Vijesti

U Belom Manastiru fiš se pripremao u rekordnih 230 kotlića

U organizaciji Grada Beli Manastir i Turističke zajednice Baranje jučer i danas (6. i 7. rujna 2024. godine) u Belom Manastiru održana je Najveća hrvatska fišijada, tradicionalna manifestacija koja se ove godine održava dva dana, a okupila je čak 230 majstora kotlića. Fišijada u Belom Manastiru održava se od 1998. godine, a pod brendom Najveća hrvatska fišijada od 2019. godine kada je Beli Manastir postao mjesto održavanja Prvenstva Baranje i Prvenstva Hrvatske u kuhanju fiša.

Manifestacija je otvorena u petak. 6. rujna, održavanjem Prvenstva Hrvatske na kojemu su se natjecali pobjednici lokalnih fišijada, majstori fiša iz cijele Hrvatske, osobito Slavonije i Baranje, Posavina i Podravina, ali i iz Dalmacija.

Danas, u subotu, 7. rujna, održano je Prvenstvo Baranje na komu je sudjelovalo 230 ekipa, pa je po broju sudionika ovo rekordna fišijada. Početak natjecanja označen je paljenjem prve vatre ispod kotlića, a upalili su je gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić kao izaslanik predsjednika Vlade RH, saborski zastupnik Goran Ivanović kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik Robert Jankovics i državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU-a Domagoj Mikulić. Završnici manifestacije nazočio je i potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić.

- Danas je ovdje 230 kuhara i prekrasan turistički događaj, promocija grada Belog Manastira i Osječko-baranjske županije jer, kao i svake godine, pred nama je tradicionalno dobar fiš, dobra hrana, vrhunski kuhari i prekrasni posjetitelji iz cijele Hrvatske - rekao je gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob.

- Čestitam prije svega gradu Belom Manastiru, kao i svima koji sudjeluju u organizaciji najveće fišijade u Hrvatskoj. Jučer smo svjedočili Prvenstvu Hrvatske u kuhanju fiša, a danas je Prvenstvo Baranje sa 230 kotlića, što je stvarno na ponos ne samo u Baranji, nego čitavoj Osječko-baranjskoj županiji. Upravo ovdje, u srcu Baranje, pravi se najbolji fiš i pozivamo sve da u buduće dolaze. A dolaze ljudi širom lijepe naše, ali isto tako i iz inozemstva, jer ovo je postao brend ne samo Belog Manastira nego čitave Baranje, a turistička ponuda na istoku Hrvatske iz godine u godinu raste. Uvjeren sam da ćemo to opravdati vrhunskim delicijama, ali isto tako i ponudom koju iz godine u godinu razvijamo - kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

Osim natjecanja u pripremi fiša, sudionicima i gostima Najveće hrvatske fišijade ponuđeni su raznovrsni sadržaji i ponuda poput sajma domaćih proizvoda, zabave za djecu, natjecanja u ispijanju piva i drugi. Stoga ova manifestacija nije samo kulinarsko natjecanje u pripremi ove poznate delicije, brenda Baranje, nego pridonosi očuvanju tradicije, izvorne baranjske gastronomije, kulture, jačanju turističke ponude i destinacije, ali je i prigoda za druženje, dobru zabavu uz tradicionalna i vrhunska jela i pića.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=684#sigProIdddab985f0c

Lukić: Znanje je naše najdragocjenije bogatstvo!

Uoči prvog dana nove 2024./2025. školske godine, obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić danas (6. rujna) na konferenciji za medije objavio je kako je u prve razrede 53 osnovne škole (kojima je osnivač Osječko-baranjska županija) upisano 2.250 učenika. To je 63 učenika više nego prošle školske godine, kada je upisano 2.187 učenika. Inače, u osnovnim školama na području Županije ima ukupno 19.116 učenika, a od toga su 12.052 učenika u školama kojima je osnivač Osječko-baranjska županija.

