Vijesti

Nastupni posjet veleposlanika Francuske Republike Osječko-baranjskoj županiji

Zamjenik župana Josip Miletić primio je u ponedjeljak, 17. lipnja u nastupni posjet veleposlanika Francuske Republike Nj. E. g. Fabiena Fieschia.

Ovo je prvi posjet Osječko-baranjskoj županiji,  želio sam otkriti sve aspekte ove regije, kako gospodarske, tako i kulturne i turističke. Tijekom ovog boravka posjetit ćemo potencijalne partnere, upoznati se s regijom gdje vidimo mogućnost suradnjeFrancuska i Hrvatska su dvije turističke ali i poljoprivredne države, ali pokušat ćemo otvoriti i nove teme poput razvojnih projekta u nekim novim inovativnim tehnologijama, istako je veleposlanik Fabien Fieschi.

Drago mi je da je u Osječko-baranjskoj županiji veleposlanik Francuske, razgovarali smo o brojni aktualnim temama. Naša Ugostiteljsko-turistička škola u okviru Regionalnog centra kompetencije ima kvalitetnu suradnju i razmjenu iskustava s školama iz Francuske. Gospodarska razmjena između Francuske i OBŽ je na razini oko 30 mil eura godišnje, povećana je prošle godine. Dotakli smo se i tema poput turizma, znamo da je Francuska turistička velesila i može pružiti kvalitetna iskustva upravo u segmentu kontinentalnog turizma.  Veleposlanik će u nastavku boravka posjetiti Sveučilište J.J. Strossmayera i upoznati se s njihovima djelovanjem rekao je zamjenik župana Josip Miletić. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=756#sigProId64216eb809

Sjetva dronovima u Strizivojni

Oko 50 hektara površine šest poljoprivrednika Općine Strizivojna u Slavoniji zasijano je pokrovnim usjevom, DTS-om (djetelinsko travnate smjese) i to dronom. Ova sjetva prva je praktična realizacija projekta Poslovnog dnevnika “Digitalno selo” čiji je cilj provesti edukaciju, ali i omogućiti upotrebu novih tehnologija u poljoprivredi kako bi domaći proizvođači hrane bili što konkurentniji na tržištu.
Pilot projekt „Prvo digitalno selo u Hrvatskoj“ s razlogom se provodi u Osječko-baranjskoj županiji. Najveća županija na istoku Hrvatske, a s najviše poljoprivrednih površina u regiji čak 212.000 hektara prednjači s poljoprivrednom proizvodnjom ii u regiji. Prednjači u izgradnji sustava navodnjavanja i akumulacija, daje polovicu hrvatske sjetve suncokreta i šećerne repe, trećinu pšenice i ječma te ima 33 % ukupne proizvodnje mlijeka i 35 % ukupne proizvodnje svinjskog mesa u RH.
Da bi se bilo koji projekt razvijao potrebno je imati resurse, a Općina Strizivojna ih ima. Naime, na ovom je području registrirano oko 130 poljoprivrednika, od kojih je nešto više od 20 mladih, dok je prosjek mladih poljoprivrednika u Osječko-baranjskoj županiji veći od nacionalnog prosjeka (14,4%) te iznosi 19,7%. Time se OBŽ nalazi među prve tri županije u Hrvatskoj kada je riječ o udjelu mladih poljoprivrednika u ukupnom broju poljoprivrednika, a poznato je da su mladi poduzetniji, inovativniji i kreativniji.
Zasijavanje dronom za poljoprivrednike iz Strizivojne koji sudjeluju u projektu napravila je IT tvrtka Digital Agro, koja je također partner projekta.
Igor Frljužec, osnivač i direktor kompanije Digital Agro, kaže da zasijavanje polja dronom nosi više prednosti poljoprivrednicima. 
- Zasijavanje dronom dok je kultura još na polju dobra jer više vlage ostaje u tlu, troši se manje goriva, oplemenjuje se tlo, a za nju poljoprivrednici mogu ostvariti i financijski poticaj”, ističe Frljužec čija se kompanija od 2012. bavi digitalizacijom u poljoprivredi. Frljužec dodaje i da mu je drago da sudjeluje u projektu Poslovnog dnevnika kako bi poljoprivrednicima i u praksi mogao pokazati sve koristi koje tehnologija pruža – rekao je Frljužec.
A ona je, slažu se i mladi poljoprivrednici iz Strizivojne, Antun Degmenčić i Marko Mišić, još uvijek premalo zastupljena u gospodarskoj grani koja dominira u Slavoniji.
Projektom Poslovnog dnevnika “Digitalno selo”, koji je započeo u ožujku ove godine, to bi se trebalo promijeniti. Plan je povezati poljoprivrednike s tehnološkim kompanijama ali i znanošću kako bi se educirali o novim tehnologijama, ali i njihovoj praktičnoj primjeni. 
- Namjera nam je pokazat da je poljoprivreda grana koja ima svijetlu budućnost, ali koja se danas mora raditi na drugačiji način od onoga na koji se radila prije 50 godina. Ona danas mora uključivati digitalizaciju da bi bila konkurentna. Zato smo i pokrenuli ovaj društveno odgovorni projekt - rekao je Vladimir Nišević, glavni urednik Poslovnog dnevnika. Pozvao je pritom i druge poljoprivrednike i partnere da se uključe u njega jer je namjera Poslovnog dnevnika ovaj pilot projekt, koji će trajati godinu dana, proširiti na druga mjesta u Hrvatskoj.
“Digitalno selo” od početaka podržavaju Osječko-baranjska županija i općina Strizivojna. Josip Jakobović, načelnik Općine Strizivojna, kaže da je između tehnoloških tvrtki i poljoprivrednika obavljeno već nekoliko sastanaka, a od projekta u općini u kojoj posluje oko 60 OPG-ova, ima velika očekivanja. 
- Očekujem da će kroz ovaj projekt poljoprivrednici naučiti sve o bržem i efikasnijem načinu proizvodnje što bi u konačnici trebalo rezultirati i kvalitetnijim i konkurentnijim proizvodima - kaže Jakobović.
Uz sve ove prednosti Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije, ističe i onu demografsku. 
- Poljoprivreda je posebno važna za Osječko-baranjsku županiju u kojoj se obrađuje 212 tisuća hektara površine. Unaprjeđenje poljoprivrede stoga nam je jako važno posebno kako bi mladi poljoprivrednici ostali u Slavoniji i kako bi im se isplatilo raditi na zemlji. Županija je rado podržala ovaj projekt i sigurno smo kako će upravo Strizivojna kao prvo digitaln selo u Hrvatskoj biti primjer brojnim općinama i u buduće - ističe Lukić.
Partneri Digitalnog sela, uz spomenute, su još i Infodom – Centar kompetencija za osnaživanje prehrambene industrije ruralnih područja te HEP, a projekt podržava i Ministarstvo poljoprivrede.

