Vijesti

Županija s gotovo 400.000 eura pomaže ulaganja u sportske objekte i terene

Osječko-baranjska županija sufinancirat će ove godine kapitalna ulaganja (izgradnje, dogradnje, rekonstrukcije, obnavljanja i opremanja) u sportske objekte i terene u 12 jedinica lokalne samouprave(4 grada i 8 općina) te 19 klubova s područja županije. Tim povodom danas (19. rujna 2023. godine) u Velikoj vijećnici Skupštine OBŽ u Osijeku održano je potpisivanje ugovora čija je ukupna vrijednost 396.500,00 eura, a uz potpisnike ugovora tomu je nazočio i zamjenik župana Josip Miletić.

- Sredstva koje Županija dodjeljuje za kapitalna ulaganja u sportu ove su godine povećana povodom Europske regije sporta, a bit će povećana i iduće godine, i to prije svega za izgradnju sportske infrastrukture. Na natječaj su se mogle javiti jedinice lokalne samouprave i klubovi kojima je odobreno ukupno 400.000 eura. Ovo je naravno samo jedna u nizu potpora koje čini Osječko-baranjska županija da bi poboljšali sportsku infrastrukturu, unaprijedili kadar u klubovima i promovirali da je OBŽ iduće godine Europska regija sporta. Važni su brojni projekti koje želimo raditi da bi se djeca mogla kvalitetno baviti sportom te ćemo nastaviti zajednički raditi na razvoju sporta - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport OBŽ Tatjana Turalija istaknula je da OBŽ sustavno razvija sport na svom području, a to dokazuje i primanje titule Europske regije sporta za 2024. godinu.

- Naš imperativ je ravnomjeran razvoj infrastrukture na cijelom području, pa ove godine, a i iduće ćemo, sufinanciramo i gradove i općine. Županija godinama iz proračuna izdvaja značajna sredstva u taj razvoj, a ujedno pomažemo klubovima i udrugama. Cilj nam je uvrstiti sport na sva područja županije, omogućiti da se sportom bavi svako dijete i razne dobne skupine, osobe s poteškoćama, što je i cilj Europske regije sporta - kazala je pročelnica.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin zahvalio je Županiji na potpori u vrijednosti od 50.000,00 eura namijenjenih za ugradnju reflektora na Sportskom centru Mačkamama koji koristi NK Mursa. - I Grad Osijek ulaže značajna sredstva za razvoj sportske infrastrukture na području grada, a uložena sredstva su još jedna potvrda izvrsne suradnje Grada i Županije - poručio je Vulin.

Zamjenik gradonačelnika Grada Đakova Antun Galić je također zahvalio Županiji na odobrenoj potpori (50.000,00 eura) za uređenje budućih prostorija Šahovskog kluba Đakovo, kao i pomoći za dvije sportske udruge iz Đakova. Naglasio je da ovo nije prvi put da OBŽ kao partner sudjeluje na uređenju sportskih objekata u Đakovu te podsjetio na uređenje multifunkcionalnog srednjoškolskog igrališta.

Načelnik Srećko Vuković rekao je da Općina Bizovac brine za održavanje šest sportskih centara na svom području, a ovom prigodom zahvaljuje Županiji na odobrenju sredstava (5.000,00 eura) za završnu fazu rekonstrukcije (uređenje krovišta) zgrade Nogometnog kluba "BSK Termia" Bizovac, gdje se okuplja veliki broj mladih.

Vatroslav Šrajer, predsjednik Teniskog saveza OBŽ, zahvalio je Županiji, županu i pročelnici na konstantnom praćenju i ulaganju u sport i infrastrukturu te podsjetio da Teniski klub Donji Miholjac provodi program besplatne škole tenisa za djecu, a u tijeku je izgradnja Županijskog sportskog centra.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1116#sigProIdad538ef482

U proračunu Osječko-baranjske županije za 2023. godinu za sufinanciranje kapitalnih ulaganja u sportske objekte i terene jedinica lokalne samouprave raspoređeno je 320.000,00 eura, a udrugama 76.500 eura.

Jedinice lokalne samouprave:

- Grad Beli Manastir - za izgradnju pomoćnog nogometnog terena u gradskom sportskom parku u Belom Manastiru: 50.000,00 eura.

- Općina Vuka - za izgradnju teniskog terena u Vuki: 25.000,00 eura.

- Općina Antunovac - za izgradnju vanjskog nogometnog igrališta za mali nogomet s umjetnom travom u Antunovcu: 40.000,00 eura.

