Vijesti

Novi saziv Skupštine TZ OBŽ nastavlja razvoj županije kao atraktivne turističke destinacije

Na jučer (20. siječnja) održanoj izbornoj skupštini Turističke zajednice Osječko-baranjske županije izabrani su novi članovi Skupštine za razdoblje od 2025. do 2029. godine. Skupština ima 11 članova, među kojima su redom istaknute osobe iz turističkog sektora u području znanosti, eu projekata te predstavnici velikih turističkih smještaja, obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, vinskog, seoskog i lječilišnog turizma, turističkih agencija te predstavnici Hrvatske gospodarske i obrtničke komore. Predsjednik turističkog vijeća je obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić.
 
- Novoizabranom sazivu Skupštine Turističke zajednice Osječko-baranjske županije čestitam na izboru i želim uspješan rad tijekom iduće četiri godine. Dosadašnjim članovima vijeća hvala na izvrsnom radu koji uz iznimno kvalitetan rad naše turističke zajednice doprinosi vidljivosti i promociji Županije kao jedinstvene turističke destinacije – poručio je Lukić te posebno istaknuo niz manifestacija i promotivnih aktivnosti koje provodi županijska turistička zajednica.
 
Program rada TZ OBŽ s financijskim planom za 2025. godinu predstavila je direktorica Turističke zajednice Osječko-baranjske županije Ivana Jurić.
 
U 2024. na području Osječko-baranjske županije ostvareno je 4,67 % više noćenja i 10,70 % više dolazaka u odnosu na 2023. godinu. I dalje je primarni gost destinacije domaći posjetitelj (56 %), dok se udio stranih gostiju svake godine povećava (44 %). Strani gosti prvenstveno dolaze iz zemalja u okruženju poput Njemačke, Mađarske i Srbije, a upravo su se nakon uspješno provedenih medijskih kampanja u tim zemljama udvostručili posjetitelji iz Mađarske i Srbije – istaknula je Jurić dodavši kako se destinacija razvija na principima održivog turizma bilježeći kontinuirani rast.
 
Razvoju Osječko-baranjske županije kao kontinentalne turističke destinacije doprinose i brojne manifestacije poput HeadOnEasta,Večeri vina i umjetnosti i Vinskog mjeseca Osječko-baranjske županije koje organizira županijska Turistička zajednica, a u idućoj godini najavljen je i nastavak uspješnih Eu projekata Land of wine i Drava wave. TZ OBŽ nastavlja i sa svojim primarnim zadaćama, komunikacijom i oglašavanjem na domaćem i stranim tržištima s novim porukama na već prepoznatljivim HeadOnEast vizualima.

Socijalni dijalog je složen, ali daje rezultate

U organizaciji Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike danas (21. siječnja 2025. godine) u Hotelu Osijek u Osijeku održana je konferencija „Promocija socijalnog partnerstva i jačanje socijalnog dijaloga“. Konferencija je održana upravo na Dan socijalnog partnerstva, a s ciljem promicanja socijalnog partnerstva i poticanja bipartitnog i tripartitnog socijalnog dijaloga na svim razinama. Uz predstavnike socijalnih partnera na regionalnoj i lokalnoj razini, skupu su nazočili ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić koji je ujedno i predsjednik Gospodarsko-socijalnog vijeća, obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić, saborska zastupnica Nataša Tramišak, glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca Irena Weber, dopredsjednica GSV-a i predsjednica Matice hrvatskih sindikata Sanja Šprem te drugi uzvanici. 

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić zahvalio je što se konferencija o socijalnom dijalogu i partnerstvu održava u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji. - Kada govorimo o dijalogu, sam termin djeluje poprilično light i soft. Međutim, znamo da nije uvijek tako, pogotovo kada se radi o socijalnom dijalogu gdje su potrebni partneri koji jedni druge uvažavaju, poštuju i toleriraju, a znamo da često dolazimo s različitim stavovima, mišljenjima i upravo zato je potreban socijalni dijalog koji čine tolerancija i uvažavanje svih strana. Mi na razini Županije kroz Gospodarsko-socijalno vijeće provodimo socijalni dijalog s našim socijalnim partnerima, sindikatima i udrugom poslodavaca. Na taj način pokušavamo zajedno osmisliti i nove politike i djelovati na lokalnoj razini za poboljšanju gospodarske situacije, poticanje gospodarstva, poduzetništva, zdravstvene politike i socijalne politike i svega što može unaprijediti lokalnu zajednicu - kazao je Lukić.

