Vijesti

Izgradnjom OHBP-a kvaliteta zdravstvenih usluga na europskoj razini

Radovi na izgradnji Objedinjenog hitnog bolničkog prijama, dnevne bolnice i jednodnevnih kirurgija Kliničkog bolničkog centra Osijek počeli su krajem srpnja 2021. godine na istočnom ulazu u kompleks najvećeg bolničkog centra istočne Hrvatske. Infrastrukturni radovi su završili 21. srpnja ove godine, a objekt je postupno stavljan u temeljnu funkciju pružanja zdravstvenih usluga da bi danas (4. prosinca 2023. godine) i službeno bio otvoren. Cjelokupan projekt OHBP-a vrijedan je 22.451.615,30 eura (169.161.695,50 kuna).

Tim povodom danas je održana prigodna svečanost kojoj su nazočili predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, ministar zdravstva Vili Beroš, saborska zastupnica Nataša Tramišak, saborski zastupnik Goran Ivanović, državni tajnik Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje projekata EU Dragan Jelić, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana OBŽ Mato Lukić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić i drugi uzvanici.

Ravnatelj KBC-a Osijek dr. sc. Željko Zubčić zahvalio na razumijevanju i pomoći u realizaciji projekta Vladi RH, ministarstvima zdravstva, regionalnog razvoja i fondova EU, kulture i sporta te financija, Osječko-baranjskoj županiji, Gradu Osijeku, kao i izvođačima i projektantima.

- Zajedničkim djelovanjem i sinergijom uspjeli smo riješiti i nekada naizgled nepremostive prepreke te danas stojimo pred novoizgrađenim objektom koji je značajan ne samo za Osječko-baranjsku nego za svih pet županija, cijelu regiju istočne Hrvatske, kao i pacijente koji dolaze iz Bosanske Posavine.  Ovaj objekt nam je omogućio da povećamo kvalitetu zdravstvene zaštite na visoke europske standarde. Prostire se na ukupnoj površini oko 8.000 m2, opremljen je sofisticiranom opremom. U njegovom sklopu se nalazi objedinjeni hitni bolnički prijem, ambulante dnevne kirurgije i jednodnevne kirurgije, dnevne bolnice, dio radiološke i laboratorijske dijagnostike, četiri operacijske i dvije endoskopske sale. Projekt je financiran iz europskih fondova za regionalni razvoj, dobrim dijelom iz proračuna RH i manjim dijelom iz sredstava poslovanja KBC-a Osijek. Projekt nam omogućava objedinjavanje na jednom mjestu dnevnih bolnica koje sada djeluju u sklopu KBC-a, a sada su disperzirane često u podrumskim, neuvjetnim prostorima. Osobito mi je drago da našim najranjivijim pacijentima, kroničnim i onkološkim pacijentima, danas možemo pružiti brže i bolje liječenje kroz dnevne bolnice. Na drugom katu nam omogućava da objedinimo sve kirurške struke na jednom mjestu i dalje razvijamo jednodnevnu kirurgiju, a najbitnije je da smo u prizemlju novog objekta dobili novi, bolje organiziran, funkcionalan i kapacitiran objedinjeni hitni bolnički prijem, a svi znamo koliko je to bitno za dijagnostiku i liječenje svih urgentnih pacijenata. Naši liječnici, medicinske sestre i tehničari i ostalo zdravstveno i nezdravstveno osoblje od sada će raditi u boljim uvjetima i bolje organiziranom sustavu, a upravo težnja prema tomu nas vodi u budućim projektima te se nadamo da će u budućim godinama to pozicionirati KBC Osijek na mjesto koje zaslužuje - kazao je Zubčić.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković istaknuo je kako danas zapravo imamo „malu bolnicu unutar velikog KBC-a“. - To je ogromno postignuće za grad Osijek i za hrvatsko zdravstvo jer ovako funkcionalan hitni bolnički prijem može biti napravljen samo ako je došlo do spoja znanja arhitekata, liječnika i zdravstvenih djelatnika. Također, imamo plan oko kojeg smo svi suglasni, od Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije, do Ministarstva i Vlade RH da u sljedećoj fazi i Osijek kao četvrti hrvatski grad dobije veliki, pravi, moderni KBC. Vjerujemo da ćemo na taj način te zajedničkim naporom dodatno podići pristup zdravstvu i uslugama za sve građane koji gravitiraju KBC-u Osijek - kazao je premijer Plenković.

Zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Mato Lukić čestitao je cijelom timu KBC-a Osijek, na čelu s ravnateljem dr. Zubčićem, na završetku velikog i značajnog projekta. - U ime Osječko-baranjske županije želim zahvaliti Vladi RH na čelu s premijerom Plenkovićem jer je pomoć Vlade bila nužna kako bi se dovršio ovaj projekt, koji vjerojatno ne bi niti započeo da nije bilo jamstva Vlade RH. Svi znamo da je većina zgrada KBC-a Osijek stara više od 100 godina zbog čega je često bilo nemoguće osigurati sve uvjete koje zaslužuju naši sugrađani. Stoga smo unazad nekoliko godina, u vrijeme mandata župana Ivana Anušića, izdvojili više od 700.000 eura kako bismo pomogli svim bolničkim odjelima. Novi OHBP ispunit će sve vrhunske standarde za liječenje pacijenata te pružiti izvrsne uvjete rada svim zaposlenima - naglasio je Lukić.

- Prošle smo godine za rođendan našeg grada otvorili dionicu Koridora 5c između Osijeka i Belog Manastira, a danas sa zadovoljstvom možemo reći da otvaramo zgradu OHBP-a koji će svakako podignuti kvalitetu zdravstvene zaštite. Ono što me posebno veseli i na čemu želim zahvaliti predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću je strateški projekt, megaprojekt novog KBC-a Osijek koji ide svojom planiranom dinamikom i koji će svakako staviti grad Osijek na vrh zdravstvene zaštite ne samo Osječko-baranjske županije, nego i istoka Hrvatske. Za tu je namjenu, dio zemljišta dao i Grad Osijek, na što smo ponosni, a ponosimo se činjenicom da Grad Osijek svake godine iz svog proračuna izdvaja sredstva za naš KBC Osijek i to ćemo nastaviti i raditi u budućnosti - rekao je osječki gradonačelnik Ivan Radić.  

Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je da više od 900.000 naših sugrađana gravitira KBC-u Osijek stoga je njegova važnost neupitna. - Dnevno u krugu KBC-a prođe više od 5.000 građana, bolesnika i njihovih obitelji te studenata Medicinskog fakulteta, te više od 3.000 zaposlenika, što je pokazatelj koliko je važan ovaj centar za ovaj dio Lijepe naše. Krajem listopada 2023. godine u ovoj ustanovi imali smo 66 dijagnostičkih postupaka gdje je vrijeme čekanja bilo više od 270 dana, a kroz nekoliko dana imat ćemo samo 2 takva postupka. To je dokaz da se može unaprijediti naš sustav, da se može napraviti sve da vratimo pacijentov fokus i da se u potpunosti orijentiramo prema potrebama naših građana - istaknuo je ministar zdravstva Vili Beroš.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1002#sigProId7b091fd34a

Svečanom sjednicom Gradskog vijeća obilježen Dan Grada Osijeka

U povodu Dana grada Osijeka danas (4. prosinca 2023. godine) u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku održana je svečana sjednica Gradskoga vijeća Grada Osijeka. Uz gradske vijećnike i predstavnike gradskih ustanova, udruga i javnog života, sjednici su nazočili predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora i zastupnik Goran Ivanović, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić, ministar zdravstva Vili Beroš, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, nadbiskup Đakovačko-osječke nadbiskupije mons. Đuro Hranić, rektor Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku Vlado Guberac, saborski zastupnici Krunoslav Katičić, Nataša Tramišak, Marin Mandarić i Stipan Šašlin te drugi uzvanici.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić čestitao je Dan Grada svim Osječankama i Osječanima, kao i svim dobitnicima priznanja na današnjoj svečanoj sjednici Gradskoga vijeća, a zahvalio premijeru Plenkoviću i svih gostima na dolasku na 237. rođendan Grada. U svom govoru je, između ostalog, istaknuo kako je Grad Osijek povukao najviše sredstava iz fondova Europske unije za 2022. godinu.

