Vijesti

Pokazna vježba „Našice 2024.“ potvrdila spremnost operativnih snaga sustava civilne zaštite Osječko-baranjske županije

U organizaciji Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije danas (28. svibnja 2024. godine) u Našicama je održana Pokazna vježba operativnih snaga sustava civilne zaštite Osječko-baranjske županije pod nazivom „Našice 2024.“. Vježba je provedena unutar i oko zgrade Gradske uprave Grada Našice na Trg dr. Franje Tuđmana, a u njoj su izravno sudjelovale 74 osobe. Koristilo se 14 interventnih vozila.

Prema scenariju, vježba je obuhvatila simulaciju požara u zgradi, evakuaciju djelatnika i građana zatečenih u zgradi, među kojima su i vijećnici zatečeni na sjednici Gradskog vijeća, niz aktivnosti vatrogasaca uključujući korištenje vatrogasnih auto ljestvi i uskočnog jastuka, pripadnici HGSS-a su s drugog kata pomoću konopa spuštali ozlijeđene osobe, a naravno niz aktivnosti imali su pripadnici policije i hitnih medicinskih službi, Crvenog križa i ostalih operativnih službi civilne zaštite Osječko-baranjske županije i Grada Našica.

- Pokazne vježbe organiziramo uoči Dana Županije i tada naši sugrađani, u ovom slučaju iz Grada Našica, mogu vidjeti na koji način su operativne snage Stožera civilne zaštite spremne reagirati i djelovati u određenim situacijama. Vježbe su uvijek bile učinkovite, a na taj način mjerimo osposobljenost i brzinu sustava zapovijedanja, upravljanja i protokola, provjerava se i pripremljenost opreme, pa će i ova vježba pokazati ukupnu spremnost sustava. Nažalost, u zadnjih nekoliko godina imali niz nedaća od strane prirode te preventivnih mjera suzbijanja poplava i požara. Požar u tvrtki Drava International u Osijeku zaista je pokazao spremnost i odlično funkcioniranje svih operativnih snaga Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije, i to od samog izlaza do zapovijedanja, zbrinjavanja ozlijeđenih, zaštite pučanstva i imovine. Najvažnije je da sustav i ljudi koji su u sustavu civilne zaštite pružaju sigurnost stanovnicima Osječko-baranjske županije, što se do sada pokazalo na niz stvarnih zadaća te naši sugrađani mogu biti mirni jer ih čuva civilna zaštita Osječko-baranjske županije - rekao je Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana i načelnik Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije te zahvalio svim sudionicima vježbe, posebno gradonačelniku Našica i njegovom timu na domaćinstvu.

Gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba naglasio je kako su Našice siguran grad, i to po svim statističkim podacima. - Razlog te sigurnosti su upravo ove postrojbe koje su prikazale svoje vježbe u ime Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije. Moram istaknuti da imam redovitu suradnju s našim vatrogascima kada se dogodi neka krizna situacija, naravno uz Ministarstvo unutarnjih poslova su naši vatrogasci, javno vatrogasna postrojba i sedam dobrovoljnih vatrogasnih društava, koji rješavaju sve probleme, a tu su i Crveni križ i civilna zaštita koji zajedno stvaraju visoku kvalitetu života u Našicama, kazao je gradonačelnik.

Zamjenik načelnika Stožera CZ OBŽ Mladen Pejić rekao je da je tema vježbe požar na zgradi gradske uprave, a specifičnosti su veliki broj ljudi u zgradi, održavanje sjednice Gradskog vijeća i mogućnost eksplozije. Ciljevi vježbe su bili provjera pripravnosti i brzine aktiviranja pripadnika operativnih snaga civilne zaštite OBŽ, provjera njihove osposobljenosti, organiziranosti, funkcionalnosti materijalno-tehničkih sredstava i koordinacije pri pojavi kriznog događaja u Stožeru Osječko-baranjske županije.

