Vijesti

Upaljena četvrta adventska svijeća u Našicama

Župan Osječko-baranjske županije Mato Lukić upalio je večeras (23. prosinca 2023. godine) četvrtu adventsku svijeću na adventskom vijencu u Našicama na Trgu dr. Franje Tuđmana.  

- Iznimno mi je drago da smo večeras ovdje na paljenju četvrte svijeće koja simbolizira ljubav i koja, možemo slobodno reći, pokreće svijet i pokreće sve nas. Bez ljubavi danas ne bismo bili ovdje i bez nje svijet ne bi funkcionirao. Vratimo li se unazad i pogledamo što simboliziraju sve četiri adventske svijeće: vjeru i nadu, mir, radost i ljubav i kada pomislimo da bi svaki čovjek sve to trebao nositi u sebi, zaista bismo riješili mnoge probleme. Posebno mi je drago da smo večeras u Našicama i da možemo zajedno s ovim divnim ljudima podijeliti ljubav i u miru zajedno približiti se Božiću i poželjeti svima sve najbolje. Želim poručiti svim stanovnicima Našica i Osječko-baranjske županije da uz značenje ove četvrte adventske svijeće vole svoje bližnje, svoje obitelji, svoje prijatelje i svoju okolinu jer nas to svakako čini boljim ljudima – kazao je župan Lukić.

Paljenju četvrte adventske svijeće u Našicama nazočili su i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić te gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba.

Gradonačelnik Kašuba zahvalio je svima na dolasku kao i na trudu brojnih građana i udruga u organizaciji Adventa u Našicama, manifestaciji koja iz godine u godinu biva sve posjećenija.

- Paljenjem četvrte adventske svijeće izlazimo iz vremena Adventa i ulazimo u božićno vrijeme. Svim vjernicama i vjernicima, poštovanim Našičankama i Našičanima želim blagoslovljen Božić i sretnu novu 2024. godinu – poručio je Kašuba.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=972#sigProId11cab72ebd

Pravni fakultet u Osijeku obilježio 48. godišnjicu uspješnog rada

Pravni fakultet u Osijeku danas (21. prosinca 2023. godine) obilježio je 48. obljetnicu osnutka. Uz dekana izv. prof. dr. sc. Tunjicu Petraševića i djelatnike Fakulteta, prigodnoj svečanosti nazočili su rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera prof. dr. sc. Vlado Guberac, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Ivica Šušak, dekani ostalih sastavnica osječkog Sveučilišta te drugi uzvanici.

- Pravni fakultet u Osijeku formalno je osnovan 10. rujna 1975. godine, a konstituiran upisom u trgovački registar tadašnjeg Okružnog suda, današnjeg Trgovačkog suda, 22. prosinca 1975. godine. U ovih 48 godina rada i djelovanja više od 10.000 polaznika je završilo neki od naših studijskih programa, a tu prije svega mislim na diplomirane magistre prava koji obavljaju najodgovornije dužnosti u sudstvu, odvjetništvu ili državnom odvjetništvu. Izdvojio bih da od 2017. godine izvodimo preddiplomski studij Socijalnog rada, a od 2020. godine i diplomskog studija te smo drugi u Hrvatskoj koji obrazuju kadar ovog deficitarnog zanimanja. Kontinuirano pratimo potrebe tržišta rada i osmišljavamo nove programe cjeloživotnog obrazovanja, ali isto tako i programe usavršavanja na poslijediplomskoj razini na kojoj izvodimo tri studija – specijalistički studij iz Kaznenog prava, Ljudskih prava te Prava i poslovne transakcije  - rekao je dekan Tunjica Petrašević.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je dekanu i djelatnicima na vrijednoj obljetnici i uspješnom radu.

