Vijesti

Turistička ambulanta u OBŽ do sada bilježi 253 posjeta

Dom zdravlja Osječko-baranjske županije od 1. lipnja ove godine otvorio je turističku ambulantu. Danas (28. kolovoza) 2024. godine) ambulantu je obišao obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić u pratnji ravnateljice Doma zdravlja osječko-baranjske županije Justinije Steiner. Ambulanta radi svaki radni dan od 14 do 18 sati, a dnevno primi desetak pacijenata.  Liječnici i medicinske sestre koje rade u turističkoj ambulanti su zaposlenici Doma zdravlja.

- Ponosni smo na Dom zdravlja Osječko-baranjske županije u kojem je otvorena prva turistička ambulanta na području istoka Hrvatske. Riječ je o ambulanti koja će u slučaju potrebe primiti sve goste koji se nađu na području naše županije, a kojima bude potrebna zdravstvena pomoć – rekao je Lukić.

Uz Bjelovarsko-bilogorsku županiju, Osječko-baranjska županija je jedina kontinentalna županija koja svojim gostima pruža ovu vrstu usluge.

- Nadamo da za njom neće biti prevelike potrebe jer želimo da se naši posjetitelji osjećaju dobro i uživaju na našem području. Važno je spomenuti kako Osječko-baranjska županija u prvih sedam mjeseci ove godine bilježi povećanje od 8,6% u odnosu na prošlu, rekordnu turističku godinu, a očekujemo daljnji rast i do kraja godine. Velik broj manifestacija koje nas očekuje u sljedećih nekoliko mjeseci svakako nam daje za pravo nadati se još boljim rezultatima – kazao je Lukić čestitavši djelatnicima DZ OBŽ na njihovom predanom radu u uspostavljanju ambulante uz zahvalu Ministarstvu zdravstva koje je zajedno s Osječko-baranjskom županijom uložilo značajna financijska sredstva u pokretanje cijele priče.

Ministarstvo zdravstva zajedno s HZZO-om prvi put je pružilo mogućnost otvaranja ovakvih ambulanti u domovima zdravlja što je Dom zdravlja Osječko-baranjske županije uz potporu Županije kao osnivača odmah prihvatio. Usluga turističke ambulante će biti dostupna kako građanima Europske unije tako i drugima, shodno međunarodnim ugovorima.

- Ambulanta je namijenjena svim osiguranicima, kako domaćim tako i stranima koji se nalaze izvan svog mjesta boravka i bez obzira kakvo osiguranje imaju mogu se obratiti. Također, putem svojim mrežnih stranica i mrežnih stranica Turističke zajednice dali smo detaljne upute korisnicima o tome gdje se mogu obratiti izvan navedenog radnog vremena turističke ambulante. Od otvorenja do 23. kolovoza kroz ambulantu je prošlo 253 pacijenata – rekla je Steiner.

Ministarstvo zdravstva je za opremanje ove ambulante izdvojilo 20.000 eura, dok je Osječko-baranjska županija za njezin rad osiguralo 30.000 eura. Dom zdravlja planira i sljedeće godine ići u osnivanje jednog takvog tima, a što se ove godine tiče, planiran je produžetak rada turističke ambulante u vrijeme kada je na kontinentu povećan broj turističkih dolazaka i noćenja.  

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=696#sigProId3980920fce

Hedonizam je na istoku – svi na HeadOnEast u Osijek od 4. - 6. listopada

I ove godine Turistička zajednica Osječko-baranjske županije i Osječko-baranjska županija nastavljaju s organizacijom jedne od najatraktivnijih manifestacija koja se održava u istoku Hrvatske – HeadOnEast!