- Drago mi je što uoči početka školske godine možemo predstaviti neke od podataka i pozitivnih trendova na koje zaista možemo biti ponosni, osobito o broju učenika. Posljednjih godina nizom mjera i aktivnosti u sustavu obrazovanja nastojimo stvoriti što bolje uvjete za školovanje u svim školama na području Osječko-baranjske županije. Podsjećam da na području naše županije djeluju dva centra kompetentnosti, Elektrotehničke i prometne škole te Ugostiteljsko-turističke škole u Osijeku, a otvoren je i Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske u Josipovcu Punitovačkom. Naravno, pratimo i potrebe na tržištu rada, pa smo u dogovoru s našim školama i Sveučilištem otvorili nekoliko novih programa. U pripremi su i projekti za jednosmjensku nastavu, a samo u prošloj godini kroz projekt cjelodnevne škole u naše škole je uloženo 2,6 milijuna eura. I to je samo dio aktualnih ulaganja u obrazovanje jer smo svjesni da je znanje naše najdragocjenije bogatstvo - rekao je Mato Lukić.

Dodao je da 80 posto osnovnih škola u OBŽ ima više upisanih učenika nego prošle godine, a nakon sedam godina bilježi se rekordan broj učenika koji su završili osmi razred. Sa zadovoljstvom se osvrnuo i na aktualnosti u srednjoškolskom obrazovanju, osobito na podatak da je ove školske godine otvoreno pet novih programa, a broj upisanih učenika je za više od 200 veći od prošlogodišnjeg.

- Slogan naše županije je „županija koja raste“, a u prilog tome ide i najava školske 2024./2025. godine. U našoj županiji rade 74 osnovne škole, od toga je 53 kojima je osnivač Osječko-baranjska županija, osnivač 20 škola je Grad Osijek, a resorno ministarstvo za Prosvjetno-kulturni centar Mađara. Imamo još 105 područnih škola u ruralnim područjima koje pohađa manji broj učenika, a jednako su vrijedne te u njih također jednako ulažemo, odnosno vodimo brigu o tome da svako dijete ima iste uvjete obrazovanja, bez obzira živjeli u nekom većem središtu, gradu ili u manjem selu. Na području naše županije imamo i pet učeničkih domova te 26 srednjih škola kojima je osnivač Županija i 4 škole drugih osnivača - pojasnila je Miranda Glavaš-Kul, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ.

Naglasila je pripreme za naredno razdoblje, odnosno plan da od 2026./2027. školske godine sve osnovne škole trebaju prijeći u jednosmjensku nastavu. Trenutno 20 škola radi u dvije smjene, a za njih se priprema projektno-tehnička dokumentacija za dogradnju, u pojedinim slučajevima i ponovna izgradnja. Za sedam škola već je dobivena suglasnost Ministarstva za rekonstrukciju, a to su osnovne škole Bilje, Viljevo, Vladimir Nazor u Đakovu, Ivana Kukuljevića u Belišću koja je i najveća škola u OBŽ, Vladimira Nazora Feričanci i Đakovački Selci te Područna škola Veliškovci.

Pročelnica je govorila i o eksperimentalnom programu cjelodnevne škole, u kojemu je Osječko-baranjska županija najuspješnija u Hrvatskoj, a potom o stanju u srednjoškolskom obrazovanju. Naime, u prvi razred u 30 škola upisano je ukupno 2.910 učenika u 152 razredna odjela. Posebno je naglasila uvođenje novih programa.

- U Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga u Našicama otvorili smo program za medicinske sestre i tehničare jer smo prepoznali veliku potrebu na tržištu, kao i interes učenika. Medicinska škola Osijek uvela je 2 nova četverogodišnja programa, primalja asistentica i tehničar očnog smjera. U 1. gimnaziji Osijek smo otvorili još jedan dodatni razredni odjel programa opće gimnazije, a u Graditeljsko-geodetskoj školi zbog velikog broja zainteresiranih učenika odobreno je dodatno razredno odjeljenje arhitektonskog tehničara. Nakon jesenskog upisnog roka, u 5 gimnazija i 7 strukovnih škola popunjenost je više od 90 %, a četiri strukovne škole popunile su sva upisna mjesta. Kao Županija nastavljamo ulagati sredstva u sustav odgoja i obrazovanja. Vrlo nam je važno staviti naglasak na nadarenu djecu, pa uz postojeće planiramo otvoriti nove centre izvrsnosti. Cilj nam je podizati pedagoški standard, nastaviti ulaganja u poboljšanje infrastrukture i opremanja, kao i kvalitetu nastave - zaključila je pročelnica Glavaš-Kul.

