Vijesti

Petodnevna edukacija astronomije u Regionalnom znanstvenom centru Panonske Hrvatske

U Regionalnom znanstvenom centru Panonske Hrvatske od 25. do 29. rujna 203. godine održava se edukacija iz područja astronomije, a namijenjena je odgojno-obrazovnim djelatnicima osnovnih škola. Petodnevnu edukaciju provodi glavni tajnik Hrvatskog astronomskog saveza Dorian Božičević, a polaznici uče o osnovama astronomije i astrognozije te se upoznaju sa zviježđima na nebu. Također se upoznaju s osnovnim informacijama o Sunčevom sustavu i sudjeluju u promatranju Mjeseca, Saturna i Jupitera. Predavač polaznike upoznaje s osnovnim znanjima  o Suncu i kako promatrati Sunce, zajedno proučavaju osnove koordinatnih sustava na nebu, osnove teleskopa i montaže, ali i sudjeluju u praktičnom radu s raznim optičkim teleskopima i montažama. U okviru ove edukacije provodi se i radionica na temu kako provoditi iznannastavne aktivnosti iz astronomije s konkretnim primjerima.

Uz petodnevnu edukaciju, RZC PAN HR organizira i online tematski forum na YouTube kanalu Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske. Tema prvog dijela foruma je svjetlosno onečišćenje, a drugoga astronomija u radu s darovitim učenicima. Gosti foruma su glavni tajnik Hrvatskog astronomskog saveza Dorian Božičević i Mia Platužić, autorica ovogodišnjeg službenog plakata Svjetskog tjedna svemira.

Pozivamo vas da se pridružite današnjem online tematskom forumu na temu „Astronomija u radu s darovitim učenicima“ koji će se održavati od 15.00 do 16.00 sati na poveznici:

https://www.youtube.com/live/GM1vjGnSVN8?app=desktop&feature=share&fbclid=IwAR1Rx_pE-sh332E834ebO2yh-HBtuOrWaUjcvObI_tckrVJB2WJLeJD5TAc

Aktivnost je dio projekta Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske, koji je financiran iz Financijskog programa EGP-a za razdoblje 2014.-2021., nositelj mu je Osječko-baranjska županija, a upravitelj programa je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1104#sigProIdcff615b8de

Svečana proslava 966. rođendana Grada Donjeg Miholjca

Svečanom sjednicom Gradskog vijeća, u četvrtak 28. rujna 2023. godine proslavljen je 966. rođendan Grada Donjeg Miholjca i blagdan sv. Mihaela arkanđela. Sjednici su nazočili izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i predsjednica Skupštine OBŽ Ivana Bagarić, gradonačelnik Belog Manastira Tomislav Rob, gradonačelnik Valpova Matko Šutalo, kao i brojni načelnici susjednih općina.

Svečanu sjednicu otvorio je predsjednik Gradskog vijeća Dražen Trcović koji je istaknuo kako je jedino zajedništvom, aktivnim djelovanjem i pozitivnim rješenjima moguće stvoriti bolju budućnost za današnje, ali i buduće naraštaje.

Čestitku žiteljima Grada uputila je i predsjednica Skupštine OBŽ te izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora osvrnuvši se na najznačajnije projekte koje je poduprla Osječko-baranjska županija.

- Zasigurno je jedan od najvećih projekata u Donjem Miholjcu izgradnja Srednje škole na koju se čekalo godinama, pa i desetljećima. Njezina je izgradnja financirana sredstvima Grada, Županije i Vlade RH, a ovom je kraju donijela novi zamašnjak napretka i razvoja. Osječko-baranjska županija pružat će podršku ovakvim i sličnim projektima i u budućnosti kako bismo ostvarili zajednički cilj, a to je ravnomjeran razvoj svih krajeva županije – kazala je Bagarić.

Gradonačelnik Grada Donjeg Miholjca Goran Aladić podsjetio je na najvažnije projekte u posljednjih godinu dana te zahvalio Vladi i Županiji na podršci u projektima.