- Obilježavamo šestu godišnjicu festivala koji je 2019. godine krenuo iz Tvrđe kao popratni dio programa Dana hrvatskog turizma koji su prvi put održali u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Nakon temeljite obnove Tvrđe, HeadOnEast se 2023. godine vratio na matičnu poziciju, a u 2024. godini opet se vidimo u Tvrđi, najvećoj cjelovitoj sačuvanoj baroknoj kompoziciji iz 18. stoljeća u Hrvatskoj – rekao je najavljujući ovogodišnji HeadOnEast festival obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić.

Program HeadOnEast predstavljen je danas, 27. kolovoza u prostorijama OSječko-baranjske županije, a tim se povodom župan Lukić dotaknuo i kontinuiranog turističkog rasta na području najveće slavonske županije i jedne od najatraktivnijih kontinentalnih destinacija u Hrvatskoj.

- Osječko-baranjska županija tijekom prvih sedam mjeseci ove godine bilježi turistički rast u odnosu na prošlu, rekordnu godinu za 8,6% u dolascima i 6,6% u noćenjima. Rezultat je to sve kvalitetnije turističke infrastrukture, sve bogatije ponude i niza manifestacija. Rast od 8,6% je postepeni rast po principu održivog turizma bez naglih skokova gdje je individualni pristup gostu još uvijek jedan od naših najsnažnijih turističkih aduta – zaključio je Lukić.

Ovogodišnji HeadOnEast organizira se od 4. do 6. listopada te nudi iduće programe: Vino.grad, Beercuz, Kuće svjetla (svjetlosne projekcije), In da Sofa, Art livadu, Dječje stvaraonice, StreetFood, HeadOnKviz, Zonu vinila, Osječki glazboplov, Essekiraonicu, Glazbenu kuhaonicu, StreetArt Jam, brojne radionice, izložbe, vođenja i glazbeni program koji uključuje Psihomodo Pop, Dadu Topića & Generaciju 5, Vojka V., Letu štuke, Cubismo, Electric Corn, Demetronomes, Zvjezdana Ružića i brojne druge domaće umjetnike i DJ-eve.

- Tijekom tri dana posjetitelje očekuju brojna događanja, a HeadOnEast programi prikazuju sve ono što destinacija nudi tijekom cijele godine, od enogastronomije do mini izdanja manifestacija. Zbog toga je iznimno važna kvalitetna suradnja s lokalnim turističkim zajednicama te udrugama, školama i drugim institucijama koje iz godine u godinu dodatno obogaćuju program festivala – rekla je Ivana Jurić, direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.  

Dio ponude odnosi se na enogastronomiju, degustacije, turistička vođenja, cooking show, animacijske programe za djecu, kreativne radionice za sve dobne skupine realizirane u suradnji s lokalnim udrugama. Zadnji dan događaja, 6.10. rezerviran je sport i rekreaciju ili za Febire – festival biciklističke rekreacije Hrvatske. Specifičnost HeadOnEast-a je što je svojevrsni „showroom manifestacija“ koje se organiziraju u destinaciji tijekom cijele godine.

- Očekuje nas i HeadOnKviz u petak uz Deana Kotigu, Street food koji se širi po cijeloj Tvrđi, dok je Art livada rezervirana za udruge koje će na poseban način pokazati bogatstvo „land art“ umjetnosti, a istaknula bih i Čardu Baranja u suradnji s tri turističke zajednice s područja Baranje, gdje ćemo stvoriti jednu malo drugačiju atmosferu bogatstva eno gastronomije Baranje, uz tamburicu koja je neizostavna u tom prostoru – rekla je Jurić.

HeadOneast je festival glazbe, umjetnosti, gastro i eno ponude, sporta i dobre zabave, koji povezuje partnerstvo s lokalnom zajednicom, snažna emocija i održivost, a sve s ciljem turističkog rasta destinacije.