- Ova lijepa obljetnica prilika je za prisjetiti se rasta i razvoja fakulteta u posljednjih 48 godina tijekom kojih su se iskazali svojim studijskim programima, ali i znanstvenim radom. Okosnica njihovog uspjeha su upravo studenti, kojih je iz godine u godinu sve više, ali i vrijedni djelatnici Fakulteta, zahvaljujući kojima ova institucija njeguje izniman ugled u društvu. Osječko-baranjska županija nastavit će ih podržavati na tom putu uspjeha, pružajući im podršku u provedbi zacrtanih projekata – kazao je Miletić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić naglasio je kako je Pravni fakultet u Osijeku od dislociranoga studija došao do fakulteta koji godišnje upisuje 400 studenta, što dovoljno govori o njegovoj važnosti i razvoju kroz ovih 48 godina.

- Koliko je bitan i jak govori i činjenica da je do danas ovaj fakultet završilo 7000 studenata. Za Grad Osijek su bitni jer se bave odgojem i obrazovanjem mlađih generacija, što je i plemenito i izazovno i odgovorno. Nadam se da će ispuniti sve ciljeve koje su postavili ispred sebe u znanstveno-istraživačkom i nastavnome radu. O važnosti osječkoga Sveučilišta dovoljno govori i činjenica da je svim novim investitorima koje smo doveli jedan od preduvjeta dolaska bilo i jako sveučilište te velik broj studenata. Nastavit ćemo i dalje razvijati dobru suradnju sa Sveučilištem i svim njegovima sastavnicama – rekao je Radić.

- Značaj Pravnog fakulteta u Osijeku je nemjerljiv. To je jedna od najstarijih i najboljih sastavnica osječkog Sveučilišta koja je pokazala veliku društvenu odgovornost i osjećaj za potrebe hrvatskog društva, države i gospodarstva školovanjem vrijednog kadra. Upravo je kadar koji radi u pravosuđu, odvjetništvu, državnom odvjetništvu, gospodarstvu i državnoj upravi ogledalo njihovog rada na koji mogu biti ponosni jer pružaju nastavu s puno prakse dobivene na čak tri pravne klinike – istaknuo je državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Ivica Šušak.

Rektor Sveučilišta prof. dr. sc. Vlado Guberac naglasio je kako je zanimanje pravnika jedno od najodgovornijih i najtežih s obzirom da podupire mnoge grane ljudskog rada i djelovanja. Čestitavši Upravi Fakulteta na njihovom predanom radu, kazao je kako su upravo studenti njihova najbolja uzdanica i uporište da će između prava i pravde stajati znak jednakosti.  

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=972#sigProIdb570c5a723

Premijera dokumentarnog filma "Diplomatska oluja"

U Nadbiskupijskom vikarijatu u Osijeku danas (19. prosinca 2023. godine) premijerno je prikazan dokumentarni film „Diplomatska oluja“ autora Frana Juraja Prižmića prema istoimenoj knjizi prof.dr.sc. Mate Granića.

Tom je prigodom najdugovječniji ministar prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, prof.dr.sc. Mate Granić rekao kako Diplomatska oluja govori o stvaranju suvremene hrvatske države kroz posebnu ulogu diplomacije.

- Da Hrvatska nije bila obranjena, nikad ne bismo imali suverenu hrvatsku državu. I zato su za stvaranje suverene hrvatske države najzaslužniji na prvom mjestu branitelji, predsjednik Franjo Tuđman, Vlada demokratskog jedinstva i diplomacija. Svi zajedno ostvarili smo san, postali međunarodno priznata država, ušli u Ujedinjene narode, Nato savez, Europsku uniju, a Vlada na čelu s Andrejom Plenkovićem učinila je korak naprijed kojim je RH postala dio eurozone i Shengena – kazao je Granić.

Dodao je i kako je mali broj država u svijetu uz krvavi rat i brutalnu agresiju na Hrvatsku u tako kratko vremena uspio ostvariti sve svoje strateške ciljeve. Istaknuo je kako je sada na svima nama da se borimo za rješavanje svih ključnih problema, boljeg standarda ljudi i demografije.

