Vijesti

Preporuke HAPIH-a za konzumaciju hrane i držanje domaćih životinja

HAPIH OČITOVANJE, 5. listopada 2023.:

U ovom trenutku, bez konkretnih analitičkih podataka, osjetljivo je preliminarno iznositi zaključke vezano za posljedice ovog nesretnog događaja.

U intenzivnoj smo komunikaciji i koordinaciji s Ministarstvom poljoprivrede, DIRH-om, zavodima za javno zdravstvo i Stožerom civilne zaštite OBŽ-a te izrađujemo hitnu procjenu potencijalnog rizika za zdravlje ljudi i životinja, a koja može proizlaziti iz konzumacije  hrane i hrane za životinje na području izloženom potencijalnom riziku.

Ono na što možemo apelirati, na područjima koja se nalaze u neposrednoj blizini požarišta, a dok još nemamo završenu konkretnu procjenu, je da  potrošači temeljito peru i gule voće i povrće te da izbjegavaju konzumaciju lisnatog povrća (npr. salata, blitva) koje je bilo izloženo česticama iz dima.

Uzgajivači domaćih životinja (stoka, perad, pčele) neka životinje ne izvode na pašu i ne hrane djetelinsko-travnim smjesama koje su bile direktno izložene česticama iz dima.

Čim budemo imali preliminarne rezultate i konkretnije informacije, javnost će o istima biti bez odgode obavještena.

Temeljem pozitivnih propisa RH, Državni inspektorat RH je nadležan za poduzimanje mjera radi uklanjanja mogućih štetnih posljedica na okoliš uslijed izvanrednih događaja. 

U 4 škole kojima je osnivač OBŽ sutra nema nastave

Uslijed velikoga požara koji je 4. listopada buknuo u tvornici za preradu plastike Drava International u osječkom prigradskom naselju Brijest, Upravni je odjel za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije u dogovoru sa Stožerom civilne zaštite Osječko-baranjske županije donio je novu uputu o privremenoj obustavi rada u školama koje se nalaze na trasi zahvaćenoj dimom, a to su škole:

- OŠ Antunovac i PŠ Ivanovac

- OŠ Ernestinovo i PŠ Šodolovci

- OŠ Laslovo

Zbog neposredne blizine požarištu nastava se neće odvijati ni u Poljoprivrednoj i veterinarskoj školi Osijek.

Navedene škole prema preporuci Stožera i Upravnog odjela neće održavati nastavu u petak, 6. listopada 2023. godine. 

I nadalje ćemo pratiti tijek događaja i sukladno preporukama Stožera dogovarati daljnje korake te o istima pravodobno obavještavati škole.

Centar za starije osobe Našice nudit će i smještaj i izvaninstitucionalne usluge

Grad Našice u partnerstvu s Osječko-baranjskom županijom 22. ožujka ove godine prijavio je projektni prijedlog „Centar za starije osobe Našice“ na Otvoreni poziv na dostavu projektnih prijedloga „Izgradnja i opremanje centara za starije osobe (izvaninstitucijske i institucijske usluge)“. Ukupna vrijednost projektnog prijedloga je 7.316.984,65 eura, a Centar će imati ukupno 127 ležaja, od toga 112 za korisnike trećeg stupnja usluge te 15 ležajeva za korisnike četvrtog stupnja usluge, odnosno za osobe oboljele od Alzheimera i drugih bolesti demencije. Osim usluge smještaja, Centar će se pružati i izvaninstitucijske usluge za 256 korisnika, i to uslugu pomoći u kući za 235 korisnika, uslugu poludnevnog boravka za 14 korisnika te cjelodnevnog boravka za 7 korisnika, ali i skrb za starije osobe za vrijeme spriječenosti njegovatelja za što je predviđeno 4 ležaja, kao i uslugu psihosocijalnog savjetovanja.

Ugovor o dodijeli bespovratnih sredstava iz Mehanizma za oporavak i otpornost 2021.-2027. za ovaj projekt gradonačelniku Grada Našica Krešimiru Kašubi i zamjeniku župana Josipu Miletiću uručili su predsjednik Vlade Andrej Planković i ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, i to na prigodnoj svečanosti u Zagrebu 2. listopada, kada je također uručeno još 17 ugovora za projekte drugih hrvatskih županija.