- U spomenutom smo razdoblju realizirali 15-ak većih projekata. Postavili smo LED javnu rasvjetu u Podgajcima Podravskim, kvalitetno smo opremili prostor novoobnovljene Gradske knjižnice te je izvršena sanacija poljskih puteva u Radikovcima i Miholjačkom Poreču. Rekonstruirali smo dio pješačke staze u Kolodvorskoj ulici u Donjem Miholjcu, a uspješno smo završili i soft projekt IMIS - Integracija mladih izvan sustava, kao i projekt Zaželi 3. U planu nam je i realizacija nekoliko kapitalnih projekata, poput izgradnje i rekonstrukcije nove gradske tržnice u Donjem Miholjcu i energetske obnove zgrade Gradskog muzeja, a u najavi je i početak rekonstrukcije miholjačkog hotela Slavona – istaknuo je Aladić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1104#sigProId398d2845db

Obilježen Dan policije i njihova zaštitnika, sv. Mihovila

Polaganjem vijenaca kod Spomen obilježja pred ulazom u zgradu Policijske uprave osječko-baranjske, te prigodnim programom u Gospodarskom centru OBŽ, u Osijeku je danas (27. rujna 2023. godine) obilježen Dan policije i Dan svetog Mihaela – borca protiv zla, simbola i uzora svakog hrvatskog policajca, sveca zaštitnika i uzdanice.

U počast poginulim hrvatskim policajcima vijence su položili i upalili svijeće članovi njihovih obitelji, načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, načelnici i gradonačelnici nekoliko gradova i općina, predstavnici Ministarstva obrane te udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

- Dan policije uvijek je prilika da se prisjetimo rezultata koje smo postigli u posljednjih godinu dana. Kad je riječ o razotkrivanju kaznenih djela i dalje smo na više od 80% uspješnosti, a u protekloj smo godini s ulica maknuli i više od tone droge, pri čemu 11 kilograma heroina i 3 kilograma kokaina. Također, zaplijenili smo 18 tona švercanog duhana te smo uspjeli brzo pronaći počinitelja jednog od medijski eksponiranijih slučajeva, a to je zapaljenje automobila osječke sutkinje – kazao je načelnik PU osječko-baranjske Ladislav Bece.

Čestitke svim policijskim djelatnicima uputio je i zamjenik župana Mato Lukić istaknuvši kako upravo zahvaljujući njima živimo u sigurnoj zemlji.

- Tko god je otišao izvan granica Hrvatske, imao je prilike uvidjeti koliko je naša zemlja sigurna, što primjećuju i svi oni koji dolaze k nama. Za to su zaslužni upravo policajci! Također, ne smijemo zaboraviti ni njihov veliki doprinos u Domovinskom ratu, kada su s hrvatskom vojskom branili i obranili našu domovinu. Danas, s pozicije Osječko-baranjske županije svjedočimo odličnoj suradnji s PU osječko-baranjskom, osobito tijekom niza nepogoda u posljednjih nekoliko godina, gdje su pokazali iznimnu efikasnost i fleksibilnost – naglasio je Lukić.

- Na današnji dan osobito se prisjećamo uloge hrvatske policije u Domovinskom ratu, s obzirom da su tada bili prva naoružana i organizirana obrambena postrojba, svojevrsna preteča hrvatske vojske. U tom smislu, prisjećamo se i svih poginulih pripadnika policije koji su dali svoje živote za neovisnost i slobodu naše domovine. Na tome ćemo im vječno biti zahvalni – rekao je zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, inače sin hrvatskog policajca i dragovoljca Domovinskog rata.  

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1104#sigProId1c72b21f39

U suradnji s načelnicima i gradonačelnicima, Stožer CZ Osječko-baranjske županije utvrdio dodatne mjere za zaštitu od svinjske kuge

Samo uz dosljednu i hitnu primjenu preventivnih mjera zaštite na svim farmama, ali i kod uzgajivača s manjim brojem svinja, moguće je spriječiti proboj Afričke svinjske kuge i na područje Osječko-baranjske županije. Naime, ova županija osigurava čak 35 posto proizvodnje svinjskog mesa u Hrvatskoj, a do sada nije zabilježen niti jedan slučaj pojave ove bolesti, no AFK je prisutna u susjedne dvije županije te je rizik, a time i oprez iznimno visok. U tom cilju ubrzano se radi i na povećanju biosigurnosti na svim svinjogojskim objektima te njihovoj prekategorizaciji iz 1. i 2. u 3. i 4. kategoriju koja jamče veću sigurnost od prodora bolesti. 

