Vijesti

Održana sjednica Partnerskog vijeća Osječko-baranjske županije

Pod predsjedanjem zamjenika župana Josipa Miletića danas (4. ožujka 2024. godine) održana je 9. sjednica Partnerskog vijeća Osječko-baranjske županije, savjetodavnog tijela za potrebe pripreme i praćenja provedbe planskih dokumenta politike regionalnoga razvoja, a s ciljem utvrđivanja zajedničkih prioriteta na razini JP(R)S, predlaganja strateških projekata i obavljanja drugih poslova u skladu sa zakonom. Administrativne i stručne poslove za potrebe rada Partnerskog vijeća obavlja regionalni koordinator, Javna ustanova Županijska razvojna agencija OBŽ, čiji su predstavnici Denis Ćosić i Ivona Mendeš Levak predstavili sve točke dnevnog reda.

Članovi Partnerskog vijeća tako su razmatrali Izmjene i dopune Provedbenog programa Osječko-baranjske županije za mandatno razdoblje 2021.-2025. godine, Godišnje izvješće o provedbi Provedbenog programa Osječko-baranjske županije za mandatno razdoblje 2021.-2025. godine (1. siječnja - 31. prosinca 2023. godine), Izvješće o provedbi Strategije za savjetovanje u okviru postupka izrade Plana razvoja za razdoblje do 2027. godine, Izvješće o provedbi Komunikacijske strategije za postupak izrade i provedbe Plana razvoja za razdoblje do 2027. godine u razdoblju od studenog 2020. do prosinca 2022. godine te Godišnje izvješće o provedbi Plana razvoja za razdoblje do 2027. godine u 2023. godini.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=900#sigProIdf9384a75b1

Strizivojna - prvo digitalno selo u Hrvatskoj!

Svečanim predstavljanjem projekta u prostorijama Općine Strizivojna danas (4. ožujka 2024. godine) Strizivojna je i službeno postala prvo digitalno selo u Hrvatskoj. Riječ je o jedinstvenom projektu čiji je nositelj Poslovni dnevnik, a partneri su Osječko-baranjska županija, Općina Strizivojna te tvrtke Digital Agro i InfoDom - Centar kompetencija za osnaživanje prehrambene industrije ruralnih područja. Projekt se uz podršku Ministarstva poljoprivrede provodi godinu dana i u potpuno je besplatan za poljoprivrednike kojima će kroz edukacije i druge aktivnosti omogućiti usvajanje novina u preciznoj poljoprivredi.

Uz poljoprivrednike i druge zainteresirane stanovnike Općine Strizivojna, na početnom predstavljanju projekta sudjelovali su ministrica poljoprivrede Marija Vučković, obnašatelj dužnosti župana OBŽ Mato Lukić, načelnik Općine Strizivojna Josip Jakobović, Domagoj Mikulić, držani tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU, direktorica Večernjeg lista d.o.o. Ivana Krajinović, direktor tvrtke Digital Agro Igor Frljužec i osnivač InfoDom Grupe Slavko Vidović, gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić i drugi gosti.

Nakon predstavljanja projekta održana je panel diskusija na kojoj se s nazočnim poljoprivrednicima nastojalo dodatno identificirati trenutačno stanje poljoprivredne proizvodnje u Općini Strizivojna, a razgovaralo se i o perspektivama i doprinosu dionika uključenih u projekt, odnosno što poljoprivrednici trebaju činiti da bi osuvremenili svoju proizvodnju.

Direktorica Večernjeg lista Ivana Krajinović istaknula je kako Poslovni dnevnik, kao vodeći poslovni medij u Hrvatskoj, ove godine puni 20 godina poslovanja. - Znajući sve podatke o poljoprivredi za Osječko-baranjsku županiju, bilo je prirodno javiti im se i aktivirati sve sudionike javnog sektora kako bi zajedničkim radom pokrenuli prvi takav projekt u Hrvatskoj. Želja nam je primjere dobre prakse „Digitalnog sela“ i uz praćenje tijekom tri godine, uvesti i u druga sela u Hrvatskoj te pokretati inicijative koje za cilj imaju sprječavanje daljnje depopulacije ruralnih područja - rekla je Krajinović.

