Vijesti

Radni posjet Osječko-baranjske županije trima saveznim državama u SAD-u: obrazovanje, ulaganje i briga o braniteljima glavne teme

Osječko-baranjska županija pokrenula je intenzivnu suradnju s hrvatskom zajednicom u Sjedinjenim Američkim Državama, kako gospodarsku kroz ACAP i pojedine investitore na području Županije, tako i kulturnu kroz suradnju sa zajednicama Hrvata. Prepoznavši potencijal daljnjeg razvoja tih odnosa, ali i brojne mogućnosti za gospodarsko i društveno osnaživanje Županije kroz razmjenu iskustava s američkim institucijama i poduzetnicima, izaslanstvo Osječko-baranjske županije predvođeno županom Ivanom Anušićem nedavno je posjetilo Sjedinjene Američke Države.

Prvi dio posjeta održao se u Chicagu, gdje se izaslanstvo susrelo s hrvatskom zajednicom, s kojom Županija održava stalne kontakte.
- Hrvatska zajednica u Chicagu broji više od 100.000 Hrvata, odlično su organizirani i povezani u smislu njegovanja hrvatskih običaja, tradicije i kulture. S članovima zajednice razgovarali smo o načinima na koje Osječko-baranjska županija može pomoći pri organizaciji provođenja nastave hrvatskog jezika, a razgovarali smo i o potencijalnim budućim investicijama na području Županije, koje bismo realizirali s hrvatskim poduzetnicima s područja Chicaga – rekao je župan Ivan Anušić, dodavši kako je delegacija prisustvovala i svetoj misi u župi blaženog Alojzija Stepinca.


Zamjenik župana Josip Miletić objasnio je buduće planove vezane uz nastavu hrvatskog jezika u Chicagu.
- U razgovoru s hrvatskom zajednicom upoznali smo se s problematikom uspostavljanja nastave hrvatskog jezika i kulture. Najveći problem trenutno predstavlja nepostojanje kurikuluma te potrebnih materijala za provođenje nastave. U tom smjeru Osječko-baranjska županija, odnosno naš Upravni odjel za obrazovanje i mlade, pomoći će pri kreiranju kurikuluma za provođenje nastave hrvatskog jezika za učenike od 1. do 6. razreda – rekao je Miletić.
Po završetku posjeta Chicagu, izaslanstvo Županije je na poziv Indiana Universityja s predstavnicima Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku održalo zajednički radni posjet sveučilištu, jednom od najboljih u SAD-u s 90.000 studenata. Tema posjeta bila je podrška Županije budućoj suradnji osječkog Sveučilišta i Indiana Universityja s ciljem osnaživanja lokalne zajednice.


- Hrvatski obrazovni sustav može puno naučiti na njihovom primjeru uključivanja socijalnih radnika u školsko osoblje i uloge koju socijalni radnici imaju u zajednici s obzirom na sve učestaliju problematiku nasilja, mentalnog zdravlja, zanemarivanja zlostavljane djece u obiteljima kao i pomoć starijim osobama – rekla je pročelnica UO za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš-Kul.


Župan Anušić dodao je da osobito cijeni pristup koje Sveučilište ima prema pripadnicima oružanih snaga, veteranima i njihovim obiteljima, obzirom na to da u ustroju Sveučilišta postoji Centar za studente veterane i vojnike koji im pomaže u prilagodbi i ostvarenju zajamčenih prava.
Treći dio posjeta održan je u Minneapolisu (Minnesota) u suradnji s veleposlanstvom Republike Hrvatske, s naglaskom na prenošenju iskustava i praksi brige o ratnim veteranima. Na tu temu župan Ivan Anušić i veleposlanik Pjer Šimunović sastali se s povjerenikom i direktorima Ureda za veterane Države Minnesote te s Veteranskim sudom i Nacionalnom Gardom Minnesote.