Događaj organiziraju Turistička zajednica Osječko-baranjske županije i Osječko-baranjska županija uz brojne partnere - Grad Osijek, Turističku zajednicu grada Osijeka, Kreativnu agenciju Adverta, Regionalni centar kompetencija Virtuos Ugostiteljsko-turističke škole Osijek, Glazbenu školu Franje Kuhača, Arheološkog muzeja Osijek, Turističkih zajednica Baranje, Draža i Bilja, Doma tehničke kulture, te udruga Breza, Svjetlost fenjera, Plantaža, ReArt, Slama, Osječke tvornice ideja, Partwish i Art Inkubator.

Slavimo 6. godišnjicu tematskih prolaza i ulica, jedinstvenih doživljaja i okusa, 6. godišnjicu najljepšeg izdanja grada krojenog po mjeri svakog mudrog hedonista, 6. godišnjicu svega najboljeg od Slavonije i Baranje, ukratko 6. godišnjicu hedonizma!

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=696#sigProIdc596066f6e

HeadOnEast 2024 - PROGRAMI

1. VINO.GRAD: Trg Jurja Križanića (ispred Crkve Sv. Mihaela Arkanđela)

Petak: 17.00 h - 01.00 h

Subota: 17.00 h - 01.00 h


2. BEERCUZ: Trg V. Lisinskog

Petak: 17.00 h - 01.00 h

Subota: 17.00 h - 01.00 h


3. IN DA SOFA: dvorište Prehrambeno-tehnološkog fakulteta

Petak: 17.00 h – 01.00 h

Subota: 17.00 h – 01.00 h


4. ZONA VINILA: dvorište Rektorata

Petak: 17.00 h – 01.00 h

Subota: 17.00 h – 01.00 h


5. OSJEČKI GLAZBENI VREMEPLOV: Trg sv. Trojstva

Petak: 17.00 h – 01.00 h

Subota: 17.00 h – 01.00 h


6. KUĆE SVJETLA: više lokacija i zgrada u Tvrđi

Svjetlosne instalacije u večernjim i noćnim satima


7. DJEČJE STVARAONICE: više lokacija na drugim programskim pozicijama

Petak: 17.00 h - 20.00 h

Subota: 17.00 h - 20.00 h


8. HeadOnKviz uz Dejana Kotigu: dvorište Stare pekare (petak 4.10.)


9. STREET FOOD: više lokacija u Tvrđi, uz druge programe

Petak: 17.00 h - 01.00 h

Subota: 17.00 h - 01.00 h


10. ART LIVADA

Petak: 17.00 h - 00.00 h

Subota: 15.00 h - 00.00 h


11. ESSEKIRAONICA, dvorište Matematičke gimnazije

Petak: 17.00 h - 00.00 h

Subota: 10.00 h - 00.00 h


12. StreetArt Grafitti Jam, Trg Sv. Trojstva

Petak: 17.00 h - 23.00 h

Subota: 10.00 h - 23.00 h

13. Čarda Baranja

Petak: 17.00 h - 02.00 h

Subota: 17.00 h - 02.00 h

14. Febire – hedonizam i bicklizam, održavanje 6.10., Trg V. Lisinskog

 

Glazbeni program:

4. 10. 2024. petak

Trg V. Lisinskog: Vojko V. / Psihomodo pop
Trg J. Križanića: Electric Corn, Dementrones
Dvorište Rektorata: DJs, Udruga Volim gramafonske ploče
Trg Sv. Trojstva: Osječki glazbeni vremeplov
In da Sofa, Art Livada, Čarda Baranja: ostali glazbeni program

5. 10. 2024. subota

Trg V. Lisinskog: Letu štuke / Dado Topić i Generacija 5
Trg J. Križanića: Cubismo
Dvorište Rektorata: DJs, Udruga Volim gramofonske ploče
Trg Sv. Trojstva: Osječki glazbeni vremeplov
In da Sofa, Art Livada, Čarda Baranja: ostali glazbeni program

 

Na osječkoj Kapelici Kraljice mira otkrivena spomen ploča poginulim i umrlim pripadnicima 135. brigade HV-a

Na prostoru Kapelice Kraljice mira na Krunskoj utvrdi na lijevoj obali Drave u Osijeku danas (26. kolovoza 2024. godine) svečano je otkrivena nova spomen ploča, i to u počast poginulim i umrlim pripadnicima 135. brigade Hrvatske vojske. Postrojba je poznata pod nazivom Baranjska brigada jer su u njenom sastavu uglavnom bili 1991. godine prognani Baranjci. Postavljanje spomen ploče inicirali su članovi Udruge 135. baranjske brigade HV-a na čelu s predsjednikom Josipom Kamenarom.