- Smatram da su poljoprivrednici i do sada koristili veliki broj digitalnih alata i sredstava, a želimo ih potaknuti da još više koriste sredstva koja su im sada na dohvat ruke. Projekt je značajan za novi iskorak u povećanju kvalitete proizvodnje, ali i da se zadrže mladi u Strizivojni - poručio je Josip Jakobović, načelnik Općine Strizivojna.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić izrazio je zadovoljstvo i zahvalio Poslovnom dnevniku i Večernjem listu što su predložili da upravo Osječko-baranjska županija krene u projekt prvog digitalnog sela u Hrvatskoj.

- S ponosom smo prihvatili ponudu za partnerstvo te predložili Općinu Strizivojna koja na svom području ima dosta mladih poljoprivrednika. Kao što je poznato, ulaskom Hrvatske u Europsku uniju postali smo dio europske poljoprivredne politike, a EU kao i Hrvatska posebnu pozornost daju mladim poljoprivrednicima. Projekt će im donijeti puno benefita, neki od njih već koriste alate moderne tehnologije, a ovo će biti i prilika za dodatni razvoj poljoprivrede na još višoj razini u smjeru koji zagovaraju EU i Osječko-baranjska županija - kazao je Lukić.

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković naglasila je da je Strizivojna općina koja želi unapređenje poljoprivrede i svog cjelokupnog prostora te inicira i različite projekte koji pomažu u sveobuhvatnoj digitalizaciji.

- Projekt „Digitalno selo“ je imao podršku Osječko-baranjske županije čime je zavrijedio podršku Ministarstva poljoprivrede. Da bi se bilo koji projekt razvijao potrebno je imati resurse, a Općina Strizivojna ih ima. Naime, na ovom je području registrirano oko 130 poljoprivrednika, od kojih je nešto više od 20 mladih, dok je prosjek mladih poljoprivrednika u Osječko-baranjskoj županiji veći od nacionalnog prosjeka (14,4%) te iznosi 19,7%. Time se OBŽ nalazi među prve tri županije u Hrvatskoj kada je riječ o udjelu mladih poljoprivrednika u ukupnom broju poljoprivrednika, a poznato je da su mladi poduzetniji, inovativniji i kreativniji. Ono što posebno veseli je činjenica da u svim segmentima stočarstva imamo veći broj grla nego što smo imali prije godinu ili dvije dana. Tako je broj goveda nešto veći od 2.000, a bio je oko 1.700 grla, dok je broj posjednika svinja, vjerojatno i uslijed aktivnosti suzbijanja afričke svinjske kuge, dvostruko veći u odnosu na 1. siječnja 2023. godine, dok je broj držatelja čak i trostruk – rekla je Vučković i dodala kako je konferencija prilika za istaknuti što radi Ministarstvo u okviru NPOO-a kako bi poboljšali, ubrzali i digitalizirali javne usluge.  

Osnivač InfoDom Grupe Slavko Vidović je naglasio da je, uz ulogu medija u provedbi poljoprivredne politike, važna i uloga znanstvene zajednice i gospodarskih subjekata koji djeluju na području ICT-a.

- Cilj nam je u ovom projektu informirati poljoprivrednike o dostupnim tehnološkim rješenjima te im pružiti svoje znanje i iskustvo, ali i identificirati njihove potrebe na terenu - poručio je Igor Frljužec, direktor tvrtke Digital Agro.

Gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić pohvalio je odvažnost Općine Strizivojna na čelu s načelnikom Jakobovićem da se uključe u moderno i relativno nepoznato za manje ruralne sredine. - I ovaj projekt će doprinijeti tomu da ljudi ostaju na ruralnim prostorima, što je apsolutno u skladu s politikama EU i RH, pa neka ovaj projekt bude vodilja i drugim „malim općinama“ da se odvaže u ruralnim tradicionalnim sredinama uvoditi novo i moderno - kazao je Mandarić.

