Vijesti

Posjet ukrajinske djece Hrvatskoj

Na inicijativu donedavnog župana, a danas ministra obrane Ivana Anušića, ovog smo srpnja organizirali posjet ukrajinske djece Hrvatskoj. 35 djece u dobi od 8 do 15 godina, u pratnji četiri odrasle osobe, boravilo je u Osijeku i Novom Vinodolskom. Njihov boravak u Osijeku ostvaren je u suradnji s Centrom za nestalu i zlostavljanu djecu kroz projekt Slavonsko srce za obitelji Ukrajine, a boravak u Novom Vinodolskom kroz projekt „Sigurniji zajedno – međunarodna suradnja OCD-a Hrvatske i Ukrajine“ koji provodi Udruga Hrvatska pomaže, a financira Ministarstvo vanjskih i europskih poslova. Djecu su tijekom njihovog boravka u Osijeku posjetili i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić i ministar Ivan Anušić.

- Kao župan Osječko-baranjske županije, prošle godine posjetio sam Ukrajinu i partnersku regiju Vinnytsia, kojoj smo tada uputili humanitarnu pomoć u borbi protiv ruske agresije. U znak daljnje podrške, u suradnji s Centrom za nestalu i zlostavljanu djecu te Đurđom Adlešič, ovog smo mjeseca organizirali posjet Hrvatskoj za 35 djece poginulih ukrajinskih branitelja. Tijekom boravka, posjetili su Osijek i Novi Vinodolski, gdje su uživali u ljetnim radostima, a njihov iskreni vedri duh i nada koje sam osjetio prilikom zajedničkog druženja poticaj su za izgradnju bolje i sigurnije budućnosti koju svako dijete zaslužuje. Kao zemlja koja je put borbe za neovisnost prošla 90-ih godina, nastavit ćemo pomagati ukrajinskom narodu koliko god bude potrebno – rekao je ministar Anušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=714#sigProIde94c5ead33

Akcija dobrovoljnog darivanja krvi

Danas je (26. srpnja 2024. godine) u cilju preveniranja ljetnih nestašica krvi, Osječko-baranjska županija u suradnji s Gradskim društvom Crvenog križa Osijek i Kliničkim zavodom za transfuzijsku medicinu KBC-a Osijek organizirala akciju dobrovoljnog davanja krvi. Krv je lijek koji nije moguće proizvesti na umjetan način, može ga samo zdrav čovjek dati drugom čovjeku, stoga liječenje pacijenata i spašavanje života ovisi direktno o dobrovoljnim davateljima krvi, poručuju iz Crvenog križa.

Ovoj akciji odazvali su se djelatnici Osječko-baranjske županije iz većine upravnih odjela, među njima i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

- Dobrovoljno darivanje krvi čin je solidarnosti i humanosti kojim se spašavaju životi. Bilo bi izvrsno kada bi svatko od nas svojom dozom krvi spasio barem jedan život. Na području Republike Hrvatske svakodnevno se koriste velike količine krvi u operacijskim postupcima i terapijskim liječenjima, stoga ćemo i mi nastojati doprinijeti stvaranju zaliha. Odlučili smo se za ovu akciju kako bi smo pomogli onima u potrebi, ali i kako bi smo potaknuli naše sugrađane da učine isto – kazao je Lukić.

Ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Osijek Martina Hećimović rekla je kako je u ljetnim mjesecima, zbog godišnjih odmora i odlazaka iz grada smanjen broj redovnih dobrovoljnih darivatelja krvi, a zbog povećanog broja turista, kako u državi tako i u našem gradu, potražnja krvi veća.

Djelatnica Osječko-baranjske županije koja se odazvala pozivu Magdalena Grbeša istaknula je kako je za nju darivanje krvi jedan mali čin humanosti koji bi svatko mogao učiniti za svoju zajednicu. – Moram napomenuti da se jako bojim vađenja krvi te ću se na ovaj način suočiti i s jednim od svojih strahova – rekla je Grbeša.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=714#sigProIdbf9b297717

33. godišnjica pogibije šest pripadnika prve gardijske brigade - Tigrovi u Dalju

U znak sjećanja na šest pripadnika 1. gardijske brigade Tigrovi koji su izgubili svoje živote prije 33 godine, prilikom granatiranja odmarališta osječkog Vodovoda, u kojem su bili smješteni, danas (25. srpnja 2024. godine) su kod spomen obilježja u Erdutu položeni vijenci i upaljene svijeće. Naime, pod okriljem noći tog 25. srpnja 1991. godine, neprijatelj je s područja teritorija koji pripada Republici Srbiji, granatirao odmaralište, a tim su činom ubijeni Mile ČulinaAnto GrgićMiroslav GržanJosip KneževićMirko RožmanŽeljko Pavić dok je 18 pripadnika postrojbe ranjeno. Počast poginulima, uz članove njihovih obitelji, odali su izaslanik predsjednika RH Marijan Mareković, izaslanik ministra obrane Božo Kožul, predstavnici općina i gradova, članovi udruga proisteklih iz Domovinskog rata te zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić i saborska zastupnica Nataša Tramišak.

