Vijesti

Školski praktikum u Trnavi nudi sve potrebno za učenje o enogastronomiji i agroturizmu

Srednja strukovna škola Antuna Horvata Đakovo je 2019. godine kupila 100 godina staru povijesnu kuću (slavonsku kuriju) s podrumom i pripadajućim imanjem u Trnavi (na adresi Ivana Meštrovića 66). Već iduće godine tu podižu vinograd s više od 1.700 trsova te kreću s prenamjenom kuće i imanja za potrebe izvođenja nastave. Obavljen je niz građevinskih i obrtničkih zahvata, potom i opremanje, kako bi objekt bio priveden školskoj namjeni. Radovi su izvedeni sredstvima Osječko-baranjske županije i vlastitim sredstvima Škole, s tim da su veliki dio radova obavili učenici i nastavnici ove škole.

Obnovljena povijesna kurija u Trnavi, s novim izgledom i namjenom, danas (3. studenoga 2023. godine) je službeno otvorena kao Školski enogastronomski i agroturistički praktikum Srednje strukovne škole Antuna Horvata Đakovo, koji djeluje u okviru Regionalnog centra kompetentnosti VirtuOS.

Uz učenike i nastavnike, svečanosti su nazočili zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić, načelnica Općine Trnava Irena Mikić Brezina i drugi uzvanici, a sve je pozdravio Mirko Ćurić, ravnatelj SSŠ Antuna Horvata Đakovo, koji je predstavio školu i projekt.

- Uspjeli smo zahvaljujući pomoći Osječko-baranjske županije, našim učenicima i nastavnicima koji su se ovdje aktivirali, RCK VirtuOS preko kojeg smo nabavili opremu te smo danas gotovo kompletirali ovaj objekt koji je namijenjen za edukaciju, i to ne samo učenika naše škole nego je zamišljen kao dio RCK te će poslužiti za dodatnu edukaciju i nove projekte svima koji se bave ovim djelatnostima. Ovo je objekt kojim se možemo ponositi svi, naša Škola, Općina Trnava, Osječko-baranjska županija, pa i cijela regija, a otvoreni smo svima za suradnju - rekao je ravnatelj Mirko Ćurić.

Osječko-baranjska županija financirala je radove na uređenju dvorišta i vanjskih površina Praktikuma Trnava u ukupnom iznosu od 48.962,74 eura. U sklopu prenamjene prostora za terensku nastavu izgrađene su i uređene nove kolne i pješačke površine, kao i 10 parkirnih mjesta. Radovi su započeli  9. kolovoza, a završili su 6. listopada ove godine.

- Praktikum je izuzetno dobro napravljen i uvjeren sam da će dobro služiti učenicima, njihovim profesorima i drugim korisnicima. Škola ima i 44 hektara zemlje i sigurno će se svime dobro gospodariti - naglasio je zamjenik župana Josip Miletić te dodao da se ovo jedno od brojnih ulaganja na području Općine Trnava.

Općina Trnava je poznata po svojim vinogradima, vinima i vinarima, pa općinska načelnica Irena Mikić Brezina ističe kako će realizacija ovog projekta doprinijeti boljoj i većoj povezanosti vinara i Srednje strukovne škole. - I do sada smo surađivali na određenim projektima i manifestacijama, a uvijek ima prostora za daljnju suradnju, za što je Općina otvorena - kazala je načelnica te zahvalila svim sudionicima projekta.

Gradonačelnik Grada Đakova Marin Mandarić izrazio je zadovoljstvo realizacijom projekta u Trnavi. Naglasio je da kako SSŠ Antuna Horvata Đakovo koristi više lokacija za potrebe teorijske i praktične nastave, a u tomu posebno mjesto imaju lokacije poput Trnave gdje učenici na terenu mogu konkretno raditi i tako poboljšati svoje obrazovanje.

