Vijesti

Skupština OBŽ: Stabilan proračun omogućava realizaciju planiranih ciljeva i programa

Na 25. sjednici Skupštine Osječko-baranjske županije, održanoj danas (30. studenoga 2023. godine) u Osijeku, vijećnici su većinom glasova podržali prijedlog izmjena i dopuna Proračuna Osječko-baranjske županije za 2023. godinu. Proračun se tako povećava za 4.658.780,00 eura i sada iznosi 270.817.663,00 eura, s tim da se rashodi Županijskog dijela proračuna smanjuju za 10.243.875,00 eura, dok se rashodi za proračunske korisnike koji su evidencijski uključeni u proračun povećavaju za 14.902.655,00 eura.

- I ovaj rebalans pokazuje da je proračun bio realno planiran te da je odnos planiranih prihoda i dinamike izvršenja ponovno omogućio stabilan financijski završetak ove godine - rekao je zamjenik župana koji obnaša dužnost župana OBŽ Mato Lukić, dok je pročelnica Upravnog odjela za javne financije OBŽ Snježana Raguž dodala da se svi zacrtani ciljevi i programi realiziraju planiranom dinamikom.

Na dnevnom redu sjednice bile su ukupno 22 točke, a većina se odnosila na prateće odluke u vezi izmjena proračuna. Vijećnici su također podržali prijedlog projekcije proračuna za 2024. i 2025. godinu.

Posebnu pozornost ipak je imala točka u kojoj je 13 vijećnika postavilo pitanja i predložilo inicijative županu. Kako je, nakon imenovanja dosadašnjeg župana Ivana Anušića za ministra obrane i potpredsjednika Vlade RH, na čelnu funkciju Osječko-baranjske županije zakonskim automatizmom došao dotadašnji zamjenik župana Mato Lukić, ovo mu je bila prva sjednica predstavničkog tijela Županije na toj funkciji.

Točku je otvorila vijećnica Sanja Bježančević predlažući da Županija kao jedinica regionalne samouprave pokrene postupak osnivanja zaštitnih radionica za osobe s invaliditetom. Zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Mato Lukić je prihvatio inicijativu te najavio kako će resorni Upravni odjel razmotriti mogućnosti za realizaciju prijedloga.

- Već duže vremena, kao liječnik svjestan sam problema u zdravstvu, primjerice porast broja onkoloških pacijenata te dostupnosti terapije njihovim potrebama. Ugledajući se na inicijativu koja je postojala u Rijeci, a na koju se nadovezala i suradnja s Ministarstvom zdravstva te ostalim gradovima, želja je omogućiti tim ljudima da lakše dođu do ustanove ili onkološkog centra. Naime, mnogi pacijenti koji ne trebaju sanitet nemaju financijske mogućnosti doći do daljnjeg onkološkog liječenja te sam zbog toga predložio da takvu uslugu implementiramo i u Osječko-baranjsku županiju. To bi značilo da svi pacijenti mogu doći do potrebnog lječilišta. Nažalost, svatko od nas je svjestan da ako živimo u urbanim mjestima, da u svakoj zgradi imamo jedan novootkriveni karcinom te da kad pogledamo statistiku za 2022. godinu ona je poražavajuća, a nažalost za 2023. godinu će biti i još teža. Također, izuzetno teška situacija je u selima gdje stanovništvo stari i nema mogućnosti brzog i jednostavnog dolaska u neki od onkoloških središta - rekao je vijećnik Samir Haj Barakat te predložio projekt prijevoza onkoloških bolesnika.

Zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Mato Lukić je prihvatio inicijativu, kako je rekao, uvaženog vijećnika i istaknutog liječnika Samira Haj Barakata. - Trenutno na području Županije ima oko 1.500 onkoloških bolesnika, pa će Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje OBŽ detaljnije proučiti mogućnosti za ovaj projekt, koji se već provodi u Rijeci i Zadru te će pokušati implementirati najbolje ideje, rekao je.

Vijećnica dr. sc. Vesna Vučemilović upozorila je na mogućnosti povlačenja sredstava iz fondova EU za besplatne škole sporta i STEM područja te pitala koliko je Županija na tomu angažirana. Drugo pitanje odnosilo se tvrtku Kombel d.o.o. i odlaganje otpada u Belišću. Istaknula je kako postoje podaci po kojima količine otpada variraju i po 40.000 tona te postoje sumnje da se na gradsko odlagalište dovozi otpad i iz drugih mjesta.