- Općina Kneževi Vinogradi - za uređenje sportskog parka u Kotlini: demontaža postojeće ograde,  postavljanje nove i fasaderski radovi 10.000,00 eura.

- Općina Vladislavci - za rekonstrukciju postojećeg košarkaškog igrališta u Vladislavcima: 25.000,00 eura.

- Općina Bizovac - za rekonstrukciju zgrade Nogometnog kluba "BSK Termia" Bizovac: 5.000,00 eura.

- Općina Draž - za rekonstrukciju sportsko-rekreacijske zgrade na nogometnom igralištu u Batini:  5.000,00 eura.

- Općina Strizivojna - za izgradnju malonogometnog, teniskog i odbojkaškog igrališta u Strizivojni: 40.000,00 eura.

- Grad Đakovo - za rekonstrukciju klupskih prostorija Šahovskog kluba Đakovo: 50.000,00 eura.

- Grad Donji Miholjac - za izgradnju pumptrack biciklističke staze u Donjem Miholjcu: 10.000,00 eura.

- Općina Šodolovci - za opremanje vanjskog fitness vježbališta u Silašu: 10.000,00 eura.

- Grad Osijek - za ugradnju reflektora na Sportskom centru Mačkamama u Osijeku: 50.000,00 eura.

Udruge:

- Konjički klub "Slavonija i Baranja" Ernestinovo za nabavku konja i agregata: 3.000,00 eura.

- Nogometni klub "Bratstvo" Radikovci za postavljanje zaštitne ograde na igralištu: 2.500,00 eura.

- Udruga za promicanje borilačkog sporta i samoobrane „Martial Arts“ Osijek za rekonstrukciju klupskih prostorija: 2.500,00 eura.

- Športski nogometni klub "Višnjevac" za izradu projektne dokumentacije 2.000,00 eura.

- Nogometni klub "Mladost" Črnkovci za ugradnju tribine: 6.000,00 eura.

- Nogometni klub "Torpedo" Kuševac za opremanje svlačionica i postavljanje videonadzora:  3.000,00 eura

- Nogometni klub "Bratstvo" Jagodnjak za opremanje svlačionica i kupaonica: nabava namještaja i tuševa (opremanje sportskih objekata i terena), 2.500,00 eura.

- Hrvački klub "Osijek" za postavljanje gumenih podloga: 3.000,00 eura.

- Nogometni klub "Lila" Lila za zamjenu pokrova, žbukanje, gletanje, moleraj i rekonstrukcija:  7.500,00 eura.

- Teniski savez Osječko-baranjske županije za rekonstrukciju postojeće ograde, postavljanje lima i rasvjete 5.000,00 eura.

- Boćarski klub „Sveti Luka“ iz Josipovca za opremanje dvorane: 5.000,00 eura

- Nogometni klub "Gibarac 95" Čepinski Martinci za rekonstrukciju klupskih prostorija i  bušenje bunara: 3.000,00 eura.

- Hrvatski nogometni klub „Đakovo-Croatia“ za ugradnju sustava za navodnjavanje: 7.500,00 eura.

- Nogometni klub "Olimpija" Osijek za izgradnju zdenca: 7.500,00 eura.

- Nogometni klub "Mladost" Čeminac za izmjenu stolarije: zamjena postojećih prozora i vrata: 2.500,00 eura.

- Udruga „Kaizen“ Osijek za opremanje klupskih prostorija 1.500,00 eura

- Nogometni klub "Radnik" Josipovac za postavljanje nove ograde i kućice za rezervne igrače: 6.000,00 eura.

- Teniski klub "Baranja" iz Darde za izgradnju pratećeg objekta na glavnom teniskom terenu u Dardi: 1.500,00 eura.

- Nogometni klub "Zagorac 1952" Beljevina za opremanje svlačionica: 5.000,00 eura

Na FAZOS-u otvorena 1. Međunarodna znanstvena konferencija pod nazivom “Izazovi poljoprivrede u uvjetima klimatskih promjena“

Na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, danas (19. rujna 2023. godine) je otvorena 1. Međunarodna znanstvena konferencija pod nazivom “Izazovi poljoprivrede u uvjetima klimatskih promjena“. Tijekom tri dana trajanja sudionici iz 15 zemalja će razgovarati o budućnosti poljoprivredne proizvodnje, duboko pogođene nezaustavljivim klimatskim promjenama. Uz dekana Fakulteta agrobiotehničkih znanosti prof.dr.sc. Krunoslava Zmaića, otvorenju konferencije nazočili su rektor Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku prof.dr.sc. Vlado Guberac, ravnateljica Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište u Ministarstvu poljoprivrede Sandra Zokić, zamjenik ravnateljice HAPIH-a Krunoslav Karalić te zamjenik župana Mato Lukić.

