Vijesti

33. obljetnica pogibije pet hrvatskih branitelja u Tenji

U organizaciji Temeljnog ogranka Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata iz Tenja, u suradnji s HVIDR-om iz Orahovice i Mjesnim odborom Tenja, danas (6. srpnja 2024. godine) položeni su vijenci i upaljene svijeće kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u Antunovačkoj ulici u Tenji.

Počast poginulima - Damir Hornung, Franjo Jusup, Zdravko Rittgasser, Đuro Kiš i Marko Zegnal - odali su članovi njihovih obitelji, prijatelji i suborci, predstavnici braniteljskih i ostalih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, Hrvatske vojske i policije te Grada Osijeka, kao i obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić.

- I ova 33. obljetnica je važna, tužna i ponosna. Ponosna jer je još jedan dokaz da su Hrvati silno željeli samostalnu hrvatsku državu i za nju bili spremni dati život. S osobitim poštovanjem danas ćemo položit vijence i zapaliti svijeće u znak sjećanja i zahvalnosti na pet hrabrih pripadnika Hrvatske vojske i ZNG-a koji su željeli osloboditi okupirani dio Tenja, oskudno naoružani, ali sa srcem i voljom, no umiješala se tzv. JNA. Žrtva hrvatskih branitelja se nikada ne smije zaboraviti i zato trebamo biti na ovakvim obljetnicama, pokloniti se i upaliti svijeću, a isto tako prenositi istinu mlađim generacijama kako se takvi događaji iz Domovinskom ratu nikada ne bi zaboravili - rekao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=732#sigProId16926486c0

Večer vina i umjetnosti prvi puta kao dvodnevna manifestacija

U osječkom Perivoju kralja Tomislava održana je druga ovogodišnja Večer vina i umjetnosti koja se prvi puta održala tijekom dvije ljetne večeri (5. i 6. srpnja 2024. godine) i kao uvijek do sada privukla velik broj posjetitelja. Vinoljupcima se u šetnji Vinskim parkom pridružio i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

- Ovime završavamo vinski mjesec Osječko-baranjske županije, a ova je Večer vina i umjetnosti, baš kao i ona svibanjska, ponovno pokazala da je omiljena manifestacija brojnih Osječana i njihovih gostiju iz zemlje, ali i inozemstva. Drago mi je da je vinski mjesec bio pun pogodak i nešto što su brojni posjetitelji prepoznali i rado sudjelovali u organiziranim aktivnostima, jer vino je svakako jedan od naših najjačih turističkih aduta – kazao je Lukić.

Direktorica TZ OBŽ Ivana Jurić objasnila je kako su odlučili Večer vina i umjetnosti prvi puta organizirati kao dvodnevnu aktivnost, s obzirom na velik broj gostiju u gradu.

- Brojke kontinuirano rastu, trenutno bilježimo 10% više dolazaka i noćenja, a to je trend koji očekujemo da će se zadržati do kraja godine. Tijekom ljeta primjećujemo povećan broj primjerice Britanaca, vjerojatno zbog izravnog leta Osijek – London, a koji će moći uživati u različitim događanjima, uz naravno osvježenje na mnogobrojnim kupalištima diljem naše županije – rekla je Jurić.

Zamjenica pročelnice Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport Mirela Kalazić istaknula je kako manifestacije poput Večeri vina i umjetnosti na najbolji način spajaju turizam, kulturu, umjetnost i ljubav prema vinu, a ujedno produljuje sezonu na kontinentu.  

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=732#sigProId3e189c420b

Kroz projekt Slavonija, Baranja i Srijem uloženo je tri milijarde eura

Požeško-slavonska županija bila je domaćin 17. sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, koja je pod predsjedanjem premijera Andreja Plenkovića održana danas (5. srpnja 2024. godine) u Jakšiću, sjedištu istoimene općine. Uz premijera Plenkovića, župane pet slavonskih županija, sjednici su nazočili ministri Ivan Anušić, Tonči Glavina, Vili Beroš, Marija Vučković, Josip Dabro, Šime Erlić, Oleg Butković, Branko Bačić, Marko Primorac, Damir Habjan, Radovan Fuchs, Ivan Šipić, Marin Piletić i Ante Šušnjar, saborske zastupnice Sanda Livia Maduna, Nataša Tramišak i Vesna Vučemilović, zastupnici Goran Ivanović i Josip Đakić, državni tajnici i drugi.

Premijer Plenković je uvodno kazao kako i u trećem mandatu Vlada jednako važnim drži prioritet Slavonije, Baranje i Srijema, uz druge krajeve Hrvatske kojima je potrebna dodatna angažiranost središnje razine. Dodao je kako je važno napraviti te razvojne iskorake do 2030. godine i stvoriti preduvjete za jednake šanse hrvatskim građanima gdje god živjeli.

