Vijesti

Dani poslova HZZ-a sjajna prilika za poslovne susrete

U organizaciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje danas (8. veljače 2024. godine) su u Kulturnom centru u Osijeku održani „Dani poslova HZZ-a“ na kojima se predstavilo 18 tvrtki iz cijele Hrvatske i Osječko-baranjske županije.  Riječ je o aktivnostima kojima Hrvatski zavod za zapošljavanje nastoji direktno povezati poslodavce i nezaposlene osobe te omogućiti bolju usklađenost ponude i potražnje kroz jačanje partnerstva za zapošljavanje i na taj način doprinijeti razvoju hrvatskog gospodarstva. Dane poslova su uz ravnatelja HZZ-a Antu Lončara obišli zamjenik župana Josip Miletić i zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković.

- Osječko-baranjska županija godinama provodi različite programe poticanja zapošljavanja, od edukacija i seminara pa sve do prekvalifikacija, osobito za deficitarna zanimanja. Svjesni smo važnosti obrazovnog sustava u čitavom gospodarskom lancu zbog čega neprestano surađujemo s našim srednjim školama i fakultetima osječkog Sveučilišta kako bi učenici i studenti koji se ondje obrazuju stekli potrebna znanja i vještine neophodne za današnje tržište rada. Inače, u Osječko-baranjskoj županiji trenutno bilježimo gotovo 93.000 zaposlenih, što je 1.737 osoba više nego 2022. godine te oko 14.000 nezaposlenih – istaknuo je zamjenik župana Josip Miletić.

Hrvatski zavod za zapošljavanje „Dane poslova“ organizira u sedam hrvatskih gradova, objasnio je ravnatelj Zavoda Ante Lončar i dodao da su ovim aktivnostima usmjereni prije svega k učenicima završnih razreda srednje škole, studentima i nezaposlenim osobama. Naglasio je da je trenutno u HZZ-u registrirano 118.000 nezaposlenih te da u posljednjih nekoliko godina bilježe snažan pad nezaposlenosti kao rezultat sve snažnijeg gospodarskog rasta u Hrvatskoj. I ove će godine, napominje, trebati velik broj osoba za rad tijekom turističke sezone na Jadranu, pri čemu će se okrenuti aktivaciji dugotrajno nezaposlenim osobama i ranjivim skupinama. Zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković istaknula je kako u gradu Osijeku također bilježe rekordnu zaposlenost te rekordno nisku nezaposlenost pri čemu se prosječna nezaposlenost smanjivala za punih 1%. Dodala je da su ovakvi sajmovi idealna prilika za povezivanje poslodavaca iz cijele Hrvatske s osobama različitog profila koje su u potrazi za poslom.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=924#sigProId3002a65dbe

U hitnim slučajevima čak 89 % građana biralo bi 112

Dan jedinstvenog europskog broja za žurne službe 112 u Republici Hrvatskoj i 19. godišnjica djelovanja Centra 112 u RH obilježeni su danas (8. veljače 2024. godine) prigodnim programom u Osijeku. Ispred i u poslovnim prostorijama Područnog ureda civilne zaštite Osijek održan je program pod nazivom „Dan otvorenih vrata Centra 112“, koji su obišli učenici osječkih osnovnih škola Vladimira Becića i Svete Ane, a na Trgu Ante Starčevića upriličeno je svečano podizanje zastave s logotipom 112.

- Broj 112 je u 19 godina svog postojanja stekao povjerenje hrvatskih građana jer bi, prema istraživanju Europske komisije, čak 89 % njih biralo taj broj ako im je potrebna pomoć neke hitne službe. To je visoko iznad prosjeka Europske unije, u kojoj bi jedinstveni broj za slučaj opasnosti zvalo 74 % građana. Taj podatak nam govori da građani vjeruju sustavu civilne zaštite u trenutcima velikih nesreća, kojih nažalost, nije nedostajalo u posljednjih nekoliko godina na području Osječko-baranjske županije. Zbog toga mi je drago da će ovih dana na središnjem osječkom trgu biti izvješena zastava jedinstvenog broja 112 i Ravnateljstva civilne zaštite, kao podsjetnik na sve ono što su pripadnici sustava civilne zaštite učinili za stanovnike naše županije - rekao je Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije.