Na prvo pitanje zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Mato Lukić je odgovorio da Županija već koristi sredstva europskih fondova za tu namjenu, a posebno je naglasio ulaganja u Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske i nekoliko škola. Detaljan odgovor na to, kao i drugo pitanje, vijećnica će dobiti pisanim putem.

Podržao je i prijedlog vijećnika Dine Tijardovića za pomoć vatrogascima i vatrogasnim društvima u obnavljanju opreme koja je uništena ili oštećena u gašenju požara u tvrtki Drava International. U proračunu je već osigurano 30.000 eura za obnovu opreme, a isto tako Županija će pomoći u organiziranju i osiguranju novca za zdravstvene preglede vatrogasaca koji su sudjelovali u intervenciji i ugrozili svoje zdravlje.

- Osječko-baranjska županija financira liječničke preglede naših vatrogasaca svake godine, međutim prema informacijama s Odjela pulmologije, nekoliko vatrogasaca koji su došli na kontrolu, imali su izuzetno loše nalaze. Zbog toga ćemo pokušati organizirati termine za sve vatrogasce koji su bili na požarištu tvrtke Drava International da pristupe pregledu i dobiju nalaze - poručio je Lukić.

Vijećnik Bojan Amanović će dobiti pisani odgovor, što je i zatražio, o aktivnostima zamjenika župana iz reda pripadnika srpske nacionalne manjine Radomira Čvarkovića.

Vijećnik Ivica Mandić podsjetio je na događaj koji mu se osobno dogodio s hitnom pomoći te apalirao da formalnosti ne mogu biti problem prihvata oboljelih u hitnim slučajevima.  

U koordinaciji s Gradom Osijekom nastavit će se postupak za postavljanje spomen ploče djeci poginuloj u Domovinskom ratu, što kontinuirano predlaže vijećnik Zlatko Ahić. Vijećnik je također predložio da postupak izgradnje Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Orlovnjak preuzme Upravni odjel za investicije i razvojne projekte OBŽ, što nije moguće prihvatiti iz više razloga, od zakonskih do vlasničkih.

Na upit vijećnika Dražena Jalovičara o aktualnostima u vezi rada tvrtke Livit i širenju nesnosnog smrada u Belišću, što je upitao i vijećnik Zlatko Adjulović, Lukić je odgovorio da je Županija učinila sve što je u njenoj nadležnosti, a u međuvremenu je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja dostavilo rješenje kojim se otpad sada naziva sirovinom. Dodao je da je Ministarstvo nadležno za tražene odgovore.

Slično tomu je i u vezi posljedica požara u tvrtki Drava International, što je pitao vijećnik Ivica Šimundić. Županija je poduzela sve moguće aktivnosti iz svoje nadležnosti, a postupak je u ovlasti Državnog inspektorata.

Na kraju, pitanja o stanju u vezi afričke svinjske kuge postavili su vijećnici Zvonko Pongrac, Goran Đanić i Anto Đapić, a Lukić je podsjetio na sve aktivnosti koje je Osječko-baranjska županija učinila u posljednjih nekoliko mjeseci kad je u pitanju prevencija širenja ove bolesti. Naglasio je da je poljoprivreda tradicija i potreba od koje se ovdje živi, ali isto tako očekuje da se predstavnici prosvjednika i seljaka odazovu na sastanak u resornom ministarstvu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1008#sigProIddd6714f70b

Općine Viljevo stvara preduvjete i za doseljavanje

Svečana sjednica Općinskog vijeća bila je danas (29. studenoga 2023. godine) središnji dio programa obilježavanja Dana Općine Viljevo i crkvenog goda Župe svetog Andrije Apostola. Svečanost je održana u Lovačkom domu Viljevo, a uz vijećnike, načelnika Dominika Kneževića i predstavnike javnog života ove općine, sjednici su nazočili zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić i to u svojstvu izaslanika predsjednika Vlade RH, saborski zastupnik Goran Ivanović kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, umirovljeni general-pukovnik Marijan Mareković kao izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, gradonačelnik Grada Donjeg Miholjca Goran Aladić, načelnik Općine Petrijevci Ivo Zelić, načelnik Općine Marijanci Darko Dorkić, načelnik Općine Magadenovac Stjepan Živković, načelnik Općine Podravska Moslavina Dominik Cerić te drugi gosti. Sjednicu je vodio predsjednik Vijeća Tomislav Mađarić.

