Vijesti

Udruga NE-ovisnost obilježila 20 godina rada

U dvorani Nadbiskupijskog vikarijata u Osijeku danas (14. studenoga 2023. godine) održana je prigodna svečanost povodom 20. obljetnice postojanja i rada Udruge za borbu protiv ovisnosti „NE-ovisnost“. Nazočnima su se obratili predsjednik Udruge Tomislav Mišetić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić te zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić. Zaslužnim članovima Udruge i partnerima dodijeljene su zahvalnice, a potom je održana i projekcija dokumentarnog filma „20 godina Udruge NE-ovisnost“.

- Za 20 godina Udruga je od grupe entuzijasta izrasla u respektabilnu organizaciju koja pokriva sva područja borbe protiv ovisnosti. Samo kroz naš program rehabilitacije do sada je prošlo gotovo 1.100 osoba, a kroz projekte resocijalizacije i prevencije oko 5.000 osoba, na što smo izuzetno ponosni. Razvijamo se i dalje, okrećemo se novim izazovima i vrstama ovisnosti, u prvom redu mislim na ovisnost o ekranima. Isto tako radimo i na tomu da se naši djelatnici educiraju kako bi pokrili i nova područja. Bavimo se isključivo punoljetnim ovisnicima, od 18 do 65 godina, s tim da mlađe osobe dolaze uglavnom zbog ovisnosti o igricama, ekranima i modernim tehnologijama, a stariji su obično ovisnici o alkoholu. Izlaz iz ovisnosti nije jednostavan niti lak, kompleksan je to problem, ali izlaz je moguć i postoji „svjetlo na kraju tunela“ - rekao je Tomislav Mišetić, predsjednik Udruge „NE-ovisnost“.

Dodao je kako se u zadnje vrijeme bilježi blagi pad broja ovisnika o opijatima, ali se povećava broj osoba s ponašajnim ovisnostima, što će u budućnosti biti veliki problem jer još uvijek ne postoji strukturirana prevencija za to područje. - I na tom planu nastojimo dati naš doprinos, no smatram da to treba riješiti na razini države - zaključio je.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je članovima Udruge na 20 godina rada, kao i udrugama koje su dodatno uključene uz rad Udruge, zahvalio im na kvalitetnom radu i svemu što su do sada napravili te poželio uspješan daljnji rad.

- Udruga „NE-ovisnost“ ima podršku Osječko-baranjske županije i imat će je i u narednom razdoblju. Važno je naglasiti da je Udruga puno toga učinila na prevenciji ovisnosti o mnogim lošim i negativnim stvarima. Zdravstvena i socijalna slika na području naše županije je relativno dobra, a naravno uvijek može biti bolja, čemu doprinose ova Udruga i druge brojne institucije. Županija im pomaže i izravnim financijskim sredstvima, ali i u organizacijskom smislu što god se može. Bitno je da oko te skupine ljudi, kojima treba pomoć, postoje stručne osobe koje će prepoznati da im ta pomoć treba te da sustav funkcionira i na tom području. Dakako, prevencijom uvijek činimo puno više nego kasnijim rješavanjem, pa želimo da prevencija bude ključ rješavanja i ovog problema - naglasio je Miletić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić istaknuo je da je Udruga, nastala na entuzijazmu, izrasla u prepoznatljivu i na lokalnoj i nacionalnoj razini. - Grad Osijek dobro surađuje s Udrugom, a i u idućem razdoblju nastavljamo partnerski rad. Udruga pomaže u zapošljavanju osobama koje su se resocijalizirale, koje više nisu ovisnici, što je hvalevrijedna gesta, što je pomoć tim osobama, ali se ujedno razbija predrasude o bivšim ovisnicima - kazao je gradonačelnik.

Udruga za borbu protiv ovisnosti “NE-ovisnost” nastala je 2003. godine na inicijativu rehabilitiranih ovisnika i bavi se svim oblicima borbe protiv ovisnosti (ovisnosti o drogama i drugim opojnim sredstvima, alkoholu te kockanju/klađenju). Udruga kroz redovne aktivnosti i pojedinačne projekte pokriva sva područja borbe protiv ovisnosti, od prevencije, upućivanja na liječenje, savjetovanja i rehabilitacije ovisnika, resocijalizacije rehabilitiranih ovisnika, smanjenje šteta nastalih kao posljedica ovisnosti do zapošljavanja rehabilitiranih ovisnika.

