Vijesti

Položeni vijenci povodom Dana državnosti

Povodom obilježavanja Dana državnosti, obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, zamjenik župana Josip Miletić, predsjednica Skupštine OBŽ Ivana Bagarić i saborska zastupnica Nataša Tramišak, danas (29. svibnja 2024. godine) su položili vijence i zapalili svijeće kod Kapelice Kraljice Mira na Krunskoj utvrdi. Također, vijence su položila izaslanstva Grada Osijeka, na čelu s gradonačelnikom Ivanom Radićem, Hrvatske vojske i policije te udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

- Ovom se prigodom prisjećamo 30. svibnja 1990. godine kada je konstituiran prvi višestranački Sabor, za čijeg je predsjednika izabran Žarko Domljan, dok je za predsjednika tadašnje Socijalističke Republike Hrvatske izabran dr. Franjo Tuđman. On je već u svom prvom govoru najavio da je to samo prvi korak ka povratku Hrvata i hrvatske države europskim integracijama. Znamo što je uslijedilo nakon toga, krvavi rat za samostalnu i neovisnu Republiku Hrvatsku, u kojem su život izgubile tisuće branitelja i civila. Put je bio trnovit i krvav, ali danas je Hrvatska članica Europske unije, u čijim blagodatima uživamo, a na svima nama je da zajedno radimo na boljitku naše domovine – kazao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić istaknuo je kako se u obilježavanju Dana državnosti nikako ne smiju zaboraviti hrvatski branitelji i civili koji su dali svoje živote za samostalnu i suverenu Hrvatsku.

- Danas smo ovdje kod Kapelice Kraljice Mira kako bi smo odali pijetet prema njihovoj žrtvi. Oni su dali nemjerljiv doprinos u stvaranju samostalne i suverene Hrvatske i na tome im vječna hvala. U ove 34 godine Hrvatska je prošla veliki put od Domovinskog rata, stvaranja države pa do danas kada smo punopravna članica euroatlantskih integracija. Snažna i važna smo članica EU i stoga svim Hrvaticama i Hrvatima čestitam 30. svibnja, Dan državnosti – poručio je gradonačelnik Radić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=786#sigProIdd2126ffb63

Održan Dan polja pšenice i ječma u organizaciji Poljoprivrednog instituta Osijek

Tradicionalna manifestacija Dan polja pšenice i ječma održana je danas (29. svibnja 2024. godine) u organizaciji Poljoprivrednog instituta Osijek. Predstavljanju rezultata znanstveno-istraživačkog i stručnog rada Poljoprivrednog instituta Osijek iz područja oplemenjivanja i sjemenarstva pšenice i ječma te obilasku pokusnih polja nazočilo je više stotina uzvanika, a skup su prigodnim obraćanjima otvorili ravnatelj Instituta prof.dr.sc. Zvonimir Zdunić, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić te dekan Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek prof.dr.sc. Krunoslav Zmaić.

-Poljoprivredni institut Osijek vodeća je oplemenjivačka kuća u Hrvatskoj i ove godine imamo od Domovinskoga rata rekordnu isporuku sjemenskog kukuruza, preko 200.000 vrećica na domaćem i inozemnom tržištu uz proizvodnju koju radimo u inozemstvu za inozemna tržišta koju naši poslovni partneri prodaju. Dakle, Institut ima zaista dominantan udjel kada je riječ o pšenici i ječmu, a kada je riječ o kukuruzu taj udjel se osim na domaćem tržištu širi na 3 kontinenta. Uz Europu, poslujemo s Azijom, Libanonom, Irakom, Iranom, a uskoro možemo očekivati isporuke našeg sjemena na afričko tržište, prije svega na zemlje Magreba, Alžir i Maroko – rekao je Zdunić te istaknuo kako je 50% svih oranica u RH koji su zasijanih ratarskim kulturama, zasijano njihovim sortimentom na što su osobito ponosni jer to dokazuje kvalitetu rada njihovih zaposlenika.

Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak istaknuo je kako se nada da će ova godina rezultirati dobrim prinosima te da vjeruje u oporavak cijena. -Treba naglasiti da su se inputi u dobroj mjeri stabilizirali, poglavito mineralna gnojiva čija je cijena čak i pala u odnosu na prošlu i pretprošlu godinu. Stabilizira se sve ono što treba ulagati u sjetvu tako da žetva može proteći u što kvalitetnijem ozračju, a i naši poljoprivrednici mogu planirati iduću sjetvu kako bi imali stabilne prinose tijekom desetogodišnjeg razdoblja. To prati i trend u sjemenarstvu. Ova je  proizvodna 2024. godina rekordna u odnosu na razdoblje od posljednjih 8 godina, imamo 12 % povećanje u odnosu na desetogodišnji prosjek, 12.700 hektara je zasijano sjemenskim kulturama.  Proizvođači sjemena povećavaju svoje površine, a Poljoprivredni institut Osijek ima znatnu ulogu u doprinosu plasmana i proizvodnje hrvatskog sjemena na tržištu. Najvažnije je naglasiti da je Hrvatska sigurna po pitanju proizvodnje sjemena i imamo dovoljnih količina kako za proljetnu tako i za jesensku sjetvu – naglasio je Majdak.  

U ime Osječko-baranjske županije nazočne je pozdravio zamjenik župana Osječko-baranjske županije  Josip Miletić. -Očekujemo da poljoprivredni proizvodi iz godine u godinu rastu i kvalitetom i količinom. Brojni su proizvođači koji puno ulažu upravo u proizvodnju i u tom smjeru Osječko-baranjska županija brojnim sustavima podrške i potpore daje sve one poticaje koji su važni za porast proizvodnje, ali isto tako dajemo i potpore za sve one koji žele napraviti dodatna ulaganja za proizvođačke organizacije pogotovo u voćarstvu, vinogradarstvu te ratarstvu. U svemu tome, važnu ulogu ima i naš Institut, obrazovne institucije koje svojim znanjem pokazuju zavidnu razinu i znanstvenog uspjeha, ali svakako i operativnog. To je duga tradicija, gotovo 150 godina koju ćemo očuvati ovdje u Osijeku, a Osječko-baranjska županija davat će i dalje punu podršku razvoju poljoprivrede jer smatramo da je ona kapitalna i važna gospodarska aktivnost istoka Hrvatske – zaključio je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=786#sigProId6f7c23d69f

Osnovna škola Vladimira Nazora Čepin proslavila 60. rođendan

Osnovna škola Vladimir Nazor Čepin velikom je školskom priredbom proslavila 60. godišnjicu postojanja, a svečanosti obilježavanja u Kulturnom centru Čepin, prisustvovao je i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić. Okupljene je uvodno pozdravio ravnatelj Ilija Pavić koji je istaknuo kako školu, prije svega, krase učenici i njihovi rezultati.

- Ponosni smo na njih i njihova ostvarenja, bilo u sportskim, izvannastavnim ili nastavnim aktivnostima. Ono što su postigli djelo je i rada njihovih nesebičnih profesora i mentora kojima također čestitam na svemu što čine. Siguran sam da ćemo mnogi od njih biti istaknuti pojedinci u našoj zajednici – kazao je Pavić.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, koji je i sam bio učenik OŠ Vladimir Nazor, čestitao je ravnatelju i nastavnicima na generacijama učenika koje su izveli na pravi put.

- Znamo da je osnovna škola temelj daljnjeg obrazovanja, mjesto na kojem se stvaraju prva prijateljstva i uspomene za cijeli život. Današnjim učenicima želim jednako bezbrižno djetinjstvo i da iz školskih klupa izađu spremni za daljnje izazove, a ravnatelju i djelatnicima škole čestitam na predanom radu te im želim puno uspjeha s budućim generacijama – naglasio je Lukić.

Program obilježavanja 60. rođendana Škole krasili su brojni scenski nastupi i plesne točke učenika kojima su prikazali svih šest desetljeća postojanja škole, od njezina osnutka 1964. godine.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=786#sigProId8e5371261b

Zvonko Bogdan uz vino i tambure, tisto i nošnje - samo u Baranji

Da je kasno proljeće idealno vrijeme za posjetiti Baranju, možete se uvjeriti već ovog vikenda. Pred nama je dvodnevni festival tradicije, kulture i gastronomije koji već tradicionalno okuplja Hrvate iz više susjednih zemalja na jednom mjestu – ispred crkve Svetog Petra i Pavla u Topolju.

Susret podunavskih Hrvata svake godine privlači sve više Hrvata iz Mađarske, Vojvodine i hrvatske Baranje, a kao i prethodnih godina gosti će biti i Hrvati iz Crne Gore.

