Vijesti

Javni poziv za podnošenje prijava za stambeno zbrinjavanje u 2024. godini

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine raspisalo je Javni poziv za podnošenje prijava za stambeno zbrinjavanje u 2024. godini sukladno Zakonu o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima.

Prijava za stambeno zbrinjavanje podnosi se u razdoblju od 01. siječnja do 31. siječnja 2024. godine nadležnom upravnom tijelu županije u kojoj se želi ostvariti pravo na stambeno zbrinjavanje.

Pravo na stambeno zbrinjavanje na područjima primjene ovoga Zakona može se ostvariti na sljedeće načine: 

1. najmom obiteljske kuće u državnom vlasništvu (model A)

2. darovanje neuseljive obiteljske kuće u državnom vlasništvu i građevnog materijala za njezinu obnovu ili rekonstrukciju (model B)

3. davanje u najam stana u državnom vlasništvu (model C)

4. darovanje građevinskog zemljišta u državnom vlasništvu i građevnog materijala za izgradnju obiteljske kuće (model D)

5. darovanje građevnog materijala za obnovu, dogradnju/nadogradnju i završetak postojeće obiteljske kuće u vlasništvu korisnika ili izgradnju obiteljske kuće na građevinskom zemljištu u vlasništvu korisnika (model E)

Prijava za stambeno zbrinjavanje može se podnijeti za sve modele stambenog zbrinjavanja, po principu jedna prijava za jedan model.

Više na:

https://mpgi.gov.hr/djelokrug-50/javni-pozivi-poticaji-i-potpore/18-12-2023-javni-poziv-za-podnosenje-prijava-za-stambeno-zbrinjavanje-u-2024-godini-sukladno-zakonu-o-stambenom-zbrinjavanju-na-potpomognutim-podrucjima/17323 

Izvor fotografije: Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine 

 

U 2024. godini besplatno putovanje vlakom za umirovljenike i osobe starije od 65 godina

Od 1. siječnja 2024. godine Vlada RH uvodi pilot-projekt besplatnog željezničkog prijevoza umirovljenika i osoba starijih od 65 godina. Projekt će trajati do 31. prosinca 2024. godine, a korisnici će imati neograničeno korištenje željezničkog prijevoza na području Republike Hrvatske.

Umirovljenici i osobe starije od 65 godina ostvaruju pravo na besplatan prijevoz na temelju pametne kartice HŽ Putničkog prijevoza i kupljenog profila po cijeni od 2,65 €/19.97 kn. Za ostvarivanje prava na profil umirovljenik treba predočiti ispravu o primanju mirovine HZMO-a i identifikacijski dokument, a osoba starija od 65 godina identifikacijski dokument.

Za nove korisnike besplatnog prijevoza potrebno je popuniti zahtjev te se s potrebnom dokumentacijom o mirovini i/ili godinama starosti javiti na putničku blagajnu.

Fotografija nije potrebna već će pametna kartica uz ime i prezime sadržavati grb županije u kojoj je prebivalište korisnika.  

Od 1. do 15. siječnja 2024. umirovljenici mogu besplatno putovati uz predočenje rješenja HZMO-a o mirovini ili odreska mirovine i identifikacijskog dokumenta, a osobe starije od 65 godina uz predočenje identifikacijskog dokumenta.

Od 16. siječnja 2024. umirovljenici i osobe starije od 65 godina trebaju imati pametnu karticu s kupljenim profilom.

Više na:

https://www.hzpp.hr/besplatan-prijevoz-umirovljenika?p=271

Izvor fotografije: HŽ Putnički prijevoz 

U godinu Europske regije sporta OBŽ ulazi s dodatnim ulaganjima u sport i sportsku infrastrukturu

Športska zajednica Osječko-baranjske županije organizirala je danas (28. prosinca 2023. godine) tradicionalni domjenak „Sarmice“ za sportaše, sportske djelatnike i partnere povodom božićno-novogodišnjih blagdana, a druženju je nazočio i zamjenik župana Josip Miletić. Podsjetivši na titulu Europske regije sporta 2024. godine koju je Osječko-baranjska županija osvojila, Miletić je naglasio kako su upravo sportaši i sportska udruženja zaslužni za ovo veliko priznanje.