Program otkrivanja spomen ploče počeo je čitanjem imena poginulih 52 pripadnika 135. brigade HV-a i obraćanjem ratnih zapovjednika brigadira Stipana Šašlina i Mile Vukičevića, obnašatelja dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mate Lukića te zamjenika gradonačelnika Grada Osijeka Dragana Vulina. Spomen ploču su otkrili sin i unuk poginulog branitelja Rudolfa Banića.

- Danas svečano otkrivamo spomen ploču poginulim i umrlim pripadnicima 135. Baranjske brigade, brigade koja je formirana upravo od ljudi koji su prognani kada je srpsko-četnička vojska s JNA okupirala Baranju. Većina prognanika tada je ostala na području Osijeka i odmah je formirana 135. brigada, a hrabri Baranjci su sudjelovali u obrani i oslobodilačkim akcijama, odnosno potiskivanju neprijatelja od samog grada Osijeka, kao i na drugim ratištima. Čestitam na inicijativi i postavljanju ove spomen ploče na Kapelici Kraljice mira, na mjestu gdje su spomen ploče svih postrojbi koje su branile i obranile grad Osijek, a među njima je i 135. brigada - rekao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

O ratnom putu 135. brigade HV-a govorio je Stipan Šašlin, zapovjednik Samostalnog baranjskog bataljuna i kasnije 1. bojne 135. brigade. - Na današnji dan prije 33 godine osnovana je prva baranjska vojna postrojba, Samostalni baranjski bataljun, a ja sam imenovan za zapovjednika. Odmah smo preuzeli crtu obrane na sjevernoj strani grada Osijeka. Ubrzo je postrojba prerasla u 135. baranjsku brigadu jer smo imali više od 1.000 pripadnika u bataljunu. Karakteristično je i značajno za ovu baranjsku postrojbu da od samog formiranja pa nadalje nikada niti pedalj hrvatske zemlje više nije izgubljen niti se povuklo, dapače, samo smo oslobađali. Oslobodili smo i dobar dio mostobrana prema Bilju i Kopačevu te osigurali sjevernu stranu grada Osijeka. Zahvaljujem obiteljima poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, kao i svim pripadnicima 135. brigade koji su danas došli obilježiti ovaj dan i sjećanje, prije svega na poginule - kazao je Šašlin. Dodao je da su pojedine postrojbe 135. brigade sudjelovale i u borbama u Posavini te drugim ratištima diljem Hrvatske.

Dragan Vulin je iskazao zadovoljstvo što je otkrivena spomen ploče poginulim i umrlim pripadnicima 135. baranjske brigade, koja je dala značajan obol u obrani grada Osijeka. - Praktički nakon pada Baranje držali su sjevernu liniju fronta u Osijeku. U tim teškim trenucima imali su izbor otići sa svojim obiteljima negdje na sigurno, no izabrali su ostati ovdje, braniti svoju domovinu, boriti se za slobodu i neovisnost Republike Hrvatske, znajući koje opasnosti vrebaju, znajući da postoji velika vjerojatnost da će morati dati i svoj život. Mnogi su ih dali i u njima trebamo tražiti uzor, biti im vječno zahvalni za hrabrost i ljubav prema domovini i svom narodu. Zato smo ovdje i upravo ova ploča ostat će trajni spomen i zapis njihove hrabrosti te da ono što su učinili ne bude nikada zaboravljeno - poručio je Vulin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=696#sigProId1b4868334c

