Vijesti

Ljetna škola za učitelje

U sklopu projekta Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske, u hotelu „Grand Hotel View“ u Postiri održana je „Ljetna škola za učitelje“ u kojoj su sudjelovali odgojno-obrazovni djelatnici s područja Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije, a koji su pokazali motiviranost za usavršavanje u STEM području.

Radionice su održane u organizaciji Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, a teme su bile: „Pričajmo malo o meni“ - radionice za osobni i profesionalni rast, „Motivacija za rad na sebi“ uz prepoznavanje i jačanje vlastitih resursa, definiranja „mojih jakih i slabih strana“. Bila je tu i radionica na temu „Sagorijevanje“ te definicijama „sindroma varalice“, sindroma „žene, majke, kraljice“, ali i o tome „kome pripadaju moja postignuća?“.

Govorilo se i o „Generaciji Z“, odnosno o karakteristikama djece koju učimo i podučavamo, kao i o „Vještinama prezentacije i samoprezentacije“ s naglaskom na neverbalnoj komunikaciji te o metodama i alatima opuštanja, kako uz „tehniku sidra“ postići unutarnji balans i vježbama smanjiti anksioznost.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1080#sigProIdd889ac0ab4

Fotografije: Kristijan Toplak

Podsjećamo, ukupna vrijednost projekta Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske iznosi 21.020.771,60 kuna, nositelj je Osječko-baranjska županija, a partneri su Virovitičko-podravska županija, OŠ „Josip Kozarac“ Josipovac Punitovački, Osnovna škola Josipa Kozaraca Slatina, Osnovna škola Suhopolje, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Poduzetnički inkubator BIOS Osijek, Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, Vitensenteret Innlandet Gjøvik, Norveška te Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj „CEDRA“ Split.

Projekt se financira iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora, a vrijeme provedbe je do travnja 2024. godine. Po završetku projekta, planiran je nastavak ovih i sličnih aktivnosti RZC-a PAN HR.

Kibernetička sigurnosti važna je za sve građane

Sedma međunarodna konferencija o kibernetičkoj sigurnosti, “Cyber Security Conference CSC 23: Izazovi kibernetičke sigurnosti“ otvorena je danas (10. listopada 2023. godine) u dvorani Vikarijata u Osijeku. Dvodnevna konferencija održava se u organizaciji Hrvatskog instituta za kibernetičku sigurnost i u suradnji s partnerima; Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek, Centrom za nestalu i zlostavljanu djecu Osijek te tvrtkama ATO inženjering i ATOS. Ovaj ekskluzivni događaj okupio je vodeće stručnjake i lidere industrije iz Hrvatske i inozemstva kako bi podijelili svoja znanja, iskustva i najbolje prakse u području kibernetičke sigurnosti, a otvaranju konferencije nazočili su i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić te zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin.

Središnja tema ovogodišnje konferencije je "Izazovi kibernetičke sigurnosti" i ima za cilj pružiti platformu stručnjacima iz različitih područja za okupljanje, razmjenu znanja i suradnju kako bi se zajednički uhvatili u koštac s najnovijim izazovima kibernetičke sigurnosti. Inače, konferencija obuhvaća širok raspon tema kao što su mrežna sigurnost, industrijska sigurnost, kibernetički kriminal, pravni aspekti i druge aktualne teme. Kroz predavanja, panel rasprave i interaktivne radionice raspravljat će se o najnovijim trendovima i prijetnjama u kibernetičkoj sigurnosti, bit će tu i izlaganja o novim tehnologijama i rješenjima za borbu protiv kibernetičkih prijetnji, umrežavanju…

- Danas na Konferenciji svjedočimo prezentaciji puno novih aktivnosti na području kibernetičke sigurnosti. To je uvijek aktualna tema kojom se bave mnogi stručnjaci, pogotovo kada je riječ o maloljetnim osobama, a sve više i osobama starije životne dobi koje nedovoljno razumiju sve izazove današnje moderne tehnologije. Za nas je značajno i to što se konferencija tradicionalno događa u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji te se i na taj način potvrđuje da imamo i stručnjake i znanja o novim smjerovima i mogućnostima na ovom području - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Dodao je da pitanja sigurnosti se ne smije zanemarivati niti podcjenjivati. - Sadašnje stanje u Hrvatskoj često uzimamo kao nešto normalno i uobičajeno, međutim takvo stanje neće biti ukoliko ne budemo kontinuirano vodili računa o sigurnosti. Stoga će i konferencija doprinijeti da se sigurnost svih naših građana zadrži na visokoj razini - poručio je.

Zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin izrazio je zadovoljstvo što se u Osijeku održava ova iznimno važna konferencija. - Slikovito rečeno, ono što su nekada bili sefovi, protuprovalna vrata, alarmi, kamere, zaštitari i slično, danas su sustavi kibernetičke sigurnosti kojima se štite tvrtke, svi javni i privatni sustavi, institucije, a svi sustavi, od vozila pa nadalje do složenih sustava, izloženi su kibernetičkim napadima. Ovakve konferencije na kojima postoji znanstveni i stručni pristup, gdje se nude i rješenja, iznimno su važne jer je cijeli naš sustav ranjiv te može doći do ugroze velikog broja ljudi - kazao je Vulin.

Posebnost konferencije je i edukativni dio koji organizira Centar za nestalu i zlostavljanu djecu te stavlja naglasak na sigurnost djece na internetu, pravosudnim aspektima procesuiranja cyber-kriminala te nove tehnologije kojima se koriste predatori online svijeta. Taj dio konferencije će se osvrnuti na izazove kibernetičke sigurnosti u obrazovnim institucijama s naglaskom na rad s mladima i žrtvama online nasilja kojima podršku pruža nacionalni Centar za sigurniji internet.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1080#sigProId978593c410

Nema više izdimljavanja, kreće istraga

Sa sjednice Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije stižu umirujuće informacije. Još jučer u večernjim satima zaustavljeno je izdimljavanje na požarištu, a na vatrogasci su i dalje na terenu kako bi osigurali područje. Načelnik Stožera civilne zaštite OBŽ Mato Lukić zahvalio se osobno i u ime Stožera civilne zaštite medijima na kvalitetnom i pravovremenom izvještavanju javnosti kao i  na pridržavanju svih sigurnosnih mjera na samom požarištu tijekom proteklih tjedan dana.

- Što se tiče same sjednice Stožera, mi smo dobili izvješće od vatrogasaca da je stanje na požarištu danas, jednako kao i sinoć, dobro i da je situacija pod kontrolom. Kao što ste i sami mogli vidjeti, izdimljavanje je prestalo zahvaljujući tome što su dijelovi požarišta zatrpani zemljom, a dijelove su vatrogasci posljednja dva dana natapali. Kriminalističko istraživanje je započelo, pa će ubuduće sve relevantne informacije javnosti davati Općinsko državno odvjetništvo – istaknuo je Lukić i dodao kako se i dalje se vrši uzorkovanje tla, poljoprivrednih površina, voća i povrća, a od sutra će i Veterinarska inspekcija uzimati uzorke hrane za životinje, počinje uzorkovanje mesa, mlijeka, jaja i svih prerađevina na koje je ova katastrofa eventualno mogla utjecati.

Na novinarski upit o sastanku župana s predstavnicima radnika tvrtke Drava International, Lukić je potvrdio kako je sastanak održan u jutarnjim satima te kako je cilj sastanka bio uspostava komunikacije kako bi se radnicima naglasilo da je za Osječko-baranjsku županiju iznimno važno svako radno mjesto i kako su stručne službe Županije na raspolaganju za sve što je u okviru njihovih ovlasti.

- Kao što smo jučer i najavili, danas se nastava u svim osječkim osnovnim školama, isto tako i srednjim školama čiji je osnivač Osječko-baranjska županija, odvija normalno, vrtići rade normalno, nema nikakvih poteškoća što se tiče kvalitete zraka, kontinuirano je mjerimo i analiziramo na naše 2 mjerne postaje u gradu Osijeku. Ona je u ovom trenutku prihvatljiva. Imamo nekoliko kategorija dobra, prihvatljiva, umjerena, loša, izrazito loša i iznimno loša. I inače, u uobičajenim okolnostima kvaliteta zraka u Osijeku je najčešće prihvatljiva ili umjerena, što znači da nema odstupanja od onih normalnih vrijednosti lebdećih čestica na području grada Osijeka – rekao je Dragan Vulin, načelnik Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije.

