Vijesti

Zgrada Željezničkog kolodvora Osijek i obnovljena i modernizirana

U ožujku 2021. godine počeli su radovi na zgradi Željezničkog kolodvora u Osijeku, a nakon njene temeljite obnove, rekonstrukcije i opremanja kroz projekt vrijedan 3,9 milijuna eura (bez PDV-a) - koji je provela HŽ Infrastruktura, a izvođač radova bila je tvrtka Projektgradnja plus d.o.o. iz Slavonskog Broda - zgrada je za putnike otvorena 11. rujna 2023. godine.

Obnovljenu zgradu obišli su danas (21. rujna) župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić, predsjednik Uprave HŽ infrastruktura Ivan Kršić, predstavnici izvođača radova, projektanata i drugi uzvanici.

- Kolodvor je prvi kontakt putnika koji dolaze u Osječko-baranjsku županiju, a taj kontakt bila je ova zgrada koja je bila u derutnom stanju. Nama je ključno da je zgrada napokon u stanju kakvom treba biti i da putnike sada dočekuje prekrasna zgrada, u svom izvornom izgledu kakva je bila prije 125 godina. Napokon rješavamo sve stvari koje su godinama bile problem kad je riječ o prometnoj infrastrukturi, a ovo je samo jedan u nizu projekata - rekao je župan Ivan Anušić.

Obnova zgrade Željezničkog kolodvora Osijek obuhvatila je obnovu pročelja, reorganizaciju i uređenje interijera, sanaciju peronske nadstrešnice i uređene površine ispod nadstrešnice, rekonstrukciju i poboljšanje postojećih tehničkih sustava (grijanje i hlađenje, vodovod i odvodnja, elektrotehničke instalacije i rasvjeta), ugradnju novih tehničkih sustava (vatrodojava, postrojenje za automatsko upravljanje, regulaciju i daljinsko praćenje potrošnje energije), uređenje pet sanitarnih čvorova za potrebe putnika i zaposlenika kolodvora te prilagođavanje infrastrukture osobama s invaliditetom.

Konzervatorski odjel u Osijeku Ministarstva kulture i medija obavljao je stalan konzervatorski nadzor jer se zgrada nalazi se u sklopu zaštićene kulturno-povijesne cjeline grada te je zaštićeno kulturno dobro. Vanjskim izgledom zgrada kolodvora ponovno podsjeća na vrijeme kada je izgrađena, sa crvenom ciglom, a interijer je popunjen suvremenom opremom i komunikacijama.

- Radovi su završili prije desetak dana, kad je i zgrada puštena u korištenje. Zgrada je kompletno renovirana u suradnji s konzervatorima i vratili smo joj izgled otprije 125 godina. Osim toga smo uredili sve instalacije i digli smo zgradu na razinu kakva treba biti i za radnike i za putnike. Sa županom i gradonačelnikom smo pričali i o ostalim projektima koje provodimo na području OBŽ i kompletne Slavonije. Ove godine završavamo modernizaciju devet željezničko-cestovnih prijelaza u OBŽ, a taj projekt je financiran sredstvima Svjetske banke. Ove godine potpisali smo novi ugovor za novih 11 prijelaza na ovom području. Osim toga, uz pomoć našeg resornog Ministarstva, Ministarstva financija i Vlade RH osigurali smo dodatna sredstva s kojima bi počeli rekonstrukciju lokalnih i regionalnih pruga koje nije moguće obnavljati putem sredstava EU. Sljedeće godine raspisujemo natječaj za remont pruge od Osijeka do Koške. Krenuli smo i u projektiranje, tzv. vraćanje pruge od Našica do Čaglina. Približavamo Osijek i s donje i gornje strane Zagrebu, no za to će svakako trebati vremena - kazao je predsjednik Uprave HŽ infrastruktura Ivan Kršić.

