Vijesti

Obilježena 32. godišnjica osnutka 68. bojne Vojne policije Osijek

Povodom 32. godišnjice osnutka 68. bojne Vojne policije Osijek, polaganjem vijenaca i upaljenih svijeća ispred Spomen obilježja u Sveučilišnom kampusu danas (7. prosinca 2023. godine) iskazana je počast poginulim hrvatskim braniteljima, pripadnicima ove ratne postrojbe. Kroz postrojbu je prošlo gotovo 2.000 pripadnika, a tijekom Domovinskog rata svoj život za Domovinu položilo je 13 pripadnika, dok su 102 ranjena. Bojna je odlikovana Redom Nikole Šubića Zrinskog za iskazano junaštvo u Domovinskom ratu te se uvažava kao jedna od herojskih postrojbi.

U ime Osječko-baranjske županije i osobno, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Mato Lukić položio je vijenac i upalio svijeću u počast poginulim pripadnicima 69. bojne VP. Tom prigodom naglasio je kako se krajem svake godine prisjećamo teških događanja i žrtava iz 1991. godine te odajemo počast svim žrtvama.

- Prosinac 1991. godine je snažno obilježio Domovinski rat na području istočne Slavonije. Nakon tragičnih događanja u Vukovaru uslijedili su snažni napadi i na druga naselja na ovom području, palo je Ernestinovo, Laslova, Divoš, Rosinjača, Antunovac i druga naselja. Bilo je puno žrtava, puno je ljudi položilo svoj život u obrani istočne i cijele Hrvatske. Jedna od naših postrojbi je 68. bojna Vojne policije koja je prošla sva ratišta u Hrvatskoj te u Bosni i Hercegovini, a danas polažemo vijence u počast njenim poginulim pripadnicima. Oni su nam isto tako ostavili u zalog da sve što danas radimo moramo činiti u interesu bolje Hrvatske upravo zbog njih, ali i generacija koje dolaze - poručio je župan Mato Lukić.

Osnivanja i ratnog puta 68. bojne Vojne policije prisjetili su se Stipe Modrić, predsjednik Udruge veterana VP-a Osječko-baranjske županije Stipe Modrić i Zvonko Jelić, ratni zamjenik zapovjednika ove Bojne. Postrojba je osnovana 7. prosinca 1991. godine temeljem zapovjedi ministra obrane Gojka Šuška kako bi se objedinile sve postrojbe vojne policije na ovom području. Postrojba je sudjelovala u nizu borbenih akcija diljem Hrvatske i BiH, ali i obavljala poslove iz policijske nadležnosti.

- Ovih dana, kada obilježavamo godišnjice stradavanja naših mjesta i pogibije naših branitelja i civila, često se postavlja pitanje da li je netko od počinitelja za to odgovarao. Kao čelnik Policijske uprave osječko-baranjske mogu reći da policija intenzivno radi na otkrivanju ratnih zločina. U zadnjih pet godina podnijeli smo 11 kaznenih prijava protiv 33 počinitelja koji su počinili 81 kazneno djelo ratnih zločina. Uhitili smo devet počinitelja, dok su nam dvije osobe naknadno izručene po našim tjeralicama - rekao je Ladislav Bece, načelnik PU osječko-baranjske.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=996#sigProIdfe3d3d55a1

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=996#sigProId26e4c05bcd

Edukacijom protiv sukoba interesa

Zakonom o sprječavanju sukoba interesa, koji je na snazi od 25. prosinca 2021. godine, u Hrvatskoj se uređuje sprječavanje sukoba između privatnog i javnog interesa u obnašanju javnih dužnosti, zatim tko su obveznici, obveza podnošenja i sadržaj imovinskih kartica, javna objava određenih podataka iz imovinskih kartica, postupak provjere podataka iz tih imovinskih kartica i trajanje obveza iz Zakona. Kako se zakonske odredbe ne odnose samo na nacionalnu nego i regionalnu i lokalnu razinu te obuhvaćaju širok raspon obveznika, danas (7. prosinca 2023. godine) u Velikoj vijećnici Skupštine OBŽ u Osijeku održana je edukacija Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa na koju su pozvani obveznici s područja Osječko-baranjske županije.

Zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Mato Lukić zahvalio je članovima Povjerenstva na dolasku u Osječko-baranjsku županiju i edukaciji svih obveznika podnošenja imovinske kartice.

