Vijesti

Služenje Domovini jedno je od najčasnijih zanimanja

Pripadnici Hrvatske vojske organizirali su za građane Osijeka danas, 15. lipnja 2024. godine, zajedničko druženje uz atraktivne pokazne vježbe i to na tri gradske lokacije, a u cilju promocije vojnog poziva pod geslom “Postani hrvatski vojnik”. Bogatom vojnom programu, uz potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane Ivana Anušića  te načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-pukovnika Tihomira Kundida nazočio je i zamjenik župana Josip Miletić.

Ovom prilikom potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić pojasnio je kako je Ministarstvo obrane krenulo u projekt popularizacije vojnog poziva. - Želimo popuniti Oružane snage s mladim ljudima te približiti Oružane snage svakom pojedincu. U proteklih šest mjeseci bilježimo ozbiljno povećanje zainteresiranih za karijeru u Oružanim snagama, što znači da ovaj projekt ispunjava svoj cilj. Sposobnosti koje su danas prikazane samo su dio sposobnosti Hrvatske vojske koje u ovom trenutku zadovoljavaju sve kriterije operativne sposobnosti - rekao je ministar te zaključio kako vjeruje da će se mnogo mladih i u budućnosti odlučiti za građenje karijere i profesionalnog puta u pobjedničkoj Hrvatskoj vojsci.

Zamjenik župana Josip Miletić naglasio je kako je Hrvatska vojska od Domovinskog rata do danas čvrsti oslonac hrvatskoj slobodi i miru, a zanimanje hrvatskog vojnika jedno od najčasnijih. – Biti hrvatski vojnik jedno je od najčasnijih zanimanja, a služenje Domovini ponos i privilegija. Uvjeren sam da će ga rado birati i buduće generacije – kazao je Miletić.

Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-pukovnik Tihomir Kundid ovom prilikom je rekao kako su danas u Osijeku pripadnici postrojbi Oružanih snaga demonstrirali svoje sposobnosti da bi prvenstveno mladima približili vojnu profesiju i vojnički način života.

“Osobno smatram kako je vojna profesija izuzetno zanimljiva i privlačna mladoj osobi jer ni u jednoj drugoj profesiji mladi ljudi nemaju toliko mogućnosti razvoja, napredovanja u službi i karijeri i razvoja svojih sposobnosti te kompetencija, znanja i specijalističkih vještina”, naglasio je načelnik Glavnog stožera OS RH.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=762#sigProIde9a44c8e47

Predstavljen destinacijski časopis "Via Slavonija i Baranja"

Slavonija i Baranja, već su nekoliko godina pravo turističko otkriće, a zadovoljni gosti gotovo bez iznimke komplimentiraju ljubazne domaćine, prekrasne pejzaže i odličnu eno i gastro ponudu. Stoga se rodila ideja o stvaranju destinacijskog časopisa koji bi sadržavao informacije o ponudi muzeja, restorana, vinarija, posjetiteljskih i prijemnih centara, s naglaskom na doživljaje i aktivni odmor, ali i zanimljive informacije o samoj destinaciji.

Predstavljanje časopisa „Via Slavonija i Baranja“ koji je nastao u produkciji Turističke zajednice Osječko-baranjske županije i Osječko-baranjske županije, uz snage domaćih novinara, vodiča i turističkih zajednica, održano je danas (14. lipnja 2024. godine), a prisustvovali su mu turistički djelatnici, vodiči, novinari, autori tekstova te zamjenik župana Josip Miletić. – Ovim časopisom želimo dodatno promovirati istok Hrvatske, pružajući gostu neposredan, konkretan i sadržajan uvid u sve ono što može iskusiti diljem naše Osječko-baranjske županije pa i šire. Cilj je da nam se gosti vraćaju, bilo u privatnom ili poslovnom aranžmanu te da im Slavonija i Baranja postanu neizbježne destinacije. A da bi tome bilo tako, potrebna su neprestana ulaganja i nadograđivanje turističke ponude, stoga je Osječko-baranjska županija ove godine izdvojila 400.000 eura za izgradnju i poboljšanje turističke infrastrukture, ali i za organizaciju različitih manifestacija, sajmova i drugih sadržaja – rekao je Miletić.