Primjer korištenja novih tehnologija prikazan je na OPG-u Degmečić, gdje se obrađuje 130 hektara poljoprivrednih površina, a uz ratarstvo bave se i stočarstvom (tovom bikova). Nikola kaže da su primjenom navigacije i drugih novih tehnologija dobili na brzini i kvaliteti posla, kao i racionaliziranje ulaganja i uštede gnojiva i drugog materijala.

- U poljoprivredi radim s ocem i obojica se odlično snalazimo, a sada imamo i tehnološku pomoć u vidu drona zahvaljujući kojem su mnoge operacije znatno olakšane. U budućnosti želimo nabaviti uređaj za satelitsko navođenje i upravljanje sekcijskim kontrolama jer smo svjesni da zahvaljujući tehnologiji možemo puno uštedjeti po pitanju materijala, umjetnog gnojiva, škropiva i fungicida. Dobar dio mojih vršnjaka također voli poljoprivredu i želi implementirati nova tehnološka rješenja u svoju proizvodnju, a i sam sam testirao traktore sa satelitskim navođenjem - pojasnio je Anton Degmečić dodavši kako mu se dron pokazao osobito korisnim u procjeni štete na usjevima nakon prošlogodišnjih olujnih nepogoda.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=900#sigProIdb9d50a699a

Susret domovinske i iseljene Hrvatske u Bad Homburgu

U prestižnoj kongresnoj dvorani Kurhaus u njemačkom Bad Homburgu, u subotu (2. ožujka 2024. godine) održana je Večernjakova domovnica koja je 18. godinu zaredom okupila domovinsku i iseljenu Hrvatsku, a čast da bude ovogodišnja županija partner pripala je Osječko-baranjskoj županiji. Svečanosti su uz obnašatelja dužnosti župana Matu Lukića, nazočili potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić, ujedno i izaslanik predsjednika Vlade RH, potpredsjednica Europske komisije za demografiju i demokraciju Dubravka Šuica, zamjenik državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH Dario Magdić, papinski nuncij u Berlinu, mons. Nikola Eterović, zastupnici u Europskom parlamentu Karlo Ressler i Sunčana Glavak, hrvatski veleposlanici u Njemačkoj i Austriji Gordan Bakota i Daniel Glunčić, predstavnici turističkih zajednica te ostali uvaženi gosti.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić istaknuo je kako Hrvatska i Njemačka imaju posebnu, neraskidivu vezu zbog čega mu je drago što je ovogodišnja županija partner Večernjakove domovnice upravo Osječko-baranjska županija. - Zahvaljujem organizatorima na pozivu i prilici da predstavimo svoje ljepote i potencijale. Prekrasno je vidjeti zajedništvo domovinske i iseljene Hrvatske, ljudi koji na najbolji način i uz puno ljubavi promoviraju hrvatski jezik, kulturu i identitet, u čemu im je Osječko-baranjska županija uvijek snažan oslonac i podrška. Ovo je također prilika da ih sve pozovemo u našu županiju, u koju nam svaki posjetitelj dođe kao gost, a ode kao prijatelj, za što smo dobili potvrdu prošle godine kada smo proglašeni najsrdačnijom regijom u Europi. Prirodne ljepote, izvrsna eno i gastro ponuda te gostoljubivi domaćini razlog su što nam se gosti vraćaju iz godine u godinu – kazao je Lukić iskoristivši priliku da čestita svim laureatima na njihovom predanom radu u području sporta, kulture i društvenog djelovanja. Dodao je kako je snažno povezivanje s hrvatskim iseljeništvom započelo prije sedam godina kada je na čelu Županije bio trenutni potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić, a zahvaljujući velikom trudu u tom su razdoblju promijenjeni negativni trendovi i percepcija Slavonije i Baranje. Zato je, kaže, Osječko-baranjska županija ponovno mjesto u koje s razlogom možemo pozvati sve Hrvate izvan domovine.

Potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić naglasio je kako su iseljenici dodana vrijednost zajednice u kojoj žive, mnogi od njih i više desetljeća. – To su ljudi koji su, gdje god da su došli, dokazali svoju vrijednost i kvalitetu, poštujući pri tome zakone i običaje zemlje domaćina. Oni pronose glas o Hrvatskoj i našem narodu na najbolji mogući način. Zbog toga je i poruka ovog susreta da Hrvati diljem svijeta moraju ostati povezani s domovinskom Hrvatskom, jednako kao što i Hrvatska mora osnaživati svoj odnos s njima. Oni su najbolji ambasadori naše zemlje koji su svoju ljubav prema domovini dokazali i 90-ih godina tijekom borbe za neovisnost RH, a sada isto čine u gospodarskom i diplomatskom smislu – rekao je ministar Anušić.

Zamjenik državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH Dario Magdić istaknuo je kako je povezanost Republike Hrvatske i Hrvata u iseljeništvu ključna je ne samo za gospodarski, nego i demografski rast i razvoj naše domovine. - Bez obzira u kojem dijelu svijeta živjeli, Hrvati su se oduvijek udruživali, okupljali i održavali snažnu vezu s domovinom. Udruge Hrvata i pojedinci diljem svijeta kroz različite projekte i aktivnosti, kroz našu dugogodišnju povijest pridonosili su društvenom, ekonomskom i općem razvoju Hrvatske i utkali sebe u današnju neovisnu, suverenu, modernu i uspješnu Republiku Hrvatsku, a večeras vidimo da je tako i dan, danas; i stoga posebno zahvaljujem svima vama koji vrijedno i neumorno čuvate naše vrijednosti i održavate veze s Domovinom. Naša Vlada, i Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske svesrdno pružaju i nastavit će pružati snažnu podršku Svima koji djeluju na promicanju hrvatskog kulturnog zajedništva, Hrvata i Hrvatske – kazao je Magdić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=900#sigProIdd3ecb871d8

Tijekom svečanosti obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić susreo se i s direktorom HTZ-ovog predstavništva u Frankfurtu Romeom Draghicchiom te članom Savjeta Vlade Republike Hrvatske za Hrvate izvan Republike Hrvatske Goranom Strnišom s kojima je razgovarao o budućim turističkim projektima za dodatnu promociju Osječko-baranjske županije. Naglašeno je pri tome kako Osječko-baranjska županija ima ogroman potencijal postati predvodnik kontinentalnog turizma Hrvatske, nudeći kvalitetan sadržaj tijekom cijele godine.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=900#sigProId781732ee7e

Centar za autizam već pet godina korisnicima pruža vrhunsku uslugu

Centar za autizam čiji je osnivač Osječko-baranjska županija danas slavi peti rođendan. Tim povodom, a u suradnji s Gradom Osijekom, danas (1. ožujka 2024. godine) prije podne je pred Kliničkim bolničkim centrom Osijek postavljena prva komunikacijska ploča za djecu i odrasle s poremećajem iz spektra autizma.

Obilježavanje pet godina djelovanja ove respektabilne ustanove nastavljeno je i u prostorijama Centra za autizam čemu su nazočili zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić i pročelnica za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš- Kul.

- Drago mi je što već godinama ovako kvalitetno rade i ono što je važno da uspješno motiviraju djecu da pokažu sve svoje talente bez obzira na poteškoće s kojima se susreću. Posebna pohvala svim djelatnicima Centra za autizma kao i roditeljima na suradnji koja donosi sve bolje rezultate – rekao je Josip Miletić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije.

Suradnjom nastavnika, roditelja i lokalne zajednice Centar za autizam svakom djetetu s poremećajem iz autističkog spektra omogućuje razvoj u sredini u kojoj će se osjećati prihvaćeno, voljeno, sigurno i zadovoljno. Cilj je kreirati sredinu koja će djelovati poticajno na razvoj svih djetetovih potencijala, u kojoj će se voditi briga o djetetovim specifičnostima kao pojedinca i gdje će ga se osposobljavati za samostalan i odgovoran život.

