Vijesti

Ekonomska i upravna škola Osijek obilježava 130. godišnjicu uz moto „Slavimo prošlost, gradimo budućnost“

Prigodnom svečanosti, uz glazbeno-scensku priredbu, održanoj danas (6. listopada 2023. godine) u Arheološkom muzeju Osijek obilježena je 130. godišnjica postojanja Ekonomske i upravne škole Osijek. Bio je to središnji dio višednevnog obilježavanja jubileja koje se provodi pod motom „Slavimo prošlost, gradimo budućnost“.

Nazočnim učenicima, bivšim i sadašnjim djelatnicima te njihovim gostima na svečanosti se obratila ravnateljica Lidija Žaper, kao i Miranda Glavaš-Kul, bivša učenica, a danas pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije. Veliki jubilej čestitao je i zamjenik župana Josip Miletić.

- Svim dosadašnjim i sadašnjim učenicima i djelatnicima Ekonomske i upravne škole Osijek čestitam ovu veliku obljetnicu, 130 godina postojanja. Puno toga je napravljeno u prethodnom razdoblju, a najvažniji „proizvod“ je stručno znanje koje su dobili učenici koji su se kasnije zaposlili na odgovarajućim poslovima, pa mnogi i danas nose važne i utjecajne uloge i aktivnosti. Znanje je ključni uspjeh ove naše škole. Godinama razvijamo i izvrsnost te čestitam učenicima i njihovim mentorima, kao i vodstvu škole, na vrhunskim nagradama koje su ostvarili i ove godine, ali i svemu što su kontinuirano i kvalitetno radili. Osječko-baranjska županija je i u proteklom razdoblju podržavala sve dobre projekte u našim školama, a u tom smjeru ćemo i nastaviti - poručio je zamjenik župana Josip Miletić.

Kako je istaknula ravnateljica Ekonomske i upravne škole Osijek Lidija Žaper, zbog nedavnog požara plastike u Osijeku odgođen je sportski dan na otvorenom, no održan niz radionica, izložbi, natjecanja, revija-buvljak Fast fashion, promocija zadruge, debata „Umjetna inteligencija zamjena je za ljude“, okrugli stol „(Ne)želim biti poduzetnik“, a predstavljeni su i Erasmus projekti škole.

- Sudionici smo brojnih međunarodnih strukovnih projekata i s ponosom mogu reći da su naši učenici, ali i profesori imali što pokazati svojim europskim kolegama. Uz to, ove smo godine proglašeni za najinovativniju školu u Hrvatskoj - naglasila je ravnateljica Lidija Žaper.

Program ove svečanosti vodila je učenica Ivona Spajić, koja kaže kako je iznimno zadovoljna što je izabrala školu koja joj daje mnogo znanja, ali i dobre temelje za poduzetničku budućnost. 

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1086#sigProId58ebbb45d8

Obilježena 32. godišnjica stradanja branitelja Orlovnjaka

Polaganjem vijenaca i upaljenih svijeća te molitvom za poginule i nestale hrvatske branitelje danas (6. listopada 2023. godine) ispred Spomen obilježja masovne grobnice Orlovnjak kod Antunovca obilježena je 32. godišnjice okupacije Orlovnjaka. Uz članove obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, obilježavanju su nazočili predstavnici Osječko-baranjske županije, Općine Antunovac, resornih ministarstva i udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

- Prošle su 32 godine od jednog od najtežih dana u obrani Antunovca kada je na farmi Orlovnjak stradalo osam hrvatskih branitelja, dok se za trojicom još uvijek traga. Nažalost, njihovih posmrtnih ostataka nema, i to je jedno od pitanja koje uvijek postavljamo prilikom obilježavanja tužnih obljetnica Domovinskog rata. Oni koji mogu anonimno javiti i reći gdje su posmrtni ostatci to ne čine, a taj njihov čin bio bi znak humanosti koji bi vratio mir obiteljima stradalih. Zato i ovim putem apeliram da se jave oni koji nešto znaju o našim suborcima jer oni su iza sebe ostavili obitelji i roditelje kojih je svake godine sve manje, međutim tu su djeca i ostali članovi obitelji koji ih žele dostojno sahraniti - kazao je župan Anušić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1086#sigProIdac6fa31230

U Gospodarskom centru OBŽ u Osijeku otvoren Jesenski sajam 2023.

U Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije u Osijeku danas (6. listopada 2023. godine) otvoren je Jesenski sajam 2023., koji se prvi put održava u novom, suvremenom i multifunkcionalnom prostoru i na novoj lokaciji (Gospodarska zona 10). Uz brojne posjetitelje, prigodnom svečanom otvaranju Sajma nazočili su župan Ivan Anušić, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak, državni tajnik Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, saborske zastupnice Nataša Tramišak i Vesna Vučemilović, saborski zastupnici Goran Ivanović i Stipan Šašlin, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković, rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera prof. dr. sc. Vlado Guberac i drugi uzvanici.

Jesenski sajam 2023. traje tri dana, od danas do nedjelje 8. listopada, a za posjetitelje je otvoren od 10.00 do 19.00 sati. Ulaz je besplatan, a besplatan je parking, kao i autobusni prijevoz koji  prometuje na relaciji Gajev trg - Gospodarski centar.

- Ovogodišnji Jesenski sajam jedan je u nizu događanja u Gospodarskom centru OBŽ, novootvorenom i modernom sajamskom prostoru kojeg Grad Osijek i Osječko-baranjska županija zaslužuju. Ovdje je više od 150 izlagača, a organizaciju Jesenskog sajma podržala su i brojna ministarstva. Drago mi je da mogu potvrditi kako su svi termini u Gospodarskom centru OBŽ do kraja ove godine popunjeni te ćemo ju završiti s tri sajma te niz konferencija i summita, a već se popunjavaju i datumi u sljedećoj godini, i to s aktivnostima kojih do sada nije bilo na području Osijeka i Osječko-baranjske županije - kazao je župan Ivan Anušić.

Državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić rekao je da Sajam nudi mogućnost malim izlagačima i proizvođačima, mladima i ženama da svoje proizvode predstave na najbolji mogući način. - Drago mi je da je u izgradnji GC OBŽ-a sudjelovalo i Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU  jer je riječ o objektu koji Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji daje potpuno drugačiju perspektivu sajmovanja, a vjerujem da ćemo kroz sljedeću financijsku perspektivu, koja nam nudi novih 25 milijardi eura, pronaći sredstva za nastavak realizacije ostalih faza Gospodarskog centra - poručio je.

- Ministarstvo poljoprivrede tradicionalni je partner Jesenskog sajma u okviru kojeg izlaže velik broj OPG-ova, ali i tvrtke koje nude poljoprivrednicima modernu mehanizaciju ili sudjeluju u proizvodnji hrane. Sajam je ove godine odlično posjećen od strane poljoprivrednika kojima je godina puna nepogoda, ali Ministarstvo poljoprivrede mjerama i intervencijama prevladava gubitak dohotka i utječe da on bude stabilan. Također, ovo je prilika da putem štandova HAPIH-a educiramo i informiramo korisnike o svemu novom što se događa na razini Ministarstva. Ovakvi sajmovi su izuzetno važni osobito za OPG-ove koji u kratkim lancima opskrbe izravno dolaze do kupaca i potrošača, a s druge strane važan je i za poljoprivrednike koji imaju prilike čuti nove informacije i međusobno razmijeniti iskustva - naglasio je državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak. Istaknuo je kako je vidljivo da poljoprivrednici sve više na sajmove dolaze s gotovim proizvodima dodane vrijednosti što intenzivno podupire i Ministarstvo putem europskih, ali i nacionalnih sredstava.

Direktorica Osječkog sajma d.o.o. Ivana Rešetar pojasnila je kako na ovogodišnjem Jesenskom sajmu posjetitelje očekuju domaći autohtoni proizvodi iz područja poljoprivrede, hrane, stanovanja, graditeljstva i sličnog te je okupio izlagače ne samo iz Osječko-baranjske županije, već i iz ostatka Hrvatske. - Ove godine na Sajmu imamo izložbu ženskog i braniteljskog poduzetništva, a imamo i mađarske izlagače. Iako živimo u digitalnom svijetu smatram da je i dalje izuzetno važan i ovaj izravni kontakt, jer se izlagači, ali i posjetitelji i dalje vesele ovim druženjima i promociji na ovakav način - istaknula je Rešetar.

- Drago mi je da se ovogodišnji Jesenski sajam prvi puta događa u Gospodarskom centru OBŽ, velikoj i kapitalnoj investiciji Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka jer je ovo veliki gospodarski iskorak Grada Osijeka, Županije i cijelog istoka Hrvatske. Vesele nas izlaganja žena poduzetnica, branitelja, kao i međunarodna suradnja Veleposlanstva Republike Mađarske u Republici Hrvatskoj - zaključila je zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković.

