Vijesti

Predstavnici RZC Panonske Hrvatske posjetili inovacijske centre u Latviji

U organizaciji Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije kao upravitelja programa "Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva" u studijskom posjetu inovacijskim centrima u Latviji od 15. do 20. listopada 2023. godine bili su predstavnici nositelja projekata regionalnih znanstvenih centara. U studijskom posjetu sudjelovali su predstavnici Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske (Osječko-baranjska županija), Regionalnog znanstvenog centra RASTEM (Grad Šibenik), Regionalnog znanstvenog centra za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području LORI (Grad Ludbreg), Jadranskog regionalnog znanstvenog centra za razvoj vještina u području STEM-a, IKT-a, poduzetništva i aktivnog građanstva (Splitsko-dalmatinska županija), Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, Ministarstva znanosti i obrazovanja te Agencije za odgoj i obrazovanje.

Predstavnici Osječko-baranjske županije kao nositelja projekta Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske tom su prilikom posjetili inovacijske centre u Cesisu, Daugavpilsu, Liepaji i Ventspilsu. Zaposlenici centara predstavili su aktivnosti i radionice koje centri provode, način organizacije i financiranja aktivnosti te planove za budućnost. Aktivnosti i opremanje centara sufinanciraju se sredstvima financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje 2014.-2021. godine, iz kojeg su također financirana četiri projekta regionalnih znanstvenih centara u Hrvatskoj.

Dogovorena je potencijalna međunarodna suradnja u budućim projektima i nastavak razmjene iskustava između sudionika, a iniciran je i uzvratni posjet nakon uspostave regionalnih znanstvenih centara u Hrvatskoj, završetka radova i opremanja te početka provedbe aktivnosti centara.

Sudionici studijskog putovanja i predstavnici inovacijskih centara iz Latvije također su sudjelovali na središnjoj konferenciji Baltičkog istraživačkog programa „Iskustva suradnje: Oblikovanje budućnosti istraživanja“ na kojoj su imali priliku podijeliti iskustva i stečene dojmove.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1056#sigProIdae66fac384

Projekt VIRTUS osigurao visoku razinu obrazovanja u sektoru turizma i ugostiteljstva

Završna konferencija projekta KK.09.1.3.01.0020 VIRTUS - uspostava infrastrukture regionalnih centara kompetentnosti, čiji je nositelj Ugostiteljsko-turistička škola Osijek, održana je danas (26. listopada 2023. godine) u Hotelu Osijek. U tom sklopu upriličeno je i svečano otvorenje Akademisa, doma UTŠO u samom centru Osijeka. Partneri na projektu su Osječko-baranjska županija i Srednja strukovna škola Vinkovci, a suradnici su Javna ustanova Županijska razvojna agencija Osječko-baranjske županije, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Kubo d.o.o. i Obrtnička škola Osijek. Projekt je vrijedan 24,2 milijuna kuna (3,2 milijuna eura), a u cijelosti je financiran iz europskih fondova. Osječko-baranjska županija je u projekt dodatno uložila 2,8 milijuna kuna (377.522,11 eura).

- Od 2018. godine, kada je UTŠO imenovana regionalnim centrom kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva, krenuli smo u veliki posao infrastrukturnih radova na našoj školi i domu Akademisu, a danas sa zadovoljstvom možemo reći da smo došli do kraja tog puta. Uspostavili smo novi objekt Akademis, poligon za provedbu nastave i vježbi gdje će naši učenici, odrasli polaznici, nastavnici i mentori brusiti svoja ugostiteljska znanja, vještine i kompetencije kao i podizati razinu kvalitete zaposlenika u sektoru turizma i ugostiteljstva. Dobili smo stvarno izniman objekt s kvalitetnom i modernom opremljenom kuhinjom, sobama za smještaj učenika, gostiju, predavača i svih koji se uključuju u sustav obrazovanja, osposobljavanja i usavršavanja te jedan poligon za provedbu praktične nastave iz područja posluživanja. Uz Akademis, adaptirali smo i suterenski dio UTŠO na Zelenom polju, gdje smo dobili iznimno vrijedan moderni pokazni praktikum kuharstva i slastičarstva u komu smo već održali puno radionica, ugostili renomirane kuhare i chefove iz Hrvatske i inozemstva. Adaptirali smo i prenamijenili i prostore Srednje strukovne škole Vinkovci. Cijelim projektom smo jako zadovoljni i mislimo da nam je svijetla budućnost obrazovanja mladih i odraslih te se možemo uhvatiti u koštac sa svim izazovima koje turizam i gospodarstvo stavljaju pred nas - kazao je Andrej Kristek, ravnatelj RCK UTŠO te dodao da je cilj ovog Centra osigurati samoodrživost, promovirati ugostiteljstvo i turizam, zanimanja koja nudi, privući mlade da se školuju u tom sektoru te osigurati nastavak kvalitetnog rada.