- Tijekom sastanaka sam se uvjerio u zadivljujuću organizaciju cjelokupnog sustava, pristup djelatnika, ali i podršku javnosti u brizi za ratne veterane. Hrvatska bi u tom pogledu kroz primjer Minnesote i SAD-a mogla unaprijediti naš sustav skrbi o braniteljima, stoga sam i pozvao predstavnike Ureda za ratne veterane na susret s našim Veteranskim centrom i braniteljskim udrugama u Osječko-baranjsku županiju – rekao je župan Anušić.
Izaslanstvo Županije odazvalo se i pozivu u Ukrajinski centar u Minnesoti, kojom prilikom je ukrajinska zajednica predstavila svoj sustav pomoći sunarodnjacima u ratom pogođenoj Ukrajini, a župan je predstavio model kojim Osječko-baranjska županija pomaže Ukrajini i raseljenim osobama od početka rata.


Dio posjeta Minneapolisu posvećen je i sastancima s tvrtkama koje su već uložile ili imaju interes uložiti u širenje svog poslovanja na područje Osječko-baranjske županije, među kojima je i Cortec Corporation u vlasništvu hrvatsko-američkog poduzetnika Borisa Mikšića.

- Cortec Corporation svjetski je predvodnik revolucionarnih tehnologija i inovacija protiv korozije, a zahvaljujući vlasniku Borisu Mikšiću, Cortec je puno više od toga. S tvornicom u Belom Manastiru, ova tvrtka ambasador je i ponos Osječko-baranjske županije, a posjetom Cortec tvornici u Minneapolisu još jednom smo se uvjerili u važnost uloge američko-hrvatskih gospodarstvenika u globalnoj, ali i našoj ekonomiji te u njihovu veliku i trajnu odanost Domovini – zaključio je župan.


O pozitivnoj poduzetničkoj i investicijskoj klimi na istoku Hrvatske svjedoči i ulaganje američke tvrtke Jabil, koja u osječkoj industrijskoj zoni Nemetin gradi tvornicu gdje je za početak predviđeno 1.500 radnih mjesta, a u konačnici gotovo pet tisuća. Osječko-baranjska županija pratit će i ovu investiciju prilagodbom programa u svojim strukovnim srednjim školama te financiranjem prekvalifikacija kako bi se osiguralo dovoljno stručnog kadra za potrebe američkih investitora.


Završni dio posjeta bio je posvećen hrvatskoj zajednici u Minneapolisu, koja je organizirala svečani prijem u Hrvatskom domu te se tom prilikom brojnoj zajednici obratio i zahvalio i župan Anušić.
- Hrvatski dom u Minneapolisu mjesto je okupljanja naših iseljenika s područja Minnesote, koji sve intenzivnije rade na promicanju kulture i baštine hrvatskog naroda prvenstveno zajedničkim susretima i povezivanjem. Počašćen sam njihovim pozivom na svečani prijem, prilikom kojeg sam im prenio poruku podrške, partnerstva i poštovanja iz Domovine i Osječko-baranjske županije – rekao je Anušić.


Nakon radnog posjeta, Osječko-baranjska županija nastavit će komunikaciju sa zainteresiranim tvrtkama s područja ovih saveznih država, kao i suradnju s hrvatskim zajednicama.
- Svakako ćemo veliku pažnju posvetiti suradnji po pitanju skrbi o ratnim veteranima. Treba istaknuti da prenošenje iskustava u ove tri savezne države nije bilo jednosmjerno, značajni su i brojni gospodarski i društveni pokazatelji te projekti čije je uspjehe Osječko-baranjska županija prenijela svojim sugovornicima kao primjer dobre prakse – zaključio je župan Anušić.


Osječko-baranjska županija već niz godina intenzivno razvija suradnju s hrvatskim zajednicama izvan Domovine, svjesni da njihova vjernost matičnoj zemlji i veliko domoljublje mora i zaslužuje biti prepoznato kontinuiranom podrškom i otvorenim vratima suradnje. Isto tako smo svjesni i da budućnost ne samo Osječko-baranjske županije, nego cijele Hrvatske, uvelike leži u odnosu prema našim iseljenicima. Osim što su baštinici hrvatskog identiteta, kulture i tradicije u cijelom svijetu, ujedno su i velik potencijal za gospodarski i društveni razvoj Republike Hrvatske.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1062#sigProId5ee3c0e1a6

 

Šahovski klub "Amater" Strizivojna prvak Hrvatske!