- Projekt Slavonija, Baranja i Srijem zaista je emancipirao sve ovo što radimo i zato su ovi tradicionalni susreti, kao mogućnost da izravno razmijenimo mišljenja o onome što radimo dobro i onome što možemo popraviti, nešto što Vlada itekako cijeni. Do sada je samo kroz ovaj projekt u slavonske županije uloženo tri milijarde eura - rekao je te naglasio kako će Vlada nakon vremenske nepogode koje su nedavno pogodila Slavoniju, kao i u svim takvim situacijama, pomoći slavonskim županijama.

Rekapitulirajući dosadašnja ulaganja u svaku od pet slavonskih županija, premijer Plenković izvijestio je da je u projekte u Osječko-baranjskoj županiji uloženo 1,05 milijardu eura, u Vukovarsko-srijemskoj 642 milijuna eura, Brodsko-posavskoj 344 milijuna eura, Virovitičko-podravskoj 321 milijuna eura te u Požeško-slavonskoj 250 milijuna eura.

Nakon uvodnog obraćanja predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, županice Požeško-slavonske županije Antonije Jozić i načelnika Općine Jakšić Ivice Kovačevića, članovi Savjeta razmatrali su četiri teme. Razvojnu tranziciju Slavonije, Baranje i Srijema izložio je ministar regionalnog razvoja i fondova EU Šime Erlić, ulaganja u poljoprivredu na području Slavonije, Baranje i Srijema izložio je ministar poljoprivrede Josip Dabro, o ulaganju Ministarstva prostornog uređenje, graditeljstva i državne imovine u regionalni razvoj Slavonije, Baranje i Srijema govorio je resorni ministar Branko Bačić, dok je uvodno izlaganje o socijalnoj politici i ulaganjima na ovom području imao ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić.

U raspravi je sudjelovao i obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić koji je naglasio da se, od ukupno tri milijarde eura uloženih kroz Projekt Slavonija, Baranja i Srijem, više od 1,1 milijarde eura odnosi na Osječko-baranjsku županiju te nastavio.

- Izuzetno smo zadovoljni prošlim financijskim razdobljem koje je dobro prošlo za nas zahvaljujući dobrom planiranju i odabiru strateških projekata. U tom razdoblju javnosti su bili poprilično poznati nacionalni, županijski i projekti jedinica lokalne samouprave, međutim manje su poznati projekti koji su ostvareni od strane tvrtki, OPG-ova, poljoprivrednih proizvođača, poduzeća, a bilo je čak 1.122 projekta. To znači da su i voditelji poduzeća i poljoprivrednici i OPG-ovci vrlo dobro educirani za prijavu projekata i od naše Županijske razvojne agencije i Upravnog odjela za gospodarstvo te ćemo u smjeru edukacija i nastaviti. Napominjem da veliku pomoć u pripremi projekata i edukacijama od strane naše ŽRA usmjeravamo i prema Hrvatima izvan Republike Hrvatske - kazao je Lukić.

Naglasio je da Županija daje punu potporu projektu CO₂NTESSA Tvornice cementa NEXE, što je do sada najveći projekt ulaganja u industriju na području Republike Hrvatske, vrijedan čak 400 milijuna eura,  a radi se o implementaciji inovativne tehnologije za hvatanje CO₂ kojom će se proizvodnju cementa u NEXE-u približiti nultoj stopi emisija.

Govorio je i o poljoprivredi na području Osječko-baranjske županije, koja je ove godine izdvojila milijun eura za 16 vrsta potpora za poljoprivrednike, i to prvenstveno mlade i ekološku proizvodnju. Založio se za finaliziranje poljoprivrednih proizvoda umjesto izvoza sirovina.

Premijera i članove Savjeta informirao je da je vremenska nepogode 1. srpnja ostavila velike posljedice i na području Općine Trnava, gdje su zabilježene 100-postotne štete na 1.170 hektara suncokreta, kukuruza, grožđa, jabuka, šljiva i lješnjaka, a štete su i na građevinama i automobilima. Prve procjene šteta iznose 2,7 milijuna eura te će Županija proglasiti elementarnu nepogodu za ovo područje.

Govorio je i o uspješnom tijeku projekta Digitalno selo Strizivojna kojim se potiče uvođenje novih tehnologija, ali i ostanak mladih na selu.

Nakon izvješća ministra Marina Piletić, obnašatelj dužnosti župana OBŽ Mato Lukić zahvalio je Vladi i resornom ministarstvu na potpori u projektu „Zaželi“. Naime, u aktualnoj fazi na području Osječko-baranjske županije provodi se ovaj program u vrijednosti 24,7 milijuna eura. Trajat će 3 godine, a njime su zaposlene 633 osobe koje skrbe o 2.977 osoba starijih od 65 godina. Pohvalio je i suradnju Županije i Ministarstva u vezi izrade metodologije i socijalnih planova.