Jubilarna, 50. Olimpijada starih športova u Brođancima

Program jubilarne, 50. Olimpijade starih športova u Brođancima počeo je u petak, 23. kolovoza 2024. godine, nastavio se u subotu, a središnji dan manifestacije tradicionalno je bio u nedjelju, odnosno 25. kolovoza. Već u 6.00 sati ulicama i sokacima Brođanaca svirana je budnica, a potom je počelo okupljanje ekipa i natjecatelja. Prijem uzvanika održao je načelnik Općine Bizovac Srećko Vuković, a uslijedio je svečani mimohod više od 500 sudionika. Na Olimpijskom stadionu je upriličeno svečano otvorenje 50. Olimpijade, i to uz pucanje kuburama i paljenje olimpijskog plamena što su učinili hrvatski olimpijci Manuel Štrlek i Katica Ileš. Uz sudionike i brojne goste, Olimpijadi su nazočili predsjednica Skupštine Osječko-baranjske županije Ivana Bagarić, koja je i otvorila Olimpijadu, saborski zastupnici Nataša Tramišak i Goran Ivanović te drugi uzvanici.

Na 50. Olimpijadi održavala su se natjecanja u kategorijama pionira i seniora u ukupno 19 disciplina starih igara i sportova, među kojima su čočak, tokač, banga, ringlanje, utrke u vrećama i na štulama, kandžijanje, nožičanje, gađanje strijelom, bacanje kamena, povlačenje konopa… Za sve sudionike pripremljen je svečani ručak te podijeljena odličja najuspješnijima, naravno sve to pratio je zabavni i kulturni program te bogata ugostiteljska ponuda, pa tako i tradicionalno pečenje vola na ražnju.

- Potaknuti idejom Turističke Zajednice Osječko-baranjske županije, a i vlastitom željom da manifestaciju dovedemo na višu razinu, odlučili smo se za rebranding. Nakon višemjesečnog planiranja, pronalaska najboljeg rješenja i brojnih sastanaka, ove godina predstavili smo se uz novi vizualni identitet Olimpijade starih športova u Brođancima. Koristili smo olimpijske boje kako bismo ostali povezani s olimpijskim duhom, dok se istovremeno odmičemo od tradicionalnih krugova i simbola. Umjesto toga, koristili smo kombinaciju različitih modula koji predstavljaju olimpijske vrijednosti, stvaraju dinamičan i razigran izgled te donose novu energiju i vizualnu privlačnost Olimpijadi starih športova - pojasnio je Nikola Lacković, predsjednik Organizacijskog odbora OSŠ Brođanci. Naglasio je da nema straha od izumiranja tradicije, jer mladi naraštaji s velikim entuzijazmom sudjeluju u igrama.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=696#sigProId1a09270e35

Više od 500 djece na 6. INTERNATIONAL BORAC CUP-u

Škola nogometa NK Borac Kneževi Vinogradi i Općina Kneževi Vinogradi 24. i 25. kolovoza 2024. godine organiziraju 6. INTERNATIONAL BORAC CUP, koji će se održati na SRC Kneževi Vinogradi. Dvodnevna manifestacija okupit će djecu u kategoriji U10, rođenih u 2014. godini, iz najboljih regionalnih nogometnih klubova. I ove godine sudjeluju 32 ekipe iz 6 različitih država: Hrvatske, Srbije, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Slovačke i Slovenije. Otvorenju natjecanja u subotu (24. kolovoza 2024. godine) nazočili su obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, načelnik Općine Kneževi Vinogradi Vedran Kramarić, dopredsjednik HNS-a Ante Vučemilović - Šimunović i ostali uvaženi gosti.