Županija dodijelila pohvalnice za izvrsnost osnovnoškolcima i srednjoškolcima

Osječko-baranjska županija nizom potpora i aktivnosti potiče izvrsnost u obrazovanju. Između ostaloga, organizira međužupanijsku i županijsku razinu natjecanja i smotri na području Osječko-baranjske županije s ciljem poticanja rada učenika u izvannastavnim aktivnostima, razvijanja natjecateljskog duha i odgovornosti za timski rad, poticanja kreativnosti, maštovitosti te intelektualne radoznalosti učenika.

 Danas je (18. lipnja 2024. godine), u Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije održana Svečana dodjela priznanja i pohvalnica za natjecanja i smotre izvrsnim učenicima čiji su trud, zalaganje i uspjeh na ponos školi, lokalnoj zajednici i županiji. Sredstva osigurana u proračunu Osječko-baranjske županije za organizaciju i izvođenje natjecanja i smotri u 2024. godini iznose 50.000,00 eura. 

- Osječko baranjska županija organizira županijsku i međužupanijsku razinu natjecanja za učenike osnovnih i srednjih škola u različitim kategorijama, dakle imamo 46 povjerenstava na razini osnovnih i srednjih škola, a ove su se godine natjecala 2233 učenika. Ukupno imamo 139 prvih mjesta i oni su nakon ovih natjecanja išli su na državna natjecanja, neki od njih su se jako dobro i tamo pokazali i osvojili čak i prva mjesta na državnim natjecanjima – rekla je Miranda Glavaš-Kul, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije. 

U Osječko-baranjskoj županiji u ovoj školskoj godini održano je 46 županijskih odnosno međužupanijskih natjecanja, od toga 18 u osnovnim i 28 u srednjim školama. U osnovnim školama sudjelovalo je 1.296 učenika i 590 mentora, a u srednjim školama je sudjelovalo 937 učenika i 333 mentora. Osnovnoškolci su osvojili 97, a srednjoškolci 73 prva mjesta.

Osječko-baranjska županija ulaže u obrazovanje, kroz projektno financiranje i vlastita sredstva samo u 2024. godini osigurala je ukupno 27,5 milijuna eura.

