Vijesti

Stožer CZ OBŽ: Situacija je pod kontrolom

U Vijećnici Osječko-baranjske županije, danas (10. lipnja 2024. godine) je održana sjednica Stožera Civilne zaštite Osječko-baranjske županije, na kojoj se razgovaralo o mjerama obrane od poplava i povećanim vodostajima Drave i Dunava te njihovih pritoka. Sjednici su nazočili obnašatelj dužnosti župana i načelnik Stožera CZ OBŽ Mato Lukić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka i načelnik Stožera CZ Grada Osijeka Dragan Vulin, direktor VGO za Dunav i donju Dravu Željko Kovačević te predstavnici svih sastavnica Stožera Civilne zaštite Osječko-baranjske županije. Nakon održane sjednice, obišli su teren u Donjem gradu u Osijeku.

- Sve snage su upoznate s trenutnom situacijom, s prognozama i predviđanjima od strane Hrvatskih voda i za sada je situacija zaista pod kontrolom, međutim mi, kao i do sada, nećemo ništa prepustiti slučaju. Prema informacijama kojima raspolažemo, stanovnici Osječko-baranjske županije mogu biti mirni jer su sve žurne službe spremne intervenirati u bilo kojem trenutku. Ovdje se moram posebno zahvaliti Hrvatskim vodama, jer kada gledamo situacije koje su se dogodile prije nekoliko dana u Njemačkoj i Austriji, važno je istaknuti da su Hrvatske vode u zadnjih nekoliko godina poduzeli značajne mjere u obrani od poplava. Zato  smo sada u situaciji da zajedno s njima kontroliramo kritične točke i uspijevamo odgovoriti izazovima s kojima se susrećemo u životu uz rijeke. Naravno, obzirom da se radi o velikoj količini vode i velikom pritisku na bentove, ćudljivim i ekstremnim vremenskim uvjetima, moramo biti spremni na različite izazove i poteškoće u svakom trenutku – istaknuo je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka i načelnik Stožera CZ Grada Osijeka Dragan Vulin umirio je javnost kazavši kako lipanjski vodni val ne bi trebao prouzrokovati veće probleme u gradu.

- U ovom trenutku, odnosno u 9 sati danas, izmjeren je vodostaj Drave kod Osijeka od +332 cm, a podsjetit ću da na 350 centimetara ulazimo u redovne mjere obrane od poplave. Tijekom ovoga tjedna pak očekujemo vodostaj od otprilike 370 centimetara, što znači da će se vrlo vjerojatno voda izliti na onu namjernu retenciju na lijevoj obali Drave, dakle od pješaškog mosta pa prema zapadu do zoološkog vrta. Sve navedeno ne znači da je grad Osijek u tom slučaju poplavljen, s obzirom da je, kao što sam rekao, očekivani vrhunac ovog vodenoga vala oko 370 centimetara. Podsjetit ću da je tijekom kolovoza prošle godine najviši vodostaj iznosio +418 centimetara, a sada očekujemo otprilike pola metra niži vodostaj u odnosu na prošlu godinu. Također, mogu reći da su apsolutno sve snage civilne zaštite grada Osijeka spremne na nadolazeću situaciju. Ono što više zabrinjava u ovome trenutku je pojava komaraca, naime prva legla budu aktivna već pri vodostaju od oko +200 centimetara, zbog čega smo tijekom protekloga vikenda  tretirali područje cijeloga grada Osijeka i prigradskih naselja simultano, odnosno na istom području iz zraka i sa zemlje. Za sada preliminarni rezultati pokazuju dobru učinkovitost – kazao je Vulin, upozorivši još jednom sve sugrađane da budu iznimno oprezni tijekom aktivnosti na Dravi.

Direktor VGO za Dunav i donju Dravu Željko Kovačević istaknuo je kako očekivani vodostaji Drave i Dunava na našem području ne zabrinjavaju, napomenuvši kako su sve službe spremne.