Udruga djeluje kroz terapijsku zajednicu u Vrbici (kapacitet 34 muške osobe) te savjetovalište, stambenu zajednicu, dnevni boravak i socijalnu zadrugu NEOS u Osijeku (socijalna zadruga se bavi digitalnim tiskom i izradom suvenira, promidžbenih materijala i sličnih proizvoda, zapošljava rehabilitirane ovisnike).

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1032#sigProId2683ea0df1

3,2,1 - sad! Šalji fotke za kalendar ˝Najljepši prizori Osječko-baranjske županije˝

Osječko-baranjska županije je prije tri godine pokrenula foto natječaj za izbor najljepših amaterskih fotografija koje prikazuju i skrivene i otkrivene kutke naše županije okom i aparatom naših Slavonaca i Baranjaca. Cilj foto natječaja je pokazati ljepotu i jedinstvenu raznolikost Osječko-baranjske županije kroz godišnji kalendar.

Kako nam se bližu kraj godine, pravo je vrijeme za otvaranje novog natječaja!

Opći uvjeti natječaja:

  • Sudionici natječaja mogu biti svi građani amateri bez obzira na dob;
  • Zadatak natječaja je fotografiranje najljepših dijelova Osječko-baranjske županije; bioraznolikost, rijeke, parkove, dvorce, manifestacije i dr.
  • Svaki sudionik može poslati isključivo jednu fotografiju na natječaj i to u digitalnom obliku;
  • Minimalna veličina fotografija treba biti najmanje 150 DPI, dopuštena veličina datoteke je najviše 8 MB, a dopušteni format je JPG;
  • Datoteka fotografije treba biti potpisana: ime i prezime autora;
  • Maloljetne osobe koje se prijave na natječaj  trebaju ispuniti privolu s potpisom roditelja koji daje suglasnost za objavu podataka u svrhu promocije izložbe;
  • Fotografije mogu biti crno-bijele ili u boji;
  • Obrada fotografije u programima za uređivanje fotografije dopuštena je do mjere koja ne narušava i ne mijenja osnovni smisao snimljenog sadržaja;
  • Svaki od sudionika natječaja prijavljuje isključivo svoje fotografije i preuzima odgovornost za sadržaj;
  • Autorsko pravo - autor slanjem fotografije na natječaj daje suglasnost organizatorima natječaja da bez naknade može objavljivati prijavljenu fotografiju u svrhu promocije, izložbe i kalendara Osječko-baranjske županije;

Krajnji rok za slanje fotografija je 23. studenoga 2023. godine.

Fotografije treba poslati na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. sa sljedećim podacima: ime i prezime, adresa, broj telefona, mjesto snimanja i naziv fotografije.

Nagradit ćemo 13 najljepših fotografija po izboru stručnog žiriju i jednu prema izboru publike na FB profilu Osječko-baranjske županije.

100 godina Župe u Baranjskom Petrovom Selu

U Baranjskom Petrovom Selu danas (12. studenoga) je euharistijskim slavljem obilježeno 100 godina osnutka Župe Sv. Lovre, đakona i mučenika, ali i 120 godina izgradnje današnje župne crkve. Crkva u Baranjskom Petrovom Selu izgrađena 1903. do 1923. godine bila je filijala župe u Beremendu.

Svetu misu povodom velikog jubileja predvodio je đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit mons. dr. Đuro Hranić uz župnika župe Sv. Lovre, đakona i mučenika Roberta Kirhoferaa, te mnoge mještane Baranjskog Petrovog Sela i susjednih mjesta, svečanom misnom slavlju nazočili su i predsjednica Skupštine Osječko-baranjske županije Ivana Bagarić, saborski zastupnik i načelnik Općine Draž Stipan Šašlin, gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob te načelnik Općine Petlovac Milan Knežević.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1032#sigProId344e4ac685

S ovogodišnjeg DHT-a nagrade stižu i u Osječko-baranjsku županiju

Na sinoć (10. studenoga) održanim Danima hrvatskog turizma u Rovinju dodijeljene su prestižne godišnje nagrade u turizmu, a Osječko-baranjska županija još je jednom pokazala da je lider kontinentalnog turizma u Hrvatskoj. Uz niz nominacija ljudi u turizmu, manifestacija i drugih turističkih proizvoda, događajem godine proglašeni su Đakovački vezovi.