- Od ponedjeljka kreće nova školska godina i ovim putem želim čestitati i poželjeti puno sreće i uspjeha svojoj djeci koja prvi put sjedaju u školske klupe, a isto tako i svim ostalim učenicima. I ovom prigodom želim upozoriti na sigurnost u prometu. Želim poručiti djeci da nam je važan njihov siguran put do škole i kada se vraćaju iz škole te koliko je važno da budu oprezni u prometu. Roditeljima, vozačima i svim sudionicima u prometu šaljem apel da budu dodatno oprezni u zoni škola jer mi odrasli moramo našoj djeci osigurati siguran put do i iz škole - poručio je župan.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=684#sigProIdca9e208b74

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća obilježen Dan Općine Podravska Moslavina

Općina Podravska Moslavina od 6. do 8. rujna 2024. godine obilježava Dane Općine, kao i blagdan Male Gospe, zaštitnice župe Podravska Moslavina. Središnja svečanost proslave je svečana sjednica Općinskog vijeća koja je održana danas (6. rujna 2024. godine), a uz općinskog načelnika Dominika Cerića, vijećnike, saborske zastupnike Natašu Tramišak i Gorana Ivanovića, ujedno i izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora te ostale uvažene goste nazočio joj je i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

- Svim stanovnicima Općine čestitam njihov Dan kao i blagdan njihove zaštitnice, a općinskom načelniku i njegovom timu čestitam na uspješnom vođenju ove zajednice. Osječko-baranjska županija nastoji pružiti podršku i potporu u realizaciji svih ideja koje su potrebne kako bi se osigurao kvalitetan život u nekoj sredini, a tako će biti i u buduće. Želim istaknuti da i načelnik Cerić i ostali načelnici mogu i trebaju biti ponosni na svaki uspješno proveden projekt koji je rezultirao bilo novim zapošljavanjima, bilo izgradnjom infrastrukture jer svi oni pridonose ugodnijem i boljem životu naših mještana – kazao je Lukić.

Načelnik Općine Podravska Moslavina Dominik Cerić osvrnuo se na neke od realiziranih projekata kojima je značajno podignuta kvaliteta života njegovih sumještana.

- Općina Podravska Moslavina nizom mjera i potpora financira rođenje djeteta, stipendira učenike, ali brine i o starijem stanovništvu. Također, potičemo ostanak mladih obitelji na ovim prostorima, podupiremo rad udruga, a u našem svakodnevnom radu imamo veliku podršku resornih ministarstava i Osječko-baranjske županije. Tako smo ove godine, uz potporu Županije, izgradili malonogometno igralište s umjetnom travom u Krčeniku, a rekonstruiran je i teren u Podravskoj Moslavini. Radimo na izgradnji kanalizacijske mreže, u suradnji s Hrvatskim vodama i ostala nam je još samo izgradnja pročistača – rekao je načelnik i dodao da će s pripremom i realizacijom važnih projekata nastaviti i u sljedećoj godini.

Gradonačelnik Donjeg Miholjca Goran Aladić čestitao je načelniku i njegovim suradnicima na uspješnom vođenju Općine te je u svom je obraćanju tijekom sjednice istaknuo kako je izgradnjom komunalne infrastrukture i ulaganjima u društveni i sportski život postignut veliki napredak u Podravskoj Moslavini. Dodao je kako Grad Donji Miholjac ima odličnu suradnju s općinama miholjačkog prstena, a koja će uroditi i zajedničkim projektima, poput osnivanja vatrogasnog društva.  

Saborska zastupnica Nataša Tramišak također se pridružila čestitkama načelniku na izvrsnom vođenju Općine, a svim je mještanima čestitala njihov Dan i blagdan nebeske zaštitnice. – U dolasku na današnju sjednicu vidljivo je da je Općina Podravska Moslavina jedno veliko gradilište i vjerujem da će po završetku započetih projekata biti znatno promijenjena vizura čitave općine. Uz veliku pomoć i suradnju Vlade RH u posljednjih je nekoliko godina u općine i gradove diljem Osječko-baranjske županije, uloženo više od milijardu eura zahvaljujući kojima je sigurno poboljšan život u tim krajevima – istaknula je Tramišak.

Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i saborski zastupnik Goran Ivanović naglasio je kako mala Općina poput Podravske Moslavine dokazuje da je agilnošću i upornošću moguće uspješno realizirati projekte koji značajno doprinose kvaliteti života njezinih stanovnika.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=684#sigProId81ddf974e1

Obilježen Dan Općine Marijanci

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika u Kunišincima u počast poginulim hrvatskim braniteljima s područja Općine Marijanci, a potom Svečanom sjednicom Općinskog vijeća danas (5. rujna 2024. godine) obilježen je Dan Općine Marijanci. Sjednicu je vodio predsjednik Općinskog vijeća Ivan Mesaroš, a uz vijećnike, općinskog načelnika Darka Dorkića, čelnike susjednih općina i gradova te ostale uzvanike, sjednici su nazočili zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, ujedno izaslanik predsjednika Vlade RH te gradonačelnik Grada Đakova i saborski zastupnik Marin Mandarić kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora.

- Povodom obilježavanja Dana Općine ove godine želimo naglasiti značajna ulaganja u komunalnu i sportsku infrastrukturu u proteklom razdoblju. Riječ je o tri projekta rekonstrukcije cesta u Kunišincima, Bočkimcima i Trnkovcima, zatim obnovu 1.200 metara nogostupa kao prvu faza koja se sada nastavlja te projekte kojima su obnovljena tri nogometna igrališta i objekti na njima - rekao je općinski načelnik Darko Dorkić.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je Dan Općine Marijanci svim njenim žiteljima, a puno uspjeha u radu poželio je općinskom načelniku i vijećnicima.

- Čestitam vam na svemu što je učinjeno u prethodnom razdoblju, a stvarno je pregršt projekata od kojih su najznačajniji upravo infrastrukturni. Posebno su važna ulaganja u sportsku infrastrukturu, gdje je značajan doprinos dala Osječko-baranjska županija, ove godine Europska regija sporta. Svi projekti su upravo zbog stanovnika koji ovdje žive kako bi imali bolju kvalitetu života, da bi uspješno ostajali na ovim prostorima i ovu našu plodnu radnicu razvijali. Isto tako vidimo i razvoj Gospodarske zone, na čemu čestitam načelniku i čitavom timu. Uvjeren sam da ćemo i u narednom razdoblju kroz mudro korištenje europskih, nacionalnih, županijskih, kao i općinskih sredstava uspjeti još poboljšati uvjete života u našim općinama - poručio je Josip Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=684#sigProId2a00e5d69c

Otvoren 1. Međunarodni sajam sigurnosti i obrane - DEFCROS

U Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije, danas (5. rujna 2024. godine) je otvoren Međunardoni sajam sigurnosti i obrane – DEFCROS, prvi sajam takve vrste na istoku Europe koji objedinjuje domaće i strane privatne tvrtke iz vojno-namjenske industrije te sve krovne državne institucije iz sektora sigurnosti i obrane, a ujedno je otvoren za zainteresirane posjetitelje tijekom dva dana održavanja. Svečanosti otvorenja nazočili su potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić, potpredsjednik Hrvatskog sabora Ivan Penava, obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, saborska zastupnica Nataša Tramišak i ostali uvaženi gosti.

- Čestitam organizatorima na pripremi prvog sajma ove vrste na istoku Europe, i to upravo u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije koji je za nešto više od godinu dana opravdao svoje postojanje, dodatno ojačavajući gospodarske aktivnosti u Osječko-baranjskoj županiji. Drago mi je da će posjetitelji sajma imati priliku vidjeti svu tehnologiju sustava obrane i sigurnosti, koje se, nažalost, u posljednje vrijeme nameću kao sve aktualnija globalna tema – kazao je Lukić.

Potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić podsjetio je na teške početke hrvatske slobode i samostalnosti, kada su mir i sigurnost narušeni srpskom ratnom agresijom ranih 90-ih godina prošloga stoljeća.

