Vijesti

Otvoren foto natječaj "Živjeti s Dravom"

Povodom Međunarodnog Dana rijeke Drave Javna ustanova za zaštitu prirode Osječko-baranjske županije u suradnji s Foto klubom Osijek raspisuje foto natječaj „Živjeti s Dravom“. Cilj foto natječaja je pokazati ljepotu i jedinstvenu biološku raznolikost rijeke Drave te na taj način osvijestiti potrebu bolje zaštite i osigurati održivi razvoj Europske Amazone.

Opći uvjeti natječaja:

  • Sudionici natječaja mogu biti stanovnici Osječko-baranjske županije i šire bez obzira na dob;
  • Zadatak natječaja je fotografiranje rijeke Drave ili zanimljivog detalja vezanog za rijeku Dravu; biljni i životinjski svijet, aktivnosti na rijeci Dravi, klimatske promjene;
  • Svaki sudionik može poslati jednu ili više fotografija na natječaj, i to u digitalnom obliku jer će se iz istih izrađivati novogodišnji kalendar 2024.;
  • Minimalna veličina fotografija treba biti najmanje 266 DPI zbog kvalitete fotografije za tisak;
  • Uz fotografiju poslati sljedeće podatke: ime i prezime autora, datum rođenja, adresa, kontakt telefon, naziv fotografije i mjesto snimanja;
  • Maloljetne osobe koje se prijave na natječaj trebaju ispuniti privolu s potpisom roditelja koji daje suglasnost za objavu podataka u svrhu promocije izložbe;
  • Fotografije mogu biti crno-bijele ili u boji;
  • Obrada fotografije u programima za uređivanje fotografije dopuštena je do te mjere koja ne narušava i ne mijenja osnovni smisao snimljenog sadržaja;
  • Svaki od sudionika natječaja prijavljuje isključivo svoje fotografije i preuzima odgovornost za sadržaj;
  • Autorsko pravo - autor slanjem fotografije na natječaj daje suglasnost organizatorima natječaja da bez naknade može objavljivati prijavljenu fotografiju u svrhu promocije izložbe i na društvenim mrežama;
  • Samim sudjelovanjem na natječaju sudionici pristaju na objavu imena i prezimena; Fotografije se šalju na e-mail adresu: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. i privolu za maloljetne natjecatelje također možete zatražiti na istoj e-mail adresi.

Fotografije slati na e-mail adresu Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. do 15. rujna 2024. godine.

Stručni žiri iz Foto kluba Osijek odabrat će najbolje fotografije koje će biti izložene 21. rujna 2024. godine na Staroj Dravi Bilje.

Tri fotografije koje budu imale najveći broj glasova posjetitelja bit će nagrađene prigodnim nagradama.

Tužno sjećanje na poginule i nestalog branitelja Bilja

Općina Bilje 3. rujna obilježava Dan sjećanja na poginule i nestale branitelje Bilja u Domovinskom ratu. Naime, toga dana 1991. godine u obrani Bilja, zadnjeg neokupiranog naselja u Baranji, od napada oklopnih jedinica tzv. JNA i pobunjenih Srba poginulo je 11 hrvatskih branitelja. Još je 13 zarobljeno, a uz zvjerska mučenja ubijeno je 9 branitelja. Njihova tijela naknadno su pronađena i ekshumirana na raznim stratištima, no za jednog se ni danas ne zna sudbina. Tri branitelja su razmijenjena. Program obilježavanja započeo je tijekom današnjeg dana (3. rujna 2024. godine) polaganjem vijenaca na osječkim i biljskom groblju, svetom misom i svečanim mimohodom, a završio je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća pred spomen obilježjem u Bilju. Počast poginulim i nestalom branitelju odao je zamjenik župana Josip Miletić, saborska zastupnica Nataša Tramišak, načelnik Općine Bilje Željko Cickaj, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata i mnogi drugi građani.

