Vijesti

Koordinacijom županije, općina i gradova do rješenja

U Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku danas (30. siječnja 2024. godine) održan je prvi ovogodišnji sastanak župana s gradonačelnicima i načelnicima Osječko-baranjske županije. Na dnevnom redu bilo je pet tema značajnih za županiju u cjelini, ali i za svaku jedinicu lokalne samouprave. Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić uvodno je naglasio kako se koordinacijski sastanci organiziraju upravo zbog izravne razmjene informacija i razmatranja inicijativa, planova i ostalih tema, a odmah se može dogovoriti i način provođenja zaključaka, što je dakako u zajedničkom interesu i koristi ravnomjernom razvoju cijelog područja županije.

- Danas imamo zaista aktualne teme na dnevnom redu, a sastanak otvaramo raspravom o prijevozu onkoloških bolesnika. Inicijativa je proizašla sa sjednice Županijske skupštine, a sada ćemo vidjeti na koji način možemo provesti ovaj pilot projekt i tako olakšati liječenje onkološkim pacijentima - rekao je Mato Lukić.

Uvodno izlaganje o mogućnostima organiziranja i sufinanciranja prijevoza onkoloških pacijenata na terapije u suradnji Županije s jedinicama lokalne samouprave podnijela je pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje OBŽ Sarafina Zelić-Kos. Podsjetila je da je na 25. sjednici Skupštine Osječko-baranjske županije vijećnik Samir Haj-Barakat podnio inicijativu za pokretanje projekta „Besplatni prijevoz onkoloških pacijenata“. Projektom se želi olakšati liječenje onkološkim pacijentima koji žive na području Županije, i to osiguravanjem besplatnog prijevoza od njihovog kućnog ulaza do ulaza u Zavod za onkologiju KBC-a Osijek, kao i povratak kući nakon terapije.

- Osječko-baranjska županija pozdravlja i podržava ovu inicijativu kojom bi se unaprijedila skrb za onkološke bolesnike i značajno unaprijedila njihova kvaliteta života. Stoga smo organizirali nekoliko sastanaka ne navedenu temu sa dionicima koji su uključeni u organiziranje zdravstvene zaštite na području županije, pri čemu nam se raspisivanje javnog poziva za jedinice lokalne samouprave na našem području nametnuo kao najučinkovitiji i najprikladniji način provedbe ovog projekta. Naime, općine i gradovi najbolje poznaju specifičnosti svog područja te su najkompetentniji za osmišljavanje projekta i njegovu provedbu na svom području, a kojim bi se prijavili na javni poziv.  Vjerujemo kako će jedinice lokalne samouprave prepoznati važnost ovog pilota projekta koji, prije svega kroz jednu humanu dimenziju, značajno utječe na kvalitetu života ove vrlo osjetljive skupine stanovnika naše županije - kazala je pročelnica Sarafina Zelić-Kos.

Nazočni gradonačelnici i načelnici načelno su podržali prijedlog, a u narednom razdoblju razmotrit će optimalan model za njegovu primjenu. Naime, postoji više mogućnosti, pa i iskustva koja imaju u Primorsko-goranskoj i Zadarskoj županiji, kao i gradovima Opatija i Rijeka, dok Općina Ernestinovo u suradnji s Crvenim križem provodi projekt pomoći oboljelima u prijevozu do bolnice. Osječko-baranjska županija je spremna ući u projekt, pa i sufinancirati zasebne projekte općina i gradova.

Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj OBŽ Romeo Jukić informirao je nazočne o projektu kreditiranja proljetne i jesenske sjetve te mogućnostima uključivanja jedinica lokalne samouprave u taj oblik pomoći poljoprivrednicima. Naime, Županija je sklopila sa Slatinskom bankom Ugovor o poslovnoj suradnji u kreditiranju poljoprivrednika, a 10. veljače 2023. godine objavljen je Javni poziv za prikupljanje zahtjeva za kreditiranje proljetne i jesenske sjetve na području Županije, i za koji postoji veliki interes korisnika. Najniži iznos kredita iznosi 2.654,45 eura, a najviši 66.361,40 eura, osnovna kamatna stopa je 5% godišnje i fiksna je za cijelo vrijeme otplate kredita. Županija subvencionira kamatnu stopu s 3 postotna poena, a Županiji se pridružilo 9 jedinica lokalne samouprave (Bilje, Bizovac, Draž, Erdut, Koška, Beli Manastir, Đakovo, Našice i Osijek) koje dodatno subvencioniraju kamatnu stopu, te je korisnicima omogućeno kreditiranje sjetve uz kamatnu stopu od samo 1% i manje.

