Vijesti

Što će sve budući poljoprivrednik trebati znati da bi bio uspješan?

Odgovore na ova i brojna druga pitanja poljoprivrednici će dobiti na četvrtom po redu AgroRoksu. Ovogodišnja konferencija o novim tehnologijama u poljoprivredi - AgroRocks 2024 okupit će 300-tinjak sudionika iz Hrvatske i susjednih zemalja, a održat će se u Osijeku, 4. listopada 2024. godine.

U Slavoniji, srcu domaće proizvodnje hrane, raspravljat će se o budućnosti poljoprivrede i razvoju ruralnih prostora s aspekta novih tehnologija i agrarnih politika. Prilika je to za otvaranje tema o kojima ovisi budućnost proizvodnje hrane, a odgovore će zajednički nastojati pronaći poljoprivrednici i proizvođači hrane, poduzetnici, tehnološke kompanije, političari i znanstvena zajednica.

Program konferencije: https://agrorocks.com/

Ovogodišnji AgroRocks donosi brojne prezentacije i panele na kojima ćemo imati priliku čuti 30-ak stručnjaka, a teme su više no aktualne! Što će umjetna inteligencija donijeti agraru? Koji su sljedeći koraci digitalizacije poljoprivrede? Kojim tehnologijama nadomjestiti manjak kadrova u poljoprivredi? Hoće li i kada biti natječaja za sufinanciranje kupnje mehanizacije? U što danas vrijedi uložiti kada je poljomehanizacija u pitanju?

Konferencija će se održati u Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije i pružit će priliku za umrežavanje poljoprivrednika radi osposobljavanja i razvoja vještina u različitim digitalnim i poslovnim kompetencijama, kojega će provoditi stručnjaci iz Inovacijskog centra Nikola Tesla u okviru projekta EDIH CROBOHUB++.

S ciljem povezivanja mladih poljoprivrednika s njihovim iskusnijim kolegama, Centar za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva provest će radionicu namijenjenu poljoprivrednicima pred umirovljenjem i mladim poljoprivrednicima koji žele razvijati i unaprijediti svoje poslovanje.

Umrežavanje na temu bio-bazirana rješenja za poduzetnike u poljoprivredi provest će Energetski Institut Hrvoje Požar, u okviru projekta RIBES, koji okuplja konzorcij stručnjaka iz 9 zemalja specijaliziranih za bioekonomiju, poslovno upravljanje i istraživanje, dok će Hrvatska zajednica županija održati sjednicu Radne skupine za poljoprivredu i ruralni razvoj s nadležnim županijskim pročelnicima.

U velikoj dvorani GC-a održat će se četiri panel rasprave na teme ratarstva, stočarstva, voća i povrća te vina s meritornim panelistima i dinamičnim raspravama o budućnosti pojedinih sektora.

U okviru brojnih prezentacija sudionici konferencije će moći doznati što sve poljoprivrednik danas treba znati da bi bio uspješan, kako koristiti digitalne platforme i umjetnu inteligenciju u poljoprivredi, te čuti brojne novosti. Na vanjskom prostoru GC-a predstavit će se najnoviji modeli pametne mehanizacije s John Deere potpisom.

Konferenciju AgroRocks 2024 će voditi i moderirati iskusni novinari: Jelena Pajić Ćulibrk (HRT), Domagoj Novokmet (N1), Mia Biberović (Netokracija), Martin Vuković (Hrvatski radio), Davor Lončarić (HRT) i Leticija Hrenković (Agroklub).

Dodjela nagrada najboljima i izložba fotografija

U sklopu konferencije održat će se dodjela nagrade Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) za komunikatora godine i finale RuralFoto 2024 izbora za najbolje ruralne fotografije, s izložbom radova i uručenjem nagrada najboljim autorima. Nagradni fond je 2.000 EUR uz vikend odmor u Baranji za pobjednika po izboru publike.

