Vijesti

Na Kapelici Kraljice mira položeni vijenci u počast svim žrtvama Domovinskog rata

Povodom Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, članovi izaslanstva Osječko-baranjske županije predvođeni zamjenikom župana koji obnaša dužnosti župana Matom Lukićem danas (17. studenoga 2023. godine) položili su vijenac i zapalili svijeću na platou kapelice Kraljice Mira na lijevoj obali Drave. Počast svim žrtvama Domovinskog rata odali su također članovi izaslanstva Grada Osijeka na čelu s predsjednikom Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomirom Florijančićem, predstavnici braniteljskih i drugih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, Policijske uprave osječko-baranjske i Hrvatske vojske.

 -  Položili smo vijence i zapalili svijeće za sve koji su dali svoje živote za obranu naše domovine, za sve koji su dali živote u herojskom gradu Vukovaru, sve policajce i pripadnike Hrvatske vojske, sve civile, kojima ćemo se i sutra u tišini pokloniti u Vukovaru. Ovo su vrlo emotivni i tužni dani za sve nas u Hrvatskoj. Nakon toliko godina prisjećamo se njihove žrtve i svega što su dali u obrani Republike Hrvatske, a upravo svojim otporom dali su vrijeme da se ostali dio Hrvatske naoruža i pripremi za nadolazeće događaje. Nakon Vukovara narednih tjedana okupiran je i veliki dio područja naše županije, pa ovim činom paljenja svijeća i polaganja vijenaca poklanjamo se žrtvi svih tih ljudi - rekao je Mato Lukić, zamjenik župana koji obnaša dužnosti župana.

- Ovih dana u mjesecu studenom miješaju nam se osjećaji tuge s jedne strane te ponosa i zahvalnosti s druge. Približavamo se Danu sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Danu sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje kada s posebnim pijetetom razmišljamo o događajima 18. studenoga 1991. godine i trenutcima u kojima je popustila snaga naših branitelja u Vukovaru, nakon čega je neprijatelj zauzeo herojski grad. Uslijedilo je stradanje i patnja tisuće Vukovaraca, prognanika, mučenih, odvedenih i ubijenih, a istovremeno grad Osijek postao je prva linija obrane. Osječki su branitelji obranili svoj grad, potom i Slavoniju, ali i cijelu Hrvatsku. 1.327 poginulih je visoka cijena koju je ovaj grad platio da bi obranio svoju domovinu, a isto tako i 403 civila, zbog kojih smo se danas došli pokloniti njihovoj žrtvi, kao i žrtvi Vukovara. Danas će tijekom cijeloga dana građani Osijeka, sve osnovne i srednje škole, duž Vukovarske ulice upaliti svijeće u znak pijeteta za žrtvu Vukovara - rekao je predsjednik Gradskog vijeća Tihomir Florijančić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1026#sigProId1b627d37fb

Osječko-baranjska županija donirala čamac osječkoj Stanici HGSS-a

Osječka Stanica Hrvatske gorske službe spašavanja od danas (17. studenoga 2023. godine) ima novi čamac, puno kvalitetniji od dosadašnjeg. Naime, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić uručio im je čamac za potrebe spašavanja na vodi. Tom prigodom održan je i sastanak na komu su predstavnici HGSS-a upoznali čelnike Županije sa svakodnevnim aktivnostima ove jedinstvene i hvalevrijedne udruge, ali i potrebama u smislu nove opreme i drugih pomagala neophodnih za rad.