- Općina Viljevo je mala općina, ima tek nešto više od 1.600 stanovnika, ali uz sredstva europskih fondova, povlači i nacionalna sredstva. Osječko-baranjska županija im također nastoji pomoći, pa je ove godine, između ostalog, odobreno oko 6.500 eura za potpore poljoprivrednicima te za dobrovoljna vatrogasna društva. I dalje ćemo pružati potporu načelniku, općinskoj upravi i stanovnicima Općine Viljevo jer uvijek dolaze s odličnim idejama i projektima, što je i svrha općine i načelnika koji zna što treba njegovom sumještanima - kazao je Mato Lukić. Čestitao je Dan Općine svim žiteljima, a dobitnicima općinskih priznanja uz čestitke je poželio i nastavak uspješnog rada.

Općinski načelnik Dominik Knežević uvodno je govorio o radu i aktivnostima općinske uprave. Između ostalog je rekao da se pokušava rješavati problem nedostatne komunalne infrastrukture, pa je izgledno rješavanje sustava odvodnje otpadnih voda preko Sjeverne aglomeracije Donji Miholjac. Projekt je prijavljen za sredstva iz NPOO-a, kao i projekt izgradnje sustava vodoopskrbe Krunoslavlja.

Kazao je kako je u zadnjih 10 godina rekonstruirano više od 10 kilometara nerazvrstanih cesta, što se i nastavlja, a apelirao je na što skoriji nastavak rekonstrukcije ceste prema Osijeku.  

Naglasio je da je 2018. godine počela izgradnja novog središta općine u Viljevu. Trenutno su u završenoj fazi radovi na objektu vatrogasnog doma i ambulante sa stomatološkom ordinacijom i ljekarnom, što se planira staviti u funkciju 2024. godine. Uskoro počinje izgradnja poslovno-stambene zgrade za potrebe općinske uprave, ugostitelja i obrtnika, a potom će se sadašnji prostori općine preuređivati u multifunkcionalnu dvoranu i centar za kulturna događanja.

Ove godine planira se završiti obnova društvenog doma u Kapelni, a projekt izgradnje Srijemskog kulturnog centra u Ivanovu, kao regionalnog centra srijemskih Hrvata na ovim prostorima, planira se aplicirati na fondove EU. Na natječaj iz NPOO Općina je prijavila projekt izgradnje sportsko-rekreacijskog centra Viljevo. Načelnik ima ambiciozne planove i za razvoj turizma, priželjkuje nastavak Program Zaželi 4, kao i kvalitetan rad novoosnovanog Komunalnog gospodarstva „Čuvarkuća“ d.o.o..

- Svi naši planovi temeljeni su na stručnim analizama prema kojima bi život stanovnika općine trebao dobiti kvalitetu koja će potaknuti mlade da ostanu živjeti na području Općine Viljevo, ali i privući nove stanovnike. Istina, prema zadnjem popisu stanovnika i naša općina ima negativan demografski trend, no zadnjih nekoliko godina imamo blago doseljavanje u općinu, pogotovo u naselje Ivanovo. Razlog tomu sigurno su i potpore za kupovinu i rekonstrukciju obiteljskih kuća za mlade obitelji - zaključio je Knežević.

