Vijesti

Beli Manastir proslavlja Dan Grada i blagdan Sv. Martina

Povodom Dana Grada Belog Manastira i blagdana Sv. Martina danas (10. studenoga 2023. godine) u Hotelu Patria održana je Svečana sjednica Gradskog vijeća Grada Belog Manastira. Uz gradske vijećnike, gradonačelnika Tomislava Roba, djelatnike i dužnosnike gradske uprave i ustanova, sjednici su nazočili župan Ivan Anušić, ujedno u svojstvu izaslanika predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, saborski zastupnici Nataša Tramišak, Goran Ivanović, Stipan Šašlin i Robert Jankovics, potpredsjednica Vlade Anja Šimpraga, Vladimir Šeks, gradonačelnici i načelnici s područja Osječko-baranjske županije te drugi uzvanici.

- Osječko-baranjska županija pokušava ostvariti vrhunsku suradnju sa svim općinama i gradovima, što i uspijevamo. Tako je i s Gradom Belim Manastirom gdje od zajedničkih projekata možemo izdvojiti dovršetak Koridora Vc, za što smo lobirali, a Vlada RH je izdvojila sredstva te će se Koridor ove i iduće godine u potpunosti završiti i spojiti s mađarskim dijelom. Projekt je izuzetno značajan jer otvara potpuno novu perspektivu Belom Manastiru i cijeloj Baranji. Isto tako važni projekti su obilaznica Belog Manastira, suradnja Županije i Grada na izgradnji bazena, na dovršetku novog stadiona i niz drugih projekata. Naravno, nužno je promatrati i Baranju kao cjelinu u kojoj Beli Manastir kao jedini grad ima posebnu ulogu u cjelokupnom razvoju ovog područja - rekao je župan Ivan Anušić.

- Proteklih godinu dana bilo je zaista energično razdoblje s puno događaja i na lokalnoj razini, što smo nazočnima na današnjoj svečanosti prezentirali u promotivnom filmu. Riječ je o tri segmenta, području prometa gdje imamo velike infrastrukturne projekte, zatim području društvenog života grada s naglaskom na aktivnosti u vezi mladih i obitelji, a treće područje su građevinski projekti i poduzetništvo. U zadnjih nekoliko godina napravili smo više značajnih infrastrukturnih projekata, a sada dovršavamo priču o Poduzetničkoj zoni i poduzetništvu. S obzirom da je završen Koridor Vc do Belog Manastira, sada imamo izvrsnu prometnu poziciju te želimo raditi na novoj perspektivi i privlačenju investitora u naš kraj. U budućnosti se želimo okrenuti digitalnom, zelenom i održivom razvoju te nastaviti raditi za ljude i zbog ljudi, prije svega mladih obitelji, umirovljenika i djece. Naime, svjesni smo da mladim ljudima trebaju zaposlenje, mjesto u vrtiću i smještaj. U novoizgrađenoj stambenoj zgradi rješavamo potonji problem za 15-ak obitelji, a riječ je o prvoj stambenoj izgradnji RH na području grada. Uz to, snažne napore ulažemo u poticajne mjere gospodarstvu kako bi ljudi imali radna mjesta i razlog ostanka ovdje. Također, izdvojio bih projekt sportskih terena, odnosno stadiona i atletske staze kojima ćemo zaokružiti infrastrukturne projekte u gradu. S obzirom da nam nedostaje mjesta u vrtićima planiramo ići u njihovo proširenje, čime ćemo dodatno nastojati zadržati mlade kazao je Rob i dodao da su u planu izgradnja novih biciklističkih staza, proširenje vrtića i izgradnja podvožnjaka - rekao je gradonačelnik Grada Belog Manastira Tomislav Rob.

Program obilježavanja Dana Grada Belog Manastira nastavlja se i sutra, 11. studenoga, na dan kada se slavi Martinje. Tim povodom održat će se sajam domaćih proizvoda uz konzumaciju gastro ponude s podjelom graha za građane, ali i sveta misa, blagoslov vina, prikaz legende o sv. Martinu, sportske i kulturne aktivnosti te folklorni i tamburaški program.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1038#sigProId30cfd78443

Obilježen Dan Općine Erdut

Povodom obilježavanja Dana Općine Erdut danas (10. studenoga 2023. godine) u Domu kulture u Dalju održana je svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Erdut. Uz ostale uzvanike sjednici su nazočili zamjenici župana Josip Miletić i Radomir Čvarković. Čelnicima i mještanima Općine dožupan Miletić čestitao je na zapaženim rezultatima ostvarenim u proteklim godinama te je naglasio kako im Osječko-baranjska županija pruža punu potporu u realizaciji infrastrukturnih i ostalih projekata u nadležnosti županije.