- Osijek i Osječko-baranjska županija ne mogu biti bolji domaćini ove međunarodne konferencije jer se upravo ovdje treba razgovarati o svim mogućim mjerama i rješenjima za prevladavanje problema izazvanih klimatskim promjenama. Mi smo poljoprivredni kraj koji živi od zemlje zbog čega je izuzetno važno čuti stručnjake i njihove prijedloge kako da doskočimo određenim izazovima u poljoprivrednoj proizvodnji. Osječko-baranjska županija godinama ulaže u poboljšanje poljoprivredne infrastrukture izgradnjom sustava za navodnjavanje, Regionalnog distribucijskog centra OBŽ za voće i povrće, ali i nizom mjera i potpora u poljoprivredi što ćemo činiti i u budućnosti – istaknuo je zamjenik župana Mato Lukić.

U tri dana konferencije sudjelovat će preko stotinu domaćih i stranih autora, desetak pozvanih predavača, a u programu je najavljeno oko 40 prezentacija radova podijeljenih u 6 sekcija plus sekcija postera. Izloženi radovi  nastojat će, između ostaloga, ponuditi odgovor na to kako u budućnosti prilagoditi stočarsku, ratarsku i voćarsku proizvodnju klimatskim promjenama i kako organizirati proizvodnju koja bi bila otporna na zagađenje tla i zraka.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1116#sigProId9697c1617d

Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske dobio zvjezdarnicu i planetarij

U novoobnovljenom prostoru Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske danas (19. rujna 2023. godine) je održan sastanak projektnih partnera na kojem su predstavljene provedene aktivnosti te je predložen daljnji plan provedbe projekta. Partneri su obišli nove prostore u sklopu OŠ J. Kozarac, Josipovac Punitovački u kojima se nalaze opremljene učionice za matematiku i informatiku, laboratorij kemije, radionica s laserskim i 3D printerima, planetarij i zvjezdarnica. Prostor će uskoro biti stavljen u funkciju provedbe radionica s učenicima i učiteljima. Sve aktivnosti provode se u sklopu provedbe projekta "Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske" čiji je nositelj Osječko-baranjska županija,a financiran je iz Financijskog mehanizma EGP-a za razdoblje 2014.-2021. godine i sredstava Državnog proračuna RH.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1116#sigProId96b664e8eb

Podsjetimo,

22. srpnja 2022. godine potpisani su Ugovori o financiranju projekata iz Programa „Lokalni razvoj i smanjenje siromaštva“, u okviru kojeg je Osječko-baranjskoj županiji, kao nositelju, odobren projekt uspostave „Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske“, u OŠ „Josip Kozarac“ Josipovac Punitovački. Ukupna vrijednost projekta je 21.020.771,60 kuna, a partneri u provedbi su: Virovitičko-podravska županija, OŠ „Josip Kozarac“ Josipovac Punitovački, Osnovna škola Josipa Kozaraca Slatina, Osnovna škola Suhopolje, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Poduzetnički inkubator BIOS Osijek, Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, Vitensenteret Innlandet Gjøvik, Norveška te Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj „CEDRA“ Split. Uspješnu realizaciju svih aktivnosti osigurat će i suradnici, kao što je SSŠ Antuna Horvata u Đakovu, PMF Zagreb, Hrvatski astronomski savez i drugi. Ovaj projekt financirat će se iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora i Kraljevine Norveške, a vrijeme provedbe je od srpnja 2022. godine do travnja 2024. godine.Po završetku projekta, planiran je nastavak ovih i sličnih aktivnosti RZC-a PAN HR.

U sklopu projekta izvode se opsežni građevinski radovi u školama partnerima, koji uključuju ugradnju zvjezdarnice, planetarija i senzomotoričke sobe. Također će se opremiti laboratorij, STEM učionice, radionicu, informatičke učionice i prateće prostore. Uz škole, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Poduzetnički inkubator BIOS će također nabavljati suvremenu opremu potrebnu za održavanje raznovrsnih edukacije za odgojno-obrazovne djelatnike, edukacije i program treninga trenera iz STEM područja, kao i iz područja IKT-a, aktivnog građanstva i poduzetništva. Također ćemo provesti i program usavršavanja OOD-a za rad s visokomotiviranim i potencijalno darovitim učenicima u STEM područjima, kao i edukacije iz područja pedagogije i metodike. Ovim edukacijama učitelji će jačati svoje kompetencije za rad u nastavi, ali im se i pruža mogućnost educiranja za budući rad u STEM centru.
Najvažnije su brojne aktivnosti za učenike, kojima ćemo jačati njihove STEM kompetencije, kao i učeničke vještine u području IKT-a, poduzetništva i aktivnog građanstva. Snažan naglasak je na aktivnostima za djecu koja pokazuju pojačan interes za znanstvena područja, u čemu će svakako pomoći testiranje svih učenika 4. razreda OŠ OBŽ-a i VPŽ-a na darovitost, koje ćemo provesti ove nastavne godine.