- Vezovi, kao turistički događaj godine, daju dodatnu vrijednost turističkoj destinaciji, unaprjeđuju doživljaj u turizmu i jačaju identitet lokalne zajednice i Hrvatske u cjelini. Ponosni smo na ovu, uistinu prestižnu nagradu koja nam je potvrda kvalitetnog višegodišnjeg rada, ali i poticaj da Vezove podignemo na još višu razinu - izjavio je prilikom preuzimanja nagrade gradonačelnik Đakova Marin Mandarić.

Đakovački vezovi, koji su se ove godine održali 57. put, jedna su od najvećih manifestacija izvornog narodnog folklora u Hrvatskoj i Europi koja njeguje i čuva kulturu i tradiciju Slavonije. Ove je godine u kategoriji turističkog događaja godine bilo nominirano čak 86 manifestacija, a uz Vezove je u samom finalu bio i HeadOnEast, manifestacija koju već petu godinu za redom organizira Turistička zajednica Osječko-baranjske županije i Osječko-baranjska županija. U kategoriji Nagrada u ruralnom turizmu jedan od tri finalista je bila i Baranja.

„Čovjek ključ uspjeha u turizmu - djelatnik godine“ nagrada je koja se dodjeljuje u 19 kategorija, a ovogodišnji domaćin turističkog seljačkog domaćinstva je Nada Piljić iz Seoskog gospodarstva Ivica i Marica iz Karanca.

- Iznimno mii je drago što se istok Hrvatske razvija kao kvalitetna kontinentalna destinacija, a o potencijalima Osječko-baranjske županije govore četiri nominacije i dvije prve nagrade na ovogodišnjim Danima hrvatskog turizma. Čestitam Gradu Đakovu i Turističkoj zajednici Grada Đakova kao i obitelji Piljić za koje možemo reći da su jedni od predvodnika ruralnog turizma u Baranji. Đakovački vezovi, Nada Piljić, HeadOnEast i Baranja kao destinacija prepoznati su i na nacionalnoj razini, a mi ih nastavljamo osnaživati i razvijati kao i druge segmente turizma naše županije - rekao je Mato Lukić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije i dodao kako Osječko-baranjska županija posljednjih godina bilježi kontinuirani rast turističkih dolazaka i noćenja kao cjelogodišnja destinacija.

Ovogodišnjim šampionom hrvatskog turizma proglašen je Grad Dubrovnik, a nagradu je gradonačelniku Mati Frankoviću uručio predsjednik Vlade RH Andrej Plenković.

Dani hrvatskog turizma održani u Rovinju, osim svečane dodjele nagrada, okupili su brojne turističke djelatnike, gradonačelnike, župane, ministre i saborske zastupnike koji su imali priliku sudjelovati na panelima i radionicama. Kao i prijašnjih godina, organizatori manifestacije su Ministarstvo turizma i sporta, Hrvatska turistička zajednica i Hrvatska gospodarska komora.  

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1032#sigProId25b04c6a3c

Očuvanje slavonske nematerijalne baštine u središtu pozornosti 21. Šokačke riči

Međunarodni znanstveni skup o slavonskom dijalektu ove se godine održava 21. put u okviru kulturne i znanstvene manifestacije "Šokačka rič 21", a otvorenje manifestacije održano je danas (10. studenoga 2023. godine) u organizaciji Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Osijek i ZAKUD-a Vinkovci. Središnja tema skupa je 20 godina Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine, a skup se prvi puta održava u Osijeku. Otvorenju je, uz dekanicu FOOZOS-a prof. dr. sc. Eminu Berbić Kolar, prorektora za organizaciju i ljudske resurse prof. dr. sc. Damira Matanovića, predsjednika ZAKUD-a Vukovarsko-srijemske županije Andriju Matića te ostale goste, nazočio i zamjenik župana Josip Miletić.