- Danas se prisjećamo žrtve šest pripadnika Tigrova koji su dali ono najviše što su mogli dati u stvaranju neovisne i slobodne Hrvatske – svoj život. Time je tisućljetni san našega naroda konačno dosanjan, no nažalost ne bez žrtava koje nikad nećemo zaboraviti. Trajna zahvalnost za njihovu hrabrost i predanost cilju zauvijek će biti u nama – kazao je Miletić.

Predsjednik Udruge ratnih veterana 1. gbr. Tigrovi Darko Katuša naglasio je kako je navedeni događaj jedno od prvih stradanja Tigrova u Domovinskom ratu. – JNA je u noći 25. srpnja 1991. godine, oko 2 sata ujutro izvršila topnički napad s teritorija Republike Srbije na odmaralište osječkog Vodovoda u kojem je bilo smješteno oko 100 Tigrova. Oni su na ovom prostoru čuvali granicu mlade Republike Hrvatske, a velikosrpska agresija nam je tim potezom pokazala što nas čeka na daljnjem putu stvaranja države – istaknuo je Katuša.

Pripadnik Tigrova koji je 1991. godine bio na položaju u Dalju, Darko Kralj prisjetio se tih teških dana srpanjskih dana. – Netom nakon što sam se vratio sa straže u sobu, počeo je napad te sam trojicu ranjenih suboraca stavio u auto i krenuo u bolnicu. Vrlo brzo nas je pogodila granata te sam i sam teško ranjen, no preživio sam. Inače, često sam u Dalju, dolazim nekoliko puta godišnje s obitelji, prisjećajući se žrtve svojih dragih suboraca – zaključio je Kralj.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=714#sigProId9af505a5fb

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća obilježen Dan Općine Domaljevac-Šamac

Danas je (24. sprnja 2024. godine) na poziv načelnika Općine Domaljevac-Šamac Stjepana Piljića, svečanoj sjednici povodom obilježavanja Općine sudjelovao i obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić. Općina Domaljevac-Šamac nalazi se u pograničnom pojasu s Republikom Hrvatskom i posljednjih godina ima značajnu suradnju s Osječko-baranjskom županijom. Općina je to s nizom potencijala od izvorišta termalne vode i naftnoga plina do brojnih gospdoarstvenika osobito u dijaspori koji ulažu u gospodarstvo Bosanske Posavine.         
 
O projektima kojima nastoje poboljšati kvalitetu života u ovoj maloj, ali brojnim potencijalima velikoj općini govorio je načelnik Stjepan Piljić.
- Jedan od najvažnijih projekata je vodoopskrba koju radimo fazno jer se radi o milijunskom projektu. Trenutačno se radi na daljnjem proširenju vodovodne mreže, a važna nam je i stabilnost savskoga nasipa jer znamo kako je prije deset godina u velikoj poplavi upravo taj nasip bio na testu izdržljivosti. U tijeku su radovi na njegovoj sanaciji. Potpisani su ugovori za cestovnu infrastrukturu i novi krug izgradnje i sanacije lokalnih cesta. Raspisan je i natječaj za izgradnju parkirališta Doma zdravlja i ugradnju stolarije na Zdravstveno-rehabilitacijskom centru u Domaljevcu. U pripremi su i natječaji za rekonstrukciju kapele u Grebnicama i izgradnju pješačke staze u Ulici 104. brigade HVO-a u Domaljevcu – rekao je Piljić. 
 
Niz je drugih manjih projekata čijom realizacijom općina stalno napreduje. Stvaraju se uvjeti za pružanje svih usluga, osobito zdravstvenih i to kroz proširenje palete usluga Doma zdravlja, a ulaže se i u poduzetničku infrastrukturu. Značajna je, za ovu općinu i suradnja sa susjednim prekograničnim županijama.
 