- Ovim prijemom zahvalit ćemo se svim sportašima i sportskim djelatnicima te im dodijeliti nagrade za njihov predani rad tijekom godine na izmaku. Želja nam je u razdoblju pred nama nastaviti ulaganja u sportsku infrastrukturu te rad s mladima, a podršku ćemo, kao i do sada, pružati i vrhunskim sportašima s našeg područja. Za sve planirano izdvojit ćemo dodatna sredstva, a to isto očekujemo od gradova i općina kako bi i oni bili sukreatori sportske politike. Imamo i podršku Vlade RH jer nam je cilj da ova titula doprinese povećanju broja aktivnih sportaša, ali i rekreativaca – kazao je Miletić. Dodao je da je preduvjet za kvalitetno bavljenje sportom infrastruktura, zbog čega je nužna suradnja s jedinicama lokalne samouprave, u izgradnji ili rekonstrukciji sportskih objekata na području gradova i općina naše županije.

Osječko-baranjska županija je u 2023. godini kao pripremnoj godini za Europsku regiju sporta izdvojila oko 400.000 eura za sufinanciranje sporrtske infrastrukture u gradovima i općinama na području županije, a s istim projektom kao i dodatnim potporama u sportu nastavlja i u 2024. godini.

Vrlo uspješnu 2023. godinu imao je Luka Pratljačić, amaterski superteškaš iz Osijeka koji naglašava kako su sadašnji rezultati odraz dugog i napornog rada.

- Trud se isplati, konačno su došli i rezultati, ali ispred mene je još dug put. Već u siječnju boksam polu-profesionalni meč u Zagrebu, od šest rundi koji će mi biti odlična tranzicija za profesionalni boks. Krajnji cilj mi je pak izboriti Olimpijske igre u Parizu za što moram biti među četiri najbolja na dva turnira, u Italiji i Tajlandu – zaključio je Pratljačić.

O važnosti uključivanje djece i mladih u aktivno bavljenje sportom govorila je i Zvjezdana Tuma-Pavlov koja je u ime Športske zajednice dodijelila priznanja za dugogodišnji rad i doprinos sportu Osječko-baranjske županije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=966#sigProId8961b1f302

Priznanje su primili sljedeći sportski klubovi:

