Vijesti

Izravnom komunikacijom poslodavaca i nezaposlenih do novog zapošljavanja

U Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije u Osijeku danas (10. veljače 2025. godine) održani su Dani poslova Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Riječ je događanju koje se redovito održava početkom godine, a na komu poslodavci predstavljaju otvorena radna mjesta nezaposlenim osobama, studentima i učenicima završnih razreda srednjih strukovnih škola. Na taj način omogućava se izravno povezivanje zainteresiranih poslodavaca i tražitelja posla te međusobno informiranje o mogućnostima zapošljavanja, uvjetima i razvoju karijera osobito u turizmu.

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Ante Lončar pojasnio je kako se na Dane poslova u Osijeku odazvalo 17 najvećih hotelskih kuća. - Znamo da je potražnja za radnom snagom velika, ne samo na području turizma nego i u cijeloj Hrvatskoj. Kada govorimo o brojkama, broj nezaposlenih osoba na razini Osječko-baranjske županije je oko 12.000 osoba, na razini grada Osijeka oko 3.000 osoba, no na cijeloj županiji imamo oko 100.000 zaposlenih osoba te možemo reći da su nam pokazatelji tržišta rada dobri - poručio je Lončar.

Potporu ovakvom povezivanju i projektu dao je zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, koji je tom prigodom naglasio aktivnosti županijske uprave na stvaranju pretpostavki i okruženja stimulativnog za razvoj poduzetništva. To su, između ostalog, mjere poput kreditiranja poduzetnika, informiranja i edukacija, poticanja osnivanja poduzetničkih zona, poticanja razvoja "start-up" poduzeća te druge aktivnosti koje imaju važnu ulogu u poticanju i razvoju malog i srednjeg poduzetništva.

- Dani poslova u Gospodarskom centru su zapravo prezentacija svega što je značajno za ljude koji traže zaposlenje, od mogućnosti rada u sezoni do trajnog zaposlenja. Cilj nam je da iz godine u godinu nastavimo pozitivne trendove u Osječko-baranjskoj županiji, koja će svojim mjerama i dalje će podupirati poduzetnike i nova zapošljavanja. Čestitam svima koji su pronašli posao, a ostalima želim da u tomu vrlo skoro uspiju - rekao je Josip Miletić.

Dodao je kako je krajem prosinca 2024. godine u Hrvatskom zavodu za zapošljavanje -  Područnoj službi Osijek evidentirano 11.569 nezaposlenih osoba, što je 19,7% manje nego u prosincu 2023. godine. Nezaposlenost se tijekom 2024. godine smanjivala prosječno mjesečno za 1,8% ili 237 osoba, a s obzirom da je rast i pad broja nezaposlenih sezonskog karaktera, početkom turističke i poljoprivredne sezone očekuje se daljnji pad broja nezaposlenih osoba. Istovremeno je broj zaposlenih u stalnom je rastu. Prema podacima s kraja prosinca 2024. godine na području Županije bilo je 96.853 zaposlenih osoba, 244 osobe više nego u studenom 2024. godine, te 3.944 osobe više nego u prosincu 2023. godine. Procijenjena stopa registrirane nezaposlenosti u prosincu 2024. godine bila je 10,7 %.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=522#sigProId4c1a1988ee

Ulaganja u vodoopskrbu i odvodnju podižu kvalitetu života i čuvaju okoliš

Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković danas (10. veljače 2025. godine) boravila je u Osječko-baranjskoj županiji. U sjedištu Županije u Osijeku održala je radni sastanak s obnašateljem dužnosti župana Matom Lukićem, a u njenoj pratnji su bile državna tajnica Anja Bagarić, ravnateljica Uprave za procjenu utjecaja na okoliš i održivo gospodarenje otpadom Anamarija Matak i ravnateljica Uprave za EU projekte, europsku i međunarodnu suradnju Anamarija Šopron Bognar. Uz župana su bili tajnik OBŽ Ivan Hampovčan te čelnici resornih upravnih odjela Županije i Grada Osijeka i EKOS-a.