Pročelnik PUCZ Osijek Zvonko Grgec istaknuo je da je Centar 112 u Osijeku tijekom 2023. godine zaprimio oko 75.000 poziva građana, a prema župnim službama Centar je uputio još 45.000 poziva, što je ukupno oko 4.000 sati vođenih razgovora. Ti pozivi odnose se na oko 35.000 događaja, najviše na medicinske, zatim sigurnosne i složene gdje su morale intervenirati dvije ili više službi te više od 1.200 vatrogasnih događaja.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin čestitao je Dan jedinstvenog broja 112 i zahvalio svim pripadnicima sustava civilne zaštite na koordiniranom djelovanju. - To se pokazalo osobito važnim u posljednjih godinu dana kada smo imali nekoliko ugroza, poput velikog požara u krugu tvrtke Drava International gdje je do izražaja došla važnost složnog i uigranog djelovanja svih sastavnica sustava civilne zaštite. Tada smo zaista svjedočili koliko je velik taj sustav i osim policije, vatrogasaca i hitne pomoći, uključuje niz gradskih i privatnih tvrtki koje su također dale svoj nesebičan doprinos zaustavljanju i saniranju požarišta - kazao je Vulin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=924#sigProId9fe97e13cf

Stotine osnovnoškolaca na završnici državnog prvenstva školskih sportskih društava u gimnastici

Školski sportski savez Osječko-baranjske županije, danas (6. veljače 2024. godine) domaćin je Državnog prvenstva školskih sportskih društava Republike Hrvatske u gimnastici za djevojčice i dječake osnovnih škola. Na natjecanju koje se održava u Sokol centru u Osijeku okupili su se najuspješniji predstavnici iz 21 županije Republike Hrvatske, ukupno 33 ekipe (13 muških i 20 ženskih ekipa). Za tehničku organizaciju natjecanja pobrinulo se GD „Osijek-Žito“, a otvorenju su nazočili predsjednik Hrvatskog školskog sportskog saveza Zlatko Kraljević, državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta Josip Pavić, zamjenik župana Josip Miletić i drugi uzvanici.

- Gimnastika je jedan od bazičnih sportova koji pomaže daljnjem usmjeravanju mladih sportaša, zbog čega mi je drago da se djeca odazivaju na ovakva natjecanja i bruse svoj sportski duh. Inače, Osječko-baranjska županija jedna je od najbrojnijih sastavnica školskog sporta, sa 102 školska sportska društva, i ujedno domaćin završnice državnog prvenstva osnovnoškolaca u gimnastici - istaknuo je predsjednik Hrvatskog školskog sportskog saveza Zlatko Kraljević.

Zamjenik župana Josip Miletić naglasio je da su u godini kada je Osječko-baranjska županija Europska regija sporta, upravo mladi sportaši najbolji promotori poželjnih vrijednosti i kvaliteta koje se stvaraju zahvaljujući sportskom angažmanu.

- Naš ovogodišnji cilj, kada nosimo prestižnu titulu Europske regije sporta je približiti sport svima, zainteresirati ih i potaknuti na fizičku aktivnost i kretanje. Zbog toga mi je drago da takvo razmišljanje vidim već kod naših osnovnoškolaca koji su na ovo natjecanje došli iz cijele Hrvatske te će, siguran sam, biti dio naših budućih sportskih uspjeha - kazao je Miletić čestitavši organizatorima na izvrsnoj organizaciji državnog natjecanja.

Državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta Josip Pavić također je čestitao organizatorima i dodao da su ovakve priredbe zalog za budućnost i zdraviju naciju.

Osječko-baranjsku županiju na Državnom prvenstvu predstavljaju pobjednici županijskog natjecanja, a to su Školsko sportsko društvo SVETE ANE (OŠ Svete Ane iz Osijeka) i Školsko sportsko društvo FILIPOVIĆKA (OŠ Ivana Filipovića iz Osijeka) u konkurenciji djevojčica te Školsko sportsko društvo ŠOKADIJA (OŠ Drenje, Drenje) i Školsko sportsko društvo FILIPOVIĆKA (OŠ Ivana Filipovića iz Osijeka) u konkurenciji dječaka.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=924#sigProId4d17135c75

Nastupni posjet veleposlanika Republike Albanije u RH, Nj. E. Riza Poda

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić primio je danas (5. veljače 2024. godine) u nastupni posjet veleposlanika Republike Albanije u RH, Nj. E. Riza Poda, zajedno s počasnim konzulom Basrijem Halitijem. Na sastanku se razgovaralo o suradnji i povezivanju albanske županije Elbasan i Osječko-baranjske županije, međusobnom jačanju gospodarskih veza te primjerima dobre prakse kad je u pitanju povlačenje europskih sredstava.