Zamjenik župana Josip Miletić naglasio je ponos na projekt i rad RCK UTŠO. - Projekt, čija je ukupna vrijednost 3,5 milijuna eura, omogućit će učenicima da kvalitetno akceptiraju sve vrijednosti nastave, da imaju kvalitetne praktikume, a učiteljima omogućiti dodatno razvijanje njihovih kompetencija. Uvjeren sam da će Centar postići sve ciljeve koji su zacrtani - rekao je i zahvalio svim sudionicima projekta te Ministarstvu znanosti i obrazovanja i Vladi RH na potpori projektima.

- UTŠO je jedan od najboljih u RH, i to godinama potvrđuje prvim mjestima na različitim natjecanjima te će i u ovom sektoru pokazati sve što mogu dati kao dodatnu vrijednost obrazovanju za zanimanja koja nude, a za koja nema opadanja interesa. Zapošljivost je vrlo laka, kuhari i konobari se odmah zaposle, čak se pokazuje i deficit tih zanimanja, osobito na Jadranu - istaknula je Miranda Glavaš-Kul, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ.

Zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković je poručila da ova konferencija nije samo kraj projekta nego zapravo jedan veliki početak. - Gradu Osijeku, kao najboljoj kontinentalnoj destinaciji urbanog turizma, ovaj projekt predstavlja dodanu vrijednost kako bi naši mladi ljudi, nastavnici i sve što pružaju našim učenicima i budućim generacijama osigurali kvalitetan program i konkurentnost na tržištu ugostiteljstva i turizma. Svaka kuna povučena iz europskih sredstva u ovom velikom projektu iskorištena je za ulaganje u obrazovanje mladih ljudi, što je i ulaganje u budućnost - zaključila je.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1056#sigProIdccf551c8f4

Ugostiteljsko-turistička škola Osijek je 20. srpnja 2018. godine imenovana regionalnim centrom kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva na vremensko razdoblje od 5 godina, a Odlukom o ponovnom imenovanju Ministarstva znanosti i obrazovanja od 20. srpnja 2023. godine ponovno je imenovana na razdoblje od pet godina.

Sredstva za provedbu aktivnosti projekta VIRTUS osigurana su u operativnom programu „Konkurentnost i  kohezija 2014. - 2020.", kroz javni poziv KK.09.1.3.01 Uspostava infrastrukture regionalnih centara kompetentnosti u strukovnom obrazovanju kao podrška procesu reforme strukovnog obrazovanja i osposobljavanja.

Projektom RCK VIRTUS adaptirani su i rekonstruirani prostori Ugostiteljsko-turističke škole Osijek na lokaciji Matije Gupca 61 (Zeleno polje), Akademis UTŠO na lokaciji Lučki prilaz 4 u centru Osijeka i Srednja strukovna škola Vinkovci. Za te prostore nabavljena je nova oprema, osigurani su novi smještajni kapaciteti za učenike (56 ležajeva), nastavnike, mentore i predavače. Stvorena su nova i bolja mjesta za učenje temeljeno na radu, boljoj povezanosti s gospodarstvenicima i poslodavcima naše regije, ali i cijele Hrvatske. Učenicima i odraslim polaznicima omogućen je jednostavniji ulazak u svijet rada.

CO₂NTESSA će omogućiti dugoročnu konkurentnost NEXE grupe

Tvornicu cementa NEXE d.d. u Našicama danas (26. listopada 2023. godine) posjetio je ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović, a članovi Uprave ove kompanije na čelu s predsjednikom Ivanom Ergovićem upoznali su ga s trenutnim aktivnostima na realizaciji projekta CO₂NTESSA i dekarbonizacije, najvećim i najvažnijim projektima energetske i zelene tranzicije poslovanja NEXE d.d..

