Vijesti

U Kopačevu otvoreni 26. Ribarski dani

U večernjim satima 13. rujna 2024. godine otvoreni su 26. Ribarski dani u Kopačevu, a unatoč lošem i hladnom vremenu središte je mjesta bilo ispunjeno posjetiteljima. Otvorenju su uz domaćina, načelnika Općine Bilje Željka Cickaja, nazočili državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, saborski zastupnik Robert Jankovics, obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, načelnici susjednih općina te brojni drugi uvaženi gosti.

Ribarski dani u Kopačevu započeli su 1998. godine kada su mještani Kopačeva odlučili svijetu pokazati kakav je bio život u naselju uz vodu, kada se veći dio mještana još bavio ribarstvom.

- Već više od četvrt stoljeća Ribarski dani oduševljavaju posjetitelje i pokazuju raskoš i bogatstvo domaće gastronomske kulture našeg kraja. Unatoč lošem vremenu zahvaljujem se istinskim entuzijastima i članovima Lovačkog društva Jelen koji su svojom voljom i željom ponovno uspjeli pružiti posjetiteljima najbolje specijalitete – kazao je načelnik Općine Bilje Željko Cickaj.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić naglasio je kako su Ribarski dani jedan od najjačih turističkih brendova Osječko-baranjske županije.

- U ovom močvarnom dijelu Baranje ljudi su se nekada bavili ribarstvom koje sada gotovo da ne postoji, no ostali su najbolji gastronomski specijaliteti i riblja jela. Ovo malo selo u Općini Bilje zbog toga iz godine u godinu privlači sve veći broj posjetitelja iz cijele Hrvatske i susjednih zemalja. Upravo to je i smisao kontinentalnog turizma – jedinstvenom i bogatom ponudom stvoriti razlog za dolazak u destinaciju, a Osječko-baranjska županija u tome uspjeva i svake godine bilježi sve bolje turističke rezultate.

Uz bogatu eno i gastro ponudu domaćih proizvoda posjetitelje tijekom ovog vikenda (13. – 15. rujna) očekuje i zanimljiv glazbeni program.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=678#sigProId4bfeb20f4a

U Našicama počela izgradnja Centra za starije osobe

U Ulici Đure Đakovića u Našicama, u blizini Opće županijske bolnice Našice, danas (13. rujna 2024. godine) počela je izgradnja Centra za starije osobe Našice. Tim povodom održana je Početna konferencija ovog projekta, kao i prigodni svečani program u komu je položen kamen temeljac (kapsula) te je tako i simbolično označen početak radova na investiciji vrijednoj gotovo 12 milijuna eura. Planirani rok izgradnje je 18 mjeseci.

Prema projektu, ukupni smještajni kapacitet Centra za starije osobe Našice je 127 ležaja, a pružat će i izvaninstitucijske usluge za 256 korisnika (pomoć u kući, usluge poludnevnog i cjelodnevnog boravka, skrb za starije osobe za vrijeme spriječenosti njegovatelja i usluge psihosocijalnog savjetovanja). Ukupna procijenjena vrijednost projektnog prijedloga iznosila je 7.316.984,65 eura, a kroz Mehanizam za oporavak i otpornost osigurana su bespovratna sredstva u iznosu od 6.138.429,89 eura. Međutim, najniža ponuda ostvarena u postupku javne nabave iznosila je 10.959.847,96 eura, pa je Gradsko vijeće Grada Našica 3. lipnja 2024. godine podržalo rebalans Proračuna za ovu godinu kojim je povećan iznos potreban za izgradnju Centra, a projekt će dijelom sufinancirati i Osječko-baranjska županija.

Uz gradonačelnika Grada Našica Krešimira Kašubu i obnašatelja dužnosti župana Osječko-baranjske županije Matu Lukića, Početnoj konferenciji i polaganju kamena temeljca nazočili su državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Ivan Vidiš kao izaslanik predsjednika Vlade RH, saborska zastupnica i izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Nataša Tramišak, saborski zastupnici Goran Ivanović i Vladimir Bilek, zastupnik u EU parlamentu Karlo Ressler, predstavnici izvođača radova tvrtki Projektgradnja plus d.o.o. i Osijek-Koteks d.d. te drugi uzvanici.