- Drago mi je biti danas s vama, i usudim se reći da ja osobno, ali i Osječko-baranjska županija više i nismo gosti u Bosanskoj Posavini. Prepoznajući važnost i vrijednost hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, pratimo vaš rad i nastojimo pomoći financijski, ali i prenoseći naša znanja i iskustva, pri čemu vam još jednom stavljam na raspolaganje našu Županijsku razvojnu agenciju čiji je ravnatelj i danas s nama – rekao je Lukić i dodao kako su Hrvati iz Bosne i Hercegovine, a osobito Bosanske Posavine zadužili hrvatski narod u Domovini još za vrijeme Domovinskog rata.  - Njihov doprinos obrani hrvatskih granica je nemjerljiv, bili su bastion obrane Hrvatske na brojnim položajima u Bosni i Hercegovini. Zato je danas na nama da vam budemo podrška i partner u razvoju svih potencijala kojima vaša zemlja obiluje. Da vas podupiremo u njegovanju bogate tradicije i kulture Posavine, da zajedno s vama njegujemo i čuvamo uspomene na sve one koji su život položili za hrvatsku neovisnost i za slobodu vaših domova i da vas pratimo na putu prema Europi – zaključio je Lukić i čestitao svim mještanima Dan Općine.
View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=714#sigProIdcd945a087b
 
 
 
 
   
 
 

Osječko-baranjska županija bilježi rekordan rast gospodarstva

Osječko-baranjska županija iz godine u godinu bilježi pozitivne rezultate u različitim gospodarskim granama, a dio tih pokazatelja iznio je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić na danas (23. srpnja 2024. godine) održanoj konferenciji za medije.

- U protekle četiri godine, dakle od 2020. godine, gospodarstvo na području Osječko-baranjske županije bilježi stalni rast, pa smo tako, unatoč nekim otegotim okolnostima, ali i zahvaljujući poticajima i mjerama koje smo osmislili u suradnji s našim poduzetnicima i obrtnicima, stvorili pozitivnu gospodarsku klimu, koja je rezultirala dolaskom investitora na naše područje i još snažnijim rastom obrtništva i poduzetništva. Pri tome valja naglasiti kako su ukupni prihodi tijekom 2023. godine iznosili 5,54 milijarde eura, što je 6,3% više u odnosu na rekordnu 2022. godinu. Uspoređujući 2022. i 2021. godinu rast je iznosio 31%, dakle prošlogodišnji je rast dvostruko veći od promatranog razdoblja 2022./2021. godine – kazao je Lukić.

Kad je riječ o uvozu, odnosno izvozu, prošle godine je 12 županija zabilježilo veći izvoz od uvoza, pri čemu je Osječko-baranjska županija među prvih pet najboljih.

– Ukupni prihodi od prodaje u inozemstvu iznosili su 1,62 milijarde eura, uvoz roba i usluga 762 milijuna eura, a pozitivan trgovački saldo 300 milijuna eura. Ono što posebno raduje je rast broja poduzetnika i obrta, naime, financijsko izvješće za 2023. godinu predalo je 6.609 poduzetnika, što je 188 više nego 2022. godine, a na dan 30. lipnja 2024. godine aktivno je 6.506 obrta, odnosno 629 više nego prošle godine. Što se tiče zaposlenosti, mi smo periodično izvještavali i koristili svaku prigodu pokazati rezultate i reći kako zaposlenost u Osječko-baranjskoj županiji raste. 2021. godine smo prešli onu brojku od 90.000 zaposlenih, a nju nismo imali od 2010. godine, dok je krajem lipnja ove godine na području naše županije zaposleno 94.676 osoba, odnosno 2.129 osoba više nego u svibnju 2023. godine. Putem javnih poziva za poticanje poduzetništva nastojimo potaknuti gospodarske aktivnosti, a u suradnji s poduzetnicima i obrtnicima, ali i svima onima koji imaju dobre ideje, nastojimo osmisliti različite mjere podrške. Tako nudimo potpore za pokretanje, razvoj i unapređenje poslovanja, potpore za informiranje, obrazovanje i obrazovne aktivnosti, potpore za promotivne aktivnosti i potpore za savjetovanje i mentoriranje poduzetništva, a za navedeno je u proračunu osigurana 361.000,00 eura – istaknuo je Lukić.

Osječko-baranjska županija u suradnji s HBOR-om nudi dva programa kreditiranja, poduzetništvo mladih žena i početnika s kreditnim potencijalom od 53 milijuna eura i investicije privatnog sektora s potencijalom od 17 milijuna eura.  Subvencija kamate iz proračuna Županije ide do 2 postotna poena i odobrene su subvencije za 73 poduzetnička kredita ukupne vrijednosti 12 milijuna eura.