Na sastanku su također sudjelovali predsjednik Uprave Agencije za ugljikovodike Marijan Krpan, član Uprave ThyssenKruppa Frank Ruoss, veleposlanik SR Njemačke u Hrvatskoj Nj.E. Christian Hellbach, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba, predstavnici Njemačko-trgovinske i industrijske komore, PLINACRO-a i Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta iz Zagreba. Nakon sastanka svi sudionici su obišli pogone Tvornice cementa NEXE d.d. pri čemu je predstavljan i projekt korištenja građevinskog otpada u proizvodnji cementa.

- Izuzetno smo zahvalni i ponosni što je Vlada RH prepoznala naš projekt CO₂NTESSA kao izuzetno važan projekt i uvrstila ga na listu strateških projekata Republike Hrvatske. Riječ je o rekonstrukciji proizvodnje klinkera kako bismo do 2029. godine mogli proizvesti cement s 0% emisije CO₂. Vrijednost projekta je 400 milijuna eura čime se svrstava u grupu najvećih industrijskih projekata u Hrvatskoj - rekao je predsjednik Uprave Nexe d.d. Ivan Ergović te dodao da se na sastanku razgovaralo i o zbrinjavanju građevinskog otpada u cilju zamjene sirovina.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović je istaknuo podršku projektu CO₂NTESSA koji će omogućiti dugoročnu konkurentnost NEXE grupe, ali i pridonijeti dekarbonizaciji Hrvatske i cijele Europe.

- Oko 4% svih emisija u Europskoj uniji dolazi iz cementne industrije i ovo je pravi način da se korištenjem suvremenih tehnologija da velik doprinos dekarbonizaciji. Ovaj projekt smo u rujnu uvrstili na listu strateških projekata Republike Hrvatske zbog njegove iznimne važnosti, ali i dugoročne konkurentnosti našeg gospodarstva. Preduvjet za njegovu realizaciju bila je realizacija projekta korištenja PLINACRO-ve infrastrukture kako bi se ugljični dioksid mogao odvesti do ležišta, odnosno kako bi trajno zbrinjavanje ugljičnog dioksida u geotermalnim ležištima imalo puni smisao. Jučer je u Bruxellesu održan sastanak na kojem su sve države članice podržale da se upravo projekt trajnog zbrinjavanja ugljičnog dioksida u geotermalna ležišta uvrsti na listu zajedničkih projekata, što će biti formalno realizirano u siječnju 2024. godine, a važno je jer je preduvjet za ovu investiciju od 400 milijuna eura, te vjerujemo da će u konačnici biti financirana novcima EU i Europske investicijske banke. Ovakvi projekti imaju konkretan učinak na život svih naših ljudi. Podrška ovom projektu je jedan od jasnih pokazatelja što sve Vlada radi i kako stvara okvir za povoljnu investicijsku klimu. Mi ćemo i dalje podržavati vrhunske projekte i raditi za dobrobit hrvatskog naroda, a siguran sam da ljudi vide kakve se pozitivne stvari događaju i ovdje u Našicama i cijeloj Osječko-baranjskoj županiji, gdje je u lipnju ove godine započela izgradnja američke tvrtke Jabil koja će rezultirati s 1.500 novih radnih mjesta. Ta je investicija najbolji rezultat sinergijske suradnje Grada Osijeka, Osječko-baranjske županije i Vlade RH - rekao je Filipović.

Predsjednik Uprave Agencije za ugljikovodike Marijan Krpan objasnio je da će CO₂ koji bude uhvaćen tijekom cementne proizvodnje biti potrebno transportirati i trajno zbrinuti, o čemu će brigu voditi Agencija kao operativno tijelo Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.

- Napravili smo studije i prijavu prema europskim institucijama zbog čega je projekt uvršten na PCI listu koja će biti temelj za njegovo buduće financiranje. Inače, Agencija već ima iskustva s utiskivanjem CO₂ u geološke formacije, a radi se o projektu kojeg je provodila INA i provodi ga i danas te smo uvjereni da tehnologiju imamo pod kontrolom. Zahvaljujući podršci Ministarstva i Vlade siguran sam da ćemo uspješno provesti i ovaj projekt NEXE grupe - istaknuo je Krpan.