Što se tiče budućnosti časopisa, plan je izdavanje brojeva koji pokrivaju sezonu od svibnja do listopada te od studenog do travnja, kaže direktorica Turističke zajednice OBŽ Ivana Jurić ističući kako naklada iznosi 20.000 primjeraka, a radi se i na izdanju na engleskom jeziku. - U sljedećim izdanjima planiramo i malo drugačije sadržaje u kojima će biti uključeni i razgovori s kreatorima ponude, različiti intervjui i slično. Cijela priča započela je prije tri godine kada nas je na jednom studijskom putovanju, u hotelskoj sobi, dočekao upravo jedan ovakav časopis koji je bio pun informacija, ali i priča o jelima, ljudima i zanimljivostima toga mjesta. I unatoč ovoj digitalnoj eri u kojoj se nalazimo, primjećujemo da gosti vole uzeti papir, novine, knjigu u ruku, pogotovo na odmoru ili putovanju i pročitati nešto zanimljivo o prostoru u kojem se nalaze. Zato smo angažirali domaće novinare i turističke vodiče te ih zamolili da malo promijene perspektivu te se zamisle u ulozi gosta koji dolazi prvi put u destinaciju i pišu o onome što bi im bilo zanimljivo. Prema primjerima iz drugih zemalja i regija, pripremljen je lako čitljiv, „sezonski“ tiskani materijal koji se može naći u sobama tako da se gost može informirati dok se odmora i priprema za obilazak destinacije. Namjera je da i goste koji prvi put dođu poslovno i/ili u obilazak jednog dijela destinacije, zainteresiramo na povratak u drugom aranžmanu – istaknula je Jurić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=762#sigProId9df06c8b79

Prijavite se na ovogodišnji Ljetni atelje Muzeja likovnih umjetnosti!

Interaktivni program za djecu i mlade Ljetni atelje pokrenut je u Muzeju likovnih umjetnosti u ljeto 2017. godine, a pobudio je velik interes publike te naišao na iznimno dobar odaziv i pozitivne reakcije djece. Radi se o projektu koji nudi istraživanje svijeta umjetnosti, proučavanje različitih likovnih tehnika, primijenjene umjetnosti te stvaranje vlastitih radova.

Zanimljivost je da se ove godine Ljetni atelje seli u Sportsku akademiju, a polaznici radionica uživat će u kreativno – likovno – sportskom okuženju uz vrhunske stručnjake te na taj način kvalitetno iskoristiti slobodno vrijeme praznika. Fizička aktivnost potiče oslobađanje hormona sreće, stoga aktivna djeca bolje upravljaju svojim raspoloženjem i emocionalno su inteligentnija. Svjetska zdravstvena organizacija promiče umjerenu tjelesnu aktivnost za djecu i mlade jer je niz istraživanja pokazalo da redovita tjelesna aktivnost utječe na pravilan rast i razvoj djece. Shodno tomu, ovogodišnje će radionice Ljetnog ateljea biti podijeljene u dva dijela i to sportski i kreativno – likovni dio. Osječko – baranjska županija 2024. godine okitila se titulom Europske regije sporta kojom promovira i jača sport te potiče nova ulaganja u izgradnju sportske infrastrukture, opremanje sportskih terena i podizanje kvalitete i uvjeta treniranja svih svojih sportašica i sportaša. Stoga je Ljetni atelje još jedna u nizu aktivnosti u Osijeku, središtu Osječko – baranjske županije, Europske regije sporta 2024.

Na zanimljivom putovanju kroz svijet umjetnosti razvijamo dječji kreativni potencijal, zanimanje i ljubav prema likovnosti te između ostaloga sadržajno obogaćujemo ljetne praznike našim malim sugrađanima. Svaka radionica ima svoj smisao i razvija dječju maštu. 