Premijeri filma nazočio je i Mato Lukić, župan Osječko-baranjske županije pokazavši veliko zanimanje za tu temu.

- Mene osobno zanima što se to događalo u sjeni svih naših oluja. Sve nas koji smo odrađivali oluje na terenu, da ih tako nazovem, uvijek je zanimalo što se događa u pozadini ili u prvim redovima diplomacije i očito da je tu bila velika borba i diplomatska oluja – kazao je Lukić.

Gradonačelnik Ivan Radić rekao je kako je ponosan na osječku premijeru filma Diplomatska oluja prof. dr. sc. Mate Granića koji je, istaknuo je, jedan od najzaslužnijih ljudi za međunarodno priznanje RH.  

- I na Panonskom festivalu na kojemu smo imali predstavljanje knjige rekao sam kako su misli i zapisane riječi profesora Granića uistinu jedno pravo bogatstvo, a film je dodana vrijednost u kojemu ćemo vidjeti i protagoniste stvaranja slobodne neovisne i međunarodno priznate RH – rekao je Radić.

Promociji filma bio je nazočan i Ivan Anušić, potpredsjednik Vlade i ministar obrane koji je zahvalio prof.dr.sc. Mati Graniću na trudu koji ulaže da bi povijest bila svima prepoznatljivija, vidljivija i dostupnija.

- Ono što smo činili i radili i mi kao hrvatski vojnici i bolničko osoblje i ljudi koji su radili u tvornicama i svojim tvrtkama osiguravajući logistiku za nas koji smo bili na prvim crtama i vi koji ste bili u diplomaciji ili ste vodili sustave kroz tadašnju hrvatsku Vladu, nedovoljno upoznajemo generacije koje dolaze poslije nas, koji trebaju učiti iz onoga što smo mi onda učinili. Učinili smo svi zajedno herojsko djelo bez ikakve sumnje i to herojsko djelo je nešto što naše generacije moraju znati. Ono što se tada činilo i kakva je žrtva dana, što je sve uspjela diplomacija, nešto je što se ne ponavlja i što se u povijesti svijeta rijetko događa. Ti primjeri trebaju biti primjeri našim mladima koji rastu i odrastaju i koji će danas sutra biti stupovi i nositelji kako politike i društvenog i svakog drugog života u RH – zaključio je Anušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=972#sigProIdc5b95db0e9

Tradicionalni božićni prijem prvi put u Gospodarskom centru OBŽ

U Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije danas (20. prosinca 2023. godine) priređen je tradicionalni božićni prijem. Vijećnike Županijske skupštine, čelnike i predstavnike županijskih upravnih tijela i tvrtki, gospodarstvenike i predstavnike poslovnih subjekata, gradonačelnike i načelnike, predstavnike školskih i zdravstvenih ustanova, Hrvatske vojske, MUP-a, pravosuđa, vatrogasne zajednice, vjerskih zajednica, udruga, medija i druge uzvanike dočekali su župan Mato Lukić, zamjenici župana Josip Miletić i Radomir Čvarković te predsjednica Županijske skupštine Ivana Bagarić.

Župan Mato Lukić zahvalio je nazočnim uzvanicima na dolasku, kao i na uspješnoj suradnji u proteklom razdoblju. Podsjetio je da je tijekom 2023. godine završeno nekoliko kapitalnih projekata, najveći su Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće te Gospodarski centar OBŽ u komu se po prvi put održava i tradicionalni božićni prijem. Podsjetio je na gradnju I. gimnazije u Osijeku, kao i druge projekte čija je realizacija u tijeku, te naglasio da je svako novootvoreno radno mjesto i očuvanje postojećih osobito vrijedno i značajno za cijelu zajednicu. Nizom svojih mjera i aktivnosti Županija nastoji stvarati poticajne uvjete za razvoj gospodarstva i kvalitetan životni standard svih stanovnika. Svima nazočnima poželio je sretan i blagoslovljen Božić te novu 2024. godinu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=972#sigProId235f7dc35d

