja Miholjštine da li će i kada biti obnova te dionice. Govorio sam tada da sam u komunikaciji s predsjednikom Uprave Hrvatskih cesta i da se radi projektiranje. Projektiranje je završeno, kao i javna nabava, odabran je izvođač i počinje se s izgradnjom te ceste. Ključno je naglasiti da su svi najavljeni projekti i realizirani ili u realizaciji, što dokazuje ozbiljnost i odgovornost nas koji vodimo sustav županije, ministarstva i Hrvatskih cesta, načelnika i gradonačelnika i cjelokupne zajednice koja vodi brigu o kvaliteti života na području Osječko-baranjske županije - rekao je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić.

Danas potpisanim ugovorom planirana je rekonstrukcija ceste od Podravske Moslavine do Svetog Đurađa na dvije dionice. Prva dionica proteže se od početka naselja Podravska Moslavina (uklapanje na rekonstruiranu dionicu državne ceste sa zapadne strane Podravske Moslavine) do uklapanja na zapadni dio obilaznice grada Donjeg Miholjca. Na toj dionici novoprojektirani most Krnjak nije predmet ovog projekta nego je u sklopu projekta „Vodne građevine za potrebe uređenja vodnog režima i višenamjenskog korištenja sliva rijeke Karašice - 1. faza“, investitor Hrvatske vode, projektantski ured Hidroing d.o.o. Osijek. Druga dionica počinje na istočnoj strani grada Donjeg Miholjca (na uklapanju na obilaznicu) te završava na početku naselja Podravski Podgajci.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=864#sigProIdaf562b92e8

Osječko-baranjska županija financira 235 programa i projekata u kulturi

Osječko-baranjska županija je krajem prošle godine objavila Javni poziv za predlaganje Programa javnih potreba u kulturi Osječko-baranjske županije za 2024. godinu. Javnim pozivom bila su obuhvaćena programska područja djelatnost zaštite, očuvanja i održivog upravljanja kulturnom baštinom, knjižnična djelatnost, nakladnička i knjižarska djelatnost, muzejska i arhivska djelatnost, glazbena i glazbeno-scenska umjetnost, dramska i plesna umjetnost, vizualna umjetnost i audiovizualna djelatnost, interdisciplinarna i nova umjetnička i kulturna praksa i međunarodna kulturna suradnja i mobilnost.

Nakon provedenog vrednovanja prijavljenih programa i projekata, obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić donio je 12. ožujka 2024. godine Odluku o dodijeli financijskih sredstava prema Programu javnih potreba u kulturi na području Osječko-baranjske županije za 2024. godinu.

Sredstvima u iznosu od 221.000,00 eura sufinancirat će se 235 programa i projekata ustanova u kulturi, udruga, umjetničkih organizacija, umjetnika, drugih fizičkih i pravnih osoba te jedinica lokalne samouprave koje svojom djelatnošću doprinose razvoju kulture na području cijele Osječko-baranjske županije.

Više na: https://www.obz.hr/images/Odluka_o_dodijeli_financijskih_sredstava_prema_Programu_javnh_potreba_u_kulturi_na_podru%C4%8Dju_Osje%C4%8Dko-baranjske_%C5%BEupanije_za_2024._godinu.pdf

Otvoreni javni pozivi iz poljoprivrede i ruralnog razvoja

Od danas je otvoreno 16 javnih poziva za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju Osječko-baranjske županije. Skupština Osječko-baranjske županije donijela je novi Program mjera potpora u poljoprivredi i ruralnom razvoju na području Osječko-baranjske županije za razdoblje 2024. - 2027. godine. Ukupno je u Proračunu Osječko-baranjske županije za 2024. za provedbu ovih mjera osigurano 834.300 eura što je povećanje za 520.000 eura u odnosu na prethodnu godinu.

Pored mjera iz ranijih godina, Program nudi i šest novih mjera: za rekategorizaciju, za podizanje plastenika i staklenika za uzgoj povrća i voća, za podizanje i rekonstrukciju intenzivnih nasada jabuka, podizanje i rekonstrukciju ekstenzivnih nasada u voćarstvu, očuvanje pčelinjeg fonda te za manifestacije, promociju i plasiranje poljoprivredne proizvodnje. U tijeku su i tri javna poziva za sufinanciranje kamata na kredite u poljoprivredi.

Javni pozivi sa zahtjevima i pratećim obrascima objavljeni su danas, 26. ožujka 2024. godine na internetskoj stranici Osječko-baranjske županije. Otvoreni su sve do iskorištenja sredstava, a najkasnije do 15. studenoga 2024. godine.

Ovisno o mjeri, korisnici mogu biti poljoprivrednici koji obavljaju poljoprivredu djelatnost na poljoprivrednom gospodarstvu, upisani u Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava ili Upisnik poljoprivrednika kao samoopskrbno poljoprivredno gospodarstvo, obrt ili trgovačko društvo registrirano za obavljanje poljoprivredne djelatnosti. U mjeri za istraživačke projekte korisnici su pravne osobe registrirane za djelatnosti znanstvenog istraživanja i razvoja, a u mjeri za manifestacije, promociju i plasiranje poljoprivredne proizvodnje, osim poljoprivrednika, korisnici mogu biti i zadruge i udruge koje djeluju i osnovane su radi poljoprivrede, promicanja poljoprivrede i/ili pružanja stručne pomoći s područja poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Intenzitet i visina pojedine potpore, kao i uvjeti i potrebna dokumentacija nalaze se u javnim pozivima koji su dostupni ovdje.