Vijesti

Objavljen Javni poziv za financiranje programa i projekata udruga od interesa za opće dobro u Osječko-baranjskoj županiji za 2025. godinu

Temeljem članka 10. stavak 4. Odluke o financiranju programa i projekata udruga od interesa za opće dobro u Osječko-baranjskoj županiji („Županijski glasnik“ broj 11/21. i 13/24.) Zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Osječko-baranjske županije obavještava sve zainteresirane da je objavljen

J A V N I  P O Z I V

za financiranje programa i projekata udruga od interesa za opće dobro

u Osječko-baranjskoj županiji iz sredstava

Proračuna Osječko-baranjske županije za 2025. godinu

            dana 27. siječnja 2025. godine na internetskoj stranici Osječko-baranjske županije.

 

Prijave na Javni poziv mogu se podnijeti u vremenu od 27. siječnja do 28. veljače 2025. godine na način kako je to utvrđeno Javnim pozivom.

 

Zamjenik župana koji obnaša dužnost

 župana Osječko-baranjske županije

                                                                             Mato Lukić

Više na:

https://www.obz.hr/index.php/potpore/natjecaji-i-javni-pozivi-u-tijeku

 

 

 

 

U Osijeku obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

U organizaciji Židovske općine Osijek danas (27. siječnja 2025. godine) je u Osijeku obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Tim povodom položeni su vijenci pred spomenikom „Majka i dijete“ u Parku Oscara Nemona, a nazočnima se obratio predsjednik Židovske općine Osijek Damir Lajoš. U ime Osječko-baranjske županije vijenac je položio zamjenik župana Josip Miletić.

Damir Lajoš podsjetio je da se današnji dan obilježava kao podsjetnik na oslobođenje Aushwitza od strane Crvene armije. – Ujedinjeni narodi prihvatili su ovaj datum kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, a s obzirom na sukobe koji su započeli u listopadu 2023. godine, vidimo da su nam ovakva obilježavanja još uvijek potrebna. Nismo naučili lekcije iz povijesti, a mi ćemo se i dalje okupljati kako bi smo poslali poruku mira svuda gdje je potrebna – kazao je Lajoš. Dodao je da je u Osijeku do 2. svjetskog rata živjelo više od 3.000 Židova, od čega je njih 300-njak uspjelo dočekati kraj rata.

Zamjenik župna Josip Miletić naglasio je kako 80 godina nakon stravičnih događaja iz 2. svjetskog rata i dalje moramo biti predani tome da se takvo zlo nikada više ne ponovi. – Ono treba biti opomena svim budućim generacijama za započinjanje ratova i sukoba, a nama trajni podsjetnik na ogromnu žrtvu nedužnih duša kojima izražavamo poseban pijetet – rekao je Miletić.

Zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković istaknula je da je na nama svima odgovornost da iz nemilih događaja od prije 80 godina neprestano učimo i o tome razmišljamo. – Nužno je prenositi poruke mira, ljubavi i međusobnog poštovanja bez obzira na vjerske, kulturološke i svake druge različitosti. Grad Osijek je grad s najviše manjina i takav želimo ostati, gradeći svoju budućnost na toleranciji i uvažavanju – zaključila je Crnković podsjetivši kako su Židovi u Osijeku ostavili nemjerljiv doprinos u kulturnom i gospodarskom životu.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=540#sigProIddfb4717951

Sajam mogućosti i 28. Smotra Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku: Široka lepeza studijskih programa i zapošljavanja motivira mlade na ostanak u Slavoniji i Baranji

U Gospodarskom centru Osječko-baranjske županije u Osijeku danas, 24. siječnja 2025. godine kada se ujedno obilježava i Međunarodni dan obrazovanja, otvoren je 2. Sajam mogućosti i 28. Smotra Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Okupilo se više tisuća učenika srednjih škola, studenata, njihovih nastavnika i roditelja, kao i drugih osoba zainteresiranih za ovu manifestaciju, i to iz svih slavonskih županija, a jednim autobusom su stigli i mladi iz Subotice. Događanje je organizirala Osječko-baranjska županija u partnerstvu sa Sveučilištem te u suradnji s drugim javnim institucijama, poslodavcima i udrugama. Program oba događanja traje danas od 10.00 do 17.00 sati, a nastavlja se sutra (25. svibnja) od 10.00 do 13.00 sati.