Gradonačelnik Osijeka Ivan Radić izrazio je zadovoljstvo što Osijek konačno ima lijepu i novu zgradu željezničkog kolodvora. - Mogu samo prenijeti zadovoljstvo svih Osječana, jer svi se sjećamo da je zgrada bila čak u derutnom stanju, a sad napokon imamo zgradu kakvu zaslužuje jedna slavonska metropola poput Osijeka. U ovom trenu se u Osijeku odvijaju radovi u vrijednosti više od 100 milijuna eura vezano za promet. Nedavno smo pustili u rad podvožnjak, a vjerujem da ćemo idući tjedan očekujemo pustiti u promet Vinkovačku cestu koja će dodatno rasteretiti promet, poručio je gradonačelnik.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1110#sigProId833064e65e

Počinje gradnja novog putničkog terminala Zračne luke Osijek

Sve je spremno za izgradnju i rekonstrukciju osječke zračne luke. Sporazum za izvođenje radova „Gradnja putničkog terminala Zračne luke Osijek“ danas (21. rujna 2023. godine) potpisan je između Zračne luke Osijek d.o.o. i Zajednice gospodarskih subjekata – Projektgradnja plus d.o.o., Osijek-Koteks d.d. i Trames d.o.o.. Gradnja će trajati ovu i 2024. godinu, ukupna vrijednost ugovora je 9.059.450,02 eura (bez PDV-a), a ovom investicijom osigurat će se sigurnosno-prometne standarde, udovoljiti schengenskom režimu upravljanja granicama te osigurati energetsku učinkovitost.

Sporazum su potpisali direktor Zračne luke Osijek Ivan Kos i predstavnici izvođača radova, a tomu su nazočili župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić sa zamjenicima, Ivana Bagarić, predsjednica Skupštine Osječko-baranjske županije i drugi uzvanici.  

- Kao što smo i najavljivali, projekt obnove zgrade Zračne luke Osijek je došao u fazu izvođenja radova. Danas je potpisan ugovor i radovi kreću na čemu čestitam izvođačima radova. Zračna luka ima potencijal za rast i razvoj, a zajedno s Gradom Osijekom i Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture nastavljamo raditi na razvoju naše zračne luke o čemu najbolje govore novi letovi i porast broja putnika u ovoj godini. Nakon obnove, Zračna luka će biti modernija i funkcionalnija i u potpunosti se uklapa u viziju i strategiju županije kako ju mi vidimo, a to je bolja i prosperitetnija Osječko-baranjska županija - rekao je župan Ivan Anušić.

- Odličan dan za Grad Osijek, danas smo zatvorili jedne radove, a otvorili druge. Završen je i otvoren Kolodvor, a počinju radovi na Zračnoj luci. Do prije dvije godine iz Osijeka i u Osijek nismo imali niti jedan međunarodni let, a danas imamo letove i za Munchen i London. U korist tome govore i turističke brojke jer Osijek bilježi 20% više turističkih dolazaka – rekao je Ivan Radić, gradonačelnik Grada Osijeka.

Obnova Zračne luke teći će kroz tri faze. Prva faza projekta je projektiranje, druga ishođenje dozvola i akata, a posljednja faza je sama izgradnja.

- Prvo ćemo raditi unutarnje uređenje i prilagođavanje pravilima schengenae zatim rekonstrukciju fasade i na kraju izradu vanjske nadstrešnice. Vrijednost radova je 9 milijuna eura bez pedeve, a u obnovu ide 2800 metara kvadratnih – rekao je Ivica Crnković.

- Iznimno mi je zadovoljstvo potpisati danas ovaj ugovor koji je važan za Zračnu luku, ali i za Osijek i Osječko-baranjsku županiju i cijeli istok Hrvatske. Potpis ugovora za izgradnju terminala je nastavak svega onoga o čemu smo govorili prije dvije godine kad sam preuzeo Zračnu luku Osijek i moram se zahvaliti Vladi RH, resornom ministarstvu, Županiji i Gradu jer zajedno pokazujemo da Zračna luka može biti jedan od generatora razvoja ovog kraja, a ovaj projekt je dobar pokazatelj da u tom smjeru i idemo – istaknuo je Ivan Kos, direktor Zračne luke Osijek.