Središnje točke sastanka odnosile su se na izgradnju Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Orlovnjak, koji obuhvaća izgradnju centra za obradu otpada te šest pretovarnih stanica, i to u Đakovu, Belom Manastiru, Našicama i Belišću na području Osječko-baranjske županije te na području Vukovarsko-srijemske županije u Starim Jankovcima i Županji. Druga točka se odnosila na problematika kvalitete zraka u Gradu Belišću i Valpovu prouzročenu lošim gospodarenjem otpadom, a ostale na izmjene o dopune Pravilnika o gospodarenju otpadom te Pravilnika o ambalaži i otpadnoj ambalaži i plastičnim proizvodima za jednokratnu uporabu.

- Danas smo održali radni sastanak s ministricom o nekoliko aktualnih tema, a jedna se odnosi na Regionalni centar za gospodarenje otpadom Orlovnjak, projekt u komu se stvari sada kreću zadovoljavajućom dinamikom. Kako se obuhvat RCGO-a odnosi na dvije županije, tvrtka EKOS je aplicirala na javni poziv za izgradnju tri pretovarne stanice, i to dvije na području Osječko-baranjske županije (Beli Manastir i Đakovo) i jednu na području Vukovarsko-srijemske županije. Razgovarali smo i o Pravilniku o gospodarenju otpadom čije su izmjene i dopune donesene te zahvaljujem ministrici i njezinim suradnicima na sastanku održanom na našu inicijativu kada smo im prezentirali realne probleme na terenu nakon požara u Dravi International d.o.o., kao i problem zraka u Belišću i Valpovu. Zahvaljujem im na brzoj reakciji i izmjenama koje će nadam se doprinijeti kvalitetnijoj i boljoj zaštiti okoliša - rekao je Mato Lukić.

Ministrica Marija Vučković danas je županu Lukiću uručila Odluka o financiranju za projektni prijedlog “Izgradnja pretovarnih stanica u obuhvatu RCGO Orlovnjak”. Stopa sufinanciranja projekta iznosi 70 %, ukupno prihvatljivi troškovi projekta su 6,92 milijuna eura, a dodijeljena bespovratna sredstva 4,84 milijuna eura. Projekt obuhvaća izgradnju tri pretovarne stanice.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=522#sigProIde48c0ba6fe

Nakon sastanka u Osijeku, organiziran je obilazak novoizgrađenog Uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Petrijevcima. Riječ je o uređaju drugog stupnja pročišćavanja čija je izgradnja počela u svibnju 2021. godine, pokusni rad počeo je 22. studenoga prošle godine, a krajem listopada ove godine očekuje se završetak. Uz ministricu i župana, u obilasku su bili saborska zastupnica Nataša Tramišak, saborski zastupnik Goran Ivanović, zamjenik župana Josip Miletić, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković, načelnik Općine Petrijevci Ivo Zelić i drugi uzvanici.

- Uređajem za pročišćavanje otpadnih voda u Petrijevcima naša općina zajedno s Općinom Bizovac i Ladimirevcima kao prigradskim naseljem Valpova riješit će ono najvažnije, a to je zaštita okoliša. Svima je poznato koliko smo imali problema sa izvoženjem cisternama iz septičkih jama, koje su pražnjene po kanalima, šumi, poljima. Na ovaj način ćemo riješiti taj problem, odnosno imati čistu, urednu prirodu. Općina Petrijevci je osigurala besplatan priključak za sve građane i gospodarstvenike te očekujemo da će se svi priključiti, da će cisterne jednostavno nestati. Zahvaljujem i Ministarstvu i Hrvatskim vodama na razumijevanju i financiranju jer sami nikad ne bi ovo riješili - istaknuo je općinski načelnik Ivo Zelić.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić naglasio je kako je izgradnja Pročistača značajna za gotovo 10.000 stanovnika ovog dijela Osječko-baranjske županije. - Zahvaljujem Ministarstvu zaštite okoliša i Hrvatskim vodama koji odlično gospodare vodama na području cijele Republike Hrvatske, a mi u Osječko baranjskoj županiji smo zaista zadovoljni svim projektima koje provode na našem području. Zahvale i čestitke idu i Vodovodu Osijek i Općini Petrijevci te izvođačima - rekao je Lukić i posebno pohvalio Općinu što je omogućila besplatne priključke.