Uslikajte i vi domaće životinje, polja u cvatu, aktivnosti u berbi ili žetvi, neki tradicijski događaj i nominirajte fotografije na ovaj izbor do 23. rujna 2024. godine. Više detalja i pravila pogledajte OVDJE.

Organizatori konferencije AgroRocks 2024 su informacijski sustav Agroklub i Društvo agrarnih novinara Hrvatske, uz podršku Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Hrvatske poljoprivredne komore i Osječko-baranjske županije.

PARTNERI projekta: EDIH CROBOHUB++, Novocommerce International d.o.o., NutriS d.o.o., KWS Sjeme d.o.o., Hrvatske šume, KING ICT, Agro Invest Grupa d.o.o., Podravka d.d., Enna Fruit d.o.o., Georg d.o.o., Europska komisija, RIBES, Turistička zajednica Osječko-baranjske županije, Hrvatska zajednica županija

Dođite i vi na AgroRocks i budite dio (R)Evolucije poljoprivrede!

Deseci tisuća vjernika pohodili marijanska svetišta u Slavoniji i Baranji

Povodom blagdana Velike Gospe, svetkovine Uznesenja Blažene Djevice Marije, deseci tisuća hodočasnika danas (15. kolovoza 2024. godine) od ranih jutarnjih sati pohodili su tri marijanska svetišta u Osječko-baranjskoj županiji - Marije Lurdske u Popovcu, Gospe Dragotinske u Dragotinu i Gospe od Utočišta u Aljmašu, gdje ih je naravno bilo najviše. Uz tisuće vjernika i hodočasnika središnjoj svetoj misi u Aljmašu u 10.00 sati, koju je vodio đakovačko-osječki nadbiskup mons. Đuro Hranić, nazočili su obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, saborski zastupnici Nataša Tramišak i Goran Ivanović te drugi uzvanici.

- Svetište Gospe od Utočišta u Aljmašu je najveće svetište na istoku Hrvatske i drago mi je vidjeti ovoliko puno ljudi. U Aljmaš dolazimo s posebnom dozom ljubavi, vjerojatno i zbog toga što je bio okupiran, crkva je bila srušena i Božjim čudom u ruševnoj crkvi je pronađen kip Gospe, koji je prebačen u Osijek te vraćen ovdje nakon mine reintegracije. Danas ćemo sudjelovati na svetoj misi, pomoliti se za sve naše bližnje, za zdravlje naših obitelji, za domovinu i hrvatski narod - poručio je Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana.

- Drago mi je da danas mogu biti s tisućama vjernika iz cijele Hrvatske koji hodočaste u Aljmaš, jedno od najvećih i najvažnijih marijanskih svetišta u Hrvatskoj. Došli smo se pomoliti Blaženoj Djevici Mariji, kraljici Hrvata i proslaviti njezinu ljubav, dobrotu i život, jer upravo je to ono što simbolizira Velika Gospa - poručio je osječki gradonačelnik Ivan Radić.

Svetište Gospe od Utočišta u Aljmašu ove godine obilježava 320 godišnjicu (1704.-2024.), a tijekom cijele godine Svetište posjeti 150.000 do 180.000 hodočasnika.

- U toj burnoj prošlosti ovoga Svetišta nekako su najdramatičnije godine za vrijeme Domovinskoga rata, kada su četnici u potpunosti devastirali i porušili ovo Gospino svetište. Rušenje svetišta i aljmaške stare crkve preživio je kip Gospe od Utočišta. Ona je nakon godinu dana nakon rušenja pronađena, neoštećena, cjelovita. Bila je malo zaprljana od prašine i od svega što se na nju poklopilo, ali to je bio veliki znak nade za nas vjernike da je Gospa na ovome mjestu željela ostati kako bi okupljala svoje štovatelje i kako bi pružala vjeru, nadu i utjehu mnogim hodočasnicima. Trudili smo se na najbolji mogući način osigurati sve ono što je potrebno vjernicima kako bi se osjećali dobro, i na duhovnoj i na tjelesnoj razini - poručio je upravitelj Svetišta i župnik Župe Aljmaš velečasni Tomislav Ćurić.