- Danas smo obavili primopredaju čamca čiju je nabavu financirala Osječko-baranjska županija, a koji će pripadnicima HGSS-a služiti tijekom daljnjih intervencija. Koristim ovu priliku da se zahvalim svim članovima jer su to ljudi koji volontiraju u ovoj službi koja se financira isključivo davanjima lokalne i regionalne samouprave. Osječko-baranjska županija je od 2021. godine tri put povećala iznos za financiranje Stanice Osijek, od 8.000 eura 2021. godine do ove godine 20.000 eura. Iznos ćemo kontinuirano povećavati shodno njihovim potrebama, jer je HGSS dio operativnih snaga civilne zaštite OBŽ koji su se iskazali u svim kriznim situacijama kojih je u posljednjim godinama bilo jako puno te nema razloga da ta postrojba ne bude dobro opremljena. Vrijednost čamca je otprilike 4.000 eura, a čamac je puno kvalitetniji od onog koji je do sada korišten. Čamac će služiti za sve intervencije na području OBŽ i diljem Hrvatske, nadamo se što manje, no mora postojati kvalitetna oprema kako bi poslužila našim pripadnicima - rekao je Mato Lukić, zamjenik župana koji obnaša dužnosti župana OBŽ.

Pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Osijek Zvonko Grgec je u ime Ravnateljstva CZ čestitao osječkoj stanici HGSS-a na kvalitetnom radu i rezultatima. - HGSS je temeljna operativna snaga sustava civilne zaštite, a njeno opremanje se poduzima s razine lokalne i regionalne samouprave te države. Zadaće HGSS-a su prije svega potrage za nestalim osobama, spašavanja s visina i dubina, kao i kod poplava je spašavanja iz vode te će se i ovom donacijom Osječko-baranjske županije povećati njihovi kapaciteti. Rezultati Stanice HGSS Osijek su sve veći i kvalitetniji i vrlo su bitan faktor u cijelom sustavu zaštite i spašavanja - naglasio je Grgec.

Krešimir Burazin, pročelnik HGSS-a Stanica Osijek zahvalio je županu i Osječko-baranjskoj županiji na, kako je rekao, za HGSS značajnoj donaciji. - HGSS provodi spašavanja sa svih neurbanih terena u Republici Hrvatskoj i zato je jedan ovakav resurs neizmjerno bitan. Dodatno bih istaknuo da je pred nama veliki izazov, a to je osiguravanje novog prostora za rad naše stanice, a drago mi je što sam danas dobio potvrdu da će se Osječko-baranjska županija uključiti i biti nam podrška. Vjerujem da će je pratiti i ostale jedinice lokalne samouprave. Istaknuo bih i podršku HEP-a koji nam je osigurao sredstva za motor za čamac. Za razliku od dosadašnjeg gumenog čamca koji se pokazao nepouzdanim, ovo je čamac koji je rađen od tvrde plastike i vrlo je praktičan i lagan te ga možemo spustiti na bilo kakvu vodu. Ove godine smo imali više od 45 intervencija samo na vodi što je uistinu visok postotak - kazao je Burazin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1026#sigProId706a54c50a

Zimska služba spremna za zimske uvjete na cestama

U organizaciji Hrvatskih cesta d.o.o. Poslovna jedinice Osijek, Uprave za ceste Osječko-baranjske županije i Cestinga d.o.o. Osijek u krugu tvrtke Cesting danas (17. studenoga 2023. godine) održan je redoviti sastanak svih službi uključenih održavanje cesta u zimskom razdoblju. Tom prigodom predstavljeni su operativni planovi održavanja javnih cesta u zimskom razdoblju 2023./2024. godine - koje traje od 15. studenoga 2023. do 15. ožujka 2024. godine - za područje Osječko-baranjske županije, kao i Vukovarsko-srijemske i dijela Virovitičko-podravske županije. Sastanku je nazočio i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, a nakon sastanka upriličena je smotra vozila i strojeva za zimsko održavanje u ovoj sezoni.

