Vijesti

Javni poziv za financiranje javnih potreba u kulturi na području Osječko-baranjske županije za 2024. godinu

Sukladno Zakonu o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturi („Narodne novine“ broj 83/22.) te Odluci o financiranju javnih potreba u kulturi na području Osječko-baranjske županije („Županijski glasnik“ broj 8/23.), Župan objavljuje Javni poziv za financiranje javnih potreba u kulturi na području Osječko-baranjske županije za 2024. godinu. Javni poziv je objavljen na mrežnim  stranicama Osječko-baranjske županije 15. rujna 2023. godine i bit će otvoren za podnošenje prijava do 16. listopada 2023. godine.

Uz tekst Javnog poziva prijaviteljima su dostupne: upute za prijavitelje, pripadajući obrasci, izjava o nepostojanju dvostrukog financiranja, privola za prikupljanje i obradu osobnih podataka, obrazac ugovora o financiranju programa/projekta te Izjava o korištenim potporama male vrijednosti.

Pravo prijave na ovaj Javni poziv imaju ustanove u kulturi, umjetničke organizacije, umjetnici, udruge, druge fizičke i pravne osobe te jedinice lokalne samouprave koje provode programe i projekte u području kulture.

Javnim pozivom obuhvaćena su sljedeća programska područja: djelatnost zaštite, očuvanja i održivog upravljanja kulturnom baštinom, knjižnična, nakladnička i knjižarska djelatnost, muzejska i arhivska djelatnost, glazbena i glazbeno-scenska umjetnost, dramska i plesna umjetnost, vizualna umjetnost i audiovizualna djelatnost, interdisciplinarna i nova umjetnička i kulturna praksa i međunarodna kulturna suradnja i mobilnost.

Javni poziv je dostupan na mrežnim stranicama Županije na sljedećim linkovima:

https://www.obz.hr/index.php/potpore/natjecaji-i-javni-pozivi-u-tijeku

https://www.obz.hr/index.php/potpore-u-upravnom-odjelu-za-turizam-kulturu-i-sport/natjecaji-i-javni-pozivi-u-tijeku-kontinentalni

Sva pitanja vezana uz Javni poziv možete uputiti na e-mail na na e-mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. .

AgroRocks o klimatskim promjenama i opskrbi hranom u uvjetima sigurnosnih izazova

U organizaciji Agrokluba - Informacijskog sustava u poljoprivredi te Društva agrarnih novinara Hrvatske danas (15. rujna 2023. godine) u Centru za posjetitelje Tvrđa u Osijeku održava Konferencija o novim tehnologijama u agraru AgroRocks 2023.. Partneri Konferencije su Osječko-baranjska županija, Grad Osijek, FAZOS i HAPIH, a pred oko 150 sudionika je bogat program - od uvodnih predavanja o prilagodbama agrara zbog promjena klime i proizvodnji hrane u uvjetima trgovinskih rizika, potom panela na teme „Žitarice i uljarice i teorija kaosa?“, „Kam(a)o sutra“ i „United colors of voće i povrće“, predstavljanja rezultata M16 projekta, proglašenja pobjednika i dodjele nagrada RuralFoto 2023. do prezentacije mogućnosti i ponude Regionalnog distribucijskog centra Osječko-baranjske županije za voće i povrće te B2B susreta.

Prilikom svečanog otvorenja skupa sve nazočne pozdravili su zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak i saborska zastupnica Marijana Petir.

- Drago mi je biti na Konferenciji AgroRocks gdje svjedočimo novim proizvodnim linijama i tehnologijama i svemu što je aktualno u poljoprivrednoj proizvodnji. Osječko-baranjska županija daje potporu ovakvim konferencijama jer se znanja moraju dijeliti, a uvjeren sam da će ona naći primjenu i u našim OPG-ovima i drugim firmama u poljoprivredi. Posebno ističem nedavno završeni Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće, koji se uspješno popunjava i očekujemo njegovu punu popunjenost već do kraja godine. Vidimo da su takve investicije i podrška našim voćarima, vinogradarima i drugim proizvođačima nužno potrebni te ćemo nastaviti u tom smjeru - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

AgroRoks već treću godinu za redom okuplja važne aktere agrara, poljoprivredne proizvođače i udruge, predstavnike regulatora, javne, državne i lokalne administracije te znanstvene zajednice, a raspravlja se o prilikama i izazovima u poljoprivrednoj proizvodnji i mogućnostima snažnijeg razvoja agrara i općenito ruralnih područja. Ove godine naglasak je na klimatskim promjenama i opskrbi hranom u uvjetima sigurnosnih izazova, a aktualiziralo se i pitanja razvoja sela i poljoprivrede kroz prizmu novih rješenja i modela.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1122#sigProId438da84a21