- Od većih projekata, a bilo ih je uistinu jako puno, istaknuo bih izgradnju podvožnjaka u Ulici sv. L. B. Mandića koji građane grada Osijeka nije koštao niti jednog eura. Otvorili smo treću poddionicu promenade, a uskoro ćemo ispuniti stoljetni san Osječana o spajanju promenadom Donjeg i Gornjeg grada. Osim toga, brojne projekte realizirali smo u suradnji sa Osječko-baranjskom županijom, poput Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće te Gospodarskog centra OBŽ, zatim doveli smo najveću investiciju u proteklih 30 godina u Grad Osijek i Osječko-baranjsku županiju, tvrtku Jabil koja će zaposliti 1.500 ljudi, a također postigli smo i rekordnu cijenu za to zemljište. Vrijeme koje je pred nama je vrijeme proračuna koji je razvojan, vrijednosti 140 milijuna eura, a obuhvaća sve grane i sve segmente grada koji se treba razvijati. Modernizacija tramvajske infrastrukture ide svojim smjerom i 2025. godine dolaze nam novi niskopodni tramvaji. Kroz ITU mehanizam imamo 15 milijuna eura više na raspolaganju nego što smo imali u prethodnom financijskom razdoblju. Projektna dokumentacija i projekti su spremni, krećemo u njihovu realizaciju, od revitalizacije Dvorane Gradski vrt, biciklističkih staza, obnove dvorane i parka Zrinjevac, Strossmayerove kao zelene avenije. Nakon otvaranja promenade u Donjem gradu, krećemo s otvaranjem promenade prema Retfali i Višnjevcu. Mnogobrojni projekti su pred nama koje realiziramo i u saradnji s Osječko-baranjskom županijom, ali i s Vladom Republike Hrvatske, kojoj ovim putem zahvaljujem na podršci na svim ovim projektima - rekao je gradonačelnik i dodao da se Grad Osijek ni u 2024. neće kreditno zaduživati, ali će dati svoj doprinos poreznoj politici Vlade kojom će u Osijeku u odnosu na ostale velike gradove najviše porasti plaće.

- Rođendani i slične prigode uvijek su dobra prilika za podvući crtu i osvrnuti se na rad u prethodnom razdoblju. Suradnja između Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije je zaista na vrhunskoj razini, puna razumijevanja i zajedničkog planiranja budućnosti. Kada smo kod planiranja, osnovna stvar je osluškivati bilo naših građana, potrebe naših građana, kako u gradu Osijeku, tako i na području cijele Osječko-baranjske županije, ali isto tako i cijelog istoka Hrvatske. Mi ćemo ovim tempom nastaviti i dalje. Gradonačelnik je spomenuo izgradnju i planiranje novih kapaciteta Doma za starije i nemoćne osobe, što je jedan od gorućih problema, ali surađivat ćemo i u niz drugih projekata koji su potrebni na području grada Osijeka i Osječko- baranjske županije. Ovim putem želim se zahvaliti Vladi Republike Hrvatske na čelu s premijerom Plenkovićem, jer razumiju potrebe naših sugrađana i nas koji vodimo politiku na ovom području te stoje na raspolaganju u svakom trenutku - kazao je Lukić.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković čestitao je Dan Grada Osijeka te zahvalio na gostoprimstvu gradonačelniku Ivanu Radiću, županu Mati Lukiću i donedavnom županu, danas potpredsjedniku Vlade i ministru obrane Ivanu Anušiću. Rekao je da su postignuća u Osijeku vidljiva ne samo Osječankama i Osječanima nego svim Slavoncima i drugima u Hrvatskoj te da se sve to uradilo u sinergiji dobrog planiranja, izvedbe i podrške Vlade u proteklih nekoliko godina, a Osijek i Slavoniju čini boljim i kvalitetnijim mjestom za život.