Ministrica Vučković naglasila je kako se obilazak odnosi na dio velikog i važnog projekta aglomeracije, odnosno sustava vodoopskrbe i odvodnje Valpovo-Belišće čija je vrijednost više od 58 milijuna eura te da se radi u suradnji lokalne samouprave, županije, Hrvatskih voda i Vlade RH, a putem Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije. - Uz Uređaj za pročišćavanje koji je u probnom radu, danas imamo priliku vidjeti i prezentaciju budućeg projekta restauracije vodotoka Vučice, koji će itekako biti od značaja i za ovu jedinicu lokalne samouprave i cijelu Osječko-baranjsku županiju - poručila je ministrica. Naglasila je da su na području Osječko-baranjske županije završeni ili se izvode projekti u području vodno-komunalnog gospodarstva i zaštite od štetnih djelovanja voda u vrijednosti više od 400 milijuna eura.

Saborska zastupnica Nataša Tramišak zahvalila je Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije i Hrvatskim vodama. - Ulaganja u vodoopskrbu i odvodnju, dakle temeljnu infrastrukturu su važne za sva naša mjesta, i gradove i sela. Osim osiguravanje pitke vode i rješavanja problema odvodnje, njima se rješava i važno pitanje čuvanja prirode i okoliša. Kao što vidimo i ovdje, u blizini rijeke Vučice, jako je važno da se očuva i prirodna staništa koja se nalaze oko nje, a da štetne otpadne vode ne bi završavale upravo u našim rijekama je smisao projekata vodoopskrbe, odvodnje i sustava pročistača otpadnih voda. Znamo da je spreman i projekt revitalizacije cijelog vodotoka u dužini oko 17 kilometara koji trebaju biti urbanizirani i služiti svrsi obrana od poplava, ali svakako i dati neke nove sadržaje stanovništvu koje ovdje živi, a to je cijeli put skroz do grada Osijeka - istaknula je Tramišak.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković rekao jer kako zahvaljujući Vladi RH i uspješnom korištenju sredstava iz europskih fondova napreduje izgradnja vodno-komunalne infrastrukture. Naveo je da se uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Petrijevci odnosi na 9.800 stanovnika, uređaj u Belišću na 4.200 stanovnika, a njihova ukupna vrijednost je oko 15 milijuna eura. Doda li se tomu i nedavno otvoreni Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda u Osijeku, čija je vrijednosti 50 milijuna eura i obuhvaća 170.000 stanovnika, dolazi se do podatka o zbrinjavanju otpadnih voda za više od 200.000 stanovnika, odnosno voda koje su prije toga opterećivale kvalitetu vode rijeke Drave. - Ovako treba i nastaviti - poručio je.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=522#sigProIdaa89bd3614

Bilateralni sastanak Regionalnih znanstvenih centara u Josipovcu Punitovačkom

U Osnovnoj školi „Josip Kozarac“ u Josipovcu Punitovačkom danas (10. veljače 2025. godine) počeo je dvodnevni 4. Bilateralni sastanak regionalnih znanstvenih centara Hrvatske. Sastanak je organiziran na inicijativu Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, a s ciljem umrežavanja regionalnih znanstvenih centara iz Hrvatske, razmjene znanja i iskustava te razvoja suradnje s centrima iz Norveške i Latvije te izrade smjernica za održivost Regionalnih znanstvenih centara. Osječko-baranjska županija je nositelj projekta Regionalnog znanstvenog centra Panonske Hrvatske, pa je sve sudionike sastanka u ime Županije pozdravila saborska zastupnica Nataša Tramišak. Podsjetila je na početke projekta u vrijeme kada je bila ministrica regionalnog razvoja i fondova EU.

