Vijesti

Osječko-baranjska županija kao hedonistička destinacija ponovo bilježi rekordne turističke rezultate

Osječko-baranjska županija u turističkom smislu iz godine u godinu postavlja nove rekorde, 2023. godina ponovo je najuspješnija turistička godina, a predstavljanje rezultata bilo je povod današnje (11. siječnja 2024.) konferencije za medije.

- Prošla je godina bila turistički bogata i aktivna, što se očituje i u rastu destinacije za 13% noćenja i dolazaka, kao i povećanju broja dolazaka stranih gostiju. Najveće iznenađenje godine je tradicionalno naša „niska sezona“, ljeto, tijekom kojeg je destinacija nastavila rasti, uz ukupnu kulminaciju dolazaka u rujnu - rekao je Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana.

Kao kontinentalna destinacija do 2023. godine Osječko-baranjska županija je bilježila visoku sezonu od travnja do lipnja te od rujna do studenoga, odnosno u vrijeme pred i post sezone definirane na nacionalnoj razini.

- Tijekom ljeta 2023. godine prvi put destinacija bilježi bolje rezultate tijekom ljetnih mjeseci, srpnja i kolovoza, i to uz prevagu stranih gostiju. Od 1. siječnja do 31. prosinca 2023. u Osječko-baranjskoj županiji je ostvareno 272.339 noćenja i 127.306 dolazaka - dodao je Lukić.

Noćenja domaćih gostiju porasla su 5,6%, a stranih gostiju 23,6%. Gotovo polovina noćenja ostvarena je u hotelima, zatim slijede objekti u domaćinstvu, ostali ugostiteljski smještaj te objekti na OPG-u.

- Predstavili smo se tijekom protekle godine i na brojnim međunarodnim turističkim sajmovima od Engleske, Nizozemske, Njemačke i Poljske. Značajna je bila i organizacija međunarodnog kušanja graševina iz šest zemalja, Grow du Monde, s važnim stranim vinskim novinarima i znalcima, koji su tom prigodom obišli cijelu Slavoniju i kušali vina iz cijele Slavonije i Podunavlja, a u Gospodarskom centru OBŽ održan je i ovogodišnji „Suncokret ruralnog turizma“ – rekla je Ivana Jurić, direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.

Organizirane su i brojne manifestacije, a na Danima hrvatskog turizma održanim u Rovinju ove godine, čak dva od tri finalista za najbolji događaj bili su iz Osječko-baranjske županije, Đakovački vezovi, pobjednici u ovoj kategoriji i HeadOnEast koji je ušao u finale.

- Radili smo pola godine na Festivalu i programski ponudili nikad jači sadržaj, no zbog kakvoće zraka uzrokovane požarom u Dravi International, nije bilo drugog izbora nego imati „skraćeno“ izdanje. Zato već sada pripremamo HeadOnEast 2024. i to s partnerima koji su ove godine stvarno dali sve od sebe da pokažemo što sve znamo i možemo - kaže Jurić. 

Gostoljubivost ponuđača smještaja prepoznata je i od korisnika Booking.com platforme pa je Osječko-baranjska županija 2023. godine proglašena najsrdačnijom hrvatskom regijom.

- Destinacija se gradi na autentičnim resursima koji su u dobrom dijelu ostali sačuvani te neizostavno na ljudima što potvrđuju i ocjene gostiju na Booking.com-u. Zahvaljujem se svim djelatnicima u turizmu na njihovom doprinosu razvoja naše destinacije jer je uz gastro i eno ponudu upravo gostoljubivost Slavonije i Baranje jedan od naših najsnažnijih aduta – naglasio je Lukić.

Ulaganja u smještajne kapacitete na razini županije u zadnjih šest godina ozbiljno podigla razinu konkurentnosti ponude kroz mogućnost primanja većih grupa, kao prateću kvalitetu. Ukupan broj ležaja krajem 2022. godine iznosio je 5.968 kreveta u 643 objekta, što znači porast broja kreveta u odnosu na 2021. godinu od 8% te čak 17% više objekata. Početkom siječnja 2024. godine brojimo 6.138 kreveta, 735 objekta, što je čak 14.3% objekata više, a 2,8% kreveta više u odnosu na 2022. godinu.