Projekti KBC Osijek i RCGO odvijaju se u planiranim okvirima

Potpredsjednik Vlade RH i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić danas (15. rujna 2023. godine) sa suradnicima je posjetio Osječko-baranjsku županiju. U sjedištu Županije u Osijeku održao je radni sastanak sa županom Ivanom Anušićem i suradnicima, a potom i u sjedištu gradske uprave s gradonačelnikom Osijeka Ivanom Radićem i suradnicima. Na kraju je posjetio Beli Manastir gdje je svečano obilježen završetak izgradnje zgrade sa 33 stana, namijenjenih za stambeno zbrinjavanje obitelji u potrebi.

Glavne teme sastanka u sjedištu Županije odnosile su se na aktivnosti u realizaciji projekata novog Kliničkog bolničkog centra Osijek, Zavoda za hitnu medicinu OBŽ te Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Orlovnjak. Stoga su uz potpredsjednika Vlade i ministra Bačića bile državne tajnice Dunja Magaš i  Sanja Bošnjak, ravnateljica Uprave za upravljanje i raspolaganje nekretninama Ivana Pintar i načelnica Sektora za lokacijske dozvole i investicije Snježana Đurišić, dok su uz župana Anušića sastanku nazočili tajnik Županije Ivan Hampovčan, zamjenica tajnika Županije Nataša Tramišak, ravnatelj Kliničkog bolničkog centra Osijek Željko Zubčić, ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu OBŽ Silvana Sabo, predsjednik Uprave EKOS d.o.o. Branimir Pašić te ravnatelj Poljoprivrednog instituta Osijek Zvonimir Zdunić.

- Sa zadovoljstvom mogu reći da smo dobili odgovore na sva pitanja koja smo imali kao inicijatori i nositelji ovih projekta i da sve rješavamo u planiranim rokovima. Imovinsko-pravni odnosi u slučajevima poput KBC-a su prilično teški i komplicirani za rješavanje, te su do sada često bili kočnica realizacije velikih projekta. Zahvaljujući kvalitetnoj suradnji s ministrom koji promptno rješava svu problematiku, projekt izgradnje KBC-a ide k svojoj realizaciji kako je i najavljeno. Isto tako je i s projektom RCGO - rekao je župan Ivan Anušić.

Ministar Bačić naglasio je obostrana nastojanja i spremnost da se ubrza realizacija strateških projekata za Osječko-baranjsku županiju. - Prioritet je do kraja godine ishoditi lokacijsku dozvolu i napraviti glavni projekt za izgradnju KBC-a. Pretpostavka za to je ubrzano rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, kako bi se nakon toga mogla ishoditi građevinska dozvola. Razgovarali smo stoga o proceduri prenošenja vlasništva s Poljoprivrednog instituta Osijek na RH, a onda na KBC. Procedura je dogovorena, idući tjedan dogovoren je sastanak sa županom i ministrom socijalne skrbi, a već smo pripremili odluku za Vladu RH kojom ćemo napraviti zamjenu zemljišta između RH i PIO, čime ćemo ubrzati postupak - kazao je ministar Branko Bačić.

Za projekt RCGO izdana je lokacijska dozvola, rješavaju se pitanja u vezi lokacija za pretovarne stanice, a provodi se i niz drugih aktivnosti na izradi kompletne dokumentacije potrebne za izgradnju Centra. Pri tomu se osobita pozornost daje rokovima, jer su sredstva za oba projekta osigurana Republici Hrvatskoj iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija te je i konačna realizacija vezana rokovima.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1122#sigProIdf27293fcb6

Prva novoizgrađena višestambena zgrada u Belom Manastiru dobila prve stanare

Grad Beli Manastir je među prvima u Hrvatskoj prepoznao i uključio se u međuresorni program stambenog zbrinjavanja po komu na područjima od posebne državne skrbi Vlada RH i jedinica lokalne samouprave zajedno grade višestambene zgrade. Grad je darovao zemljište na adresi Osječka 120, površine 1.686,83 m2, a sredstvima državnog proračuna izgrađena je zgrada sa 33 stana. Površina stanova je od 35 do 75 m2, a predviđeni su za stambeno zbrinjavanje osoba određenih struka za čijim radom postoji posebno iskazana potreba te obitelji u potrebi.