- Ovaj je datum duboko u sjećanju svih mještana Bilja, jer je zahvaljujući žrtvi hrvatskih branitelja stvorena, danas neovisna i slobodna Republika Hrvatska. Njihovi životi nikada ne smiju i neće biti zaboravljeni, jer oni koji su pali traju u nama koji živimo. Zbog toga nikada ne smijemo zaboraviti početak 90-ih godina i krvavu jesen 1991. godine kada su branitelji dali ono najvrjednije što su imali – svoje živote. Osječko-baranjska županija tada je pretrpjela ogromna razaranja i gubitke, no danas ju želimo graditi različitim projektima stvarajući upravo onakvo okruženje kakvo bi, siguran sam, željeli i naši branitelji – kazao je Miletić.

Načelnik Općine Bilje Željko Cickaj istaknuo je da nakon 33 godine od zvjerskih događaja s početka rujna 1991. godine, nikako ne smijemo zaboraviti kako je stvorena Hrvatska.

- To dugujemo njima, njihovim obiteljima, ali i budućim generacijama koje moraju znati na koji način je ostvaren tisućljetni san o slobodi. Moramo puno više učiniti kako uspomena na ove žrtve i sve ono što se događalo ’91. godine ne bi tako brzo bljedilo i tako se brzo zaboravljalo. Jednog dana kad nas ne bude bilo naša djeca moraju znati istinu o Domovinskom ratu – rekao je Cickaj.

- Ovaj je datum jedan od najtežih u povijesti Bilja, Baranje pa i cijele Osječko-baranjske županije. Nakon završetka Domovinskog rata započeli smo s obilježavanjem i čuvanjem na sva mjesta stradavanja i na sve naše poginule branitelje i civile. Velika je žrtva podnesena na području županije, a ta živa uspomena treba nam biti trajni podsjetnik da nikada ne smijemo zaboraviti što se događalo prije 33 godine, da ne smijemo podrazumijevati mir i da zaista moramo promatrati i biti svjesni svih okolnosti oko nas. Također, moramo nastaviti s jačanjem Hrvatske vojske kako bi smo odvratili bilo kakav pokušaj neprijatelja u nanošenju tragedije kakva nas je zadesila ratnih 90-ih godina – naglasila je saborska zastupnica Nataša Tramišak. Dodala je da zahvaljujući žrtvi hrabrih i odvažnih hrvatskih branitelja mi danas živimo u slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj zbog čega moramo trajno njegovati te uspomene.  

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=690#sigProIdb39a28ff6e

Osječko-baranjska županija poziva žene poduzetnice na besplatni nastup na Jesenskom sajmu

U okviru Jesenskog sajma, koji se održava od 27. do 29. rujna 2024. godine u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije, bit će organizirana 11. Izložba ženskog poduzetništva. Cilj ove manifestacije je kreiranje novih poslovnih mogućnosti za poslovne subjekte u većinskom vlasništvu žena, upoznavanje tržišta s dostignućima i kreativnošću žena, kao i razmjena iskustava i promoviranje pozitivnog imidža žena u poslovanju.

U cilju što kvalitetnije organizacije ove manifestacije, ali i kao direktna podrška ženama poduzetnicima, Osječko-baranjska županija i ove je godine osigurala iznos od 10.000,00 eura, za koji će biti zakupljen sajamski prostor te opremljeni štandovi na kojima će žene poduzetnice moći besplatno izlagati svoje proizvode.

Sve žene poduzetnice te poslovni subjekti u većinskom vlasništvu žena koji žele sudjelovati i prezentirati svoje proizvode i usluge u okviru 11. Izložbe ženskog poduzetništva mogu se javiti u Upravni odjel za gospodarstvo Osječko-baranjske županije (e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., telefon: 031/ 221-881) ili u Gospodarski centar Osječko-baranjske županije (e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., telefon: 031/ 411-470).

