Vijesti

Osječko-baranjska županija slobodna od mina!

Nakon Domovinskog rata Osječko-baranjska županija bila je među područjima Hrvatske koja su izrazito ugrožena od zaostalih mina i drugih minsko-eksplozivnih sredstava, no danas (11. studenoga 2023. godine) napokon je i službeno proglašena slobodnom od mina. Postupak razminiranja u cijelosti je završen te je u Osijeku u organizaciji Ravnateljstva civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske i Osječko-baranjske županije održana prigodna svečanost povodom završetka tog zahtjevnog, skupog i opasnog posla.

Tom prigodom, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite Damir Trut uručio je županu Mati Lukiću potvrdu da je Osječko-baranjska županija očišćena od mina i minsko-eksplozivnih sredstava, a potom je Željku Cickaju, načelniku Općine Bilje na čijem su području provedeni posljednji poslovi razminiranja u Županiji, uručio simboličnu „zadnju minu“.

Uz ravnatelja Ravnateljstva CZ Damira Truta i župana Matu Lukića, svečanom obilježavanju završetka razminiranja Osječko-baranjske županije nazočili su saborski zastupnici Nataša Tramišak i Goran Ivanović, zamjenik župana Josip Miletić, pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Osijek Zvonko Grgec, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić, gradonačelnici i načelnici s područja Županije, načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece, predstavnici operativnih snaga sustava civilne zaštite i žurnih službi, pirotehničari i voditelji poslova razminiranja, poslodavaci humanitarnog razminiranja, investitori i drugi uzvanici.

- Danas obilježavamo dan kada je Osječko-baranjska županija konačno isključena iz minski sumnjivog područja. Želim se zahvaliti svim dionicima, od Ravnateljstva Civilne zaštite i donatora pa sve do onih koji su financirali ovaj projekt koji je nastao na temelju sulude ideje ratovanja. Osobno sam smatrao da će neki naučiti na primjeru Hrvatske da nikada više ne pokreću ovakve stvari, međutim svjedoci smo da ratovi i dalje bjesne na globalnoj razini. Inače, na području Osječko-baranjske županije je od prestanka ratnih djelovanja stradalo 77 osoba, a poginule su 22 osobe. Zadnje stradavanje sa smrtnim ishodom dogodilo se 2013. godine. Razminirano je 140 km2 prostora, a minsko-sumnjivo područje obuhvaćalo je 19 gradova i općina, pri čemu je pronađeno 41.500 različitih komada eksplozivnih ostataka. Nakon prestanka ratnih djelovanja gotovo u svakom dijelu naše županije imali smo oznake minski sumnjivih područja, što je u mnogome pridonijelo smanjenju stradavanja i upozorenju građana. Nakon što smo isključeni iz minski sumnjivog područja, u Hrvatskoj ostaju još četiri takve županije,  Splitsko-dalmatinska, Ličko-senjska, Karlovačka i Sisačko-moslavačka županija, kojima također želimo da što prije postanu oslobođene od eksplozivnih ostataka - kazao je zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Mato Lukić.

Ravnatelj Ravnateljstva Civilne zaštite Damir Trut naglasio je kako, nakon višegodišnjeg rada pirotehničara i tvrtki Hrvatskog centra za razminiranje, konačno i Osječko-baranjska županija slobodna od mina.

- Prošli tjedan smo imali takvu prigodu u Šibensko-kninskoj županiji, nešto ranije završili smo projekt Naturavita, a prošle godine od mina smo oslobodili i Požeško-slavonsku županiju. Vlada RH osigurala je sredstva za završetak razminiranja u cijeloj zemlji, dijelom iz državnog proračuna, a dijelom iz fondova EU, i to za sve projekte koji su planirani 2024. i 2025. godine. Ovo su lijepi događaji i na neki način, stvarni završetak rata, jer dok na nekom području ima mina postoji opasnost i nema slobode. Osječko-baranjska županija sada konačno može razvijati poljoprivredu i ostale gospodarske djelatnosti na cijelom svom teritoriju, što će sigurno donijeti veću kvalitetu života svim stanovnicima. Na području Županije bilo je 211 km2 minsko-sumnjivo područja, a potrošeno je 147 milijuna eura na razminiranje, prilikom kojeg je pronađena 41.000 mina i minsko-eksplozivnih sredstava - istaknuo je Trut.

Načelnik Općine Bilje Željko Cickaj izrazio je zadovoljstvo što je i Općina Bilje među općinama u kojima nema mina. - Bilje je zaista turistička općina, pa je ovo poklon svima nama te zahvaljujem svima koji su na bilo koji način doprinjeli tom procesu, osobito deminerima koji su na terenu obavili taj zahtjevan posao - poručio je Cickaj.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=990#sigProIda60b4d58c2

Početna UN-ova procjena MSP-a na području Osječko-baranjske županije iznosila je 1.050 km² te je obuhvaćalo 23 općine i grada.