Danas (15. rujna 2023. godine) ispred nove zgrade u Belom Manastiru upriličena je prigodna svečanost kojom je označen završetak izgradnje te uručeni ključevi prvim korisnicima. Riječ je o devet mladih osoba i obitelji, među kojima je i četveročlana obitelj Tanje Horvat. Supružnici s dvoje djece do sada su živjeli kod roditelja, a ovo im je prva nekretnina u gradu u komu su rođeni, u komu žive, rade i žele uvijek ostati.

- Ovo je prva zgrada sagrađena iz ovog međuresornog programa stambenog zbrinjavanja, a ujedno su uručeni ključevi stanova za devet mladih obitelji. To je novi početak za korisnike stanova, ali i za nas u Vladi jer predstavlja jedan od pravih načina kako u sinergiji jedinica lokalne, a nadam se i područne, samouprave i države omogućiti izgradnju stanova koji će biti prihvatljivi u smislu plaćanja najamnine u rješavanje stambenih pitanja mladih ljudi - rekao je Branko Bačić, potpredsjednik Vlade RH i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Gradonačelnik Tomislav Rob naglasio je kao je riječ o prvoj novogradnji višestambene zgrade u Belom Manastiru nakon Domovinskog rata. Zgrada je izgrađena po najvišim standardima, vrijednost radova je više od 2,9 milijuna eura, a uz stambeno zbrinjavanje ujedno je i uljepšana vizura grada. Zgrada se nalazi u glavnoj gradskoj prometnici i na mjestu gdje je do prije dvije godine bila ruševna i neugledna zgrada.

- Zahvaljujem i čestitam Vladi na brojnim ulaganjima na području Osječko-baranjske županije, a u ovom slučaju, kada je riječ o ovim stanovima, svjedočimo lijepoj priči o ostanku mladih u Belom Manastiru, pa neka ovo bude poticaj da i drugi ovdje žele živjeti - poručio je zamjenik župana Josip Miletić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1122#sigProId2dfb8b0c1f

U Đakovu otkrivena spomen ploča poginulim braniteljima 2. pješačke bojne 3. gardijske brigade Kune

U prostoru vojarne 3. gardijske brigade „Kune“ u Đakovu, danas (15. rujna 2023. godine) je održana svečanost otkrivanja spomen ploče poginulim braniteljima 2. pješačke bojne 3. gardijske brigade Kune, kojoj su uz obitelji poginulih i gradonačelnika Grada Đakova Marina Mandarića, nazočili ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar obrane Mario Banožić, zamjenik župana Mato Lukić te predstavnici braniteljskih udruga.

- Velika zahvala ide inicijatorima ove svečanosti, odnosno Udruzi veterana 3. gardijske brigade „Kune“ Đakovo na želji da postavljenom spomen pločom trajno očuvamo sjećanje na poginule hrvatske vitezove. Vojarna u kojoj se spomen ploča nalazi s ponosom nosi ime ove legendarne brigade, a svima nam je želja da ovo mjesto bude podsjetnik, prije svega mlađim naraštajima hrvatske vojske, da Hrvatska nije nastala slučajno, već krvlju i da je njezin temelj Domovinski rat i žrtva hrvatskih branitelja – kazao je zamjenik župana Mato Lukić.

Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved u svom je obraćanju istaknuo kako se i danas prisjećamo žrtve koju smo kao narod podnijeli, ali i visoke cijene stečene slobode.

- Upravo na današnji dan prije 32 godine, hrabri je puk Đakova i Đakovštine zaustavio boravak agresorske vojske u gradu te stvorio preduvjete za nastavak obrane Vukovara, Nuštra, Vinkovaca i Osijeka, ali i mnogih drugih mjesta u Hrvatskoj. Na poziv prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, hrvatski su branitelji preuzeli svoju ulogu i na najčasniji način dali doprinos da Hrvatska danas bude ono što jest, odnosno zemlja koja je ostvarila sve svoje strateške ciljeve. Gotovo je bilo nezamislivo tada da ćemo samo 32 godine poslije biti snažna i sigurna zemlja, članica najsnažnije međunarodne asocijacije, ali svega toga ne bi bilo da nije bilo hrabrosti i odlučnosti hrvatskih branitelja – naglasio je ministar Medved.