Naglasio je da ga posebno veseli što ove godine cijelu organizaciju nose zapravo mladi ljudi. - Oni su budućnost naše crkve i našega naroda i to je tako vidljivo ove godine u ovome svetištu. To svi primjećuju, svi se tome raduju i vesele i spremni smo na svim razinama primiti oko 70.000 hodočasnika kojima se na osobit način veselimo i radujemo - poručio je velečasni.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=702#sigProIdd4da57c422

U Nemetinu obilježena 32. obljetnica najveće razmjene zarobljenika u Domovinskom ratu

Kod spomen obilježja Vrata slobode u blizini osječkog naselja Nemetin danas (14. kolovoza 2024. godine) prigodnim programom obilježeni su Dan sjećanja na zatočenike neprijateljskih logora i 32. godišnjica najveće razmjene zatočenika srpskih koncentracijskih logora u Domovinskom ratu. Obilježavanje su organizirali članovi Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora (HDLSKL) kako bi podsjetili na 14. kolovoza 1992. godine kada je na toj lokaciji oslobođeno 714 hrvatskih branitelja i civila, većinom branitelja Vukovara, koji su - nakon prosječno 250 dana provedenima u srbijanskim koncentracijskim logorima Stajićevo, Begejci i Niš - razmijenjeni za zarobljene srpske vojnike.

Skupu su nazočili bivši logoraši, članovi njihovih obitelji i prijatelji, između ostalih bili su tu predsjednik HDLSKL-a Zdravko Komšić i predsjednik HDLSKL-a Osječko-baranjske županije Damir Buljević, kao i obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana Vukovarsko-srijemske županije Franjo Orešković, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, brigadir Željko Marinov kao izaslanik predsjednika RH, saborski zastupnik Goran Ivanović kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, Damir Bajči kao izaslanik ministra obrane i drugi uzvanici. U znak sjećanja na taj događaj, a osobito na sve žrtve srpskih logora položeni su vijenci i zapaljene svijeće te služena sveta misa.

- Najveća razmjena zarobljenika dogodila se upravo ovdje u Nemetinu, na „Vratima slobode“. Ponekad olako shvaćamo riječ sloboda, a ovi ljudi koji danas svjedoče o strahotama koji su proživljavali u srpskim logorima daju nam obvezu i zadaću da sve što su proživjeli u logorima, kao i onih koji više nisu s nama, prenosimo na mlađe generacije. Mladi ljudi u Hrvatskoj moraju znali tko je započeo rat, tko je i u čije ime to činio i što se sve činilo našim ljudima da bi Hrvatska danas bila slobodna - poručio je Mato Lukić.

Predsjednik HDLSKL-a Osječko-baranjske županije Damir Buljević, hrvatski branitelj i zatočenik srbijanskih koncentracijskih logora, rekao je da je HDLSKL-a donio odluku da se upravo na ovoj lokaciji okupljanjem preživjelih logoraša, njihovih obitelji i prijatelja obilježava sjećanje na te dane, kao i sve ljude, branitelje i civile koji su bili zatočeni u srpskim neprijateljskim logorima.

- Ovo je mjesto razmjene, znači nije tužno mjesto, ali ipak sjetimo se svih naših prijatelja koji nisu doživjeli slobodu, onih koji su mučki ubijeni u logorima. Na taj dan miješaju se osjećaji radosti, tuge, ponosa i svega, a poruka koju s ovog mjesta šaljemo svima u Hrvatskoj, hrvatskoj javnosti i mladima je da ovo ne treba da se zaboravi, a treba znati da su se hrvatski branitelji krvlju izborili i žrtvovali za svoju hrvatsku državu. Obranili smo je, oslobodili i pobijedili u Domovinskom ratu - kazao je Buljević.