Pročelnik je govorio i o potporama, kojih će ove godine biti 16 u poljoprivredi i 8 u ruralnom razvoju, a njihova ukupna vrijednost iznosi gotovo milijun eura (900.900,00 eura). Kazao je kako Županija u ožujku otvara javni poziv s potporama za podizanje plastenika i staklenika, za što je predviđeno 107.000 eura, a tu su i druge mjere pomoći poljoprivrednicima u proizvodnji povrća, što je deficitarna proizvodnja u našoj županiji i šire, pa su i potpore u ovom dijelu usmjerene podizanju konkurentnosti i samodostatnosti.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić naglasio je kako Županija pratiti potrebe poljoprivrednika te se uz postojeće uvode i nove potpore. Ove godine to su potpora za podizanje plastenika i staklenika za uzgoj povrća i voća, zatim za podizanje i rekonstrukciju intenzivnih nasada jabuka, kao i ekstenzivnih nasada u voćarstvu te potpore za rekategorizaciju i za očuvanje pčelinjeg fonda.

Na kraju je ravnatelj Denis Ćosić govorio o radu Javne ustanove Županijska razvojna agencija Osječko-baranjske županije. Predstavio je rezultate Tehničke pomoći 2019.-2023. te aktivnosti koje su predviđene novom tehničkom pomoći 2024.-2025., odnosno usluge na koje mogu računati javno pravna tijela s područja Osječko-baranjske županije.

Nazočni načelnici i gradonačelnici potaknuli su raspravu i o drugim aktualnim temama. Tako je načelnica Općine Ernestinovo Marijana Junušić govorila o problematici koju imaju općine i gradovi nakon stupanja na snagu Izmjena i dopuna Zakona o cestama, te potom ispostavljenim računima Hrvatskih cesta za plaćanje prava građenja/služnosti. Načelnik Općine Vuka Damir Maričić potaknuo je raspravu o problematici s kojom se suočavaju osnivači javnih vatrogasnih postrojbi. Zaključeno je kako će se zajedničkim aktivnostima tražiti najbolja rješenja za sve istaknute teme.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=936#sigProIda19ab8997a

JU Park prirode Kopački rit bilježi rekorde u broju posjetitelja i prihodima

Na poziv ravnatelja JU Park prirode Kopački rit Ive Bašića, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Mato Lukić danas (30. siječnja 2024. godine) je ondje održao radni sastanak tijekom kojeg se razgovaralo o trenutnoj provedbi različitih projekata te ustanove.

- Posebno veseli činjenica da zahvaljujući aktivnostima koje JU provodi kontinuirano raste broj posjetitelja kako parka prirode, tako posljedično i Osječko-baranjske županije. Ipak, u fokusu njihova djelovanja je zaštita prirode te ulaganja u infrastrukturu, poput nedavno završene adaptacije i obnove Prezentacijsko-edukacijskog centra Tikveš u kojem je održana i najatraktivnija noć muzeja. Ono što je također važno spomenuti je da su na području Kopačkog rita, prije otprilike dva mjeseca razminirani posljednji metri Osječko-baranjske županije koji su zbog opasnosti od mina do sada bili nedostupni – kazao je Lukić i dodao da će Osječko-baranjska županija i u budućnosti biti partner i podrška u svim projektima koje Javna ustanova bude provodila.

Ravnatelj JU Park prirode Kopački rit Ivo Bašić istaknuo je kako je prošla godina bila rekordna godina po broju posjetitelja, ali i prihoda.

- Tijekom 2023. godine imali smo rast od 6% u broju posjetitelja u odnosu na 2022. godinu, a 13% su rasli prihodi. To je upravo ono što želimo u budućnosti, gostima nuditi proizvode s dodanom vrijednošću kako bismo zadržali kontinuitet rasta u svim segmentima. Kad je riječ o projektima koje trenutno provodimo, moram spomenuti Life Danube Free Sky, čiji je cilj doprinijeti biološkoj raznolikosti ekosustava duž Dunava, potom Life WILDisland, u kojem smo usmjereni na očuvanje ugroženih prirodnih staništa poplavnih šuma na dunavskim otocima te WatchOut projekt u kojem upotrebljavamo visoku tehnologiju i modele umjetne inteligencije u biomonitoringu faune i flore u Parku prirode Kopački rit, pri čemu smo jedino zaštićeno područje koje monitoring vrši na takav način – rekao je Bašić naglasivši pri tome da ustanova ima odličnu suradnju s Osječko-baranjskom županijom koja je podupirala sve važne projekte koje su provodili.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=936#sigProId7d8e295ffe

Javni poziv za financiranje programa i projekata udruga od interesa za opće dobro u OBŽ

Osječko-baranjska županija objavila je danas Javni poziv za financiranje programa i projekata udruga od interesa za opće dobro u Osječko-baranjskoj županiji iz sredstava Proračuna Osječko-baranjske županije za 2024. godinu.