- Čestitam organizatorima ovog turnira na izvrsnom natjecanju na kojeg smo svi u županiji zaista ponosni, kao što smo ponosni i na rad nogometne škole NK Borac. Mladim sportašima želim puno uspjeha na turniru, ali i lijep provod u Osječko-baranjskoj županiji, ovogodišnjoj regiji sporta - kazao je Lukić.

Načelnik Općine Kneževi Vinogradi Vedran Kramarić poželio je dobrodošlicu svim gostima i dragim prijateljima iz šest europskih zemalja, naglasivši kako je ovo natjecanje rezultat izvrsnog rada i entuzijazma lokalnog nogometnog kluba.

- U maloj sredini kao što su Kneževi Vinogradi ovo je natjecanje jedan izniman sportski i turistički pothvat koji je na ponos ne samo naše Općine, već i Županije i Hrvatskog nogometnog saveza - istaknuo je Kramarić.

Državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić rekao je kako ovaj turnir ima puno veći značaj od samog sporta jer pruža mladim sportašima mogućnost međusobnog upoznavanja i druženja, a njegov značaj prepoznalo je i Ministarstvo financijski ga pomažući.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=696#sigProIdd32f4dfa20

Spomen-ploča u počast hrvatskim policajcima ubijenim 1991. godine u Dardi

Na zgradi Osnovne škole Darda u Dardi danas (22. kolovoza 2024. godine) otkrivena je spomen-ploča koju je postavila Udruga specijalne policije iz Domovinskog rata „Orao“ Osijek. Naime, na tom su mjestu 22. kolovoza 1991. godine pripadnici tzv. JNA i pobunjeni Srbi zarobili 12 pripadnika Specijalne jedinice policije „Orao“ Osijek, a od kojih su potom u zarobljeništvu mučki ubijena dva hrvatska viteza, Darko Kušić i Mile Grbešić.

U počast zarobljenim i ubijenim suborcima, članovi Udruge Specijalne jedinice policije „Orao“ Osijek postavili su spomen-ploču, koju su danas otkrili Željko Kušić, brat ubijenog Darka Kušića, i Tomislav Grbešić, brat Mile Grbešića. Uz članove obitelji ubijenih policajaca i članove Udruge SJP „Orao“ na čelu s predsjednikom Ilijom Vidićem, svečanosti su nazočili obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, državni tajnik Ministarstva unutarnjih poslova RH Tomislav Bilandžić, načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece, načelnik Općine Darda Anto Vukoja, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, gradonačelnik Grada Belog Manastira Tomislav Rob, načelnik Općine Draž Stipan Šašlin, načelnik Općine Bilje Željko Cickaj, načelnik Općine Popovac Zoran Kontak i drugi uzvanici koji su i na taj način došli iskazati poštovanje i zahvalnost stradalim hrvatskim braniteljima.

- Prije svega želim zahvaliti Udruzi Specijalne jedinice policije „Orao“ Osijek na inicijativi i postavljanju spomen-ploče kao trajnog zaloga i svjedoka prošlosti i onoga što se događalo tih dana u Dardi 1991. godine. Ovdje smo da bi se poklonili dvojici pripadnika specijalne policije koji su zarobljeni zajedno s desetoricom svojih kolega te odvedeni u srpski logor i tamo mučki ubijeni. Zahvaljujem i što Udruga, zajedno sa svima nama i s njihovim obiteljima, čuva uspomenu na pripadnike specijalne policije, specijalne postrojbe na koju su Osječko-baranjska županija, Slavonija i Baranja i cijela Hrvatska izuzetno ponosni jer je prva stala u obranu naše domovine, kako bi danas uživali u slobodi. Posebno je važno i što su ovdje pripadnici specijalne policije koji su bili u to vrijeme bili zajedno s, na žalost, zarobljenim i ubijenim kolegama. Važno je da oni danas djeci, učenicima, mladim ljudima prenose svjedočanstva, što je naša trajna zadaća kako se ne bi zaboravilo što se događalo na ovom području, na koji način i s kakvim mukama je nastala naša domovina - rekao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Državni tajnik MUP-a Tomislav Bilandžić istaknuo je da su svi nazočni došli izraziti zahvalnost i poštovanje zarobljenima i poginulima pripadnicima specijalne policije i njihovim obiteljima.