Pristanišna zgrada će se proširivati i reorganizirati, pa če se rekonstrukcijom dobiti dodatni gate-ovi čime će se nužno izmijeniti i tijek kretanja putnika, ugostiteljski prostor će se izmjestiti na drugu lokaciju unutar zgrade, izgradit će se i urediti prostor namijenjen za graničnu kontrolu putnika i prostor namijenjen za zaštitni pregled putnika, a prostor za prihvat putnika će se proširiti.

- Nakon obnove koja će biti i vizualna i tehnička i energetska, Zračna luka će s novom putničkom zgradom dobiti moderan centar koji će zasigurno privući i nove aviokompanije kao i turiste na istok Hrvatske – zaključio je Kos.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1110#sigProIda573ddac08

Obilježen Dan pobjede nad JNA u Našicama i Dan hrvatskih branitelja Grada Našica

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen – obilježja „Uskrsla Hrvatska“, u četvrtak, 21. rujna 2023. godine obilježen je Dan pobjede nad tzv. JNA u Našicama i Dan hrvatskih branitelja Grada Našica. Uz gradonačelnika Krešimira Kašubu, svečanosti su nazočili saborski zastupnik i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Marin Mandarić, izaslanik predsjednika Vlade RH i potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda general Josip Lucić, izaslanik ministra obrane i voditelj Područnog odjela za poslove obrane Osijek Dalibor Bajčija, počasni građanin Grada Našica Vladimir Šeks, predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata te zamjenik župana Josip Miletić.

Obraćajući se nazočnima Miletić je čestitao braniteljima Grada Našica njihov dan, ističući kako je upravo njihova žrtva zaslužna za slobodu koju danas uživamo.

- Zahvaljujući nesebičnosti, hrabrosti i požrtvovnosti hrvatskih branitelja ratnih 90-ih godina, Hrvatska je danas slobodna i neovisna država, članica najvažnijih međunarodnih institucija, zbog čega im dugujemo trajnu zahvalnost. Kad je bilo najteže odabrali su stati na prvu crtu obrane i suprotstaviti se nadmoćnijem neprijatelju, i zato, oni koji su pali traju u nama koji živimo – kazao je Miletić.

Molitvu za poginule izmolio je fra Vinko Brković koji je, nakon polaganja vijenaca, u Župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog, služio misu zadušnicu za poginule branitelje Antuna Sertića, Branka Glavaša i Slavka Maroda.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1110#sigProId93b5fbb609

Održana Koordinacija župana Anušića i gradonačelnika i načelnika OBŽ

Prijedlozi za dodatne mjere za zaštitu od svinjske kuge

Iako pokriva čak 35 posto proizvodnje svinjskog mesa u Hrvatskoj, Osječko-baranjska županija do sada nema zabilježen niti jedan slučaj pojave Afričke svinjske kuge. Međutim, bolest je raširena na području susjednih županija, Vukovarsko-srijemske i Brodsko-posavske, kao i na području Srbije, pa je Osječko-baranjska županija područje visokog rizika.

Danas (20. rujna 2023. godine) župan Ivan Anušić stoga je sazvao još jednu koordinaciju s gradonačelnicima i načelnicima gradova i općina s područja Osječko-baranjske županije, i to samo s jednom temom - Afrička svinjska kuga.

Uz čelnike Županije, općina i gradova, na koordinaciji je sudjelovala i ravnateljica Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane Tatjana Karačić, ravnateljica HAPIH-a Darja Sokolić, Goran Jančo, predsjednik Udruge svinjogojaca OBŽ te predstavnici Savjetodavne službe, Uprave za veterinarstvo, Ravnateljstva civilne zaštite MUP-a, Nacionalnog kriznog stožera za ASK Ministarstva poljoprivrede, Državnog inspektorata, veterinarskih stanica te Lovačkog saveza OBŽ.

Zbog zaraze Afričkom svinjskom kugom u susjednim županijama postoji izrazito veliki rizik prodora bolesti, stoga je Osječko-baranjska županija poduzela niz mjera, od edukacija uzgajivača i poticanja na prekategorizaciju poljoprivrednih gospodarstava do niza preventivnih aktivnosti.