- Prema trenutnim informacijama kojima raspolažemo možemo ustvrditi da je vodostaj u Batini na svome vrhuncu, dakle riječ je o oko 600 centimetara visine vode, a maksimalni vodostaji na tom dijelu bili su i više od 770 centimetara. Taj će vodni val polako putovati nizvodno i napravit će uspor ovdje u Aljmašu, na ušću rijeke Drave. Slijedom toga imat ćemo uspor Drave i povišen vodostaj u Osijeku, ali i uspore na Vučici i na onim dijelovima na kojima smo imali obrane od poplava prošle godine, koje smo uspješno odradili, a gdje smo iskoristili ovo vrijeme za dodatno ojačavanje nasipa. Situacija je pod kontrolom, sve su službe na terenu, obilaze se ugrožena područja, u stalnoj smo suradnji s jedinicama regionalne i područne samouprave te općinskim i županijskim stožerima civilne zaštite – rekao je Kovačević. Odgovarajući na upit novinara oko box barijera u vikend naselju Karašica koje su postavljene tijekom prošle godine, istaknuo je kako će trajno rješenje problema poplava na tom području biti izgradnja betonskog zida.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=768#sigProIdd01ee3bad6

Na snazi redovne mjere obrane od poplava

Obnašatelj dužnosti župana i načelnik Stožera CZ OBŽ Mato Lukić obišao je danas (9. lipnja 2024. godine), zajedno s generalnim direktorom Hrvatskih voda Zoranom Đurokovićem Đurokovićem i direktorom VGO za Dunav i donju Dravu Željkom Kovačevićem, nasip na Dunavu kod Batine, gdje se očekuje vrhunac vodnog vala u sljedećih nekoliko dana.

- Poučeni iskustvom iz kolovoza prošle godine i visokim vodostajem rijeke Drave, danas smo na terenu u Batini, a za sutra smo sazvali sjednicu Stožera CZ OBŽ na kojoj ćemo ponovno sagledati stanje vodostaja Drave i Dunava i shodno tome donositi određene mjere. Za sada je situacija dobra, u gradu Osijeku, osim izljevanja na lijevu obalu ne bi trebalo biti većih problema, međutim ništa nećemo prepuštati slučaju i pomno ćemo motriti stanje iz dana u dan. Ovim putem apeliram i na sve sugrađane, kupače, vozače brodica i skutera da budu posebno oprezni jer rijeke su ćudljive i oporeza nikad dosta – upozorio je Lukić.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković naglasio je kako očekivani vodni val ne bi trebao značajnije ugroziti područje Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije.

- Sukladno prognozama i očekivanjima i nadalje imamo porast Dunava na ulaznom profilu u Republiku Hrvatsku, u Batini. Uspostavljene su redovne mjere obrane od poplava, a očekuje se porast vodostaja u sljedećim danima, sa današnjih 574 centimetara na oko 600 centimetara. Međutim ta visina neće zahtijevati mjere više od redovnih, odnosno neće biti potrebno proglašavati izvanredne mjere obrane, a i ovim putem možemo umiriti javnost, da ovaj vodni val koji dolazi iz Njemačke neće značajnije ugroziti naše područje. Iznimno visok vodostaj Dunava utjecat će na uspor rijeke Drave, čiji će vodostaj porasti u gradu Osijeku, na oko 350 centimetara. Ipak, sve navedeno ne bi trebalo značajnije ugroziti područje Baranje, grad Osijek ili Vukovar, ali sve ekipe su na terenu, radimo zajedno sa Stožerima CZ Osječko-baranjske županije i Vukovarsko-srijemske županije i siguran sam da ćemo tijekom sljedećg vikenda uspješno ispratiti vodni val iz Hrvatske – kazao je Đuroković. Objasnio je kako je povoljna okolnost što rijeka Drava nema veliku protoku uzvodno od Osijeka, a visok vodostaj u gradu uzrokovan je isključivo zbog visokog vodostaja Dunava.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=768#sigProIdef83209f2f

Dodjelom šampionskih titula Dunava otvoren ovogodišnji Vinatlon

U prekrasnom ambijentu Starog podruma Belje sinoć je dodjelom šampionskih titula Dunava otvoren ovogodišnji Vinatlon. U društvu vinara, vinskih stručnjaka, turističkih djelatnika, ugostitelja, novinara i  drugih gostiju ovogodišnju je manifestaciju predstavio Vedran Kramarić u ime domaćina Općine Kneževi Vinogradi.

- Pred nama je četvrto izdanje ove vinske manifestacije, kojom se uz niz drugih kvalitetnih manifestacija općine, sve uspješnije pozicioniramo na hrvatskoj turističkoj karti. Promocija najboljih baranjskih vina naših vinara i jedinstvenog ambijenta vinskih cesta i naših vinskih podruma osnovna je zadaća Vinatlona, jer upravo su surduci i gatori naše bogatstvo koje želimo predstaviti svijetu – rekao je Kramarić, načelnik Općine Kneževi Vinogradi.