Zatvoreno 24. Osječko ljeto kulture, najveći kulturni festival istočne Hrvatske

Najveći kulturni događaj na istoku Hrvatske, Osječko ljeto kulture, nakon 65 dana i 66 programa završilo je u subotu, 31. kolovoza, sjajnim koncertom „Orkestra 100 violina” iz Budimpešte na otvorenoj pozornici u Tvrđi, na Trgu Vatroslava Lisinskog. Publici su se obratili zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin i zamjenik župana Josip Miletić. Koncert, organiziran u partnerstvu s Generalnim konzulatom Mađarske u Osijeku, uz generalnog konzula Janoša Magdoa, u izvedbama vrhunskih glazbenika uživali su sabosrki zastupnici Goran Ivanović, Robert Janković, predsjednik Gradskog vijeća Tihomir Florijančić i brojni drugi uzvanici. 

Zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić zahvalio se organizatorima  

-  Osječko ljeto kulture ove je godine pripremilo pregršt aktivnosti, umjetnika i koncerata, za svakoga po nešto. Ono što je najvažnije je što su se ljudi odazvali i vidimo dobru posjećenost ovogodišnjeg OLJK-a, prepuni trg govori da s nestrpljenjem očekujemo i ovaj koncert. Moram pohvaliti organizatore, Grad Osijek i gradonačelnika te sve one koji su sudjelovali u organizaciji, jer nije jednostavno napraviti da Osijek živi čitavo ljeto i da možemo svjedočiti brojnim manifestacijama uz mnoge infrastrukturne projekte. OBŽ je dala svoj doprinos partnerstvom, a to će činiti i ubuduće. Osijek je perjanica kulture istoka Hrvatske i upravo je opravdao tu titulu, želim vam da zajedno uživamo u koncertu, ono što je najznačajnije je da pljeskom pozdravimo sve izvođače i da pokažemo kako smo dobra publika i kako možemo puno toga zajedno – rekao je Miletić.

Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin na svečanosti zatvaranja istaknuo je kako je ovogodišnji OLJK bio najposjećeniji do sada te najavio bogatu jesen kulture u gradu Osijeku.

– Očekujemo da će sljedeće godine 25. Osječko ljeto kulture biti još bogatije, posjećenije i uspješnije. Želim ovim putem najaviti i jesen kulture u gradu Osijeku koja kreće već od 27. rujna kada svečano otvaramo prvu koncertnu dvoranu u Osijeku, namjenski građenu. To se u gradu događa možda jednom u 100 godina tako da je iznimno velik i značajan događaj. Koncertna dvorana Franjo Krežma u Kulturnom centru Osijek porezne je obveznike koštala nula eura što nam je jako drago naglasiti jer smo projekt uspjeli izvesti bez vanjskih izvora, a sredstva su iz EU fondova i Vlade Republike Hrvatske. Također, ove godine izdvajamo rekordna sredstva za kulturu, čak 5,8 milijuna eura što je 1,3 milijuna više nego prošle godine i 2,3 milijuna više otkako smo preuzeli dužnost 2021. godine. Po završetku koncerta moći ćemo ponovno uživati jer će biti upaljena svjetla na simbolu grada Osijeka, pješački most tako će ponovno zasvijetliti u punom sjaju – kazao je zamjenik gradonačelnika Vulin.

Ravnatelj Kulturnog centra Osijek Ivan Kristijan Majić dodao je kako od planiranih 66 programa ipak organizirano 67 i to u 65 dana Osječkog ljeta kulture.

– Trg je pun što je znak da stvari završavaju na pravi način. Večerašnji koncert savršeno opisuje kako je to funkcioniralo u zadnjih 65 dana. Realizirali smo 67 od navedenih 66 programa, a posjećenost pojedinačnih programa je bila jako dobra. Tu je bilo dosta šarolikog programa, mi smo jedini veliki ljetni festival koji je imao u sebi i metal koncerte, čitanje poezije, eksperimentalni jazz, klasično i eksperimentalno kazalište, predstave komedije i drame, koncerte klasične glazbe i drugo. Dakle, dosta širok pojam kulture je taj koji okuplja programe na OLJK-u. Imali smo publike za sve to što govori da smo pravi grad po pitanju kulture, da možemo privući ljude za različite kategorije i to je najveći uspjeh ovogodišnjeg OLJK-a. Uvijek se vodimo time da sam čin otvorenja ljeta kulture bude okrenut i prema ljudima koji kulturu prihvaćaju na dnevnoj bazi i prema onima koji kulturu doživljavaju kao pojedinačan izlet. Ovaj koncert to savršeno objedinjuje jer je to glazba koju vole pratiti programe i koncerte jer znaju da su dobri glazbenici, ali tu su i oni koji koji ih ne slušaju redovno, no dolaze jer su im ugodni, poznate su note i njima se mogu razveseliti. Mi volimo upravo to, proširiti bazu publike, omogućiti da kultura bude dostupna svima i da kultura postane dio svakodnevnice – istaknuo je Majić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=690#sigProId31602f265e