- U svibnju 2021. potpredsjednik Vlade Tomo Medved, tadašnji osječko-baranjski župan Ivan Anušić, tadašnja ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak i ja obišli smo paviljonsku bolnicu povodom identifikacije posmrtnih ostataka ekshumiranih hrvatskih branitelja i nestalih osoba, a na mjestu današnjega OHBP-a bila je jedna velika rupa. Danas smo vidjeli malu bolnicu u okviru velike bolnice u Osijeku. To govori o brzini djelovanja, o unaprjeđenju zdravstvene usluge koja je važna svima - kazao je premijer.

Naglasio je da je Osijek jedini veliki grad koji je svojim odlukama dodatno pridonio da novi krug porezne reforme poveća plaće ljudima u Osijeku više nego što će ljudi iste struke primati plaću u ostala tri velika grada. - Što se tiče, brojnih postignuća, što se vidi u Osijeku u mandatu gradonačelnika Radića i u paralelnom mandatu dosadašnjeg župana Ivana Anušića i sadašnjeg Lukića i naše Vlade. Vidi se konkretan i očit pomak u svim mogućim aspektima funkcioniranja, nema vida aktivnosti, života, suradnje u kojem ne vidite da je Osijek kvalitetniji i bolji nego što je bio prije - zaključio je.

Svečana sjednica bila je ujedno i prigoda za dodjela javnih gradskih priznanja koja su dobitnicima uručili gradonačelnik Ivan Radić i predsjednik Gradskog vijeća Tihomir Florijančić. Pečat Grada Osijeka za izuzetan doprinos razvoju sporta dobio je Zvonko Borbaš, Pečat Grada Osijeka za osobite uspjehe u razvoju društvenih odnosa i unapređenje društvenog života Grada Osijeka dodijeljen je HRT - Radio Osijeku, Zlatna plaketa Grb grada Osijeka za osobit doprinos u području socijalne skrbi uručena je udruzi HVIDRA Osijek 91., Zlatna plakata Grb Grada Osijeka za izuzetan doprinos u području obrane i zaštite dodijeljena je Javnoj vatrogasnoj postrojbi Grada Osijeka, a za izuzetna ostvarenja u području znanosti i obrazovanja Zlatna plaketa Grb grada Osijeka za životno djelo dodijeljena prof. dr. sc. Gordani Kralik.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1002#sigProId4c73c32845

34. Ladimirevački divani

Prva subota u prosincu rezervirana je za tradicionalne Ladimirevačke divane, manifestaciju za koje ovo malo slavonsko mjesto živi cijele godine. Prilika je to za prisjećanje i njegovanje bogate tradicije ovog kraja kroz običaje, pjesmu, domaću hranu i vrhunsku zabavu.

- Manifestacija Ladimirevački divani prilika je mještanima i njihovim gostima za okupljanje, druženje i zabavu. Osobito mi je drago što su ovogodišnji Divani privukli ovako veliki broj gostiju, a naše mlađe generacije itekako su uključene u organizaciju ove manifestacije. Prilika je to da se prisjetimo i onih koji su stvarali prve Divane, a nisu više s nama jer se s godinama smjenjuje već treća ili četvrta generacija mještana koji sudjeluju u pripremi, pjesmi, plesu i očuvanju naše kulture i tradicije – rekao je Goran Ivanović, saborski zastupnik i jedan od organizatora.

Uz zvuke starih instrumenata i nošnje ladimirevačkog kraja, gosti su imali priliku kušati domaću hranu i tradicionalne slastice. Cilj je programskog dijela Ladimirevačkih divana pokazati širokogrudnost i gostoljubivost šokačkog čovjeka, kvalitetno zabaviti goste i prikazati im nešto od već pomalo zaboravljene šokačke tradicije, istaknuli su organizatori. Ovogodišnje Divane uz brojne goste posjetili su i osječko-baranjski župan Mato Lukić i gradonačelnik Valpova Matko Šutalo.