Uoči same manifestacije održano je ocjenjivanje vina, a uz titulu Šampiona Dunava novost je kako se dodjeljuje i nagrada  Novinarska Graševina, najbolje vino po izboru novinara s područja Osječko-baranjske županije.

- Želim prije svega zahvaliti vinarima, bez kojih ovo ne bi bilo moguće, nakon toga Općini Kneževi vinogradi, koja nam je od prije 4 godine izašla u susret, prepoznala našu inicijativu, našu ideju, dala nam veliki vjetar u leđa. Ocjenjivačka komisija je imala težak zadatak, izabrati najbolja vina od 99 pristiglih uzoraka i radujem se i ovogodišnjim Šampionima Dunava koji nas uvode u sutrašnji centralni događaj manifestacije, a to je Vinatlon u Zmajevcu – rekao je Ivan Gerštmajer Zelember iz Udruge vinogradara Baranje, Zmajevac.

Šampion Dunava nije mala stvar, uz Mediteran, Dunav je druga najvažnija hrvatska geografska odrednica, a poznato je da više zemalja izlazi na Dunav nego na Jadransko more! Stoga ne iznenađuje 99 pristiglih uzoraka iz 29 vinarija iz Hrvatske, Srbije i Mađarske.

Ocjenjivačkom komisijom ove godine predsjedavao je dr.sc. Toni Kujundžić s Fakulteta agrobiotehnoloških znanosti Osijek, a članovi iz Osijeka, Pečuha i Novog Sada.

A ovogodišnji Šampion Dunava u kategoriji crvenih vina je „Dekanovo vino” Poljoprivrednog fakulteta Novi Sad iz Srbije. U kategoriji ružičastih vina najboljim je proglašen „Rosé” vinarije Mons Aureus d.o.o. iz Draža. Šampion u predikatnim vinima ove je godine „Graševina IBPB” vinarije Svijetli dvori iz Karanca, a nagradu Novinarska graševina  osvojilo je novo vino „Graševina New Line” Erdutskih vinograda.

Šampion Dunava u kategoriji bijelih vina za 2024. godinu je „Traminac ROSAMAL” Vinarije Papak iz Iloka, a nagradu je dodijelila Sunčana Glavak, zastupnica u Europskom parlamentu koja je istaknula važnost podrške vinarstvu i vinogradarstvu sa svih razina vlasti. O ravnomjernom razvoju svih krajeva Hrvatske govorio je i državni tajnik u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić.

- Vinatlon na poseban način oživljava ovaj kraj i upravo ovi mladi vinogradari i vinari koji su odlučili ostati na svojoj zemlji i razvijati svoje poslove, svoje vinarije, svoje OPG-ove, čine budućnost našeg ruralnog prostora – rekao je Mikulić.

Vinatlon od njegovog prvog izdanja podržava i Osječko-baranjska županija svjesna potencijala koje vinarstvo i vinogradarstvo nose u turističkom smislu.

- Manifestacija Vinatlon je vrlo brzo postala popularna, privlačna i primamljiva posjetiteljima i izvan okvira naše županije. Čestitam Općini Kneževi vinogradi i Udruzi vinogradara Baranja iz Zmajevca na organizaciji, nastavit ćemo podupirati manifestacije koje doprinose vidljivosti naše županije. Vinatlon se događa točno u pola Vinskog mjeseca Osječko-baranjske županije, a do početka srpnja očekuju nas još brojne manifestacije – rekao je Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije.

Nakon proglašenja pobjednika posjetitelji su imali priliku kušati ocijenjena vina, a nastavak Vinatlon slijedi danas. U 17 sati u Reformatorskom surduku u Zmajevcu kreću vinske igre, gdje će se posjetitelji imati priliku okušati  u bačvatlonu, špricaboci i winepongu, a od 20 sati očekuje ih nastup Zorice Kondže i Garavog sokaka. Od 17 sati posjetitelji će moći kušati najbolja baranjska vina, probati nešto od bogate gastronomske ponude i posjetiti sajam domaćih proizvoda.