Na sjednici istaknutim osobama su uručena najviša godišnja općinska javna priznanja. Nagrade Općine Viljevo dobili su Mario Slačanac, veterinar koji je dugi niz godina radio u veterinarskoj ambulanti u Viljevu te otišao u zasluženu mirovinu, za djelovanje u području gospodarstva, socijalne skrbi i zaštite okoliša, te Ivan Senković, dugogodišnji igrač Nogometnog kluba Viljevo, za unaprjeđenja sporta - nogometa. Plaketu je dobio Zvonimir Fekete, aktivan član Udruge kuhara tradicionalnih jela „Vrećari“ iz Viljeva, koji je sudjelujući na različitim natjecanjima osvajao nagrade pripremajući tradicionalna jela. Plaketa se dodjeljuje radi razvijanja društvenih i humanitarnih odnosa te promicanja Općine Viljevo.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1008#sigProIdcb32b990d7

RZC Panonske Hrvatske: Studijski posjet partnera iz Norveške

U sklopu projekta Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske, zaposlenici Znanstvenog centra Vitesenteret Innlandet Gjøvik (Norveška) posjetili su od 20. do 24. studenoga 2023. godine projektne partnere iz Osječko-baranjske županije.

Uz ostale aktivnosti ovog studijskog posjeta, u Osnovnoj školi „Josip Kozarac“ u Josipovcu Punitovačkom organiziran je on-line forum Forte na kojem su partneri predstavili rad svog Znanstvenog centra. Upoznali su sudionike foruma s izazovima u radu s darovitim učenicima s kojima se susreću te s osnovama obrazovnog sustava u Norveškoj. Nakon foruma, a na veliko oduševljenje učenika, edukatori iz Gjøvika proveli su radionicu Micro:bita za učenike predmetne nastave. Za sve odgojno-obrazovne djelatnike škole domaćina organizirana je prezentacija rada Znanstvenog centra i razmjena iskustava.

I projektni partner BIOS je bio domaćin gostima iz Norveške. U sjedištu tvrtke u Osijeku predstavili su im ulogu i način rada poduzetničkog inkubatora te im pokazali prostore i opremu koju koriste, kao i najvažnije projekte koje provode.

Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, kao jedan od partnera u provedbi projekta, također je bilo domaćin stručnjacima. Goste su proveli kroz Odjel za kemiju, Odjel za biologiju, Odjel za fiziku te kroz prostore nove sastavnice sveučilišta, Fakulteta primijenjene matematike i informatike. Sveučilišni stručnjaci predstavili su partnerima svoj način rada i pokazali primjere nekih radionica, a razgovaralo se i nastavku suradnje kroz buduće projekte.

Znanstveni centar Vitesenteret Innlandet Gjøvik je jedan od 13 znanstvenih centara u Norveškoj. Centar provodi edukativne aktivnosti za učenike od vrtićke dobi pa sve do završnih razreda srednje škole, a svake godine imaju sve više posjetitelja. Opremljen je vrhunskom suvremenom opremom, instalacijama i izložbama prilagođenima svih dobnim uzrastima, a radionice koje provode su interaktivne i zanimljive, potiču radoznalost, eksperimentiranje i učenje kroz istraživanje.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1008#sigProId3eee4749de

Aktivnost studijskog posjeta organizirana je u sklopu provedbe projekta „Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske“ čiji je nositelj Osječko-baranjska županija, a partneri su Virovitičko-podravska županija, OŠ „J. Kozarac“ Josipovac Punitovački, OŠ Josipa Kozarca Slatina, OŠ Suhopolje, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Poduzetnički inkubator BIOS d.o.o. Osijek, Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, Vitensenteret Innlandet Gjøvik, Norveška, Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split i Fakultete primijenjene matematike i informatike Osijek. Projekt je financiran iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje 2014.-2021. godine i sredstvima Državnog proračuna republike Hrvatske. Nositelj projekta je Osječko-baranjska županija.

U OBŽ nastaje trećina sjemenarske proizvodnje RH

Centar za sjemenarstvo i rasadničarstvo Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu danas (28. studenoga 2023. godine) na prigodnoj je svečanosti u Hotelu Osijeku obilježio 25 godina uspješnog djelovanja. Centar je osnovan 1998. godine, odmah sa sjedištem u Osijeku, a kao nacionalno ovlašteno tijelo za provođenje svih poslova iz područja sjemenarstva i rasadničarstva. Centar je danas jedan od najrazvijenijih takvih institucija u regiji i u samom je vrhu u Europskoj uniji. Zapošljava 42 stalna djelatnika, oko 15 sezonaca te surađuje sa 75 nadzornika na terenu.