- Osječko-baranjska županija drži 35 posto hrvatskog svinjogojstva, puno ljudi živi od uzgoja svinja i proizvodnje mesa i moramo voditi brigu o tome. Kako i na prethodnom sastanku, i sada smo analizirali stanje te predlažemo mjere za sprječavanje proboja ASK koje su svi prisutni gradonačelnici i načelnici jednoglasno usvojili i uputit ćemo ih svim nadležnim službama. Dakle, činimo sve što možemo da ne dođe do proboja bolesti, zato je važno da se svi striktno i sustavno držimo svih propisanih aktivnosti - rekao je župan Ivan Anušić.

- HAPIH je održao niz edukacija kako u našoj, tako i u susjednim županijama, a uz mjere koje se sada provode, najbitnije je povećanje biosigurnosti na našim farmama - istaknula je Darja Sokolić, ravnateljica HAPIH-a.

- U budućnosti ćemo u Hrvatskoj svinje moći držati samo u kategorijama 3 i 4 i zbog toga pozivam naše svinjogojce da se odluče na prekategorizaciju, a na području Osječko-baranjske županije tu prekategorizaciju plaća Ministarstvo poljoprivrede - rekao je Davor Pašalić iz HAPIH-a.

Virus duže opstaje među populacijom divljih svinja i zbog toga je Goran Jančo, predsjednik Udruge svinjogojaca, apelirao na lovačka društva da ubrzaju odstrjel divljih svinja do propisane granice biološkog minimuma.

- Ovo je dobar trenutak da se svi skupa resetiramo. Svinjogojci su ozbiljno shvatili situaciju u kojoj se nalazimo i podižu razinu biosigurnosti na farmama. Drago mi je da Županija i župan prepoznaju važnost ove teme. Moram istaknuti kako je najveći problem na onim gospodarstvima koja se pridržavaju svih sigurnosnih mjera, a ne mogu prometovati životinjama jer se ASK pojavila na susjednim gospodarstvima. Životinje su zdrave, mogu biti serološki ispitane, a ostaju na gospodarstvima koja su u problemu jer imaju velike troškove, a ne mogu prometovati svinjama. Za to se mora iznaći dugoročno rješenje - rekao je Jančo.

Osječko-baranjska županija u kontinuitetu poduzima mjere za suzbijanje širenja ASK i time na uvelike pomaže Ministarstvu poljoprivrede i veterinarskom sustavu na terenu, rekla je Tatjana Karačić, ravnateljica Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane.

- Provode se popisi svih objekata i lokacija na kojima se drže svinje kako bi se na lokacijama na kojima se drže neregistrirane svinje omogućilo da se one maknu. Isto tako svi objekti koji ne mogu udovoljiti biosigurnosnim mjerama, a kao takvi predstavljaju vrlo veliki rizik od širenja bolesti, intencija je da se svinje s takvih gospodarstava otpreme u klaonicu ili zakolju na vlastitom gospodarstvu kako bi se meso iskoristilo - dodala je Karačić.

Podaci o širenju zaraze i eutanaziji mijenjaju se iz dana u dan, danas je više od 800 gospodarstava na kojima je potvrđena Afrička svinjska kuga, a broj usmrćenih svinja već je blizu 20 tisuća.

S ciljem sprječavanja prodora bolesti na područje najveće istočne županije, Osječko-baranjska županija je u koordinaciji s gradonačelnicima, načelnicima i svinjogojcima danas donijela zaključak o predlaganju dodatnih mjera.

Predlaže se ubrzavanje prekategorizacije u kategoriju 3 te dodatne sigurnosne mjere u vidu policijskih kontrola na ulazu i izlazu iz Osječko-baranjske županije te dodatne biosigurnosne mjere na području županije.

