Vijesti

Novi sportski objekti otvaraju novu sportsku perspektivu Belog Manastira

Prigodnim programom pod nazivom Dan otvorenih vrata novog Gradskog sportskog parka - Gradski stadion, u Belom Manastiru su danas (22. svibnja 2024. godine) predstavljene novosti u izgradnji i opremanju kompleksa Gradskog stadiona. Naime, u nazočnosti mladih sportaša, građana i uzvanika, simbolično su pušteni u rad pomoćni teren i zgrada stadiona, što predstavlja dio ukupnog projekta koji je (su)financiran sredstvima iz Intervencijskog plana Grada Belog Manastira i Općine Darda. Osječko-baranjska županija je sufinancirala dio troškova ovih investicija, prije svega za pomoćno nogometno igralište s umjetnom travom i streetworkout.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić izrazio je zadovoljstvo što se projekt Gradskog sportskog parka - Gradski stadion u Belom Manastiru uspješno realizira. - Uz odličan izgled i sadržaje koje nudi ovaj kompleks, vidimo da je na terenu puno mladih. Upravo to je svrha svih ovih terena i cijelog projekta, za što posebne pohvale zaslužuje gradska uprava na čelu s gradonačelnikom i cijeli njegov tim. Želim ih pohvaliti i za izvrsnu suradnju s Osječko-baranjskom županijom na mnogim zajedničkim projektima. Zaista imaju viziju i što je najvažnije osluškuju potrebe svojih sugrađana i rade upravo na tim razvojnim projektima. Osječko-baranjska županija je sudjelovala i pomogla i u ovom projektu, na kojemu također zahvaljujem Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU i državnom tajniku, HNS-u i svima koji su sudjelovali u ovom projektu. Naša županija ove godine nosi titulu Europske regije sporta i nema ljepše stvari nego otvoriti ovako prekrasno zdanje, objekt i teren gdje će stasati mladi sportaši. Znamo značaj sporta i važnost da se mladi ljudi bave sportom, a upravo to će činiti na ovom objektu i prostoru - kazao je Lukić.

- Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU je sufinanciralo ovaj projekt s više od 3 milijuna eura i kada vidimo kako to danas predivno izgleda, mislim da smo učinili pravu stvar  za grad Beli Manastir i cijelu Baranju. Ova lokacija i tereni će postati mjesto okupljanja i mladih i starih, neovisno kojih dobnih skupina i sposobnosti, a svi će se ovdje nalaziti, trenirati, razvijati, okupljati, družiti se. Izrazito smo ponosni na ovaj projekt, a i na gradonačelnika, Grad Beli Manastir i službe koje unazad nekoliko godina predano rade i realiziraju fantastične projekte u Belom Manastiru - poručio je Domagoj Mikulić, državni tajnik u MRRFEU.

Gradonačelnik Grada Belog Manastira Tomislav Rob pojasnio je kako se Danom otvorenih vrata željelo pokazati građanima i gostima što se do sada napravilo, a ujedno otvoriti pomoćni teren za treninge najmlađih skupina.

- Želimo pokazati što smo napravili do sada i ono što je još potrebno da bi ovaj ogroman kompleks završili do kraja. Teren je namijenjen najmlađim uzrastima, prvenstveno školi nogometa, a nakon ovoga krećemo u razvoj ostalih sportova, a to je atletika i budući razvoj sporta na području grada Belog Manastira. Do sada su ogromna sredstva uložena i u samu zgradu, no ona ima prostorne mogućnosti i za bavljenje rekreacijom. Imamo i nove najmodernije teniske terene sufinancirane iz sredstava Ministarstva turizma, a koji će odmah biti u funkciji. Odmah krećemo i u dogradnju trim staze, a svlačionice i dio prostora namijenit ćemo i rekreativcima i sportašima, što je i cilj ove otvorene priče Gradskog sportskog parka zajedno s bazenima. Dakle, zaokružena priča za idućih 50 godina bavljenja sportom na području grada, ali i da konačno naše ekipe, koje su nekad igrale u drugoj ligi, ponovo zaigraju u puno većem rangu nego sada - poručio je i poželio gradonačelnik Rob.