Cilj obje manifestacije je da se srednjoškolcima i svim zainteresiranim posjetiteljima na jednom mjestu omogući izravan pristup informacijama o obrazovnim, karijernim i profesionalnim prilikama te pruži platforma za povezivanje i izravnu komunikaciju obrazovnog sustava s tržištem rada. Manifestacija je osobito namijenjena učenicima završnih razreda srednjih škola koji se usmjeravaju za odabir budućeg obrazovanja, pa se među 43 izlagača nalaze svi fakulteti i odjeli Sveučilišta Osijeku i veleučilišta. Za učenike koje više zanimaju mogućnosti profesionalnog usavršavanja na tržištu rada predstavili su se HGK Županijska komora Osijek, Obrtnička komora Osječko-baranjske županije, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Nastavni zavod za javno zdravstvo OBŽ, Ministarstvo obrane, Ministarstvo unutarnjih poslova, Vatrogasna škola - Odjel Osijek, kao više poslodavaca iz gospodarstva i udruga.

Sve posjetitelje i izlagače na otvorenju manifestacije pozdravio je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, a svečanosti su također nazočili rektor Sveučilišta prof. dr. sc. Vlado Guberac, predsjednica Skupštine OBŽ Ivana Bagarić, zamjenik župana Josip Miletić, zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin, dekani fakulteta, ravnatelji škola i ustanova te drugi uzvanici.

- Prošle godine Osječko-baranjska županija je organizirala 1. Sajam mogućnosti, a ove godine učinili smo to zajedno sa Sveučilištem te događaj podignuli na puno višu razinu. Drago mi je da će ovdje biti gotovo 2.500 maturanata koji na jednom mjestu mogu vidjeti sve mogućnosti koje im se pružaju od naših sveučilišta i poslodavaca. Danas su mogućnosti i ponuda za daljnje obrazovanje, kao i ponuda poslodavaca, puno veći nego prije desetak godina, i to upravo zahvaljujući odličnoj suradnji i našem Sveučilištu, a isto tako i poslodavcima. Drago mi je da će učenici na jednom mjestu moći vidjeti, pitati, biti zainteresirani i tražiti odgovore na sve što ih zanima u njihovoj budućnosti te kako bi mogli odabrati put koji ih najviše motivira i u kojem će biti sretni. Zaista smo ponosni na rezultate koje su postigli kroz srednjoškolsko obrazovanje, a isto tako smo ponosni i na profesore koji su ih doveli do završetka srednjoškolskog obrazovanja - rekao je Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana OBŽ.

- Ove godine smo odlučili spojiti dvije velike manifestacije, naš Sajam mogućnosti i Smotru Sveučilišta, u veliko dvodnevno događanje kako bismo pokazali mladima koliko puno mogućnosti imaju. Naime, nerijetko se čini da nema baš previše mogućnosti i da je ionako sve poznato. Zato im želimo skrenuti pozornost na to da je ogromna dobrobit što je kod nas visokoškolsko obrazovanje besplatno, a da to nije tako dalje u svijetu. Želimo reći da je ključ u njima samima, dakle svojim radom i trudom sami mogu steći nekakve preduvjete, upisati željeni studij, besplatno se obrazovati do diplome i na taj način si stvoriti određene preduvjete za sjajan život - istaknula je Miranda Glavaš-Kul, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i mlade OBŽ.

Rektor Sveučilišta prof. dr. sc. Vlado Guberac izrazio je zadovoljstvo što se zajedničkom organizacijom manifestacije dobilo i na njenoj masovnosti. - Vjerujemo da će danas ovdje biti više od 3.000 srednjoškolaca i maturanata, a to je veliki bazen mladih ljudi koji su budućnost Hrvatske. Kako bi ih usmjerili na ovom njihovom raskrižju životnog puta, svi naši fakulteti, akademija i sveučilišni odjeli prezentirat će sve studijske programe koje nudimo našim maturantima. Tako našoj djeci nudimo široku lepezu studijskih programa i poručujemo da nema potrebe za studiranje izvan Osijeka. Isto tako je bitno naglasiti i kakvi su uvjeti studiranja, gdje će stanovati, kako će se hraniti. U Studentskom kampusu u Osijeku izgradili smo tri studentska doma, s ukupno više od 1.500 smještajnih jedinica, gdje mogu za zaista simboličan iznos od 100 eura mjesečno stanovati kao u hotelu sa četiri zvjezdice, što je važno pogotovo za one koji nisu domicilni i koji žele doći u Osijeku iz drugih gradova i županija. Zato smo tu da im pokažemo što sve Sveučilište nudi i da ne idu dalje studirati nego dođu u Osijek, grad napravljen po mjeri mladih ljudi, gdje je student gotovo svaki 5-6 stanovnik, grad mladosti - pozvao je rektor Guberac.