U vježbi su sudjelovali pripadnici Stožera civilne zaštite Grada Našice i Osječko-baranjske županije, JVP Našice, DVD Našice, Zavoda za hitnu medicinu OBŽ, Društva Crvenog križa OBŽ, MUP Ravnateljstva civilne zaštite PU Osijek i Policijske postaje Našice, HGSS-a Stanice Osijek i Radiokluba „Osijek“.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=792#sigProId71ded58feb

Sportska konferencija OBŽ: Sport zbližava ljude, jača lokalnu zajednicu i stvara zdrave temelje kod djece i mladih

U Gospodarskom centru OBŽ, danas (28. svibnja 2024. godine) je održana sportska konferencija Osječko-baranjske županije koja ove godine nosi titulu Europske regije sporta. S ciljem predstavljanja dosadašnjih županijskih ulaganja u sportsku infrastrukturu i podrške organizaciji značajnih sportskih manifestacija, ali i ukazivanja na važnost bavljenja sportom, ova je konferencija okupila niz stručnjaka, trenera, kineziologa i ostalih dionika sportskog života županije. Uz domaćina, obnašatelja dužnosti župana Matu Lukića, prisustvovali su joj državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta Tomislav Družak, glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora Siniša Krajač, saborska zastupnica Nataša Tramišak, župan Međimurske županije Matija Posavec, predsjednica Skupštine OBŽ Ivana Bagarić, predsjednik Sportske zajednice Istarske županije Mladen Pavičević, olimpijci Marija Vrajić, Ivan Horvat, Vjekoslav Oršolić i David Šain te ostali uvaženi gosti.

Osječko-baranjska županija odavno prepoznaje važnost bavljenja sportom, a tijekom ove će godine poseban naglasak biti na djeci i mladima. - Titula Europske regije sporta zasluženo je u Osječko-baranjskoj županiji, naime prije 240 godina prva sportska udruga u Hrvatskoj je registrirana u Osijeku, u Osječko-baranjskoj županiji a bila je to streljačka udruga. Od tada se na području naše županije razvijaju sport i infrastruktura, a u ovoj godini, u kojoj nosimo prestižnu titulu Europske regije sporta, radimo još jače, snažnije i brže kako bi dodatno promovirali sportske aktivnosti na svom području. Osnovni nam je cilj prenijeti poruku djeci i mladima o važnosti bavljenja sportom, svjesni kolike benefite on nosi. Upravo je sport taj koji ispravlja nepravilnosti, uči ponašanju u pobjedi i porazu te nosi važne životne lekcije. Zato ćemo se kao županijska uprava i dalje truditi da svojim odlukama pozitivno utječemo na razvoj sporta, a korak u tom smjeru učinili smo i izdvajanjem 400.000 eura za kapitalna ulaganja u sportsku infrastrukturu ove, ali i prošle godine – kazao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta Tomislav Družak pohvalio je rad Osječko-baranjske županije, odnosno Sportske zajednice OBŽ, istaknuvši kako je jedna od najagilnijih u Hrvatskoj. - Ovdje ima jako puno vrhunskih sportskih rezultata i sportaša, ali je jako bitna upravo baza iz koje se oni generiraju, odnosno regrutiraju ti, danas mladi, a sutra vrhunski sportaši. Mi smo i kroz potporu preko županijskih sportskih zajednica osigurali više od 7 milijuna eura ove godine i tu je Osječko-baranjska sportska zajednica u stvari najagilnija i najviše je novaca povukla, što je pohvalno – rekao je Družak.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin istaknuo je kako grad Osijek ima 6.350 registriranih sportaša, 250 sportskih kolektiva, zastupljenih u 53 sporta. – Prednjačimo i kad je riječ o infrastrukturi na što smo izuzetno ponosni, kao i na rekordno visoka ulaganja u sport, a isto planiramo i u budućnosti – naglasio je Vulin.