- Ovo je dugo, možda i 40 godina, očekivana kapitalna investicija, investicija od povijesnog značaja za naš grad. Ne radi se o staračkom domu, nego o Centru za stariji i nemoćne osobe, modernoj instituciji na 4.000 kvadrata gdje ćemo imati 127 ležaja za 3. i 4. kategoriju korisnika, kao i uslugu koja i po riječima struke produžava život, a to je poludnevni i cjelodnevni boravak te pomoć u kući za više od 250 korisnika i 85 zaposlenih u samom centru. Na ovom projektu stvarno mogu samo izraziti sreću i zadovoljstvo u ime Grada Našica i svih naših sugrađana - rekao je gradonačelnik Krešimir Kašuba, Posebno je zahvalio Ivanu Anušiću, bivšem županu, a sada potpredsjedniku Vlade i ministru obrane, koji je pokrenuo nominaciju Grada Našica i Osječko-baranjske županije za ovaj projekt.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić naglasio je veliku važnost izgradnje Centra zbog kontinuiranog povećanja broja starijih osoba u Hrvatske, trenda koji će se sigurno i nastaviti. - U takvoj situaciji naravno da je bilo potrebno nešto poduzeti obzirom na pritisak na ustanove koje sada pružaju uslugu smještaja za starije osobe. Na području Osječko-baranjske županije imamo 39 pružatelja usluga smještaja za starije osobe ukupnog kapaciteta 1.875 mjesta, od čega je Osječko-baranjska županija osnivač samo tri pružatelja usluga koji imaju 795 mjesta. To je izuzetno mali kapacitet jer je trenutno na listi čekanja 3.535 zahtjeva za smještaj u ustanove za starije osobe. S druge strane, Republika Hrvatska se zalaže za proces transformacije i deinstitucionalizacije socijalnih usluga kojim trebamo smanjiti broj usluga u instituciji. I zato upravo u ovom Centru u Našicama, osim smještaja za polupokretne i nepokretne osobe, izuzetno važna je usluga koju će Centar također vršiti, a to je pomoć u kući. Kroz takve usluge želi se smanjiti broj zahtjeva i ulazaka u samu instituciju, što je i smjernica EU - kazao je Lukić.

Naglasio je kako, prema istraživanjima kod starijih osoba koje su predale zahtjeve za smještaj u ustanovu, više od 50 posto tih osoba izrazilo je želju ostanka u kući ukoliko bi dobili adekvatnu pomoć, pa je našički Centar upravo na tom tragu. Dodao je kako se na području Osječko-baranjske županije, uz ostale programe, provodi i trogodišnji program Zaželi, što je također odličan program prevencije institucionalizacije i socijalne uključenosti starijih osoba. Županija će dakako nastaviti u tom smjeru animirati i civilni sektor kako bi bilo osmišljeno što više usluga izvan institucija. Čestitao je Gradu Našicama na ovom projektu koji provode u partnerstvu s Osječko-baranjskom županijom te zahvalio ministarstvu zaduženom za poslove socijalne skrbi i svima koji su sudjelovali u izradi projekta.

Saborska zastupnica i izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Nataša Tramišak podsjetila je kako je na temelju poziva koji je raspisala Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava ugovorilo izgradnju 18 centara za starije i nemoćne osobe diljem Hrvatske.

- Ovo je jedinstven projekt u Osječko-baranjskoj županiji, upravo u samim Našicama. Naime, važno je da se skrb za starije i nemoćne osobe odvija upravo u lokalnim zajednicama, u mjestu njihova prebivališta i najbliže njihovim domovima. Smještajni kapaciteti ovakvih centara predviđeni su zapravo samo za osobe koje adekvatnu skrb ne mogu dobiti u vlastitom domu i koje zaista ovise o pomoći drugih osoba. No, znamo da sve smjernice govore da se i za starije i nemoćne osobe trebamo brinuti što je više moguće u njihovim domovima. U posljednjih desetak godina u Hrvatskoj su provedeni različiti projekti upravo u tom smjeru - kazala je Nataša Tramišak te naglasila i veliku važnost projekta Zaželi i cjelovite skrbi za starije osobe u lokalnoj zajednici.