Nakon otkrivanja spomen ploče i polaganja vijenaca u čast poginulim braniteljima održana je sveta misa u Crkvi Dobrog Pastira u Đakovu, a potom i radni sastanak s ministrom Medvedom u sjedištu udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Na sastanku se razgovaralo o uređenju multifunkcionalnog objekta u Đakovu, koji bi osim za potrebe rada spomenutih udruga, služio i svim ostalim građanima, prije svega mladima i djeci, uz niz edukativnih sadržaja.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1122#sigProId27ebed2486

Odlična suradnja i razumijevanje Vlade RH za sve projekte u Osječko-baranjskoj županiji

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković sa suradnicima je danas (15. rujna 2023. godine) boravio u Osijeku. Zajedno sa županom Osječko-baranjske županije Ivanom Anušićem i gradonačelnikom Grada Osijeka Ivanom Radićem obišao je izložbu „Andrija Medulić Schiavone - grafički genij manirizma“ u Muzeju likovnih umjetnosti te završene radove u okviru projekta „Razvoj  i unaprjeđenje osječke Tvrđe“.

Aktualni radovi na obnovi osječke Tvrđe su najveći u povijesti, a riječ je o jednom od strateških projekata Grada Osijeka vrijednom 16,9 milijuna eura, od čega je 8,9 milijuna eura bespovratnih sredstava. Projektom je obnovljena površina od oko 30.000 m2, a radovi su obuhvatili izgradnju kanalizacijske, vodovodne i vrelovodne, telekomunikacijske i elektroenergetske mreže, izgradnju kolničke konstrukcije, popločavanje ulica i pješačkih površina te obnovu javnog rasvjetnog sustava.

- Bitno je reći da se građani koji žive u Tvrđi sada mogu priključiti na gradsku toplanu. Radovi su bili izuzetno izazovni jer su ovdje srednje škole, fakulteti, rektorat, gradska uprava, muzeji i ugostiteljski objekti koji su trebali normalno živjeti i obavljati svoje poslove dok se odvijaju radovi. Sa zadovoljstvom mogu reći da smo ih završili dva mjeseca prije roka - rekao je gradonačelnik Ivan Radić.

Dodao je da se na području grada Osijeka provode EU projekti vrijedni 200 milijuna eura, poput modernizacije tramvajske infrastrukture, nedavno otvorenog podvožnjaka na ”Čepinskoj”, pročistača otpadnih voda, obnove Zračne luke Osijek, luke za rasute terete i drugih te zahvalio predsjedniku Vlade, ministarstvima i državnim poduzećima na podršci Gradu Osijeku.

Župan Ivan Anušić osvrnuo se na sastanak s predsjednikom Vlade u sjedištu gradske uprave. Kazao je kako se razgovaralo o izgradnji novog Kliničkog bolničkog centra Osijek i rješavanju prepreka koje se javljaju kod tako velikih i složenih projekata.

- Sve prepreke su riješene i KBC Osijek će već iduće godine biti spreman za izgradnju. Osobito važna tema razgovora za županiju bila je u vezi izgradnje i sufinanciranja izgradnje I. gimnazije, koja je u visokoj fazi izgrađenosti. Dogovorili smo sve daljnje korake, a to je naravno natječaj iz NPOO. Iskomunicirano je niz projekata iz OBŽ i Grada, svi su u različitim fazama, od priprema i realizacije do već realiziranih poput podvožnjaka na Čepinskoj cesti, RDC-a, GC-a i drugih koji se financiraju kroz ministarstva, fondove EU i pomoć Vlade RH. Moram naglasiti odličnu suradnju, razumijevanje i prihvaćanje Vlade RH za sve projekte koje smatramo bitnim za razvoj Osijeka i OBŽ te zahvaljujem premijeru, kao i ministrima i svima koji su sudjelovali u projektima - kazao je župan.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković rekao je da je u svjetlu ogromnih investicija u zdravstvenu infrastrukturu, ukupno više od 2,15 milijardi eura, jedna od glavnih tema sastanaka bila da dio tih sredstava, kao i dodatna sredstava, treba ići u KBC Osijek.

- Kroz kontekst obnove u Zagrebu se investira u sve državne bolnice, u Rijeci će za 2-3 mjeseca biti otvoren novi blok, bolnica Majka i dijete, u Puli smo otvorili bolnicu, u Bjelovaru smo preuzeli financiranje bolnice, u KBC Split se rade ogromne investicije i red je da četvrti hrvatski grad, koji još uvijek ima koncept tzv. paviljonskih bolnica, dobije svoj novi centar, KBC te na taj način digne razinu zdravstvene usluge za grad i sve u županiji i županijama koje gravitiraju ovdje radi odgovarajućih zdravstvenih usluga - poručio je premijer.

 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1122#sigProId3e2734199a