Glavni tajnik Hrvatskog olimpijskog odbora Siniša Krajač rekao je kako je ova konferencija još jedan dokaz da Osječko-baranjska županija s pravom nosi status europskog centra sporta te je pohvalio dugogodišnju izvrsnu suradnju s Hrvatskim olimpijskim odborom. - Istok Hrvatske je vrlo bitan za očuvanje mladih ljudi na tom području, pri čemu je upravo sport taj po kojem se vidi perspektiva i napredak. Osječko-baranjska županija naime ove godine, kada je Europska regija sporta ima i najveći broj olimpijaca koji su izborili plasman u Pariz, na čemu im čestitam – kazao je Krajač.

Gost na današnjoj konferenciji bio je i župan Međimurske županije Matija Posavec koji je gostima približio iskustva svoje županije, Europske regije sporta 2022. godine. – Međimurska županija ima 15.000 registriranih sportaša i 400 udruga, a titulu Europske regije sporta iskoristili smo za obnovu sportske infrastrukture, igrališta, motivaciju djece i mladih za bavljenje sportom, i ono što je meni posebno drago, organizaciju niza aktivnosti za osobe s invaliditetom – istaknuo je Posavec.

Predsjednik Sportske zajednice Istarske županije Mladen Posavec kazao je kako je u zadnjih desetak godina, od strane općina i gradova Istarske županije, uloženo više od 80 milijuna eura u sportsku infrastrukturu.

Nakon panela na kojem su obnašatelj dužnosti župana OBŽ Mato Lukić, župan Posavec, pročelnik Varžić i predsjednik Sportske zajednice Istarske županije Mladen Pavićević razgovarali o značenju titule Europske regije sporta i njezine ostavštine, uslijedio je panel olimpijaca. Marija Vrajić, Ivan Horvat, Vjekoslav Oršolić i David Šain progovorili su o svojim sportskim uspjesima i plasmanu na Olimpijske igre, a mladima su poslali poruku o važnosti sporta za društvo u cjelini. Također, okupljenima su se obratili i naši ovogodišnji olimpijci Aurel Benović, Patrik i Anton Lončarić i Donna Vekić, koji se vrijedno pripremaju za predstojeće Igre, ali nisu propustili priliku podržati konferenciju i video porukama progovoriti o ulozi sporta u njihovim životima. Program je završen radionicama i stručnim predavanjima koje su vodili Ana Popovčić iz Hrvatske olimpijske akademije, Ivana Maltašić i Igor Jukić s Kineziološkog fakulteta u Osijeku.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=792#sigProId62336e85a2

Obilježen Dan Općine Popovac

U Domu kulture u Popovcu danas (28. svibnja 2024. godine) održana je Svečana sjednica Općinskog vijeća u povodu Dana Općine Popovac. Uz načelnika Zorana Kontaka sjednici su nazočili i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić te saborska zastupnica Nataša Tramišak.

Općinski načelnik Zoran Kontak rekao je kako je tijekom protekle godine završena 3. faza obnove Doma kulture u Popovcu, a ove godine slijedi i četvrta, završna faza za koju je dio novca osiguralo Ministarstvo kulture i medija. - Radili smo i na sanaciji i izgradnji nerazvrstanih cesta koje su nužne i potrebne za razvoj Općine kako bismo mještanima u brdu i u samome selu omogućili pristup. Ove je godine završen i Projekt izgradnje nerazvrstanih ceste od kraja Branjine do Groblja Branjina. Veliko ostvarenje u proteklom razdoblju je Projekt „Zaželi“ za Popovac, Faza 4 u vrijednosti 891.000 eura u sklopu kojega će 18 žena brinuti o 108 korisnika koji su u potrebi. Trajanje projekta je 33 mjeseca i od iznimnoga je značaja jer imamo sve više starijeg i nemoćnog stanovništva, ali i teže zapošljivih skupina, posebice žena. Također, kroz projekt na kojemu smo partneri s Udruženjem Baranja bit će zaposleno još 13 žena i na taj će način sve osobe koje žele raditi kroz Projekt „Zaželi“ pronaći radno mjesto. Tijekom ove godine u planu je i uređenje Njemačkog dijela na Katoličkom groblju – istaknuo je Kontak.