Na svečanosti je bio i potpredsjednik HNS -a Ante Vučemilović-Šimunović koji je govorio o razvoju sportske infrastrukture na području Osječko-baranjske županije i ulozi Hrvatskog nogometnog saveza. Smatra da se infrastruktura dobro razvijala u prethodnom razdoblju, a HNS je izgradio i sufinancirao niz infrastrukturnih projekata. U Osijeku su to Akademija Krpan-Babić, stadion NK Osijeka, igralište NK Grafičara, kao i nogometni objekti i tereni u Bijelom Brdu, Dražu i Donjem Miholjcu.

- HNS će i ubuduće sudjelovati u razvoju infrastruktura jer je to iznimno važno za razvoj mladih igrača i nogometaša na područje naše županije. Svi smo dužni, u neku ruku, ići prema nositelju kvalitete, što je NK Osijek, te da u tom smislu osiguravamo našu kadrovsku bazu. Kada je u pitanju infrastruktura, HNS će sufinancirati i malonogometni teren u Josipovcu, a na Srednjoškolskom igralištu u Osijeku smo otvorili jedan teren. To su dosta velika sredstva koja se alimentiraju na području našeg Županijskog nogometnog saveza. Zahvaljujem i čestitam gradonačelniku, županu i bivšem županu, kao i svima koji su doprinijeli da ova prekrasna zdanja niču po našoj županiji. Regija smo sporta, no i poslije ove godine nastavit ćemo raditi na izgradnji infrastrukture na području našeg Županijskog nogometnog saveza - rekao je Vučemilović-Šimunović te dodao kako će HNS donirati oko 100.000 eura za dovršetak travnjaka i druge potrebe na Gradskom stadionu u Belom Manastiru.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=804#sigProIdedee7101b4

Održana prva ovogodišnja Večer vina i umjetnosti

U osječkom Perivoju kralja Tomislava sinoć (18. svibnja 2024. godine) je održana prva ovogodišnja Večer vina i umjetnosti koja se 12. godinu zaredom odvija u organizaciji Turističke zajednice Osječko-baranjske županije i partnera. Velik broj posjetitelja, među kojima su bili i zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin te obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, ponovno je uživao u savršenom spoju izvrsnih vina, umjetnosti i dobre atmosfere.

- Osječko-baranjska županija ponosna je na svoja četiri vinogorja čija ćemo vina imati priliku kušati večeras. Ovo je samo jedna od nekoliko vinskih manifestacija tijekom vinskog mjeseca kojeg smo najavili prije nekoliko dana, a održava se ponovno u Osječanima vrlo dragom Perivoju kralja Tomislava. Razlog je ovo i dolaska turista, brojke su iz godine u godinu sve veće, osobito nakon pandemije koronavirusa, a rezultat su napora uloženih u promociju destinacije. U tom smjeru nastavit ćemo i u budućnosti – kazao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin naglasio je kako je Osijek postao vinska metropola, čemu svakako pridonosi i Večer vina i umjetnosti. - Posljednjih godina bilježimo rekordne rezultate kada je riječ o turističkim dolascima i noćenjima, a prošla, 2023. godina bila je rekordna. Pri tome Osijek ne možemo gledati kao zasebnu cjelinu već kao područje koje se savršeno nadopunjuje s Baranjom recimo, ali i ostatkom Osječko-baranjske županije – rekao je Vulin.