Naglasio je da bivši logoraši nisu zadovoljni brzinom procesuiranja ratnih zločina. - Neću reći da nema pomaka i da se ništa ne događa, ali prije svega nismo zadovoljni procesuiranjem odgovornosti časnika JNA, a ta sporost je utjecala da mnogi ne budu izvedeni pred lice pravde jer su napustili Hrvatsku ili ih prirodnim putem više nema. Dodao je kako je prije nekoliko mjeseci u Beogradu donesena prva nepravomoćna presuda u korist jednog logoraša koji je prije dvije godine tužio Srbiju za ratnu odštetu zbog držanja u logoru, a to bi moglo utjecati i na rješavanje ostalih tužbi ostalih 40 logoraša koji su podnijeli tužbe.

- Puno je godina prošlo, ali ovo mjesto i događaj uvijek bude vrlo intenzivne emocije i koji se ne zaboravljaju. Svi mi manje-više kažemo da nam je ovo drugi rođendan. Mi se danas sjećamo naše razmjene, a moramo se i sjetiti naših prijatelja, suboraca logoraša koji nisu imali sreće da budu danas ovdje s nama. Za njih ćemo se pomoliti - rekao je Zdravko Komšić te se prisjetio traumatične razmjene i veličanstvenog dočeka na središnjem trgu u Osijeku. - Bila je to zadnja razmjena po sistemu svi za sve i ovdje je razmijenjeno 714 branitelja, mahom Vukovaraca, bilo je nešto i iz HVO-a. Kroz srpske logore je prošlo gotovo 8.000 ljudi po podacima međunarodnog Crvenog križa. Međutim, prema našim podacima više od 30.000 ljudi je prošlo kroz logore, ali Međunarodni crveni križ ne priznaje zarobljavanje ako je trajalo kraće od 72 sata. Što se tiče nestalih osoba, Hrvatska potražuje oko 1.700 osoba. S područja Vukovarsko-srijemske županije je 380-390 ljudi koji se još uvijek vode kao nestali. Ni mi i ni hrvatska država sigurno nećemo stati dok se svi ti ljudi ne pronađu da obitelji mogu, ako ništa više, barem na njihovom grobu upaliti svijeću - rekao je Komšić.

- Na današnji dan prije 32 godine na ovom mjestu zbio se veliki događaj, naravno najveći za one koji su razmijenjeni i njihove obitelji, ali i za cijelu Hrvatsku. Danas je zato važno istaknuti, pogotovo mlađim generacijama koje nisu doživjele Domovinski rat, ono što je teško i zamisliti, a to je da se velik broj hrvatskih branitelja koji su tada razmijenjeni vratio u svoje postrojbe te se nastavili boriti za slobodu, neovisnost i teritorijalnu cjelovitost svoje domovine. Na tome im treba odati ogromno priznanje. Danas, kada se u Hrvatskoj relativno dobro živi, posebno uspoređujući s ovim teškim vremenima i ratnim zbivanjima 90-ih godina, ali i kada pogledamo što se događa u svijetu, zaista je teško i zamisliti što su ovi ljudi prošli i koju žrtvu su podnijeli te ima na tome treba odati priznanje. Treba na to podsjećati i još više cijeniti slobodu koju danas uživamo - rekao je Dragan Vulin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=702#sigProId17982fbbb7

Obilježena 33. godišnjica tragične pogibije pripadnika Policijske postaje Beli Manastir

Obilježavanje 33. godišnjice tragične pogibije pripadnika Policijske postaje Beli Manastir počelo je danas (13. kolovoza 2024. godine) svetom misom zadušnicom za sve poginule i umrle hrvatske branitelje u Crkvi svetog Martina u Belom Manastiru. Potom su kod spomen obilježja ispred Policijske postaje Beli Manastir članovi obitelji poginulih, njihovi suborci, predstavnici Policijske uprave osječko-baranjske, Predsjednika RH, Ministarstva hrvatskih branitelja, Osječko-baranjske županije, Grada Belog Manastira i baranjskih općina te braniteljskih i udruga proisteklih iz Domovinskog rata položili vijence i upalili svijeće u počast svim poginulim i umrlim policajcima.