- Ovo je sjajna prilika za sve učenike završnih razreda srednjih škola koji još uvijek odlučuju o tome što, kako i gdje nastaviti obrazovanje i usmjeriti buduću karijeru. Grad Osijek ima sjajnu suradnju sa Sveučilištem i Osječko-baranjskom županijom u nizu polja. Ovom prigodom spomenut ću samo da Grad daje redovne stipendije za izvrsnost, deficitarna zanimanja, studente s invaliditetom, ali i gradsko-poduzetničku stipendiju koju prima već treća generacija. Njome smo htjeli na najbolji mogući način povezati Sveučilište/studente i gospodarstvo, buduće poslodavce i Grad Osijek kao lokalnu samoupravu te dajemo zajedničku stipendiju u najmanjem iznosu od 450,00 eura, od čega Grad Osijek daje 300, a poslodavci 150 eura - kazao je zamjenik osječkog gradonačelnika Dragan Vulin te dodao kako suradnja Grada i Sveučilišta utječe i na zainteresiranost investitora za ulaganja u Osijeku, a u konačnici i na gospodarsko jačanje grada Osijeka.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=540#sigProIde38ed44eb7

Osječko-baranjska županija osigurava besplatni nastup na Proljetnom sajmu za poduzetnike početnike

U okviru Proljetnog sajma, koji će se održati od 21. do 23. veljače 2025. godine  u Gospodarskom centru, bit će organizirana i nova sajamska manifestacija 1. Sajamski inkubator. Osnovna svrha ove manifestacije je stvaranje novih poslovnih mogućnosti za poduzetnike početnike, upoznavanje tržišta s njihovim proizvodima i uslugama te stvaranje preduvjeta za daljnji rast i razvoj poduzetništva. S ciljem što kvalitetnije organizacije ove manifestacije, ali i kao direktna podrška poduzetnicima početnicima, Osječko-baranjska županija osigurala je deset tisuća eura za zakup sajamskog prostora i opremanje štandova na kojima će poduzetnici početnici moći besplatno izlagati.

Svi poslovni subjekti s područja Osječko-baranjske županije koji u trenutku održavanja sajma posluju kraće od dvije godine, a koji žele sudjelovati i prezentirati svoje proizvode i usluge u okviru ove manifestacije, mogu se javiti u Upravni odjel za gospodarstvo Osječko-baranjske županije (e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., telefon: 031/221-881) najkasnije do 10. veljače ove godine.

Svečano obilježen Dan Općine Trnava

Dan Općine Trnava obilježava se 22. siječnja, na blagdan Sv. Vinka, zaštitnika vinogradara i vinara, a kako je ovo područje Đakovštine poznato po kvalitetnim sortama grožđa i proizvodnji vrhunskih vina ovaj blagdan je odabran i za Dan Općine. Program proslave je počeo svetom misom u Župnoj crkvi Našašća svetog Križa u Trnavi, potom se nastavio u podrumima Đakovačko-osječke nadbiskupije gdje je upriličena posveta vinograda i mladog vina.

Središnji dio proslave bila je Svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Trnava koja je održana u zgradi Hrvatskog doma kulture u Trnavi. Uz vijećnike, načelnicu Irenu Mikić Brezina, predsjednika Općinskog vijeća Darka Belira, predstavnike društvenog života Općine Trnava, gradonačelnika Grada Đakova Marina Mandarića i načelnike susjednih općina, Svečanoj sjednici nazočila je i predsjednica Skupštine Osječko-baranjske županije Ivana Bagarić.

- Kao i ranijih godina, i prošle godine se puno toga radilo u Općini Trnava, a najznačajniji nam je projekat izgradnje novog dijela dječjeg vrtića i rekonstrukcija starog dijela koji će se uskoro dovršiti. Započeli smo i izgradnju vodovodne mreže Trnava brdo čime bi u cijeloj općini bila izgrađena vodovodna mreža, a to nas upućuje na daljnje radnje. Priprema se tako projektna dokumentacija za odvodnju, što smo već započeli te je napravljena dokumentacija za Trnavo, Hrkanovce, Lapovce i Dragotin i znači ostanemo na još dva naselja. Projektna dokumentacija se radila i na drugim projektima, nogostupima, izgradnji javne rasvjete na području Trnave i ostalih naselja. U tim aktivnostima puno su nam pomogli Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU, Ministarstvo graditeljstva, Osječko-baranjska županija, pa se zahvaljujemo svima koji su nam pomogli u prošloj i ranijim godinama - rekla je Irena Mikić Brezina, načelnica Općine Trnava.