- Ovo je bio jedinstven projekt u Hrvatskoj, kakav tada nitko drugi nije prijavio. Razlozi što su dobili značajna sredstva su i to jer su pokazali da rade značajan iskorak i da su zaista inovativni. Vidim nastavlja se i s radom na održivosti samog projekta putem ovakvih radionica, ali i putem drugih planova. Na nama u Osječko-baranjskoj županiji je da i dalje pratimo ovakve projekte, ulažemo i dodatna sredstva kako bi mogli nastaviti rad ne samo u Josipovcu Punitovačkom nego i u drugim mjestima. Gdje god postoji inicijativa opremat ćemo učionice s modernom opremom i tehnologijom za različite smjerove i zanimanja kako bi djeca u svim našim mjestima imala priliku stjecati znanja i vještine potrebne za budućnost - poručila je Nataša Tramišak.

Sastanku je nazočio i saborski zastupnik Goran Ivanović, a program IV. Bilateralnog sastanka Regionalnih znanstvenih centara u Josipovcu Punitovačkom počeo je predstavljanjem RZC PAN HR, što je učinio Petar Bošnjaković. Potom je provedena prva tema pod nazivom „Međusobna suradnja znanstvenih centara u Norveškoj, nacionalni projekti, suradnja s političarima, poduzetnicima i drugim zainteresirani dionicima, održivost - primjeri dobre prakse iz Norveške“. Tom prigodom sudionicima skupa o iskustvima iz Norveške i primjerima dobre prakse govorili su Elisabeth Erlimo i Gavin Robb iz Vitensenteret Innlandet Gjovika.

Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ Miranda Glavaš-Kul naglasila je da su na 4. Bilateralnom sastanku regionalnih znanstvenih centara iz Hrvatske okupljeni svi takvi centri, a oni postoje u Ludbregu, Šibeniku, Splitu i Josipovcu Punitovačkom.

- Centri su velika dodana vrijednost svakoj školi u kojoj su otvoreni, ali koriste svim učenicima, i to ne samo učenicima Osječko-baranjske županije, nego i naših partnerskih škola iz Virovitičko-podravske županije. Nastava koja se može provoditi u ovakvoj suvremenoj školi, koja je dodatno opremljena STEM opremom, potpuno je drukčija od one koju smo navikli viđati u našim osnovnim školama. Ovdje imamo zvjezdarnicu i planetarij, tu su nebrojene mogućnosti da na suvremen i drugačiji način možemo djeci prikazati bilo koju nastavu, ne samo iz STEM područja. To može to biti nastava hrvatskoga jezika, engleskoga jezika, geografije u svim mogućim područjima te očekujemo da će učenici razviti svoje dodatno zanimanje iz ovih područja i da će se u tome obrazovati u budućnosti - kazala je pročelnica Miranda Glavaš-Kul.

Sudionici Bilateralnog sastanka posjetit će Trnavu i pokazni laboratorij RCK u sektoru ugostiteljstva i turizma, odnosno Školsko enogastronomski agroturistički praktikum Srednje strukovne škole Antuna Horvata, Đakovo.

Program IV. Bilateralnog sastanka Regionalnih znanstvenih centara nastavlja se sutra (11. veljače), a tema je „Regionalni znanstveni centri u regionalnom kontekstu; kako mogu doprinijeti boljoj povezanosti na regionalnoj razini i doprijeti do manje razvijenih lokalnih zajednica; razvoj mreže RZC-ova u Hrvatskoj“. Održat će se i „trening trenera“ o primjeni interdisciplinarnog pristupa STEM-u u svim osnovnim školama, o čemu će govoriti educirane trenerice Ivana Zakanji i Marija Kušić. Predavanje o umrežavanju RZC-ova, prijenosu znanja i razvijenih modela, suradnji i novim zajedničkim aktivnostima održat će Ivana Štibi s Odjela za fiziku Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku. Regionalni pristup u RZC PAN HR predstavit će Petar Bošnjaković i Martina Grundler Hrala, dok će Ivona Mendeš Levak voditi predavanje o umrežavanje RZC-ova u RH i izradi smjernica za održivost RZC-ova. Na kraju je predviđen i zajednički posjet planetariju u RZC PAN HR.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=522#sigProId15a5761af2