- Ovdje sam velikim dijelom i zbog toga što mi je obitelj porijeklom iz Našica te što sam htio jasno podržati projekt u komu veliki dio sredstava, gotovo većina dolazi iz europskih fondova, a preko Ministarstva. Ovo je jedan od projekata koji posebno pružaju zadovoljstvo zbog toga što u politici općenito, ali u poslu europskog zastupnika, konkretni rezultati rada dolaze sa značajnim vremenskim odmakom. Negdje 2020. godine podnosili smo amandmane kako bi nacionalne planove, oporavke i otpornosti učinili što fleksibilnijim i otvorili mogućnosti i za ovakve poslove, a od tada je prošlo poprilično vremena. Na to je nadograđena nacionalna razina s inteligentnim, promišljenim i kreativnim osmišljavanjem programa koji je na kraju omogućio da se i ovaj centar financira sa 6 milijuna eura bespovratnih europskih sredstava. Bez toga ovaj projekt ne bi bio moguć, ali također na najbolji način svjedoči o partnerstvu o kojemu često govorimo, a koje povezuje europsku, nacionalnu i lokalnu razinu i u konačnici dovodi do onoga što nam je svima zajednički cilj, a to je bolji i ugodniji život u svim dijelovima Hrvatske, u konkretnom slučaju pogotovo za osobe starije životne dobi na ovom području - izjavio je zastupnik u EU parlamentu Karlo Ressler.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=678#sigProId2a4725eff0

Potpisan ugovor za energetsku obnovu Muzeja likovnih umjetnosti

U Muzeju likovnih umjetnosti u Osijeku danas (12. rujna 2024. godine) održana je Uvodna konferencija projekta „Energetska obnova zgrade Muzeja likovnih umjetnosti“. Ujedno je potpisan ugovor s izvođačem radova na obnovi ove reprezentativne zgrade, izgrađene 1895. godine na adresi Europske avenije 9, a u kojoj Muzej (do 2014. godine pod nazivom Galerija likovnih umjetnosti) djeluje već 60 godina.

Projekt energetske obnove zgrade Muzeja likovnih umjetnosti omogućen je u sklopu Javnog poziva za energetsku obnovu zgrada sa statusom kulturnog dobra, objavljenog 1. ožujka 2023. godine od strane Ministarstva kulture i medija RH. Projekt tako sufinancira Europska unija kroz Mehanizam za oporavak i otpornost. Njegova ukupna vrijednost iznosi 1.353.624,92 eura, bespovratna sredstva EU 1.264.594,13 eura, a projekt treba završiti do 15. travnja 2026. godine.

Muzej je proveo otvoreni postupak javne nabave male vrijednosti radova na energetskoj obnovi zgrade, a od četiri pristigle ponude, ekonomski najpovoljnija je bila ponuda tvrtke Zuber d.o.o., s ukupnom cijenom u iznosu od 1.058.802,21 eura. Potom su na sjednici Skupštine Osječko-baranjske županije vijećnici dali svoju suglasnost za ovu vrijednu investiciju, a time su stvoreni svi preduvjeti za današnje potpisivanje ugovora između predstavnika Muzeja i izvođača radova. Svečanosti su nazočili zamjenik župana Josip Miletić, saborska zastupnica Nataša Tramišak i drugi uzvanici.

- Danas svjedočimo potpisivanju ugovora za energetsku obnovu Muzeja likovnih umjetnosti, što je izuzetno značajan projekt u vrijednosti 1,35 milijuna eura. Osim obnove zgrade Muzeja, ostvarit će se i značajne uštede na energentima, a posjetitelji i zaposlenici imat će kvalitetniji i bolji prostor i uvjete. Osječko-baranjska županija dala je podršku Muzeju u realizaciji ovog i ostalih značajnih projekata za osnaženje kulturnih djelatnosti na području naše županije - kazao je zamjenik župana Josip Miletić i dodao kako je Osječko-baranjska županija već provela 54 projekta energetskih obnova zgrada javne namjene kojima su ostvarene značajne uštede, što će biti i s ovim projektom.

Ravnatelj MLU-a Eduard Hudolin zahvalio je svim sudionicima u pripremi i provođenju projekta te najavio da je Muzej aplicirao još jedan projekt, vrijedan oko 1,5 milijun eura kojim će se prostor i oprema modernizirati na najvišu razinu, a čuvanje i skrb o 6.500 vrijednih umjetnina bit će znatno olakšani i unaprjeđeni. - Sigurnost umjetnina u profesionalnom smislu nikada ne smije biti upitna i naša je primarna zadaća čuvanja blaga i građe s kojom raspolažemo u tih 6.500 vrijednih predmeta. Novim projektom imat ćemo još bolje rezultate - poručio je Hudolin.