Mons aureus, kako su ga zvali rimljani, goldberg po njemački, majka vina mađarski, bansko brdo za udbzenike, a Planina za baranjce, dom je nepreglednih vinograda, najveceg bogatstva ovdasnjeg naroda

Osim gatora ima mnoštvo baštine, kao rimski žrtvenik Liberu i dokaz vinogaradrstva iz rimskog doba, legenda od crvenoj Marti, grah u ćupu kao jelo, vino kao gotovina, Vinceška, Pudarina, Berba, planinac kao glava obitelji…

Od ukupno 27 panonskih, odavde (preciznije, s područja Popovca) potječu čak dva žrtvenika Liberu/Liberi, muško-ženskom božanstvu plodnosti i vina (u Baranji ih nalazimo i u okolici Pečuha). Jedan je isključivo likovno ukrašen te uprizoruje berbu. Drugi je rječitiji i, za razliku od prvog, sačuvan do danas (nalazi se u zagrebačkom Arheološkom muzeju).

Vjersku organizaciju i učitelje plaćalo se u vinu, budući da se ono “uvijek tretiralo kao gotovina".

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=768#sigProIdf242d52eb9

Promocija knjige „Hrvatska u 30 priča“

Promocija drugog dopunjenog i proširenog izdanja knjige 'Hrvatska u 30 priča', najprodavanije knjige u Hrvatskoj u prošloj godini u kategoriji društvo, politika i povijest, autora Bože Skoke i Zvonimira Frke-Petešića te ilustratora Vedrana Klemensa, održana je u petak, 7. lipnja na Dan hrvatske diplomacije u prostoru Stare pekare u osječkoj Tvrđi.

Uz autore i predstavnike nakladnika, predstavljanju su nazočili zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić i gradonačelnik Osijeka Ivan Radić, nadalje saborska zastupnica Nataša Tramišak, državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić i brojni drugi gosti.

- Hrvatska je zemlja koja često iznenadi svijet svojom ljepotom, hrabrošću, inovativnošću, vizijom, uspjesima i pobjedničkom duhom. Zemlja koja inspirira, a inspirirala je i autore da u jednom proširenom izdanju opišu Hrvatsku u 30 priča. Činjenica da je knjiga rasprodana u rekordnom roku dovoljno govori o važnost ovakvih djela u razumijevanju suvremenog hrvatskog identiteta. Upravo je to preduvjet za brendiranje Hrvatske, rekao je osječki gradonačelnik Radić.

- Koristim prigodu čestitati Dan hrvatske diplomacije, kao i zahvaliti svima koji su sudjelovali u organizaciji ovog događaja. Simptomatično je i zanimljivo da se dogodio upravo u gradu Osijeku. To je na neki način i poruka da odavde imamo puno toga za reći, ali i da je puno toga pred nama. Čestitam izdavačima, ali i zahvaljujem svima koji su prepoznali vrijednost hrvatske diplomacije u proteklim godinama, jer je ona djelovala na brojne procese koji su bili u povijesti naše domovine, od stvaranja slobodne i neovisne Republike Hrvatske pa do današnjih dana kada vodimo neke druge bitke za one buduće generacije koje dolaze – istakao je zamjenik župana Miletić.

- Jako nam je drago da je prvo izdanje rasprodano i da je naišlo na veliki interes hrvatske publike, a isto tako i englesko izdanje nailazi na velike interese inozemne publike. Hrvatsko izdanje je bilo nešto kraće od engleskog i nakon interesa hrvatske publike odlučili smo u proširenom hrvatskom izdanju staviti sve ono što nije bilo u hrvatskom, a što je bilo u engleskom izdanju, čak smo malo proširili hrvatsko izdanje, tako da je ono zapravo najpotpunije – pojasnio je Frka-Petešić.

- Ako gledamo istraživanja, onda vidimo da je Hrvatska trenutačno prepoznatljiva u svijetu kao lijepa turistička i sportska zemlja. Međutim, ono što moramo otkriti svijetu jesu i druge činjenice, a to je da ih naučimo nešto o našem načinu života, o gospodarstvu, o doprinosima, o velikanima i slično. S druge strane, ako gledamo percepciju Hrvatske u svijetu, onda vidimo najčešće kako se percipira zahvaljujući moru i 1000 otoka. Vrijeme je da pokažemo svijetu kako je Hrvatska lijepa i na kontinentu. Prekrasna Slavonija i Baranja uistinu imaju što pokazati – rekao je Skoko.