- Centar je osnovan sa ciljem uređivanja tržišta na području sjemenarstva te po uzoru na razvijene europske zemlje. Svih ovih godina uspješno poslujemo i razvijamo se, a ostvarili smo kontakte sa svim relevantnim međunarodnim institucijama, pa i OECD-om. Danas je sjemenarstvo jedan od najprofitabilnijih sektora poljoprivrede te smo samodostatni u sjemenskoj proizvodnji u nekoliko sorti u Republici Hrvatskoj - istaknula je Darja Sokolić, ravnateljica HAPIH-a.

Zamjenik župana koji obnaša dužnost župana OBŽ Mato Lukić čestitao je djelatnicima Centra njihov veliki jubilej. - Zaista smo sretni što ovakav centar postoji na području istoka Hrvatske, i to upravo u našoj županiji. Kao što je poznato, pet slavonskih županija proizvodi gotovo 90 posto sjemena u Hrvatskoj, a jedna trećina cjelokupne sjemenarske proizvodnje dolazi iz Osječko-baranjske županije, što je velika vrijednost. Unazad nekoliko godina HAPIH i OBŽ imaju izvrsnu suradnju, i kroz Stožer civilne zaštite po pitanju aktualne afričke svinjske kuge, kao i svih analiza nakon požara u tvrtki Drava International, ali i drugih njihovih aktivnosti. Županija će im i dalje stajati na raspolaganju te očekujemo nastavak uspješne suradnje - poručio je Lukić.

Zamjenica gradonačelnika Jasenka Crnković je čestitala vrijedan jubilej te naglasila važnost Centra za Grad Osijek, kao i za razvoj poljoprivrede cijele Hrvatske.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1008#sigProIdf76a67f06f

Green Matrix Summit: Skup vrhunskih stručnjaka o tranzicijskim izazovima suvremenog doba

Osječko-baranjska županija u suradnji s Gospodarskim centrom OBŽ d.o.o. organizira GREEN MATRIX SUMMIT 2023. koji je posvećen Europskoj godini vještina potrebnih za zelenu i digitalnu tranziciju i transformaciju gospodarstva, podizanje razine svijesti o borbi s klimatskim promjenama i značaju European Green Deal za dobrobit i zdravlje građana i budućih generacija. Sammit će se održati 14. i 15. prosinca 2023. godine u Gospodarskom centru OBŽ u Osijeku, i to pod pokroviteljstvom Europske komisije i Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

Program  prvog Green Matrix Summita predstavljen je danas (27. studenoga 2023. godine) na konferenciji za medije, a govorili su zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Mato Lukić, saborska zastupnica Nataša Tramišak i direktorica Gospodarskog centra OBŽ Ivana Rešetar.

- Green Matrix Summit je već 21 manifestacija i događanje u Gospodarskom centru OBŽ, koji je otvoren u travnju ove godine, što potvrđuje veliku potrebu za ovakvim centrom. Potvrđuje i da je Osječko-baranjska županija pri pokretanju i izgradnji GC-a mislila na potrebe gospodarstvenika i na njima potrebnu infrastrukturu kako bi izložili i prezentirali svoje proizvode, stekli nova partnerstva i poslove te možemo zaključiti da GC ispunjava samu svrhu. Termini za događanja u siječnju su već popunjeni, a nadamo se da će tako biti tijekom cijele 2024. godine - rekao je Mato Lukić, a o samo događaju je kazao:

- Drago mi je što ćemo u dva dana Summita ugostiti niz relevantnih stručnjaka koji će svoja znanja i vještine prenijeti na sve nas koji u principu živimo ili bi trebali živjeti u skladu s klimatskim, epidemiološkim, zdravstvenim i svim drugim aktualnim promjenama i problemima. Sve oko nas se mijenja, ukupni svijet se mijenja i trebali bi u skladu s tim poduzimati određene korake, pa i na drugačiji način razmišljati, a odgovore na upravo takva pitanja ponudit će stručnjaci na Summitu, najavio je.

Saborska zastupnica Nataša Tramišak naglasila je kako je ideja o pokretanju ovog događaja ujedno i sama namjena i svrha GC-a, a to je podizanje gospodarske vidljivosti Osijeka i Osječko-baranjske županije.