- Prošla godina je dokaz da Osječko-baranjska županija ulaže znatne napore u razvoj turizma, turističkog proizvoda, promociju i brendiranje naše destinacije. Iz proračuna 2023. godine izdvojili smo više od 600.000 eura za razvoj turizma, dok je ove godine u planu oko 850.000 eura kroz različite programe i potpore. U cilju kreiranja daljnje politike investiranja, provodimo projekte koji se odnose na ulaganja u javno-turističku infrastrukturu, u podizanje kvalitete, promociju te sustav upravljanja kvalitetom – rekla je Tatjana Turalija, pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport Osječko-baranjske županije.

Značajna su i ulaganja u kulturnu i prirodnu baštinu, osobito kroz europske projekte, pa tako osječka Tvrđa sjaji punim sjajem, Gospodarski centar Osječko-baranjske županije donosi nove poslovne konferencije važne za razvoj poslovnog turizma, dvorac i interpretacijski Tikveš u PP Kopački rit nudi nove turističke sadržaje, a uređena su i pristaništa na rijekama važna za daljnji razvoj „cruisinga“ na Dunavu i Dravi.  Uskoro slijedi otvorenje obnovljenih dvoraca Pejačević u Našicama, kao i ulaganje u obnovu dvorca Eugena Savojskog u Bilju, razvoj novih terminala u Zračnoj luci Osijek i drugi projekti.

Ove godine Osječko-baranjska županija nosi titulu Europske regije sporta, a sport je dokazano jedan od najjačih generatora turističkih aktivnosti. Korak po korak Osječko-baranjska županija gradi jednu lijepu, održivu i vrlo zanimljiviju hedonističku priču koju turisti koji posjete istok Hrvatske itekako prepoznaju. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=960#sigProId7dc3b4b85d

Pred nama je vikend spektakl - WineOs u Gospodarskom centru

Sve je spremno za deveti WineOS koji nas očekuje predstojećeg vikenda u Gospodarskom centru Osječko – baranjske županije. U petak 12. i subotu 13. siječnja Osijek će ponovno biti u središtu pozornosti vinske javnosti Hrvatske i susjednih zemalja. Organizatori su na konferenciji za novinare najavili program događanja koji će i ove godine biti bogat.

- Program je pun, a izložbena dvorana se postavlja pored nas. Stotinjak proizvođača vina i žestokih pića uz proizvođače hrane i slastica te tvrtke koje pružaju razne usluge u vinogradarstvu, vinarstvu, voćarstvu i poljoprivredi, kao i izlagači iz drugih povezanih sektora, garancija su da nas ponovno očekuje uzbudljiv sajam - istaknuo je predsjednik Organizacijskog odbora WineOS-a i prvi čovjek udruge Dekanter Boris Ocić.

On je dodao kako će se oba dana na pozornici odvijati program koji će biti bogatiji nego dosadašnjih godina. Tako će nazočni moći pratiti kuhanje uživo (dakako uz besplatnu degustaciju pripremljenih jela), razgovore s vinarima o novostima u vinskom biznisu, prezentaciju znanja učenika Ugostiteljsko – turističke škole, promociju projekta Rural Quality i druge zabavno – edukativne sadržaje. U odvojenoj prostoriji održavat će se radionice koje moderira sommelier Damir Zrno, a koje će ove godine uz vina biti posvećene i maslinovim uljima te francuskim sirevima.

- Mislim da ovo što sada vidite u Gospodarskom centru dok se postavlja sajam najbolje govori o onome što nas čeka predstojećeg vikenda. Sigurna sam da će konačni izgled doista biti sjajan i da ćemo se svi zabaviti i uživati u dva dana hedonizma te da će Gospodarski centar opravdati ocjenu organizatora da je najbolja lokacija za WineOS - rekla je direktorica Gospodarskog centra Ivana Rešetar.