- "Šokačka rič“ je znanstveno-stručni skup koji se održava 21. put. Manifestaciju je pokrenula Zajednica kulturno-umjetničkih djelatnosti iz Vukovarsko-srijemske županije te se do sada održavala u Vinkovcima, a od ove godine organizaciju je preuzeo Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, a Zajednica je suorganizator. Pokušat ćemo "Šokačku rič", kao jednu od najdugovječnijih tradicijskih manifestacija i jedinu u RH koja progovara o slavonskom dijalektu, učiniti što vidljivijom. Ovo je identitetska znanstvena konferencija, od sada će se svake godine održavati u drugoj slavonskoj županiji, a „prijeći“ ćemo i u BiH, Mađarsku i Srbiju, dakle gdje god Hrvati govore slavonskim dijalektom. Ono što je vrlo specifično za ovu manifestaciju je da ona promovira „štokavčiće“, odnosno djecu na koju nastojimo prenositi ljubav prema šokačkoj riči i slavonskoj tradiciji. Mi smo fakultet koji obrazuje učitelje i odgojitelje, pa je i najprirodnije da su „štokavčići“ upravo tu kod nas. Želja nam je sljedeće godine ovu manifestaciju održati u dva dana, tijekom kojih će jedan biti posvećen baš djeci, dok će drugi biti posvećen znanstvenom skupu - kazala je prof. dr. sc. Emina Berbić Kolar.

Dekanica je objasnila kako se ove godine obilježava 20. godišnjica Konvencije o zaštiti nematerijalne kulturne baštine, potpisane u Parizu 2003. godine, a koju je Hrvatska ratificirala 2005. godine. Dodala je da su, što se tiče slavonske nematerijalne baštine, zaštićena dva govora, sičanski govor, na prijedlog dr. sc. Mate Kapovića s Filozofskog fakulteta u Zagrebu te staroperkovački govor, u čijem je zaštićivanju sudjelovao FOOZOS i dekanica osobno.

- Očuvanje našeg identiteta, kulturne baštine i svega što čini Slavoniju prepoznatljivom, za sve nas je od izuzetnog značaja. Ponosni smo i na našu riječ, isto tako i na tradiciju, lijepe nošnje i bogatstvo pjesme i kulture, na sve što imamo. Osječko-baranjska županija nastavit će to raditi i ubuduće, a uvjeren sam da će se naš identitet još dugo, dugo očuvati. Zahvaljujem svima koji to već čine u našim KUD-ovima, kao i ovakvim konferencijama - rekao je zamjenik župana Josip Miletić te poželio uspješan rad sudionicima konferencije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1032#sigProId85caaf2f51

Jubilarna, 30. obljetnica osnivanja Vukovarsko-srijemske županije

Svečana sjednica Županijske skupštine bila je danas (10. studenoga 2023. godine) središnji dio programa obilježavanja 30. obljetnice Dana Vukovarsko-srijemske županije i blagdana sv. Martina biskupa - zaštitnika ove županije. Sjednica je održana na Ladanjskom imanju Principovac u Iloku, a ovom dijelu obilježavanja jubileja prethodila je sveta misa u Crkvi sv. Ivana Kapistrana u Iloku.

Svečanu sjednicu otvorio je predsjednik Županijske skupštine Dražen Milinković, a nakon promotivnog filma o Vukovarsko-srijemskoj županiji nazočnima se obratio župan Damir Dekanić koji se osvrnuo na dosadašnji rad, aktualne projekte i programe te planirane aktivnosti razvoja ove županije. Župan Dekanić uručio je županijska priznanja zaslužnim pojedincima, udrugama i tvrtkama. Najviše priznanje Županije, počast primio je doc. dr. sc. Dražen Švagelj, nagrade za životno djelo dobili su Stjepan Bogutovac i Ivan Balaš, nagrade su primili dr. sc. Dražen Živić, Biljana Krnjaić, Zvonimir Liščić i Konjički klub „Satir“ Vinkovci, dok su Poveljom nagrađeni Udruga veterana 5. gardijske brigade „Sokolovi“, Josip Kordić, Damir Sušac, Petar Šimić, Branko Puhek, Vinkovački plivački klub, DVD Otok i KUD „Tomislav“ Županja.

Uz vijećnike, djelatnike i dužnosnike Vukovarsko-srijemske županije, sjednici Županijske skupštine nazočili su ministar obrane Mario Banožić kao izaslanik predsjednika Vlade RH, saborski zastupnici Krunoslav Katičić, Mladen Karlić, Marijana Balić i Josip Šarić kao izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, predsjednik Demokratskog savez Hrvata u Vojvodini i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Srbije Tomislav Žigmanov, Vladimir Šeks i drugi uzvanici. Sjednici je nazočio i župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, koji je svim stanovnicima najistočnije hrvatske županije čestitao njihov Dan i blagdan.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1032#sigProIdf461bc7965