- Svi shvaćamo koliko je dekarbonizacija važna, ne samo u industriji kao što je ova NEXE grupe, već i u cijelom čovječanstvu. Uvjeren sam kako ćemo zahvaljujući ovom projektu vidjeti značajne promjene u cementnoj industriji, čime ćemo doprinijeti sveobuhvatnoj promjeni čitavog ovog područja. Zato sam zahvalan da naša tvrtka ima priliku sudjelovati u ovom izazovu i na taj način dati doprinos uspjehu u poboljšanju ekoloških uvjeta ne samo u Hrvatskoj, već i Europi - zaključio je Frank Ruoss iz Grupacija ThyssenKrupp koja je razvila tehnologiju kojom će se modificirati postojeći pogon našičke tvornice.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1056#sigProId76f5378e92

Partnerstvo i suradnja Osječko-baranjske županije i ukrajinske regije Vinnytsia

Suradnja Osječko-baranjske županije i ukrajinske regije Vinnytsia, uspostavljena 2011. godine, osobito je intenzivirana s početkom ruske agresije na Ukrajinu u veljači prošle godine. Nakon što je Županija u lipnju 2022. godine uputila Vinnytsiji humanitarnu pomoć, suradnja je nastavljena na temu razmjene iskustava po pitanju skrbi o ratnim veteranima. To je bio i povod pozivu načelnika regionalne vojne uprave Vinnytsie, Serhiija Borzova, da izaslanstvo Osječko-baranjske županije predvođeno županom Ivanom Anušićem 23. listopada 2023. g. posjeti ovu regiju.

- S početkom ruske invazije na Ukrajinu, Osječko-baranjska županija prva je u Hrvatskoj kreirala sveobuhvatni akcijski plan zbrinjavanja i integracije raseljenih osoba pod nazivom „Slavonsko srce za obitelji Ukrajine“, u partnerstvu s Centrom za nestalu i zlostavljanu djecu. Kontinuirano smo održavali komunikaciju s našim partnerima u Vinnytsiji, koji su izrazili želju da pojačamo suradnju upravo po pitanju brige o ratnim veteranima u ratnom i poslijeratnom razdoblju. Kao zemlja koja je put borbe za neovisnost prošla 90-ih godina, svakako imamo iskustva skrbi o veteranima u poslijeratnom razdoblju, što sam i kao branitelj smatrao iznimno bitnim prenijeti – rekao je župan Ivan Anušić.

Suradnja po ovom pitanju između dviju regija započela je ove godine online sastancima i razmjenom materijala o programima psihosocijalne pomoći i integracije. Sastancima su nazočili i zamjenik župana Mato Lukić te predstavnik Veteranskog centra i predsjednik KUBIS-a Osječko-baranjske županije Antun Blažević, koji su uz župana prisustvovali radnom posjetu Vinnytsiji.

- Kao branitelji, a i predstavnici regionalne vlasti, doista imamo cjelovitu sliku sustava brige o braniteljima u Hrvatskoj, koju smo mogli prenijeti našim kolegama u Vinnytsiji i pomoći im nadograditi njihov sustav, koji je već vrlo dobro posložen, kako institucionalno tako i kroz razne nevladine udruge – rekao je zamjenik župana Mato Lukić.

Uz službeni prijem načelnika regionalne vojne uprave Vinnytsie, Serhiija Borzova, program radnog posjeta bio je usmjeren na susrete s ukrajinskim ratnim veteranima kroz posjet nevladinim udrugama, rehabilitacijskom centru i tvrtkama koje su osnovali veterani. Izaslanstvo Županije i vodstvo regije Vinnytsia položili su i cvijeće na Zidu sjećanja na poginule vojnike te na mjestu raketnog napada koji se u Vinnytsiji dogodio 14. srpnja 2022. godine.

- Kroz brojne susrete i razgovore uvjerio sam se u izvrsno postavljen sustav i odnos prema onima koji podnose najveću žrtvu u borbi za neovisnost i suverenost Ukrajine. Pritom bih posebno istaknuo ulogu nevladinih udruga koje čine nadogradnju tog sustava i intenzivno brinu za svaki aspekt života veterana nakon rata, što je izvrstan primjer doprinosa nevladinog sektora – rekao je župan Anušić.