Također se predlaže i sufinanciranje dezinfekcijskih barijera, zaštitne opreme i punktova za dezinfekciju za vlasnike gospodarstava. Traži se kontinuirano izvještavanje od strane stručnih službi Ministarstva i koordiniranje aktivnosti s čelnicima J(R)SL putem sustava Civilne zaštite te da se omogući promet testiranih zdravih svinja u kategoriji 3. na gospodarstvima na kojima nema pojave bolesti, a nalaze se u blizini gospodarstava sa zaraženim svinjama.

U slučaju prodora bolesti, a s ciljem sprječavanja širenja predlaže se provođenje eutanazije svinja tek kad dođe vozilo za odvoz istih te da predstavnici Civilne zaštite obavezno budu prisutni kod svih radnji eutanazije, utovara, otpreme i slično.

Kao pomoć svinjogojcima u ovom za njih iznimno teškom razdoblju, uz već aktivne mjere, predlaže se brža isplata sredstava i osiguravanje rasplodnog materijal za sve one koji se žele nastaviti baviti svinjogojstvom, a dok traje zabrana uzgoja svinja osiguravanje svinjogojcima primjerenih primanja za život njihovih obitelji kao i dopuna propisa vezanih uz kvalitetu mesa posebno svinjetine iz uvoza.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1110#sigProIdbd168e28fd

Kroz projekt NATURAVITA od mina očišćeno 2.534 hektara Kopačkog rita

Završna konferencija projekta „Razminiranje, obnova šuma i šumskog zemljišta u zaštićenim i Natura 2000 područjima u dunavsko-dravskoj regiji - NATURAVITA“ održana je danas (20. rujna 2023. godine) u Hotelu Osijek. Ukupna vrijednost prihvatljivih troškova Projekta iznosi 49.971.620,00 eura od čega 85 posto čine bespovratna sredstva EU - Kohezijskog fonda. Nositelj projekta su Hrvatske šume d.o.o., a partneri Hrvatske vode, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije i Javna ustanova Park prirode „Kopački rit“. Cilj projekta je razminiranje, obnova i zaštita šuma, šumskog zemljišta i vodnih resursa u Parku prirode Kopački rit i dijelu Regionalnog parka Mura-Drava.

Sudionike Završne konferencije pozdravili su potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, državni tajnik u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, član Uprave Hrvatskih šuma Igor Fazekaš, ravnatelj JU PP Kopački rit Ivo Bašić i direktor VGO Hrvatskih voda za sliv Dunava i donje Drave Željko Kovačević, a skupu su nazočili i direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen, ravnateljica Uprave za šumarstvo, lovstvo i drvnu industriju u Ministarstvu poljoprivrede Renata Ojurović, ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite Damir Trut i drugi uzvanici.

- Ovim projektom Kopački rit i područje uz Dravu napokon će biti oslobođeno od mina, tog zaostalog problema i zla iz Domovinskog rata. To će nam ujedno biti i veliki poticaj za razvoj turizma, poljoprivrede i svega što radimo na ovom području Osječko-baranjske županije. Čestitam i zahvaljujem svima koji su sudjelovali u projektu - rekao je župan Ivan Anušić.

Zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin kazao je kako je riječ o velikom projektu u svakom smislu, i financijski i površinom. - Osobito je važno što će do kraja ove godine cijela Osječko-baranjska županija biti slobodna od mina, a to puno znači za sve nas, za sigurnost svih građana i posjetitelja, poručio je.

Ovo je jedan od najvećih projekata u Hrvatskoj u zaštiti prirode - rekao je ravnatelj JU PP Kopački rit Ivo Bašić. - Uz povećanje sigurnosti, važno je naglasiti da je obnovljen i zaštićen dio šuma, a kroz posjetiteljsko-edukacijske centre bitno ćemo moći poboljšati sve što nam je zadaća, a to je i edukacija najmlađih o važnosti zaštite prirode. U projektu je iznimno značajna i Studija revitalizacije vodenog eko sustava močvarnog područja Kopački rit gdje ćemo kroz predložena rješenja poboljšati uvjete staništa i vrsta - naglasio je.