Predsjednica Županijske skupštine Ivana Bagarić čestitala je svim mještanima Dan Općine Trnava i blagdan njihova zaštitnika Sv. Vinka te naglasila dobru suradnju ove općine i Osječko-baranjske županije.

- Trnava je jedna od 42 jedinice lokalne samouprave Osječko-baranjske županije i prelijepi vinogradarski kraj gdje se, kao i u cijeloj Đakovštini, ima puno toga za vidjeti. Ljudi se pretežno bave vinogradarstvom, poljoprivredom, a Osječko-baranjska županija, kao i druge jedinice lokalne samouprave, kroz svoja bespovratna sredstva potiče ulaganja u poljoprivredu i gospodarstvo, naravno i u školstvo i zdravstvo što su temeljne djelatnosti županije. Ovom prigodom osobito bih pohvalila projekt praktikuma u Trnavi u sklopu Srednje strukovne škole Antun Horvat iz Đakova. To je jako lijep primjer dobe prakse i suradnje, prije svega Općine Trnava, Osječko-baranjske županije, resornih ministarstava i Grada Đakovo - istaknula je Ivana Bagarić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=540#sigProId1b5f7c1e4d

Bogat program obilježavanja blagdana sv. Vinka u Osječko-baranjskoj županiji

Vinogradarstvo i vinarstvo na području Osječko-baranjske županije ima višestoljetnu tradiciju, a danas je to i jedna od važnih gospodarska grana. Logično, (i) na području Osječko-baranjske županije tradicionalno se obilježava spomendan Sv. Vinka, zaštitnika vinogradara i vinara, i to 22. siječnja. Dio je to tradicije i običaj da se posebnom ceremonijom obilježi otvaranje sezone radova u vinogradu. Tako su se i ove godine u gotovo svim vinarijama okupili mnogi vinogradari, vinari i drugi djelatnici iz ovog sektora, njihovi poslovni partneri i prijatelji. Obilježavanju su se pridružili i dužnosnici Osječko-baranjske županije, županije koja kontinuirano prati i nizom svojih mjera i aktivnosti potiče rad i razvoj vinogradarstva i vinarstva.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić tako je nazočio tradicionalnoj proslavi blagdana sv. Vinka koje je organizirao Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek na svom pokušalištu u Mandićevcu. Proslava je protekla u ozračju provođenja projekta “Prilagodba vinogradarstva klimatskim promjenama kroz valorizaciju i implementaciju adaptabilnih genotipova vinove loze - ADAPTVitis”.

- Fakultet agrobiotehničkih znanosti želi zadržati samu tradiciju, a ne samo poučavati studente vještinama koje trebaju znati o vinogradu i proizvodnji vina. Želimo u njih ugraditi i našu tradiciju, tako da ovaj naš ruralni prostor ostane pun i da u njemu bude i tradicija i kulturna baština. Zahvaljujući Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova EU imali smo priliku prijaviti se na projekat zajedno s Poljoprivrednim fakultetom u Novome Sadu te smo dobili zajednički projekt prekogranične suradnje u vrijednosti oko 2,5 milijuna eura. Sada imamo priliku izgraditi jedan centar kompetencije, odnosno vinariju, a kroz projekat ćemo odgovoriti na izazove klimatskih promjena i stvoriti nove genotipove određenih sorata koji će moći odgovoriti na sve izazove koji nas čekaju u budućnosti - naglasio je dekan FAZOS-a prof. dr. sc. Krunoslav Zmaić.