Na području Osječko-baranjske županije tu prekategorizaciju plaća Ministarstvo poljoprivrede, no ona ne uključuje pripremne radne odnosno ugradnju dezinfekcijskih barijera i drugih zaštitnih elemenata,  a prema informacijama koje proizvođači svakodnevno upućuju načelnicima i gradonačelnicima, kao i županijskim službama, velika je opasnost da zbog dinamike provedbe prekategorizacije ne ostvari željeni učinak. Kako bi se spriječio takav tijek događanja, Osječko-baranjska županija predlaže dodatne mjere, a između ostalih spremna je sufinancirati troškove podizanja razine biosigurnosti iz sredstava županijske pričuve.

Na poziv načelnika Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije Mate Lukića stoga je danas (26. rujna) održana proširena sjednica Stožera, na koju su pozvani čelnici 42 jedinice lokalne samouprave s područja županije te veterinarske i drugih stručnih službi na čelu s predstavnicima Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH). Prevencije širenja Afričke svinjske kuge na području Osječko-baranjske županije bila je jedina tema sastanka.

- Pozivam načelnike i gradonačelnike da se uz Osječko-baranjsku županiju uključe u sufinanciranje podizanja razina biosigurnosti, odnosno nabavke dezinfekcijskih barijera kako bi potaknuli i poljoprivrednike koji imaju manji broj svinja i nalaze se u nižim kategorijama. Svjesni smo da 3. i 4. kategorija osiguravaju daleko veću razinu biosigurnosti i da se na prekategorizaciju čeka jer je zahtjeva sve više, no svaki dan može biti presudan. Mišljenja smo da upravo stoga njima treba pomoć županije, gradova i općina u sufinanciranju pripreme prekategorizacije - rekao je načelnik Stožera CZ OBŽ Mato Lukić.

Aktivnosti policije u sprječavanju proboja Afričke svinjske kuge iznio je načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece. Policija je na mobilnim punktovima i pokriva područje granica sa susjednim županijama, a Bece je pozvao i gradonačelnike i načelnike da prijave sumnje radnje. Do sada su imali šest postupanja.

O preventivnom djelovanju HAPIH-a govorila je ravnateljica Darja Sokolić.

- U četiri županije na 21 lokaciji provedene su edukacije o sprječavanju širenja ASK kao i o načinima za podizanje razine biosigurnosti. Tom prilikom se razmjenjuju informacije o samoj bolesti, mjere pomoći koje Ministarstvo i Vlada RH pripremaju vezano uz situaciju u kojoj se nalazimo te informacije o prekategorizaciji. Edukacija je i dalje potrebna da dođemo do svakog pojedinog uzgajivača, stoga pozivam još jednom načelnike i gradonačelnike da nam se jave da i na njihovom području organiziramo edukacije jer najbolje poznajete svoje proizvođače i njihove potrebe. HAPIH je relevantan odgovoriti na sva pitanja budući sudjeluje u radu nacionalnog kriznog stožera u borbi protiv širenja ASK - rekla je Darja Sokolić, ravnateljica HAPIH-a.

Gradonačelnici i načelnici su iznijeli, između ostalih, i prijedlog o pojačanim kontrolama prilikom ulaska i izlaska iz šuma, pa će se u ime Stožera civilne zaštite OBŽ uputiti dopis Hrvatskim šumama i privatnim šumoposjednicima za uvođenjem obvezne dezinfekcije vozila, strojeva i osoba koje ulaze u šume.

- Općina Vuka je već nakon prve koordinacije prije više od mjesec dana tražila popis proizvođača svinja i ni jedna institucija nije imala relevantan podatak. Popis se trenutno provodi, no mi potražujemo stvarni popis jer se želimo uključiti u ovu aktivnost Županije te kao općina sufinancirati pripremu za prekategorizaciju. No, ključ svega je popis kao temeljna točka kako bi mogli djelovati i zaštiti svinjogojstvo našeg kraja - rekao je Damir Maričić, načelnik Općine Vuka.