Edukacije otvaraju put do zaposlenja

Uspješna suradnja Osječko-baranjske županije i Fakulteta primijenjene matematike i informatike u Osijeku danas  (19. prosinca 2023. godine) potvrđena je novih ugovorom. Naime, danas su zamjenik župana Josip Miletić i dekan prof. dr. sc. Kristian Sabo potpisali novi, već treći Sporazum o suradnji Županije i ovog Fakulteta u provođenju bloka radionica MATHOS Web Development Bootcamp. Primjer je to uspješnog povezivanja županijske uprave, visokog obrazovanja i znanosti te gospodarstva s zajedničkim ciljem unaprjeđenja kvalitete obrazovanja, pomoći dugotrajno nezaposlenim osobama i poboljšanja stanja u gospodarstvu.

Zamjenik župana Josip Miletić zahvalio je Fakultetu primijenjene matematike i informatike na dugogodišnjoj suradnji. - Već treću godinu zaredom potpisujemo sporazum o suradnji za edukaciju nezaposlenih osoba, vrijednog oko 13.000 eura kojim će se educirati 20 osoba. Važno je istaknuti da su prethodni polaznici vrlo brzo pronašli zaposlenje, a upravo to je cilj Osječko-baranjske županije, ovakvim i sličnim mjerama dodatno poticati gospodarstvo. Odličnu suradnju imamo i s ostalim sastavnicama osječkog Sveučilišta koja se pokazala izvrsnom, a to ćemo nastaviti i u narednom razdoblju - kazao je Miletić.

- Jedan od strateških ciljeva Fakulteta primijenjene matematike i informatike je suradnja s gospodarstvom, što znači i provedbu aktivnosti koje imaju utjecaj na razvoj gospodarstva. Stoga smo prije dvije godine započeli ovaj projekt, koji je već dao rezultate jer je većina do tada nezaposlenih osoba nakon edukacije pronašla posao. Projekt se stoga nastavlja - kazao je prof. dr. sc. Kristian Sabo, dekan Fakulteta primijenjene matematike i informatike u Osijeku. Naglasio je kao kandidati za polaznike prolaze klasifikacijski postupak, a sve aktivnosti Fakultet provodi u suradnji s tvrtkama.

Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo OBŽ Ivana Katavić Milardović istaknula je da je ovo treće potpisivanje ugovora između Županije i Fakulteta za navedenu edukaciju. Vrijednost potpisanog ugovora je 13.300 eura.

- Ovo je još jedan u nizu projekata kojima Osječko-baranjska županija stvara stimulativno okruženje za razvoj gospodarstva i daje svoj doprinos pozitivnim trendovima. Prema dosadašnjim iskustvima, projekt je urodio dobrim rezultatom jer je veliki dio polaznika uspio naći posao. Osim Županije i Fakulteta, u provedbu projekta uključeni su također Hrvatski zavod za zapošljavanje i tvrtka Mono d.o.o. koja ima praktična iskustva te daje svoj doprinos da polaznici steknu znanja primjenjiva na tržištu rada, kazala je pročelnica.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=972#sigProId8dacfde7fe

Održana Tribina o ratarskoj proizvodnji u okolnostima šteta od divljači na području Baranje

U Velikoj vijećnici Skupštine Osječko-baranjske županije, danas (19. prosinca 2023. godine) je održana Tribina o ratarskoj proizvodnji u okolnostima šteta od divljači na području Baranje kojoj su nazočili predstavnici poljoprivrednih proizvođača, predsjednik Lovačkog saveza Osječko-baranjske županije Antun Blažević, predstavnici MUP-a, pročelnik UO za poljoprivredu i ruralni razvoj OBŽ Romeo Jukić te zamjenik župana Josip Miletić.

Miletić je kazao kako je ova tema uvijek aktualna, zbog čega je važno pronaći trajno rješenje i načine prevencije šteta u budućnosti.