Preporuke Stožera da se zbog onečišćenja u zraku građani ne zadržavaju na otvorenom više nisu na snazi.  

- Nema više izravne ugroze za stanovništvo, sve službe u smislu analize tla i svih onih ostalih eventualnih posljedica će svoje odraditi i iznijeti analizu, odnosno rezultate analize kad to bude moguće i kada ti rezultati budu spremni. Što se tiče stožera, sada je situacija, mogu sa zadovoljstvom reći napokon pod kontrolom – dodao je Vulin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1080#sigProId38a816e17f

Smanjuje se izdimljavanje na požarištu, poboljšava se kvaliteta zraka i učenici se vraćaju u školske klupe

Danas je (9. listopada 2023. godine) održana nova sjednica Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije nakon koje su najnovije informacije o stanju na požarištu, kvaliteti zraka i održavanju nastave u školama javnosti prenijeli članovi Stožera.

- Jučer smo prije jačanja vjetra obavili značajan dio posla na sprječavanju širenja požara na dio deponije koja nije izgorjela. Policija je izuzela i snimila dio tragova te smo za ta mjesta, na kojima je bilo dosta zadimljavanja, dobili odobrenje za navoz zemlje što smo radili. Jutros se prvi put od izbijanja požara moglo normalno disati, bez zaštitnih maski i bez suza u očima. Danas smo u suradnji s policijom dogovorili da možemo navoziti zemlju i na sporni dio uz zapadnu ogradu, što i činimo. Ostaje još oko 1.000 kvadrata u centru požara, no sutra dolaze vještaci iz „Vučetića“ kako bi izuzeli tragove te vjerujem da ćemo sutra moći završiti gašenje. Manja izdimljavanja rješavamo s vodom i za grad neće biti problema - Goran Ivković, zapovjednik JVP Grada Osijeka

Mjerenja zraka na područjima oko požarišta kao i u mjestima gdje je zabilježeno širenje dima od izbijanja požara provode se u kontinuitetu i danas se osjeti znatan pad razine onečišćenja.

- Kao i prethodnih dana nastavili smo mjerenje kvalitete zraka na postajama koje smo odredili kako bi mogli kontinuirano pratiti kretanje samog prisustva i koncentracije tih spojeva na području grada Osijeka, Brijesta, Antunovca i šireg područja. Rezultati koje dobivamo na mjernim postajama u trenutku mjerenja su zapravo kvalitativni i preliminarni podaci koji se nakon uzimanja uzoraka šalju u Rijeku, gdje se obrađuju svi parametri te prolaze kroz sustav izračuna kako bi kroz jedno duže vremensko razdoblje mogli dobiti i koncentracije. Dakle, sve obavijesti koje dobijete tijekom dana odnose se na prisutnost, a kroz duže razdoblje možemo dati i koncentracije. Koncentracije su od 5. do 7. listopada došle u NZJZ OBŽ te smo napravili grafički prikaz njihovih izmjena iz kojih se vidi da tijekom tih dana dolazi do drastičnog pada svih koncentracija i spojeva koje smo uzorkovali i detektirali njihovu prisutnost u zraku na svim mjernim postajama. Ti spojevi su formaldehid, benzen, toluen, etilbenzen, ksilen, stiren, acetaldehid, fenol, furan i grupa dioksini, s tim da zadnja tri navedena nismo detektirali svakodnevno na postajama – istaknula je Nataša Turić, ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije i dodala kako su danas koncentracije izrazito niske, osobito spojeva koji izazivaju respiratorne smetnje.

Zbog smanjene razine izdimljavanja s požarišta te poboljšanja kvalitete zraka, učenici se od sutra vraćaju u sve škole na području Osječko-baranjske županije, kako u županijske tako i u gradske škole.

- U protekla četiri nastavna dana proglašavali smo nenastavne dane u određenim školama na temelju količina dima i kvalitete zraka. Danas smo donijeli odluku da se od sutra u svim školama održava nastava jer je izdimljavanje izrazito malo i do kraja dana će biti potpuno zaustavljeno. Kako je i kvaliteta zraka je znatno bolja, smatramo da učenici mogu krenuti na nastavu - Miranda Glavaš-Kul, pročelnica UO za obrazovanje OBŽ.