Šahovski klub „Amater“ iz Strizivojne osvojio je prvo mjesto na 31. državnom ekipnom prvenstvu Hrvatske za žene u šahu. Od devet najboljih ekipa iz Hrvatske, šahistice ŠK „Amater“ su s 12 bodova postale prvakinje Hrvatske. Na drugom mjestu je ŠK „Mladost“ iz Zagreba, a treći je ŠK „Polet“ Buševec. Za Strizivojnu su nastupile IM Karina Cyfka - najbolja 1. ploča turnira, WIM Kristina Šarić, MK Lucija Batory i MK Ester Jurić.

- Rezultat je tim veći što je našem klubu iz Strizivojne ovo tek drugo prvenstvo Hrvatske. Prošle godine na prvom nastupu ekipa je osvojila 4. mjesto, a ove godine postaju prvakinje. Turnir su startale s dvije pobjede protiv ŠD „Sisak“ i ŠK „Caissa“ Zagreb, nakon toga treće kolo nesretno gube od ŠK „Kastav“, no to ih nije poljuljalo. Nastavljaju nizati pobjede te u predzadnjem kolu protiv drugoplasirane ekipe HAŠK „Mladost“ Zagreb odigravaju remi i u zadnjem kolu čeka ih ŠK „Draga“ iz Rijeke s kojim igraju 2:2 te osiguravaju prvo mjesto - ističe Josip Jakobović, načelnik Općine Strizivojna.

Dodaje da su dvije igračice - Kristina Šarić i Ester Jurić - prošle školu šaha u Strizivojni. Kristina je osvajala kadetska, juniorska pa i seniorska pojedinačna prvenstva, a sada se okrunila i titulom ekipne prvakinje države. Ester se kruni ekipnom prvakinjom države nakon prošlogodišnjeg drugog mjesta na pojedinačno prvenstvu države te ovogodišnjeg trećeg mjesta na državnom prvenstvu.

- Ovaj rezultat je i odraz homogenosti šahovskog kluba, igračica i podrške roditelja i prijatelja kluba. Ovakvim rezultatom se ne mogu pohvaliti ni veće sredine od naše male Strizivojne. Privilegija je imati PRVAKA HRVATSKE, zato zahvaljujemo svim igračicama, upravi ŠK „Amater“ Strizivojna i sponzorima - stoji u čestitci načelnika Jakobovića.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1062#sigProIdeca2ccd8e3

Obilježena 32. obljetnica ustroja 132. brigade Hrvatske vojske Našice – Orahovica

Prigodnim programom u organizaciji Grada Našica 19. listopada 2023. godine u Našicama je obilježena 32. obljetnica ustroja 132. brigade Hrvatske vojske Našice – Orahovica. Žrtvi poginulih branitelja, uz polaganje vijenaca i paljenje svijeća poklonile su se obitelji poginulih, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i zamjenik župana Josip Miletić, izaslanik predsjednika Vlade RH Špiro Janović, gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba, gradonačelnici i načelnici susjednih gradova i općina te pripadnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

