Vijesti

Promocija knjige "Niti duše posavske"

U osječkoj knjižari Nova, danas (13. travnja 2024. godine) je održana promocija knjige dr. Ružice Sarić Šušnjare "Niti duše posavske" koja je sastavljena od napisa koje je autorica objavljivala na internetskim stranicama posvećenim rodnom selu Hasić u Općini Bosanski Šamac. Promociji je nazočio i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić. 
 
- Drago mi je da je dr. Sarić Šušnjara odabrala upravo grad Osijek za promociju knjige, grad u kojem živi velik broj ljudi koji korijene vuče iz Bosanske Posavine. Riječ je o knjizi kojom se nastoje od zaborava sačuvati različiti običaji i tradicija posavskog kraja, ali i ostaviti trajnu vrijednost novim generacijama - kazao je Lukić. 
 
Sadržaj ove knjige obuhvaća mnoštvo tema i običaja važnih za Bosansku Posavinu, kao što su rođenje i krštenje; blagoslov sela, blagdan Svih svetih i Dušni dan, božićni običaji, Svijećnica, naše Marino (ili Marina), preduskrsni i uskrsni običaji, svadbeni običaji, prela (sijela, posijela i divani), običaji pri smrti i ukopu pokojnika, čatma, pranje rublja, obrada lana, poljodjelski radovi, pečenje rakije te ondašnje načine liječenja ljudi u posavskom kraju.
 Osim toga, knjiga sadrži dragocjene zapise o bivšem oslovljavanju u Bosanskoj Posavini, pri čemu autorica posebno raščlanjuje nazive za udate žene, često oslovljavane po imenima ili nadimcima svojih muževa. Također, u knjizi su zanimljivo opisane i dječje igre jer su djeca, unatoč svim poslovima i zaduženjima, imala vremena i za brojne igre u otvorenom i zatvorenom prostoru. 
View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=846#sigProId7954a84f39
 
 

Jubilarno 20. izdanje osječkog Ferivi polumaratona okupilo rekordan broj trkača

Ove subote (13. travnja 2024. godine) održano je jubilarno 20. izdanje osječkog Ferivi polumaratona koje je okupilo oko 1500 sudionika, iz zemlje, ali i inozemstva. Trčao se polumaraton, štafeta 3x7 kilometara, utrka građana na 5 kilometara, dječje utrke te revijalno natjecanje u boćanju za paraplegičare. Uoči početka glavne utrke natjecatelje su pozdravili gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

- Ferivi polumaraton koji se održava 20. put ove godine, jedan je od razloga zašto Osječko-baranjska županija nosi titulu Europske regije sporta. Zahvaljujući izvrsnoj organizaciji, ali i prihvaćenosti od strane sudionika i natjecatelja, slobodno možemo reći kako je Ferivi jedan od sportskih brendova našeg grada i županije – kazao je Lukić te poželio svim natjecateljima puno uspjeha i ugodan boravak u Osijeku.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić objasnio je kako je ove godine trasa utrke izmijenjena radi modernizacije tramvajske infrastrukture.

- Prilika je to da se natjecatelji upoznaju i s drugim dijelovima grada i njegovom ljepotom. Drago mi je da je ovo jubilarno izdanje okupilo velik broj djece, što znači da rekordna izdvajanja za sport i sportsku infrastrukturu imaju smisla – rekao je gradonačelnik koji je označio početak utrke te se i sam pridružio utrci građana. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=846#sigProId76b41e16e1

Svaki projekt poboljšanja uvjeta života u selima i gradovima je velik i značajan

U zadnjih osam godina Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU je putem programa financiranih iz državnog proračuna uložilo 26 milijuna eura u provedbu manjih infrastrukturnih projekata na području jedinica lokalne samouprave iz Osječko-baranjske županije. Od toga iznosa u 2024. godini je odobreno 2 milijuna eura za provedbu 48 projekata, a danas (12. travnja 2024. godine) u Velikoj vijećnici Županijske skupštine Osijeku održana je prigodna svečanost na kojoj je predstavnicima općina i gradova iz ove županije uručeno 39 ugovora o financiranju u sklopu Programa održivog razvoja lokalne zajednice i Programa podrške regionalnom razvoju Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU.