- Na spomeniku piše „oni dadoše sve“, a mi smo se obvezali da ćemo čuvati uspomenu i da ih nikada nećemo zaboraviti. Upravo zato želim prije svega obiteljima poginulih hrvatskih policajaca izraziti pijetet u ime župana Osječko-baranjske županije, u ime Županije Hrvatskog sabora. Naša zadaća je ovdje jasna. Oni su dali sve što su imali, a to je vlastiti život da bi imali slobodnu Hrvatsku, a na nama političarima i politici je da Baranju, Slavoniju, Srijem, cijelu Hrvatsku stvorimo zemljom za kakvu su pali naši hrvatski branitelji - kazao je Goran Ivanović, saborski zastupnik i izaslanik župana Osječko-baranjske županije.

Državni tajnik u Ministarstvu unutarnjih poslova RH Tomislav Bilandžić rekao je kako su svi nazočni danas došli iskazali poštovanje i zahvalnost poginulim policajcima. - Isto tako došli smo pozdravili njihove obitelji te i njima iskazali poštovanje i zahvalnost. Došli smo pokazati da i nakon 33 godine čuvamo uspomenu na herojsku obranu Baranje i Republike Hrvatske i tragičnu pogibiju hrvatskih policajaca. Upravo su hrvatski policajci bili prvi hrvatski branitelji, prvi koji su pružili oružani otpor velikosrpskoj agresiji 1991. godine i zbog toga imamo obavezu čuvati uspomenu na njih i na sve hrvatske branitelje koji su dali život za Republiku Hrvatsku. Danas smo ovdje isto tako da bismo svjedočili istinu o Domovinskom ratu i prenosili je mladim generacijama. Oni moraju znati da je Republika Hrvatska nastala u Domovinskom ratu, da su hrvatski branitelji i hrvatski narod podnijeli veliku žrtvu da bi se danas živjelo u slobodnoj, neovisnoj Republici Hrvatskoj - poručio je Bilandžić.

Nakon podsjećanja ratnog zapovjednika Policijske postaje Beli Manastir Ante Prgometa na ulogu i značaj hrvatske policije na području Baranje, načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece dodao je da je izuzetno veliki značaj hrvatske policije u Baranji bio je i prilikom mirne reintegracije.

- Za vrijeme okupacije Baranje počinjeni su i ratni zločini nad civilnim stanovništvom, a policija kontinuirano radi na istraživanju tih zločina. Do sada smo prijavili 36 osoba koje su počinile 109 kaznenih dijela. Šest osoba je u našim zatvorima, četiri su umrle, dok su za 26 osoba raspisane tjeralice - objavio je Bece.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=702#sigProIdf6d5dc756b

Podsjetimo, sigurnost u Baranji drastično je narušena već u svibnju 1991. godine kada su pripadnici Novosadskog korpusa JNA, kao i tzv. rezervisti i paravojne postrojbe ušli iz Srbije. Uz stalno izazivanje nereda i nesigurnosti u srpnju 1991. godine dogodio se i prvi napad tromblonskim minama na Policijsku postaju Beli Manastir, a potom su počeli gotovo svakodnevni oružani napadi i granatiranja Policijske postaje, blokiranje vitalnih prometnica i drugi incidenti. Tako su 13. kolovoza 1991. godine, prilikom obavljanja policijskih zadaća u blizini tvrtke Remont u Belom Manastiru, iz zasjede ubijeni policajci Marjan Kuzman i Zoran Sinanović, a ranjen je Darko Maltar. U pomoć su upućeni pripadnici Specijalne jedinice policije iz Osijeka, no postavljena im je zasjeda između Uglješa i Čeminca u kojoj je ubijen Vidoja Marić, a ranjeni su Mirko Pongrac i Josip Županić. Tijekom Domovinskog rata ubijena su još četiri djelatnika Policijske postaje Beli Manastir - Stipa Matović, Ivan Švetak, Dalibor Huzanić i Kruno Pinjuh.