Dan Općine Popovac svim mještanima čestitao je i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić te zaželio puno uspjeha u budućem radu. - Sve ono što je napravljeno u proteklom razdoblju je kvalitetno i uspješno, brojni su projekti u realizaciji, a u mnogima od njih sudjeluje i Osječko-baranjska županija, prije svega ulaganjima u prometnu infrastrukturu i školstvo. Općinu ćemo i dalje nastaviti zajednički razvijati ponajviše za najmlađe, ali i za sve njezine stanovnike kako bismo osigurali bolju i uspješniju kvalitetu života – rekao je Miletić.  

Na svečanoj sjednici dodijeljene su zahvalnice zaslužnim pojedincima, a Povelja Općine Popovac za poseban doprinos i pomoć u razvoju Općine uručena je saborskoj zastupnici Nataši Tramišak.  -Zahvaljujem se na dodjeli Povelje i zaista je velika čast dobiti ovakvo priznanje mještana, njihovog Općinskog vijeća i načelnika za dobru suradnju koju smo imali pri realizaciji projekata. Čestitam svima Dan Općine sa željom da nastave uspješno realizirati sve one projekte koji poboljšavaju kvalitetu života mještanima, od prometne, društvene, obrazovne i gospodarske infrastrukture te svega onoga što znači za razvoj Općine Popovac- zaključila je Tramišak.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=792#sigProIda50aaaf67e

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić odao počast žrtvama II. Sv. rata i poraća u Bosanskoj Posavini

Na samom kraju Drugog svjetskog rata, počevši od 19. travnja 1945., partizanske jedinice u Posavini izvele su “Operaciju Vlaška Mala”, poznatiju pod imenom Bitka za Odžak.

Cilj joj je bio skršiti posljednji otpor preostalih lokalnih hrvatskih snaga koje se nisu htjele povući prema zapadu i odbijale predaju te nastavljale pružati žestok otpor znatno jačim i brojnijim partizanskim jedinicama sve do 25. svibnja 1945. godine. U tim borbama i masakru nad lokalnim stanovništvom nakon okončanja sukoba, partizani su pobili najveći broj od 3411 ovdašnjih Hrvata, stradalih tijekom Drugog svjetskog rata.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić sudjelovao je jučer (subota 25.svibnja) na komemoraciji koja se pod nazivom Dani sjećanja odvija u mjestu Posavska Mahala kraj Odžaka i odao počast nevinim žrtvama hrvatskog naroda. Komemoraciji su nazočili brojni dužnosnici i gosti iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske, Zdravka Bušić, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, Dragan Čović, predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH, izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra obrane general Željko Živanović, Željana Zovko, članica Europskog parlamenta, veleposlanik Republike Hrvatske u BiH Ivan Sabolić, generalni konzuli RH u BiH, Đuro Topić, predsjednik Vlade Posavske Županije, gradonačelnici i načelnici okolnih gradova i općina.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=792#sigProId988785028d
 

Danas (nedjelja, 25.svibnja) je u mjestu Garevac na području Općine Modriča, obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, uz druge visoke goste, odao počast poginulim pripadnicima . brigade HVO Modriča, nakon čega je sudjelovao u komemoraciji kojom su se stanovnici Posavine prisjetili zločina što su ih počinile partizanske jedinice netom nakon završetka II. Svjetskog rata u mjestu Garevac i okolnim šumama. Sveta misa zadušnica održana je na lokacij Burića štala gdje je između 23 -28. svibnja 1945. godine bilo zatočeno više od 500 osoba odakle su zatočenike partizani noću odvodili na obalu rijeke Bosne i druga stratišta te ih nemilosrdno poubijali. Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić polaganjem vijenca i paljenjem scvijeće odao je počast nevinim žrtvama partizanskog terora i na lokaciji Maksimuša u garevačkoj šumi gdje je svirep način ubijeno 139 osoba

