Vijesti

Osječko-baranjska županija osigurava besplatni nastup na Sajmu ljepote i zdravlja za poduzetnike početnike

 

Nakon iznimno velikog odaziva poduzetnika početnika za sudjelovanjem na 1. Sajamskom inkubatoru koji je održan u okviru 31. Proljetnog i 25. Obrtničkog sajma, Osječko-baranjska županija financirat će zakup sajamskog prostora i opremanja štandova na predstojećem Sajmu ljepote i zdravlja, koji će se održati od 14. do 16. ožujka 2025. godine u Gospodarskom centru.

U okviru 2. Sajamskog inkubatora mogu sudjelovati svi poslovni subjekti s područja Osječko-baranjske županije koji djeluju u sektoru industrije ljepote usmjerene na poboljšanje vanjskog izgleda i zdravlja ljudi kao što su: kozmetika, prirodni preparati, kozmetičke, frizerske i spa usluge, nail art, fitness, wellness, masaže, zdravlje i prevencija, estetska medicina, nutricionizam, najnoviji modni trendovi i slično, a koji u trenutku održavanja sajma posluju kraće od dvije godine.

Osiguranjem besplatnog nastupa na sajmu Osječko-baranjska županija daje svoj direktan doprinos razvoju poduzetništva, omogućuje stvaranje novih poslovnih mogućnosti za poduzetnike početnike te upoznavanje tržišta s njihovim proizvodima i uslugama.

Svi poslovni subjekti koji ispunjavaju prije spomenute uvjete, a koji žele sudjelovati i prezentirati svoje proizvode i usluge u okviru ove sajamske manifestacije, mogu se javiti u Upravni odjel za gospodarstvo Osječko-baranjske županije (e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., telefon: 031/221-881) najkasnije do 10. ožujka ove godine.

 

Međunarodni dan civilne zaštite: Prevencija nema alternativu

Povodom Međunarodnog dana civilne zaštite i Dana civilne zaštite u RH koji se obilježavaju 1. ožujka, u organizaciji Područnog ureda civilne zaštite Osijek danas (27. veljače 2025. godine) u Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku održana je javna tribina „Smanjenje rizika kao čimbenik utjecaja na gospodarstvo“. Središnju temu predstavio je pročelnik Područnog ureda Zvonko Grgec, izlaganje na temu „Multidisciplinarni pristup jačanju otpornosti“ imala je prof. dr. sc. Mirna Habuda-Stanić s Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku, „Mračne ulice interneta - kako ostati siguran na internetu“ predstavio je Bruno Budimir s Ekonomskog fakulteta u Osijeku, a izv. prof. dr. sc. Ivan Aleksi izlagao je o temi „Primjena LoRa tehnologije na decentraliziranu komunikaciju u kriznim situacijama bez infrastrukture“. Potom je uslijedila diskusija i završna riječ o temama skupa.

Sudionike javne tribine pozdravili su zamjenik župana Osječko-baranjske županije Josip Miletić, saborska zastupnica Nataša Tramišak i zamjenik gradonačelnika Grada Osijeka Dragan Vulin. Pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Osijek Zvonko Grgec uvodno je istaknuo kako se ovim skupom želi ukazati javnosti da se preventivnim smanjenjem rizika od katastrofa može značajno uticati na standard ljudi i gospodarstvo, pa i stvoriti povoljnije okruženje za djelovanje u sustavu gospodarstva.

- Strategijom rizika i procjenom rizika za Republiku Hrvatsku definirali smo 13 rizika i prijetnji kao što su poplave, potresi, požari otvorenih prostora, pandemije. Naime, ako se npr. smanji rizik od poplava onda će poljoprivredne površine ostati zaštićene, a proizvodnja će biti bolja. Ako navodnjavanjem i sličnim sustavima spriječimo sušu onda će prinosi u poljoprivredi biti puno veći. Isto tako, kod pandemija poput COVID-a ako broj radno sposobnog stanovništva bude veći onda će i gospodarski efekti biti puno veći, a standard i uvjeti života će biti bolji. Kod požara u Dravi International uspjeli smo intervencijom vatrogasnih i drugih službi civilne zaštite sačuvati proizvodni pogon, a izgorio je deponij otpadne plastike, pa je cijeli proizvodni pogon nakon nekoliko dana nastavio normalno funkcionirati - rekao je pročelnik Grgec.