U sklopu posjeta dogovoreno je kako će Osječko-baranjska županija organizirati dolazak djece poginulih branitelja iz Ukrajine na odmor u Osječko-baranjsku županiju, po uzoru na program koji Vinnytsia ima uspostavljen s partnerima iz Poljske. Također, dogovoreno je i intenziviranje međuregionalne suradnje, koja bi se osim veteranske skrbi, odnosila i na poljoprivrednu, gospodarsku i druge vidove suradnje.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1056#sigProId2727f487a9

Afrička svinjska kuga prva tema "Veterinarskih dana 2023."

U organizaciji Hrvatske veterinarske komore, Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatskog veterinarskog instituta 26. listopada 2023. godine otvoren je Međunarodni znanstveno–stručni skup „Veterinarski dani 2023.“, najveće godišnje okupljanje predstavnika veterinarske struke u Hrvatskoj. Skup traje do 29. listopada, a nazoče mu stručnjaci iz velike i male veterinarske prakse, veterinarskog javnog zdravstva i sigurnosti hrane, stručnjaci iz područja znanosti i biomedicine te svi koji izravno i neizravno surađuju s veterinarskom strukom, a u cilju unaprjeđenja veterinarske struke i veterinarske znanosti u Hrvatskoj.

Na „Veterinarskim danima 2023.“ raspravljat će se o nizu aktualnih tema iz područja zaštite zdravlja, dobrobiti životinja te veterinarskog javnog zdravstva i sigurnosti hrane. Jedna od tema je i provedba mjera kontrole i suzbijanja afričke svinjske kuge, koja će se promatrati i u kontekstu zakonodavstva EU.

Otvorenju ovog znanstveno-stručni skup u dvorani Nadbiskupijskog vikarijata u Osijeku nazočili su i ministrica poljoprivrede Marija Vučković, glavni državni inspektor Andrija Mikulić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, predsjednik Gradskog vijeća Tihomir Florijančić i drugi uzvanici.

Ministrica Vučković je naglasila kako se posljednjih dana bilježi manji broj slučajeva afričke svinjske kuge u Hrvatskoj, ali treba biti jako oprezan i tu situaciju očuvati kako bi se što prije normalizirao promet u županijama pogođenim ovom zarazom.

- Poduzimaju se sve potrebne mjere za suzbijanje afričke svinjske kuge, jer je to bolest koja zaokuplja možda i najviše pažnje veterinarske struke u Europi, zbog brzine širenja, viroznosti, brojnih nepoznanica te socio-ekonomskih posljedica koje ostavlja - kazala je.

Izvijestila je i da su uzgajivačima svinja koji su izravno oštećeni zbog ASK do danas isplaćena 633 gospodarstva na kojima su eutanazirane svinje zbog potvrđene sumnje na ovu bolest, a riječ je o ukupnom iznosu od 3,9 milijuna eura.

Glavni državni inspektor Andrija Mikulić kazao je kako smatra da smo, nakon zajedničke i promptne akcije nadležnih službi te konstantnom prisutnošću na terenu posljednjih mjeseci, uspjeli suzbiti ovu izrazito zaraznu bolest. - Od pojave ove bolesti obavili smo više od 1.600 nadzora, do danas je eutanazirano oko 33.000 svinja, a uvjeren sam da bi ta brojka bez znanja veterinarskih stručnjaka bila i puno veća - rekao je Mikulić i dodao da je veterinarska inspekcija uspješno odgovorila i na ovaj izazov.