Direktorica TZ Osječko-baranjske županije Ivana Jurić objasnila je kako je manifestacija Večeri vina i umjetnosti nastala u urbanom formatu 2013. godine, u osječkoj Tvrđi. – Nakon toga preselili smo se u Perivoj kralja Tomislava, za kojeg volimo reći da je Park vinske kulture. Osnovni cilj ove manifestacije u njezinu početku bio je odgoj vinske publike, a s obzirom na broj ljubitelja, mislim da smo u tome uspjeli jer smo s početnih 700-800 posjetitelja, došli do sadašnjih 4.000 – 5.000, što nas jako veseli – zaključila je Jurić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=804#sigProId31612a83d0

Sajam obrazovanja ponudio osmašima sve informacije o srednjim školama

Nakon jučerašnjeg „Sajma mogućnosti - putokaz budućnosti“ na komu su maturantima predstavljene mogućnosti daljeg obrazovanja i(li) stupanja na tržište rada, Gospodarski centar Osječko-baranjske županije danas (17. svibnja 2024. godine) opet je bio prepun mladih. Ovaj put riječ je o oko 2.600 učenika osmih razreda osnovnih škola za koje je Osječko-baranjska županija organizirala „Sajam obrazovanja“ te im na jednom mjestu ponudila detaljne informacije o svim mogućnostima daljnjeg školovanja, kao i o zapošljavanju i stanju na tržištu rada.  

Na poziv Osječko-baranjske županije osmašima su sve srednje škole predstavile programe koje im nude za nastavak obrazovanja. Predstavili su se i učenički domovi, ali i institucije poput Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore i Zavoda za zapošljavanje s važnim informacijama iz gospodarstva te potrebama hrvatskog gospodarstva i obrtništva u odnosu na obrazovanje, znanja i zanimanja za kojima postoji potreba na tržištu rada, Policijska akademija „Prvi hrvatski redarstvenik“, Državna vatrogasna škola, Ministarstvo obrane, udruge mladih, Županijski savjet mladih i drugi. Ukupno se predstavilo 100 izlagača.

- Na Sajmu obrazovanja učenici osnovnih škola imaju priliku upoznati sve što se nudi za srednjoškolsko obrazovanje u našoj županiji. Stvarno je ponuđeno pregrš toga, ima i novih smjerova i zanimanja, pa preporučujemo učenicima da se aktivno uključe, slušaju svoje roditelje i profesore, ali na kraju neka odluka o odbiru srednje škole ipak bude njihova jer oni to trebaju raditi cijeli život, a najljepše je kada se radi upravo s voljom, željom i ono što se voli raditi - kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

U svim osnovnim školama na području Županije ove školske godine ima ukupno 2.677 učenika osmih razreda, a svi su danas mogli saznati niz korisnih informacija, od toga kakva je popunjenost pojedinih škola nakon upisa, koliki je interes za gimnazijske, strukovne i umjetničke programe, suficitarna i deficitarna zanimanja do mogućnosti stipendija i drugih informacija važnih za odluku o odabiru programa i srednje škole.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=804#sigProId717e046e55

U Osijeku otvoren treći javni teniski teren

Nakon dva uspješno održana turnira, 2020. i 2022. godine, Premier Tennis Tournament i ove će se godine održati u Osijeku, najavljeno je na danas (17. svibnja 2024. godine) održanoj konferenciji za novinare u Teniskom centru Osijek, a tom je prilikom otvoren i treći javni teniski teren u gradu na Dravi koji se nalazi u Teniskom centru te je podloga kao na US Open-u. Događaju su uz Donnu Vekić, našu uspješnu tenisačicu i inicijatoricu cijele priče, nazočili zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, predsjednica Hrvatskog teniskog saveza Nikolina Babić te obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

- Izuzetno smo ponosni na Donnu i njezinu obitelj zahvaljujući kojima otvaramo treći javni teniski teren u gradu, a koji će, ne sumnjam, također biti odlično popunjen poput prethodna dva. Donna je izvrsna promotorica i Grada i Županije koja uvijek i svuda ističe odakle dolazi. S obzirom da je Osječko-baranjska županija ove godine Europska regija sporta, upravo smo u svrhu poboljšanja sportske infrastrukture izdvojili značajna sredstva, a ovaj je teniski teren kruna tih ulaganja – kazao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić poželjevši svim sudionicama Premier Tennis Tournamenta puno uspjeha.