- Svim stanovnicima Mandićevca čestitam crkveni god sv. Vinka, a dekanu i Fakultetu agrobiotehničkih znanosti na organizaciji blagoslova vinograda i ovako velikom, najvećem dosad, okupljanju u komu ćemo zajedno poželjeti da godina bude plodna i rodna. Ponosni smo na naša četiri vinogorja, baranjsko, erdutsko, đakovačko i feričanačko, na više od 2.000 ha vinograda i godišnju proizvodnju više od 100.000 hl vina, što je najviše u Hrvatskoj. Znamo da se vino s područja naše županije nalazi diljem Europe i svijeta, a u turističkom smislu nema manifestacije, druženja ili bilo koje vrste okupljanja da vino iz naše županije nije prisutno i da se ne konzumira. Kao Županija ćemo i dalje podržavati sve naše vinogradare i vinare, kojima ovim putem čestitam i zahvaljujem na svemu što rade kako bi imali upravo ovakve rezultate. Naravno, očekujemo da kroz projekt i ovo pokušalište struka i znanstvenici što prije nađu način da se zaštite autohtone sorte vinove loze, prije svega od suše i drugih izazova koji zadnjih godina prijete ovom području - rekao je obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić na svečanosti u Mandićevcu.

Svečanosti su također nazočili državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak i rektor Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Vlado Guberac. Državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić podsjetio je kako je upravo u Mandićevcu prije godinu dana najavljena realizacija projekta ADAPTVitis, što se potom i dogodilo. - Vjerujem da ćemo nagodinu u ovo vrijeme ovdje imati prekrasan novi objekt čija će svrha biti očuvanje naših autohtonih sorti i njihovo prilagođavanje novim klimatskim uvjetima, odnosno promjenama koje su vrlo izražene i koje zahtijevaju upravo to da naše vinarstvo i vinogradarstvo učinimo otpornim na njih. Projekt ide svojom dinamikom i ubrzo će biti i završen na ponos svih - kazao je Mikulić.

Državni tajnik Tugomir Majdak je ukazao na značaj zajedništva struke, znanosti, potpornih i državnih institucija za realizaciju projekata poput projekta u Mandićevcu, kao i na ukupno vinogradarstvo i vinarstvo. Najavio je nove natječaje za opremanje vinarija, odnosno restrukturiranje i konverziju vinograda.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=540#sigProIdfb99850f01

 NEKA 2025. GODINA BUDE I BLAGOSLOVLJENA I S DOBRIM PRINOSIMA

Zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, saborska zastupnica Nataša Tramišak, saborski zastupnik Goran Ivanović i predsjednica Skupštine Osječko-baranjske županije Ivana Bagarić danas su nazočili posveti vinograda i blagoslovu mladog vina u Podrumima Đakovačko-osječke nadbiskupije u Trnavi, koje je predvodio nadbiskup metropolit Đuro Hranić.

- Danas u Trnavi imamo čast kušati dobra vina te zahvaliti svima koji su marljivo i aktivno radili u vinogradima protekle godine. Uvjeren sam da će i ova godina donijeti dobre urode, a s obzirom na blagoslov od strane nadbiskupa, uvjeren sam da će svima koji se bave vinogradarstvom to dati dodatan poticaj u kreiranju novih proizvoda - kazao je zamjenik župan Josip Miletić.

Saborska zastupnica Nataša Tramišak čestitala je Dan Općine i blagdan sv. Vinka svim mještanima Općine Trnava. - Blagdan sv. Vinka je prigoda kad se okupljamo u Trnavi upravo na blagoslovu i vinograda i vinove loze. Područje Općine Trnava i cijelo đakovačko vinogorje je zaista plodonosno, stanovništvo je vezano uz prirodu i proizvodnju grožđa i vina, pa svima želimo da ova godina bude i blagoslovljena i s dobrim prinosima - kazala je Nataša Tramišak.

- Misna vina u Đakovu i okolici je u korijena tradicije proizvodnje grožđa i vina na 30 ha vinograda, a proizvodnja je usmjerena uglavnom na vrhunska vina. Ove godine očekujemo neizvjesnost, kao i do sada, svjesni smo promjene klime, promjena vremena i da se mi moramo prilagođavati i raditi vinograde onako kako nam priroda nalaže. Nažalost, prošle godine smo imali i led, imali smo znatnu izravnu štetu. Kako je to šokiralo biljke i uništilo lozu ove godine imat ćemo manju proizvodnju za barem 30 %, pa sada prilagođavamo i rezidbu za proizvodnju ove godine - pojasnio je Vlado Babić, manager Misnih vina Đakovačko-osječke nadbiskupije.

U poslijepodnevnim satima zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, saborska zastupnica Nataša Tramišak i saborski zastupnik Goran Ivanović nazočili su u Feričancima proslavi sv. Vinka, odnosno tradicionalnoj manifestaciji Feričanačko vince.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=540#sigProIdbc0e4dd717