- Kada smo početkom ljeta razgovarali s organizatorima o održavanju ovog skupa, nismo mogli ni zamisliti da ćemo vrlo skoro tako svakodnevno surađivati na temu afričke svinjske kuge.  Čim se ova bolest pojavila u susjednoj Vukovarsko-srijemskoj županiji, mi smo poduzeli sve preventivne mjere koje smo mogli i to u suradnji s načelnicima i gradonačelnicima, ali i samim uzgajivačima. Organizirali smo niz edukativnih predavanja, podijelili smo stotine informativnih letaka te smo nastojali putem medija upoznati širu javnost o kakvoj je bolesti riječ i na koji se način prenosi. Bili smo svjesni da virus ne možemo zaustaviti, da on ne poznaje granice, ali htjeli smo odgoditi njegovu pojavu u Osječko-baranjskoj županiji, barem do nešto hladnijeg vremena i svinjokolja. Nažalost, nismo ga dočekali i meteorološki uvjeti nam ne idu na ruku kao prethodnih godina, a i virus se prije desetak dana pojavio na području Općine Semeljci. Odmah smo, u suradnji s PU osječko-baranjskom i Civilnom zaštitom organizirali punktove za nadzor i kontrolu trgovine mesa, a kako su se mijenjale zone nadzora i zone ograničenja, postavili smo i sedam novih punktova, četiri prema Baranji i tri prema Valpovštini i Našicama. Nadamo se da ćemo uspjeti zaustaviti daljnje širenje ove bolesti, zbog čega mi je i drago da se upravo ovaj kongres održava u gradu Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji - kazao je zamjenik župana Mato Lukić.

Predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić istaknuo je kako veterinare često percipiramo kao ljude koji preveniraju i liječe bolesti životinja, a zaboravljamo da su oni prva karika u sustavu javnog zdravstva jer kroz veterinarski sanitarni nadzor sprječavaju pojavu određenih bolesti kod ljudi, osobito prenosivih sa životinje na čovjeka.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1056#sigProId6f9f027e9a

Dodijeljena priznanja i zahvalnice za višestruke darivatelje krvi u Osijeku

Svake godine krajem listopada Hrvatski Crveni križ obilježava Dan darivatelja krvi u Republici Hrvatskoj, a isto je učinjeno i u ponedjeljak (23. listopada 2022. godine) u Osijeku na središnjoj proslavi tijekom koje su višestrukim darivateljima krvi uručene prigodne nagrade i zahvalnice. Svečanosti su nazočili ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Osijek Martina Hećimović, zamjenik župana Josip Miletić, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković te drugi uzvanici.

- Krv je lijek koji ne možemo proizvesti, već ga jedino zdrav čovjek može darovati bolesnom. Ta dragocjena tekućina spašava živote i liječi pacijente zbog čega se iskreno zahvaljujem svim nesebičnim darivateljima u našem gradu i županiji. S ponosom moram istaknuti kako je Gradsko društvo CK Osijek na području svog djelovanja (grad Osijek i sedam okolnih općina) drugo u Hrvatskoj po broju prikupljenih doza na ukupan broj stanovnika, a Osječko-baranjska županija je prva županija po broju prikupljenih doza na broj stanovnika. Svi ti rezultati ne bi bili mogući bez izvrsne suradnje s KBC-om Osijek i Zavodom za transfuzijsku medicinu, kao i suradnje s Gradom Osijekom i Osječko-baranjskom županijom – istaknula je ravnateljica Gradskog društva Crvenog križa Osijek Martina Hećimović.

Priznanja je, za svoj velikodušni doprinos primilo 9 žena za 35 puta darovanu krv, 77 muškaraca za 50 puta darovanu krv, 28 muškaraca za 75 puta darovanu krv i 14 muškaraca za 100 puta darovanu krv. Za izvanredan uspjeh za 125 puta darovanu krv zahvalnicu su primila dvojica muškarca, za 150 puta darovanu krv jedan muškarac i za 175 puta također jedan muškarac. Obiteljsku zahvalnicu primilo je šest obitelji, a završnu zahvalnicu dva muškaraca. Riječi zahvale uputio im je i zamjenik župana Josip Miletić koji je naglasio kako humana djela nesebičnih darivatelja spašavaju živote i svakodnevno pomažu onima u potrebi.

- Danas dodijeljene nagrade i priznanja višestrukim darivateljima krvi odražavaju zahvalu cijelog društva prema humanim djelima koja čine. U svemu tome, važnu i veliku uloga ima i Hrvatski crveni križ te Gradsko društvo CK-a Osijek, koji su svojim sustavnim i kvalitetnim radom olakšali svako darivanje krvi. Posebno mi je drago da su stanovnici grada Osijeka i Osječko-baranjske županije u nacionalnom vrhu darovane krvi po glavi stanovnika što dokazuje njihovu veliku humanost i požrtvovnost – zaključio je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1056#sigProId6018ef97e5