- Danas, 32. godine nakon osnutka 132. našičke brigade ponosni smo na hrvatske branitelje, ponosni smo na žrtvu koju su tada dali da bi se tisućljetni san hrvatskog naroda ostvario, da bi živjeli u slobodnoj i neovisnoj Republici Hrvatskoj. Tada je trebalo imati snage i volje, ali i hrabrosti boriti se protiv nadmoćnijeg neprijatelja i ostvariti veliku pobjedu. Oni koji su pali traju u nama koji živimo, ali isto tako ne smiju se zaboraviti ni velike žrtve i važne odluke koje je tada donosio Hrvatski sabor, a čiju važnost i težinu vidimo danas težinu. Prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman poveo nas je upravo u stvaranje naše Domovine i to je nešto što se ne smije nikada zaboraviti. I danas, kada polažemo vijence i palimo svijeće sjećamo se 57 poginulih hrvatskih branitelja, te odajemo priznanje za više od 5.000 pripadnika 132. našičke brigade. Te krvave jeseni naši branitelji borili su se i u Nuštru i u Ivanovcu, na Papuku, a posebno u Vukovaru. Oni su nam omogućili da danas na ovom prekrasnom Trgu dr. Franje Tuđmana imamo slobodnu i neovisnu Republiku Hrvatsku. Hvala im na tome, ali hvala i svima vama što nećemo zaboraviti sve one koji su svoje živote utkali u stvaranje Republike Hrvatske. Sve i uvijek za Hrvatsku, a našu jedinu i vječnu Hrvatsku ni za što, neka nam živi jedina i vječna Hrvatska – rekao je Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1062#sigProIda0668ba207

Otvorena HBOR-ova 20. međunarodna konferencija o poticanju izvoza

U Osijeku je, danas (19. listopada 2023. godine) otvorena HBOR-ova 20. međunarodna konferencija o poticanju izvoza s ciljem razmjene iskustava i primjera dobre prakse u njegovu jačanju te poboljšanja ostvarenja hrvatskih izvoznika na međunarodnim tržištima. Otvorenju su uz predsjednika Uprave HBOR-a mr.sc. Hrvoja Čuvalu, nazočili zamjenik župana Josip Miletić, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Hrvoje Bujanović te ostali uvaženi gosti.

- Osječko-baranjska županija prva je jedinica regionalne samouprave u Hrvatskoj koja je tijekom 2018. godine, u suradnji s Hrvatskom bankom za obnovu i razvitak, subvencionirala kamate na kredite poduzetnika s dva postotna poena, čime smo omogućili poduzetnicima kredite s kamatom od 0%. Naš je cilj poticati gospodarsku aktivnost, biti podrška i pomoć poduzetnicima s našeg područja kako bismo zajednički stvorili pozitivno ozračje za stvaranje radnih mjesta i ostanak ljudi u Osječko-baranjskoj županiji – kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

Zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković istaknula je kako je HBOR pravi primjer jedne javne financijske institucije koja izvrsno povezuje javni i privatni sektor.

- Grad Osijek s Hrvatskom bankom za obnovu i razvitak ima odlične odnose. Poznato je da smo na početku mandata gradonačelnika Radića izvršili refinanciranje naših kreditnih obveza koristeći povoljnu situaciju na tržištu kapitala, čime smo ostvarili minimalni kamatni trošak, a u tome nam je pomogao i HBOR. Njegova uloga je upravo pomoć u razvoju pojedinačnih programa na korist dodatnog osnaživanja gospodarstva i poduzetništva u cijelosti – rekla je Crnković.

Predsjednik Uprave HBOR-a mr.sc. Hrvoje Čuvalo u svom je obraćanju naglasio kako je HBOR u prvih devet mjeseci ove godine podržao oko 2.600 projekata u volumenu od 1,36 milijardi eura.

- Odobrili smo više od 2.100 kredita u iznosu od 840 milijuna eura, pri čemu smo imali rast od 59% kada je riječ o broju otvorenih kredita u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a 28% rasta po pitanju volumena odobrenih kredita. Također, drago nam je da je vidljiva promjena trenda ove godine u odnosu na protekle dvije, prožete korona krizom i ratom u Ukrajini, gdje je odobreno 60% investicijskih kredita, odnosno 40% kredita za obrtni kapital. Mi očekujemo da ćemo se uskoro vratiti na brojke iz primjerice 2019. godine kada smo imali 80% udjela investicijskih kredita. Važno je istaknuti i da je HBOR hrvatske izvoznike u proteklih pet godina podržao sa oko tri milijarde eura i to kreditima te osiguranjem izvoznih posrednika – zaključio je Čuvalo.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1062#sigProIdac53924780

Vijećnici Skupštine OBŽ jednoglasno usvojili informacije o požaru u Dravi International te aktivnostima u vezi Afričke svinjske kuge