- Uz to treba mudro koristiti i prirodne resurse koje ovaj kraj pruža, od plodne ravnice, vinograda, pa sve do moćnog Dunava. Uvjeren sam da će se zajedničkim naporima učiniti i puno toga dobroga u budućnosti - kazao je Miletić.

Općinski načelnik Jugoslav Vesić naglasio je kako je ispred njih rad na tome da se vrate rezultatima koje su ostvarivali u predpandemijskom razdoblju.

- Želimo ulagati u razvoj turističkih potencijala i različitih manifestacija, ali prije svega u mlade i njihov ostanak u ovom kraju. Veseli nas što imamo i jako puno poljoprivrednika, oko 530 OPG-ova djeluje na području općine jer ipak smo mi poljoprivredna sredina - zaključio je Vesić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1038#sigProIdf6c82c2058

Edukacijom se povećava sigurnost i smanjuje rizik u slučaju nepogoda i katastrofalnih događaja

U Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije u Osijeku danas (9. studenoga 2023. godine) održan je sastanak Stožera Civilne zaštite Osječko-baranjske županije i Ravnateljstva civilne zaštite Područnog ureda Osijek s predstavnicima sastavnica civilne zaštite Grada Osijeka i okolnih općina na komu je razmatran njihov dosadašnji rad i suradnja te mogućnosti unaprjeđenja sustava i rada u idućoj godini.

Potom su na Trgu Ante Starčevića članovi Ravnateljstva civilne zaštite Područnog ureda Osijek i Stožera civilne zaštite OBŽ predstavili edukacijske modele poplave, potresa i klizišta, a prvi put je predstavljen simulator potresa izrađen za edukaciju i podizanje svijesti građana. Prezentacija opreme je postavljena u okviru projekta „Na putu do smanjenja rizika od katastrofa“ i Dana smanjenja rizika od katastrofa.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1038#sigProId173403579d

- Kao što smo se osobito zadnjih godina često uvjerili, priroda je zaista nepredvidiva, pa smo i kroz sustav civilne zaštite OBŽ imali razne intervencije, od požara, visokih vodostaja i izlijevanja rijeka do drugih nepogoda, olujnih vjetrova, tuče, a u intervencijama smo pokazali da smo možda i najspremniji stožer u RH i da smo školski primjer kako treba postupati u kriznim situacijama. Naravno, važna je i potrebna edukacija, od djece do ostalih građana, baš kao i svih pripadnika stožera i operativnih snaga - rekao je Mato Lukić, načelnik Stožera CZ OBŽ i zamjenik župana, te zahvalio na predanom radu svim operativnim snagama civilne zaštite. Posebno je zahvalio Ravnateljstvu CZ na organizaciji danas održanih edukacija i simulacija elementarne nepogode.

Zvonko Grgec, pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Osijek, rekao je da se predstavljanjem projekta Ravnateljstva civilne zaštite „Na putu do smanjenja rizika od katastrofa“ želi osvijestiti građane o tome kako se pripremiti za nesreće i katastrofe te kako reagirati nakon njih. - Svjesni smo da su katastrofe velik društveni i gospodarski problem ne samo naše zemlje, već i cijelog svijeta, zbog čega i provodimo ovaj projekt. Ravnateljstvo CZ posljednjih 15-ak godina provodi edukaciju djece i mladih, od predškolske do srednjoškolske dobi, međutim ukazala se potreba da se educira i odrasla populacija te će se putem jedinica lokalne samouprave i u suradnji s djelatnicima Ravnateljstva CZ održavati radionice na kojima ćemo sve zainteresirane građane upoznati s detaljima rada sustava civilne zaštite. Bit će riječi o tome kako se ponašati u nesrećama i katastrofama te kako ih dojaviti nadležnim službama - kazao je Grgec.