- Ne treba previše govoriti o važnosti WineOS-a za vinare istoka Hrvatske. Naša udruga prati sajam od njegovog prvog izdanja i smatram da se cijela priča razvija izuzetno kvalitetno. Drago mi je što će gosti imati priliku još jednom se uvjeriti u vrhunsku kvalitetu naših vina, a nadam se da će naši vinari sklopiti još više poslova nego prijašnjih godina - naglasio je predsjednik udruge Graševina Croatica Josip Pavić.

- Teško je nešto reći, a ne ponoviti se i ne pretjerati u opisivanju onoga što WineOS donosi izlagačima, građanima, posebno našoj turističkoj ponudi. Već je tajna degustacija prošlog petka najavila da nas očekuje još jedan spektakl koji će, sigurna sam, zadovoljiti sve izlagače i posjetitelje. Čestitam organizatorima na sjajno obavljenom poslu - izjavila je direktorica Turističke zajednice Osječko – baranjske županije Ivana Jurić.

- Svakako je važno da Osijek postane cjelogodišnja destinacija, a WineOS tu itekako pomaže u možda najkritičnijem mjesecu po pitanju turizma. Osim toga, sajam doprinosi poboljšanju imidža grada kao pravog urbanog središta regije, daje potporu lokalnim proizvođačima, a građanima nudi izvrsnu zabavu nakon kratkog odmora od božićnog i novogodišnjeg slavlja - istaknuo je pročelnik Ureda gradonačelnika Osijeka Karlo Šatvar.

- Moram još jednom izraziti zadovoljstvo što WineOS uistinu raste i nudi sve bogatiji sadržaj. Sve ovo što nam najavljuju organizatori jamči još jedan vikend sjajne zabave, vrhunskih vina i delicija, ali i veliku priliku izlagačima da ostvare važne poslovne kontakte što je i glavni cilj ovog projekta. Sigurna sam da ćemo svi zajedno uživati - komentirala je pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport Osječko – baranjske županije Tatjana Turalija.

- Bogat program samo potvrđuje kako je WineOS doista napredovao i to čini iz godine u godinu. Stoga sam iznimno zadovoljan što je Osječko – baranjska županija partner manifestacije koja ima sve veći značaj za naše proizvođače vina, žestokih pića i delicija, turizam i ukupno gospodarstvo - rekao je na obraćanju novinarima zamjenik župana Josip Miletić.

Organizatori su na kraju dodali kako će građani moći sigurno doći na WineOS i vratiti se kućama zahvaljujući suradnji s GPP-om. Tako će gradski autobusi jednom u satu besplatno voziti na relaciji Gajev trg – Gospodarski centar i nazad. Autobusi će s Gajevog trga kretati svaki puni sat od 15 sati, a prema gradu će voziti pola sata kasnije uz zadnji polazak u 21 i 30. Ove godine oba dana organiziran je after-party koji će se održati u clubu Oxygene gdje će se nazočni zabaviti uz glazbu DJ-eva i neobavezno druženje.

Čelnici WineOS-a također su zahvalili suorganizatorima i partnerima na velikoj pomoći, a sugrađanima poručili da, unatoč glasinama kako više nema ulaznica, ne moraju brinuti. Ulaznica će biti dovoljno za sve koji budu htjeli posjetiti WineOS i moći će ih kupiti na ulazu na sajam. Cijena dnevne ulaznice je 30€, a najam sajamske čaše 5€.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=960#sigProId32f0accae6

Trodnevni turnir mladih šahista u Našicama

U organizaciji Šahovskog saveza Osječko-baranjske županije i Šahovskog kluba „Slavonac“ Našice u Hotelu Park u Našicama danas (05. siječnja 2024. godine) počelo je trodnevno Prvenstvo Osječko-baranjske županije u šahu za kadete i juniore, i to 25. kadetsko i 15. juniorsko natjecanje. Na turniru sudjeluje više od 100 mladih šahista - djevojčica i dječaka rođenih 2009. godine i mlađih na kadetskom natjecanju te na juniorskom rođenih 2005. godine i mlađe dobi. Turnir je otvorenog karaktera i na njemu, uz članove 20 klubova s područja Osječko-baranjske županije, sudjeluju i registrirani igrači iz klubova iz drugih područja Hrvatske.