Jedna od točaka dnevnog reda sjednice Stožera bila je i informacija o prijevozu svinja kroz Osječko-baranjsku županiju. Nakon nesreće u kojoj je sudjelovao kamion koji je prevozio svinje iz Vukovarsko-srijemske županije u klaonicu, a dogodila se na području Osječko-baranjske županije, gradonačelnici i načelnici su prema Stožeru iskazali zabrinutost zbog načina pregleda svinja. Voditeljica Službe veterinarske inspekcije PU Osijek Željka Šapina istaknula je kako su svinje imale sve potrebne dozvole te da je osim vizualnog pregleda, provedeni klinički pregled uključivao i mjerenje temperature te da Naredbom koja je na snazi nije obvezno testiranje svinja na Afričku svinjsku kugu prilikom izvoza iz Vukovarsko-srijemske županije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1104#sigProId139580c9fe

Bogat sportsko - turistički vikend u Osječko-baranjskoj županiji

Ovogodišnji, 8. Baranjski Ferivi polumaraton, prvi je puta organiziran u PP Kopački rit zbog opasnosti od širenja afričke svinjske kuge, ali je i unatoč promijeni lokacije privukao nekoliko stotina natjecatelja. Osim u polumaratonskoj utrci, sudionici su odmjerili snage i u utrci građana te štafeti, a trčala su i djeca u nekoliko kategorija. Otvorenju je nazočio i zamjenik župana Mato Lukić.

- Iako smo bili primorani promijeniti lokaciju i rutu Baranjskog Ferivi polumaratona to nije zaustavilo 450 sudionika da trči, uživa u prekrasnoj prirodi i dobro se provede u Osječko-baranjskoj županiji – kazao je zamjenik župana.

Glavni tajnik Športske zajednice OBŽ Dubravko Ižaković istaknuo je da je Baranjski polumaraton prepoznatljiva sportska manifestacija koju je prepoznalo i podržalo i Ministarstvo turizma i sporta. Dodao je da je ovogodišnji broj sudionika najbolji pokazatelj kako je dobra bila odluka da se ne odustane od utrke zbog opasnosti od afričke svinjske kuge.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1104#sigProIdc33d915b14

Bogati turističko-sportski vikend u našoj županiji nastavljen je na Biljskom jezeru gdje je u organizaciji JU Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području OBŽ, obilježen Međunarodni dan Drave. Riječ o manifestaciji kojom se posjetitelje nastoji educirati i upoznati s prirodnim bogatstvima i značajem života uz rijeku čiji je tok kroz našu zemlju dug oko 300 kilometara. U programu su se ove godine našli turnir odbojke na pijesku, stari dječji sportovi, edukativne šetnje i radionice te akvatlon, a svemu je nazočio zamjenik župana Mato Lukić.

- Već šestu godinu za redom naša Javna ustanova organizira obilježavanje Međunarodnog dana Drave. Lijepo je vidjeti da su se ovdje okupile različite generacije koje zahvaljujući institucijama i udrugama imaju prilike naučiti ponešto o životu uz rijeku Dravu – naglasio je Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1104#sigProIde25996cc3d

Osječko-baranjska županija nagradila za izvrsnost 595 učenika i 76 mentora

Prepoznavanjem i uvažavanjem izvrsnosti te radi dodatnog motiviranja za ostvarivanje još boljih rezultata, Osječko-baranjska županija ove godine nagrađuje učenike osnovnih i srednjih škola te njihove mentore za uspjehe ostvarene u školskoj 2022./2023. godini. Tim povodom danas (21. rujna 2023. godine) u Gospodarskom centru OBŽ upriličena je svečana dodjela nagrada, i to za 595 učenika i 76 mentora.