- Želimo učenike poticati na izvrsnost, motivirati ih da budu što bolji u onome za što su nadareni, da se dodatno razvijaju i trude, rade i uče. Svečana dodjela priznanja je dobra prilika da mladim ljudima pokažemo koliko su nam važni, da pokažemo koliko su njihovi mentori važni zbog svega onoga što se su ih naučili, što su ih usmjerili da pokažu svoju izvrsnost. Od prošle godine dodatno stimuliramo i nagrađujemo najbolje po završetku osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja te učenike koji su n državnim natjecanjima osvojili jedno od tri prva mjesta – rekao je obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić. 

Nešto više od 90.000 eura Županija je osigurala za projekt nagrađivanja izvrsnosti učenika, mentora i najboljih odgojno-obrazovnih djelatnika koji će se održati ujesen ove godine drugi put za redom. Izvrsnost se potiče i stipendijama te kroz Regionalne centre kompetentnosti Ugostiteljsko-turističke i Elektrotehničke i prometne škole i Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske.Po broju škola, osječko-baranjska županije je vodeća i u Eksperimentalnom programu „Osnovna škola kao cjelodnevna škola: Uravnotežen, pravedan, učinkovit i održiv sustav odgoja i obrazovanja“ jer se provodi u čak  13 osnovnih škola s područja Osječko-baranjske županije. Kroz ovaj je projekt do sada uloženo 2,6 milijuna eura u unaprjeđenje kvalitete nastave županijskih škola.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=756#sigProId3e3ecc1d6a

Centru „Ivan Štark“ uručeno novo kombi vozilo

U Centru za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“ održana je danas (utorak, 18. lipnja) svečanost uručenja novog kombi vozila za potrebe učenika Centra.

Ključeve novog vozila ravnateljici Centra Maji Radoš Bučma uručili su zamjenik župana Josip Miletić i gradonačelnik Osijeka Ivan Radić.

Tom prigodom zamjenik župana Josip Miletić istakao je značaj ove donacije za koju je Osječko-baranjska županija izdvojila 15 tisuća eura što je trećina ukupne vrijednosti vozila. Uvjeren sam da ćemo zajedničkim projektima još puno toga napraviti, ova djeca i zaposlenici to i zaslužuju. Osječko-baranjska županija u proteklih godinu dana osigurala je desetak kombi vozila za škole na području Županije. Taj kontinuitet zadržat ćemo i ubuduće, rekao je Miletić.

Grad Osijek osigurao je dvije trećine sredstava za kombi vozilo, odnosno 32 tisuće eura. Staro vozilo više nije bilo u funkciji, a s ovim novi djeca će moći sigurnije i udobnije putovati, rekao je Radić. Istakao je tom prigodom i neke od projekata koje provodi Grad Osijek kao što je kupovina kombi vozila za osobe s invaliditetom, osiguravanje više od sto pomoćnika u nastavi, kao i financiranje asistenata za djecu u osječkim vrtićima. Osječkoj djeci s poteškoćama osigurani su i prijevoz na terapije, škola plivanja i druge projekte.

Ravnateljica Centra Štark Maja Radoš Bučma zahvalila se Gradu Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji i rekla kako i Grad i Županija podržavakju ideje koje su uvijek usmjerene prema inkluziji učenika Centra u društvo i pokazivanja cijeloj zajednici da su jednako vrijedni članovi društva. Kobi vozilo ima inkluzivni smisao zato što ima ugrađenu rampu za invalidska kolica. Od danas svi naši učenici će imati priliku otići bilo gdje, u Osijeku ili Županiji, ali i dalje i to zato što možemo prevesti i učenike u invalidskim kolicima. Takvu mobilnost ranije nismo imali, nije bilo mogućnosti prevoziti učenike u invalidskim kolicima u starom vozilu, rekla je ravnateljica Radoš Bučma.

Centar za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“ pohađa 155 učenika od 7 do 21 godine starosti, a u Briješću, na izdvojenoj lokaciji pružaju uslugu poludnevnog boravka za 55 odraslih korisnika s intelektualnim poteškoćama.   

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=756#sigProId00d734f03d

Obilježen Dan Općine Semeljci

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća, u petak, 14. lipnja 2024. godine je obilježen Dan Općine Semeljci. Uz načelnika Općine Grgu Lončarevića, predsjednika Općinskog vijeća Mirka Miladinovića, vijećnike i ostale goste, u ime Osječko-baranjske županije sjednici je nazočio i zamjenik župana Josip Miletić.