Prijave se mogu podnositi od 29. siječnja do 1. ožujka 2024. godine, a podnose se isključivo u elektroničkom obliku putem online servisa koji se nalazi na internetskim stranicama Osječko-baranjske županije www.obz.hr, link: https://e-usluge.zio.hr/obz.

Više na: https://www.obz.hr/index.php/oglasnik/natjecaji-i-javni-pozivi

https://www.obz.hr/index.php/potpore/natjecaji-i-javni-pozivi-u-tijeku

Osječko-baranjska županija odobrila stipendije za 160 učenika i studenata

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić uručio je danas (29. siječnja 2024. godine) ugovore za 160 korisnika stipendija Osječko-baranjske županije u 2023./2024. školskoj, odnosno akademskoj godini. Mjesečnu stipendiju od 70,00 eura tako će primati 96 učenika, odnosno 160,00 eura mjesečno primat će 64 studenata. Nastavlja se tako projekt započet još 2002. godine, koji je od 2018./2019. godine proširen na nove kategorije korisnika, a kroz koji je Županija za stipendije darovitim učenicima i studentima te za jednokratne potpore ukupno izdvojila gotovo 4 milijuna eura iz svog proračuna. Ukupna vrijednost ovogodišnjih ugovora iznosi 169.600,00 eura.

- Smatram da su ovakvi projekti i inicijative Osječko-baranjske županije vrlo odgovorni jer ulaganje u obrazovanje i znanost nikada neće biti skupo i nikada neće biti dovoljno. Upravo zato, Osječko-baranjska županija na ovaj način nastoji poticati učenike i studente da nastave učiti, obrazovati se i usavršavati u odabranim područjima, a nakon toga da nastave svoj profesionalni put na području županije ili Hrvatske. Zajedno s Vladom RH provodimo niz projekata u sustavu obrazovanja, a isto ćemo činiti i dalje, prije svega potporama i stipendijama, ali i ulaganjem u infrastrukturu. Do sada smo velik dio sredstava uložili u energetsku obnovu škola, njihovu dogradnju i opremanje te izgradnju potpuno novih objekata poput Srednje škole u Donjem Miholjcu, I. gimnazije u Osijeku, Sportsko-nastavne dvorane u Čepinu, kao i niz drugih projekata - kazao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš-Kul kazala je kako se svake godine povećava broj prijava učenika i studenata. - Osječko-baranjska županija nastoji prepoznati potrebe studenata i tržišta rada, tako da smo od 2018./2019. godine uveli četiri kategorije stipendija. To su daroviti učenici i studenti, učenici i studenti koji se obrazuju za zanimanja iz STEM područja, učenici i studenti koji se obrazuju za deficitarna zanimanja te učenici i studenti slabijeg socijalnog statusa. Deficitarna zanimanja i STEM područje stipendiramo jer učenike želimo potaknuti, usmjeriti u zanimanja koja su potrebna našem tržištu rada. Želimo da ti učenici i studenti ostanu u Osječko-baranjskoj županiji nakon svog obrazovanja, kako bi se lakše zaposlili i ovdje stvarali svoj budući život, kao i doprinijeli razvoju naše županije - naglasila je pročelnica Glavaš-Kul.

Ana Babić, učenica Druge gimnazije Osijek i Glazbene škole Franje Kuhača, kazala jer da je ponosna što je svojim radom zavrijedila i dobila stipendiju koja će joj veliki poticaj za daljnji rad, kao i pomoć za potrepštine za školu, dok je student I. godine sveučilišnog diplomskog studija računarstva Leo Tumbas istaknuo je kako dobivena sredstva namjerava usmjeriti k daljnjem obrazovanju.