Promociju je organzirala Udruga Auxilium uz pokroviteljstvo Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=768#sigProId81cbbddf1c

Memorijalni nogometni turnir "Milenko Jerković" okupio više od 600 djece

Nogometni klub Tomislav i Nogometna škola mladeži NK Tomislav Livana, organizirali su šesnaesti međunarodni memorijalni nogometni turnir „Milenko Jerković“ u kategoriji „LIMAČA U11“, koji je u dvodnevnom (18. i 19. lipnja 2022. godine) programu okupio 32 momčadi iz osam zemalja. Naslov pobjednika s prošlogodišnjeg turnira brani HŠK Zrinjski Mostar. Prvi dan turnira igraju se utakmice po skupinama, a drugi dan dvije prvoplasirane ekipe iz svake skupine nastavljaju natjecanje po kup sistemu i razigravaju za plasmane od prvog do petnaestog mjesta. Otvorenju natjecanja, u subotu (8. lipnja 2024. godine) prisustvovao je i obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić kojem je pripala čast da otvori turnir.

- Čestitam organizatorima na još jednom međunardonom natjecanju koje je ponovno okupilo oko 600 sudionika, najmlađih sportaša, njihovih trenera i roditeljima iz čak osam zemalja. Ovaj je turnir jedan od razloga zbog kojih je Osječko-baranjska županija ponijela titulu Europske regije sporta, a siguran sam da će ovaj mladi nogometni klub, osnovan 2005. godine, uveseljavati nogometnu publiku i u godinama pred nama – kazao je Lukić.

Ekipe koje sudjeluju su:

- Ferencvarosi TC, Puskas Akademia i Pecsi MFC (Mađarska)

- CSC Ghiroda, CS Coltea, ACS Viitorul i FC Luceafarul (Rumunjska)

- NK Olimpija (Slovenija)

- FK Spartak (Srbija)

- FK Lovćen (Crna Gora)

- NK Tempo Sport, HŠK Zrinjski, FK Sloboda (BIH)

- FC Minaj (Ukrajina)

- NK Osijek, HNK Hajduk Split, HNK Rijeka, HNK Šibenik, NK Kustošija, HNK Vukovar 1991, HNK Cibalia, NK Hypo limač, NK Slavonac, NŠM NK Grafičar, NK Čepin, NK Olimpija, NK Mladost, NK Elektra, NK FEŠK, ŠNK Baranja Belje, NK Mursa, NK Tomislav (Hrvatska)

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=768#sigProId286420b52c

Izvannastavna aktivnost "Živimo šah" pobudila veliko zanimanje učenika III. gimnazije Osijek

U III. gimnaziji Osijek, čiji je osnivač Osječko-baranjska županija, provodi se zanimljiv projekt izvannastavne aktivnosti „Živimo šah“. Povjerenstvo za odabir projekata izvannastavnih aktivnosti koje je osnovalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH odabralo je na javnom natječaju njihov projekt za dodjelu financijske potpore u školskoj godini 2023./2024., a na projektu surađuju s partnerom Šahovskim klubom Damin Gambit.

Na predstavljanju projekta bio je i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić koji je učenicima te škole poručio kako je šah igra koju mogu igrati cijeloga života. – Koliko god imali godina, uvijek ćete moći odigrati partiju šaha, online ili uživo, zabaviti se, družiti i opustiti. Želim vam puno uspjeha u projektu, a Osječko-baranjska županija bit će vam podrška za sve ono što je važno na putu vašeg obrazovanja – poručio je Miletić.

Ravnatelj III. gimnazije Osijek Dražen Jakopović kazao je kako su učenici pokazali veliku zainteresiranost za ovaj projekt. -Mnogo naših učenika voli razvijati moždane vijuge, a kako smo  matematička gimnazija tako je i šah bio logičan odabir za naš matematički i sportski duh. Kroz projekt smo nabavili 20 šahovskih garnitura, 1 vrtni šah, literaturu o šahu, darove za učenike. Mladima uz obrazovanje trebamo ponuditi i dodatne aktivnosti u kojima se također mogu razvijati i zabaviti – poručio je Jakopović.

Do sada su u sklopu projekta održali tri turnira, a četvrti i posljednji u ovoj školskoj godini zamišljen je kao suradnja iskusnog i manje iskusnog igrača. U prvom krugu natjecanja najprije je igrao početnik, a iskusni igrač mu je sugerirao kojom figurom igrati, no o polju je odlučivao početnik. U drugom su krugu zamijenili uloge, a zanimljivo je da su s učenicima šah zaigrali i njihovi profesori.

Projekt „Živimo šah“ osmislio je profesor hrvatskoga jezika Davor Tanocki, a voditeljica projekta je prof. i knjižničarka Sanja Galić koja je istaknula kako će s ovom aktivnošću nastaviti i u idućoj školskoj godini.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=768#sigProIdcb9e833db6