40 GODINA

-          Boćarski klub „Višnjevac“ Višnjevac

50 GODINA

-          Karate klub „Osijek“ Osijek

-          Rukometni klub „Mladost“ Donji Miholjac

-          Hrvački klub „Fami“ Donji Miholjac

-          Košarkaški klub „Našice“ Našice

60 GODINA

-          Nogometni klub „Omladinac“ Niza

-          Športsko ribolovno društvo „Šaran“ Podgajci Podravski

-          Muški odbojkaški klub „Željezničar“ Osijek

70 GODINA

-          Športska ribolovna udruga „Valpovka“ Valpovo

-          Plivački klub „Đakovo“ Đakovo

-          Nogometni klub „Lio“ Osijek

-          Rukometni klub „Đurđenovac“ Đurđenovac

-          Kuglački klub „Belišće“ Belišće

-          Kuglački klub „Hrvatske telekomunikacije“ Osijek

90 GODINA

-          Ribolovna športska udruga „Udica“ Donji Miholjac

-          Nogometni klub „Sloga“ Koritna

100 GODINA

-          Osječki ribolovni športski klub

-          Nogometni klub „Olimpija“ Osijek

120 GODINA

-          Teniski klub „Donji Miholjac“ Donji Miholjac

Završena projektna dokumentacija za novu zgradu KBC-a Osijek

U prostorijama Objedinjenog hitnog bolničkog prijema KBC- a Osijek danas ( 27. prosinca 2023. godine) održana je završna konferencija projekta „Priprema strateškog projekta izgradnje novog KBC-a Osijek“. Uz pomoćnika ravnatelja za kvalitetu KBC-a Osijek prof.dr.sc. Domagoja Drenjančevića i pomoćnicu ravnatelja za financijsko poslovanje KBC-a Osijek Sanju Pešić, završnoj konferenciji nazočili su u ime Osječko-baranjske županije saborska zastupnica Nataša Tramišak, službenica za privremeno obavljanje poslova pročelnika Upravnog odjela za socijalnu zaštitu, umirovljenike i zdravstvo Grada Osijeka Romana Kovačević te direktor tvrtke Respect-ing Darko Ojvan.

Klinički bolnički centar Osijek, kao korisnik nepovratnih sredstava, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije i Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije 16. travnja 2019. godine potpisali su Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za provedbu projekta „Priprema projekta izgradnje novog KBC-a Osijek“. Ukupna vrijednost projekta iznosi 4.684.318,80 eura od kojih je nepovratno 3.981.670,98 eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Ostatak sredstava osigurava KBC Osijek iz vlastitih sredstava te Vlada Republike Hrvatske i Ministarstvo zdravstva. Razdoblje provedbe projekta je od 1. svibnja 2019. godine do 31. prosinca 2023. godine u sklopu kojega je provedena priprema projektno-tehničke dokumentacije i studijske dokumentacije potrebne za strateški projekt izgradnje i opremanja novog KBC-a Osijek u Gackoj ulici. 

Tom je prigodom saborska zastupnica Nataša Tramišak naglasila epohalnost tog strateškog projekta kako za Osječko-baranjsku županiju tako i za cijeli istok Hrvatske. Posebno je istaknula pripremu projektno-tehničke i studijske dokumentacije koja je odrađena u zadanim rokovima i jamči povlačenje sredstava za financiranje izgradnje novog KBC-a.

Darko Ojvan, direktor tvrtke Respekt-ing, istaknuo je kako je ovo vjerojatno najveći projekt u RH u protekloj godini koji je radila neka projektantska kuća te da je novi osječki KBC sedam puta veći od nogometnog stadiona Opus Arena. Internacionalni tim od 60 inženjera godinu dana intenzivno je radio i u roku isporučio izuzetno složenu dokumentaciju.

Sanja Pešić, pomoćnica ravnatelja za financijsko poslovanje KBC Osijek napomenula je kako je Klinički bolnički centar Osijek jedina ustanova I. kategorije na istoku Hrvatske kojoj gravitira sedam zdravstvenih ustanova i oko 900.000 pacijenata za koje je cilj osigurati zdravstvenu infrastrukturu u skladu s važećim propisima i najmodernijim standardima na europskoj i nacionalnoj razini.

Nakon završetka projektne dokumentacije čeka se građevinska dozvola za novi KBC površine 150 tisuća četvornih metara koji će, među ostalim,  imati 6 nadzemnih i 2 podzemne etaže, 1400 parkirnih mjesta, 1300 kreveta i 38 kirurških dvorana.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=966#sigProIda41becaea9

Sretan i blagoslovljen Božić!

Sretan i blagoslovljen Božić svim stanovnicima Osječko-baranjske županije žele dužnosnici i djelatnici Osječko-baranjske županije! 

Vatrogasna zajednica OBŽ obilježila 30 godina djelovanja

U Osijeku je danas (22. prosinca 2023. godine) obilježena 30. obljetnica Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije u čijem su sastavu 4 profesionalne vatrogasne postrojbe, 146 DVD-ova te oko 12.000 vatrogasaca. Uz Zdenka Čarapara, predsjednika Vatrogasne zajednice OBŽ-a i potpredsjednika Hrvatske vatrogasne zajednice, svečanosti su nazočili i predsjednik predsjedništva HVZ-a i potpredsjednik Hrvatskog sabora Ante Sanader, glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, saborski zastupnik Goran Ivanović, župan Osječko-baranjske županije Mato Lukić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin, načelnik PU osječko-baranjske Ladislav Bece te predstavnici vatrogasnih postrojbi i društava.