Općinskim načelnicima i gradonačelnicima ugovore je uručio državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, a uspješnu realizaciju projekata svima je poželio obnašatelj dužnosti župana OBŽ Mato Lukić.

- Drago mi je vidjeti zadovoljstvo gradonačelnika i načelnika kojima je upravo uručeno 39 ugovora ukupne vrijednosti više od 1,5 milijuna eura. Često smo svjedoci dodjeli ovakvih ugovora, a nedavno su dodijeljeni i ugovori za prekograničnu suradnju sa Republikom Srbijom i Bosnom i Hercegovinom. Danas uručeni ugovori odnose na poboljšanje infrastrukture, od komunalne infrastrukture do izgradnje i poboljšanja uvjeta u dječjim vrtićima, osnovnim školama, sportskim dvoranama, na trgovima te za ostale projekte koje načelnici postavljaju prema Ministarstvu, a za potreba njihovih stanovnika. Za mene su svi takvi projekti veliki, a mogu biti samo financijski veći ili manji, no svako poboljšanje infrastrukture donosi poboljšanje uvjeta života i rada stanovnika na tom području. Uz uručenje ugovora, danas ćemo razgovarati i o novim projektima koje ćemo provoditi zajedno Ministarstvom i Vladom RH te nastaviti ravnomjerno graditi i razvijati područje cijele Osječko-baranjske županije, baš kao što i Vlada zagovara i radi na tome da se ravnomjerno razvija cijela Republika Hrvatska - kazao je Mato Lukić.

Državni tajnik Domagoj Mikulić pohvalio je Osječko-baranjsku županiju, osobito što je u proteklih 10 godina povukla više od jedne milijarde eura za brojne projekte diljem županije. - Nema praktično niti jedne općine, grada ili sela gdje nije nešto realizirano sredstvima EU, što je ogroman uspjeh koji smo ostvarili kao ministarstvo i država, a uvelike je djelo i načelnika, gradonačelnika i župana s područja Osječko-baranjske županije. I danas podijeljenih 39 ugovora s više od 1,5 milijuna eura su važni za naše gradove i općine. To su uglavnom infrastrukturni projekti manje financijske vrijednosti, ali velike vrijednosti za građane koji žive u tim selima i gradovima - rekao je Mikulić.

Naglasio je kako je Vlada Republike Hrvatske pod premijerom Andrejom Plenkovićem za financiranje manjih infrastrukturnih projekata uložila 256 milijuna eura iz nacionalnih sredstava, od čega je 26 milijuna eura završilo upravo u Osječko-baranjskoj županiji. - Danas smo podijelili 39 ugovora, a do sada je ove godine ukupno 48 ugovora određeno za Osječko-baranjsku županiju. Kada skupimo nacionalna i europska sredstva, zaista možemo biti iznimno zadovoljni i ponosni na sve ovo što smo učinili i u Županiji i Hrvatskoj, pogotovo kada znamo da nova financijska perspektiva predviđa alokaciju od 25 milijardi eura. To je ogroman iznos, ali i ogroman izazov za sve nas. U tomu će nam opet trebati pomoć i naših općina, gradova i županija kako bi osmislili projekte, kako bi sve vizije i ideje razvoja općina, gradova i županija uspjeli realizirati do kraja ovoga desetljeća. To će biti ogroman zamah za cjelokupnu Republiku Hrvatsku i upravo zbog toga pripremama pristupamo zaista ozbiljno. Do sada smo imali iznimno dobru komunikaciju sa županijom i svim općinskim načelnicima i gradonačelnicima, koji su uvijek rado viđeni gosti u našem ministarstvu - poručio je državni tajnik Domagoj Mikulić.