Ministar Marin Piletić istaknuo je kako je cilj tripartitne suradnje između Vlade, poslodavaca i sindikata doći do zajedničkih rješenja kojima naše društvo dobiva kvalitetu, zakone, pravilnike, provedbene akte i u konačnici bolje tržište rada. - Taj socijalni dijalog počesto nije vidljiv oku javnosti i ono što se prenosi putem medija je zapravo njegov rubni dio, kada Vlada nešto nudi ili odbija, kada su sindikati zadovoljili ili nezadovoljni, kada poslodavci imaju nekakvo drugačije viđenje rješenja problema. Taj proces je puno složeniji, ponekad i mukotrpan, ali u konačnici daje rezultate. Zato smo nakon 30 godina ovakvog partnerstva odlučili da ćemo socijalni dijalog promovirati upravo tamo gdje on treba biti, na terenu, među poslodavcima i predstavnicima sindikata u našim gradovima, općinama i županijama - kazao je ministar Miletić te naglasio „kvalitetne i dobre rezultate na polju tržišta rada, nikad veću zaposlenost, nikad manju nezaposlenost, nikad veće plaće i ubrzan rast u odnosu prema našim zapadnim susjedima“.

- Socijalni dijalog koji daje rezultate je i civilizacijski doseg, jednostavno nešto bez čega ne možete ukoliko želite da se nastave ovakvi pozitivni trendovi na tržištu rada. Prema tome, i povećanje plaće i brojna materijalna prava koja su rezultat pregovora između poslodavaca i sindikata zapravo govore da idemo dobrim tempom, ubrzanim rastom i da tako nešto definitivno treba promovirati. Oni koji izdvajaju trebaju pristati na socijalni dijalog i doći do konačnog rezultata u vidu potpisanog kolektivnog ugovora, a na ovakvim konferencijama treba demistificirati i prezentirati, otkloniti sve strahove i prihvatiti socijalni dijalog kao preduvjet socijalnog partnerstva i na lokalnoj razini - poručio je ministar Piletić.

Glavna direktorica HUP-a Irena Weber istaknula je da se Hrvatska udruga poslodavaca kao reprezentativna udruga poslodavaca, zajedno sa svojim socijalnim partnerima, Vladom Republike Hrvatske i sindikatima, snažno zalaže i radi na poboljšanju poslovnog okruženja u Republici Hrvatskoj. - Zalažemo se za politike koje će omogućiti snažniji i jači gospodarski rast i bolje poslovno okruženje za sve nas. Nama je socijalni dijalog na platformi Gospodarsko-socijalnog vijeća iznimno važan i tu smo se već višestruko potvrdili i shvatili da situacije, odnosno zakonodavna procedura u kojoj Vlada promptno i pravodobno uključuje svoje socijalne partnere, rezultira kvalitetnim i provedenim provedivim zakonskim rješenjima - kazala je.

Dopredsjednica GSV-a i predsjednica Matice hrvatskih sindikata Sanja Šprem navela je kako postoji razlika između socijalnog dijaloga i socijalnog partnerstva, odnosno da socijalni dijalog nadograđen uvažavanjem svih krucijalnih faktora postaje socijalno partnerstvo.

- Bitno je svi prepoznajemo važnost socijalnog dijaloga. Mi kao sindikati i socijalni partneri permanentno pregovaramo s Vladom Republike Hrvatske, konstantno radimo na poboljšanju materijalnog položaja svi zaposlenika u Republici Hrvatskoj. Drago mi je i pozdravljam ideju našeg novog predsjedavajućeg GSV-a, ministra Marina Piletića da i sam rad Gospodarsko-socijalnog vijeća bude vidljiviji na području Republike Hrvatske. Tako smo danas došli u Osijek, a imamo tendenciju obilaziti i druge gradove kako bi konkretno na terenu vidjeli kako djeluje socijalni dijalog s lokalnom samoupravom, gdje nije dobar, da ukažemo na nedostatke. To je naša uloga, kao i da kroz rad Gospodarsko-socijalnog vijeća uređujemo socijalna pitanja i status građana - istaknula je Sanja Šprem.