- Izvijestio sam veleposlanika o suradnji s predstavnicima albanske nacionalne manjine koja je na zaista visokoj razini. Također, razgovarali smo o modelima i posebnim oblicima školovanja, konkretnije modelu C, za učenje albanskog jezika koji se na području naše županije provodi u četiri osnovne škole te okuplja 30-ak učenika. Ondje, osim što uče jezik, djeca imaju priliku sudjelovati u različitim manifestacijama, njegujući i na taj način svoju kulturu i nasljeđe. Što se tiče gospodarske suradnje, u vanjskotrgovinskom poslovanju s Albanijom tvrtke sa sjedištem u Osječko-baranjskoj županiji u 2022. godini ostvarile su ukupnu robnu razmjenu u vrijednosti od 1,74 milijuna eura, odnosno 8% više u odnosu na 2021. godinu. Veleposlanik je izrazio želju da Osječko-baranjska županija, zajedno s Gradom Osijekom bude gost u županiji Elbasan, na radnom sastanku prilikom kojeg bi im mogli prenijeti naša iskustva u povlačenju EU sredstava. Naime, naša je županija lider na tom području i sigurno možemo pomoći prenoseći vlastita iskustva s ove razine u pripremi za ulazak u Europsku uniju, putu na kojem se Republika Albanija trenutno nalazi. Osim toga, želja nam je da u radni posjet dođe i Hrvatska gospodarska komora Osječko-baranjske županije koja bi direktno povezala gospodarske aktivnosti ove dvije županije – kazao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Veleposlanik Republike Albanije u RH, Nj. E. Riza Poda naglasio je kako je cilj njegova posjeta ojačati gospodarsku i kulturnu suradnju između županije Elbasan i Osječko-baranjske županije. Zahvalio je Hrvatskoj na podršci i doprinosu koji je dala Albaniji na njezinom europskom putu te obnašatelju dužnosti župana Mati Lukiću na prijemu.

- Albanska nacionalna manjina u Hrvatskoj predstavlja snažan most između naših dviju zemalja ne samo u kulturološkom smislu, već i u području gospodarstva, politike i društvenog života. Albanci su se iskazali i tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj, a sada kada smo i mi na putu prema Europskoj uniji, cijenimo iskustva i dobre primjere iz Hrvatske i njezinih županija. Kako je i župan spomenuo, dogovorili smo vrlo brzo posjet našoj županiji Elbasan, tijekom kojeg ćemo potpisati sporazum kojim ćemo dodatno povezati naše dvije županije – rekao je veleposlanik Poda.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=924#sigProIdf00cd13550

Svečano obilježena 150. godišnjica Hrvatskog liječničkog zbora Podružnice Osijek

U Arheološkom muzeju u Osijeku danas (03. veljače 2024. godine) svečano je obilježena 150.obljetnica Hrvatskog liječničkog zbora – Podružnice Osijek. Svečanosti su nazočili izaslanik ministra zdravstva RH Gordan Žanić, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, gradonačelnik Donjeg Miholjca Goran Aladić, zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković, predsjednik Hrvatskog liječničkog zbora prof.dr.sc. Željko Krznarić, predsjednik HLZ-a Podružnice Osijek doc.dr.sc. Hrvoje Mihalj, izaslanik đakovačko osječkog nadbiskupa prof.dr.sc. Davor Vuković, rektor Sveučilišta J.J.Strossmayera u Osijeku prof.dr.sc. Vlado Guberac, ravnatelj KBC-a Osijek doc.dr.sc. Željko Zubčić, izaslanik Akademije medicinskih znanosti i dekan Medicinskog fakulteta Osijek, prof.dr.sc. Ivica Mihaljević, izaslanik dekana Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo prof.dr.sc. Branko Dmitrović te ostali uzvanici i gosti.

Hrvatski liječnički zbor - Podružnica Osijek udruga je doktora medicine i doktora stomatologije s područja istočne Hrvatske na čijem je čelu doc.dr.sc. Hrvoje Mihalj.

- Mi smo kao prvo „Družtvo slavonskih liečnika u Osieku“ osnovani 7.  veljače 1874. godine, a nakon nekoliko tjedana zbor liječnika osnovan je i u Zagrebu te smo se krajem godine ujedinili. Ponosni smo na činjenicu da smo prvo takvo društvo osnovano u Hrvatskoj kao i na to da je 1877. izdano prvo liječničko glasilo u Osijeku. Osijek ima dugu tradiciju liječništva i jedna je od najvažnijih i najtežih stvari u našemu poslu odnos prema pacijentima koji je najkompleksniji i u kojemu se najviše dajemo. Upravo zbog te odgovornosti i pritiska javnosti koji je stalan, s kolegama liječnicima moramo razmjenjivati mišljenja i imati dobre međusobne odnose – istaknuo je Mihalj.

U ime Hrvatskog liječničkog zbora nazočnima se obratio predsjednik HLZ-a prof.dr.sc. Željko Krznarić rekavši kako Hrvatski liječnički zbor ima 11.883 člana, 26 podružnica, više klubova i sekcija te 186 stručnih društava što govori o velikoj snazi hrvatskog liječništva.