U svom je obraćanju čestitao je Dan Općine svim mještankama i mještanima istaknuvši kako Osječko-baranjska županija pruža podršku svim projektima koje Općina nominira. Dodao je da kvalitetna suradnja lokalne i regionalne vlasti, u partnerstvu s Vladom RH može pridonijeti razvoju svih krajeva županije i poboljšanju uvjeta života naših sugrađana. Puno toga je iznio načelnik, čestitka za sve što je napravljeno, od vodnokomunalne infrastrukture u suradnji s đakovačkim vodovodom , ovaj prekrasni trag, a ključ opstanka je ostanak mladih, oni moraju biti fokusu. Ističem naš projekt koji potiče izvrsnost u STEM području koji se provodi u semeljačkoj školi. Nije jednostavno osigurati sve projekte, treba se truditi, ali ranije je bilo puno teže nego danas. Županija će i  nadalje davati potporu u svemu što radite , rekao je Miletić.

Načelnik općine Semeljci Grga Lončarević izvijestio je o brojnim projektima koji je općinski tim proveo u proteklom razdoblju. Izgrađena su dječja igrališta,  centri kulture i za mlade, odlagališta i reciklažno dvorište. Kroz Aglomeraciju Semeljci  gradi se vodoopskrba i odvodnja, a ukupna vrijednost projekta je 25 mil eura. Napravljeno je 50 km mreže, izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda je pri kraju, u rujnu se očekuje priključenje na odvodnju. Provodi se ozelenjivanje javnih površina, sadi se 2650 stabala, uređen trg ispred općine, oprema  se poduzetnička zona, a započela je i 4. faza projekta Zaželi gdje se zapošljava 30 žena, koje će skrbiti o 180 korisnika.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=756#sigProId0ed96e5272

Otvoren 18. Miholjački sajam

U perivoju dvorca Prandau-Mailath u Donjem Miholjcu danas (subota, 15. lipnja 2024.) otvoren je 18. Miholjački sajam, sajam poduzetništva, obrtništva, poljoprivrede i turizma.  Priredba se održava u organizaciji Miholjačkog poduzetničkog centra Lokalne razvojne agencije d.o.o. te u suorganizaciji Turističke zajednice grada Donjeg Miholjca, Udruženja obrtnika Donji Miholjac, tvrtke Doroslov d.o.o. i Poduzetničkog inkubatora OSVIT, a pod glavnim pokroviteljstvom Grada Donjeg Miholjca te pokroviteljstvom Osječko-baranjske županije i Općine Magadenovac. Sajam se održava osamnaestu godinu za redom i okuplja proizvođače i pružatelje usluga od obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, obrtnika, malih, srednjih i velikih poduzetnika, zadruga, udruga, banaka, osiguravajućih društava i drugih na jednom mjestu. Sajam je i ove godine izložbenoprodajnog karaktera, a svoje proizvode izlagat će preko 50 izlagača s područja Donjeg Miholjca, Osječko-baranjske županije, Virovitičko-podravske županije i Bjelovarsko-bilogorske županije. Sajam prate kulturno-zabavni i gastronomski sadržaji.

Predsjednica Županijske skupštine Osječko-baranjske županije Ivana Bagarić svečano je otvorila 18. Miholjački sajam i pri tom je čestitala organizatorima Sajma na upornosti i činjenici da je je Miholjački sajam ove godine stekao i punoljetnost, puno upornosti i truda da bi se ova manifestacija održala svake godine. Osječko-baranjska županija potiče ovakve i slične projekte.
Županija u svom Proračunu je osigurala dva milijuna eura za poduzetništvo, bespovratna sredstva za pokretanje poslovanja, obrazovanje, savjetovanje, informiranje. Poduzetnici se trebaju javiti, otvoreno je više javnih poziva, i neka iskoriste sredstva koja su ima na raspolaganju. Strateški projekt Osječko-baranjske županije za poticanje poduzetništva i gospodarstva je svakako novi Gospodarski centar Osječko-baranjske županije koji  je u prvoj godini svog postojanja itekako opravdao ulaganja po broju manifestacija, sajmova,  konferencija i drugih događanja koja se neprekidno održavaju u tom prostoru. Takav prostor pomaže razvoju sjamovanja ne samo u Osijeku nego i šire, u cijeloj Osječko-baranjskoj županiji, pa tako i u Donjem Miholjcu. Imamo pad nezaposlenosti, samim tim i povećanje zaposlenosti, a kako je ovo i sajam obrtništva, važno je reći da je u prošloj godini na području Županije broj obrta povećan za 10% što govori o snažnom zamahu poduzetničke aktivnosti, istakla je predsjednica Skupštine OBŽ Ivana Bagarić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=756#sigProIdaac80d8033