Svi vijećnici nazočni na danas (19. listopada 2023. godine) održanoj 24. sjednici Skupštine Osječko-baranjske županije, njih 36 od ukupno 47 u aktualnom sazivu, podržali su Informaciju o požaru u krugu trgovačkog društva Drava International d.o.o., kao i Informaciju o Afričkoj svinjskoj kugi u Osječko-baranjskoj županiji. Bile su to središnje točke sjednice, na kojoj je bilo još 17 točaka, među kojima je i Izvješće Župana Osječko-baranjske županije o radu u razdoblju od 1. siječnja do 30. lipnja 2023. godine, koje je također prihvaćeno.

Najveća rasprava vodila se u vezi nedavnog požara u Dravi International d.o.o.. Uvodno obrazloženje dao je župan Ivan Anušić, koji je detaljno iznio kronologiju događaja i aktivnosti koje su poduzimale operativne snage, Stožer civilne zaštite Osječko-baranjske županije i ostali sudionici, a govorio je i o trenutnim i narednim aktivnostima. U raspravi su sudjelovali vijećnici Ivica Mandić, Sanja Bježančević, Dino Tijardović, Ivica Šimundić, Zlatko Ahić, Boris Piližota, Vinko Kuduz, Josip Skočibušić, Samir Haj Barakat, Andrija Pozderović, Anto Đapić i Mirta Prusina Marušić, s tim da su pojedini vijećnici i više puta izlazili za govornicu. Baš svi su naglasili veliku zahvalnost svim vatrogascima koji su, izlažući svoje zdravlje i život, sudjelovali u gašenju požara i saniranju požarišta. Na žalost, jedan vatrogasac, Marijan Gajski iz Našica, teško je stradao, a ostale posljedice ovog katastrofalnog događaja se i dalje utvrđuju.

- Ovakav događaj se više nigdje ne smije dogoditi u Hrvatskoj. Na žalost, dogodilo se ovdje i za to netko mora odgovarati. Čuli smo puno informacija, pa i onih koje do sada nisu javno izrečene, no evidentno je da su se određene stvari događale mimo zakona i pravilnika, a tko će za to odgovarati odlučivat će nadležna tijela koja provode istragu, analize i ostale potrebne procedure. Ovaj požar mora biti upozorenje svima, treba vidjeti koje su manjkavosti zakona i pravilnika, gdje se propisi nisu poštivali te pooštriti kontrole u vezi gospodarenja otpadom u cijeloj Hrvatskoj, kako se ne bi dogodila ovakva ili slična katastrofa - rekao je župan Ivan Anušić.

Ponovno je pojasnio da županija u upravnom postupku daje rješenje o gospodarenju otpadom, no provedbu ne kontrolira niti je za to nadležna.

- Prijedlog za proglašenje ekološke katastrofe podnio sam 7. listopada, a zahtjev se nalazi u Ministarstvu unutarnjih poslova i Vladi RH. Razgovarao sam o tomu s premijerom i ministrom sada čekamo nalaze tla, otvorenih voda i poljoprivrednih kultura, a kada ih budemo imali i budemo znali ima li potrebe, proglašavat će se ili neće ekološka katastrofa. U ovom trenutku proglašena je situacija velike nesreće, što je u nadležnosti Stožera - rekao je župan.

- Ovako ozbiljna situacija, kao što je ovaj požar i posljedice koje je učinio i mogao učiniti, nije tema oko koje se treba okupljati i tražiti političke poene. Oni se skupljaju na kvalitetnim prijedlozima i projektima, pa i greškama ako netko napravi i na što treba upozoriti javnost, a ne na nesrećama kao što je ovaj požar. U medijskom se prostoru trenutno komuniciraju i stvari koje su netočne i izmijenjenih teza, ali i stvari koje nikako ne bi trebale biti predmet političkih prepucavanja. Situacija u kojoj je jedan vatrogasac u izuzetno teškoj i životno ugroženoj situaciji, u kojoj je više stotina tisuća ljudi bilo izloženo kancerogenom dimu, u kojoj ne znamo što ćemo sutra naći, u kojoj je ugroženo zdravlje ljudi, životinja i kvaliteta naše hrane je trenutak da svi otvoreno razgovaramo o ovom problemu, da se krivci pronađu i procesuiraju, te ako treba da se mijenja propise i povećati kontrole kako se tako što nikada ne bi dogodilo, a ne prebacivati političku tezu na nešto za što nema nikakve potrebe. Prebacivati lopticu ili raspravljati o dva HDZ-a je apsolutno promašeno. Ja svoje stavove jasno i otvoreno artikuliram i iznosim, a nikad nisam niti ću biti oružje u ičijim rukama - zaključio je župan.