- Strukovno obrazovanje je u fokusu i trebamo ga razvijati, modernizirati i unaprijediti. SSŠ Antuna Horvata je najstarija srednjoškolska ustanova u gradu Đakovu, datira iz 1887. godine, danas je pohađa gotovo 600 učenika u 33 razredna odjela, a učenici se obrazuju za 21 različito zanimanje u trogodišnjem i četverogodišnjem trajanju. To je velika škola s puno učenika koji su nakon školovanja spremni za tržište rada. U sektoru poljoprivrede obrađuju čak 44 hektara zemlje, što pokazuje ozbiljnost škole i svega što učenici tu nauče. Ovaj prostor daje dodanu vrijednost Školi i njihovom obrazovanju jer će učenici moći razvijati svoje kompetencije u različitim područjima, od turizma, enologije, poljoprivrede, vinogradarstva i ostalih djelatnosti - kazala je Miranda Glavaš-Kul, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ.

Ravnatelj Ugostiteljsko-turističke škole Osijek Andrej Kristek dodao je da RCK VirtuOS obuhvaća Osječko-baranjsku i Vukovarsku županiju, ali i šire područje. - Uspostavili smo naše poligone za provođenje praktične nastave i vježbi za učenike, nastavnike i odrasle polaznike, kao i sve koji su željni znanja iz područja turizma i ugostiteljstva i ostalog čime se bavimo. Ovo je poseban poligon gdje će učenici moći saznati nešto više o vinu, pa tako i sommelijerstvu, istraživanju vina, sljubljivanju hrane i vina. Učenici će napokon izaći iz okvira učionica te kroz praktičnu nastavu i vježbe u ovako predivnom okruženju stjecati znanja, vještine i sve što im je potrebno da sutra izađu na tržište rada, prilagođeni svemu što tržište od njih očekuje - poručio je Kristek.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1050#sigProIdda6428aa64

Lovci obilježili Dan sv. Huberta

Dan Sv. Huberta, zaštitnika lovaca, obilježava se svake godine 3. studenog. Osim što je svetac, on je zaštitnik lovaca, šumara, kinologa i optičara.

Legenda o sv. Hubertu kazuje da Hubert kao nestašni mladić i strastveni lovac ni za najveće blagdane ne bi propustio lov. Loveći tako i na Veliki petak, naiđe na vitorogog jelena, a onog trena kada ga je htio strelicom usmrtiti, ugleda svijetli križ usred zlatnog rogovlja. Od tada mijenja svoj način dotadašnjeg života, odriče se svih počasti, odlazi u samoću i počinje živjeti sveto i pokajnički.

Lovački savez Osječko-baranjske županije organizirao je tradicionalno uprizorenje lova sv. Huberta u parku ispred dvorca Prandau Normann u Valpovu. Proslavi Dana zaštitnika lova i lovaca nazočila je i predsjednica Skupštine Osječko-baranjske županije Ivana Bagarić  uz brojne lovce i njihove goste.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1050#sigProId81d50484be

 

 

Osječko-baranjska županija podržava i potiče edukacije poduzetnika

Osječko-baranjska županija sufinancira provedbu „Programa usavršavanja managera - PUMA“ Hrvatske udruge poslodavaca od 2005. godine i za tu namjenu iz svog proračuna ukupno je izdvojila 84.278,98 eura, a edukacije je prošlo više od 5.300 polaznika. Kako je potreba za usavršavanjem poduzetnika i dalje izuzetno važna, dapače jedan je od prioriteta, danas (2. studenoga 2023. godine) potpisan je novi Ugovor o sufinanciranju „Programa usavršavanja managera - PUMA“, a potpisali su ga zamjenik župana Josip Miletić i direktor HUP Regionalnog ureda Osijek dr. sc. Ivan Sarić.