Nakon uvodnih govora uslijedila je tematska rasprava o važnost socijalnog dijaloga i korištenju ESF+ sredstva, a potom panel na kojem je predstavljen primjer dobre prakse u djelovanju županijskih GSV-a, kao i dobre prakse vezane uz bipartitni socijalni dijalog.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=546#sigProId45f812be75

Nastavak projekta besplatnoga javnog željezničkog prijevoza

Na temelju Zaključka Vlade RH od 27. prosinca 2024. godine nastavlja se projekt besplatnoga javnog željezničkog prijevoza djece, učenika osnovnih i srednjih škola, umirovljenika i osoba starijih od 65 godina te se uvodi druga faza projekta za redovne studente - besplatni javni željeznički prijevoz redovnih studenata na području Republike Hrvatske.

Od 1. siječnja do 31. prosinca 2025. godine pravo na besplatni prijevoz ostvarivat će se na temelju pametne kartice HŽ Putničkog prijevoza sa zapisom godišnje karte koja će vrijediti u 2. razredu redovnih vlakova na svim relacijama na području RH. Cijena profila/godišnje karte za cijelu godinu iznosit će 2,65 eura.

  • Djeca do polaska u osnovnu školu pravo na besplatni prijevoz ostvarivat će na temelju identifikacijskog dokumenta na kojemu je naveden datum rođenja.
  • Učenici osnovnih i srednjih škola pravo na besplatni prijevoz ostvarivat će na temelju pametne kartice HŽ Putničkog prijevoza. Za izradu pametne kartice potrebno je popuniti zahtjev te priložiti fotografiju i potvrdu obrazovne ustanove o upisu u školsku godinu te uplatiti 2,65 eura. Više na: https://www.hzpp.hr/besplatna-putovanja-za-djecu-i-ucenike?p=271   
  • Umirovljenici i osobe starije od 65 godina pravo na besplatni prijevoz ostvarivat će na temelju pametne kartice HŽ Putničkog prijevoza. Za izradu pametne kartice potrebno je popuniti zahtjev te priložiti identifikacijski dokument ili ispravu o primanju mirovine HZMO-a te uplatiti 2,65 eura. Više na: https://www.hzpp.hr/besplatan-prijevoz-umirovljenika?p=271 
  • Redovni studenti pravo na besplatni prijevoz ostvarivat će na temelju pametne kartice HŽ Putničkog prijevoza. Za izradu pametne kartice potrebno je popuniti zahtjev te priložiti fotografiju i potvrdu o redovnom upisu u akademsku godinu te uplatiti 2,65 eura. Više na: https://www.hzpp.hr/besplatna-putovanja-za-redovne-studente?p=271

Putnici koji imaju pametnu karticu ne trebaju izrađivati novu, već s navedenim dokumentima doći na blagajnu gdje će uplatiti 2,65 eura za profil/godišnju kartu za cijelu godinu.

Prijelazno razdoblje za izradu pametne kartice/godišnje karte je do 31. siječnja 2025. godine. Do tada putnici mogu pravo na besplatan prijevoz ostvarivati na temelju postojeće pametne kartice s pripadajućim profilima/identifikacijskim dokumentom, odnosno isprave o primanju mirovine HZMO-a, potvrde obrazovne ustanove (učenici) ili mjesečne karte ispostavljene za prosinac (redovni studenti).

Dodijeljene nagrade "Suncokret ruralnog turizma"

U Hrvatskom domu u Vukovaru, u petak, 17. siječnja 2025. godine održana je svečana dodjela nagrade Suncokret ruralnog turizma The Sunflower award. U organizaciji Hrvatske udruge za turizam i ruralni razvoj Klub članova Selo, dvanaesti put nagrađeni su najbolji pojedinci, proizvodi i obiteljska gospodarstva kontinentalnog turizma. Dodjeli su uz predsjednicu Udruge Dijanu Katicu nazočili, domaćin, župan Vukovarsko-srijemske županije Franjo Orešković, ministri Tonči Glavina i Marija Vučković, zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak, župan Osječko-baranjske županije Mato Lukić, saborski zastupnici Nataša Tramišak i Goran Ivanović, laureati te ostali uvaženi gosti.