U centru se provode predškolski program, posebni program uz individualizirane postupke, posebni program za stjecanje kompetencija u aktivnostima svakodnevnog života i rada uz individualizirane postupke i produženi stručni postupak.

U ovoj školskoj godini bilježi 60 učenika raspoređenih u 19 odjela i 10 polaznika ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja raspoređenih u 3 vrtićke skupine.

- S neposrednim odgojno-obrazovnim i rehabilitacijskim radom počeli smo u ožujku 2019. godine, u ovih pet godina smo se razvili u ustanovu respektabilnog predznaka s posebnim programom. U samom radu ustanove imamo značajnu podršku i Garda Osijeka i našeg osnivača Osječko-baranjske županije. Uz današnju obljetnicu, obilježavamo i nacionalni dan edukacijskih rehabilitatora pa ću iskoristiti priliku i čestita im na tomu, a mi nastavljam o raditi i na najbolji mogući način pružati usluge našim korisnicima – rekao je Vladimir Bjelobrk, ravnatelj Centra za autizam.

Osječko-baranjska županija pruža sustavnu potporu Centru za autizam u obavljanju svojih djelatnosti, osigurava materijalna sredstva i prostorno-materijalne uvjete kako bi Centar i dalje bio primjerom dobre prakse, ne samo na nacionalnoj razini već i regionalnoj. Prije nekoliko dana potpisan je i ugovor o izradi projektne dokumentacije za preuređenje građevine javne i društvene namjene Centra za autizam Osijek  vrijedan 104.375,00 eura. Potpisivanjem ugovora i osobito predstojećom izradom projektne dokumentacije Osječko-baranjske županija čini značajan korak u skrbi za osobe s autizmom, osobito u vezi osiguranja sustavne podrške osobama s poremećajima iz autističnog spektra nakon njihova školovanja, odnosno nakon 21. godine života.

Na inicijativu roditelja iz udruge Dar odlučili smo se za proširenje usluge, a u planu je objekt u Čevapovićevoj ulici, koji danas nije primjeren za provođenje tih usluga, preurediti i opremiti u svrhu pružanja socijalnih usluga psihosocijalne podrške, rane razvojne podrške i poludnevnog boravka.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=900#sigProId8d5cec387c

Korištenjem novih tehnologija sustav civilne zaštite osigurava još veću sigurnost građana i u kriznim situacijama

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana civilne zaštite i Dana civilne zaštite u RH, Ravnateljstvo civilne zaštite i Osječko baranjska županija danas (29. veljače 2024. godine) organizirali su Okrugli stol na temu "Civilna zaštita i nove tehnologije - nove sposobnosti". Uz predstavnike organizatora i operativnih snaga civilne zaštite, na skupu su sudjelovali predstavnici akademske zajednice, državnih institucija, općina i gradova te tvrtki s područja Osječko-baranjske županije.

- Svjedoci smo velikih društvenih promjena. Dolaskom informatizacije i robotizacije mijenja se cijeli svijet, pa je tako i u poslovima civilne zaštite koji postaju sve zahtjevniji, pogotovo zbog nastalih klimatskih promjena. Uvodimo nove tehnologije kao što su roboti, bespilotne letjelice, dronovi, amfibije, sonari za pretraživanje u vodi i pod vodom, pa ćemo danas prikazati sposobnosti operativnih snaga sustava civilne zaštite, vidjeti u kom pravcu se kreću i pozicioniraju tvrtke na hrvatskom tržištu te kako sustav obrazovanja u RH prati sustav civilne zaštite - uvodno je kazao pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Osijek Zvonko Grgec.

Sudionike Okruglog stola pozdravio je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić. Podržao je ovakav oblik stručnog raspravljanja i educiranja, a pripadnicima operativnih snaga civilne zaštite Osječko-baranjske županije zahvalio je na pravovremenom, znalačkom i odlučnom djelovanju u svim kriznim situacijama u proteklih nekoliko godina. Naravno, svima je čestitao Međunarodni dan civilne zaštite i Dan civilne zaštite u RH.