Radionice će se održavati tijekom dva tjedna, od 24. lipnja do 1. srpnja 2024. godine, dakle od ponedjeljka do četvrtka u vremenu od 9:00 – 12:00 sati.

  1. TJEDAN: 24. 6. – 27. 6.
  2. TJEDAN: 1. 7. – 4. 7.

Ljetni atelje namijenjen je učenicima nižih razreda osnovne škole, a cijena tjedne ulaznice je 16,00 eura po polazniku.

Prijaviti se može putem linka objavljenog na Facebook stranici Muzeja likovnih umjetnosti ( https://forms.gle/S13hFqPwvx2GSshc8 ).

Uplate će se izvršavati prije održavanja radionica na IBAN Muzeja likovnih umjetnosti:

 HR7523900011500272883 (HPB).

 Ljubazno Vas molimo da na događanje ponesete potvrdu o izvršenoj transakciji putem internet bankarstva ili nekog drugog načina uplate.

MOLIMO VAS DA DJECI PRIPREMITE ZDRAVU UŽINU, BOČICU VODE I SPORTSKU ODJEĆU, MAJICU ZA PRESVUĆI SE NAKON SPORTSKIH AKTIVNOSTI, ČISTE TENISICE ZA DVORANU I RUČNIK.

Sve dodatne informacije možete saznati pozivom na broj +385912213586 ili e-maila Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.. Kontakt osoba je Kristina Delalić Vetengl, viša kustosica pedagoginja.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=762#sigProIdf0b63fba16

Grad Našice proslavio 795. rođendan

Prigodnim programom, danas (13. lipnja 2024. godine) je obilježen 795. rođendan Grada Našica. Nakon svete mise u crkvi sv. Antuna Padovanskog i procesije središtem grada, pred zgradom gradske uprave upriličen je nastup Gradske glazbe Našice i Našičkih mažoretkinja „Dora“, a ispred spomen obilježja Uskrsla Hrvatska izaslanstva Hrvatskog Sabora, Grada, Osječko-baranjske županije i udruga proisteklih iz Domovinskog rata položili su vijence i upalili svijeće za sve poginule hrvatske branitelje. Program obilježavanja nastavljen je svečanom sjednicom Gradskog vijeća u novoobnovljenom dvorcu Pejačević, a nazočili su joj zamjenik župana u svojstvu izaslanika Vlade RH na svečanoj sjednici, Josip Miletić, saborski zastupnik i izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora Goran Ivanović, saborski zastupnici Jasna Vojnić, Vladimir Bilek i Marin Mandarić, eurozastupnik Karlo Ressler, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, predsjednica Skupštine OBŽ Ivana Bagarić, počasni građani Grada Našica general Mladen Markač i Branko Uvodić te drugi uvaženi gosti.

- Od 1229. godine do danas puno se toga u gradu dogodilo, ali ono što je najznačajnije danas, na blagdan sv Antuna Padovanskog, uz obilje njegova blagoslova, uvjeren sam da će se dobre stvari nastaviti. U tom smislu Osječko - baranjska županija, uvijek će biti partner i podrška u realizaciji kvalitetnih projekata, poput projekta izgradnje Centra za starije i nemoćne u Našicama, za čiju je izgradnju završena javna nabava. Uz to, u prethodnom smo razdoblju dali podršku i u razvoju centra industrijske zone, opremanjima škola, bolnice, ali i rada udruga, vatrogasnih društava i ostalog. Također, želim čestitati svima onima koji operativno rade da se stvari u Našicama iz godine u godinu poboljšavaju, naravno, uvijek može bolje i u tom smjeru treba gledati optimistično i naprijed – rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba osvrnuo se na proteklu godinu i izdvojio najvažnije projekte.