- Tada smo improvizirali, branili smo se kako smo umjeli i znali i čime smo imali, a imali smo nešto što neprijatelj nije mogao slomiti, srce, hrabrost i želju da imamo slobodnu i neovisnu državu. U tome smo uspjeli već 1995. godine kada nastupamo kao ozbiljna vojna sila koja je riješila problem okupiranih teritorija za 48 sati. Danas imamo situaciju koja se neprestano mijenja, ne samo u Europi već i čitavom svijetu, počinje rat u Ukrajini, počinju sukobi na Bliskom istoku, a i iz susjedstva stižu poruke kakve smo slušali 90-ih godina. Sve nas to osvještava da se mir i sigurnost ne podrazumijevaju, nego da se za njih sami moramo pobrinuti. Osnaživanjem obrambenih snaga, ulaganjem u Hrvatsku vojsku i njezine vojnike stvaramo preduvjete da više nikome ne padne na pamet osporiti hrvatsku neovisnost. Stoga je i ovaj prvi sajam, za koji vjerujem da će postati tradicija, važan korak u razmjeni iskustava i primjera dobre prakse u razvoju sustava obrane – rekao je Anušić. Dodao je da Hrvatska mora imati snažne oružane snage, opremljene najnovijim sustavima naoružanja, a korak u tom smjeru napravljen je nabavom Rafala, slijedi i kupnja HIMARS-a.

Sajam DEFCROS održava se u organizaciji tvrtke Sky Fort Systems uz podršku Hrvatskog klastera konkurentnosti obrambene industrije (HKKOI) kroz oglašavanje prema bazi proizvođača i pružatelja usluga u segmentu sigurnosno-obrambene industrije, kao i podršku pokrovitelja i sudjelovanje glavnih izlagača među kojima su Ministarstvo obrane Republike Hrvatske, Ministarstva unutarnjih poslova, Ravnateljstva civilne zaštite i drugih.

- Osijek i Osječko-baranjska županija zaslužuju sajam ovakve vrste na svom području. Moramo osigurati potrebnu namjensku vojnu industriju u izazovnom vremenu u kakvom se nalazimo – istaknuo je direktor tvrtke Sky Fort Systems Kristijan Ilovača.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=684#sigProIdbaf7219e74

Gotovo milijun eura odobreno za izradu prostornih planova nove generacije i energetsku obnovu u Osječko-baranjskoj županiji

Potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić danas (4. rujna 2024. godine) posjetio je Osječko-baranjsku županiju. Posjet je počeo u sjedištu Županije u Osijeku radnim sastankom s obnašateljem dužnosti župana Matom Lukićem i njegovim suradnicima; tajnik OBŽ Ivan Hampovčan, zamjenica tajnika OBŽ i saborska zastupnica Nataša Tramišak, pročelnica Upravnog odjela za imovinsko pravne odnose Maja Alduk, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša Livio Međurečan i predsjednik Uprave EKOS d.o.o. Branimir Pašić. U pratnji ministra bile su državne tajnice Sanja Bošnjak i Dunja Magaš, državni tajnik David Vlajčić, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen i ravnateljica Uprave za upravljanje i raspolaganje nekretninama Ivana Pintar.

Na dnevnom redu sastanka bilo je više aktualnih tema, odnosno zahtjevi za darovanje nekretnine u vlasništvu RH u svrhu izgradnje Zavoda za hitnu medicinu OBŽ i za izgradnju građevine javne namjene „Centar crne slavonske svinje - Fajferica“, izdavanje građevinskih i uporabnih dozvola za građevine izgrađene nakon 2011. godine, otvaranje novog roka za ozakonjenje građevina vidljivih na DOF-u 2011. godine po uvjetima definiranim Zakonom o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, površine za izgradnju sunčanih elektrana te imovinsko-pravna problematika Centra za gospodarenje otpadom Orlovnjak.