- Vrtići će također raditi normalno, a više nije na snazi ni preporuka da roditelji ne dovode djecu u vrtiće. Više je razloga za to. Naime, izdimljavanje na požarištu je svedeno na minimum i vjerujem da će do kraja dana biti u potpunosti sanirano. Dodatno pratimo i stanje kvalitete zraka te vidimo da su koncentracije svih plinova u izrazitom padu, a kako je jučer puhao jak sjeverac vjerujem da je dobrim dijelom propuhao i „očistio“ cijeli grad. Smatramo da stoga nema više ugroze i zato će se od sutra odvijati nastava u svim školama – rekao je Dragan Vulin, načelnik Stožera civilne zaštite Grada Osijeka i dodao kako se analize vode od izbijanja požara rade učestalije, a kvaliteta vode je u svim normalnim granicama, odnosno nisu zabilježene povećane koncentracije bilo kakvih tvari koje bi mogle ugroziti zdravlje i sigurnost građana.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1080#sigProIda37fc95ce1

U ponedjeljak nema nastave u pojedinim osnovnim i srednjim školama na području OBŽ

Nakon danas (8. listopada 2023. Godine) održane sjednice Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije, u prostorijama Osječko-baranjske županije održana je konferencija za medije na kojoj su građanima iznesene najnovije informacije vezane uz stanje požarišta, kakvoću zraka i nastavu u školama.

- Požar je i dalje pod kontrolom, radi se o podzemnim požarima. Nakupine plastike i dalje gore unutar podzemnog požara. Naše snage su i dalje na terenu, zbog sjevernog vjetra kojeg očekujemo u popodnevnim satima stavili smo još dodatne snage na osiguranje. Na požarištu je trenutno Javna vatrogasna postrojba sa dobrovoljnim vatrogasnim društvima grada Osijeka – rekao je Zoran Pakšec, glavni zapovjednik Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije.

Ukupno je na požarištu 12 vatrogasaca i 4 vatrogasna vozila uz robot Civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova. Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije u suradnji s Zavodom Primorsko-goranske županije kontinuirano vrši mjerenja kakvoće zraka.

- Tijekom jučerašnjeg dana djelatnici Zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije odradili su mjerenja kvalitete zraka na području Brijesta, i to na području požarišta i samog naselja, zatim na području Antunovca i na području Osijeka na većem broju postaja. Rezultati mjerenja pokazali su da je povećan broj spojeva na području grada upravo zbog meteoroloških prilika i zbog promjene smjera vjetra. Riječ je o preliminarnim rezultatima koji će se kasnije u laboratoriju obraditi kako bi dobili  službene rezultate na području grada Osijeka – rekla je Nataša Turić, ravnateljica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije i ponovila preporuke kojima bi se izbjegle respiratorne poteškoće.

 Nastavni zavod za javno zdravstvo za osjetljive skupine ljudi i djecu preporuča boravak u zatvorenim prostorima i što manje izlaganje na područjima gdje se osjeti dim ili miris paljevine.

- Što se tiče formaldehida, to je spoj koji je vrlo brzohlapljiv, tako da se on ne zadržava dugo u samom zraku i to je nadražujući plin kojeg smo zapravo vjerojatno svi i osjetili na ovom području gdje je bila veća koncentracija samog dima. Ali to su rezultati koji su trenutni i oni se vrlo brzo mijenjaju, tako da se i te koncentracije mijenjaju ovisno o smjeru vjetra, jačini i svim ostalim meteorološkim prilikama. Takvi  kemijski spojevi ostavljaju posljedice na zdravlje ljudi prilikom dugotrajnog izlaganja što za sada nije slučaj – rekla je Turić.

U tijeku je uzrokovanje hrane i tla, odnosno hrane koja se nalazi na poljoprivrednim površinama koje su bile zahvaćene u gustim dimom, a uzorkovanje provodi Državni inspektorat. Ovi rezultati bit će podloga za izradu procjena rizika na temelju koje će se davati preporuke građanima.