U sjedištu Županije u Osijeku danas je također potpisan novi ugovor o suradnji Osječko-baranjske županije, Ekonomskog fakulteta u Osijeku i HUP Regionalnog ureda Osijek u provedbi seminara „Upravljanje EU projektima“. Naime, nakon detaljne analize dostupnih edukacija na temu EU fondova i pristupa tim izvorima financiranja zaključeno je da na tržištu postoje brojne edukacije koje pokrivaju tu tematiku, međutim za skupinu poslodavaca i poduzetnika, kojima ponajprije treba pojašnjenje pojmova i detaljne upute o koracima u prikupljanju EU sredstava, takve edukacije ne postoje. Stoga je predložen i sada ugovoren nastavak projekta, odnosno sufinanciranje i organiziranje takvih edukacija u narednih godinu dana. Ugovor su potpisali zamjenik župana Josip Miletić, direktor HUP Regionalnog ureda Osijek dr. sc. Ivan Sarić i dekan Ekonomskog fakulteta Osijek prof. dr. sc. Boris Crnković.

- Danas smo potpisali ugovore o suradnji s Ekonomskim fakultetom u Osijeku i Hrvatskom udrugom poslodavaca kako bismo dodatnim edukacijama osnažili poduzetnike i sve one koji žele sudjelovati u programima cjeloživotnog obrazovanja. Znamo da svaka edukacija pomaže, osobito kada je usmjerena na mudro korištenje europskih fondova, o čemu će polaznici učiti na seminarima „Upravljanje EU projektima“ na Ekonomskom fakultetu, a osim njima cilj nam je pružiti podršku usavršavanja menadžera putem „Programa usavršavanja menadžera - PUMA“ kako bi oni svojim znanjem doprinijeli otvaranju novih radnih mjesta i poboljšanju gospodarskih aktivnosti - rekao je zamjenik župana Josip Miletić i čestitao svima uključenima u projekte.

Direktor HUP Regionalnog ureda Osijek dr. sc. Ivan Sarić naglasio je kako su članovi HUP-a izrazili zadovoljstvo prošlogodišnjom i ostalim dosadašnjim edukacijama te postoji veliki interes za sudjelovanje u projektima.

- Zahvaljujem još jednom Osječko-baranjskoj županiji što na ovaj način ulaže u obrazovanje naših poduzetnika, čime možemo povećati našu konkurentnost i imati još bolje financijske rezultate. Naglašavam da HUP po 19. put potpisuje ugovor s Osječko-baranjskom županijom, koja je prva županija u RH koja je prepoznala značaj PUMA programa. Samo prošle godine 20 edukacija je prošlo više od 600 naših članova, što govori o interesu i potrebi tih seminara s aktualnim temama kojih nema na tržištu edukacija - kazao je Ivan Sarić.

- Drago mi je da drugi put potpisujemo Ugovor o suradnji u provedbi seminara „Upravljanje EU projektima“, koji je primjer kakva bi trebala biti suradnja između Sveučilišta, poslodavaca i regionalne vlasti. Takva je suradnja jamac gospodarskog razvoja i kontinuiteta svega pozitivnog što se čini u županiji. Veseli me da Županija prepoznaje važnost cjeloživotnog obrazovanja, ali i obrazovanja na području upravljanja europskim projektima koji pružaju golemi potencijal napretka. Prošlogodišnji seminar je bio vrlo uspješan, polaznici su iskazali veliko zadovoljstvo, a isto očekujem i ove godine. Seminar je osmišljen da polaznike upozna s cijelim procesom, od prepoznavanja natječajnih prilika, do pisanja projektne prijave i kasnije provedbe te evaluacije projekta. Vjerujem da će svi koji završe ovaj seminar steći potrebna znanja kako bi mogli u svojim tvrtkama još aktivnije raditi na prijavi za europske projekte - naglasio je dekan Ekonomskog fakulteta prof. dr. sc. Boris Crnković.

Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo OBŽ Ivana Katavić Milardović istaknula je da su dostupnost raspoloživih ljudskih potencijala i mogućnost privlačenja sredstava iz fondova EU važni preduvjeti gospodarskog rasta i razvoja.