„Njeguj život! - panel i poruka ženama

U okviru projekta "Žene u crvenom" i obilježavanja Dana crvenih haljina - nacionalnog dana borbe protiv moždanog udara u žena u četvrtak navečer (6. veljače 2025. godine) u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku održana je panel rasprava „Njeguj život“. Rasprava se odvijala u formi podcasta između dva panelista s četiri sadržajne cjeline, i to: „Dva svijeta jedna žena“, „Sklad svjesnog - nesvjesnog“, „Moždani udar u fokusu“ i „Moj put, moja borba, moj uspjeh“.

Panelistice su bile renomirane stručnjakinje iz područja medicinskih znanosti, umjetnosti, kulture i poduzetništva te žena koja je preboljela moždani udar. To su doc.dr.sc. Tajana Turk, specijalistica  radiologije i subspecijalistica intervencijske radiologije u Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek i Medicinskog fakulteta, dr.sc. Mirna Sabljar viša predavačica na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, doc.prim.dr.sc. Ružica Palić Kramarić, specijalist neurologije i subspecijalist za cerebrovaskularne bolesti na Klinici za neurologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek te predavačica na Medicinskom fakultetu u Osijeku i na Fakultetu za dentalnu medicinu i zdravstvo u Osijeku,     mr.sc. Natalija Pekić, licencirana predavačica u području obiteljskih poduzeća, suradnica Centra za poduzetništvo, predavačica u HUP-ovom programu za usavršavanje menadžera, konzultantica mnogih obiteljskih poduzeća, ambasador poduzetništva žena RH pri EU, prof.dr.sc. Julia Perić, redovna profesorica na Ekonomskom fakultetu u Osijeku i voditeljica Katedre za menadžment, organizaciju i poduzetništvo, Kristina Kopf, prof, ravnateljica Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek i Antonija Štajhofer, mag. ing. techn. aliment. koja je preboljela moždani udar. Jedini panelist je bio dr. Tomislav Pučić, specijalist kliničke psihologije, vlasnik privatne psihološke prakse u Osijeku specijalizirane za kliničku psihologiju koji je veći dio svog profesionalnog iskustva stekao radeći kao psiholog na Klinici za neurologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek.

Naglasak panela je bio na raspravi o nerazmjernoj raspodjeli odgovornosti, prekomjernom opterećenju, manjku podrške i ostalim uzrocima koji izlažu žene povećanom riziku od raznih zdravstvenih izazova, a koje one često ne prepoznaju, ne priznaju ili pak podcijene - od mentalnog zdravlja do moždanog udara kao jednog od tri najčešća uzroka smrti. Naravno, cilj panela je bio da se nazočnima i javnosti ukaže na značaj prevencije moždanog udara kod žena, kao i ranog prepoznavanja i učinkovitog liječenja te potakne žene na preuzimanje brige za vlastito zdravlje i podizanje svijesti o rizicima i posebnosti moždanog udara kod žena, a u ozračju uloga, snage i prirode koju žena ima u društvu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=522#sigProId98f578eb4c

Konferencija ClimEmpower „Osnaživanje regija suočenih s klimatskim izazovima“

U organizaciji Javne ustanove za zaštitu prirode Osječko-baranjske županije danas (6. veljače 2025. godine) u Hotelu Osijeku u Osijeku počela je dvodnevna ClimEmpower konferencija „Osnaživanje regija suočenih s klimatskim izazovima“. Konferencija se održava u sklopu projekta EU Horizon, u kojemu je partner i Osječko-baranjska županija. Uz sudionike konferencije iz Hrvatske, Austrije, Italije, Španjolske, Grčke, Cipra i Velike Britanije, na svečanom otvorenju Konferencije bili su zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, saborska zastupnica Nataša Tramišak i drugi uzvanici. Naime, ClimEmpower Konferencija je i zamišljena da bi okupila stručnjake, ključne ljude u donošenju odluka, znanstvenike, gospodarstvenike i lokalnu zajednicu koji će raspravljati o izazovima i rješenjima u zaštiti prirodnih resursa i prilagodbi poljoprivrednih praksi. Konferencija tako omogućava njihov dijalog, razmjenu znanja i usvajanje konkretnih mjera za očuvanje okoliša i osiguranje prehrambene sigurnosti u doba klimatske krize.