- Osječko-baranjska županija bilježi izuzetne pozitivne trendove u gospodarstvu i uvjeren sam da ćemo nastaviti u tom smjeru te i dalje povećavati broj radnih mjesta, a pri tomu moramo voditi brigu o sigurnosti. U proteklom razdoblju službe civilne zaštite zajedno sa svim drugim službama došle su nekoliko puta u iskušenje, no pokazali su sve svoje mogućnosti i osigurali da tvornice nastave raditi nakon nemilih događaja. Svakako je značajno nastaviti educirati sve nas i preventivno djelovati jer prevencija nema alternativu - poručio je zamjenik župana Josip Miletić.

Saborska zastupnica Nataša Tramišak čestitala je nazočnima 1. ožujka, Međunarodni dan civilne zaštite i Dan civilne zaštite u RH. Naglasila je važnost rasprave o sprječavanju rizika i njegovom utjecaju na gospodarstvo, ali i na zdravlje ljudi i okoliš.

- Sustav civilne zaštite je zaista kompleksan i obuhvaća niz različitih dionika. Kada govorimo o različitim ugrozama, za sustav civilne zaštite važne su i jedinice lokalne samouprave i županije kao regionalna samouprava, a svakako i vatrogastvo i zdravstvena zaštita, ali i vlasnici velikih industrijskih postrojenja. Svjesni smo da smo sve izloženiji različitim rizicima, požarima velikih razmjera, potresima, poplavama i nizu drugih vremenskih nepogoda, no kada govorimo o njihovom utjecaju na gospodarstvo i industrijskom riziku jako je bitno djelovanje ljudi. Naravno, moramo nastaviti jačati cijeli sustav, prvenstveno civilne zaštite kako bi pravodobno i kvalitetno mogli odgovoriti na bilo koje ugroze s kojima ćemo se suočiti - kazala je Nataša Tramišak.

Kao predavačica na tribini, prof. dr. sc. Mirna Habuda-Stanić prenijela je vlastita iskustva i informacije o edukaciji koju već 8 godina prolazi kroz radionice koje organizira NATO, čiji je civilni ekspert. - Svjedočimo promjenama u geopolitičkim odnosima, klimatskim promjenama, promjenama u financijskim sustavima, a NATO je prepoznao da njegova snaga leži u snazi i jačanju civilne zaštite. Kroz predavanje pokazat ću smjernice i temeljne odrednice civilno-vojne suradnje koju jača NATO kako bi se što jače odupro klimatskim, gospodarskim, prirodnim i drugim ugrozama, već i onome što je donijelo novo preslagivanje na geopolitičkoj razini - kazala je Habuda-Stanić.

Zamjenik osječkog gradonačelnika Dragan Vulin naglasio je kako je Osijek siguran grad. - Svim pripadnicima i žurnim službama civilne zaštite Grada Osijeka i Osječko-baranjske županije čestitam međunarodni i nacionalni Dan civilne zaštite te iskreno iz srca zahvaljujem na svemu što čine. Hvale im i na brzim i učinkovitim reakcijama, na spremnosti da reagiraju u svim situacijama, a na žalost imali smo prilike iskusiti i vidjeti što znače veliki problemi i ozbiljne situacije poput velikih požara u Dravi International, požara obiteljskih kuća i stambenih zgrada, poslovnih i drugih objekata. Tada smo vidjeli što znači brz i kvalitetan sustav civilne zaštite i da se višestruko isplati svaki euro uložen u prevenciju i sustav civilne zaštite. Spreman sustav i spremni pripadnici civilne zaštite znače puno za sigurnosti građana, a zasigurno su i jedan od čimbenika razvoja gospodarstva - zaključio je Vulin.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=504#sigProIde31f6d4b98

U Osijeku otvoren 17. Hrvatski simpoziji o nastavi fizike

U organizaciji Hrvatskog fizičkog društva u Osijeku se od 26. do 28. veljače 2025. godine održava 17. Hrvatski simpoziji o nastavi fizike, tradicionalni stručni skup koji od 1993. godine na jednom mjestu okuplja cijelu vertikalu obrazovanja u fizici s područja cijele Republike Hrvatske, profesore fizike u osnovnim i srednjim školama te studente i sveučilišne profesore. Sudjelujući na Simpoziju, svi oni imaju priliku čuti najnovije znanstvene spoznaje iz područja edukacijske fizike te predstaviti svoja istraživanja, iskustva i primjere dobre prakse kroz usmena izlaganja, prezentacije postera ili vođenjem odgovarajućih radionica. Suorganizatori ovogodišnjeg skupa su Odjel za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Agencija za odgoj i obrazovanje, Fizikalno društvo Split te Udruga fizičara Osijek.