Danas (5. listopada 2023. godine) župan Ivan Anušić, gradonačelnik Krešimir Kašuba i zamjenik župana Josip Miletić na konferenciji za medije u Našicama pojasnili su projekt i značaj izgradnje i opremanja Centra za starije osobe Našice.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1092#sigProId28890407f8

- Uz Đakovo, Beli Manastir i Osijek, sada će i grad Našice imati dom za starije i nemoćne osobe, što je zaista bitno jer je velika potražnja za smještajem u takve domove, pa je projekt i po tomu izuzetno vrijedan i potreban. Projekt su kao partneri nominirali Grad Našice i Osječko-baranjska županija, dobili smo ga, izgradnja uskoro počinje, a završetak je planiran u 2026. godini - rekao je župan Ivan Anušić te zahvalio gradonačelniku Kašubi, zamjeniku Miletiću i djelatnicima upravnih odjela koji su u kratkom roku riješili sve administrativne prepreke za projekt.

Gradonačelnik Krešimir Kašuba istakao je kako Grad brine o demografiji, a između ostalih aktivnosti naglasio je odobrenje sredstva za još jedan gradski vrtić te sada za Centar za starije osobe.

- Ovo je povijesni trenutak za grad Našice, trenutak koji očekujemo više od 30 godina. Osigurana su sredstva, više od 7 milijuna eura, za projekt kojim ćemo podići kvalitetu života naših starijih i nemoćnih sugrađana - kazao je gradonačelnik te naglasio da je riječ o jednom od najkvalitetnijih projekata EU. Zahvalio je na pomoći premijeru Andreju Plenkoviću, ministru Marinu Piletiću te osobito županu Ivanu Anušiću koji je prije 10 mjeseci predložio nominaciju projekta.

- Tada je to meni izgledalo kao san, ali nakon tri mjeseca mukotrpnog rada smo uspjeli doći do građevinske dozvole, a sada je potpisan i ugovor - rekao je Kašuba te zahvalio svim sudionicima projekta.

- Prije tri godine na sjednici Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, održanoj u Našicama, razgovarao sam sa županom i premijerom o potrebi izgradnje centra i oni su iskazali podršku. S potpisom ovog ugovora, to je obećanje ispunjeno i uskoro počinju radovi. Naravno, puno je truda uloženo u tom vremenu, puno odluka je trebalo donijeti, napraviti projektnu dokumentaciju. Županija je kao partner mogla prijaviti samo jednu investiciju na našem području, a na prijedlog župana Anušića odabran je Grad Našice. Centar će podići kvalitetu skrbi o starijim osobama, ali i omogućiti zapošljavanje određenog kadra koji ćemo vjerujem u narednom razdoblju moći školovati u Našicama. Ovo je projekt za buduće generacije - kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1092#sigProIdda39a909c5

Požarište obišao i Medved, krenulo uzorkovanje vode, tla i poljoprivrednih kultura

Požarište u prostoru tvornice Drava Internacional danas je u pratnji župana Ivana Anušića, gradonačelnika Ivana Radića i predstavnika službi Civilne zaštite obišao i potpredsjednik Vlade RH i ministar branitelja Tomo Medved.

- Dogovorili smo određene korake kako smo najavljivali i u komunikaciji s premijerom. Sutra ujutro gradonačelnik i ja ćemo potpisat zahtjev prema ministru unutarnjih poslova Davori Božinoviću za proglašenje ekološke katastrofe na području Osječko-baranjske županije zbog stradanja od požara, kao i emisije dima, koji će vjerojatno još nekoliko dana trajati – rekao je župan Anušić.

Požarište je pod kontrolom, a zgarište se zatrpava zemljom kako bi se potpuno zaustavila emisija štetnih plinova. Župan je ovom prilikom istaknuo i zahvalu vatrogascima s područja Osječko-baranjske te susjedne Vukovarsko-srijemske županije koji su nadljudskim snagama zaustavili širenje požara i time spriječili još veću katastrofu.

- Kvaliteta zraka, prema DHMZ-u, u gradu Osijeku je zadovoljavajuća. Kvalitetu ćemo pratiti i dalje. Bitno je za napomenuti da je gradska tvrtka Vodovod Osijek priopćila kako je voda u Osijeku također na zadovoljavajućoj razini kao što je i bila. Radnike tvrtke Drava International koji su iz Nepala, Grad Osijek smjestio je u gradsku dvoranu Jug II, u kojoj se i dalje nalaze. Trenutačno je požar pod nadzorom od jučer navečer. Gradske tvrtke, županijske tvrtke, kao i neke privatne tvrtke su dale svoju mehanizaciju i u tijeku je nasipavanje požara zemljom kako bi se ovo izdimljavanje što prije zaustavilo, odnosno smanjilo. Naši vatrogasci odradili su nadljudski posao – kazao je gradonačelnik Radić.