- Zimska služba traje od 15. studenog do 15. ožujka, a tvrtka Cesting je kao i svake godine spremna za nadolazeću sezonu. Održavamo državne, županijske i lokalne prometnice, ukupno 2.377 kilometara. Ove godine ćemo imati 68 vozila na raspolaganju što znači da će jedno vozilo pokrivati 34 kilometra, a to se smatra dobrim standardom. Što se tiče zaliha soli, ove godine osigurali smo 3.200 tona i još je 900 tona u dolasku. Inače, prosječna godišnja potrošnja soli je između 2.000 i 3.200 tona soli, a uz to imamo i 20 tona kalcijevog klorida. Imamo i 10 mjesta pripravnosti, to su naše nadcestarije u Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-srijemskoj i dijelu Virovitičko-podravske županije, a organizirali smo i dežurstvo 24 sata dnevno - kazao je Dubravko Kučinac, direktor Cestinga d.o.o. Osijek.

Dodao je da je Cesting tijekom ove i prošle godine uložio 600.000 eura u nabavku novih strojeva koje će koristiti u ovoj zimskoj sezoni.

- Zahvaljujem tvrtki Cesting što je i ove godine, na početku zimske službe na raspolaganju svim našim sugrađanima kako bi osigurali da sve ceste u datom trenutku budu očišćene i prohodne. Također, apeliram na sve vozače i sudionike prometa na dodatan oprez tijekom zimskih mjeseci zbog nepovoljnijih i težih uvjeta. Cesting održava oko 2.300 kilometara cesta, od čega je oko 1.800 kilometara unutar naše županije, a zahvaljujući novoj opremi koju su nabavili tijekom prošle i ove godine siguran sam da će biti spremni za sve izazove koji su pred njima - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Prema Izvedbenom programu zimskog održavanja cesta Uprave za ceste Osječko-baranjske županije održava se prohodnost na 906,83 km cesta i to 629,96 km županijskih i 276,87 km lokalnih cesta, a prema programu Hrvatskih cesta na 550,15 km državnih cesta. Ukupno se održava prohodnost na 1.456,97 km državnih, županijskih i lokalnih cesta. Za te aktivnosti planirano je angažirati 28 vozila Cestinga i 14 vozila kooperanta, što je ukupno 42 vozila s kompletnom opremom, što iznosi prosječno 34,69 km po vozilu. Od toga na županijskim i lokalnim cestama 18 vozila, što iznosi prosječno 50,38 km po vozilu, a na državnim cestama 24 vozila, što iznosi prosječno 22,92 km po vozilu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1026#sigProId18d1eb04d2

Zamjenik župana Mato Lukić od danas obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije

Na sjednici Hrvatskog sabora održanoj danas (16. studenoga 2023. godine) dosadašnji župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić potvrđen je za novog ministra obrane i potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske.

Ivan Anušić je odmah stupio na novu dužnost, a sukladno zakonskim odredbama došlo je do promjene na čelu Osječko-baranjske županije. Dosadašnji zamjenik župana Mato Lukić od danas obnaša dužnost župana najveće županije na istoku Hrvatske.

- Iznimna mi je čast preuzeti dužnost potpredsjednika Vlada Republike Hrvatske i ministra obrane RH. S ciljem jačanja obrambenih kapaciteta i unapređenja sigurnosti naše Domovine, istinski ću se posvetiti osnaživanju i moderniziranju Hrvatske vojske, simbola snage i ponosa hrvatskog naroda. Hrvatski vojnik najvažniji je dio obrambenog sustava, stoga ću osobitu pažnju posvetiti dodatnom jačanju materijalnih prava i poboljšanju uvjeta života, obuke i rada hrvatskog vojnika, dočasnika i časnika. Zahvaljujem predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću, stranačkim kolegama i koalicijskim partnerima na ukazanom povjerenju za obnašanje ove časne dužnosti u službi hrvatskog naroda i Republike Hrvatske - izjavio je Ivan Anušić, novi ministar obrane i potpredsjednik Vlade RH.

Prema Zakonu nakon dvije godine mandata, dužnost župana preuzima prvi zamjenik Mato Lukić. Njegov mandat obnašatelja dužnosti župana započeo je danas kolegijem kabineta i nizom aktivnosti.