- Ranije su obveznici podnošenja imovinske kartice bili dužnosnici do razine općinskog načelnika, međutim sada su tom obvezom obuhvaćeni i ravnatelji zdravstvenih ustanova, direktori trgovačkih društava i zaklada te drugi, stoga je dobro da na ovakvim edukacijama svi oni imaju priliku postavljati pitanja o nedoumicama s kojima se susreću prilikom ispunjavanja imovinskih kartica. Svjedoci smo da je u javnom prostoru sukob interesa česta tema te da vrlo lako osuđujemo i komentiramo kada je netko od dužnosnika loše popunio ili zaboravio nešto spomenuti u imovinskoj kartici, a ovo je prilika da se takve stvari svedu na najmanju moguću mjeru. Važno je da imamo članove Povjerenstva na raspolaganju za pomoć i tumačenje svih obveza, jer kako se mijenjaju dužnosti i čelni ljudi na njima, korisno je dobiti sve upute izravno od članova Povjerenstva - zaključio je Lukić.

- Ovo nam je deseta edukacija ove godine, a Osječko-baranjska županija je zadnji domaćin. Drago mi je da smo ovdje baš pred kraj godine, zato što će uskoro početi razdoblje podnošenja godišnjih imovinskih kartica koje traje od 1. siječnja do 31. siječnja 2024. godine. U tih mjesec dana, obveznici su dužni podnijeti nove imovinske kartice za 2023. godinu te će im današnje predavanje biti dodatni podsjetnik za tu obvezu. Ostali dio edukacije sastojat će se od informacija oko obveza, nadležnosti i dosadašnje prakse pomoći Povjerenstva i načina na koji obveznici mogu doći do traženih informacija podnošenjem zahtjeva za mišljenje Povjerenstvu. Na našim službenim stranicama dobro su razrađene upute za podnošenje imovinske kartice, ali uvijek postoji institut mišljenja i zahtjev za mišljenjem, osobito u nekim određenim situacijama s kojima se dužnosnici susreću. Najčešća pitanja koja postavljaju idu u smjeru dodatnih naknada i općenito situacija glede potrebe izuzimanja iz određenih odlučivanja u slučaju postojanja potencijalnog sukoba interesa -  kazao je Igor Lukač, član Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=996#sigProIdb1cb183e5b

Patronažna služba Doma zdravlja OBŽ proslavila 70. rođendan

Osječko-baranjska županija pokrovitelj je obilježavanja 70 godina rada Patronažne službe Doma zdravlja Osječko-baranjske županije, koja je održana danas (7. prosinca 2023. godine) u Vikarijatu u Osijeku. Patronažna služba Doma zdravlja Osječko-baranjske županije ključna je karika u pružanju sveobuhvatne zdravstvene skrbi za sve stanovnike Osječko-baranjske županije koja svojim radom pridonosi unaprjeđenju kvalitete života i dobrobiti lokalnog stanovništva.

Svečanosti su uz patronažne sestre i tehničare nazočili i umirovljeni djelatnici, predstavnici ustanova s kojima Patronažna služba surađuje, ravnateljica DZ Osječko-baranjske županije dr. Justinija Steiner, službenica za privremeno obavljanje poslova pročelnika Upravnog odjela za socijalnu zaštitu, umirovljenike i zdravstvo Grada Osijeka Romana Kovačević  te zamjenik župana koji obavlja dužnost župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić. 

- 70 godina rada Patronažne službe je prekrasna obljetnica i dobra prilika za pogledati što se napravilo, što se može poboljšati i planirati u budućnosti. Ova služba je vrlo važan segment zdravstvene zaštite naših sugrađana. Ujedno je jedna od najdostupnijih službi, a dostupnost je ono što u zdravstvenoj zaštiti osobito zagovaramo. Za vrijeme mog rada u Domu zdravlja OBŽ imao sam priliku uvjeriti se u posao koji rade patronažne sestre i tehničari, a prije svega u njihov nevjerojatan pristup, entuzijazam, volju i želju za kvalitetnim odrađivanjem svog posla. Patronažne sestre i tehničari su praktično prisutni u cijelom našem životu, od rođenja do zadnjih dana. U najljepšim danima, kada dolazi i najveća odgovornost za podizanje djece od najmlađe dobi, tu su upravo patronažne sestre i tehničari koji nam dolaze „nepozvani“, kucaju na vrata i nude pomoć i savjete koje u tim trenucima svi trebamo. Svi koji su sudjelovali u radu u tih 70 godina doprinijeli su razvoju patronažne i svega što danas možemo vidjeti na području naše županije. Drago mi je i da možemo gradonačelnicima i načelnicima na području cijele OBŽ danas možemo reći da imaju odlično ustrojenu patronažnu službu koja povezuje različite djelatnosti u zdravstvu, a isto tako dobro surađuju s lokalnom zajednicom - kazao je župan Mato Lukić.