- Zahvaljujem Ravnateljstvu CZ na organizaciji ovih sadržaja kojima ćemo sugrađane upoznati sa svime onime što nas može zadesiti, ali i s načinima nošenja u kriznim situacijama. Iako se nadamo da do katastrofa neće doći, na njih moramo biti spremni, a svjedoci smo neželjenih i teških situacija na području grada Osijeka u posljednje vrijeme, od katastrofalnog požara u tvrtki Drava International, pa sve do poplava i olujnih nevremena. Puno je izazova, ali kao načelnik Stožera CZ Grada Osijeka izuzetno sam zadovoljan i zahvalan svim operativnim snagama na njihovom predanom radu i zaštiti građana. To je sustav u kojem su nužne neprestane edukacije i vježbe kako bi se i dalje bilo na visokoj razini spremnosti za odgovor na nesreće i katastrofe - istaknuo je Dragan Vulin, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1038#sigProIda51ea65149

Inače, na početnom sastanku Stožera CZ OBŽ naglašeno je kako je prethodno razdoblje na području Osječko-baranjske županije obilježio niz nepogoda poput ukrajinske krize, poplava, požara i afričke svinjske kuge tijekom kojih je osobito do izražaja došla kvalitetna i pravovaljana reakcija sustava civilne zaštite.

- Tijekom proteklih godinu i pol, a zbog niza kriznih situacija u kojima smo se našli, gotovo su sve jedinice lokalne samouprave s područja naše županije bila aktivno uključene u rad Stožera. Kao načelnik stožera sam iznimno zadovoljan spremnošću i aktivnostima koje ste poduzimali, suradnjom i tolerancijom koju ste pokazali. Civilna zaštita se pokazala kao vojska koja može intervenirati u svim ovakvim situacijama. Pozivam vas i dalje na nastavak naše izvrsne suradnje - poručio je Mato Lukić.

Ravnateljstvo civilne zaštite Područnog ureda Osijek je prezentiralo pripremu za nepovoljne zimske uvjete s naglaskom na izazove nepovoljnih hidrometeoroloških uvjeta poput porasta vodostaja, kiše i jakih vjetrova te destrukcije prometnica. Razgovaralo se i o obvezama gradova i općina u sustavu civilne zaštite te su najavljene nove edukacije građana.

- Sustav se intenzivno razvija i mijenja, a građani nas često pitaju kako se mogu uključiti i pomoći. Puno radimo na edukaciji s djecom predškolskog, osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta gdje ih upoznajemo s ponašanjima u slučaju nepogode, a u planu nam je i edukacija odraslih osoba. Cilj nam je educirati građane kako se što bolje pripremiti za slučaj opasnosti i koje prve mjere oni sami mogu poduzimati - rekao je Zvonko Grgec, pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Osijek.

Planirane radionice održavat će se u poslijepodnevnim satima i neradnim danima kako bi bile dostupne što većem broju građana, trajat će tri sata, a bit će organizirane u koordinaciji Ravnateljstva civilne zaštite i gradova i općina.

U okviru obilježavanja Dana smanjenja rizika od katastrofa u Osnovnoj školi Svete Ane u Osijeku održana je vježba civilne zaštite.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1038#sigProId3f62fe7368

U Osijeku otvoren 52. Svjetski kongres CIOFF-a

U Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku sinoć (7. studenoga 2023. godine) otvoren je 52. Svjetski kongres CIOFF (International Council of Organizations of Folklore Festivals) na komu sudjeluje 164 delegata iz 52 nacionalne sekcije iz cijeloga svijeta, među kojima je dakako i Hrvatska sekcija CIOFF-a.

Program je počeo prikazom spotova o turizmu Hrvatske te Slavonije i Baranje, a sudionike je pozdravio Enrih Merdić, predsjednik Organizacijskog odbora 52. Svjetskog kongresa CIOFF. Nazočnima su se također obratili predsjednik CIOFF-a Alejandro Camacho, predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić, zamjenik župana Josip Miletić, saborski zastupnik Goran Ivanović te ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, koja je i otvorila Kongres.