Nakon provedenih aktivnosti protumiskog djelovanja (sustavnog općeg izvida, tehničkih izvida i obavljenih poslova razminiranja) 2005. godine MSP u Osječko-baranjskoj županiji iznosilo je 211,6 km2, a obuhvaćalo je područja 19 gradova i općina - Bilje, Petlovac, Darda, Osijek, Šodolovci, Antunovac, Draž, Petrijevci, Belišće, Jagodnjak, Donji Miholjac, Ernestinovo, Vladislavci, Popovac, Semeljci, Beli Manastir, Erdut, Vuka i Valpovo, uz procijenjeni broj eksplozivnih ostataka rata od gotovo 52.000 komada.

Na području Županije od 1998. godine do prosinca 2023. godine razminirano je 139,9 km², a tehničkim izvidom te općim i dopunskim izvidom iz MSP-a je isključeno 144,3 km2 područja koje je vraćeno zajednici na uporabu.

Počast prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu

U povodu 24. obljetnice smrti prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana danas (10. prosinca 2023. godine) položeno je cvijeće i zapaljene svijeće ispred spomenika dr. Tuđmanu na Trgu slobode u Osijeku. Počast prvom hrvatskom predsjedniku odali su članovi izaslanstva Osječko-baranjske županije - župan Mato Lukić, zamjenik župana Josip Miletić i saborska zastupnica Nataša Tramišak, Grada Osijeka - gradonačelnik Ivan Radić, zamjenik gradonačelnika Dragan Vulin i predsjednik Gradskog vijeća Tihomir Florijančić, te predstavnici Koordinacije udruga branitelja i stradalnika Domovinskog rata Osječko-baranjske županije.

- Danas polažemo cvijeće i palimo svijeće na godišnjicu smrti prvog hrvatskog predsjednika, vrhovnog zapovjednika i ratnog predsjednika dr. Franje Tuđmana. Krajem 80-ih i početkom 90-ih godina dr. Franjo Tuđman ujedinjuje hrvatski narod s ciljem osamostaljenja i stvaranja neovisne Republike Hrvatske, što je u konačnici, nakon krvavog Domovinskog rata, i uspjelo, nažalost uz veliki broj žrtava jer se nitko nije nadao da će raspad Jugoslavije biti tako krvav i silan. Sve što danas radimo, nakon dr. Tuđmana, treba biti u zalog budućnosti i mladim generacijama - rekao je župan Mato Lukić.

- S poštovanjem i zahvalnošću danas se prisjećamo prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana koji će ostati zapamćen kao utemeljitelj suvremene hrvatske države. Zahvaljujući njegovoj viziji, vođenju unutarnje i vanjske politike, vojno-redarstvenim akcijama i operacijama za vrijeme Domovinskog rata danas imamo suvremenu, samostalnu, suverenu i međunarodno priznatu hrvatsku državu - kazao je gradonačelnik Osijeka Ivan Radić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=990#sigProId671d17720f

Betlehemskim svjetlom župan Mato Lukić upalio drugu adventsku svijeću u Osijeku

Župan Osječko-baranjske županije Mato Lukić upalio je večeras (10. prosinca 2023. godine) drugu svijeću na adventskom vijencu ispred konkatedrale sv. Petra i Pavla u Osijeku. Svijeću je zapalio betlehemskim svjetlom koje su članovi Udruge izviđača Slavonski hrast i Izviđačkog kluba Javor iz Osijeka donijeli iz Linza u Osijek.

- Zapaljena je druga adventska svijeća, svijeća koja simbolizira mir. Svima želim pronalazak mira u ovo predbožićno vrijeme i u vrijeme koje zadnjih godina sve više zahtjeva i očekivanja stavlja pred sve nas. Vrlo često kraj godine simbolizira kraj nečega, kraj određenog razdoblja, a isto tako i početak novoga pa se često preispitujemo jesmo li ispunili sva zadana očekivanja, ali i očekivanja koje smo sami sebi postavili. Zato u ovom tjednu želim svima da pronađu mir. Budite zadovoljni sobom, svojim obiteljima, okolinom u kojoj živite jer to nas u konačnici čini boljim ljudima  - poručio je župan Mato Lukić.

Paljenju druge svijeće nazočio je predsjednik osječkog Gradskoga vijeća Tihomir Florijančić. Dodao je kako se ovom prigodom želi posebno zahvaliti hrvatskim braniteljima što su nam - kako je rekao - taj mir donijeli prije 30-ak godina i na tomu smo im zahvalni. - Ovu svijeću zapalili smo svjetlom koje nam je došlo iz Betlehema gdje danas na žalost ne vlada mir. Želim svima nama da nam mir dugo zavlada, a isto tako tamo gdje sada nema mira, a to je upravo Sveta zemlja, Ukrajina i druga mjesta svijeta gdje nema mira, da im taj mir dođe, poželio je.