- Ono što za sada možemo preporučiti je da se hrana, prvenstveno voće i povrće, dobro opere i guli prije konzumacije, da se izbjegava konzumacija lisnatog povrća i isto tako, kada govorimo o hrani za životinje, jako je važno da životinje, također ne jedu hranu koja je bila izložena tom dimu. Iz tog razloga su bile preporuke da se životinje drže na zatvorenom. Prve informacije testiranja imat ćemo početkom tjedna, obzirom da se analize određenih spojeva ne rade u Republici Hrvatskoj, nego u Austriji i Njemačkoj – rekla je Darja Sokolić, ravnateljica Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.

- Osječko-baranjska županija ima jako dobru suradnju sa Sveučilištem u Osijeku i mi kao sastavnica Sveučilišta, Fakultet agrobiotehničkih znanosti smo se uključili da pokušamo na neki način doprinijeti rješavanju ove cjelokupne ekološke situacije i, rekao bih, katastrofe. Naša agrobiotehnička analitička jedinica već dugi niz godina radi na istraživanju tla i teških metala. Napravit ćemo istraživanje i ponuditi pomoć prilikom sanacije samog tla. Iskreno se nadam da ćemo zajednički što prije odgovoriti na sve ove izazove i ponuditi određena rješenja kako bi i dalje ovo naše plodno tlo bilo na korist proizvodnje kvalitetne prehrane svih naših građana – rekao je Krunoslav Zmajić, dekan Fakulteta agrobiotehničkih znanosti.

Stožer civilne zaštite Osječko-baranjske županije donio je odluku da radi prevencije, s obzirom na vjetar koji je najavljen za danas, a na temelju nalaza kvalitete zraka od prethodnih dana za ponedjeljak, 9. listopada dio škola na području Osječko-baranjske županije bude zatvoren za nastavu.

- Riječ je o srednjim školama na području Grada Osijeka, a kojima je Osječko-baranjska županija osnivač kao i osnovnim školama na području općina Antunovac, Ernestinovo, Laslovo, Čepin, Vladislavci i Vuka. Dakle, škole će biti zatvorene sutra, a dalje pratimo tijek događaja i preporuke Stožera – rekla je Miranda Glavaš-Kul, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije.

U svim osnovnim školama bit će organizirana dežurstva za djecu nižih razreda ako roditelji nemaju drugu mogućnost čuvanja djece. Upravni odjel za obrazovanje i mlade dao je i preporuku da se sve vanjske športske aktivnosti klubova ne odvijaju vani, nego da se odgode barem za jedan dan.

- Za područje grada Osijeka, dakle sutra, u ponedjeljak, u osnovnim školama neće biti nastave. Osigurat ćemo dežurstvo za onu djecu koja još nisu dovoljno samostalna da ostanu sama kod kuće te ih roditelji mogu dovesti u školu. Što se tiče vrtića, na području grada Osijeka vrtići će raditi normalno, s tim da je preporuka da oni koji ne moraju djecu voziti u vrtiće, da ih ne vode. Dodatno, što se tiče preporuka, one stoje i dalje, a to je da se sve aktivnosti na otvorenom ne održavaju. Ova ugroza nije nevidljiva, nije neosjetljiva, tako da, možda najjednostavnijim rječnikom rečeno, ako netko vidi dim na području gdje se nalazi, osjeti miris paljevine ili dima, najbolje da ne boravi na otvorenom ili ako baš mora da nosi masku – rekao je Dragan Vulin, načelnik Stožera CZ Grada Osijeka.

Stožer civilne zaštite Osječko-baranjske županije i sutra će tijekom prijepodneva imati novu sjednicu nakon koje će izvijestiti javnost o novim rezultatima mjerenja kakvoće zraka i sukladno tome novim preporukama za održavanje nastave i boravak na otvorenom.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1080#sigProIdc9abb95b16

Proglašena velika nesreća uzrokovana požarom u tvrtki Drava Internacional za područje županije

Danas (7. listopada 2023. godine) je u vijećnici Osječko-baranjske županije održana sjednica Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije na kojoj je načelnik Stožera Mato Lukić predložio županu Ivanu Anušiću proglašenje velike nesreće uzrokovane požarom u tvrtki Drava Internacional za područje županije. Sukladno zakonskom okviru ove odluke, upravljanje Stožerom preuzima župan.

- Nakon proglašenja velike nesreće, prema Vladi Republike Hrvatske i Ministarstvu unutarnjih poslova poslali smo zahtjev o proglašenju ekološke katastrofe. U ovom trenutku jedan zahtjev je na snazi, a drugi će biti onog trenutka kada Vlada Republike Hrvatske bude donijela odluku – rekao je župan Anušić i dodao kako izdimljavanje na području požara koji se dogodio u tvrtki Drava International još uvijek traje.