Predsjednik Vatrogasne zajednice OBŽ Zdenko Čarapar osvrnuo se na 3 desetljeća mukotrpnog rada posebno istaknuvši razdoblje nakon Domovinskoga rata u kojemu je trebalo obnoviti razrušene vatrogasne domove, nabaviti opremu i vozila.   

- Kao županijska vatrogasna zajednica uložili smo velike napore i bez lažne skromnosti mogu reći da su vatrogasci OBŽ danas primjer ostalim udrugama. Prije dvije godine dobili smo i Državnu vatrogasnu školu Odjel Osijek i niti jedan školovani vatrogasac nije nezaposlen.– kazao je Čarapar.

Predsjednik predsjedništva HVZ Ante Sanader istaknuo je kako je vatrogastvo OBŽ među najbolje organiziranima u RH te da hrvatsko vatrogastvo ima ugled i snagu u ovom dijelu Europe.

- Na državnoj razini od 2017. nabavili smo 400 novih vozila, u planu je još 400 vozila iz EU fondova za potpomognuta i brdsko-planinska područja. Europskim sredstvima nabavit će se 80 vozila koja će biti raspoređena u sve naše županije –rekao je Sanader.

Glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković pohvalio je rad Vatrogasne zajednice OBŽ i zaželio brz oporavak vatrogascu Marijanu Gajskom, ozlijeđenom u požaru u Brijestu.

- Vatrogasna zajednica OBŽ  vrlo je važan kootačić od Domovinskog rata do danas te dio sustava domovinske sigurnosti,  uz hrvatsku vojsku i policiju. Velika zahvala Vladi RH koja je prepoznala  hrvatsko vatrogastvo i učinila ga ravnopravnim s ostalim ministarstvima – rekao je Tucaković.

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić istaknuo kako je iza vatrogasaca jedna od najtežih godina te im se zahvalio na znanju, profesionalnosti, hrabrosti i požrtvovnosti koju su iskazali za vrijeme požara u tvrtki Drava International te poplavama.  

- Niz njihovih intervencija zaslužuje naše poštovanje. Treba ih se opremiti, obučiti  i financirati njihov rad kako bi mogli djelovati u sustavu civilne zaštite kao jedna od njezinih najvažnijih sastavnica – istaknuo je Anušić.  

Župan Osječko-baranjske županije Mato Lukić zahvalio je vatrogascima na svemu što čine u spašavanju ljudskih života i imovine .

- Najvažnija stvar od svega toga je da odaju jednu sliku sigurnosti što našim sugrađanima puno znači i jedna su od najvažnijih sastavnica CZ OBŽ. Kao načelnik Stožera CZ OBŽ mogu zaista reći da je suradnja uvijek bila izvrsna te da će županijska uprava i dalje brinuti o svim našim vatrogasnim društvima – poručio je Lukić.

Lukić je dodao i kako je OBŽ za opremu uništenu u požaru u Brijestu ovog prosinca izdvojila 34.000 eura te u idućem razdoblju najavio još više sredstava za rad vatrogasaca.

Svečanosti je nazočio i zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin.  

- Ništa drugo ne mogu nego iskreno i od srca zahvaliti svim vatrogaskinjama i vatrogacima koji su sudjelovali u svim akcijama u ovoj godini. U najvećem požaru koji se ikada dogodio na području Osijeka sudjelovalo je 37 javnih i dobrovoljnih vatrogasnih društava kojima od srca iskreno zahvaljujem. Dokazali su se na terenu i pokazali što znači biti vatrogasac – kazao je Vulin.

U povodu 30.obljetnice Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije zaslužnim pojedincima i institucijama dodijeljena su priznanja i odlikovanja.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=966#sigProId078d851926