Uvodno obrazloženje o Afričkoj svinjskoj kugi na području Osječko-baranjske županije iznio je pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj OBŽ Romeo Jukić.

- Mi smo 2.500 obiteljskih gospodarstava uspjeli u tri mjeseca prebaciti u treću kategoriju. Do tada smo imali 42% obiteljskih gospodarstava koji su u kategoriji 3, a sada je to 85%. Osječko-baranjska županija je u zoni visokog rizika, a trenutno u zoni zabrane i ograničenja imamo 131.000 svinja kod 3.700 gospodarstava. Naredba je na snazi, Rješenje Ministarstva poljoprivrede je izdano, danas je došla dopuna Rješenja, a sada nam je u fokusu obrana Baranje, Valpovštine, Miholjštine i Našica, ali i dio prema Erdutu. Riječ je o izuzetno velikom području na kojem kontroliramo promet živih svinja, smrznutog mesa te svježeg mesa i suhomesnatih proizvoda kako ne bi došlo do širenja virusa. Najveći potencijalni širitelj virusa su ljudi. Mi smo u dosadašnjoj borbi s ASK-om računali s graničnim područjem koje je dalo Ministarstvo, odnosno općinama oko Općine Semeljci u kojoj se prvo pojavila afrička svinjska kuga, a riječ je o šest općina, no odluka Europske komisije je da od zaraze virusa treba uzeti krug od 20 kilometara. Time je obuhvaćeno puno šire područje od planiranog. Naredba je i dalje na snazi, do 31. listopada, da se u klaonice pošalju sve one svinje koje su u kategoriji 0,1 i 2 jer nakon toga neće više biti odobren uzgoj takvih svinja na području županija u visokom riziku. Za cijelu Hrvatsku vrijedi odredba da do 30. studenoga nema uzgoja svinja u kategorijama 0,1 i 2. To ne znači da se nekome zabranjuje uzgoj svinja, već je nužno podizanje biosigurnosti. Tovilišta, prasilišta i svinjci moraju biti čista do 31. listopada, a nakon toga uzgajači mogu tražiti novu kategorizaciju nekategoriziranih svinja te odlukom veterinarskih službi o zadovoljenju biosigurnosnih kriterija, nastaviti s uzgojem - objasnio je Jukić. Dodao je da su u obrani angažirani djelatnici MUP-a, Civilne zaštite putem mobilnih i fiksnih patrola koje zaustavljaju sva vozila s ranije navedenim proizvodima, iako virus najviše prenose ljudi svojim kontaktom i dolascima.

Župan Ivan Anušić naglasio kako je Osječko-baranjska županija još 17. srpnja započela s provedbom aktivnosti u smjeru sprječavanja širenja i proboja Afričke svinjske kuge na naše područje. - Nastojali smo prije svega osvijestiti svinjogojce i žitelje OBŽ o tome kakva je to bolest, koliko je zarazna i kakve su njezine posljedice. Uspjeli smo „kupiti“, odnosno dobiti tri mjeseca vremena tijekom kojih su brojni svinjogojci uspjeli podići razinu biosigurnosti na svojim gospodarstvima te su na taj način osigurali svoja stada. Nažalost, ASK se pojavila i u našoj županiji, i sada u ovom trenutku branimo Baranju na način da će na njezinim prilazima biti stroge kontrole. Nadamo se da ćemo ju uspjeti zaštititi - poručio je župan.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1062#sigProIdba8ad5eece