- Održavanje Kongresa CIOFF-a u Osijeku je veliko priznanje za Hrvatsku sekciju CIOFF-a, sve amatere i njegovanje amaterizma u Hrvatskoj, jer je CIOFF najrespektabilnija međunarodna organizacija koja okuplja organizatore različitih festivala, promotore izvorne amaterske umjetnosti i vještina iz cijelog svijeta. Kongres je ove godine povezan i s 20. obljetnicom usvajanja UNESCO-ove konvencije o nematerijalnoj kulturnoj baštini, što je tema koja Hrvatsku stavlja vrlo visoko među državama članicama UNESCO-a - rekla je ministrica Nina Obuljen Koržinek.

U folklornom dijelu programa predstavili su se Folklorni ansambl Matija Gubec iz Karlovca, KUD Tena iz Đakova i HKUD Osijek 1862 iz Osijeka, a tema njihovih nastupa bila je svatovi. U foajeu HNK-a organizirana je živa izložba narodnih nošnji iz raznih dijelova istočne Hrvatske.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1038#sigProIdf748057f74

„Učimo zajedno 7“ u OBŽ: 186 pomoćnika u nastavi pruža neposrednu potporu za 198 učenika u 53 škole

U Velikoj vijećnici Skupštine Osječko-baranjske županije u Osijeku danas (8. studenoga 2023. godine) održana je Početna konferencija projekta „Učimo zajedno 7“ - Osiguravanje pomoćnika u nastavi učenicima s teškoćama u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama.

Projekt ''Učimo zajedno 7'' dio je Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.“,  a provodi se 12 mjeseci, od 23. kolovoza 2023. do 23. kolovoza 2024. godine. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.322.906,40 eura, od čega 95 posto (1.256.761,08 eura) su bespovratna sredstva Europskog socijalnog fonda i Državnog proračuna, a 66.145,32 eura osigurala je Osječko-baranjska županija. Inače, projekt „Učimo zajedno“ provodi se u Osječko-baranjskoj županiji od 2014. godine te je do sada ukupno utrošeno gotovo 3,45 milijuna eura europskih sredstava.

- Projektom „Učimo zajedno 7“ osigurano je 186 pomoćnika u nastavi za učenike s područja naše županije. Početkom ove godine Osječko-baranjska županija povećala je cijenu satnice pomoćnicima s 25 na 30 kuna, a od 1. siječnja 2024. godine dodatno ćemo je povećati na 35 kuna, odnosno 4,60 eura. Za to je osigurano oko 400.000 eura, a cilj nam je dodatno osnažiti cijeli sustav obrazovanja i osigurati podršku onim učenicima kojima je to potrebno. Uvjeren sam da će provedba ovog projekta rezultirati brojnim uspjesima te zahvaljujem i čestitam svima koji su u njemu sudjelovali - kazao je zamjenik župana Josip Miletić.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ-a Miranda Glavaš-Kul pojasnila je postupak angažiranja pomoćnika u nastavi te naglasila kako postoji interes za rad pomoćnika u nastavi te se na natječaj koji raspisuju škole javljaju zainteresirani kandidati.

- Nažalost, djece s poteškoćama svake je godine sve više i u radu s njima od velike su nam pomoći asistenti u nastavi. Ove godine odobrena su nam tri pomoćnika, a bez njihova angažmana smatram da bi  ta djeca u puno težoj mjeri svladavali program koji je pred njima. Oni često znaju pripomoći i drugoj djeci ukoliko je potrebno, što je velika podrška i nastavnicima u radu - istaknuo je ravnatelj Srednje škole Donji Miholjac Nenad Perić te dodao da bi im asistenti bili potrebni za još dvoje učenika.

Svrha projekta je osiguravanje pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju u osnovnoškolskim i srednjoškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama. Kroz ovu školsku godinu iz projekta su osigurana sredstva za plaće 186 pomoćnika u nastavi koji će pružati neposrednu potporu za najmanje 198 učenika u 53 škole partnere (39 osnovnih škola i 14 srednjih škola). Cilj projekta je povećanje socijalne uključenosti i integracije učenika s teškoćama u razvoju u redovit sustav obrazovanja, kako bi osigurali uvjeti za poboljšanje njihovih obrazovnih postignuća, uspješniju socijalizaciju i emocionalno funkcioniranje.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1038#sigProId76abda9769