- Prvi investicijski ciklus završili smo prije pola godine, a uključivao je obnovu kulturne i prirodne baštine naša dva dvorca, Gregerove vile, dva trga, perivoja obitelji Pejačević i Aleju lipa. Nakon toga ušli smo u drugi ciklus, a to je aglomeracija, ona temeljna infrastruktura za grad, koja uključuje dovođenje pitke vode u sva naselja i odvođenje otpadnih voda, a treći investicijski ciklus koji smo počeli prije desetak mjeseci uključuje izgradnju poduzetničkog inkubatora u industrijskoj zoni, Centra za starije i nemoćne te dječjeg vrtića. Drago mi je da pozitivne trendove prate i brojke pa smo tako primjerice prošle godine imali povećanje broja obrtnika za 8%. Isto tako moram naglasiti da je proračun grada Našica, od 2021. godine do ove godine sa 11 milijuna eura povećan na 21 milijun eura. Važno je spomenuti da smo prije tri godine počeli jednu ozbiljniju turističku priču koja je rezultirala povećanjem od 8 % u broju noćenja. Također, vodimo računa o demografskoj obnovi, o stvaranju dobrih uvjeta za mlade obitelji, uz otvaranje radnih mjesta, ulaganja u predškolski sustav te pristupačna stambena rješenja, a sve to čini našu zajednicu i sredinu zdravom i kvalitetnom za život – kazao je Kašuba.

Čestitku Našičankama i Našičanima uputio je i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i saborski zastupnik Goran Ivanović. - Antunovo je jedan od svetaca koji se ovdje u Slavoniji, Baranji i Srijemu posebno štuje i kojem se hodočasti, a grad Našice koji danas slavi svoj Dan iz godine u godinu pokazuje da kao mali gradić kontinentalne Hrvatske čini velike stvari, neprestano mijenjajući vizuru na dobrobit svojih stanovnika. Stoga svim ljudima koji se trude da grad Našice budu ovako lijep grad treba čestitati, prije svega gradonačelniku, predsjedniku Gradskog vijeća te gradskim vijećnicama i vijećnicima – istaknuo je Ivanović.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=762#sigProIdb62e217c7a

Lukić: Vodostaji Drave i Dunava blago rastu, ali stanje nije zabrinjavajuće

Obnašatelj dužnosti župana i načelnik Stožera CZ OBŽ Mato Lukić izvijestio je tijekom dana kako stanje vodostaja na Dravi i Dunavu nije alarmantno, unatoč njihovu blagom porastu. Ponovno je upozorio građane da život uz rijeku nosi i određene opasnosti te ih zamolio da budu oprezni u svojim aktivnostima na i oko rijeka.

- U sljedećih nekoliko dana ipak očekujemo stagnaciju vodostaja, no žurne službe su na terenu, prate situaciju i brinu o sigurnosti građana i njihove imovine. Trenutno se odvija uspora rijeke Drave koja utječe na visinu vode u gradu Osijeku, a prema posljednjih podacima visina je oko +370 centimetara. Očekujemo povećanje vodostaja za dodatnih 30-ak centimetara u sljedećim danima. Što se tiče vodostaja Dunava, u Batini je bio oko +620 centimetara, a u Aljmašu +633 centimetara, ondje je i u blagom porastu i procjena je da bi mogao rasti još 25 centimetara. Oštećenja na nasipima nije bilo, a sve ono što je uočeno tijekom proteklog vikenda je sanirano i ne očekujemo njihovo daljnje oštećenje uslijed pritiska vode – kazao je Lukić. Izvijestio je kako su velike količine oborina tijekom prijepodneva bile razlog prelijevanja vode preko ceste Đakovo-Našice, gdje su intervenirale nadležne službe i građevinski strojevi.

Pročelnik osječkog Područnog ureda Civilne zaštite Zvonko Grgec istaknuo je kako im ova situacija nije nimalo iznenađujuća te su je sve službe dočekale spremne.