U Čepinu otvoreni Medicinski centar i hotel vrijedni 46 milijuna eura

Uz prigodnu svečanost kojoj je nazočilo više od 1.000 gostiju, 18. listopada 2023. godine u Čepinu, na lokaciji Ovčara, otvoreni su novoizgrađeni Medicinski centar - specijalna bolnica budućeg međunarodnog medicinskog centra s vodećim stručnjacima plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije, urologije i drugih djelatnosti, kao i hotel smještajnog kapaciteta od 61 jedinice, s wellness prostorom veličine 1.500 kvadratnih metara. Riječ je o novim investicijama Žito grupe čija je vrijednost 46 milijuna eura. Ovim projektima, nakon niza investicija u segmentu poljoprivrede i prehrambene industrije, Žito grupa se usmjerila i u ovaj novi smjer poslovanja.

- Moj motiv za ulazak u zdravstveni biznis želja je da iza sebe ostavim nešto trajnije. Obveza je poduzetnika u društvu stvarati novu dodanu vrijednost. Kroz svoj životni vijek sam stekao dojam i osjećaj zadovoljstva kada stvaram neke nove stvari. Sve što napravite za sebe, umire s vama, što napravite za druge, ostaje živjeti duže od vas. Moja misija nije samo stvoriti novac nego stvoriti novu vrijednost koja je dodana društvu i zajednici u kojoj živimo. Ako to nemamo kao poduzetnici, onda mislim da smo pogriješili profesiju. Ako i kao liječnik nemamo osjećaj transfera svoga znanja i pomoći pacijentu, mislim da smo i tada pogriješili profesiju. Investicija u medicinski centar je spoj prijateljstva i dviju različitih struka, a hotel je dodana vrijednost, kada dođu strani pacijenti da imaju gdje prespavati. Potrudili smo se ovime gostima pružiti visoku dozu hedonizma i ugode i da u čudu kažu - ovo je Slavonija! Nisu samo komarci Slavonija! Nismo inferiorni ni prema kojem dijelu Europe i želimo to pokazati preko ovakvih projekata - rekao je vlasnik i predsjednik Uprave Žito grupe Marko Pipunić.

Svečanosti su nazočili i ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac, ministar zdravstva Vili Beroš, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, načelnik Općine Čepin Dražen Tonkovac i drugi uzvanici.

- Ovi se projekti poklapaju sa strateškim ciljevima Vlade RH kao investicije u cjelogodišnji turizam i ravnomjerno regionalno razvijen turizam, turizam koji se razvija na kontinentu, a kako ćemo ga razvijati nego ulaganjem u nove smještajne kapacitete, ali i ulaganjem u zdravstveni turizam kroz ulaganje u specijalne bolnice, toplice. Vlada RH to je prepoznala i prvi put osigurala nepovratna sredstva upravo za zdravstveni turizam - rekla je ministrica Nikolina Brnjac.

Ministar Beroš je naglasio kako se razvijamo na dva pravca - jedan je javnozdravstveni, a drugi privatni. - No, oni moraju biti komplementarni i moraju postići ono što zajednički želimo, a to je što kvalitetniju uslugu za naše bolesnike - istaknuo je Beroš.

- Ovo je vrlo vrijedna investicija za Osječko-baranjsku županiju, i ne prva od strane Žito grupe. Oni ovako na određeni način i vraćaju svoj dug zajednici u kojoj rade i volio bih kada bi svi koji funkcioniraju i rade na području županije dio duga vratili zajednici. Na taj način bi zajednički snažili ne samo našu županiju nego cijelu hrvatsku zajednicu u kojoj živimo - rekao je župan Ivan Anušić.

- Ovo je na valu velikih investicija koje se događaju na ovim prostorima. U samo godinu dana napraviti ovakav hotel i medicinski centar vrijedno je svakog poštovanja. Od toga će veliku važnost imati i lokalna zajednica, dakle Općina Čepin i Grad Osijek - kazao gradonačelnik Ivan Radić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1062#sigProId70b2cb6825