- Sve naše aktivnosti, ne samo u gospodarstvu, nego i u ostalim sferama će biti s posebnim fokusom na mlade koje želimo staviti u centar svojih promišljanja iz razloga što im želimo osigurati poticajno okruženje za ostanak i stvaranje budućnosti na našem području. Vođeni tom mišlju smo i osmisli projekte poput najbolje poduzetničke ideje, besplatnog mentoriranja i savjetovanja poduzetnika početnika i mladih poduzetnika te besplatne seminare u okviru poduzetničkog obzora. U svim poduzetničkim javnim pozivima Županije uvjet za sudjelovanje su tri mjeseca poslovanja – naglasio je Lukić.

Zaključno je izvijestio kako gospodarstvo Osječko-baranjske županije pokazuje stabilan rast i razvoj kao rezultat svih uvedenih mjera i nastojanja stvaranja pozitivnog poduzetničkog ozračja. Dodao je kako je najbolji pokazatelj uspjeha dolazak sve većeg broja investitora, poput primjerice američke tvrtke Jabil za koju je bilo potrebno osigurati dodatan stručni kadar. Osječko-baranjska županija je u suradnji s osječkim Sveučilištem, ali i srednjim školama kojima je osnivač organizirala prekvalifikacije radnika kako bi mogli konkurirati na tržištu rada. Spomenuo je uspješan županijski projekt „Stvorimo dom u Osječko-baranjskoj županiji“ kojim se, u suradnji s jedinicama lokalne samouprave, sufinancira kamatna stopa na stambene kredite. Na taj je način kupljeno više od 600 kuća i stanova, a kako je napomenuo Lukić projekt će iduće godine obuhvaćati i izgradnju kuća. Inače, Osječko-baranjska županija u lipnju je donijela i rekordan proračun od 293 milijuna eura, a Lukić je naglasio kako će Županija nastaviti provoditi uspješne i poticajne projekte na dobrobit svih njezinih stanovnika.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=714#sigProId4c17391733

Prijem Donne Vekić u Osječko-baranjskoj županiji

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić i zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković primili su danas (22. srpnja 2024. godine) u svečanim prostorijama Osječko-baranjske županije ovogodišnju polufinalisticu Wimbledona Donnu Vekić. Primanju su nazočili i zamjenica pročelnice Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport Mirela Kalazić, glavni tajnik Športske zajednice Osječko-baranjske županije Dubravko Ižaković, Brankica i Igor Vekić te Siniša Lučić.

- Izuzetna mi je čast i zadovoljstvo primiti Donnu Vekić i njezin tim te im još jednom čestitati na ostvarenom rezultatu na netom završenom Wimbledonu. Donna je najveća promotorica Osječko-baranjske županije, grada Osijeka, ali i Republike Hrvatske. Izuzetno smo ponosni na njezin rezultat i suradnju koju imamo s njom i njezinim timom, pri čemu ću podsjetiti na tri teniska terena koja su na Donninu inicijativu izgrađena u gradu Osijeku, a na kojima su postavljene podloge po uzoru na one s Grand Slam turnira. Riječ je o terenima na kojima svi zainteresirani, od djece do rekreativaca mogu uživati u teniskoj igri, a poznato je da su termini za njihovo korištenje uvijek popunjeni – kazao je Lukić, poželjevši Donni puno uspjeha na predstojećim Olimpijskim igrama u Parizu. Isto je poželio i ostalim sportašima Osječko-baranjske županije koji su izborili plasman u Pariz – Aurelu Benoviću, Dominiku Kuzmanoviću te Antonu i Patriku Lončariću.

Čestitke Donni Vekić uputila je i zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković. – Donna je pokazala koliki talent ima i da se njezin konstantan trud, od djetinjstva do danas, zaista isplatio. Hvala joj na svemu što čini u promociji Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, ali i na svim ulaganjima u popularizaciju tenisa kod djece i mladih. Potvrda da ona i njezin tim rade dobar posao je i sve više najmlađih uključenih u ovaj sport, a sigurna sam da će ih biti i još više u budućnosti – rekla je Crnković.

Donna Vekić zahvalila se na Osječko-baranjskoj županiji i Gradu Osijeku na velikoj podršci koju joj pružaju. – Ponosna sam i uvijek volim naglasiti da sam iz Osijeka te se trudim svoj grad i županiju prikazati u najboljem svjetlu. Zajedno smo sudjelovali i u stvaranju teniskih terena s Grand Slam podlogama, a u cilju nam je, nakon dosadašnja tri, otvoriti još jedan. Presretna sam što su termini za njihovo korištenje gotovo uvijek popunjeni i nadam se da će se zahvaljujući mom posljednjem rezultatu još više djece i mladih uključiti u tenis – zaključila je Vekić dodavši kako se neizmjerno veseli Olimpijskim igrama u Parizu.  

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=714#sigProId7f5755392b