-Ministar i potpredsjednik Vlade RH Tomo Medved zahvalio je vatrogascima i svih službi na promptnom reagiranju te županu, gradonačelniku i gradskom i županijskom Stožeru civilne zaštite što su kvalitetnim upravljanjem svim službama spriječili još veću katastrofu.

- Cilj je što prije zaustaviti izdimljavanje i da policija može nesmetano provesti očevid, a s ciljem utvrđivanja svih okolnosti nastanka požara, upravljanja ovim pogonom, pristupa i rukovanja tim opasnim materijalom, tu je bio i veliki broj stranih državljana smještenih neposredno u pogonu. Puno je ovdje elemenata koji će zahtijevati detaljnu istragu i utvrđivanje svih organizacijskih oblika, propisa, nalaza inspektorata i je li bilo propusta i uslijed čega je došlo do požara – rekao je Medved i dodao kako će mjere potpore Vlade i zahtjeve Grada i Županije Vlada će razmotriti i, kao i u drugim ranijim sličnim slučajevima poput požara i poplava, pružiti potporu u skladu s procjenama na razini garda i županije.

Nastavni zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije krenuo je i s uzorkovanjem vode, tla i voća i povrća te drugih poljoprivrednih kultura na području zahvaćenom dimom.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1092#sigProId802255f418

Osigurano dodatnih 10,5 milijuna eura za subvencije poduzetničkih kredita

Kako bi omogućila što povoljnije uvjete kreditiranja poduzetnika i njihovih projekata, Osječko-baranjska županija u suradnji s Hrvatskom bankom za obnovu i razvitak (HBOR) od 2018. godine sudjeluje u realizaciji kreditnih programa HBOR-a, odnosno dodatno subvencionira kamate na kredite poduzetnika s dva postotna poena.

Osječko-baranjska županija tako je prva u Hrvatskoj omogućila poduzetnicima kredite s kamatom od 0%, a korisnicima je na raspolaganju bio kreditni potencijal od 90 milijuna kuna (50 milijuna kuna za program „Investicijske privatnog sektora“ i 40 milijuna kuna za program „Poduzetništvo mladih, žena i početnika“). Taj primjer i način suradnje slijedile su i druge jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Kako ističe pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo OBŽ Ivana Katavić Milardović, kroz provedbu ovih programa odobreno je 69 poduzetničkih kredita, ukupne vrijednosti 10,6 milijuna eura, a Županija je subvencionirala kamate u iznosu od 402.000,00 eura. Međutim, utrošen je kreditni potencijal osiguran za program kreditiranja „Investicijske privatnog sektora“ te je sada osigurano dodatnih 10,5 milijuna eura za nastavak ovog programa. Tim povodom danas (4. listopada 2023. godine) zamjenik župana Josip Miletić i član Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvitak Josip Pavković potpisali su Dodatak ugovoru o poslovnoj suradnji Osječko-baranjske županije i Hrvatske banke za obnovu i razvitak.

- Zahvaljujući ovim kreditnim sredstvima i sufinanciranju kamata od strane Osječko-baranjske županije izgradili su se i opremili mnogi proizvodni pogoni i zato je važno nastaviti ovo partnerstvo. HBOR godinama prati poduzetnike, a u našoj županiji od 2018. godine imamo i dodatno sufinanciranje kamata, s čime nastavljamo u cilju daljnjeg održavanja pozitivne poslovne klime i nastavka ulaganja u našoj županiji - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Član Uprave HBOR-a Josip Pavković istaknuo je da su investicije u malo i srednje poduzetništvo osnova rada HBOR-a.

- HBOR je samo na području Osječko-baranjske županije financirao oko 1.300 projekata, što znači oko tri kredita tjedno. Kamate na tržištu su izrazito visoke te je neophodna ovakva pomoć, subvencija kamate od 2 postotna poena od strane Županije, što će pripomoći u odluci investitora da uđu u investiciju, a njih ima te vidimo određeni optimizam na tržištu. U prilog tomu govori i podatak da u Osječko-baranjskoj županiji 77 posto čine krediti za investicije, a ostalo za obrtna sredstva. Subvencija Županija je hvalevrijedna i već je pokazala rezultate, a HBOR raspolaže i s drugim financijskim instrumentima, prvenstveno subvencijama kamatnih stopa iz NPOO sredstava, rekao je Pavković.