Cilj ove inicijative kojom je Osijek dobio tri javna teniska terena je da on postane prvi grad u svijetu sa sve četiri Grand Slam podloge, a prethodna dva do sada su popunjena oko 97%. – Jako sam ponosna na ovaj projekt, u kojemu su mi uz obitelj, podršku dali Grad Osijek i Osječko-baranjska županija. Drago mi je da osim otvorenja novog terena, ponovno imamo priliku ugostiti 32 sudionice iz cijele Hrvatske na specifičnom teniskom turniru u kojem sudjeluju žene poduzetnice – naglasila je Donna Vekić.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin također je izrazio zadovoljstvo otvorenjem novog javnog teniskog terena. – Grad Osijek izdvaja značajna sredstva za sport, uskoro će ta ulaganja biti veća od šest milijuna eura, što je rekordan iznos, a u istom ćemo tonu nastaviti i u budućnosti sa željom da se sportom bavi što više djece i mladih – rekao je Vulin.

Predsjednica Hrvatskog teniskog saveza Nikolina Babić istaknula je kako je ovakva javno dostupna sportska infrastruktura izuzetno važna za daljnji razvoj sporta i poticanje šire zajednice da se uključi u različite sportske aktivnosti.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=804#sigProIdd20e027645
  

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća obilježen Dan Općine Feričanci

U povodu Dana Općine i blagdana Duhova danas (17. svibnja 2024. godine) je u Vatrogasnom domu u Feričancima održana svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Feričanci. Uz vijećnike i predstavnike udruga i društvenog života ove općine, sjednici je nazočio i zamjenik župana Josip Miletić.

- Svim mještankama i mještanima čestitam Dan Općine, a načelniku i njegovom timu čestitam na provedenim projektima koji su pridonijeli poboljšanju kvalitete života u Općini. U njihovu se realizaciju uključila i Osječko-baranjska županija, prije svega ulaganjem u sportsku infrastrukturu, zdravstvo, sustav obrazovanja, ali i cestovnu infrastrukturu – kazao je Miletić.

Program obilježavanja Dana Općine nastavlja se i ovoga vikenda bogatim kulturno-umjetničkim i zabavnim programom.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=804#sigProId5c2449557b

Općina Vladislavci obilježila svoj Dan i 26. rođendan

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća, održanom danas (17. svibnja 2024. godine) u Društvenom domu u Vladislavcima, proslavljen je Dan Općine Vladislavci. Uz općinske vijećnike i načelnika Marjana Tomasa, na sjednici je bio i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić ujedno i izaslanik predsjednika Vlade RH, kao i mnogi načelnici općina iz Osječko-baranjske županije te predstavnici društvenog života Općine i drugi gosti.

- Svim mještankama i mještanima Općine čestitam njihov Dan i 27. rođendan. Vladislavci su općina koja ima izvrsnu suradnju s Osječko-baranjskom županijom, a posebno pohvaljujem njihovu socijalnu osjetljivost i projekte kojima značajno poboljšavaju kvalitetu života svojih stanovnika. Neki od njih su i sufinanciranje kamate na stambene kredite, potpore za doseljavanje te sufinanciranje medicinski potpomognute oplodnje, a svi ovi projekti zaista su jedinstveni ne samo u našoj županiji već i šire – kazao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Načelnik Općine Vladislavci Marjan Tomas naglasio je kako nizom mjera i potpora nastoje brinuti o svim dobnim skupinama društva, vodeći se željom za neprestanim rastom i razvojem. – Različitim subvencijama, stipendijama i poticajima želimo doprinijeti očuvanju naših sela, ali i razvoju čitave zajednice, prije svega u demografskom, ali i svakom drugom smislu. Drago mi je da danađnji dan možemo proslaviti i s dragim prijateljima naše Općine, poput gostiju iz susjedne Bosne i Hercegovine i Srbije s kojima provodimo projekte prekogranične suradnje, a sve u interesu hrvatskog naroda ondje – zaključio je Tomas.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=804#sigProId66618eb672