- Već treću godinu zaredom organiziramo susret Hrvata iz Mađarske, Vojvodine ispred crkve sv. Petra i Pavla koju je kao zavjet izgradio vojskovođa Eugen Savojski. Želja nam je okupljati Hrvate na jednom mjestu kroz kulturu, tradiciju i bogatu gastronomiju i upravo time oživjeli ovaj dio prekrasne Baranje. Osječko-baranjska županija već dugi niz godina pomaže kulturne udruge i institucije Hrvata i u Vojvodini, u Mađarskoj i u Crnoj Gori i time čuvamo snažan nacionalni identitet hrvatskog čovjeka – rekao je Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije.

I ove godine u projektu sudjeluje i Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, a projekt se provodi u suradnji s  Hrvatskim kulturno-umjetničkim društvom Vladimir Nazor iz Sombora te Hrvatskim nacionalnim vijećem iz Srbije.

- Cilj je zapravo dati potporu Hrvatima u Republici Srbiji, naravno i u Mađarskoj, da ovaj skup postane tradicija. Aktivno radimo na prepoznatljivosti naše bogate tradicije i baštine Baranje i Bačke te nam je želja i dalje biti potpora Hrvatima koji žive izvan Republike Hrvatske, osobito u pograničnim području – rekla je Tatjana Turalija, pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport Osječko-baranjske županije.

Dan podunavskih Hrvata počinje Baranjskim bećarcem u petak, 31. svibnja i to novim programom „Vino i tambure“, gdje će publiku zabaviti jedna od najvećih tamburaških ikona Zvonko Bogdan i njegovih čuvenih 8 tamburaša.

- Posjetiteljima će se predstaviti  14 vinara, iz Baranje, Mohača i Vojvodine, te naravno, vinarija Zvonko Bogdan. Ono što posebno ističemo je da će se vino piti iz malih vinskih čaša od decilitra u spomen na generaciji baranjskih vinogradara i podrumara. Osim toga, bit će i dječja smotra folklora, a zabavu će dalje nastaviti i tamburaški sastav Panonika, Hrvati iz okolice Sombora te Žeteoci – rekao je Mislav Matišić iz Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.

Subotnji program počinje s utrkama zaprežnih kola nakon čega slijedi jedna od najbrže rastućih gastronomskih manifestacija u ovom dijelu Slavonije i Baranje, Festival tista po četvrti put.

- U ponudi će biti rekordan broj jela, čak 40 koja će pripremati 18 ekipa iz 3 države. Nikad više porcija i nadamo se da će nas i vrijeme poslužiti. Stoga, ako ste mogućnosti, subota popodne je najbolji trenutak za upoznati bogatstvo Baranje i Bačke zato što osim gastronomskih užitaka kao što su lokšice, trganci, zavezanci i čikovi, vidjet ćete mnoštvo mladih ljudi u nošnjama, vidjet ćete konje, vidjet ćete zaprežne kola i nastupe folklornih društava uz sastav Banda Drvena iz Bačke te mohački orkestar Planina, na kraju slijedi zabava do dugo u noć uz Royal bend iz Đakova – dodao je Matišić.

Program završava u nedjelju svečanom misom zahvalnicom u crvi dv. Petra i Pavla u Topolju.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=786#sigProId5910447cb3

Pokazna vježba „Našice 2024.“ potvrdila spremnost operativnih snaga sustava civilne zaštite Osječko-baranjske županije

U organizaciji Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije danas (28. svibnja 2024. godine) u Našicama je održana Pokazna vježba operativnih snaga sustava civilne zaštite Osječko-baranjske županije pod nazivom „Našice 2024.“. Vježba je provedena unutar i oko zgrade Gradske uprave Grada Našice na Trg dr. Franje Tuđmana, a u njoj su izravno sudjelovale 74 osobe. Koristilo se 14 interventnih vozila.

Prema scenariju, vježba je obuhvatila simulaciju požara u zgradi, evakuaciju djelatnika i građana zatečenih u zgradi, među kojima su i vijećnici zatečeni na sjednici Gradskog vijeća, niz aktivnosti vatrogasaca uključujući korištenje vatrogasnih auto ljestvi i uskočnog jastuka, pripadnici HGSS-a su s drugog kata pomoću konopa spuštali ozlijeđene osobe, a naravno niz aktivnosti imali su pripadnici policije i hitnih medicinskih službi, Crvenog križa i ostalih operativnih službi civilne zaštite Osječko-baranjske županije i Grada Našica.