Svečanom otvorenju nazočio je zamjenik župana Josip Miletić. Rekao je kako je riječ o natjecanju na komu djeca na kraju školskih praznika imaju priliku za druženje i pokazivanje svojih vještina u šahu, a svima je poželio uspješne nastupe.

- Osječko-baranjska županije je 2024. godine Europska regija sporta te i na ovaj način promoviramo prije svega rad s mladima i posebnim skupinama, koje šah također uključuje. Županija je dala i financijsku potporu ovom natjecanju, a to ćemo činimo i činit ćemo i ubuduće prema svim sportovima i aktivnostima koje iskazuju rad s mladima kao prvu i najvažniju točku - rekao je Miletić.

Predsjednik Šahovskog saveza Osječko-baranjske županije Renato Vince zadovoljan je odazivom sudionika te pojašnjava kako se turnir odvija po Švicarskom sustavu kroz 9 kola i tri turnira - turnir kadeta i kadetkinja do 11 godina, turnir kadeta i kadetkinja do 15 godina te turnir juniorki i juniora do 19 godina.                               

Natjecanje završava u nedjelju, 7. siječnja kada će na završnoj svečanosti biti uručeni pehari, medalje i nagrade.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=960#sigProId0810f87d11

Održana Novogodišnja utrka u Osijeku

Danas (1. siječnja 2024. godine) u Osijeku je održana 41. tradicionalna Novogodišnja utrka u kojoj su sudjelovali brojni građani, rekreativci i sportaši. Ovogodišnja je ipak bila posebna jer je riječ o prvoj sportskoj manifestaciji u Osječko-baranjskoj županiji koja će u 2024. godini nositi titulu Europske regije sporta! Osječko-baranjska županija u 2023. godini kao pripremnoj godini za Europsku regiju sporta izdvojila je oko 400.000 eura za sufinanciranje sportske infrastrukture u gradovima i općinama na području županije, a s istim projektom i dodatnim potporama u sportu nastavlja i u ovoj godini.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=960#sigProIde4450ab866

U Belom Manastiru otvoren Romski društveni centar

U Belom Manastiru danas (29. prosinca 2023. godine) svečano je otvoren Romski društveni centar. Svečanosti otvorenja nazočili su u ime Osječko-baranjske županije saborska zastupnica Nataša Tramišak, državni tajnik Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob, saborski zastupnici Goran Ivanović, Veljko Kajtazi i Robert Janković te drugi uzvanici.  

Grad Beli Manastir pripremio je potrebnu dokumentaciju za izgradnju društvenog doma, dok je Savez Roma u Republici Hrvatskoj „Kali Sara“ projekt sufinancirao s ukupno 300.000,00 kuna te je sufinancirao drugu faze izgradnje s dodatnih 1.000.000,00 kn. Drugu fazu izgradnje sufinanciralo je i Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije s 200.000,00 kn iz Programa za unaprjeđenje infrastrukture na područjima naseljenim pripadnicima romske nacionalne manjine.

Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, kroz projekt, financirao je dio opreme za društveni dom koja uključuje didaktičke materijale i namještaj namijenjen dječjem vrtiću za romsku djecu, koji će djelovati u sklopu Doma.

U ime Osječko-baranjske županije saborska zastupnica Nataša Tramišak rekla je kako podržava hvalevrijedne inicijative zahvaljujući kojima se gradi javno-društvena infrastruktura za pripadnike nacionalnih manjina.