Zadovoljstvo zbog sufinanciranja jednog od gradskih projekata, konkretno izgradnje pješačke i biciklističke staze u Ulici biskupa A. Mandića izrazio je gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić, baš kao i gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba za sufinanciranje izgradnje dijela kolnika s kompletnom infrastrukturom u Strossmayerovoj ulici u Našicama. U sklopu projekta je i uređenje raskrižja koje je statistički najopasnije u gradu.

Načelnik Općine Antunovac Davor Tubanjski također je zahvalio Ministarstvu na odobrenim sredstvima kojima će sufinancirati sanaciju ceste i sustav oborinske odvodnje u Dugoj ulici u Ivanovcu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=846#sigProId1a9e26a7e3

U Gospodarskom centru OBŽ otvoren 19. Sajam lova, ribolova i turizma SALORI

Od danas do nedjelje (12. do 14. travnja 2024. godine) u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije u Osijeku otvoren je 19. Sajam lova, ribolova i turizma SALORI. Za posjetitelje je otvoren sva tri dana od 10.00 do 19.00 sati, a ponuđena im je kvalitetna oprema za lov i ribolov, kao i prezentacije ponude lovišta i ribolovnih mjesta i uvjeta, natjecanja u pripremi fiša, lovačkog čobanca i drugih jela jedinstvenih okusa, izložbe lovačkih pasa, izložbe fotografija, dakako uz bogatu eno i gastro ponudu. Održat će se i stručna predavanja i paneli o aktualnim temama lovstva, o čemu će govoriti priznati stručnjaci.

Organizatori sajma su Gospodarski centar Osječko-baranjske županije d.o.o. i Osječko-baranjska županija, a suorganizatori Hrvatski lovački savez, Lovački savez Osječko-baranjske županije i Hrvatski športsko-ribolovni savez. Pokrovitelji su Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja te Ministarstvo turizma i sporta, a sponzori su Općina Strizivojna i Hrvatske šume d.o.o..

Uz izlagače i posjetitelje, svečanom otvorenju Sajma SALORI 2024. danas su nazočili obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Mladen Pavić, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, saborske zastupnice Nataša Tramišak, Romana Nikolić i Vesna Vučemilović, saborski zastupnici Marin Mandarić, Stipo Šašlin i Domagoj Hajduković, rektor Sveučilišta J.J. Strossmayera Vlado Guberac, predsjednica Županijske skupštine Ivana Bagarić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin te drugi uzvanici.

- Sajam SALORI održava se 19. put u gradu Osijeku, drugi put u našem Gospodarskom centru te predstavlja lijepu tradiciju sajmovanja u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji. Kao i svake godine, donosi mnoge inovacije i sve što se u lovu i ribolovu unapređuje i događa. Naglašavam da lov i ribolov u velikoj mjeri doprinose razvoju turizma na području naše županije. Kod nas se događaju i mnoga natjecanja, pa će se tako ove godine u Markovcu Našičkom održati Svjetsko prvenstvo u ribolovu s brojnim sudionicima i gostima. Takvi događaji također pridonose razvoju turizma Osječko-baranjske županije, na čemu radimo niz godina pa su i rezultati svake godine sve bolji i bolji - kazao je Mato Lukić na otvaranju Sajma.

Naglasio je da dolazak velikog broja izlagača, organiziranje radionica, panela, edukacija, natjecanja te bogata eno i gastro ponuda potvrđuju da su sajamska događanja i susreti potrebni. - Prije samo par godina, za vrijeme korone, pitali smo se hoćemo li ikada više doživjeti ovakve susrete i ovakvo druženje, a vidimo da to treba našim ljudima. Nema ljepše stvari nego direktno dogovarati sa svojim poslovnim partnerima, komunicirati i susretati na ovakvim sajmovima poznanike i prijatelje te na jednom mjestu imati druženje, komunikaciju i sve što ljudima treba. Prostor GC-a sam po sebi nudi puno mogućnosti i za ostale sajmove i manifestacije te pozivam sve zainteresirane građane da dođu na SALORI i uživaju - poručio je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Saborska zastupnica Nataša Tramišak izrazila je zadovoljstvo radom Sajma SALORI i Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije. - I po reakcijama i interesu izlagača i lovačkih saveza vidimo da u potpuno novom prostoru sve više i više njih dolazi u Osijek na ovaj sajam. Uostalom, to je bio smisao i svrha pokretanja projekta izgradnje ovog sajamskog i multifunkcionalnog prostora. Po broju manifestacija koje su održane u 2023. i do sada u 2024. godine možemo reći da Gospodarski centar u potpunosti ispunjava svrhu za koju je napravljen. Vjerujem da će ovaj vikend biti bogat i posjetiteljima jer ima zaista bogat i kvalitetan program za sve zaljubljenike u prirodu, lov i ribolov, ali i ponudu ruralnog turizma - kazala je Tramišak.  