Pročelnica Ivana Katavić Milardović kazala je kako su za nastavak oba projekta osigurana dodatna sredstva te da se poduzetnička aktivnost u Osječko-baranjskoj županiji povećava na svim područjima. - Rast poduzetničkih aktivnosti potvrđuje i podatak da je 30. rujna ove godine na području OBŽ bilo 6.069 obrta, što je rekordan broj ili za 601 više nego godinu dana ranije, naglasila je.

Voditelj podružnice HBOR-a za Slavoniju i Baranju Boris Čagalj pozvao je poduzetnike da se jave u HBOR na inicijalno savjetovanje te pohvalio suradnju s Osječko-baranjskom županijom.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1092#sigProId6988226797

ZAJEDNO SMO JAČI (TOGETHER WE STAND) najbolji EU projekt prekogranične suradnje

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1092#sigProIdd84cfdf292

Projekt Osječko-baranjske županije „Multisektorski pristup obnovi okoliša nakon katastrofe - ZAJEDNO SMO JAČI (TOGETHER WE STAND)“ izabran je za Najbolji županijski EU projekt u kategoriji Doprinos prekograničnoj suradnji. Osim toga, po izboru žirija za Doprinos poduzetništvu najbolji je projekt Sisačko-moslavačke županije „Crown of entrepreneurial ideas for success - CROWN“. U kategoriji Doprinos znanosti i inovacijama pobjedu je odnio projekt Dubrovačko-neretvanske županije „GREEN ECONOMY AND CO2“. Projekt Primorsko-goranske županije „Sanacija i produženje postojećeg pristana luke Unije, II. faza“ najbolji je u kategoriji Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici. Po izboru javnosti najviše je glasova dobio projekt Sisačko-moslavačke županije „Održivi regionalni razvoj uključivanjem prirodne baštine kroz osnivanje edukativno-prezentacijskog centra NATURA SMŽ“.

Izbor je četvrtu godinu zaredom održan u organizaciji Jutarnjeg lista, portala župan.hr, Hrvatske zajednice županija i Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj uz pokroviteljstvo Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU. Nagrade najboljima dodijeljene su na svečanom proglašenju pobjednika Izbora za najbolji EU projekt koji je 3. listopada 2023. godine održan u Zagrebu.

Najviše projekata (šest) ušlo je u finale od strane Osječko-baranjske županije, po četiri projekta iz Dubrovačko-neretvanske, Međimurske i Zadarske županija, Grad Zagreb i Virovitičko-podravska županija po tri projekta, a ostali po dva ili jedan, izuzev Bjelovarsko-bilogorske i Požeško-slavonske županije čiji projekti nisu ušli u finale u izboru za najbolji EU projekt. Ukupno su projekti iz 19 županija ušli u finale za izbor, iz četiri županije izabrani su najbolji, ali su jedna od prva tri mjesta zauzeli projekti iz 11 županija. Među najboljima su tako projekti iz Sisačko-moslavačke, Dubrovačko-neretvanske, Krapinsko-zagorske, Vukovarsko-srijemske, Osječko-baranjske, Splitsko-dalmatinske, Zagrebačke, Međimurske, Primorsko-goranske, Virovitičko-podravske i Šibensko-kninske županije.

Kroz projekt Multisektorski pristup obnovi okoliša nakon katastrofe - ZAJEDNO SMO JAČI (TOGETHER WE STAND) Osječko-baranjske županije izrađene su i usvojene „Standardne operativne procedure u obrani od poplava od vanjskih voda“ koje definiraju zajednički nastup žurnih službi iz Hrvatske i Srbije u obrani od katastrofalnih poplava i „Standardni operativni postupci u slučaju katastrofe koja uključuje opasne tvari“ koji definiraju zajedničko djelovanje hrvatskih i srbijanskih specijaliziranih snaga u slučaju katastrofe nastale izlijevanjem odnosno ispuštanjem opasnih tvari. Odnosno, kroz projekt je unaprijeđen pristup upravljanja katastrofama u pograničnom području obuhvaćanjem postupaka od pripreme do katastrofe te sanacije okoliša vraćajući zahvaćeno područje u početno stanje.

Izvor: zupan.hr

https://zupan.hr/home-glavna-vijest/proglasili-smo-pobjednike-evo-koji-su-najbolji-zupanijski-eu-projekti-u-zemlji-3/?fbclid=IwAR3y3fvFK_1q1uEgVGy6RdhIq5ZuztlVh1uFoNQzv7USE6838PCSXtliozQ