Prigodni program, koji su svojim božićnim pjesmama još više uveličali Igor Delač i Slaven Batorek, pratili su mnogi građani Osijeka, koji su potom mogli svojim kućama ponijeti betlehemsko svjetlo.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=990#sigProIdb55b0e186b

Upaljena druga adventska svijeća u Đakovu

Drugu svijeću na adventskom vijencu, postavljenom ispred Katadrale na Trgu Josipa Jurja Strossmayera u Đakovu, večeras su upalili ministrica poljoprivrede Marija Vučković i župan Mato Lukić. Nazočnim vjernicima poželjeli su sretne i blagoslovljene božićne dane. Prigodnom svečanom programu nazočio je i gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=990#sigProId1308607212

Zastava Europske regije sporta uručena Osječko-baranjskoj županiji

Na svečanosti „Annual awards GALA“ neprofitne organizacije ACES Europa, sinoć (7. prosinca 2023. godine) u Europskom parlamentu u Bruxellesu, Osječko-baranjskoj županiji je predana zastava Europske regije sporta za 2024. godinu. Županijsku delegaciju činili su zamjenik župana Josip Miletić, pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport Tatjana Turalija i glavni tajnik Športske zajednice OBŽ Dubravko Ižaković.

- Osječko-baranjska županija je u Europskom parlamentu primila nagradu (zastavu) kao nositelj titule Europske regije sporta 2024. Zahvaljujući tomu imali smo priliku pokazati sve što je važno za naš sport, dati smjernice za daljnji razvoj, ali i stvoriti temelje za strateška ulaganja u budućnosti. Poseban naglasak bit će na radu s mladima i djecom, na amaterskom sportu, jer želimo da se više ljudi uključi u aktivno bavljenje sportom koji je ključ razvoja naše županije. Također zahvaljujem organizaciji koja nam je dodijelila ovu nagradu i najavljujem velike sportske manifestacije sljedeće godine u Osječko-baranjskoj županiji - kazao je Josip Miletić.

Dobivanje titule Europske regije sporta za Osječko-baranjsku županiju je rezultat višemjesečnog rada na kandidaturi, između ostalog i stvaranjem „Bidfile-a“ kao dokumenta o razvoju sporta, sportske infrastrukture i sportskih postignuća na području županije te posjetom visoke delegacije ACES European capitals and cities of sport federation Osječko-baranjskoj županiji.

- Ovo je veliko postignuće i pokazatelj rada te ulaganja u sport i sportsku infrastrukturu Osječko-baranjske županije, ne samo u smislu sportskih klubova i rezultata, već i zdravlja naših mladih. Budući da sam koordinator Europske pučke stranke upravo u Pododboru za zdravstvo, često ističemo važnost prevencije i zdravog načina života, u čemu značajnu ulogu ima upravo bavljenje sportom. Vjerujem da će i nadležno Ministarstvo to prepoznati i popratiti ovu titulu s određenim ulaganjima kako bi se doista promovirao sport na istoku Hrvatske - istaknuo je Tomislav Sokol, hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=990#sigProId05aceab6ac

Tijekom boravka u Bruxellesu, zamjenik župana Josip Miletić sastao se i sa zastupnicima u Europskom parlamentu Željanom Zovko, Tomislavom Sokolom i Karlom Resslerom.

- Razgovarali smo o provedbi županijskih europskih projekata, ali i smjeru u kojem razvijamo Osječko-baranjsku županiju. Od najznačajnijih projekata, sufinanciranih europskim sredstvima, izdvojio bih Gospodarski centar OBŽ i Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće. U budućnosti želimo provoditi i soft aktivnosti kojima možemo dodatno komunicirati i podići svijest o važnosti rada s mladima, ali i s posebnim skupinama društva. Razgovarali smo i o svemu što zastupnici čine za Hrvatsku u europskom predstavničkom tijelu, a uvjeren sam da će na takav način nastaviti i dalje zagovarati interese naše zemlje - kazao je Miletić.

Zastupnik Tomislav Sokol naglasio je kako već godinama surađuje s Osječko-baranjskom županijom. - Imali smo i konferenciju o Pametnim selima te moram istaknuti da su Grad Osijek i Osječko-baranjska županija primjeri kako se može napredovati, ali i promijeniti percepcija. Vidljive su velike investicije i ulaganja na tom području zbog čega smatram da je Županija pozitivna priča i primjer drugima kako se može napraviti puno u relativno kratkom vremenskom razdoblju - zaključio je Sokol.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=990#sigProId7a76a4f4a4

Grad Valpovo se iz godine u godinu sve više razvija

Grad Valpovo danas (8. prosinca 2023. godine) obilježava svoj Dan i crkveni god Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije. Program je počeo polaganjem vijenaca kod Spomen križa u počast poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu, a potom Svečanom sjednicom Gradskog vijeća Grada Valpova, održanoj u Centru za kulturu Matija Petar Katančić.