Na kraju, Lukić je iznio prijedlog/inicijativu o problematici pripravničkog staža. - Predlažem da se razmisli o ukidanju pripravničkog staža u Hrvatskoj, o čemu sam razgovarao s mnogim mladim osobama. Pripravnički staž nije praksa u EU, a kod nas se tiče velikog broja mladih. Njegovim ukidanjem smanjili bi odlazak mladih ljudi iz Hrvatske, izravno bi ih stavili na tržište rada kod nas, a samim time možda i smanjili ulazak stranih radnika - poručio je Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=732#sigProId199b8b8db4

Svečano otvoreni 58. Đakovački vezovi

Tradicionalni, već 58. Đakovački vezovi ove su godine počeli 21. lipnja i uz svakodnevni bogat i raznovrstan kulturno-umjetnički, glazbeni i gastro program traju do 7. srpnja. Danas (5. srpnja 2024. godine) u večernjim satima na Trgu Josipa Jurja Strossmayera, ispred istoimene katedrale Đakovačko-osječke nadbiskupije u Đakovu upriličen je jedan od središnjih događaja, svečano otvorenje na komu su se okupili brojni građani Đakovštine i njihovi gosti iz svih područja Hrvatske i inozemstva. Svečanosti su također nazočili predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, ministri Branko Bačić, Josip Dabro, Tonči Glavina i Marko Primorac, kao i više saborskih zastupnika, državnih dužnosnika i drugih uzvanika. Svečanosti je nazočio i Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije.

Svečano otvorenje 58. Đakovačkih vezova uveličano je glazbeno-scenskim programom pod nazivom „Sjaj nam sunce domovini slatkoj…”, čiji je scenarist Mirko Ćurić, a redatelj je Darko Milas. Scensku sliku pratili su nastupi Slavonskih lola, Stjepana Jeršeka Štefa, Marinka Blažinkova, Sanje Živković, Marka Funarića i Marije Pavković, Darija Barišića, Quercus Banda, KUD-a "Tena" iz Đakova i KUD-a "Šokadija" iz Strizivojne.

Đakovačke vezove otvorili su gradonačelnik i predsjednik njihovog Organizacijskog odbora Marin Mandarić zajedno s bugarskom veleposlanicom u Republici Hrvatskoj NJ.E. Ivom Nikolaevom Krulevom i premijerom Andrejom Plenkovićem.

Za sutra, 6. srpnja, svim posjetiteljima bit će ponuđen bogat gastronomski program, radionice tradicionalnih zanata i predstavljanje proizvoda zemlje partnera Republike Bugarske, pričaonica „Živa Đakovština”, predstavljanje Revije Đakovačkih vezova, Croatia Cup - vožnja jednoprega i dvoprega, nastup gostujućih skupina u Strossmayerovom parku, uručenje nagrade za najljepše uređen izlog, glazbeni program: Quercus - “Šokački dvor”, nastup Ansambla za folklornu pjesmu i ples „Nikola Vapcarov” Sandanski iz Bugarske te glazbeni program U prolazu i Dalmatino.

U nedjelju, 7. srpnja, slijedi najvažniji i najsvečaniji dio Đakovačkih vezova, a to je svečana povorka u kojoj sudjeluju folklorne skupine, svatovske zaprege i jahači, a potom slijede drugi atraktivni programi, nastupi i smotre, dakako sve uz bogatu turističku i gastronomsku ponudu

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=732#sigProId3c06140b12

Mladi, kako ste?

Mladi, kako ste? - Preporuke za jačanje podrške mentalnom zdravlju mladih na području Osječko-baranjske županije

Osječko-baranjska županija u partnerstvu s udrugom PRONI Centar za socijalno podučavanje provodila je od lipnja 2023. do kraja lipnja 2024. godine projekt „Mladi, kako ste?“. Glavni cilj projekta bio je podizanje razine svijesti u zajednici o potrebama i poteškoćama s kojima se susreću mladi Osječko-baranjske županije u području mentalnog zdravlja. Provedbom planiranih projektnih aktivnosti osnažili smo mlade za aktivno sudjelovanje, kako bi u dijalogu s donositeljima odluka u području rada s mladima u svojoj lokalnoj zajednici kreirali preporuke za jačanje podrške mentalnom zdravlju mladih. Projekt Mladi, kako ste? sufinanciran je sredstvima programa Europske unije kroz program Erasmus+.