- Malo je manifestacija s ovako dugom tradicijom, a 34. Ladimirevački divani ispunjavaju sva očekivanja gostiju koji su večeras ovdje. Slavonija i Baranja imaju iznimno bogatu i raznoliku kulturu i tradiciju i lijepo je vidjeti da u mjestima poput Ladimirevaca njeguju i čuvaju svoj povijesni i kulturni identitet prenoseći ga na mlađe generacije – rekao je Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1002#sigProIddb4538896c

Suncokret ruralnog turizma u OBŽ

U Osijeku dodijeljene nacionalne nagrade „Suncokret ruralnog turizma Hrvatske – Sunflower Award“.

Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj „Klub članova Selo”, 30. studenoga 2023. godine dodijelila je 86 povelja i posebnih priznanja, u sklopu nacionalne nagrade „Suncokret ruralnog turizma Hrvatske – Sunflower Award“, koja se održava već jedanaestu godinu. Manifestacija je održana u partnerstvu s Osječko-baranjskom županijom u Gospodarskom centru OBŽ.

Ukupno je bilo prijavljeno 197 kandidata iz 20 hrvatskih županija, osam kandidata iz Bosne i Hercegovine te jedan iz Republike Srbije. Nagradu Suncokret ruralnog turizma Hrvatske osvojila su 82 dobitnika iz Republike Hrvatske, tri iz Bosne i Hercegovine, te jedan iz Republike Srbije.

Na svečanosti dodjele bio je izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenkovića, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić te brojni drugi uzvanici: zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Mato Lukić; Tonči Glavina, državni tajnik u Ministarstvu turizma i sporta; Zdravko Tušek, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, Domagoj Mikulić, državni tajnik u ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije; Sunčana Glavak, zastupnica u Europskom parlamentu.

Zastupnici u Hrvatskom Saboru: Nataša Tramišak, Madgalena Komes, Stipan Šašlin, Goran Ivanović i Marin Mandarić te Njezina Ekselencija Elma Kovačević-Bajtal, veleposlanica Bosne i Hercegovine u Republici Hrvatskoj te Njezina Ekselencija Wirta-i Suwartini, veleposlanica Indonezije u Republici Hrvatskoj. Župani, dožupani, gradonačelnici i načelnici, predstavnici Turističkih zajednica, predstavnici bosansko-hercegovačkih županija te drugi gosti iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Srbije.

Predsjednica Hrvatske udruge za turizam i ruralni razvoj "Klub članova Selo" Dijana Katica rekla je da se nagrade prvi put dodjeljuju u Osječko-baranjskoj županiji koja je prošle godine dobila najviše nagrada. Inače, manifestacija se održava 11. put, a ove godine u njoj sudjeluju sve hrvatske županije.

‒ Ove godine smo imali 197 kandidata iz cijele Hrvatske, u odnosu na 160 prošlogodišnjih prijava, te još 10 kandidata za posebnu nagradu, osobu koja promiče ruralni turizam „Eduard Kušen“. Imamo osam kategorija nagrada, a najviše prijava i kandidata je bilo u kategorijama aktivnih turističkih sadržaja i projektima. Povećani interes znači da su građani prepoznali ruralnu Hrvatsku kao turističku destinaciju ‒ kazala je.

Zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Mato Lukić naglasio je kako je Osječko-baranjska županija s razlogom domaćin ove prekrasne manifestacije.

‒ Prošle godine smo u našu županiju donijeli šampionsku titulu velikog zlatnog suncokreta, konkretnije u općinu Kneževi Vinogradi koja je proglašena vinskom destinacijom godine, a također bilježimo izvrsne turističke rezultate u posljednjih nekoliko godina. Već sada imamo 13% više dolazaka i noćenja nego u cijeloj prošloj godini, čemu je zasigurno doprinio izvrstan rad i aktivnosti Županije, TZ OBŽ, ali i turističkih zajednica na našem području. Organizirano je mnoštvo različitih manifestacija, od kojih se ističe primjerice HeadOnEast, kao jedan zajednički nazivnik za niz turističkih događaja tijekom godine – rekao je Lukić.

Potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić, ujedno i izaslanik predsjednika Vlade RH istaknuo je kako su posljednji ozbiljni nacionalni turistički događaj na području Osječko-baranjske županije bili Dani hrvatskog turizma 2019. godine.