Uz vijećnike i predstavnike javnog života Valpova, Svečanoj sjednici Gradskog vijeća nazočili su mnogi uzvanici među kojima su bili predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, saborski zastupnik Goran Ivanović kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, državni tajnik MORH-a Branko Hrg kao izaslanik predsjednika Vlade, župan Osječko-baranjske županije Mato Lukić, saborski zastupnici Vesna Vučemilović i Veljko Kajtazi, đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, predstavnici susjednih i prijateljskih gradova i općina te drugi gosti.

Nakon pozdravnih riječi predsjednika Gradskog vijeća Igora Uranjeka, gradonačelnik Grada Valpova Matko Šutalo je govorio o najvažnijim događanjima u proteklom razdoblju te daljnjim planovima. Naglasio je kako se Grad Valpovo iz godine u godinu sve više razvija.

- Ulažemo u gospodarske kapacitete, kako grad tako i privatni poduzetnici. Prije godinu dana završili smo izgradnju naše Zone malog gospodarstva u kojoj gotovo da nema više slobodnih parcela. Privatni poduzetnici su u samo 1,5 godinu uložili više od 120 milijuna kuna, a Grad više od 5 milijuna eura da bi ta Zona bila popunjena. Ovaj mjesec smo završili dva nova poduzetnička inkubatora. Radimo i na završetku izgradnje i obnove naši društvenih domova, komunalne infrastrukture u gradu i prigradskim naseljima jer gledamo da ih jednako razvijamo. U narednom razdoblju planiramo završetak aglomeracije zajedno s Belišćem i susjednim općinama, nastavak uređenja našeg gradskog trga, ulaganja u daljnje širenje poduzetničke zone, a nastavljamo i sa svim subvencijama poduzetnicima i drugim skupinama naše zajednice, od predškolskog i školskog odgoja, osoba treće životne dobi do studenata i ostalih - rekao je gradonačelnik Šutalo.

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović čestitao je Gradu na udvostručenju proračuna te što je više od polovice proračuna osigurano iz fondova Europske unije. Svima nazočnima te građankama i građanima Valpova čestitao je Dan Grada, crkveni god kao i predstojeće božićne blagdane.

- Lijepo je vidjeti da se Valpovo razvija, vidjeti novi trg, tržnicu te drugu infrastrukturu i projekte koje provodi Grad, a isto tako je i s Poduzetničkom zonom, inkubatorom. Svi znamo da je loša demografska slika u Hrvatskoj, a jedan od glavnih preduvjeta za promjene je razvoj gospodarstva. Upravo to vidimo kroz poslovne zone u Valpovu, koji kao jedinica lokalne samouprave i ima zadaću motivirati i privući poduzetnike, otvarati i podržati radna mjesta. Osječko-baranjska županija naravno ima dobru suradnju s Gradom Valpovom. Kao županijska uprava provodimo i provodili smo niz projekata, a samo u zadnje dvije godine oko 1,7 milijuna eura uloženo je kroz energetsku obnovu, obrazovanje i zdravstvenu zaštitu, sport i kulturu - rekao je župan Mato Lukić te svim građankama i građanima Valpova čestitao rođendan njihova grada i crkveni god Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije.

Saborski zastupnik Goran Ivanović, kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, ali i kao stanovnik prigradskog valpovačkog naselja Ladimirevci naglasio je da, uz projekte koje je naveo gradonačelnik, želi naglasiti i važnost nekoliko projekta koji su u visokoj fazi realizacije. To su novi most preko rijeke Karašice koji u potpunosti financiraju Hrvatske ceste, izgradnja biciklističke staze od Ladimirevaca do Valpova te izgradnja Centra kulture Fabijan Šovagović kojim ovaj slavni glumac konačno dobiva svoj dom u rodnom mjestu.

- Sredstva za Centar su osigurana kroz nacionalnu komponentu, a u projektu sudjeluje i Grad. Valpovo i prigradska naselja mogu biti apsolutno ponosni na ono što se radi u zadnjih desetak i više godina. U zajedništvu i sinergiji svih sfera vlasti možemo ostvariti projekte koji će ostaviti ljude na ovom prostoru, što je i zadaća nas kao političara - poručio je Ivanović.

Gradonačelnik Matko Šutalo i predsjednik Gradskog vijeća Igor Uranjek uručili su najviša gradska priznanja ovogodišnjim dobitnicima, a to su Miroslav Pendić, Željko Gebaj i Ivica Špoljarić te posthumno Darko Tivanovac, pa je priznanje primila njegova supruga Emica Tivanovac.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=990#sigProIda49e8cb5ab