- Romi imaju specifičan položaj u društvu i njihova integracija je izuzetno važna, zbog čega se zahvaljujem Savezu Roma „Kali Sara“ te saborskom zastupniku Veljku Kajtaziju, s kojim sam, u vremenu dok sam bila ministrica regionalnog razvoja i fondova EU, zajednički nastojala pronaći rješenja kojima bismo ubrzali razvoj infrastrukture, posebno u mjestima gdje postoje romske zajednice. Upravo zbog činjenice da imaju specifičan položaj, ali i da ih u nekim mjestima ima ispod 5% stanovništva, negdje čak i 1% stanovništva, bilo je potrebno prilagoditi i stvoriti posebne programe. Na temelju odluke Vlade RH o nacionalnom strateškom programu za uključivanje Roma, 2022. godine smo kreirali jedan poseban, izdvojeni program. Veliko mi je zadovoljstvo vidjeti da se on kvalitetno realizira te da smo putem njega, i početnog iznosa od tri milijuna kuna uspjeli realizirati velike i kvalitetne investicije – rekla je Tramišak.

Gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob istaknuo je kako će ovaj društveni dom biti mjesto društvenog djelovanja romske zajednice, naročito djece predškolske i školske dobi te da će i dalje raditi na poboljšanju kvalitete njihova života.  

- Imamo isprojektirana tri nova objekta, odnosno tri dvodomke s građevinskim i upravnim dozvolama koje bi trebale biti izgrađene na parcelama pored Društvenog doma. Time bi se jedan derutan prostor, zadnji neuređen prostor u gradu, na kojem ljudi žive u nehumanim uvjetima, riješio dugotrajnom investicijom. Također, nismo razmišljali samo o ovome, već smo uredili višenamjensko sportsko igralište koje je izgrađeno u suradnji sa Savezom Roma „Kali Sara“, inače inicijatorom cijele priče. Veliku potporu pružila nam je i Vlada RH i Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, bez čije pomoći ovo ne bi bilo moguće – kazao je gradonačelnik.

Saborski zastupnik Veljko Kajtazi zahvalio je gradonačelniku Tomislavu Robu na pozivu u Beli Manastir, a isto tako Vladi RH, Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU, saborskoj zastupnici Nataši Tramišak, Savjetu za nacionalne manjine te Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina na njihovom doprinosu u realizaciji ovog i drugih projekta. Kazao je kako je Savez Roma zajedno s jedinicama lokalne samouprave uključen u postupak poboljšanja položaja Roma u RH te da su Osječko-baranjskoj županiji već izgrađena četiri društvena doma - u Torjancima, Belišću, Dardi i Belom Manastiru.

- Od 2016. godine do danas, zahvaljujući Vladi i premijeru, puno toga je napravljeno po pitanju infrastrukture, a do tada su programi bili mrtvo slovo na papiru. Za razliku od susjednih država, u Hrvatskoj smo napravili najveći pomak po pitanju položaja Roma u području obrazovanja, stanovanja, zdravlja, kao i zapošljavanja - rekao je Kajtazi.

Romski društveni centar svečano je otvorio državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić.

- Važno je razgovarati o problemima jer da o njima ne razgovaramo, nikad ih ne bismo počeli rješavati. Mi smo tu, kao Vlada, kao Ministarstvo i kao lokalna ili regionalna vlast da probleme rješavamo. Romi su integralni dio hrvatskog društva, zbog čega mi je drago da konačno imamo priliku otvoriti Društveni dom čiji je cilj okupljanje svih Roma s ovoga područja. Drago mi je da romska zajednica ima odličnu suradnju s Osječko-baranjskom županijom te lokalnim zajednicama u Dardi, Belišću i ovdje u Belom Manastiru. Ovo je prostor koji će zasigurno doprinijeti promociji i nadogradnji kulturne baštine Roma, ali i prostor u kojem će rasti generacije – istaknuo je Mikulić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=960#sigProIdbb73cba80a