Moć fotografije – putovanje u najskrivenije kutke Hrvatske

Društvo agrarnih novinara Hrvatske poziva sve amatere i profesionalce da nominiraju svoje fotografije na izbor najboljih ruralnih fotografija RuralFoto 2024. Nagradni fond je 2.000 EUR.

Kad vidite fotografiju Motovuna, imate osjećaj da ste prošlo ljeto šetali tim uskim ulicama pitoresknog gradića u Istri? Možda Vas put nije vodio u Baranju, ali jako dobro znate kako izgleda cesta kroz najveće domaće vinograde na Banovom brdu. Sigurno ste do sada nebrojeno puta pogledali fotografiju i prepoznali mjesto iako tamo nikada niste kročili. Upravo je to moć fotografije, koje nam omogućavaju da prepoznamo i divimo se mjestima koja možda nikada nećemo osobno posjetiti.

Kako nam današnje tehnološko doba omogućava da putem fotografija nepoznatih autora putujemo svijetom, tako nam ostavlja mogućnost da najljepše prizore iz svog okruženja podijelimo s drugima. Stoga je izbor za najbolje ruralne fotografije RuralFoto 2024. idealna prilika da upoznamo Hrvatsku iz nove perspektive, da podijelimo s drugima najljepše kutke i trenutke koji su do sada bili skriveni od javnosti. Biramo najbolje ruralne fotografije u 2024.

Fotografije je moguće nominirati u jednu od četiriju kategorija, a one su: životinje, priroda, selo i proizvodnja hrane. Nominirana fotografija uz kratak opis i pripadajući hashtag izbora #RuralFoto + hashtag teme ( #životinje #priroda #selo #proizvodnja ) treba biti postavljena na KLUB, društvenu mrežu Agrokluba tijekom razdoblja nominacija do 23. rujna 2024. godine.

Jedan sudionik može nominirati najviše jednu fotografiju po kategoriji, dakle ukupno četiri (4), a sudjelovati mogu korisnici iz Hrvatske, Srbije te Bosne i Hercegovine. Pravila RuralFoto izbora

Kako nominirati fotografije pogledajte tu: https://t.ly/bL21H , a ovogodišnje nominacije možete vidjeti ovdje: https://t.ly/VKzAh

Stručni žiri po završetku nominacija bira po 10 najboljih fotografija iz svake od kategorija, nakon čega sami sudionici izbora glasaju za pobjedničke fotke. Autori fotografija tako sami izabiru najbolje od najboljih.

Terminski plan:

21.06. otvaranje nominacija;

23.09. završetak nominacija;

26.09. stručni žiri donosi odluku o izboru 10 najboljih u 4 kategorije i proglašava najbolju fotografiju po izboru publike;

27.09. do 30.09. sudionici izbora glasaju za najbolje fotografije (između TOP 40);

04.10. proglašenje pobjednika, dodjela nagrada i izložba na konferenciji AgroRocks

Autori najboljih fotki u svakoj od kategorija osvajaju 500 EUR (bruto), a ona s najviše lajkova na KLUBU - nagradu publike, vikend odmor u Baranji.

Entuzijasti, amateri, profesionalci, zaljubljenici u ruralni prostor i fotografiju, podijele s nama svoje najbolje fotografije. Bez obzira jeste li iskusni fotograf ili tek započinjete svoj put, vaše jedinstvene perspektive i kreativnost su više nego dobrodošle!