- Nužno je zajedničko djelovanje svih uključenih u ovu problematiku kako bi se štete prevenirale, jer svjesni smo da su one velike na mnogim ratarskim kulturama, no uvjeren sam da ćemo pronaći kvalitetan model pomoći na zadovoljstvo poljoprivrednika, ali i ostalih subjekata – rekao je Miletić.

Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj OBŽ Romeo Jukić istaknuo je kako Osječko-baranjska županija aktivno prati ovu situaciju.

- Moramo biti svjesni da u Baranji imamo 54.000 ha obradivih površina, od čega je 1.100 ha u Naturi 2000, 6.500 ha je u Kopačkom ritu, a 51.000 je šuma. Dakle, potreban je suživot i zajedničko djelovanje, a danas smo ovdje kako bismo čuli koji su se novi problemi pojavili, kako ih riješiti, kako sačuvati proizvodnju i stanovništvo u Baranji, ali i kako sačuvati lovstvo, lovni turizam i prirodni okoliš. Na tribini su s nama i predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Fakulteta agrobiotehničkih znanosti, MUP-a, 21 lovačkog društva te predstavnici poljoprivrednih proizvođača i Hrvatske poljoprivredne komore. Nažalost, situacija je doista kompleksna. S jedne strane dogodila se migrantska kriza zbog koje je Mađarska zatvorila granicu stavljanjem ograde, potom su se i proizvođači počeli ograđivati, ojačao je turizam te su se proširile vinske ceste i biciklističke staze, čime su se ugrozila prirodna staništa divljači. Međutim, zato smo tu, da zajednički pronađemo rješenje na zadovoljstvo i lovaca i proizvođača – naglasio je Jukić.

Dugogodišnji poljoprivredni proizvođač Zvonko Jagarinec iz Općine Popovac zahvalio se Osječko-baranjskoj županiji na želji da im se pomogne.

- Ove godine imamo velike štete od jelenske divljači. Nadam se da ćemo se dogovoriti oko nekog modela pomoći, s obzirom na niske otkupne cijene i loš urod. Osobno, na 1,5 ha površine nisam imao niti jedan suncokret, a za jednu noć divljač mi je uništila i 0,5 ha repe pri čemu nije pomogla ni improvizirana ograda. Ja razumijem i lovce, međutim potreban je dogovor i pronalazak zajedničkog rješenja. Zahvaljujem se Osječko-baranjskoj županiji koja nas je okupila i prepoznala važnost ovog problema. Mi smo nekad imali 2-3 krda po 10-15 jelenskih jedinki, a danas imamo 50 krda s po 200-300 jedinki – objasnio je Jagarinec.

Predsjednik Lovačkog saveza OBŽ Antun Blažević podsjetio je kako se članovi lovačkih društava moraju pridržavati određenih pravila na svakom području.

- Mi slijedimo pravila prema gospodarskoj osnovi koja nam nalaže koliko divljači može boraviti na kojem području i koliko je možemo odstraniti. Drago mi je da smo se danas susreli kako bismo probali pronaći rješenje. Naime, nije realno za očekivati da će lovačka društva namiriti štetu nastalu djelovanjem divljači, jer društva žive isključivo od članarina. Također, nijedna osiguravajuća kuća ne želi osigurati lovačko društvo, a ako želi onda su to premije koje se ne mogu isplatiti članarinama. Sličan problem imali smo i s naletom divljači na vozila, ali smo tu pronašli rješenje te se nadam da ćemo isto uspjeti i u ovoj situaciji. Što se tiče brojnosti jelenske divljači na području Baranje, do nje je došlo iz nekoliko razloga, prije svega nemogućnosti prelaska u Mađarsku zbog postavljene žice, ali i zbog čestih migracija. Rješenje nikako nije da lovačka društva nadoknađuju štete jer će se u tom slučaju ona ugasiti, a ako do toga dođe postavlja se pitanje tko će održavati biološku raznolikost – zaključio je Blažević.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=972#sigProIdbfcde00c0f