Služba broji ukupno 63 patronažne sestre/tehničara, od kojih je 35 sa završenim 5-godišnjim diplomskim studijem Sestrinstvo.

- Jedna smo od najstarijih patronažnih službi u Hrvatskoj, a trenutno na području Osječko-baranjske županije imamo ukupno 63 patronažne sestre. Budući da jedna sestra skrbi za 5.100 stanovnika, što je velika brojka, nadamo se u budućnosti da će se broj pacijenata o kojima skrbi jedna sestra smanjiti. Naime, patronažna služba je jedna od rijetkih službi koja svoju djelatnost obavlja izvan zdravstvenih ustanova, odnosno u kući pacijenata pa dnevno djelatnice obilaze sedam do osam pacijenata. Mi skrbimo za određeno teritorijalno područje i to od rođenja do smrti, što znači da brinemo o trudnicama, novorođenčadi, maloj djeci, školskoj djeci te kroničnim i palijativnim bolesnicima – istaknula je pomoćnica ravnateljice za sestrinstvo i glavna sestra Doma zdravlja Osječko-baranjske županije Dragica Pavlović.

U povodu svečanosti obilježavanja umirovljenim medicinskim sestrama/tehničarima uručene su zahvalnice za dugogodišnji profesionalni doprinos Patronažnoj službi, a zahvalnice za potporu i doprinos radu Patronažne službe uručene su dosadašnjim ravnateljima i ravnateljici DZ Osječko-baranjske županije te Gradu Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=996#sigProId02ee268651

Počast poginulim hrvatskim braniteljima u šumi Rosinjača

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća danas (5.prosinca 2023. godine) ispred spomen-ploče poginulim braniteljima u šumi Rosinjača, u Osijeku je obilježen Dan obrane grada Osijeka te je odana počast za 16 pripadnika 106. brigade Hrvatske vojske, poginulih u šumi Rosinjača prije 32 godine. Tog je dana Osijek bio izložen žestokim napadima i granatiranju neprijateljske vojske, a život je izgubilo ukupno 28 branitelja i civila. Počast poginulima su, uz obitelji stradalih i suborce, odali izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Anto Zelić, izaslanik ministra obrane brigadni general Željko Ljubas, izaslanik ministra unutarnjih poslova i načelnik PU osječko-baranjske Ladislav Bece, zamjenik župana Josip Miletić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, ujedno i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, pripadnici braniteljskih udruga te učenici Trgovačke i komercijalne škole „Davor Milas“ Osijek.

Tajnik UHDDR-a Sveti Rok Osijek Goran Radičević prisjetio se tog prosinačkog jutra kada se vratio s položaja iz šume Rosinjača u kojoj su držali liniju obrane, nakon čega je stigla vijest o napadu.

- Vratili smo se natrag u šumu i pokušali doći do suboraca, ali nažalost, to je bila prevelika koncentracija neprijateljske linije neprijateljske tehnike i ljudstva. Postali smo svjesni da su izgubili živote u borbi. Važno je istaknuti kako su poginuli u borbi i tako dali vremena da se obrana Osijeka konsolidira jer je to bio najžešći napad na grad Osijek po cijeloj dužini, ne samo južne bojišnice nego i iz pravca Nemetina i svih pravaca neprijatelj je pokušao slomiti obranu. Mi volimo reći da je to bio dan D za Osijek. Nažalost, slomom obrane Vukovara koji se herojski branio 3 mjeseca, postali smo svjesni da će neprijatelj krenuti prema Osijeku kao sljedećem cilju, ali prebrzo su uspjeli prebaciti snage i napasti nas. Nismo bili nespremni za borbu, nego tada nismo imali ni ljudi ni dovoljno naoružanja da ih zaustavimo i pružimo otpor – rekao je Radičević i dodao kako je ponosan što u obilježavanju  sudjeluju i učenici osječke Trgovačke i komercijalne škole „Davor Milas“ koja nosi ime po branitelju poginulom u šumi Rosinjača i na taj način uče o vrijednostima Domovinskoga rata.