Nova lokacija i novi sjaj Miholjačkog sajma

U perivoju dvoraca Mailath i Prandau u Donjem Miholjcu danas (16. rujna 2023. godine) održao se 17. Miholjački sajam. Ovaj tradicionalni sajam poduzetništva, obrtništva, poljoprivrede i turizma, koji organizira Miholjački poduzetnički centar - Lokalna razvojna agencija d.o.o , okupio je 50 izlagača iz različitih djelatnosti, proizvodnje i usluga. Izloženi su tako poljoprivredni proizvodi - med, lješnjak, bučino ulje, lavanda, kozji sir i drugi, predstavljeni su tradicionalni i umjetnički obrti (zlatovez, šlingeraj, slike, vaze, narodna nošnja, košarači), prerađeni proizvodi poznatih miholjačkih gospodarstvenika kao proizvodi od čipsa i flipsa, gazirani i negazirani sokovi, zamrznuti proizvodi, kiflice...

Na sajmu su se predstavile i lokalne udruge sa svojom ponudom jela - Udruga gljivara sa specijalitetima od gljiva, Udruga Kupusari čiji su članovi pripremili grah, članovi udruge Stara Drava su kuhali čobanac, a iz Sina ravnice su ponudili proizvode od crne slavonske svinje, kulturno-umjetnička društva predstavila su vrijedne starine, narodne nošnje…

Uz izlagače i posjetitelje, svečanom otvaranju 17. Miholjačkog sajma nazočili su zamjenik župana Josip Miletić, gradonačelnik Grada Donjeg Miholjca Goran Aladić, predsjednik Gradskog vijeća Grad Donjeg Miholjca Dražen Trcović, predsjednik Obrtničke komore OBŽ Stjepan Birović, direktorica Miholjačkog poduzetničkog centra - Lokalna razvojna agencija d.o.o. Anela Šovagović i drugi uzvanici.      

- Miholjački sajam se održava po 17. put i to je lijepa tradicija, a pedesetak izlagača nudi ono što su pripremili svojim rukama. Obrtništvo je djelatnost koja se mora godinama graditi, održavati i poticati, a Osječko-baranjska županija to čini svojim potporama, što ćemo činiti i ubuduće - rekao je zamjenik župana Josip Miletić te otvorio 17. Miholjački sajam.

Gradonačelnik Donjeg Miholjca Goran Aladić rekao je kako se Sajam održava na novoj lokaciji jer je na dosadašnjoj u tijeku izgradnja nove tržnice te naglasio važnost i snagu obrtništva, kao i podršku koju im daje Grad.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1116#sigProId10681c5e24

Otvoreni jubilarni 25. Ribarski dani u Kopačevu

Jubilarni 25. Ribarski dani u Kopačevu, otvoreni su danas (16. rujna 2023. godine) uz tradicionalno bogatu ponudu lokalnih proizvoda i prezentaciju izvrsne gastronomske i eno baštine ovog dijela istoka Hrvatske. Otvorenju su uz domaćina, načelnika Općine Bilje Željka Cickaja, nazočili državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, saborski zastupnici Goran Ivanović, Nataša Tramišak i Robert Jankovics, zamjenik župana Mato Lukić te brojni drugi uvaženi gosti.

Program je počeo jučerašnjim sajmom lokalnih proizvoda, ponudom ribljih i lovačkih specijaliteta te nastupom domaćih izvođača, a jednako bogata ponuda sve posjetitelje očekuje i u nedjelju.

- Drago mi je da je ova manifestacija u četvrt stoljeća svog održavanja prerasla u najboljeg promotora Općine Bilje, ali i cijele Baranje. Od samog početka želja nam je bila zadržati tradiciju ovog kraja, ribarske običaje, ali i kulturu hrvatskog i mađarskog naroda. Broj izlagača iz godine u godinu dokazuje da smo u svemu tome uspjeli, a uvjeren sam da će tako biti i u budućnosti – kazao je načelnik Općine Bilje Željko Cickaj.

Zamjenik župana Mato Lukić naglasio je kako su Ribarski dani jedan od najjačih turističkih brendova Osječko-baranjske županije.