- Došli smo svjedočiti da njihova žrtva nije uzaludna i da je nećemo dati zaboravu. Republika Hrvatska je nastala u Domovinskom ratu i generacije koje su rođene poslije Domovinskog rata moraju to znati. Mi imamo obavezu svjedočiti istinu o Domovinskom ratu, o herojskoj obrani hrvatskih branitelja i hrvatskog naroda koji su podnijeli veliku žrtvu tijekom Domovinskog rata da bi se danas živjelo u slobodnoj i samostalnoj Republici Hrvatskoj. Upravo su pripadnici specijalne policije bili prvi koji su stali u obranu Republike Hrvatske i osobno sam danas iznimno ponosan što sam ovdje među njima i što sam dio svog ratnoga puta proveo s njima u obrani Republike Hrvatske - naglasio je Bilandžić.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin kazao je kako se danas iskazuje počast braniteljima koji su dali svoje živote, osobito dvojici hrabrih pripadnika Specijalne jedinice policije Osijek koji su u Dardi zarobljeni i mučki ubijeni. - Trebamo se prisjetiti i svih ostalih koji su bili tada zarobljeni, ali i svih dragovoljca Domovinskoga rata koji su imali izbora otići negdje sa svojim obiteljima, a odlučili su ostati ovdje i boriti se za slobodu i neovisnost svoje domovine Republike Hrvatske, koji su biti spremni žrtvovati svoje živote za nešto zaista neizvjesno. Iskazali su hrabrost koju trebamo iznimno cijeniti te im iskazati zasluženu zahvalnost i mi i sve buduće generacije. I na ovom primjeru vidi se na koji način je izborna sloboda i neovisnost naše domovine Hrvatske - kazao je Vulin.

O događajima iz 1991. godine govorili su načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece te Marko Pole, jedan od sudionika tadašnje akcije Specijalne policije u Dardi.

- Na današnji dan za vrijeme Domovinskog rata, SJP Orao Osijek bila je u akciji ovdje u Dardi, raspoređena u 3 grupe, njih više od 30. Jedna grupa je, nažalost, zarobljena u zgradi Osnovne škole, odvedeni su u zarobljeništvu i dvoje od njih su tada ubijeni. Uvijek se postavlja pitanje je li netko odgovarao za te zločine. Konkretno za ovaj događaj u Dardi je pred Međunarodnim kaznenim sudom u Haagu protiv Gorana Hadžića podignuta optužnica. Protiv njega, kao i protiv Enesa Tasa, zapovjednika 51. Motorizirane brigade koja je bila u sastavu Novosadskog korpusa, podnijeli smo i kaznenu prijavu, međutim oba su umrli i postupci su obustavljeni. Naravno, policija s time nije zadovoljna te i dalje radimo i tražimo individualnu odgovornost, znači neposredne počinitelje želimo privesti licu pravde - izjavio je Bece.

Marko Pole je kao pripadnik ratne postrojbe specijalne jedinice policije i pomoćnik zapovjednika iznio i detalje tih događanja. Grupa koju je vodio bila je u školi, no nakon dva dana i dvije noći borbe s pobunjenim Srbima i četnicima iz Srbije, u taj događaj uključila se tzv. JNA s oklopim vozilima, a hrvatskim policajcima ponestalo je streljiva za daljnju borbu. Pokušali su pregovarati o razmjeni zarobljenih četnika za slobodan izlazak, no vojska je to odbila i zarobila ih te neke predala domaćim četnicima. Zarobljeni hrvatski policajci su nakon velikih tortura razmijenjeni nakon 25 dana, a tada su saznali da su dva njihova kolege ubijeni.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=696#sigProId8cea874031