Projekt energetske obnove zgrade Muzeja likovnih umjetnosti obuhvaća provedbu mjera energetske učinkovitosti, toplinsku izolaciju vanjske ovojnice i djelomičnu zamjenu vanjske stolarije te ugradnju sustava grijanja i hlađenja prostora prizemlja, kata i potkrovlja dizalicom topline zrak-voda, postavljanje fotonaponske elektrane na postojeći krov zgrade u sklopu građevinske bruto površine 1.906,24 m2. Planira se izvedba novih elemenata pristupačnosti u vidu dizala i platforme za osobe s invaliditetom i smanjenje pokretljivosti, ozelenjivanje  postojećih zelenih površina, izvedba parkirališta za bicikle kao i stvaranje zdravijih unutarnjih klimatskih uvjeta za sve posjetitelje, djelatnike MLU i širu zajednicu.

Investicija će dovesti do ušteda godišnje primarne energije u iznosu od 64,63 %, toplinske energije za grijanje od 26,11 % i smanjenja emisije CO2 od 67,68 %. Naravno, projekt je usklađen s posebnim uvjetima zaštite nepokretnog kulturnog dobra. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=678#sigProIde3f5184403

Javni poziv za prikupljanje ponuda za najam poslovnih prostora u Gospodarskom centru OBŽ

Gospodarski centar Osječko-baranjske županije d.o.o. objavio je Javni poziv za prikupljanje ponuda za najam tri poslovna prostora s ciljem jačanja gospodarskih aktivnosti Osječko-baranjske županije i šire.

Poslovni prostori nalaze se uz izlagački i konferencijski prostor gdje se događaju brojni sajmovi i druga gospodarska događanja koji okupljaju velik broj poduzetnika i drugih posjetitelja.

Javnim pozivom Gospodarski centar Osječko-baranjske županije d.o.o. omogućava razvoj poslovne poduzetničke infrastrukture što za cilj ima kvalitetno i umreženo poduzetničko okruženje koje teži snažnijem gospodarskom rastu. Kao poduzetnička potporna institucija, poslovni park, usmjereni smo na stvaranje kvalitetnog, korisnički orijentiranog poduzetničkog okruženja u regiji i šire.

U pozivu se nalaze tri poslovna prostora (dva površine 62,40 m² i jedan površine 61,76 m²) s iznosom mjesečne najamnine i režijskih troškova, a koji su opremljeni osnovnim uredskim namještajem uključenim u cijenu najma.

Pravo na podnošenje ponude imaju mikro i mala trgovačka društva (d.o.o. ili j.d.o.o.), poduzetničke potporne institucije i agencije, obrti, gospodarska udruženja poduzetnika, komore ili zastupstva uz jasno propisane kriterije za dodjelu bodova.

Javni poziv otvoren je do davanja u najam svih ponuđenih poslovnih prostora.

Više na:

https://gospodarskicentarobz.hr/javni-poziv-za-prikupljanje-ponuda-za-najam-poslovnih-prostora/

https://gospodarskicentarobz.hr/

 

Osijek dočekao svoje olimpijce predvođene srebrnom Donnom Vekić

Grad Osijek danas (11. rujna 2024. godine) je na Trgu slobode dočekao svoje olimpijce koji su nas ovoga ljeta razveselili svojim vrhunskim rezultatima. Uz srebrnu olimpijku Donnu Vekić, na pozornici su se našli i gimnastičar Aurel Benović , ukrajinski gimnastičar s prebivalištem u Osijeku Illia Kovtun te boksački trener Matej Matković. Veslači braća Anton i Patrik Lončarić prisutnima su se obratili video porukom.

Okupljene sugrađanke i sugrađane pozdravili su i osječki gradonačelnik Ivan Radić i obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić te uputili čestitke osječkim olimpijcima.