Nakon sastanka ministar Bačić je na prigodnoj svečanosti dodijelio 23 ugovora odobrenih temeljem natječaja koje je provelo Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, a čija je ukupna vrijednost 938.000,00 eura. Ugovore za energetsku obnovu zgrada javnog sektora uručio je gradonačelniku Grada Donjeg Miholjca Goranu Aladiću i načelniku Općine Podgorač Goranu Đaniću, a riječ je o bespovratnim sredstvima u ukupnom iznosu od 448.413,98 eura. Potom je uručio 20 ugovora za sufinanciranje izrade prostornih planova nove generacije, ukupne vrijednosti 490.250,00 eura, koje su primili predstavnici gradova Donji Miholjac i Valpovo te općina Petrijevci, Feričanci, Erdut, Bizovac, Vladislavci, Vuka, Viljevo, Donja Motičina, Ernestinovo, Kneževi Vinogradi i Čepin. Izrada prostornih planova financira se u 100% iznosu za što su osigurana sredstva iz Nacionalnog plana oporavaka i otpornosti. Ugovor o financiranju izrade strategije zelene urbane obnove, ukupne vrijednosti 31.853,47 eura, uručen je Općini Bizovac.

- Održali smo zaista konstruktivan radni sastanak s potpredsjednikom Vlade i ministrom Brankom Bačićem, direktorom FZOEU-a Lukom Balenom i njihovim suradnicima te smo dobili odgovore na sve predložene teme dnevnog reda. Između ostalog, riječ je o pitanjima ishođenja građevinske dozvole za novi Klinički bolnički centar Osijek, darivanja i zamjene zemljišta za novi Zavod za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije, kao i niz aktualnih pitanja vezano za izdavanje građevinskih dozvola. Isto tako smo razgovarali o administrativnim pitanjima izgradnje Centra za gospodarenje otpadom Orlovnjak. Zadovoljni smo odgovorima, kao i dogovorenim daljnjim konkretnim koracima - rekao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Zadovoljstvo je iskazao i drugim dijelom posjete ministra Bačića i suradnika, odnosno dodjelom 23 ugovora za 14 jedinica lokalne samouprave s područja Osječko-baranjske županije. - Izuzetno smo zadovoljni kada predstavnici Vlade dolaze s izvršnim ugovorima, što smo mogli ste vidjeti i na licima predstavnika jedinica lokalne samouprave. To su vrlo vrijedni ugovori od kojih se dva odnose na energetsku obnovu, 20 na sufinanciranje prostornih planova te jedan za izradu strategije zelene i urbane obnove - kazao je Lukić.

Podsjetio je kako Osječko-baranjska županija prednjači u Hrvatskoj po povlačenju europskih sredstava. Tako je, uz ostale projekte, od 2017. godine realizirala i 54 projekta energetske obnove zgrada javne namjene. - Naša županija je prethodnica i predvodnica povlačenja sredstava EU i nacionalnih sredstava, a naravno da je u svim tim projektima sudjelovala i Osječko-baranjska županija s vlastitim sredstvima. Realizirani su tako projekti energetske obnove Opće županijske bolnice Našice, domova zdravlja, osnovnih i srednjih škola, domova umirovljenika i s time smo zaista zadovoljni. Sve te obnove su pogodovale pripremama i povoljnom okruženju te je uslijedila i obnova stambenih zgrada, a Osječko-baranjska županija je sufinancirala kreditiranje energetske obnove višestambenih zgrada, kojih je na našem području 64 obnovljeno. Danas su uručena dva nova ugovora za energetsku obnovu javnih zgrada, a mi ćemo kao županijska uprava i dalje pripremati nove projekte i aplicirati na otvorene javne pozive - kazao je Lukić i naglasio kako počinje energetska obnova Muzej likovnih umjetnosti u Osijeku, projekt vrijedan oko 1,3 milijuna eura.

Potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić istaknuo je kako se na sastanku razgovaralo o strateškim projektima Osječko-baranjske županije, a jedan od najvećih svakako je izgradnja Kliničkog bolničkog centra Osijek.

- Za KBC Osijek u ovom smo trenutku u završnoj fazi izdavanja građevinske dozvole, nakon čega će se krenuti u realizaciju samog projekta koji će biti financiran europskim sredstvima. Prošli smo i protokol izdavanja lokacijske dozvole za izgradnju Zavoda za hitnu medicinsku službu OBŽ, gdje Ministarstvo treba osigurati zemljište. Treća strateška tema je izgradnja Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Orlovnjak, gdje rješavamo pitanje imovinsko-pravnih odnosa, bez kojih je nemoguće riješiti cjelokupan taj zahtjevan i vrlo važan projekt. Razgovarali smo i o drugim temama, izmjenama zakona - kazao je ministar Bačić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=684#sigProIdb81a00f5b0