-Posebno smo ponosni da je osječka podružnica HLZ-a ne samo jedna od najstarijih nego i jedna od najaktivnijih u Hrvatskoj. Zbog toga je Izvršni odbor HLZ-a na prošlotjednoj sjednici donio odluku da im se u prigodi 150. obljetnice dodijeli „Medalja Franjo Miličić“. Takvo priznanje bit će prvo koje je ikada dodijeljeno i nosi naziv po prvom predsjedniku Hrvatskog liječničkog zbora, a odličje će biti uručeno u studenom ove godine na posebnoj svečanosti u Zagrebu– istaknuo je Krznarić.

Čestitke na značajnoj obljetnici i zahvalu svim liječnicima uputio je i zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić.

-Osječko-baranjska županija osnivač je 5 zdravstvenih ustanova i sa svima imamo odličnu suradnju.    Posebno bih istaknuo vrijeme Domovinskoga rata i nedavne borbe s bolešću Covid-19 kada smo se zajedno s liječnicima i zdravstvenim osobljem borili za zdravlje svih stanovnika Osječko-baranjske županije, istoka Hrvatske, ali i cijele naše zemlje. KBC Osijek najveća je zdravstvena ustanova na našem području s kojom također izvrsno surađujemo. Iako nismo osnivači te ustanove, svake godine financijski pomažemo kako bismo osigurali što bolje uvjete rada svim našim liječnicima te bolju i dostupniju zdravstvenu zaštitu za sve naše pacijente – kazao je Lukić.

U ime grada Osijeka na značajnoj obljetnici čestitala je i zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković.

- Grad Osijek prati svaku suradnju s Hrvatskim liječničkim zborom Podružnicom Osijek jer je riječ o mjestu edukacije, pomoći, razumijevanja i razvoja medicinskih znanosti i struke, naših liječnika koji su okosnica našeg zdravstvenog sustava. Zajednički nam je cilj poboljšanje zdravstvenog sustava u Osijeku i pružanje što bolje medicinske usluge našim građanima – istaknula je Crnković.

U povodu 150. obljetnice osnivanja HLZ-a Podružnice Osijek za izniman doprinos i potporu dodijeljene su zahvalnice Osječko-baranjskoj županiji, Gradu Osijeku, KBC-u Osijek, Sveučilištu J.J.Strossmayera u Osijeku, dopisnom članu HAZU-a i počasnom predsjedniku HLZ-a Podružnice Osijek prof.emer. Antunu Tucaku, Hrvatskom liječničkom zboru, NZJZ-u Osječko-baranjske županije te Domu zdravlja Osječko-baranjske županije. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=924#sigProId72aefc63cb

"Željino sijelo" okupilo zaljubljenike u folklor, tradiciju i običaje Slavonije i Baranje

 U Studentskom centru u Osijeku danas (3.veljače 2024. godine) održano je tradicionalno "Željino sijelo". Manifestacija koja traje već 32 godine u organizaciji HKUD-a „Željezničar“ iz Osijeka i ove je godine okupila mnoštvo zaljubljenika u tradiciju i običaje Slavonije i Baranje. Uz goste iz cijele Hrvatske, ali i Bosne i Hercegovine, manifestaciji su nazočili i zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić te zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin.

Predsjednik HKUD-a „Željezničar“ Osijek Luka Slišković izrazio je zadovoljstvo što se na "Željinom sijelu" okupilo oko 400 gostiju u nadi da će ih iduće godine biti još više jer će to društvo slaviti 100 godina postojanja.

-HKUD „Željezničar“ Osijek trenutačno broji 130 članova, imamo tri plesne sekcije i jednu tamburašku. Nažalost, nedostaju nam najmlađi kako bismo osnovali i dječju sekciju te ih pozivamo da dođu i uključe se kako bi nastavili njegovati pjesme, plesove i običaje Slavonije i Baranje te cijele Hrvatske– kazao je Slišković.   

Njegovatelje i čuvare tradicijske kulture na Željinom sijelu pozdravio je i zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić poželjevši svim gostima dobrodošlicu u grad Osijek i Osječko-baranjsku županiju.

-Zahvaljujem se svima vama u HKUD-u „Željezničar“ koji je jedan od brendova grada Osijeka i Osječko-baranjske županije što njegujete našu tradiciju, čuvate naše običaje i prenosite ih na mlade naraštaje – istaknuo je Lukić.  

U ime grada Osijeka nazočnima se obratio i zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin poželjevši puno uspjeha u daljnjem radu uz poruku kako će im Grad Osijek i dalje biti podrška u očuvanju društva.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=924#sigProId361536501f