Nazočnim nagrađenim učenicima, njihovim mentorima, ali i roditeljima i drugima koji ih podupiru u radu i učenju čestitao je župan Ivan Anušić. Svečanosti su također nazočili zamjenici župana Mato Lukić i Josip Miletić, ravnatelji i drugi predstavnici osnovnih i srednjih škola, kao i roditelji, rodbina i prijatelji nagrađenih.

- Lijepo je vidjeti Gospodarski centar OBŽ pun mladih ljudi, a još je ljepše kada znamo da su ovo najbolji od najboljih, učenice i učenici koji su školovanje završili s odličnim uspjehom te su najbolji u svojim kategorijama i generacijama. Osječko-baranjska županija ove godine prvi put nagrađuje izvrsnost jer smo do sada našu politiku, smjer i strategiju usmjerili upravo prema obrazovanju, znanosti, poticanju izvrsnosti i kvalitete te danas započinjemo i s ovim projektom, što ćemo nastaviti i narednih godina. Nagrađivat ćemo najbolje učenike, one koji su već sada izvrsni, poticati ih i davati im potporu sa željom i nadom da će kada budu krenuli u samostalan život i profesionalne karijere upravo ovdje ostvarivati svoj životni put, svoje poslovne planove i sve drugo. Ovo je sustavna i dobra demografska mjera, i to ne samo kroz financijski dio, nego je veliki znak pažnje i brige kojim tim mladim ljudima dajemo do znanja da razmišljamo o njima, da znamo da su dobri, izvrsni i da računamo na njih u budućnosti - rekao je župan Ivan Anušić.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš-Kul istaknula je da od ukupno 30.000 učenika osnovnih i srednjih škola u našoj županiji, njih 595 danas prima nagrade za ostvarene izvrsne rezultate.

- Osječko-baranjska županija je od ove godine odlučila nagrađivati i poticati izvrsnost, za što je u proračunu osigurano 82.208,00 eura. Odabir se radio prema četiri kategorije. Prva je opći uspjeh, unutar kojeg svi učenici koji na završetku svog osnovnoškolskog obrazovanja imaju prosjek 5,0 te dobivaju novčanu nagradu u iznosu od 200 eura, dok je za srednjoškolce taj raspon prosjeka od 4,7 do 5,0. Druga kategorija su rezultati na državnim natjecanjima gdje učenici i njihovi mentori za osvojeno prvo mjesto dobivaju 150 eura, za drugo 100 eura, a za treće 50 eura. Važno je naglasiti da nagrađujemo učenike u pojedinačnim i timskim natjecanjima, unutar kojih dijelimo dvije vrste nagrada, za natjecanja u timovima do 15 učenika i za natjecanja s više od 15 učenika. Nagrada za timove je zajednički iznos, pri čemu potičemo i zajedničko trošenje iznosa, bilo za putovanje ili nešto slično što će doprinijeti njihovom timskom duhu. Treća kategorija su smotre na državnoj razini, unutar koje nemamo nagrade za prvo, drugo ili treće mjesto, već sve one koji su pozvani na smotre nagrađujemo darom u vrijednosti do 50 eura, kao i njihove mentore. Četvrta kategorija su učenici s poteškoćama za koje smo osigurali nagrade po 200 eura - kazala je pročelnica.

Dodjela nagrada odvijala se uz prigodni svečani program, a cijeli događaj vodili su maturanti Eva, Ivona i Dino. U ime nagrađenih nazočnima se obratila Eva Geto, učenica 4. razreda II. gimnazije.

- Svi mi ovdje znamo kako je za rezultate koje smo postigli bilo potrebno puno truda, rada, ustrajnosti i ulaganja svog slobodnog vremena, a vrlo dobro to znaju i naši profesori koji su nerijetko ostajali duže, dolazili ranije, donosili još dodatnih materijala, poticali nas i ohrabrivali kada smo bili blizu odustajanja i koji su uvijek, bezrezervno bili uz nas - rekla je Eva te zahvalila Osječko-baranjskoj županiji što je „sve to prepoznala“, županu Ivanu Anušiću što im je „ovim činom dao dodatan poticaj za marljivo učenje i napredovanje“ te naravno svojim roditeljima koji ih „strpljivo odgajaju i vjeruju u nas“.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1104#sigProIde52515c6bc