Jer fotografije, ne samo da nas educiraju i inspiriraju, nego nas povezuju s mjestima koja nismo posjetili, ali ih imamo priliku doživjeti. Kroz objektiv kamere i kreativnost fotografa, svijet postaje manji i bliži. Stoga kada sljedeći put vidite fotografiju koja vam je poznata, sjetite se da ste upravo doživjeli čaroliju suvremene fotografije – moć da povezuje ljude i mjesta diljem svijeta, bez obzira na udaljenost.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=702#sigProId0afda18a7b

Kratki spoj na dalekovodu je razlog novog požara u tvrtki Drava International

Utvrđeno je da je do požara došlo uslijed kratkog spoja na dalekovodu koji se nalazi odmah iznad otpada tvrtke Drava International – izvijestio je danas nakon sjednice Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije zamjenik načelniku Policijske uprave osječko-baranjske Darijo Premec.Utvrđeno je da je do požara došlo uslijed kratkog spoja na dalekovodu koji se nalazi odmah iznad otpada tvrtke Drava International – izvijestio je danas nakon sjednice Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije zamjenik načelniku Policijske uprave osječko-baranjske Darijo Premec.

Uzrok je to požara koji je drugi put u posljednjih deset mjeseci buknuo na otvorenom prostoru tvrtke Drava International pokraj Osijeka, za koji su žurne službe dojavu dobile od građana jučer nešto poslije 15 sati. 

- Poduzeli smo prve mjere zaštite, a kolege vatrogasci prve mjere gašenja požara odmah po dolasku na požarište. Nakon što je požar ugašen, stvorili su se uvjeti za očevid na mjestu događaja, a tijekom jutarnjih sati očevid je obavljen u suradnji s Državnim odvjetništvom i kolegama iz Ravnateljstva civilne zaštite. Do kratkog spoja je došlo kada je uslijed vjetra došlo do podizanja aluminijske folije koja je skladištena ispod dalekovoda. Kratki spoj je uzrokovao eksploziju i požar koji se dalje proširio na otpad koji se nalazio ispod dalekovoda. Policijski službenici će dalje provoditi izvide s nadležnim institucijama i o svemu će izvijestiti Državno odvjetništvo – rekao je Premec.

Podsjetimo, požar koji je jučer u poslijepodnevnim satima ponovo buknuo u prostoru tvornice Drava International, javnost je podsjetio na požar iz listopada prošle godine kada su vatrogasci nadljudskim snagama gotovo deset dana savladavali vatrenu stihiju i izdimljavanje. Jučerašnji požar ipak je bio manjeg razmjera i zahvaljujući brzoj intervenciji i kvalitetnoj koordinaciji žurnih službi ugašen je u večernjim satima. 

- Zahvaljujem se svima na brzoj intervenciji, prije svega našim hrabrim vatrogascima. U svega nekoliko minuta podignut je veliki broj žurnih službi, odnosno velik broj postrojbi s područja Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka, i kao što znate, samo u roku nekoliko sati požar je ugašen. Mi smo kasno sinoć održali sastanak sa žurnim službama koje su intervenirale te obišli vatrogasce i policajce koji su dežurali na požarištu i uvjerili se kako je situacija pod kontrolom - rekao je načelnik Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić. 

Danas je u prostorima Javne vatrogasne postrojbe Osijek održan sastanak Stožera na kojem su uz Lukića sudjelovali i načelni Stožera Grada Osijeka Dragan Vulin, županijski vatrogasni zapovjednik Zoran Pakšec, zapovjednik JVP Osijek Goran Ivković, zamjenik načelnika PU osječko-baranjske Darijo Premec te predstavnici Ravnateljstva civilne zaštite Područnog ureda Osijek i Državnog inspektorata. 