‒ Taj događaj iznjedrio je HeadOnEast, manifestaciju koju svake godine organizira Osječko-baranjska županija na području grada Osijeka. Paralelno s tim rasli smo i stvarali preduvjete da budemo kvalitetna kontinentalna turistička destinacija i mislim da smo u tome uspjeli. Unatoč određenim poteškoćama, prije svega pandemije koronavirusa, brojke su i više nego odlične. Uz to, izgrađen je Gospodarski centar OBŽ, multifunkcionalni objekt kakvoga nema odavde do Zagreba, a koji pruža različite mogućnosti u organizaciji niza događanja. Zbog toga sa sigurnošću možemo reći da u Osječko-baranjskoj županiji imamo nekoliko velikih, kvalitetnih i jedinstvenih projekata u odnosu na ostatak Hrvatske – rekao je Anušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1002#sigProIdd77709ca34

O dobitnicima je odlučio Ocjenjivački sud kojim je predsjedala Slavija Jačan Obratov, a članovi su bili: Robert Baćac, Stjepan Cukor, Dubravko Fijačko, Slavija Jačan Obratov, Dijana Katica, Damir Krešić, Jelena Mesić, Mirjana Miličević, Ružica Rašperić, Spomenka Saraga, Dora Smolčić Jurdana, Tihana Sudarić i Dejan Tubić.

Dobitnici s područja  Osječko-baranjske županije su sljedeći:

ZLATNA POVELJA

u kategoriji „TRADICIJSKA (RURALNA) GASTRONOMIJA“

BARANJSKA KUĆA

KARANAC

OSJEČKO-BARANJSKA ŽUPANIJA

ZLATNA POVELJA

u kategoriji „RURALNO TURISTIČKI PROJEKTI

57. ĐAKOVAČKI VEZOVI

ĐAKOVO

OSJEČKO-BARANJSKA ŽUPANIJA

SREBRNA POVELJA

u kategoriji „TRADICIJSKA (RURALNA) DOMAĆINSTVA“

KUĆA BILJKINOG OCA

LUG, BILJE

OSJEČKO – BARANJSKA ŽUPANIJA

BRONČANA POVELJA

 u kategoriji „VINSKI TURIZAM“

OPG KLARA ZAJEC

OSJEČKO-BARANJSKA ŽUPANIJA

BRONČANA POVELJA

 u kategoriji „VINSKI TURIZAM“

VINARIJA MAGISTRA

ERDUT

OSJEČKO-BARANJSKA ŽUPANIJA

POSEBNO PRIZNANJE ZA TURISTIČKU VALORIZACIJU TRADICIJSKE KUĆE

u kategoriji „TURISTIČKA SELJAČKA GOSPODARSTVA“

CSÓRTOK

LUG, BILJE

OSJEČKO-BARANJSKA ŽUPANIJA

POSEBNO PRIZNANJE ZA EDUKATIVNE SADRŽAJE U RURALNOM PROSTORU

u kategoriji „AKTIVNI TURISTIČKI SADRŽAJI U RURALNOM PROSTORU“

OPG DUŠA BARANJE

BILJE

OSJEČKO-BARANJSKA ŽUPANIJA

Dodijeljene su i šampionske titule te je „Veliki zlatni suncokret“ u kategoriji Vinski turizam osvojila Vinarija „Boškinac“ iz Novalje – Ličko-senjska županija. U kategoriji Aktivni turistički sadržaji šampionska titula „Veliki zlatni suncokret“ pripao je Javnoj ustanovi Nacionalni park Mljet – Dubrovačko-neretvanska županija. U kategoriji Ruralno turistički projekti šampionska titula „Veliki zlatni suncokret“ pripala je Centru za posjetitelje – Dvorac Janković iz Suhopolja – Virovitičko-podravska županija.

Ove je godine na svečanosti prvi put dodijeljena Povelja za poseban doprinos razvoju i promociji ruralnog turizma „Nagrada dr. sc. Eduard Kušen“ kojom se odaje priznanje osobi koja je ostvarila izvanredne napore, trud i postignuća u razvoju i promociji ruralnog turizma, a istu je osvojila Egle Katunar iz Vrbnika.