Majka poginulog hrvatskog branitelja Davora Milasa, Marija Milas istaknula je kako joj je današnji dan  jedan od najtežih dana u životu.

- Sjećam se tog jutra kako sam budila Davora, kako se spremao i kako smo se oprostili, kako je otišao i nije se više vratio. Sjećanja su svježa, potpuno svježa, ne vjerujem da su prošle 32 godine, ne mogu si to osvijestiti.  Vrijeme prolazi, ali bol i tuga ne prestaju, no istovremeno osjećam i ponos što sam imala takvo dijete – kazala je Milas.

Počast poginulim hrvatskim braniteljima odao je i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić.

- Na današnji se dan prisjećamo svih onih koji su svoje živote ugradili u stvaranje slobodne i neovisne Republike Hrvatske, osobito u obrani grada Osijeka. 5. prosinca 1991. godine, dakle prije 32 godine, 16 hrabrih pripadnika 106. brigade stradalo je u šumi Rosinjača, čime su pokazali nadljudsku hrabrost i požrtvovnost. Upravo zbog toga, njihova djela ostaju trajan spomen svima nama te ćemo im dok smo živi odavati počast i prisjećati se njihova herojstva – kazao je Miletić.

Pripadnik Bojne Frankopan Goran Brebrić prisjetio se najtežeg dana u obrani grada Osijeka, a danas ga se kaže, sjeća, s velikim ponosom.

- Bili su to dani ponosa za sve nas koji smo došli iz svih dijelova Hrvatske braniti Osijek koji je bio u takvoj poziciji da je mogao biti drugi Vukovar. Nas nije bilo puno, ali kako je rekao naš zapovjednik, bili smo odabrani i bila nam je velika čast, sudjelovati kao prvi hrvatski komandosi, u humanoj akciji izvlačenja tijela poginulih suboraca. Danas želimo očuvati istinu o Domovinskom ratu zbog čega smo izdali monografiju kao jedinu knjigu koja se smatra znanstvenim radom, a pisana je za civilno stanovništvo s idejom da svi razumiju na koji smo način mi neiskusni branitelji krenuli u oslobađanje Hrvatske – rekao je Brebrić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić istaknuo je kako se današnji dan, odlukom Gradskog vijeća 2018. godine, obilježava kao Dan obrane grada Osijeka.

- Danas smo ovdje kako bismo s posebnim pijetetom odali počast i prisjetili se velike žrtve 16-orice pripadnika 106. brigade HV-a koji su svoje živote položili u šumi Rosinjača. Oni su se oduprli brojnijem i naoružanijem neprijatelju te na taj način spriječili njihov ulazak u južni dio Osijeka. Zbog toga, njihova žrtva ne smije i neće biti zaboravljena, a zahvaljujući herojstvu Osijek je bio i bit će nepokoren grad – zaključio je Radić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=996#sigProIdd19af1b6ad

Počinje treći ciklus natječaja „Žuta točka“ za udruge u Republici Hrvatskoj!

(Vijest prenosimo sa službene stranice Hrvatske zajednice županija)

https://www.hrvzz.hr/novosti/hrvatska_zajednica_zupanija/pocinje_treci_ciklus_natjecaja_zuta_tocka_za_udruge_u_republici_hrvatskoj-66661

 

Cilj natječaja je odabrati neprofitne organizacije koje žele jačati svoje filantropske i fundraising aktivnosti te uspješnije upravljati svojim organizacijama.

U novi ciklus natječaja mogu se prijaviti i organizacije koje su sudjelovale i ranijih godina, uz uvjet da nisu osvojile novčanu nagradu na završnom predstavljanju donatorima.Za prijavu na natječaj organizacije moraju poslati video u trajanju od 90 sekundi u kojem predstavljaju svoju misiju potencijalnim donatorima (građanima i tvrtkama).

Kroz natječaj u organizaciji Zaklade Žuta točka, a u partnerstvu s Hrvatskom zajednicom županija, Udrugom gradova,  Zakladom Konrad Adenauer i Uredom za udruge Vlade Republike Hrvatske, birat će se neprofitne organizacije koje žele jačati svoje filantropske i fundraising aktivnosti te uspješnije upravljati svojim organizacijama.