- Pokazne vježbe organiziramo uoči Dana Županije i tada naši sugrađani, u ovom slučaju iz Grada Našica, mogu vidjeti na koji način su operativne snage Stožera civilne zaštite spremne reagirati i djelovati u određenim situacijama. Vježbe su uvijek bile učinkovite, a na taj način mjerimo osposobljenost i brzinu sustava zapovijedanja, upravljanja i protokola, provjerava se i pripremljenost opreme, pa će i ova vježba pokazati ukupnu spremnost sustava. Nažalost, u zadnjih nekoliko godina imali niz nedaća od strane prirode te preventivnih mjera suzbijanja poplava i požara. Požar u tvrtki Drava International u Osijeku zaista je pokazao spremnost i odlično funkcioniranje svih operativnih snaga Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije, i to od samog izlaza do zapovijedanja, zbrinjavanja ozlijeđenih, zaštite pučanstva i imovine. Najvažnije je da sustav i ljudi koji su u sustavu civilne zaštite pružaju sigurnost stanovnicima Osječko-baranjske županije, što se do sada pokazalo na niz stvarnih zadaća te naši sugrađani mogu biti mirni jer ih čuva civilna zaštita Osječko-baranjske županije - rekao je Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana i načelnik Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije te zahvalio svim sudionicima vježbe, posebno gradonačelniku Našica i njegovom timu na domaćinstvu.

Gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba naglasio je kako su Našice siguran grad, i to po svim statističkim podacima. - Razlog te sigurnosti su upravo ove postrojbe koje su prikazale svoje vježbe u ime Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije. Moram istaknuti da imam redovitu suradnju s našim vatrogascima kada se dogodi neka krizna situacija, naravno uz Ministarstvo unutarnjih poslova su naši vatrogasci, javno vatrogasna postrojba i sedam dobrovoljnih vatrogasnih društava, koji rješavaju sve probleme, a tu su i Crveni križ i civilna zaštita koji zajedno stvaraju visoku kvalitetu života u Našicama, kazao je gradonačelnik.

Zamjenik načelnika Stožera CZ OBŽ Mladen Pejić rekao je da je tema vježbe požar na zgradi gradske uprave, a specifičnosti su veliki broj ljudi u zgradi, održavanje sjednice Gradskog vijeća i mogućnost eksplozije. Ciljevi vježbe su bili provjera pripravnosti i brzine aktiviranja pripadnika operativnih snaga civilne zaštite OBŽ, provjera njihove osposobljenosti, organiziranosti, funkcionalnosti materijalno-tehničkih sredstava i koordinacije pri pojavi kriznog događaja u Stožeru Osječko-baranjske županije.

U vježbi su sudjelovali pripadnici Stožera civilne zaštite Grada Našice i Osječko-baranjske županije, JVP Našice, DVD Našice, Zavoda za hitnu medicinu OBŽ, Društva Crvenog križa OBŽ, MUP Ravnateljstva civilne zaštite PU Osijek i Policijske postaje Našice, HGSS-a Stanice Osijek i Radiokluba „Osijek“.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=786#sigProId71ded58feb

Sportska konferencija OBŽ: Sport zbližava ljude, jača lokalnu zajednicu i stvara zdrave temelje kod djece i mladih

U Gospodarskom centru OBŽ, danas (28. svibnja 2024. godine) je održana sportska konferencija Osječko-baranjske županije koja ove godine nosi titulu Europske regije sporta. S ciljem predstavljanja dosadašnjih županijskih ulaganja u sportsku infrastrukturu i podrške organizaciji značajnih sportskih manifestacija, ali i ukazivanja na važnost bavljenja sportom, ova je konferencija okupila niz stručnjaka, trenera, kineziologa i ostalih dionika sportskog života županije. Uz domaćina, obnašatelja dužnosti župana Matu Lukića, prisustvovali su joj državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta Tomislav Družak, glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora Siniša Krajač, saborska zastupnica Nataša Tramišak, župan Međimurske županije Matija Posavec, predsjednica Skupštine OBŽ Ivana Bagarić, predsjednik Sportske zajednice Istarske županije Mladen Pavičević, olimpijci Marija Vrajić, Ivan Horvat, Vjekoslav Oršolić i David Šain te ostali uvaženi gosti.