U Toulouseu, u Francuskoj 28. listopada 2023.  održana je Generalna skupština Europske vinske rute ITER VITIS, kojom je predsjedala Emanuela Panke, a sudjelovali su članovi iz Hrvatske, Azerbajdžana, Bosne i Hercegovine, Grčke, Gruzije, Francuske, Izraela, Italije, Libanona, Moldavije, Portugala, Španjolske i Ukrajine.

U okviru Generalne skupštine ITER VITIS-a održana je i svečana dodjela nagrada Iter Vitis Award, a jedna od jedanaest nagrada došla je i u Hrvatsku.

Vinatlon je proglašen najboljom vinsko-turističkom manifestacijom – Best Wine Tourism Event. U Francuskoj su nagradu, u ime organizatora Udruge Vinogradara Baranje Zmajevac i Općine Kneževi Vinogradi preuzeli Dijana Katica i Robert Baćac, a dodjela Suncokreta bila je prigoda da nagrada dođe do glavnih organizatora Vinatlona.

Otvoren osječki Advent

Sinoć je (1. prosinca) uoči Dana Grada Osijeka otvoren „Advent u Osijeku“. Nakon obnove osječke Tvrđe, Advent se vraća na svoju nekadašnju lokaciju, a Grad Osijek kao nositelj ovog višestruko nagrađivanog događaja za ovu godinu najavljuje još ljepši i bolji Advent.

- Advent u Tvrđi će biti jednako dobar, a siguran sam i bolji nego prethodni adventi. Očekuje nas puno različitih programa, na različitim lokacijama. Siguran sam da će naši sugrađani u danima koji su pred nama istraživati i program i lokacije. Imamo uistinu puno lampica na ulicama, zrak će ispunjavati mirisi ukusne hrane i toplih napitaka, smijeh i glazba odzvanjat će našim ulicama, tako da nas očekuje prekrasan Advent u Osijeku, kojeg, naravno ne čine samo lijepe dekoracije. Osječki advent čine ljudi i ja sam siguran da će nam se naši sugrađani, kao i mnogi turisti priključiti na ovom najljepšem i čarobnom Adventu, da će ponijeti uspomene za cijeli život. Želim da im ovaj osječki advent donese obilje sreće, radosti i mira, ali naravno i dobre zabave - poručio je osječki gradonačelnik Ivan Radić.

Osječki gradonačelnik Radić i zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić simbolično su i otvorili ovogodišnji Advent koji će Osječanima i njihovim gostima biti na raspolaganju sve do Nove godine. Na dječjem dočeku Nove godine nastupa Mia Dimšić, dok će na središnjem dočeku nastupati Parni Valjak.

- Obišli smo Tvrđu i čini mi se da će biti još ljepši Advent nego što je bio prethodne dvije godine. Često su sugrađani znali komentirati može li se Advent s trga u Tvrđi „raširiti“ po Tvrđi, zbog radova u Tvrđi to do sada nije bilo moguće, međutim, Grad Osijek je proširio Advent baš onako kako su sugrađani željeli na čak tri lokacije u Tvrđi. Vrijeme pred nama je vrijeme pripreme za Božić, našim sugrađanima ćemo poželjeti mir i blagostanje, radost i veselje - rekao je Mato Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1002#sigProIdaa66798ad8

Zajednički cilj je integracija osoba s invaliditetom u sve životne sfere

U organizaciji Akademije za umjetnost i kulturu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku se 1. i 2. prosinca 2023. godine održava 3. Međunarodna umjetnička i znanstvena konferencija „Osobe s invaliditetom u umjetnosti, znanosti, odgoju i obrazovanju“. Riječ je o prvoj konferenciji u Hrvatskoj koja se bavi pitanjem sudjelovanja osoba s invaliditetom u umjetnosti, znanosti i njihovom položaju u cjelokupnoj odgojno-obrazovnoj vertikali. Konferencija ima 181 sudionika iz 13 zemalja, a cilj skupa je potaknuti akademsku zajednicu i društvo u cjelini na promišljanja o prisutnosti, izjednačavanju prava pristupa, sudjelovanja i korištenja umjetnosti, kulture, sporta i slobodnog vremena osoba s invaliditetom ili djece s teškoćama u razvoju.