Akademija „Žuta točka“ do sada je okupila 38 neprofitnih organizacija iz čitave Hrvatske, koje su, uz priliku za osvajanje sredstava za konkretnu kampanju, dobile besplatnu edukaciju kroz šest modula te mentorsku podršku u izradi prijedloga za doniranje i fundraising plana za prezentaciju za donatore. Na završnim događanjima - fundraising pitch-evima 2022. i 2023 godine dodijeljene su financijske podrške najboljim organizacijama za provedbu fundraising aktivnosti koje su osigurale tvrtke – partneri, sponzori i donatori Zaklade Žuta točka.

Dobitnici  podrške za fundraising aktivnosti u 2022. godini bile su udruge LISINA AVANTURA MATULJI I DEBRA HRVATSKA, a u 2023. godini udruge PUŽ i KRIJESNICA.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=996#sigProIdf9cad54792

NATJEČAJ - pravila, uvjeti i kriteriji odabira  

Predviđeno trajanje natječaja je do 20. prosinca 2023. Prijaviti se mogu neprofitne organizacije koje su registrirane i djeluju na području Hrvatske najmanje dvije godine. Određeno razdoblje trajanja organizacije je polazna točka za planiranje fundraising aktivnosti koje su u odnosu s prepoznatljivošću organizacije u javnosti i razini socijalnog kapitala, kojeg je organizacija stvorila ili za koji postoji potencijal.

U novi ciklus natječaja mogu se prijaviti i organizacije koje su prošle godine sudjelovale, uz uvjet da nisu osvojile financijsku podršku na završnom predstavljanju donatorima.

Za prijavu na natječaj organizacije moraju poslati video u trajanju od 90 sekundi u kojem predstavljaju svoju misiju potencijalnim donatorima (građanima i tvrtkama).

Video uradci se šalju na hrvatskom jeziku i ne smiju biti duži od 90 sekundi. Moraju biti autentični, originalni, kreativni i kvalitetni te dostupni u obliku poveznice na YouTube ili sličnim servisima za dijeljenje sadržaja.  Mogu biti snimani i mobitelom.

Video bi trebao dati odgovor na neka od sljedećih pitanja:

  • Zašto organizacija postoji i po čemu je prepoznatljiva?
  • Koji je san organizacije, čemu teži i kako mijenja svijet na bolje?
  • Koje su vrijednosti organizacije i kako ih demonstrira kroz svoje aktivnosti, komunikaciju i odnose?

Navedena pitanja služe kao putokaz, a u videu nije potrebno doslovno odgovarati na navedena pitanja niti će se video ocjenjivati po količini sadržaja, već po kvaliteti poruke i kreativnosti sadržaja.

Svoj video uradak možete prijaviti putem obrasca: NATJEČAJ.

Organizacija koja se prijavljuje daje dopuštenje Zakladi Žuta točka da javno objavi videa na svojim komunikacijskim kanalima. Video ne smije sadržavati neprimjerene, uvredljive ni diskriminirajuće sadržaje.

Stručni žiri će po završetku natječaja odabrati najviše 21 organizaciju (s područja svake županije i Grada Zagreba) koje će osvojiti besplatno sudjelovanje na trećem ciklusu Akademije Žuta točka, koja će se održati tijekom prvog kvartala 2024. godine. Žiri se sastoji od predstavnika Zaklade Žuta točka, Hrvatske zajednice županija, Zaklade Konrad Adenauer i Udruge gradova.

Kriteriji za odabir videa su jasnoća vizije i misije organizacije, kvaliteta komunikacijske poruke, kreativnost i originalnost videa te usmjerenost na ciljanu publiku (donatore - građane i tvrtke) i snaga društvenog utjecaja organizacije u lokalnoj zajednici ili potencijal za isti. Najbolja videa bit će odabrana prema ukupnom broju dobivenih bodova u skladu s navedenim kriterijima.

Nagrađene organizacije bit će objavljene na službenoj internetskoj stranici i FB profilu Zaklade Žuta točka, a pobjednici obaviješteni putem e-maila. Dobitnike planiramo objaviti u siječnju 2024. godine.

Edukacija je planirana kroz 6 modula i održat će se on-line u prvom kvartalu 2024. uz završni susret uživo svih sudionika edukacije. Sudjelovanje za dobitnike natječaja je besplatno i svaki sudionik će dobiti potvrdu o završenoj edukaciji.