Posjet delegacije kineskog grada Foshana Osječko-baranjskoj županiji

Zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić primio je danas (30. kolovoza 2024. godine) delegaciju kineskog grada Foshana, u kojoj su između ostalih, bili potpredsjednica Skupštine grada Foshana Mai Jiehua, direktorica gradskog ureda za kulturu, radio, televiziju, turizam i sport Xu Mixun te direktor gradskog ureda za gospodarstvo Yin Hui.

Povod sastanka u sjedištu Osječko-baranjske županije u Osijeku, kojeg je iniciralo Hrvatsko-kinesko društvo prijateljstva, bio je razgovor o daljnjoj ekonomskoj suradnji i razvoju prijateljskih odnosa između Osječko-baranjske županije i grada Foshana. Sastanku su nazočili i predsjednik HGK Županijske komore Osijek Zoran Kovačević, zamjenica pročelnice Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport OBŽ Mirela Kalazić te viši savjetnik u Upravnom odjelu za gospodarstvo OBŽ Domagoj Čavar.

- Naši kineski prijatelji odabrali su upravo Osijek i Osječko-baranjsku županiju za svoj posjet Hrvatskoj, koja uživa zavidan međunarodni ugled kao članica Europske unije i NATO-a, a ima i odličnu geostratešku poziciju. U tom smislu, naša županija pruža sve preduvjete za još snažniji gospodarski razvoj i privlačenje investitora, pri čemu su od velike važnosti prometna povezanost te potpora i suradnja jedinica lokalne samouprave u Osječko-baranjskoj županiji - kazao je Miletić.

Predsjednik Hrvatsko-kineskog društva prijateljstva Nikola Starčević zahvalio se Osječko-baranjskoj županiji na gostoprimstvu i srdačnoj dobrodošlici kineske delegacije.

- Grad Foshan je grad od 9,5 milijuna stanovnika te su mogućnosti suradnje u pogledu gospodarstva, turizma, kulture i ostalih društvenih područja doista beskonačne. Naši kineski gosti su pak iskazali interes za turističkom ponudom Osječko-baranjske županije i općenito istoka Hrvatske, potom za mogućnostima uzgoja organskih proizvoda pa sve do industrijske proizvodnje - istaknuo je Starčević.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=690#sigProId6ed38d4362

Vijećnici podržali nove investicija i projekte Osječko-baranjske županije

Na dnevnom redu 31. sjednice Skupštine Osječko-baranjske županije, održane danas (29. kolovoza 2024. godine) u Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku, bila je 21 točka o temama iz nadležnosti županije. Sjednica je počela informiranjem nazočnih da su vijećnica Vesna Vučemilović i vijećnik Zlatko Ahić napustili svoje političke stranke (Hrvatski suverenisti, odnosno Domovinski pokret) te su od sada nezavisni vijećnici. Za govornicu je potom istupio vijećnik Samir Haj Barakat  i objavio da je istupio iz SDP-a, s čije je liste izabran za vijećnika te sada mandat vraća stranci. Zahvalio je svima na suradnji, a s govornice je ispraćen pljeskom većine nazočnih. Na konstruktivnom radu i suradnji zahvalili su mu predsjednica Županijske skupštine Ivana Bagarić i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Sjednica Skupštine je nastavljena aktualnim satom, odnosno pitanjima i prijedlozima vijećnika. Tako je Zlatko Ahić iskazao nezadovoljstvo zbog izostanka konkretnih informacijama o rezultatima ispitivanja vode, tla i zraka nakon požara u tvrtki Drava International prije 11 mjeseci. Upitao je koliko treba još požara da se u toj tvrtki poštuju propisi. Vijećnik Dražen Jalovičar je, kako je rekao, u ime građana Belišća i Valpova upitao što se poduzima u vezi rješavanja problema neugodnih mirisa uslijed skupljanja otpada i rada tvrtke Livit, dok su pitanja o problemima smještaja starijih i nemoćnih osobe i radu tih domova postavili vijećnici Ivica Mandić i Josip Skočibušić.