- Naime, promjena meteoroloških uvjeta, odnosno ruže vjetrova koji se svakodnevno mijenjaju i nekoliko puta tijekom dana, donijela nam je obrnutu situaciju nego što je bila proteklih nekoliko dana, a to je da vjetar u ovom trenutku nosi sve ono što se izdimljava s tog zgarišta prema gradu Osijeku. Temeljem toga i tih novih činjenica donijeli smo preporuku da se zbog dima štetnog za ljudsko zdravlje koji se širi u svim smjerovima sa požarišta ne održavaju manifestacije i sportska događanja na otvorenom na području Grada Osijeka i Općina Antunovac, Čepin, Ernestinovo, Vladislavci i Vuka. To uključuje i HeadOnEast koji je jučer otvoren, ali i utakmicu NK Osijeka te biciklističku utrku FEBIRE- rekao je župan.

Današnja mjerenja kvalitete zraka pokazala su veću razinu onečišćenja nego jučer na području Osijeka, stoga je na snazi preporuka građanima u područjima gdje se osjeti miris dima da smanje boravak na otvorenom i da zatvaraju prostorije. U tijeku je i uzorkovanje tla, voća i povrća čiji bi se rezultat trebali znati u ponedjeljak.  

- Od danas je vjetar krenuo prema gradu na južnu stranu i zbog toga se od ranih jutarnjih sati osjeti nesnosan smrad spaljene plastike te je količina lebdećih čestica u gradu u porastu. Nastavljamo pratiti situaciju i o tome redovito izvještavati javnost, a što se požara tiče, on je pod nadzorom, zatrpan je zemljom uz pomoć mehanizacije, gradskih, županijskih te privatnih tvrtki, osim dijela požara na kojem će forenzičari raditi očevid. Taj dio vatrogasci prskaju vodom i pjenom kako bi se smanjilo zadimljavanje – rekao je gradonačelnik Osijeka Ivan Radić.

- Nažalost, ovo nije incident, ovo je zaista katastrofa koja već četiri dana ugrožava živote i zdravlje ljudi, životinja, ugrožava hranu koju konzumiramo, ugrožava vodu koji prijemo i ugrožava zemlju od kojih živimo, zbog čega držim da imamo dovoljno elemenata da ovo proglasimo ekološkom katastrofom. Trenutno na požarištu nema više otvorene vatre, ali još uvijek se izdimljava i još uvijek su temperature od 300 do 500 C°, a plastika se praktički pretvorila u jezero plastike koje se nije ohladilo i ne može se zaustaviti izdimljavanje niti krenuti sa konzerviranjem samog zgarišta. Dozvola koju je tvrtka imala je bila za 20 000 tona i da je tih 20 000 planulo, bila bi riječ o jednom incidentu, a sada kada imamo tu količinu koju imamo, govorimo o ekološkoj katastrofi – rekao je Anušić.

Župan je istaknuo i punu podršku radnicima Drava Internacionala i poželio im da se što prije vrate na svoje radna mjesta.

- ­Isto tako, svi mi moramo shvatiti da jedna tvornica ne može ugrožavati 200 000 stanovnika ili 300 000 stanovnika i njihove živote i njihovo zdravlje. Iskreno se nadam da će se ovo sve završiti i da će ponovno funkcionirati Drava International, ali s jednom razlikom, da radi po zakonu. Kada je naš stožer dobio dojavu o požaru i kada su vatrogasci, civilna zaštita, zamjenik Lukić i zamjenik gradonačelnika Vulin došli na teren, tada je u krugu bilo oko 120 radnika koji su živjeli na 10 metara od tog enormnog požara. Grad Osijek je osigurao dvoranu i mi smo evakuirali nepalske radnike koji su ostali tamo potpuno prepušteni sami sebi – kazao je župan.

Stožer civilne zaštite Osječko-baranjske županije i sutra će održati sjednicu na kojoj će na temelju najnovijih rezultata mjerenja kakvoće zraka izdati preporuku vezanu uz održavanje nastave u školama.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1080#sigProId4fb4e702af