- Zahvaljujem Osječko-baranjskoj županiji na dodijeljenoj stipendiji koja će mi uvelike pomoći u troškovima studiranja, ali i daljnjem usavršavanju putem različitih tečajeva i edukacija - naglasio je Tumbas.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=936#sigProIdf98e5866e0

U Osječko-baranjskoj županiji snimat će se igrani film prema romanu "260 dana"

Roman „260 dana“ autora Marijana Gubine  poslužit će kao predložak za scenarij igranog filma koji će se na području Osječko-baranjske županije snimati sredinom ove godine. Riječ je o ambicioznom projektu kojeg su na danas (28. siječnja 2024. godine) održanoj konferenciji za novinare predstavili autor knjige Marijan Gubina, direktor produkcijske kuće 260DAYS d.o.o. Dražen Majstrović, redatelj filma Jakov Sedlar i predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Osječko-baransjke županije Damir Buljević, a podršku snimanju filma dali su zamjenik župana Josip Miletić i zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin.

- Već sada znamo da imamo ozbiljan film koji će biti sniman na engleskom jeziku i u kojem će glumiti strani glumci, mahom britanski i američki, a posebno nas veseli činjenica da se timu pridružio naš cijenjeni redatelj Jakov Sedlar, čije je ime zapaženo širom svijeta. Planirani početak snimanja je druga polovina svibnja, no sve će ovisiti o glumačkoj postavi i njihovoj raspoloživosti, a lokacije na kojima će se snimati biti će u Slavoniji i Baranji – potvrdio je Gubina.

Podršku projektu, u okviru svojih mogućnosti iskazala je i Osječko-baranjska županija, a kako je istaknuo zamjenik župana Josip Miletić, riječ je o vrlo važnoj temi novije hrvatske povijesti.

- Domovinski rat donio je strahote brojnim hrvatskim obiteljima, među kojima je i obitelj Marijana Gubine, no poruke koje nosi njegova knjiga „260 dana“ pune su želje za mirom i oprostom. Uvjeren sam da će i budući film imati upravo takvu poruku, da se zlo nikada više ne ponovi – kazao je Miletić.

- Osim što autor Marijan Gubina svjedoči o svojim osobnim, potresnim iskustvima iz Domovinskog rata, on ujedno širi mir te potiče mirotvorstvo, pokazujući da unatoč svim nedaćama treba nastaviti hrabro dalje. Grad Osijek to podržava i bit će na raspolaganju u ostvarenju ovog projekta – naglasio je zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=936#sigProId980d00b820

Obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

U organizaciji Židovske općine Osijek danas (27. siječnja 2024. godine) je u Osijeku obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Tim povodom položeni su vijenci pred spomenikom „Majka i dijete“ u Parku Oscara Nemona, a nazočnima se obratio predsjednik Židovske općine Osijek Damir Lajoš. U ime Osječko-baranjske županije vijenac je položio zamjenik župana Josip Miletić.

Damir Lajoš podsjetio je da je danas, baš kao prije 30 ili 40 godina, jednako važno obilježavati dan sjećanja na strahote koje su se dogodile prije 80 godina.

- Vjerujem da će čovječanstvo u jednom trenutku prevladati potrebu za samouništenjem, a do tada ćemo mi dolaziti na ovo mjesto i podsjećati javnost na zlo koje se nikada više ne smije ponoviti. Što se tiče naše Židovske općine, ona pokriva tri županije, Osječko-baranjsku, Vukovarsko-srijemsku i Požeško-slavonsku županiju te broji oko 150 članova, od čega njih 100-njak u Osijeku. Međutim, to nas ne spriječava da budemo aktivni i da svijetu približimo svoju kulturu, naime, posjedujemo vrlo bogatu knjižnicu koju njegujemo u suradnji s Muzejom Slavonije, a brojnim inicijativama nastojimo ishoditi rješenje za obnovu 15-ak groblja koja imamo – kazao je Lajoš.

- Strahote koje su se dogodile tijekom 2. svjetskog rata i danas žive u našem kolektivnom sjećanju kao podsjetnik da se nešto slično nikada ne ponovi. Obilježavanjem poput današnjeg ujedno pridonosimo osvještavanju i senzibiliranju šire javnosti o događajima koji su snašli čovječanstvo 40-ih godina prošloga stoljeća - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković istaknula je da je dužnost sviju nas da promičemo ravnopravnost među svim ljudima, neovisno o vjeri, rasi ili boji kože, a tragična prošlost treba nam biti opomena da se zlo više nikada ne ponovi.  

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava se na dan oslobođenja logora Auschwitz u Poljskoj, najvećeg nacističkog koncentracijskog logora u Europi, što se dogodilo 27. siječnja 1945. godine. Donošenjem Rezolucije o danu sjećanja na holokaust, Ujedinjeni narodi su 2005. godine taj dan proglasili Danom sjećanja na sve žrtve holokausta.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=936#sigProId9be13816e3