- Razminiranje površine od 25 četvornih kilometara je važno za područje Osječko-baranjske županije, ali i za Hrvatsku jer vraćamo ovo područje svim građanima i gostima. Ovo je primjer jako intenzivne i kvalitetne međuresorne suradnje, naravno s važnim osloncem na fondove EU gdje pogotovo posljednjih maksimalno koristimo sve mogućnosti sufinanciranja, što nas sve skupa brže dovodi do krajnjeg cilja - rekao je potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Kroz projekt Naturavita od mina su očišćene površine od 2.534 hektara. Na razminiranom području pronađeno je i uništeno 5.611 eksplozivnih ostataka rata, provedena biološka obnova šuma na 868,27 hektara, izgrađeno 18 protupožarnih prosjeka, most na kanalu Barbara, završeni radovi na rekonstrukciji i opremanju Edukacijsko-posjetiteljskog centra, provedeno niz edukacija, napravljeno više studija, izgrađeno više vodomjernih postaja, provedeni monitorinzi i istraživanja prirode, flore i faune…

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1110#sigProId2a0fe15356

Obilježena godišnjica utemeljenja Europskog centra za mir i suradnju u „Kući susreta Marija Zvijezda“

Povodom 42. obljetnice Međunarodnog dana mira, Banjolučka biskupija i Međunarodna paneuropska unija, pod pokroviteljstvom dopredsjednika Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda i u suradnji s gradom Banja Lukom i HKD-om Napredak, organizirali su u Banja Luci 20. rujna 2023. godine svečanost obilježavanja 3. obljetnice utemeljenja Europskog centra za mir i suradnju u „Kući susreta Marija Zvijezda“. Uz banjolučkog biskupa i domaćina dr. sc. Franju Komaricu, svečanosti su nazočili glavni tajnik Međunarodne Paneuropske unije akad. prof. dr. sc. Pavo Barišić, savjetnica ministra vanjskih i europskih poslova RH prof. dr. sc. Vanda Babić Galić, savjetnica državnog tajnika Središnjeg ureda za Hrvate izvan RH Žana Ćorić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić te mnogi drugi uvaženi gosti.

U svom se uvodnom obraćanju biskup Komarica osvrnuo na velik utjecaj trapista na tim prostorima i njihovo djelovanje u nekoć slavnoj trapističkoj opatiji Marija Zvijezda.

- Utemeljenjem „Marije Zvijezde“ prije 154 godine došao je u naš grad i u našu zemlju blagi i osvježavajući povjetarac europske kulture, prosvjete i civilizacije te snažno potaknut svekoliki humani razvoj ovog grada i kraja. Potaknuti, a i zaduženi vizionarskim, pionirskim, nesebičnim i neumornim radom utemeljitelja Marije Zvijezde, redovnika-monarha, o. Franje (Franza) Pfannera iz zapadne austrijske pokrajine Vorarlberg, pripadnika strogog trapističkog reda i njegove subraće iz opatije Maria Laach u Njemačkoj i mi smo, dobivši zaduženje od vodstva Crkve u Rimu, započeli sa skromnim snagama i još skromnijim sredstvima, raditi na sustavnom spašavanju zapuštenog i povratku otuđenog kulturnog blaga, jedinstvenog u našem gradu i zemlji, namijenjenog općem dobru te na nastavku naših dosadašnjih raznih i poratnih konkretnih akcija u prilog izgradnje pravednog i trajnog mira - kazao je biskup Komarica.

Zamjenik župana Josip Miletić čestitao je domaćinima na ustrajnosti u realizaciji projekta i snažnim naporima u borbi za mir na tom području.

- Na tom tragu i Osječko-baranjska će kao i do sada podržavati i biti na raspolaganju za pomoć u ostvarenju važnih i vrijednih investicija koje doprinose osnaživanju hrvatskog naroda izvan domovine - istaknuo je Miletić.

Program obilježavanja upotpunjen je tematskim izlaganjima bivše članice Europskog parlamenta i članice Kuratorija Centra Doris Pack te biskupa Komarice, nakon čega je uslijedila koncelebrirana sveta misa uz glazbenu pratnju rogista „Mise sv. Huberta“.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1110#sigProId1cc39e7342