- Uz niz događanja koja su održana ove godine, kao i već poznatih sajmova, ovo je zapravo događaj koji označava veliku promjenu u načinu funkcioniranja i rada GC-a. Svrha i smisao Summita je dovođenje renomiranih gospodarskih subjekata na prostor GC-a i OBŽ, a priliku smo vidjeli u izazovima koji se spominju i koji će nas pratiti u novom desetljeću. Naime, vrijeme  je zelene i digitalne tranzicije i transformacije, industrijska tranzicija Europe i svijeta, pa tako i Hrvatske već je započela te i Grad Osijek i OBŽ trebaju pronaći svoje mjesto. Ovim činom i događajem pokazujemo da itekako pratimo trendove i promjene te idemo u korak s njima i možemo podići razinu gospodarstva na novu dimenziju. Bitno je da nam je partnerstvo u događaju prihvatilo i Predstavništvo Europske komisije u Hrvatskoj. Događaj je na visokoj razini, od raznih ministarstava, javnih institucija na nacionalnoj i regionalnoj razini, akademske zajednice te velikih, srednjih i malih gospodarskih subjekta. Na jednom mjestu imat ćemo i umreženost i komunikaciju sva tri sektora važna u društvu, javni, zdravstveni i gospodarski. Oni svi zajedno moraju nositi ovu važnu promjenu i biti predvodnici budućih inovacija, radnih mjesta i poslova koji će se otvarati u OBŽ. Tako se pozicioniramo na kartu svih budućih izazova koji će se događati u tranziciji, a znamo da je Republici Hrvatskoj na raspolaganju do kraja desetljeća oko 25 milijardi eura te trebamo posegnuti upravo za tim sredstvima kako bi se ovdje još više ubrzala naša gospodarska aktivnost - rekla je Nataša Tramišak.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1008#sigProIdc0412f4141

Direktorica Gospodarskog centra OBŽ Ivana Rešetar detaljno je predstavila je program Summita. Naglasila je da će se tijekom dva dana Summit-a, na tri tematske pozornice održati osam prezentacija i 13 zanimljivih panela praćenih umrežavanjem više od 50 panelista, političkih dužnosnika, tehnoloških stručnjaka i lidera koji će zaokružiti aktivnosti pokrenute na obrazovnoj, znanstvenoj i gospodarskoj razini u promociji razvoja novih vještina koje prate razvoj novih tehnologija.

Summit će sadržavati i izlagački dio, kao i ugostiteljsku ponudu, a ulaz je besplatan. https://gospodarskicentarobz.hr/sajam/green-matrix-summit/

Svečano otvorenje Green Matrix Summita bit će 14. prosinca 2023. godine u 11.00 sati u zgradi Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije, na adresi Gospodarska zona 10 u Osijeku.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1008#sigProIdbf933f654b

Odabrani najljepši prizori Osječko-baranjske županije

Osječko-baranjska županija treću godinu zaredom provela je foto natječaj s ciljem prikazivanja ljepote i jedinstvene raznolikosti županije, a 147 pristiglih fotografija ocjenjivali su stručni žiri i publika na Facebook stranici Osječko-baranjske županije. Ukupno je izabrano 13 fotografija prema mišljenju stručnog žirija, 12 za svaki mjesec u godini i naslovna fotografija te jedna fotografija s najviše like-ova na FB stranici. Publika je svojim glasovima odabrala fotografiju autorice Marije Andrijin, a ostali autori čije su fotografije odabrane za kalendar su:

  1. Julianna Kovacs, siječanj
  2. Alen Zita, veljača
  3. Ankica Molnar, ožujak
  4. Adrijan Horvat, travanj
  5. Marija Andrijin, svibanj
  6. Jelena Stankić, lipanj
  7. Ivan Semeš, srpanj
  8. Ana Bukvašević, kolovoz
  9. Lenko Kurtek, rujan
  10. Ivan Ranogajec, listopad
  11. Sarah Gašparlin, studeni
  12. Dragan Velikinac, prosinac
  13. Dejan Blažević, naslovna fotografija kalendara

Zahvaljujemo svima na sudjelovanju, a odabrani autori će, nakon tiskanja kalendara, biti pozvani na svečanost uručivanja nagrada! Pozivamo Vas da i dalje bilježite najljepše prizore Osječko-baranjske županije te sudjelujete u natječaju dogodine!

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1008#sigProId0db4cdb687