Jesenski sajam 2023. odvija se pod pokroviteljstvom Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU, a sponzori su Cesting d.o.o. i Nexe d.d.. Bogata sajamska ponuda obuhvaća poljoprivredu, prehranu, graditeljstvo, stanovanje, zdravlje i ekologiju s ciljem podizanja regionalne konkurentnosti i održivog razvoja. Posjetitelje i ove godine očekuje Izložba ženskog i braniteljskog poduzetništva, a nastupom mađarskih izlagača i organiziranim susretom s hrvatskim gospodarstvenicima nastavlja se međunarodna suradnja sa susjednom Mađarskom.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1086#sigProId0c1dd5fba6

Rezultati kakvoće zraka na izmjerenim mjestima

Praćenje kvalitete zraka je 05.listopada 2023. godine provedeno na području Osijeka, Brijesta, Antunovca, Ivanovca, Ernestinova, Čepina, Hrastina i Šodolovaca. 

Rezultati ispitivanja pokazali su kako se radi o lokalnom onečišćenju jer su mjerni instrumenti zabilježili neznatno povećanje vrijednosti praćenih onečišćujućih tvari u zraku koje su nastale sagorijevanjem plastike (formaldehid, acetaldehid, ksileni, stiren, fenoli, benzen i etilen) u Brijestu, Antunovcu, i Ernestinovu te manje u Ivanovcu, Čepinu, Hrastinu i Šodolovcima. 

Na mjernim stanicama u gradu Osijeku tijekom današnjeg dana sve su vrijednosti u granicama prihvatljive ili dobre kvalitete zraka.Preporučena mjera opreza za stanovnike mjesta gdje su zabilježene koncentracije onečišćenih tvari o gdje se i danas osjeti miris plastike je što kraće zadržavanje na otvorenom i zatvaranje prostorija kako bi se minimalizirala izloženost. 

Iako pri ovakvim incidentima nastaju toksični spojevi koji mogu štetno djelovati na ljudsko zdravlje, ti učinci se manifestiraju samo pri njihovoj dugotrajnoj izloženosti.S obzirom da je požar pod nadzorom, za očekivati je da neće doći do povećanja vrijednosti praćenih parametara onečišćujućih tvari u zraku te da nema razloga za zabrinutost.

Požar u tvrtki Drava International je ekološka katastrofa koja zahtijeva žurnu sanaciju

Iako se crni dim i danas (5. listopada 2023. godine) uzdiže s požarišta u krugu tvrtke Drava International u osječkom naselju Brijestu, požar je pod kontrolom vatrogasaca koji svojim stalnim aktivnostima ne dozvoljavaju njegovo jačanje i širenje nego ga nastoje potpuno ugasiti, a počinju i sanaciju tog područja. U prijepodnevnim satima najveći problem predstavlja dim koji, ovisno o jačini i smjeru vjera, osobito ugrožava područja grada Osijeka te općina Antunovac i Ernestinovo, ali i šire područje Osječko-baranjske županije.

O uzrocima i posljedicama požara još uvijek je prerano govoriti, no nema sumnje da su štete izrazito velike te će župan Ivan Anušić i gradonačelnik Osijeka Ivan Radić već danas uputiti zajednički dopis Vladi RH u komu traže proglašenje ekološke katastrofe zbog ovog događaja.

Požarište su jutros ponovno obišli župan Ivan Anušić i gradonačelnik Osijeka Ivan Radić, naravno zajedno s načelnicima stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije i Grada Osijeka, Matom Lukićem i Draganom Vulinom, kao i predstavnicima operativnih službi koje su uključene u ovaj događaj, prije svega vatrogasne zajednice, policije te Ravnateljstva civilne zaštite.

- Požar je od sinoć pod kontrolom i ne prijeti njegovo širenje, a manja je i površina otvorenog požarišta. Problem je izdimljavanje, koje je intenzivno i koje se spustilo na razinu pri tlu i širi se zavisno o smjeru vjetra. Pratimo meteorološke prognoze i gdje će vjetar tijekom dana završiti, jer ovo će sigurno trajati još dva-tri dana - rekao je župan i naglasio:

- O uzrocima požara je prerano govoriti, no sada kreće forenzički dio posla, uviđaji policije i svih službi koje trebaju utvrditi što se dogodilo. Poziv je upućen i forenzičarima iz Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“ koji bi trebali s najkvalitetnijom tehnologijom utvrditi uzroke požara, kao i razloge koji su doveli do toga da požar bude toliko snažan, nekontroliran te izazove tolike štete, a zbog čega su i tri vatrogasca ozlijeđena, od kojih je jedan pretrpio teške ozljede. Istraga mora pronaći krivce i za ovo netko mora odgovarati - poručio je župan.