Projektne aktivnosti su od samog početka bile usmjerene na sve mlade iz naše županije, s posebnim naglaskom na one koji dolaze iz manjih i ruralnih mjesta. Stoga je u istraživanjima i raspravama u lokalnim sredinama sudjelovao veliki broj mladih i donositelja odluka s područja Osječko-baranjske županije. Upitnik je ispunilo 1.213 mladih, a na javnim događanjima u Osijeku, Valpovu, Donjem Miholjcu, Belom Manastiru, Našicama i Đakovu sudjelovalo je ukupno 179 mladih i 76 donositelja odluka.

Svi zaključci, konkretni prijedlozi, potkrijepljeni stavovima mladih i opisom konkretnih izazova s kojima se susreću, dobiveni tijekom istraživanja te na raspravama u lokalnim zajednicama su zapisani i objedinjeni u dokumentu Preporuke za jačanje podrške mentalnom zdravlju mladih na području Osječko-baranjske županije

Preporuke su opisne, ali ponajviše imaju za cilj ponuditi praktične smjernice svima koji svakodnevno rade s mladima - nastavnicima i stručnim službama u obrazovnim institucijama, socijalnim radnicima i drugim pomagačkim zanimanjima, predstavnicima udruga mladih, zdravstvenim radnicima i drugima koji u nekom segmentu svog rada uključuju mlade. Također mogu poslužiti i kao putokaz općoj javnosti za bolje razumijevanje potreba mladih.

Preporuke će biti korištene i u pripremi Programa za mlade Osječko-baranjske županije koji se izrađuje u sklopu projekta „Mladi u fokusu: regionalni program za mlade Osječko-baranjske županije“. Vjerujemo da će sve ono što su mladi rekli biti dobra početna točka za pozitivne promjene u našoj zajednici, a sve što će se u budućnosti događati u smislu jačanja podrške mladima biti utemeljeno na aktualnim potrebama mladih.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=732#sigProIdefc8d79ec5

Matematički kongres u Osijeku okupio 200 stručnjaka iz Hrvatske i inozemstva

U organizaciji Fakulteta primijenjene matematike i informatike Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku se od 2. do 5. srpnja 2024. godine održava međunarodni znanstveni skup 8. Hrvatski matematički kongres. Središnji je to matematički događaj u Hrvatskoj koji se organizira svake četiri godine i okuplja stručnjake iz Hrvatske i inozemstva koji se bave teorijskom i primijenjenom matematikom, a ove godine okupilo se oko 200 sudionika iz 17 zemalja, dakako najviše je hrvatskih matematičara.

Svečano otvorenje bilo je danas (2. srpnja) u dvorani Ekonomskog fakulteta u Osijeku, a uz sudionike i organizatore tomu je nazočio i Josip Miletić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije.

- Čestitam Fakultetu primijenjene matematike i informatike na organizaciji ovog Kongresa koji se posljednji puta u Osijeku dogodio prije 16 godina. Za nas matematičare ovo je prilika za istaknuti sve što se radilo u prethodnom razdoblju, ali isto tako istaknuti i značajan doprinos matematike u teorijskoj i primijenjenoj matematici. Čestitam i svim kolegama koji uporno i ustrajno rade na privlačenju novih studenata i svih koji ovo zanimanje odabiru kao svoj budući poziv te želim puno uspjeha svima na konferenciji - kazao je Miletić.

Dekan Fakulteta primijenjene matematike i informatike prof. dr. sc. Kristian Sabo naglasio je kako je glavni cilj Kongresa predstavljanje aktivnosti matematičke zajednice u znanstvenom smislu, a isto tako organizacija panel diskusija na teme koje su od interesa za matematičku zajednicu. Dosadašnja iskustva pokazuju da je Hrvatski matematički kongres izvrsna platforma za razmjenu ideja, uspostavljanje suradnje i međusobno povezivanje hrvatskih matematičara s kolegama iz Hrvatske i stručnjacima iz inozemstva. Znanstveni program uključuje sedam plenarnih i 15 pozvanih predavanja međunarodno istaknutih hrvatskih znanstvenika, predavanje dobitnika nagrade „Ante Mimica“ Hrvatskog matematičkog društva te predavanja u sekcijama i poster prezentacije.

Dekan Sabo smatra da će Kongres u Osijeku značajno doprinijeti povezivanju hrvatske matematičke zajednice te učvrstiti poziciju Fakulteta primijenjene matematike i informatike Sveučilišta u Osijeku kao važnog centra za razvoj znanosti i obrazovanja u polju matematike u Republici Hrvatskoj, potaknuti razmjenu ideja i doprinijeti široj i transparentnijoj primjeni matematike u različitim primijenjenim problemima te pomoći mladim istraživačima u izgradnji mreže suradnika, što je ključno za budući razvoj njihovih karijera.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=732#sigProId461fbe9bb6