- SALORI je jedan od najposjećenijih i najzanimljivijih sajmova u Osječko-baranjskoj županiji i šire. Kako se radi i o sajmu turizma, ističem da su turističke brojke u Gradu Osijeku iznimno dobre. Tako smo 2019. godine, koja je bila rekordna prije pandemije, imali oko 130.000 noćenja, a prošle godine bilo je više od 160.000 noćenja u gradu Osijeku, što je porast gotovo 25 posto. Uz brojke su dobri i trendovi, pa danas imamo 2.700 zaposlenih više u odnosu na 2021. godinu - rekao je zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin.

Državni tajnik Mladen Pavić smatra da je moderni prostor Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije najbolja lokacija za održavanje Sajma posvećenog lovstvu i sportskom ribolovu. - Osječko-baranjska županija raspolaže s najkvalitetnijim lovištima, velikim bogatstvima voda i šuma te je ovo i u turističkoj promociji vrlo važna gospodarska grana jer Hrvatska ima gotovo 69.000 lovaca i više od 76.000 ribiča. Oba sektora, lovstvo i sportski ribolov, su prilično uređeni, pa će ova manifestacija pokazati sve čime Hrvatska raspolaže, a poglavito Osječko-baranjska županija - istaknuo je Pavić. Dodao je da u Hrvatskoj ima 1.065 lovišta, od toga je 107 u Osječko-baranjskoj županiji, i to 20-ak državnih, a ostalo su zajednička lovišta. Sva lovišta su vrlo kvalitetna po populaciji i raznolikosti divljači te prirodnom ambijentu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=846#sigProIdfbe847880a

Dovršen most Metlinci i dio ceste između Valpova i Ladimirevaca

Prošle je godine započela izgradnja novog mosta preko rijeke Vučice s pristupnim cestama na lokaciji Metlinci, odnosno na cesti između Valpova i Ladimirevaca. Odluka o izgradnji zamjenskog mosta donesena je zbog lošeg stanja postojećeg mosta, njegove nedovoljne širine za odvijanje dvosmjernog prometa, loših tehničkih elemenata ceste i čvorišta na križanju državne i županijske ceste, pa je investitor odlučio izgraditi novi most 30-ak metara udaljen od postojećeg.

U tijeku su, kako je i predviđeno trajanjem projekta, završni radovi koje su na poziv iz Hrvatskih cesta danas obišli obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić u pratnji ministra obrane i potpredsjednika Vlade RH Ivana Anušića, predsjednika Uprave Hrvatskih cesta Josipa Škorića, zamjenika župana Josipa Miletića, gradonačelnika Valpova Matka Šutala, načelnika Općine Petrijevci Ive Zelića i saborskih zastupnika Nataše Tramišak,  Gorana Ivanovića i Stipana Šašlina.
Radove na izgradnji novog mosta s pristupnim cestama i novim raskrižjem sa županijskom cestom ŽC 4060 ukupne duljine zahvata 1,6 kilometara izvela je tvrtka Osijek-Koteks d.d., a ugovorena vrijednost radova iznosi 2.91 milijun eura.