Jačanje STEM vještina, planetarij i zvjezdarnica u RZC Panonska Hrvatska u Josipovcu Punitovačkom

Župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić sa suradnicima je danas (8. studenoga 2023. godine) obišao Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske, čija se izgradnja i opremanje odvija u Osnovnoj školi Josipa Kozarca u Josipovcu Punitovačkom. Naime, Osječko-baranjska županija nositelj je projekta Regionalni znanstveni centar Panonska Hrvatska kojim se želi ojačati kapacitete institucija osnovno-školskog obrazovanja u Osječko-baranjskoj i Virovitičko-podravskoj županiji te gravitirajućih područja s ciljem poboljšanja STEM vještina učenika i odgojno-obrazovnih djelatnika. Partneri na projektu su Virovitičko-podravska županija, Osnovna škola Josip Kozarac Josipovac Punitovački, Osnovna škola Josip Kozarac Slatina, Osnovna škola Suhopolje, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Poduzetnički inkubator BIOS Osijek, Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije, Vitensenteset Innlandet Giovik te Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj CEDRA Split.

- Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske okrenut je darovitim učenicima STEM područja koji će u budućnosti biti nositelji ovog društva i ove zajednice. Specifičnost ovog Centra je da se u njemu nalaze sadržaji koje do sada nismo imali na području naše županije, poput planetarija i zvjezdarnice. Svi oni koje zanimaju ova vrsta znanosti i učenja mogu se u njoj okušati upravo u Josipovcu Punitovačkom. U matičnu i područnu školu uloženo je 900.000 eura, a uskoro će biti na raspolaganju svim učenicima koji žele dodatno proširiti svoje znanje, onima koji žele više naučiti, ali i više dati jednog dana svojoj zajednici i onima koji dolaze - rekao je župan Ivan Anušić.

Ravnateljica OŠ „Josip Kozarac“ Sanja Kanisek Kuric naglasila je važnost ovog projekta. - Materijalno smo poboljšali uvjete u našoj školi koja je sada opremljena planetarijem, zvjezdarnicom, modernim učionicama za informatiku i tehničku kulturu, a uz to u Područnoj školi Punitovci imamo kemijski laboratorij i još jednu informatičku učionicu. Osim toga, poboljšavamo kompetencije učenika i učitelja u STEM području, ali i u području poduzetništva i aktivnog građanstva. Želja nam je svojim programima pripremiti učenike za tržište rada, da budu konkurentni i da što manje iseljavaju iz Hrvatske. RZC Panonske Hrvatske bit će otvoren za svu djecu, i darovitu i s poteškoćama u učenju - kazala je Kanisek Kurić.

- RZC Panonske Hrvatske jedan je od četiri znanstvena centra u Hrvatskoj te pokriva čitavo ovo područje do Zagreba. Jako važno nam je bilo smjestiti ga u jedan ruralniji kraj u kojem nema toliko puno sadržaja kako bi djeca dobila nešto što nitko drugi nema. Namjera nam je dovoditi i učenike iz drugih županija kako bi vidjeli jedinstvene sadržaje poput planetarija i zvjezdarnice. Vrijednost cijelog projekta je 2,7 milijuna eura, a u OŠ „Josipa Kozarca“ uloženo je oko 900.000 eura za adaptaciju objekata te nabavu opreme. Riječ je o vrhunskoj opremi koja će biti od velike koristi kako učenicima, tako i učiteljima koji će u budućnosti raditi s darovitim učenicima. Prošle školske godine smo na razini naše i Virovitičko-podravske županije proveli testiranje učenika 4. razreda osnovne škole te smo utvrdili koji su to daroviti učenici. Oni će uskoro krenuti na radionice kojima ćemo ih nastojati dodatno osnažiti da nastave njegovati svoju darovitost - naglasila je Miranda Glavaš-Kul, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ.

Operativna voditeljica Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske Ivana Lovrić Marić kazala je kako postoji izuzetno interes za dolazak u RZC i dodatno educiranje u STEM području u RCK, osobito učitelja. Posebno je naglasila rad s darovitim učenicima, kao i svim drugim učenicima, ali i da se u RZC-u odvija i niz drugih edukacija i aktivnosti.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=1038#sigProId6c70e8257d