- Ovo je godišnja nacionalna nagrada za one najbolje u ruralnom turizmu koju dodijeljujemo u deset kategorija. Ocjenjujemo obiteljska poljoprivredna gospodarstva i različite projekte, manifestacije i interpretacijske centre, a imamo i nagrade za pametne ruralne zajednice. Ova je nagrada laureatima poticaj za daljnji razvoj, mnogi shvaćaju da je izuzetno važno ulagati u kvalitetnu ponudu koju mi svakako prepoznajemo – kazala je predsjednica Hrvatske udruge za turizam i ruralni razvoj Klub članova Selo Dijana Katica.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić naglasio je kako je iznimno ponosan na sve nagrađene turističke djelatnike iz Osječko-baranjske županije dodavši kako županijska uprava sustavno pomaže razvoj turističke ponude na svom području. – Dodijeljenim poticajima nastojimo dodatno osnažiti sve one koji se odluče djelovati u turističkom sektoru što je i preoznato kako od strane struke, tako i od naših gostiju. Prošle godine ostvarili smo odlične rezultate, a slično očekujem i ove. Prednost kontinentalnog turizma je što se odvija cijele godine, dakle svih 365 dana, a uz podršku Vlade i resornog ministarstva koje je donijelo Strategiju razvoja održivog turizma do 2030. godine, siguran sam da ćemo dodatno ojačati upravo ruralni turizam – rekao je Lukić.

Dodjeli nagrada nazočio je i ministar turizma Tonči Glavina. Istaknuo je da kontinentalni turizam ima sve veći značaj u kontinentalnoj ponudi Hrvatske, što dokazuju i brojke. - Ova manifestacija jako puno pomaže u promociji i prepoznatljivosti kontinentalnog turizma u Hrvatskoj i to je osobito važno. Nalazimo se u rekordnom investicijskom valu od preko 350 milijuna eura u javnu i privatnu turističku infrastrukturu od čega 80 posto tih sredstava je namijenjeno ulaganjima na kontinentu i u manja razvijena turistička područja. Sa završetkom tih investicija imat ćemo zdrav i konkretan rast kontinentalnog turizma - naglasio je Glavina.

Zlatnu povelju je dobilo i Etno selo Karanac iz općine Kneževi Vinogradi u Baranji, a načelnik Vedran Kramarić poručio je kako je to druga titula za tu općine u dvije godine. - To je dokaz da svi skupa radimo dobar posao, a nagrada nam je dodatni poticaj da još bolje i više radimo. Etno selo Karanac je tijekom godina postalo svojevrsni turistički brend ne samo naše općine ili Baranje nego cijele Hrvatske. Postali smo top destinacija koja nudi vrhunsku gastronomski, ruralni i ambijetalni turizam uz specifične manifestacije, lov i prirodu. Tu je uvijek i gostoljubivost domaćina. Vjerujem da ćemo u budućnosti biti još bolji - rekao je Kramarić.

Nagrađeni iz Osječko-baranjske županije:

„ŠAMPIONSKA TITULA“ VELIKI ZLATNI SUNCOKRET

u kategoriji „Ruralni turistički projekti“  -   ETNO SELO KARANAC

ZLATNA POVELJA

u kategoriji „Projekti / nositelji zaštićenih i marketinških oznaka“ - SIN RAVNICE D.O.O.

ZLATNA POVELJA

u kategoriji „Vinski turizam“ - K55 VINARIJA I DESTILERIJA

SREBRNA POVELJA

u kategoriji „Nagrada za pametne ruralne zajednice“ - AGROTURISTIČKI PRAKTIKUM

BRONČANA POVELJA

u kategoriji „Tradicijska ruralna gastronomija“ - DIDIN KONAK D.O.O.

BRONČANA POVELJA

u kategoriji „Tradicijska ruralna gastronomija“ - FESTIVAL TISTA

POSEBNO PRIZNANJE

u kategoriji „Vinski turizam“ - VINARIUM – BORARIUM

POSEBNO PRIZNANJE

u kategoriji „Vinski turizam“ - OSJEČKA VINSKA BAŠTINA

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=546#sigProIdfbae9f20fa

Sredstvima EU unaprjeđuje se rad hitne medicinske pomoći

Zavod za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije, u partnerstvu s Domom zdravlja „Dr. Đorđe Lazić“ Sombor, nositelj je projekta S.O.O.S. (Sombor Osijek Emergency Response Partnership) financiranog iz Programa INTERREG VI-A IPA Croatia-Serbia 2021.-2027., čija je Otvarajuća konferencija održana danas (17. siječnja 2025. godine) u prostorijama Vikarijata u Osijeku. Cilj projekta je pružiti standardiziranu i pravovremenu hitnu medicinsku pomoć na prekograničnom području u Osječko-baranjskoj županiji i Zapadnobačkom upravnom okrugu za lokalno ruralno stanovništvo skraćivanjem vremena odaziva do pružanja hitne pomoći, vremena odlaska hitnog pacijenta u najbližu dostupnu zdravstvenu ustanovu i povećanjem broja uspješnih reanimacija u slučajevima iznenadnog srčanog zastoja, kako bi se osigurao jednak pristup zdravstvenoj zaštiti u prekograničnom području.