- Naziv okruglog stola „Nove tehnologije - nove sposobnosti“ mogao bi ujedno biti zaključak ovog stručnog savjetovanja. Naime, značaj novih tehnologija je izuzetno velik u današnjem svijetu, naravno ako su pozitivno usmjerene. Nažalost, imamo puno primjera njihove negativne usmjerenosti, što se može vidjeti i na prostoru Europe gdje se nove tehnologije koriste i u ratnim događanjima velikom dijelom za uništavanje infrastrukture, ali što je najgore i za uništavanje ljudskih života. Međutim, posvetimo se danas pozitivnom dijelu. Za odgovor što tehnologija može učiniti i kako može pomoći sugrađanima te sustavu i pripadnicima civilne zaštite dovoljno je prisjetiti se nedavnog požara u tvrtki Drava International, kada se, između ostalog, pokazalo kako robot može pomoći gašenje požara. Njegovim djelovanjem spriječena još veća katastrofa, naravno uz angažiranje vatrogasaca i ostalih resursa, a korišteni su i dronovi i informatički sustav civilne zaštite da bi imali kompletan pregled. Moram spomenuti i da smo upravo uz pomoć tehnologije prošle godine mogli pratiti i kontrolirati dolazak vodenog vala na područje naše županije i na taj način pravovremeno djelovati, ojačavati nasipe i provoditi ostale aktivnosti. Zahvaljujući i ljudima i tehnologiji uspjeli smo prevenirati puno veće posljedice - kazao je Lukić.

Posebno je naglasio da bi sva tehnologija koja se koristi u kriznim situacijama, kao i njihovoj prevenciji, bila uzaludna bez ljudske ruke i znanja. - Zato su i ovaj okrugli stol i sve edukacije dobrodošli radi što boljeg upravljanja modernim tehnologijama. Osječko-baranjska županija će naravno uvijek stajati uz takve aktivnosti - istaknuo je župan.

- Osim tehnike i standardnog funkcioniranja sustava, u svim kriznim situacijama potrebna je i dobra organizacija cijelog sustava. U tim trenucima nema vremena za puno dogovaranja nego se mora odmah i odlučno djelovati. Stoga još jednom izražavam zadovoljstvo svime što radi sustav civilne zaštite, a čiji je cilj prije svega da se stanovnicima Osječko-baranjske županije pruža sigurnost, što se unazad nekoliko godina potvrdilo u svim kriznim situacijama - poručio je Lukić.

Pohvalio je projekt izgradnje i opremanja Regionalnog centra civilne zaštite Osijek u Bizovcu, koji će uz razvoj nove tehnologije, okupiti sve segmente civilne zaštite na jednom mjestu te gdje će se održavati i edukacije i druge aktivnosti potrebne da bi sustav još bolje funkcionirao.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=900#sigProIdd004210ea6

Upitnik o navikama i potrebama mladih u Osječko-baranjskoj županiji

Osječko-baranjska županija, u partnerstvu s udrugama DKolektiv - Organizacija za društveni razvoj i PRONI Centar za socijalno podučavanje, provodi projekt pod nazivom „Mladi u fokusu: Regionalni program za mlade Osječko-baranjske županije“.

Jedna od projektnih aktivnosti je istraživanje kroz koje želimo saznati stavove, mišljenja i sugestije o temama koje su relevantne za mlade u našoj županiji. Upitnik je namijenjen općoj populaciji mladih (od 15 do 30 godina) s područja Osječko-baranjske županije te je u potpunosti anoniman i dobrovoljan, a za njegovo ispunjavanje je potrebno 12-ak minuta.

Pozivamo vas da popunite i potaknete druge da popune upitnik kako bismo dobili što relevantnije rezultate koje ćemo moći koristiti u svrhu osmišljavanja Programa za mlade na razini Osječko-baranjske županije. Rok za popunjavanje upitnika je do 20. ožujka 2024. godine.

Upitniku možete pristupiti putem sljedeće poveznice: https://www.surveymonkey.com/r/LRQJ5PS

ili putem QR koda

qr code upitnik o navikama i potrebama mladih obz