Otvaranje Konferencije bilo je danas (1. prosinca) u Svečanoj dvorani Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, a tomu je nazočio i Mato Lukić, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije, koja je pokrovitelj ovog skupa. Konferenciju je otvorila slijepa Nika Matančić, studentica 2. godine smjera Kulture, medije i menadžmenta Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku.

- Pitanje osoba s invaliditetom je bitno u svakom segmentu društva, pa naravno i u umjetnosti, kulturi, sportu i ostalim sferama života. Zajednički nam je cilj puna integracija osoba s invaliditetom i osiguranje što većeg stupnja njihove samostalnosti, a u tim aktivnostima aktivno sudjeluje i županijska uprava. Osluškujemo potrebe i kroz suradnju s pravobraniteljicom za osobe s invaliditetom i pravobraniteljicom za djecu činimo što je potrebno, izgrađujemo određene kapacitete kako bi osobama s invaliditetom olakšali pristup svim našim ustanovama i institucijama. Isto tako pokušavamo osigurati što više usluga kako bi mogli ostvariti svoja prava. Ta prava su im zajamčena, ali na terenu često ima relativno malo takvih usluga, pa mi kao Županija nastojimo pomoći, pogotovo sa civilnim društvom čije su aktivnosti usmjerene na ovu populaciju - rekao je Mato Lukić.

Suorganizatori Konferencije su Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti Osijek, Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti - Centar za znanstveni rad u Vinkovcima, Kineziološki fakultet u Osijeku, Muzička akademija Univerziteta Crne Gore i Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, dok su partneri Agencija za odgoj i obrazovanje te pravobraniteljica za osobe s invaliditetom.

- Jako nam je važno što imamo niz suorganizatora te da na Konferenciju dolaze znanstvenici i umjetnici različitih područja. Sama Konferencija ima značajne odjeke te se u Hrvatskoj sve više govori o osobama s invaliditetom. Napravljeni su značajni pomaci, djeca s teškoćama u razvoju imaju sve bolji status u odgojno-obrazovnom sustavu, a isto tako nam je drago što smo ovom konferencijom posebno istakli položaj umjetnosti prema osobama s invaliditetom te otvorili veliki broj novih područja na kojima se istražuje i iz kojih dolaze neke nove znanstvene, nastavne i opće stručne prakse vezane uz korištenje umjetnosti u oplemenjivanju života, ali i u umjetničkim pokretima koje nam donose i osobe s invaliditetom i djeca s teškoćama u razvoju. Oko 100 učitelja i odgojitelja iz Hrvatske ovu Konferenciju koriste i za vlastito usavršavanje, što će utjecati i na poboljšanje njihovog rada, nastavne prakse i odnos društva prema osobama s invaliditetom i djecom s teškoćama u razvoju - rekla je predsjednica Organizacijskog odbora Konferencije dr. sc. Mirna Sabljar.

Prorektorica za nastavu i studente Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Loretana Farkaš istaknula je da naglasak osječkog Sveučilišta, kada su u pitanju studenti, nisu samo studijski programi, već i socijalna dimenzija koja je izuzetno važna. - Zaista se već više od 15 godina trudimo našim kolegama i kolegicama s invaliditetom pružiti sve ono što im je potrebno za vrijeme studentskih dana, od infrastrukturnih mogućnosti do svih drugih kako bi im svi sadržaji bili dostupni - kazala je.  

Današnji program Konferenciji počeo je plenarnim predavanjima prof. Rachel Schiff sa Sveučilišta Bar-Illan iz Izraela, potom prof. dr. sc. Kristine Urbanc s Pravnog fakulteta u Zagrebu te dekanice osječke Akademije za umjetnost i kulturu prof. dr. sc. Helene Sablić Tomić i doc. dr. sc. Vedrane Marković s Univerziteta Crne Gore, Muzičke akademije iz Cetinja.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1002#sigProIdc4bb953c86