- Ovaj projekt je nova potvrda izvrsne suradnje Osječko-baranjske županije i Hrvatskih cesta, kada govorimo o ulaganja u cestovni infrastrukturu jer su Hrvatske ceste uložile 96 milijuna eura u zadnjih šest godina na područje naše županije na čemu smo im izrazito zahvalni. Osim sigurnosti cestovnog prometa, ovdje bih istaknuo visoku razinu sigurnosti za pješake i bicikliste jer su pješačka i biciklistička staze odvojene od same ceste – rekao je Lukić i dodao kako je nedavno potpisan ugovor o rekonstrukciji još jedne važne prometnice, magistralne ceste na relaciji Sveti Đurađ – Podravska Moslavina.

- Značajan dan za Grad Valpovo, zahvalni smo na povećanju sigurnosti na ovoj trasi gospodinu Škoriću, ministru Anušiću i saborskom zastupniku Ivanoviću bez čijeg razumijevanja i podrške ovaj projekt ne bi bio realiziran. Grad Valpovo je izradio projektnu dokumentaciju za biciklističku stazu koju smo uspjeli uklopiti u ovaj projekt, pa će biciklističkom stazom Valpovo – Ladimirevci školarci i građani svakodnevno prometovati – rekao je Šutalo.

Kroz ovaj projekt izgrađeno je 1,6 km cestovne trase, 2,8 kilometara biciklističke staze, novi most raspona 30 metara, a obnovljen je stari most te je napravljeno kružno raskrižje.

- Danas obilježavamo dovršetak radova na izmještanju trase na Državnoj cesti D517, dvanaest mjeseci kasnije radovi su gotovi, a vrijedni su 2,9 milijuna eura. 30 godina se pričalo o potrebi izmještanja trase i zadovoljan sam što smo u svega godinu dana uspjeli završiti ovaj projekt. Čestitam izvođačima radova na dobro odrađenom poslu – rekao je Škorić.

Gotovo 3 milijuna eura vrijedan projekt značajno je doprinio postizanju veće sigurnosti svih sudionika u prometu na ovom području.

- Jedan u nizu dovršenih projekata cestovne infrastrukture na području Osječko-baranjske županije, dio projekata je još u fazi realizacije, a možemo biti zadovoljni s poboljšanjem prometne infrastrukture na području Osječko-baranjske županije – rekao je Anušić i podsjetio kako stari most ne samo da nije bio dovoljan za količinu prometa na ovaj dionici nego je bio i opasan.

Na području Osječko-baranjske županije postupno se rješavaju sve kritične točke i tako povećava sigurnost cestovnog prometa. Uskoro se očekuje i završetak Koridora 5c, dionice Beli Manastir - državna granica s Mađarskom jer kvalitetna prometna povezanost uvijek otvara i nove mogućnosti razvoja gospodarstva, kao i snažnijeg iskorištenja naših potencijala u turizmu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=846#sigProIdbacd1df606

 

Doneseno rješenje o ukidanju dozvole za gospodarenje otpadom tvrtke Livit u Belišću

Nakon više upita medija, a osobito zbog učestalih poziva građana tijekom proteklog vikenda, u interesu javnosti i prava na informacije u vezi zaštite okoliša, donosimo nove informacije vezane uz problematiku građana Belišća i Valpova zbog neugodnih mirisa i onečišćenja zraka izazvanim gospodarenjem otpadom tvrtke Livit d.o.o, na lokaciji Starovalpovački put 65a u Belišću. Naime, Upravni odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Osječko-baranjske županije 8. travnja 2024. godine donio je rješenje o ukidanju dozvole za gospodarenje otpadom tvrtki Livit d.o.o. za obavljanje djelatnosti oporabe neopasnog otpada, koja je izdana 17. svibnja 2022. godine. Riječ je o rješenju u upravnom postupku za čije su donošenje ispunjeni svi formalno-pravni preduvjeti, a kojim se omogućava provođenje daljnjih faza postupka.

Donošenje rješenja o ukidanju dozvole za gospodarenje otpadom tvrtki Livit na lokaciji u Belišću temelji se na zahtjevu i dokumentima Državnog inspektorata, Područnog ureda Osijek, Ispostave u Našicama, u čijoj je nadležnosti, kao i u nadležnosti Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, najveći dio daljnjih postupaka rješavanja ovog problema.