Projekt ClimEmpower je vrijedan oko tri milijuna eura, a okuplja 14 partnera iz sedam zemalja, među kojima su Javna ustanova za zaštitu prirode Osječko-baranjske županije i Upravni odjel za poljoprivredu i ruralni razvoj OBŽ koji imaju ključnu ulogu u primjeni tih strategija na lokalnoj razini, između ostalog i u pronalaženju modela i rješenja u smislu pomoći poljoprivrednicima kako bi se lakše nosili s klimatskim promjenama. Cilj projekta je izrada strategija, modela i tehnoloških rješenja za prilagodbu i ublažavanje posljedica klimatskih promjena te - pod vodstvom AIT Austrian Institute of Technology - projekt istražuje kako zaštititi ključne prirodne resurse i održati poljoprivrednu proizvodnju u novim klimatskim uvjetima.

- Prilagodba kreće od svakoga čovjeka, pa tako moramo činiti sve što možemo da bi očuvali okoliš i sve resurse koje imamo. Uvjeren sam da će ova konferencija tomu doprinijeti, kao i zelene i digitalne tranzicije u narednom razdoblju. Osječko-baranjska županija daje podršku svim ovim projektima i uvjeren sam da ćemo zajednički puno toga napraviti - poručio je zamjenik župana Josip Miletić.

Saborska zastupnica Nataša Tramišak kazala je kako smo svjesni i svjedoci klimatskih promjena. - Aktivnosti koje se očekuju od svih nas zajedno zasigurno trebaju ići u smjeru da ublažimo utjecaj klimatskih promjena na prirodu, okoliš i samog čovjeka. Europska unija je donijela Europski zeleni plan od 2030. godine, ali i dugoročnu strategiju da postanemo prvi klimatski neutralan kontinent do 2050. godine. Niz aktivnosti pokrenuto je početkom ovog desetljeća, a mi se nalazimo već u 2025. godini, dakle na sredini provedbe, a vidimo da puno toga treba napraviti. Vidimo da nismo uspjeli u velikoj mjeri ublažiti klimatske promjene koje se događaju, ali ono što moramo dalje naučiti je kako se prilagoditi i kako pronaći otpornost na njih - kazala je Tramišak.

Naglasila je da Osječko-baranjska županija obiluje vrijednim prirodnim resursima, koji se koriste i koje moramo znati očuvati. - Vjerujem da će i model koji će se razviti kroz ovaj projekt poslužiti da napravimo bolje i kvalitetnije analize - poručila je te upozorila na važnost Kopačkog rita.

Državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije Željko Vuković rekao je da Ministarstvo predano radi na pitanjima klimatske tranzicije i zelenim politikama. Dodao je kako je Zakon o klimatskim promjenama i zaštiti ozonskog sloja pred drugim čitanjem u Hrvatskom saboru, te da će to biti sveobuhvatan zakon koji će sagledati ne samo klimatske promjene, već i prilagodbu klimatskim promjenama, otpornost ljudi i resursa klimatskim promjenama te druge aktualne postavke.

Konferencija je nastavljena predstavljanjem projekta ClimEmpower i dosadašnjih rezultata, što su izložili članovi projektnog tima ClimEmpower, zatim izlaganjima na temu „Ptice i klimatske promjene“ i prezentacijom rezultata zimskog prebrojavanja ptica vodarica u Osječko-baranjskoj županiji i na području JU Park prirode Kopački rit te nizom drugih aktualnih stručnih rasprava i prezentacija o klimatskim izazovima.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=522#sigProId1f74f38ca7

„Žene u crvenom“ i - kako prevenirati moždani udar!?