Na sva pitanja odgovorio je župan Mato Lukić, a posebno se osvrnuo na aktivnosti županijske uprave u vezi požara u Dravi International d.o.o. u Osijeku te onečišćenju zraka u Belišću i Valpovu.

- Između brojnih aktivnosti koje smo poduzeli, naglasit ću da smo nakon drugog požara u Dravi zatražili žurni sastanak u Ministarstvu zaštite okoliša kod ministrice Marije Vučković, što je i napravljeno prošlog tjedna. Na sastanku su bile sve resorne službe, a mi smo inicirali i određene promjene zakonske regulative. Naime, sada se događa da županija ili neko drugo tijelo izda dozvolu za rad jer tvrtka zadovoljava sve zakonom i pravilnicima propisane odredbe, no i dalje događaju se problemi poput požara ili zagađenja zraka. Naša inicijativa je išla u smjeru promjene zakonske regulative i pravilnika, kao i načina izrade elaborata na temelju koje županija izdaje suglasnosti za rad tvrtki. Isto tako tražimo puno veće i češće inspekcijske nadzore. Naišli smo na razumijevanje svih članova Ministarstva, a predstavnici Državnog inspektorata, policije, protupožarne inspekcije bit će uključeni u izradu pravilnika, odnosno donošenje svih akata i odredbi koje treba zadovoljiti da bi se izdala dozvola za rad - rekao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

U vezi proširenja kapaciteta Doma za stariji i nemoćne u Đakovu, Lukić je rekao je kako je ministar Marin Piletić na sastanku obećao da će do kraja listopada biti završeni radovi na zgradi Zavoda za socijalni rad u Đakovu te će ta služba iseliti iz prostora Doma za starije i nemoćne u Đakovu. Županija je osigurala sredstva za potrebne radove i opremu za proširenje smještajnih kapaciteta Doma s 240 na 259 ležaja.

Vijećnici su dali suglasnosti za sklapanje ugovora o nabavi radova za energetsku obnovu Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku, čija je vrijednost 1.058.000,00 eura. Radovi uskoro započinju i završiti do 15. travnja 2026. godine.

Zavod za hitnu medicinu OBŽ zatražio je - što je također danas odobreno - suglasnost Županijske skupštine za sudjelovanje u projektu prekogranične suradnje s Republikom Srbijom u projektu S.O.O.S, ukupne vrijednosti 1.882.000,00 eura, a kojim se poboljšava kvaliteta usluga Zavoda.

Suglasnost je odobrena i Domu zdravlja Osječko-baranjske županije na njihovu Odluku o davanju suglasnosti Nastavnom zavodu za javno zdravstvo OBŽ za izgradnju objekta Centra za kontrolu komaraca u Osijeku, na lokaciji Drinska 8. Izgradnja Centra je jedan od 40 strateških projekta koje je Županija odredila u Planu razvoja do 2027. godine. Djelovanje Centra za kontrolu komaraca bit će usmjereno na osmišljavanje i primjenu sveobuhvatnih, organiziranih, opsežnih i sustavnih rješenja s ciljem učinkovite i održive kontrole komaraca, a primijenjena rješenja će doprinijeti poboljšanju kvalitete života i zdravlja ljudi. Nastavni zavod je u postupku izrade projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju ovog Centra. Sufinanciranje Projekta (80%) očekuje se iz Programa prekogranične suradnje Interreg Mađarska-Hrvatska, a vrijednost projekta je 5.999.644,00 eura.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=690#sigProId7f0162b497