Osječko-baranjska županija odavno prepoznaje važnost bavljenja sportom, a tijekom ove će godine poseban naglasak biti na djeci i mladima. - Titula Europske regije sporta zasluženo je u Osječko-baranjskoj županiji, naime prije 240 godina prva sportska udruga u Hrvatskoj je registrirana u Osijeku, u Osječko-baranjskoj županiji a bila je to streljačka udruga. Od tada se na području naše županije razvijaju sport i infrastruktura, a u ovoj godini, u kojoj nosimo prestižnu titulu Europske regije sporta, radimo još jače, snažnije i brže kako bi dodatno promovirali sportske aktivnosti na svom području. Osnovni nam je cilj prenijeti poruku djeci i mladima o važnosti bavljenja sportom, svjesni kolike benefite on nosi. Upravo je sport taj koji ispravlja nepravilnosti, uči ponašanju u pobjedi i porazu te nosi važne životne lekcije. Zato ćemo se kao županijska uprava i dalje truditi da svojim odlukama pozitivno utječemo na razvoj sporta, a korak u tom smjeru učinili smo i izdvajanjem 400.000 eura za kapitalna ulaganja u sportsku infrastrukturu ove, ali i prošle godine – kazao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta Tomislav Družak pohvalio je rad Osječko-baranjske županije, odnosno Sportske zajednice OBŽ, istaknuvši kako je jedna od najagilnijih u Hrvatskoj. - Ovdje ima jako puno vrhunskih sportskih rezultata i sportaša, ali je jako bitna upravo baza iz koje se oni generiraju, odnosno regrutiraju ti, danas mladi, a sutra vrhunski sportaši. Mi smo i kroz potporu preko županijskih sportskih zajednica osigurali više od 7 milijuna eura ove godine i tu je Osječko-baranjska sportska zajednica u stvari najagilnija i najviše je novaca povukla, što je pohvalno – rekao je Družak.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin istaknuo je kako grad Osijek ima 6.350 registriranih sportaša, 250 sportskih kolektiva, zastupljenih u 53 sporta. – Prednjačimo i kad je riječ o infrastrukturi na što smo izuzetno ponosni, kao i na rekordno visoka ulaganja u sport, a isto planiramo i u budućnosti – naglasio je Vulin.

Glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora Siniša Krajač rekao je kako je ova konferencija još jedan dokaz da Osječko-baranjska županija s pravom nosi status europskog centra sporta te je pohvalio dugogodišnju izvrsnu suradnju s Hrvatskim olimpijskim odborom. - Istok Hrvatske je vrlo bitan za očuvanje mladih ljudi na tom području, pri čemu je upravo sport taj po kojem se vidi perspektiva i napredak. Osječko-baranjska županija naime ove godine, kada je Europska regija sporta ima i najveći broj olimpijaca koji su izborili plasman u Pariz, na čemu im čestitam – kazao je Krajač.

Gost na današnjoj konferenciji bio je i župan Međimurske županije Matija Posavec koji je gostima približio iskustva svoje županije, Europske regije sporta 2022. godine. – Međimurska županija ima 15.000 registriranih sportaša i 400 udruga, a titulu Europske regije sporta iskoristili smo za obnovu sportske infrastrukture, igrališta, motivaciju djece i mladih za bavljenje sportom, i ono što je meni posebno drago, organizaciju niza aktivnosti za osobe s invaliditetom – istaknuo je Posavec.

Predsjednik Sportske zajednice Istarske županije Mladen Posavec kazao je kako je u zadnjih desetak godina, od strane općina i gradova Istarske županije, uloženo više od 80 milijuna eura u sportsku infrastrukturu.

Nakon panela na kojem su obnašatelj dužnosti župana OBŽ Mato Lukić, župan Posavec, pročelnik Varžić i predsjednik Sportske zajednice Istarske županije Mladen Pavićević razgovarali o značenju titule Europske regije sporta i njezine ostavštine, uslijedio je panel olimpijaca. Marija Vrajić, Ivan Horvat, Vjekoslav Oršolić i David Šain progovorili su o svojim sportskim uspjesima i plasmanu na Olimpijske igre, a mladima su poslali poruku o važnosti sporta za društvo u cjelini. Također, okupljenima su se obratili i naši ovogodišnji olimpijci Aurel Benović, Patrik i Anton Lončarić i Donna Vekić, koji se vrijedno pripremaju za predstojeće Igre, ali nisu propustili priliku podržati konferenciju i video porukama progovoriti o ulozi sporta u njihovim životima. Program je završen radionicama i stručnim predavanjima koje su vodili Ana Popovčić iz Hrvatske olimpijske akademije, Ivana Maltašić i Igor Jukić s Kineziološkog fakulteta u Osijeku.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=786#sigProId62336e85a2