- Na nekoliko mjesta u županiji drveće je palo na prometnice, zatvorena je DC Orahovica – Feričanci, a prometnica D515 prema Potnjanima bila je zatvorena zbog plavljenja vode, s obzirom da se radi o depresiji koja se uslijed većih količina oborina lako ispuni vodom i preplavi prometnicu. Međutim, situacija je riješena i prometnica je otvorena za promet – rekao je Grgec. Dodao je kako na području Osijeka, u Banovoj ulici, zbog velikih oborina, kanalizacija nije mogla prihvatiti svu vodu, ali su djelatnici osječkog "Vodovoda" prepumpavanjem vode ubrzo riješili taj problem.

Klimatske promjene značajno utječu i na riječne sustave

U Hotelu Osijek, danas (11. lipnja 2024. godine) je održana EcoDaLLi Living Lab konferencija s ciljem prezentiranja trenutnih problema i potencijalnih rješenja za klimatske promjene koje zahvaćaju područje i sliv Dunava. Inače, ciljevi Zelenog plana za 2030. i 2050. godinu guraju EU prema integriranim rješenjima i jasnim ciljevima. EcoDaLLi, ugrađen u misiju 'Obnovimo naše oceane, mora i vode do 2030.', pomoći će u postizanju slatkovodnih ciljeva Europskog zelenog dogovora, integrirajući sustavni pristup obnovi, zaštiti i očuvanju cijelog dunavskog bazena, osiguran koordiniranim akcijama. Otvorenju konferencije nazočio je i zamjenik župana Josip Miletić.

- Očuvanje prirode i okoliša u kojem živimo jedno je od najvažnijih pitanja s kojima se susrećemo danas, prije svega zbog odgovornosti prema budućim generacijama. I u fokusu Europske unije za naredno razdoblje su zelene i digitalne politike, u čijem će kreiranju značajnu ulogu zasigurno imati znanstvenici i stručnjaci, čije zaključke možemo čuti na konferencijama poput ove današnje. Čestitam svima koji su sudjelovali u organizaciji i pripremi ovog događaja – kazao je Miletić.

U projekt EcoDaLLi među prvima se uključila Općina Draž koja se nalazi na rijeci Dunav i s njim aktivno živi. – I ovih dana kada svjedočimo visokom vodostaju Dunava i njegovoj snazi i moći, izuzetno nam je važno čuti i razmijeniti iskustva s ostalim državama koje se nalaze na njegovu slivu. Također, važno je napomenuti kako Dunav povezuje više zemalja nego Sredozemno more zbog čega je nužan partnerski odnos i suradnja sa svim državama kroz koje protiče – rekao je načelnik Općine Draž Stipan Šašlin.

Organizator današnje konferencije je Fakultet strojarstva i brodogradnje Zagreb, a voditelj projekta EcoDaLLi Living Lab je Hrvoje Mikulčić koji je naglasio kako klimatske promjene značajno utječu na život rijeka. - Danas smo ovdje zbog konferencije, odnosno radionice koja je vezana za klimatske promjene, s naglaskom na dunavski sliv. Projekt je započeo u siječnju 2023. godine, a ukupno traje četiri godine tijekom kojih će se nastojati pronaći rješenja za poboljšanje kvalitete životnog prostora uz Dunav, ali i uz močvarna područja. Svjesni smo sve većeg utjecaja klimatskih promjena na sve sfere naših života, a one između ostaloga pogađaju i rijeke. Naime, u trenutcima niskog vodostaja nastaju problemi s pitkom vodom u nekim područjima, ali i problemi s poljoprivrednom proizvodnjom. Mi smo također država koja je iznimno ovisna o hidropotencijalu pa se javljaju i poteškoće u stvaranju električne energije. Inače, ovim smo projektom osigurali zeleno mrijestilište u Općini Draž pomoću obnovljivih izvora energije kako bi smo osigurali stvaranje domaćeg mrijesta kojim će se poribljavati određeni predjeli Dunava – objasnio je Mikulčić.  

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=762#sigProIdfe255bb345