- Upravo zato Osječko-baranjska županija, kao vodeća županija u RH po povlačenju sredstava iz fondova EU, s našim partnerima, Ekonomskim fakultetom u Osijeku i HUP-om, provodi dva značajna projekta koji će pomoći poduzetnicima u stjecanju dodatnih znanja i mogućnosti privlačenja njima neophodnih sredstava za daljnji rast i razvoj. Vrijednost ugovora s HUP-om u provedbi programa PUMA je 4.000,00 eura. Županija će sufinancirati provođenje ovog projekta i u 2023./2024. godini, a Hrvatska udruga poslodavaca se obvezuje pružiti edukaciju za najmanje 80 polaznika. Projekt „Upravljanje EU projektima“ koji Županija provodi s Ekonomskim fakultetom i HUP-om vrijedan je oko 6.500 eura, sufinanciraju ga OBŽ i HUP, a Ekonomski fakultet provodi edukaciju za 20 polaznika. Nadamo se da će ovi projekti dati dodatni doprinos cjelokupnom gospodarskom razvoju naše županije - zaključila je pročelnica Ivana Katavić Milardović.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1050#sigProIdcfc595067c

Obilježavanje blagdana Svih svetih i Dušnog dana

U povodu blagdana Svih svetih i Dušnog dana župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, zamjenici župana Mato Lukić i Josip Miletić, predsjednica Skupštine OBŽ Ivana Bagarić, gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić i njegovi zamjenici Dragan Vulin i Jasenka Crnković, saborska zastupnica Nataša Tramišak, načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece, zamjenik zapovjednika Zapovjedništva za obuku i doktrinu “Fran Krsto Frankopan” brigadir Dražen Batrnek te predstavnici braniteljskih i ostalih udruga proisteklih iz Domovinskog rata danas (31. listopada 2023. godine) položili su vijence i zapalili svijeće kod Kapelice Kraljice Mira, a potom i na Centralnom groblju kod zajedničke grobnice za neidentificirane žrtve iz Domovinskog rata.

- Uoči blagdana Svih svetih prisjećamo se svih onih koji su dali svoje živote u Domovinskom ratu, žrtvujući se za neovisnost Republike Hrvatske, ali i svih onih članova naših obitelji i prijatelja koji su preminuli. Jedna od tema koja i dalje tišti naš narod je pitanje nestalih u Domovinskom ratu, a svi znamo gdje su odgovori. Svi napori Vlade RH i ostalih službi moraju ići u tom smjeru. Doduše, neki pomaci jesu napravljeni kad govorimo o pronalasku nestalih, ali nažalost još uvijek se traga za 1800 osoba koje nemaju svoje posljednje počivalište. Ključno je spomenuti kako postoje svjedoci koji znaju gdje su završili posmrtni ostatci naših branitelja i civila koji su ubijeni za vrijeme rata, i to je tema koja će konstantno opterećivati odnose Hrvatske i Srbije. Dok se to pitanje ne riješi, mislim da ne možemo razgovarati o konačnom pomirenju ili stavljanju teme Domovinskog rata iza sebe i potpunom okretanju budućnosti. Pitanje nestalih je pitanje svih pitanja i dok Srbija ne da odgovore na njih, odnosi neće biti u potpunosti razriješeni – kazao je župan Ivan Anušić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić naglasio je kako se s pijetetom sjećamo branitelja i civila koji su položili svoje živote braneći Osijek i Hrvatsku.

- Zahvaljujući njihovoj hrabrosti, Osijek je bio i ostao nepokoreni grad. Zajedništvo koje su pokazali '91. godine, svakako su motiv i nama danas da gradimo bolji, uspješniji i napredniji Osijek. Grad Osijek ne zaboravlja svoje heroje pa smo tako na inicijativu osječkih branitelja, prvi puta od 1995. godine napravili temeljitu rekonstrukciju Kapelice Majke Božje Kraljice Mira, za što smo u gradskom proračunu osigurali 120.000 eura te sada imamo mjesto kakvo dolikuje prostoru na kojem odajemo počast istinskim herojima. Također, moram istaknuti da će ovih dana, kad pohodimo grobove svojih najmilijih, sve gradske službe biti na raspolaganju građanima, svih 20 gradskih groblja je uređeno, a GPP je uveo besplatne linije kako bi se smanjile gužve – zaključio je Radić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1050#sigProId7128885b7c

U Gospodarskom centru OBŽ otvoren Sajam Tehnicoolum 2023.