Moždani udar je bolest povezana s vrlo visokom stopom smrtnog ishoda i prvi je uzrok smrtnosti i invaliditeta u Republici Hrvatskoj. Godišnje pogađa više od 12.000 osoba, a oko 5.000 oboljenja ima fatalni ishod, a od toga čak 3.000 su žene. Iako su žene znatno pogođenije, svijest o tome je niska, slabo su prepoznati čimbenici rizika, kao i posljedice koje nadmašuju tjelesni invaliditet.

Pozornost na važnost ovih pitanja već sedmu godinu zaredom potiče i Osječko-baranjska županija, a jedna od aktivnosti na tom planu je projekt „Žene u crvenom“, koji nije samo manifestacija povodom obilježavanja Dana crvenih haljina kao nacionalnog dana borbe protiv moždanog udara u žena nego je težište na podizanju svijesti i edukaciji o prevenciji, dijagnostici i kontroli kardiovaskularnih bolesti.

U sklopu ovogodišnje programa projekta „Žene u crvenom“ danas (6. veljače 2025. godine) na Trg Ante Starčevića u Osijeku organizirano je mjerenje krvnog tlaka i glukoze u krvi te niz edukativnih aktivnosti - stručnih savjetovanja građana o rizicima nastanka i prevenciji moždanog udara, prikazi fizioterapeutskih vježbi, vježbi na ergometru, zdrava prehrana…

- Danas smo na Trgu Ante Starčevića u Osijeku obilježili središnji događaj našeg projekta „Žene u crvenom“, projekta koji je vezan uz obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv moždanog udara u žena, poznatog kao Dana crvenih haljina. Posebno nam je drago što su se građani odazvali ovoj manifestaciji, što su tijekom lijepog prijepodneva mogli odraditi vježbe na ergometru, uz veslača Veslačkog kluba Iktus. Svi su mogli pogledati i dobiti upute kako treba pravilno izvoditi fizioterapeutske vježbe, što su im prikazali učenici Medicinske škole iz Osijeka, a potom i što je zdravo konzumirati kako bi prevenirali sve čimbenike vezane uz nastanak moždanog udara. Pripremu zdravih zalogaja korištenjem zdravih namirnica, zdravih napitaka, smoothija i čajeva su pokazali učenici Ugostiteljsko-turističke škole Osijek. I ono što je najbitnije, svi su mogli dobiti stručne savjete liječnika i medicinskih sestara, patronaže Doma zdravlja OBŽ iz Osijeka. Vidjeli smo da su ljudi zainteresirani za mjerenje krvnog tlaka i glukoze u krvi, da žele vidjeti i osvijestiti se o svojim potrebama i zdravlju te se potruditi u provođenju prevencije kako bi spriječili moždani udar i druga oboljenja - kazala je Sara Zelić-Kos, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje OBŽ.

Danas, u četvrtak, 6. veljače, u 18.00 sati u HNK u Osijeku održat će se panel rasprava pod nazivom „Njeguj život“. Naglasak će biti na raspravi o nerazmjernoj raspodjeli odgovornosti, prekomjernom opterećenju i manjku podrške koji izlažu žene povećanom riziku od raznih zdravstvenih izazova, a koje one često ne prepoznaju, ne priznaju ili podcijene - od mentalnog zdravlja do moždanog udara kao jednog od tri najčešća uzroka smrti. Rasprava će biti organizirana u formi podcasta između dva panelista sa četiri sadržajne cjeline, i to: „Dva svijeta jedna žena“, „Sklad svjesnog - nesvjesnog“, „Moždani udar u fokusu“ i „Moj put, moja borba, moj uspjeh“. Panelisti su renomirani stručnjaci iz područja medicinskih znanosti, umjetnosti, kulture i poduzetništva te žena koja je preboljela moždani udar, a to su doc.dr.sc. Tajana Turk, dr.sc. Mirna Sabljar, doc.prim.dr.sc. Ružica Palić Kramarić, dr. Tomislav Pučić, mr.sc. Natalija Pekić, prof.dr.sc. Julia Perić, Kristina Kopf i Antonija Štajhofer.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=522#sigProId2ed19de94d