- Na današnjem sastanku smo uz činjenice o jučerašnjem požaru dobili i informacije vezane uz rad Državnog inspektorata vezane uz požar iz listopada prošle godine. Izvršeno više inspekcijskih nadzora desetak različitih inspekcija, napravljen je niz novih rješenja i niz uputa koje tvrtka Drava International mora izvršiti u zakonski zakazanom roku. Važno je napomenuti kako je Drava Internacional Rješenjem Ravnateljstva civilne zaštite, Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske na temelju Zakona o zaštiti od požara razvrstana u II –a  (drugu a) kategoriju ugroženosti od požara te je dužna u zakonski propisanom roku donijeti plan zaštite od požara izrađen na temelju procjene ugroženosti od požara, rasporediti najmanje jednog djelatnika za obavljanje preventivnih poslova zaštite od požara koja ima položen stručni ispit, osigurati stalno vatrogasno dežurstvo i izraditi opći akt kojim se uređuje stanje zaštite od požara što bi u budućnosti trebalo prevenirati ovakve događaje  – rekao je Lukić te dodao kako je s ministricom Marijom Vučković dogovoren sastanak Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije i Osječko-baranjske županije tijekom idućih desetak dana, a razgovarat će o mogućnostima dorade ili izmjene zakonskih propisa kako bi se ovakvi požari, koji su se tijekom posljednjih mjeseci događali i na drugim lokacijama u Hrvatskoj kvalitetnije prevenirali.

Brzom intervencijom i koordinacijom 16 vatrogasnih postrojbi požar je lokaliziran i ugašen za svega nekoliko sati.

- Proglasili smo konačni završetak vatrogasne intervencije i mogu reći kako su objekti obranjeni, da nije bilo oštećenja vatrogasne opreme u većoj mjeri, a isto također nije bilo ozlijeđenih vatrogasaca niti radnika tvrtke. Prilikom gašenja požara primijenjena su sva pravila vatrogasne struke. Onemogućili smo širenje požara na objekt vodenim mlazovima, a nakon toga nabacivanjem pjene smo u svega nekoliko minuta požar u potpunosti ugasili. Moramo znati da je ovo požar na otvorenom prostoru i da on ima svoje specifičnosti – rekao je Ivković.  Dio osječkih vatrogasaca koji su sudjelovali u gašenju požara u tvrtki Drava International su se svega dan prije vratili s požarišta u Dalmaciji. napožarištu u prostoru Drave international pridružili su im se kolege iz postrojbi s područja Osječko-baranjske županije. 

- U jučerašnjoj intervenciji sudjelovalo je 107 vatrogasaca iz 16 postrojbi s 31 vozilom. Zahvaljujem vatrogascima kao i svim ostalim žurnim službama Stožera civilne zaštite Grada Osijeka koje su sudjelovale i pomagale u gašenju požara, djelatnicima naših gradskih tvrtki Unikom i Vodovod, te djelatnicima HEP Plina, Elektroslavonije i pripadnicima Gradskog društva Crvenog križa Osijek. Požar je bio velik, ali značajno manji u odnosu na onaj prošlogodišnji iz listopada, pa su i posljedice značajno manje. Iako nije zdravo ni dobro kada se u atmosferu emitira onolika količina dima, važno je napomenuti kako nije bilo značajne ugroze za stanovništvo u smislu zagađenja zraka. Vjetar je s lokacije puhao prema zapadu i jugozapadu, tako da dim nije izravno išao prema naseljenim područjima. Na našim fiksnim stanicama za mjerenje kvalitete zraka za vrijeme i nakon požara ustanovljeno je kako nije bilo nikakvih neuobičajenih vrijednosti za ovo doba godine u Osijeku – rekao je Vulin te dodao kako je požar vrlo brzo stavljen pod kontrolu i ugašen te je spriječeno izdimljavanje, tako da nema mjesta panici. Najvažnije je da u samoj intervenciji nije bilo ozlijeđenih osoba.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=702#sigProId3ddb2804f8