- Iskoristit ću priliku i čestitati našem dojučerašnjem županu Ivanu Anušiću na imenovanju potpredsjednikom Vlade i ministrom obrane RH. Prije nekoliko trenutaka smo izvršili primopreduju iako ona nije službeno ni zakonski potrebna i dogovorili daljnju suradnju ministarstva i Županije. Kao njegov prvi zamjenik bio sam involviran u ukupan dosadašnji rad svih naših upravnih odjela. Ministar Anušić mi ostavlja izvrstan tim u Osječko-baranjskoj županiji koji je opravdao dosadašnja očekivanja i siguran sam da istim tempom nastavljamo do kraja mandata. Aktivnosti se nastavljaju i nećemo raditi promjene jer smjer koji je zadan je i do sada davao izvrsne rezultate. Naravno da planiramo i nove projekte, naglasak ćemo staviti na dodatno osnaživanje gospodarstva, ali i na obrazovanje i zdravstvenu skrb koje su i temeljne zadaće Županije, a sve s ciljem osnaživanja istoka Hrvatske kako gospodarski tako i demografski - rekao je Mato Lukić, zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije (P.S. - službeni naziv funkcije)

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1026#sigProId783a88e70a

Mato Lukić je rođen 06. rujna 1973. godine, s obitelji živi u Osijeku. Kao maloljetni dragovoljac u lipnju 1991. godine uključio se u obranu Republike Hrvatske kao pripadnik 106. i 130 brigade, a kasnije i Vojne policije i 3. Gardijske brigade.

Na Fakultet za fizičku kulturu stekao je zvanje stručni specijalist - trener sportske rekreacije, na Filozofskom fakultetu završio je Studij socijalnog rada i stekao zvanje diplomirani socijalni radnik, a od 2020. godine polaznik je Poslijediplomskog specijalističkog studija iz psihosocijalnog pristupa u socijalnom radu na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Stručna zvanja usavršavao je nizom edukacija s područja socijalnog rada i zdravstva, volontiranjem u udrugama i drugim aktivnostima.

U Hrvatskoj vojsci bio je do 2001. godine, a potom je radio u sustavu socijalne skrbi, od toga pet godina na mjestu ravnatelja u Domu za odgoj djece i mladeži Osijek. Od veljače 2018. godine bio je ravnatelj Doma zdravlja Osječko-baranjske županije, a od svibnja 2021. godine do danas zamjenik župana.

           

Svečana akademija povodom 20. obljetnice hodočašća Osijek - Vukovar

Povodom 20. obljetnice hodočašća Osijek-Vukovar, UHDDR Ogranak "Josip Juraj Strossmayer" organizirao je u Vikarijatu Đakovačko-osječke nadbiskupije Svečanu akademiju tijekom koje je premijerno prikazan dokumentarni film Svetac, o blaženom Alojziju Stepincu. Svečanosti je nazočila i predsjednica Skupštine OBŽ Ivana Bagarić koja je tijekom obraćanja naglasila kako se divi žrtvi hodočasnika, mahom mladih ljudi, koji svake godine na taj način iskazuju poštovanje prema žrtvi Vukovara.

- Čestitam svim hodočasnicima, osobito onima koji su na ovaj put krenuli prije 20 godina, kad nije nitko, jer su tim činom pokazali da je pijetet prema onome što je Vukovar pretrpio u Domovinskom ratu, iznad svega. Osječko-baranjska županija uvijek je podržavala ovakve i slične akcije, a to će činiti i u budućnosti – kazala je Bagarić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1026#sigProIded42f57679

Tribina o ratnim zarobljenicima u Domovinskom ratu

U sklopu obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskoga rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, danas (16. studenoga 2023. godine) u organizaciji Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Osječko-baranjske županije održana je popularno-znanstvena tribina „Ratni zarobljenici u Domovinskom ratu“.