– Posebno mi je drago da nam se ove godine, kada je Osječko-baranjska županija Europska regija sporta, vraćaju s Olimpijade s ovako dobrim rezultatima. Upravo zbog toga, kao i do sada, županija će pratiti njihov rad i u skladu s mogućnostima poticati. Oni su zaista odličan primjer svoj djeci i mladim ljudima koji se bave ili se planiraju baviti sportom da se zalaganje, trud, rad, treninzi i odricanje isplati – istaknuo je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Gradonačelnik Radić kazao je kako se Grad Osijek ponosi svojim olimpijcima koji pronose ime grada i domovine gdje god da dođu. - Samim sudjelovanjem na Olimpijskim igrama oni su za nas pobjednici. Čestitam i Iliji koji je za svoju domovinu Ukrajinu osvojio srebrnu medalju. Ponosimo se njime i što je Osijek njegov drugi dom. Čestitao bih i zahvalio našoj Donni Vekić koja je napravila fantastičan rezultat. Znali smo da će to tako i biti jer konstantno ostvaruje zapažene i velike rezultate, a između ostalog, devet puta je proglašena najboljom sportašicom grada Osijeka. Dodao je kako je Osijek grad sporta za koji se iz gradskog proračuna ove godine izdvaja sedam milijuna eura.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=678#sigProId6faa149b01

100. rođendan HNK Bilje

Proteklog vikenda (5. i 6. rujna) na stadionu Hrvatskog nogometnog kluba Bilje, bogatim i raznovrsnim programom, održana je svečanost obilježavanja 100 godina od osnutka kluba. Svojim su dolaskom proslavu uveličali nogometaši NK Osijeka koji su u petak igrali utakmicu s HNK Bilje, a u subotu su na teren izašli veterani Bilja i veterani HNS-a, ojačani bivšim hrvatskim reprezentativcima.

- Stoti rođendan kluba je izuzetno velika stvar, prvenstveno za stanovnika općine Bilje, ali i sport općenito, ne samo u Baranji, nego u cijeloj Hrvatskoj, jer kada netko slavi tako veliku obljetnicu, unatoč svemu onome s čim se susreće sport u današnje vrijeme, jasno nam je koliko ovo znači. Klub se uspio održati 100 godina, nakon povratka iz progonstva ponovno smo aktivirali klub. Ono što je izuzetno bitno da mi nakon toliko godina imamo više od 100 djece u HNK Bilje – rekao je Željko Cickaj, načelnik Općine Bilje i čestitao klubu, njegovoj upravi, kao i svim dosadašnjim članovima kluba ovaj veliki jubilej.

HNK Bilje je osnovan 1924. godine, a do sada je promijenio nekoliko službenih naziva: Silni, Vatrogasac, Borac, Košutnjak, Jedinstvo, Jelen i naposljetku od 1979 godine nosi naziv Bilje.

- Trenutno se natječe u II. županijskoj nogometnoj ligi Beli Manastir, a okuplja sportaše u više selekcija, uz prvu ekipu i veterane tu je i pet dječjih selekcija. Klub danas ima  više od 160 aktivnih nogometaša, a svi su oni dali svoj doprinos i u pripremi ove proslove. Drago mi je što su već dva dana s nama na našim sportskim terenima – rekao je Igor Ružička, predsjednik HNK Bilje.

 S ciljem promocije sporta i sportskih aktivnosti, 100. rođendan kluba proslavili su s brojnim sumještanima i širom publikom, a uz sportski dio priredbe posjetitelji su imali priliku kušati čobance spravljene na čobanijadi kao i bogatu ponudu hrane i pića. Za dobru zabavu pobrinuli su se TS Nesanica i DJ Ila.

- Čestitam Hrvatskom nogometnom klubu Bilje prvih 100 godina njihovog predanog rada. Čestitam svakako svim dosadašnjim i predsjednicima i svima koji djeluju i koji rade i brinu o klubu, a prije svega onima koji brinu o ekipama koji predstavljaju nogometni klub Bilje. Znamo svi jako dobro što sport znači za djecu, što znači uključivanje u sport, što znači igra uz loptu i da nisu cijeli dan vezani uz ekrane. Ekipni sport sa sobom nosi socijalizaciju, druženje, učenje ponašanja u pobjedi i porazu te daje doprinos zdravstvenom razvoju djece i mladih – rekao je obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić.

U godini kada Osječko-baranjska županija nosi titulu Europske regije sporta i kada nizom programa i potpora nastoji unaprijediti sportsku infrastrukturu na području cijele županije, iznimno je važno govoriti o sportu i poticati sportske aktivnosti. Općina Bilje tome daje izvrstan primjer, jer prije nekoliko dana je potpisan ugovor za izgradnju malonogometnog terena s umjetnom travom. Time je učinjen još jedan korak prema novim sportskim sadržajima koji će pružiti više mogućnosti za razvoj sporta i rekreacije u Bilju.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=678#sigProIda8f09dd9c8