- Zavod za hitnu medicinu OBŽ u  suradnji s Domom zdravlja “Dr. Đorđe Lazić” Sombor je u rujnu 2023. godine ispostavio projektnu prijavu projekta S.O.O.S.. Programski prioritet projekta je suradnja za zdravije i inkluzivnije programsko područje, a specifični cilj je osiguravanje jednakog pristupa zdravstvenoj zaštiti i poticanje otpornosti zdravstvenih sustava, uključujući primarnu zdravstvenu zaštitu i promicanje prijelaza iz institucionalne skrbi u skrb u obitelj i zajednicu. Ministarstvo regionalnog razvoja i EU fondova 15. srpnja 2024. godine odobrilo projekt u maksimalnom iznosu od 750.266,78 eura, odnosno 85% ukupne vrijednosti projekta koja je 882.666,80 eura. Naš Zavod sudjeluje u projektu s 435.820,40 eura, od čega su 85% sredstva EU, a Zavod će osigurati ostatak. Dom zdravlja iz Sombora sudjeluje u  Projektu u vrijednosti od 446.846,40 eura, a 85% su sredstva EU. Projekt će trajati 28 mjeseci - kazala je ravnateljica Zavoda Silvana Sabo.

Zavod za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije trenutno obavlja svoju djelatnost s 45 timova T1 hitne medicine, 10 timova T2 hitne medicine, 5 timova prijavno-dojavne jedinice, 3 tima hitnog helikopterskog medicinskog prijevoza, 19 timova sanitetskog prijevoza, 1 tim pripravnosti hitnog medicinskog prijevoza i 4 djelatnika u Prijavno-dojavnoj jedinici sanitetskog prijevoza, a u tijeku je ugovaranje dodatnih 5 timova sanitetskog prijevoza. Vozni park čini 20 vozila hitne medicinske pomoći prosječne starosti aktivnih vozila oko 1,5 godina te 44 vozila sanitetskog prijevoza prosječne starosti oko 5 godina. U 2025. godini planirana je nabava 7 novih vozila za hitnu medicinsku pomoć, kao i preseljenje sanitetskog prijevoza na lokaciju Dermatologije KBC Osijek.

- Aktivnosti na unaprjeđenju standarda i kvalitete rada i usluga Zavoda su stalni, a u tom kontekstu je i realizacija ovog prekograničnog projekta - ističe Silvana Sabo te navodi kako je Zavod u 2024. godini ostvario oko 21.100 intervencija hitne pomoći na terenu, odnosno oko 4.300 prvog stupnja hitnosti. Bilo je i oko 6.300 intervencija u prostoru za reanimaciju, 33 leta i intervencije helikopterske hitne medicinske službe. U Prijavno-dojavnu jedinicu zaprimljeno je oko 70.000 poziva, a ostvareno je više od 28.000 sanitetskih prijevoza na području Županije i više od 2.700 međužupanijskih prijevoza. Bilo je i više od 23.000 prijevoza pacijenata na hemodijalizu te 15 sanitetskih prijevoza u inozemstvu. Tijekom prošle godine vozila Zavoda za hitnu medicinu OBŽ prešla su više od 2,1 milijuna kilometara.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=546#sigProIdcc0bf6e19f

Sastanak s ravnateljima osnovnih i srednjih škola: sigurnost djece u školama je imperativ

Danas (17. siječnja 2025. godine) u Velikoj vijećnici Osječko-baranjske županije održan je sastanak na temu provedbe Protokola o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama s ravnateljima osnovnih i srednjih škola kojima je osnivač Županija. Sastanku su nazočili i predstavnici Policijske uprave osječko-baranjske, načelnici policijskih postaja s područja županije, predstavnici Područnog ureda Osijek Civilne zaštite te Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević sa suradnicom.

Protokol je izrađen s ciljem osiguravanja veće sigurnosti u školskim ustanovama, odnosno osnovnim školama, srednjim školama i učeničkim domovima te zaštite učenika i svih radnika u školskim ustanovama i prevencije mogućih situacija povećanog rizika. Škole na području Osječko-baranjske županije s provođenjem Protokola počele su prvog nastavnog dana u ovoj godini, pa su ravnatelji škola imali priliku iznijeti svoja zapažanja kao i izazove s kojima se susreću.