Na tribini, održanoj u foajeu Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, predstavljena je i knjiga generala u pričuvi Stjepana Adanića, koji je bio glavni hrvatski pregovarač za razmjenu ratnih zarobljenika i logoraša te je iznio svoje svjedočenje o tom vremenu i događajima. Sudionicima tribine obratili su se zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, ravnateljica Uprave za zatočene i nestale Ivona Paltrinieri kao izaslanica potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja te predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić.

- Tribina je zamišljena kao prikaz vremena od ratne 1991. godine, početaka zatočeništva hrvatskih branitelja i civila u srpskim koncentracijskim logorima preko razmjena i oslobađanja, pa sve do današnjih dana i podizanja tužbe hrvatskih logoraša protiv Srbije za naplatu ratne odštete na Općinskom sudu u Beogradu. Posvećena je svim zatočenicima srpskih koncentracijskih logora, braniteljima i civilima, kojih je na žalost bilo 30.000 od kojih je 7.800 koji imaju status logoraša i zatočenika srpskih koncentracijskih logora, a od kojih je danas živih tek 3.500 - rekao je Damir Buljević, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Osječko-baranjske županije i organizator tribine.

Naglasio je kako je prošlo 30 i više godina od tih događanja, a neki su manje poznati. - Već tri godine uz pomoć Vlade RH i Ministarstva hrvatskih branitelja borimo se da na Općinskom sudu u Beogradu dokažemo da je Srbija odgovorna za ratne logore, zatočeništva, ubojstva, maltretiranja hrvatskih branitelja i civila. Oko 50 naših tužbi je u Beogradu i čekamo rješenje koje nam je važno da vidimo da li Srbija prihvaća tužbe i da je nadležna za njih. Optimisti smo, ali ne preveliki, a naš sljedeći korak je Strasbourg. Očekivali smo rješenje do kraja godine, no odužilo se. Smatramo da je ovaj postupak važan ne samo za logoraše nego i RH jer prihvaćanje tužbi je i prihvaćanje odgovornosti Srbije za zločine nad zarobljenicima i agresiju na Hrvatsku - kazao je Buljević.

- Dani koji su pred nama, ne samo u studenom već i u prosincu, vrlo su emotivni za sve ljude koji su željeli Hrvatsku u kojoj danas živimo, zbog čega podupiremo sva nastojanja Društva logoraša kako bi urodile plodom njihove tužbe za sve strahote proživljene u srpskim koncentracijskim logorima. Poznato je da je oko 30.000 ljudi prošlo kroz logore u Srbiji, Crnoj Gori te Bosni i Hercegovini, a strahote koje su oni prošli teško je riječima opisati. Dobro je da se o tome razgovara i da se sazna istina o Domovinskom ratu i žrtvi koju su mnogobrojni morali podnijeti za slobodu naše domovine. Na današnjoj tribini sudjelovali smo na promociji knjige generala Adanića upravo na tu temu, a pozivam sve one koji su doživjeli neku ratnu strahotu da svoja iskustva stave na papir i prenesu istinu mlađim generacijama - poručio je zamjenik župana Mato Lukić te čestitao na organizaciji skupa.

Predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić rekao je kako se ovih dana miješaju osjećaji tuge s jedne strane i ponosa s druge. - Sva stradanja i strahote posebno su potresno poglavlje naše novije povijesti, u kojem slušamo svjedočanstva o zarobljeništvu, mučenju, patnji i razmjeni ratnih zarobljenika. Tu prije svega mislimo na 8.700 ljudi koji su nakon pada Vukovara odvedeni u srpske koncentracijske logore te na razmjenu zarobljenika koja se dogodila u Nemetinu 14. kolovoza 1992. godine. U kontekstu grada Osijeka, možemo reći da je nakon pada grada Vukovara, Osijek postao prva crta obrane ne samo Slavonije, već i cijele Hrvatske, zbog čega i tribina poput ove zasigurno doprinosi tome da jačamo svijest mladih ljudi o istini u Domovinskom ratu - istaknuo je Florijančić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1026#sigProIdf970c90fb8