Dodao je da se kod gorenja plastike sve što može biti loše nalazi u tom dimu, pa su izdane preporuke građanima da ne izlaze na otvoreno na svim područjima županije obuhvaćenim dimom nego da zatvore prozore i, ukoliko je moguće, ostanu u zatvorenim prostorima dok postoji opasnost od dima.

Gradonačelnik Ivan Radić rekao je kako je kvaliteta zraka u Osijeku i jučer i danas zadovoljavajuća. - Timovi NZJZ-a Andrija Štampar iz Zagreba jučer su mjerili kvalitetu zraka na Trgu Ante Starčevića te na Brijestu i kvaliteta zraka je zadovoljavajuća. Danas, prema podatcima DHMZ-a, na području grada Osijeka kvaliteta zraka je zadovoljavajuća. Ono što nam dalje slijedi je praćenje smjera vjetra. Ukoliko vjetar okrene prema gradu, onda ćemo donositi određene mjere. Za sada sve škole rade osim Osnovne škole Tenja - dodao je gradonačelnik.

Zapovjednik JVP Osijek Goran Ivković rekao je da su tijekom noći vatrogasci dežurali na požarištu kako se požar ne bi proširio te obavljali određena dogašivanja.

- U suradnji sa Stožerima OBŽ i Grada Osijeka donijeli smo odluke kako bi požarište danas stavili pod kontrolu i smanji dimljenje. Sada je najbitnije da napravimo prosjek širine oko 10 metara kako bi spriječili širenje požara na dio neizgorene ambalaže. S obzirom da na južnom dijelu požarišta imamo dosta gustu vegetaciju/šikaru i, ako dođe do njenog paljenja, naravno da se može proširiti. Potom bi vatrogasci jednim dijelom vodom natapali naslage plastike, a drugom bi mehanizacija pokušala zatrpat zemljom te naslage kako bi se spriječilo daljnje dimljenje - kazao je Ivković. Dodao je da su vatrogasci bili jučer na trijaži, od čega su dva primila manju dozu kisika, dok će teško ozlijeđeni vatrogasac danas biti prevezen u Zagreb.

Zahvalio je svim vatrogascima koji su sudjelovali u gašenju požara i drugim aktivnostima na području tvrtke Drava Internacional gdje je naslagama plastike obuhvaćeno oko 10 hektara, a visina naslaga je bila i 6 do 7 metara. Zaključio je kako je bilo jako kritično, a bit će sigurno i posljedica.

Načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece izvijestio je da policija osigurava mjesto događaja, a kada se stvore sigurnosni uvjeti uz pomoć vještaka započet će očevid. U međuvremenu utvrđuju sve okolnosti koje su dovele do ovog događaja.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1086#sigProIdbc57dae894

Svjetski dan učitelja: Vi oblikujete budućnost naših generacija!

Povodom Svjetskog dana učitelja župan Ivan Anušić uputio je čestitku učiteljicama, učiteljima i svim obrazovnim djelatnicima:

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1086#sigProId3ae7834169

 

Drage učiteljice i učitelji, nastavnici, profesori i svi obrazovni djelatnici,

vi oblikujete budućnost naših generacija, pružate svjetlost znanja i nadahnjujete mlade umove. Djeca su naša budućnost, a obrazovanje je most koji vodi prema boljem sutra jer omogućava razvoj kritičkog mišljenja, kreativnosti i odlučivanja u svijetu koji se neprestano mijenja.

Osječko-baranjska županija kontinuirano ulaže u školsku infrastrukturu, potiče inovacije u obrazovanju, radi na stvaranju boljih radnih uvjeta za učitelje i učenike, osigurava potrebnu opremu, prijevoz i resurse te promiče profesionalni razvoj, no osim toga prepoznaje i važnost uloge koju učitelji imaju u obrazovanju i razvoju naše djece. Zbog toga smo donijeli odluku o dodatnom motiviranju i pružanju podrške učiteljima putem sustavnog nagrađivanja. To je samo jedan od mnogih načina kojima zajednički sudjelujemo u stvaranju budućih aktivnih građana naše županije.

Ovo je i dan kada imamo priliku posebno se prisjetiti i čestitati umirovljenim učiteljima čije su godine predanog rada obogatile mnoge živote i oblikovale budućnost generacija učenika. 

Drage učiteljice i učitelji, upućujem vam čestitke povodom Svjetskog dana učitelja i izražavam duboku zahvalnost za vašu posvećenost i odgovornost u obavljanju važne misije u našem društvu.

 

                                                                                                                                                                                  Župan

                                                                                                                                                                               Ivan Anušić