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=792#sigProIdcea1496bd3

Nacionalne manjine su bogatstvo Osječko-baranjske županije

Svake godine posljednje subote u svibnju obilježava se Dan nacionalnih manjina Osječko-baranjske županije, a ovogodišnji je obilježen danas (25. svibnja 2024. godine) svečanom sjednicom Savjeta za nacionalne manjine OBŽ koja se održala u Velikoj vijećnici Skupštine Osječko-baranjske županije u Osijeku. Svečanost obilježavanja nastavljena je na Trgu slobode na kojem je upriličen kulturno-umjetnički program, a uz predstavnike nacionalnih manjina koje sudjeluju u radu Savjeta, nazočili su joj veleposlanica Republike Slovačke u RH Nj. E. Hana Kovačova, izvanredni i opunomoćeni veleposlanik Republike Sjeverne Makedonije u RH Nj. E. Milaim Fetai, konzuli, saborski zastupnici Goran Ivanović, Dragana Jeckov i Robert Jankovics te drugi uzvanici. Okupljenima se obratio i zamjenik župana Josip Miletić, ujedno predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Osječko-baranjske županije.

- Dan nacionalnih manjina nešto je na što smo posebno ponosni. Drago mi je da ovom prilikom mogu istaknuti kako 22 manjine, koliko ih ima u našoj županiji, odlično surađuju, a sve odluke na Savjetima donesene su jednoglasno. U radu Savjeta prijateljski raspravljamo i donosimo odluke s puno razumijevanja, tolerancije i suradnje, a u tom duhu Osječko-baranjska županija prošle godine je povećala izdvajanja za nacionalne manjine za 20%. Tim putem suradnje nastavit ćemo i u budućnosti - kazao je Miletić.

Predsjednica Koordinacije nacionalnih manjina u Osječko-baranjskoj županiji Ana Kanđera Legčević istaknula je kako se unutar Koordinacije najviše ponose povezanošću i otpornošću nacionalnih manjina, a pohvalila je i otvorenu i iznimno kvalitetnu suradnju s Osječko-baranjskom županijom.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=792#sigProId30f8b2a87a

Partnerstvo Županije i HAPIH-a u razvoju proizvodnje voća i povrća

Obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić i ravnateljica Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) doc. dr. sc. Darja Sokolić danas (24. svibnja 2024. godine) su potpisali Sporazum o poslovnoj suradnji između Županije i HAPIH-a. Sporazum predstavlja temelj za napredak suradnje, i to u vezi razvoja proizvodnje voća i povrća na području istočne Hrvatske. Kroz transfer znanja očekuje se unapređenje uzgoja voća i povrća, razvoj tehnologija i novih proizvoda, a time i povećanje dodane vrijednosti gotovih proizvoda i otvaranje novih radnih mjesta.

- Odlična suradnja Županije i HAPIH-a ovim je sporazumom produbljena i donijet će niz benefita u poljoprivrednoj proizvodnji. Poljoprivreda je najvažnija gospodarska grana na području Osječko baranjske županije, koja ulaže velike napore za poticanje poljoprivrede, osobito za poticanje mladih na poljoprivrednu proizvodnju. Naša županija s najviše obrađenih površina u Hrvatskoj, najvećom proizvodnjom mlijeka i mesa zaslužuje ovakav sporazum i iskorak u proizvodnji voća i povrća, pa će HAPIH raditi na istraživanju novih sorti voća i povrća, ispitivanjima tla i razvoju novih tehnologija. Svjesni smo klimatskih promjena koje i na terenu traže određene promjene te je upravo zato važan znanstveni i stručni pristup koji će omogućiti HAPIH, a zajedno ćemo stvoriti bolje preduvjete za sve koji se bave ili se žele baviti proizvodnjom voća i povrća - rekao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Ravnateljica HAPIH-a Darja Sokolić naglasila je kako je Sporazum zapravo nadogradnja vrlo uspješne i dugogodišnje suradnje HAPIH-a i Osječko-baranjske županije, a sada se nastavlja kroz unaprjeđenje proizvodnje voća i povrća. -