U organizaciji Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka, Zajednice tehničke kulture Osječko-baranjske županije i Zajednice tehničke kulture Grada Osijeka danas (27. listopada 2023. godine) u Gospodarskom centru OBŽ otvoren je 5. Sajam tehničke kulture - Tehnicoolum 2023.. Cilj ovog dvodnevnog sajma (27. i 28. listopada) je poticanje interesa djece i mladih za bavljenje tehničkom kulturom i znanošću STEM područja, pa je namijenjen svima zainteresiranima, od početnika koji će se tek odvažiti za bavljenje tehnikom i ovladavanjem vještinama početne tehničko-tehnološke pismenosti, preko polaznika koji žele proširiti svoje znanje i ovladati vještinama naprednog korištenja, pa do stručnih osoba i pedagoga kojima su STEM znanosti i tehnička kultura profesionalni izbor.

Na 5. Tehnicoolumu održava se niz sajamskih izložbi, 30-ak kreativnih i edukativnih radionica na teme: robotika, modelarstvo, maketarstvo, informatika, elektronički i digitalni sklopovi, promet, fotografija, izrada predmeta od metala, plastike, papira, slame, 3D printanje i modeliranje, dronovi i druge teme, kao i izložbe dostignuća udruga, zajednica i centara tehničke kulture.

Uz izlagače i posjetitelje, svečanom otvorenju nazočili su župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić, zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković i drugi uzvanici.

- Peti sajam Tehnicoolum, koji se prvi put održava u novom Gospodarskom centru OBŽ, okuplja naše srednje škole tehničke struke, Sveučilište i tvrtke koje se bave srodnim djelatnostima. Sajam će najaviti i pokazati mlade talente koji se bave tehničkom kulturom te će na neki način biti predvodnici u svojim poslovima nakon završetka školovanja. Kao što se može vidjeti, oni već sada osmišljavaju tehnička rješenja kroz elektroniku i tehniku te rade vrlo zahtjevne stvari, inovacije. Iz tog razloga podupiremo ovakve sajmove i organizacije te smo zadovoljni prvenstveno odazivom na sajam. Zahvaljujem svima koji su sudjelovali u organizaciji, kao i svim izlagačima koji su došli pokazati svoja znanja i vještine u tehničkoj kulturi, a koja se mogu primjenjivati u svakodnevnom životu. Građane pozivam da posjete Sajam i uvjere se kako naša djeca postaju kvalitetni stručnjaci - rekao je župan Ivan Anušić.

Zamjenica gradonačelnika Osijeka Jasenka Crnković izrazila je zadovoljstvo što se Tehnicoolum po peti put organizira, ovaj put u respektabilnom prostoru GC-a. - Nastavlja se tradicija da Grad Osijek, zajedno s OBŽ i zajednicama tehničke kulture, podržava razvijanje izvrsnosti i poticanje mladih, kao i mentora i nastavnika koji rade s našom djecom na razvijanju inovativnosti i kreativnosti u području tehničke kulture i STEM znanosti. Grad također stipendira studente koji su usmjereni na STEM područja, 26 stipendija u iznosu po 160 eura. Pozivam sve, osobito učenike, nastavnike i ravnatelje osnovnih škola da se pridruže ovom prekrasnom sajmu - poručila je Jasenka Crnković.

Tajnica ZTK Osječko-baranjske županije Vinka Damjanović kazala je kako ova Zajednica predstavlja svoj rad kroz pet radionica iz STEM područja. Dodala je da na Sajmu također sudjeluju ZTK Valpovo-Belišće u suradnji s Centrom tehničke kulture Valpovo-Belišće, ZTK Grada Našica u suradnji s Centrom tehničke kulture Grada Našica i ZTH Grada Belog Manastira te zahvalila Županiji na financijskoj pomoći kojom im je omogućeno sudjelovanje na Sajmu.