Dodatna vrijednost edukacije je mogućnost dobivanja financijskih i drugih vrsta podrški za najbolje donacijske kampanje koje će sudionici natječaja pripremiti i predstaviti na završnom susretu, koji je planiran uživo u proljeće 2024. godine.

Ne propustite priliku dobiti edukacije koje vam mogu pomoći u uspješnijem upravljanju vašim organizacijama, proširiti mrežu vaših kontakata i dobiti vrijednu financijsku podršku za vaš rad!

O Zakladi Žuta točka

Zaklada Žuta točka, osnovana je sa svrhom izgradnje filantropske i fundraising kulture u Hrvatskoj kroz međusektorsku suradnju civilnog, javnog i poslovnog sektora te aktivnu ulogu građana-donatora. Cilj Zaklade poticanje neprofitnih organizacija na pokretanje filantropskih i fundraising aktivnosti kako bi postale financijski održive, povećale svoj društveni utjecaj i socijalni kapital, poboljšale svoju komunikaciju u javnosti, postigle veću razinu transparentnosti u financijskom upravljanju te imale visoku razinu etičkih standarda u prikupljanju donacija od građana i tvrtki.

Kontakt: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Mladenka Majerić 091 125 0512 Maja Glavaš Vodopija 098 9827 390

Odana počast poginulim braniteljima Antunovca

U Antunovcu je danas (5. prosinca 2023. godine) polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispred Spomen obilježja masovne grobnice na mjesnom groblju, a potom i ispred Spomen kapelice kod Crkve sv. Antuna odana počast poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima te civilnim žrtvama iz ovog naselja povodom 32. godišnjice tragičnih događaja iz 1991. godine. Odavanje počasti i zahvalnosti stradalim braniteljima i civilima nastavljeno je svetom misom. Inače, u Domovinskom ratu poginulo je 68 hrvatskih vojnika i policajaca iz Antunovca. Sudbina trojice hrvatskih branitelja još uvijek nije poznata te se vode kao nestali. 

Vijence i upaljene svijeće položili su tako članovi obitelji i suborci poginulih i nestalih hrvatskih branitelja i civila, saborska zastupnica Nataša Tramišak, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, načelnik Općine Antunovac Davor Tubanjski, predstavnici Hrvatske vojske i policije, udruga branitelja i drugih udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

- Ovih dana se s posebnim pijetetom prisjećamo 1991. godine i krvave jeseni koja je zadesila Slavoniju, sloma obrane Vukovara, kao i brojnih masakara koji su se dogodili upravo na našem području. Tako se i danas u Antunovcu prisjećamo svih žrtava i pada ovog mjesta te odajemo počast svima koji su svoje živote ugradili u stvaranje slobodne i neovisne Republike Hrvatske. Njihova žrtva nikada neće biti zaboravljena, a Domovinski rat je temelj Republike Hrvatske. Hvala im na svemu što su učinili za našu Domovinu - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Načelnik Općine Antunovac Davor Tubanjski kazao je kako su prošle 32 godine od najtežih i najtužnijih dana u povijesti općine i samog naselja Antunovac.

- Nakon okupacije sela, svi smo morali otići, a sada odajemo počast svima koji su dali svoj život da bi imali ovo u čemu uživamo. Hrvatskim braniteljima vječna hvala - rekao je te dodao da istinu, uspomene i sjećanja o Domovinskom ratu moramo prenositi osobito na našu djecu kako bi znali komu trebamo biti zahvalni, a to su hrvatski branitelji.

- Prosinac 1991. godine je bio najteži za sve branitelje grada Osijeka, od Nemetina, Tenje, Antunovca i drugih naselja. Neprijatelj je svim svojim snagama pritiskao našu obranu kako bi grad Osijek doveo u okruženje kao Vukovar, komadao ga i zauzeo. Sve su znali, osim kolika je spremnost branitelja na žrtvu. Srce branitelja je bilo veliko, a napor ogroman i ovdje je donijeta pobjeda u Domovinskom ratu. I nakon priznanja Republike Hrvatske je bilo borbenih djelovanja , ali taj trenutak južne obrane grada Osijeka je bio ključan, i svi smo bili sigurni da ćemo živjeti u samostalnoj i suverenoj Hrvatskoj – zaključio je predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Antunovac – Ivanovac i jedan od zapovjednika obrane Antunovca Stjepan Šerić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=996#sigProId95e7a89d39