- Naša uloga u sustavu je pomoći poljoprivrednicima u unaprjeđenju proizvodnje, povećanju produktivnosti i samodostatnosti kao i iniciranje poticanje novih poljoprivrednika da se uključe u proizvodnju, a upravo kroz transfer znanja i aktivnosti koje ćemo provoditi. Sada imamo i Regionalni distribucijski centar OBŽ-a za voće i povrće koji je već podigao značaj i mogućnost pozicioniranja naših proizvođača voća i povrća na tržištu, a kroz cijeli niz aktivnosti to ćemo podići na još višu razinu. U kratkom razdoblju planiramo dizanje eksperimentalnih nasada te kroz konkretne i znanstveno utemeljene aktivnosti i agrotehničke mjere unaprijediti postojeću proizvodnju. Isto tako želimo dati mogućnost mladim poljoprivrednicima da se zainteresiraju za ovu proizvodnju i da ih kroz te aktivnosti uključimo i animiramo da se proizvodnja podigne na višu razinu, osobito s obzirom da je kapacitet i potencijal ove županije jako velik po tom pitanju - kazala je ravnateljica Sokolić.

Dodala je da HAPIH priprema priručnik s pregledom sortimenta jabuka, koji će izaći krajem ove godine, a u kojem će biti fenološki opisano 270 sorti jabuka. Priručnik će biti dostupan proizvođačima koji će se moći uključiti i u eksperimentalni dio aktivnosti. HAPIH je od kraja prošle godine postao i znanstvena institucija, što im omogućava prijave na različite europske fondove i grantove te će veći dio aktivnosti financirati upravo iz europskih sredstava i tako rasteretili proračun.

- Ovo je temeljni sporazum između HAPIH-a i Osječko baranjske županije koji će se zasnivati na nizu podizanju trajnih nasada kontinentalnog voća i povrća, ispitivanju kvalitete i kvantiteta proizvoda, uskladištenja, primjeni novih tehnologija, utjecaju klimatskih promjena i, ono što je najbitnije, transferu znanja. U to ćemo uključiti i Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće te i u tom dijelu transfer znanja prema proizvođačima te poticanje proizvođača kako bi se odvažili za proizvodnju voća i povrća. Županija između ostalog financira podizanje i rekonstrukciju intenzivnih nasada jabuka, podizanje i rekonstrukciju ekstenzivnih nasada u voćarstvu te podizanje plastenika i staklenika za uzgoj povrća i voća - istaknuo je Romeo Jukić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj OBŽ.

- Sporazum je dodatni element vrlo kvalitetne i uspješne suradnje HAPIH-a i Osječko-baranjske županije. Zadaća nas kao stručne agencije i stručnog tijela koje podržava Ministarstvo poljoprivrede je pružiti stručnu podršku našim proizvođačima. Svjedoci smo uznapredovalih klimatskih promjena što rezultira činjenicom da se biljne vrste, pa tako i voće i povrće, teško prilagođavaju na ovakve ekstremne vremenske prilike. Stoga je neophodno znanstvenim pristupom i istraživanjima prilagoditi tehnologiju jer ovakve promjene rezultiraju skraćivanjem vegetacije. Iz tog razloga, temeljem ovog sporazuma kroz pokusni nasad istraživat ćemo i nove sorte i prilagođenost postojećih, dakle adaptibilnost postojećih sorata, razvijati tehnologije i sve to transferirati proizvođačima u cilju povećanja proizvodnje. Upravo povećanje proizvodnje je potrebno ovoj županiji koja sada ima tržišnu i logističku distribucijsku osnovu kroz logističko-distribucijski centar, tako da postoji potreba i mogućnost da se novi proizvođači uključuju u ovu proizvodnju - rekao je zamjenik ravnateljice HAPIH-a Krunoslav Karalić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=792#sigProId78cea26b39