I Antun Šikić, predsjednik ZTK Grada Osijeka, pozvao je građene da posjete Tehnicoolum.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš-Kul naglasila je kako učenici imaju sve veći interes za STEM područje, a Županija je prepoznala važnost tog područja.

- Osječko-baranjska županija je nositelj projekta Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske koji se radi u OŠ Josipa Kozarca u Josipovcu Punitovačkom. Već su izgrađeni zvjezdarnica i planetarij, uređeni su prostori za STEM kabinete i to će biti jedini takav centar u istočnom dijelu Hrvatske te se nadamo se će koristiti i učenicima iz ostalih županija. Kao što je poznato, u našoj Županiji imamo i Centar izvrsnosti pri Elektrotehničkoj i prometnoj školi  Osijek koji također radi u tom području, pa će ovi centri biti nositelji razvoja u STEM području naše županije - poručila je pročelnica.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1050#sigProId7247f0e0a6

Nabavom dva kombija Županija poboljšala uvjete rada srednje i osnovne škole u Našicama

Osječko-baranjska županija osigurala je u svom proračunu sredstva kojima je omogućila kupovinu i opremanje dva kombi vozila za potrebe dvije škole iz Našica - Osnovne škole kralja Tomislava i Srednje škole Isidora Kršnjavoga, koje pohađa ukupno 1.422 učenika. Tim povodom danas (27. listopada 2023. godine) zamjenik župana Josip Miletić uručio je ključeve novih vozila ravnateljici Osnovne škole Vlatki Zahirović, kao i Željku Filjku, ravnatelju Srednje škole. Događaju su nazočile pročelnica Upravnog odjela za investicije i razvojne projekte OBŽ Gabrijela Čurković i pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš-Kul, koje su sudjelovale u ovom postupku.

- Ukupna vrijednost oba kombija je gotovo 100.000 eura, što je osigurano u županijskom proračunu. Kombiji će služiti za prijevoz učenika, prije svega djece koja imaju određene teškoće u kretanju, ali i za druge potrebe škola i učenika - rekao je zamjenik župana Josip Miletić te pohvalio suradnju s ravnateljima ovih škola.

Gradonačelnik Grada Našica Krešimir Kašuba istaknuo je kako je ovo vrijedno ulaganje Osječko-baranjske županije u školski sustav i potrebe djece, a doprinijet će i kvaliteti života u gradu. - U ime Grada posebno bi zahvalio županu Ivanu Anušiću koji je prijatelj Grada Našica jer je tu u svim kriznim, kao i ovakvim situacijama gdje se izravno utječe na kvalitetu života naših sugrađana - rekao je gradonačelnik te naglasio dobru suradnju Grada s predstavnicima škola kojemu je osnivač Županija.

Ravnateljica Osnovne škole kralja Tomislava Vlatka Zahirović zahvalila je Županiji na nabavi kombija, koji je opremljen i digitalnom rampom kojom se omogućava prijevoz djece koja za kretanje koriste invalidska kolica, kao i ostalim osobama koje su se angažirale u tom postupku, osobito zamjeniku župana Josipu Miletiću te pročelnicama Mirandi Glavaš-Kul i Gabrijeli Čurković.

- Prema kurikulumu naša Srednja škola ima i posjete gospodarskim objektima, odlaske na stručna usavršavanja, izvanučioničku nastavu, pa će nabava kombija zaista utjecati na poboljšanje uvjeta rada, na kvalitetu učenja i poučavanja naših učenika, a pomoći će i učenicima s teškoćama. Kombi će nam također pomoći da našu školu učinimo vidljivijom jer će nam, osim povezivanja s gospodarstvom, omogućiti i odlazak na manifestacije u Županiji za što smo do sada morali koristiti usluge i raspoloživa vozila Grada - kazao je Željko Filjak, ravnatelj Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1050#sigProId60760ef7b3