Uvodno je prisutne pozdravio obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić ističući kako je Županija kao osnivač na raspolaganju svim ravnateljima škola prilikom uvođenja novih sigurnosnih pravila kako savjetodavno tako i financijski.

- Današnji sastanak pokazuje izvrsnu međuresornu suradnju i osobito mi je drago pozdraviti pravobraniteljicu za djecu gospođu Pirnat Dragičević sa suradnicima kao i predstavnike MUP-a i Civilne zaštite. Izazove koji su pred nama ćemo zasigurno kvalitetnije rješavati kroz suradnju, a pritom vodeći brigu o našim učenicima. Svjesni vremena u kojem se nalazimo, posebnu pažnju moramo posvetiti mentalnom zdravlju djece kao osnovnom preduvjetu za njihov budući razvoj – istaknuo je Lukić.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Miranda Glavaš-Kul pohvalila je dosadašnju suradnju i komunikaciju s ravnateljima škola, ističući da je današnji sastanak treći na ovu temu.

- Protokol se provodi u svim školama u skladu s mogućnostima i posebnostima svake od njih, a iskustva tijekom dvotjedne nastave zasigurno će pridonijeti njegovu poboljšanju i usmjeravanju prema što većoj razini sigurnosti u školama – rekla je pročelnica Glavaš-Kul.

Da je sigurno okruženje za djecu i u osnovnim i u srednjim školama imperativ, istaknula je Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević pohvalivši angažman Osječko-baranjske županije u rješavanju tog izazova.

- Djeca očekuju da ih čujemo i uključimo, odnosno da im damo mogućnost sudjelovanja u donošenju odluka koje su vezane uz njih. Stoga su nam iznimno važne povratne informacije iz škola i pozivam ravnatelje da se jave našem uredu s konkretnim prijedlozima kako unaprijediti sigurnosni protokol – istaknula je Dragičević.

Primjere dobre prakse, kao i poteškoće s kojima se susreću u provođenju propisanog Protokola istaknule su brojne ravnateljice i ravnatelji osnovnih i srednjih škola. Primjer uvođenja protokola u osnovnoj školi Viljevo predstavila je ravnateljica Blaženka Škrlec govoreći kako je u tijeku postavljanje elektromagnetskih brava na ulaze matične i područnih škola, a primjer srednje škole predstavio je ravnatelj Strojarske tehničke škole Osijek Ivan Adrić ističući kako su u istoj zgradi dvije srednje škole pa je primjena Protokola usuglašena s ravnateljem Elektrotehničke i prometne škole Osijek. Jedno od pitanja ravnatelja odnosilo se i na djecu putnike kojih u srednjim školama ima veći broj, a koji zbog neusklađenosti voznih redova kasne na nastavu.

- III. Gimnazija u Osijeku ima 200-tinjak učenika putnika koji nekoliko minuta nakon početka prvog sata dolaze na nastavu. U ovom prijelaznom razdoblju, spremačica ima popis putnika i sukladno tome se učenicima otključavaju vrata škole – rekao je ravnatelj Dražen Jakopović i istaknuo kako, kao i brojni drugi ravnatelji, nastoji riješiti izazov nedostatka kadra, odnosno osoba koje bi bile zadužene za kontrolu ulaska i izlaska.

Na sastanku je istaknuto i kako Protokol treba prilagoditi osnovnim i srednjim školama na različite načine, upravo zbog različitih potreba i navika djece u tim odgojno-obrazovnim ustanovama te učeničkim domovima. Nedostatak kadra najviše se osjeti u manjim područnim školama gdje su za kontrolu ulaska i izlaska zaduženi učitelji koji moraju napuštati učionicu u kojoj provode nastavu kako bi provjerili tko dolazi u školu. Poseban naglasak ravnatelji su stavili i na mentalno zdravlje djece ističući kako im se učenici javljaju s osjećajem tjeskobe i potištenosti upravo zbog zatvaranja škola te nemogućnosti izlaska pod malim školskim odmorima.

- Univerzalno rješenje ne postoji, Protokol koji je donijelo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih je svojevrsni početak u povećanju sigurnosti djece u školama. Saslušavši primjere i objektivne izazove s kojima se susreću ravnatelji te uvažavajući posebnosti naših škola, nastojat ćemo ponuditi rješenja za izmjene ili dopune Protokola kako bi on u budućnosti bio što učinkovitiji, a da ujedno pozitivno utječe na mentalno zdravlje naših učenika  – zaključio je župan Lukić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=546#sigProIdab1b2935a3