- Često kad odlazimo u druga područja predstavljajući našu županiju dobivamo upite o održavanju upravo ove manifestacije, što je dokaz da kvalitetno i dobro organizirana turistička aktivnost zaista postaje snažan motiv dolaska u destinaciju. Ljepota našeg kraja, bogata eno i gastro ponuda te ljubaznost domaćina nešto je što mi svakodnevno živimo i konzumiramo, a mnogima je, u turističkom smislu, vrlo privlačno. Mi ćemo to i dalje živjeti i konzumirati, a svim dragim gostima uvijek poželjeti dobrodošlicu – istaknuo je Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1116#sigProId3990420cbf

Obnovljen simbol i ponos grada Belišća - Palača Gutmann

Palača Gutmann, simbol grada Belišća, registrirano i zaštićeno kulturno dobro, teško je stradala uslijed topničkog napada iz okupirane Baranje 3. siječnja 1992. godine. U topovskim udarima i požaru uništen je sav secesijski interijer sa stropnim vitrajem i drugi jedinstveni sadržaji zgrade izgrađene 1905. godine.

Večeras, 16. rujna 2023. godine, uz prigodnu svečanost, Palača Gutmann svečano je otvorena nakon temeljite obnove i rekonstrukcije, a ujedno su otvorene također uređene pristupne površine središnjeg gradskog trga. Obnova je provedena kroz projekt „List do lista - industrijska baština Belišća“, pokrenut 2019. godine, čiji je nositelj Grad Belišće, a partner je Turistička zajednica Grada Belišća. Ukupna vrijednost projekta je 21.407.631,56 kuna, od čega je iz fondova Europske unije sufinanciran iznos od 16.919.313,76 kuna.

Svečanom programu - u komu je otvaranje obogaćeno izložbom djela akademskog slikara i kipara Nedeljka Čubeka, a potom koncertom Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku - nazočili su mnogi građani Belišća, Valpova i susjednih općina, čelnici Grada Belišća, a među uzvanicima je bio i zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić.

- Desetljećima se čekalo na obnovu, a i kada se krenulo trebalo je sedam godina od projektiranja, prijave projekta, odobrenja sufinanciranja iz fondova EU, provođenja javne nabave, početak radova 2020. godine, korona i energetska kriza. Dogodilo se niz otežavajućih okolnosti i projekt ne bi uspjeli završiti bez pomoći Vlade RH i njenih mjera, a na poseban način veliko hvala našoj Županiji. To kako se Županija odnosi ne samo prema Belišću nego i drugim jedinicama lokalne samouprave je primjer kako bi trebalo biti svugdje. Hvala županu, zamjenicima i svim suradnicima iz Županije na pomoći. Kad god smo zapinjali, što se događalo u raznim situacijama i kada nam je trebalo da nas se savjetima provede kroz projekte i donesu odluke po zakonu i propisima, oni su bili tu. Hvala projektantima, nadzoru te naravno našim sugrađankama i sugrađanima na strpljenju - rekao je gradonačelnik Grada Belišća Dinko Burić.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je gradonačelniku i svim sudionicima projekta. - U projektu su sudjelovali Osječko-baranjska županija, Vlada RH i brojne druge institucije. Naravno, nije bilo jednostavno. Ovakvi infrastrukturni projekti sa sobom često nose i nepredviđene okolnosti i iznenađenja, no uz dobar tim i slogu može se puno napraviti. Projekt je od projektiranja do izvršenja trajao gotovo sedam godina, no postojala je ustrajnost gradske uprave i svih sudionika. Nova lijepa vizura grada Belišća tako će ostati na ponos generacijama koje slijede, a Palača Gutmann bit će i dalje prepoznatljiv simbol ovog grada - kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

Projektom „List do lista - industrijska baština Belišća“ rekonstruiran i opremljen objekt Palača Gutmann, uspostavljen interpretacijski centar industrijske baštine, kreiran prepoznatljiv vizualni identitet Palače Gutmann kao središnje turističke atrakcije industrijske baštine Grada Belišća, proširena turistička, kulturna i društvena ponuda grada kreiranjem kulturnih, obrazovnih i interpretativnih sadržaja/programa, obavljena adaptacija prostorija Muzeja Belišće i uveden novi sustav grijanja, uređene prostorije za rad organizacija civilnog društva (Šahovski klub Belišće, Zajednica tehničke kulture Valpovo-Belišće) te proširena kulturno-turistička ponuda kreiranjem novih turističkog sadržaja/proizvoda.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1116#sigProIdec0a7859c7