Svečano otvorenje 17. Hrvatskog simpozija o nastavi fizike održano je danas (26. veljače 2025. godine) u Hotelu Osijek u Osijeku, a oko 200 sudionika pozdravio je Josip Miletić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije.

- Zadnjih godina puno toga se razvija na području fizike, a svakako je značajan i inovativni pristup obrazovanju kako bi djeca mogla bolje i kvalitetnije usvojiti sva znanja iz tog područja. Uvjeren sam da će svi sudionici simpozija dobiti nove vještine i zvanja da bi naša djeca bila bolje obrazovana nego što su danas. Čestitam organizatorima ovog skupa, uvjeren da će se i dalje ovako značajna događanja održavati upravo u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji, koja vam daje punu podršku - rekao je zamjenik župana Josip Miletić.

Kako je istaknuo predsjednik Organizacijskog odbora, docent na Odjelu za fiziku Denis Stanić, teme ovogodišnjeg Simpozija usmjerene su prema razumijevanju nastavne problematike, diskutiranju aktualnih problema i traženju mogućih rješenja. Teme su nastava fizike kroz primjere dobre prakse, ostvarivanje obrazovnih ishoda i vrednovanje u nastavi fizike, inovativni pristupi i suvremene tehnologije u nastavi fizike, istraživački pristup i suvremene spoznaje u nastavi fizike, fizika u interdisciplinarnom kontekstu - od STEM-a do društvenih i okolišnih pitanja, profesionalni razvoj nastavnika te učeničko konceptualno razumijevanje fizike, njihove vještine i stavovi.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=504#sigProIda01d63b485

Općina Bilje: Konferencijom „Mladi u poljoprivredi“ do unaprjeđenja poljoprivredne proizvodnje

U domu kulture u Bilju danas je (26. veljače) održana prva u nizu konferencija u organizaciji Općine Bilje i Kulturnog razvojnog centra Bilje na temu poljoprivrede. Općina Bilje je poljoprivredna općina koja je po broju mladih poljoprivrednika iznad prosjeka Republike Hrvatske, pa je i današnja tema konferencije bila „Mladi i poljoprivreda – kako mijenjati poljoprivredu Baranje“. Konferenciji su uz predavače i paneliste nazočili i obnašatelj dužnosti župana Osječko-baranjske županije Mato Lukić i načelnik Općine Bilje Željko Cickaj.

- Odaziv na današnju konfenreciju govori o tome da su mladi poljoprivrednici s našeg područja otvoreni za razgovor o unaprjeđenju poljoprivrede u Općini Bilje. Iduća će tema biti turizam koja je usko vezana s poljoprivredom što nije samo interes općine Bilje, nego cijele Osječko-baranjske županije pa i šire zajednice. O ove dvije gospodarske grane ovisi budućnost demografske slike Općine. Želimo da mladi ostaju i da se doseljavaju – rekao je načelnik Općine Bilje Željko Cickaj.

Da su mladi poljoprivrednici u fokusu Osječko-baranjske županije potvrđuje i župan Lukić ističući kako pilot projekt Strizivojna – prvo digitalno selo u Hrvatskoj od Poslovnog dnevnika preuzima Osječko-baranjska županija i kako je u budućnost cilj u projekt uključiti i druge općine s područja županije.

- Pohvaljujem Općinu Bilje što je organizirala ovakvu konferenciju kojom osim što povezuje mlade poljoprivrednike sa svog područja, pruža im i mogućnost za edukaciju i informiranje kako bi unaprijedili svoju proizvodnju. Opstanak sela znači opstanak naših ljudi na ovom području, jer Županija pa i cijela država su jaki, koliko su jaki njezini rubovi. Mladi poljoprivrednici su budućnost poljoprivrede Slavonije i Baranje. Da postoji potencijal kada je riječ o poljoprivrednim površinama, to znamo, no raduje činjenica da smo kroz projekt Prvog digitalnog sela u Hrvatskoj – Općine Strizivojna spoznali da postoji izniman potencijal i u ovim mladim ljudima koji su spremni uhvatiti se u koštac s klimatskim izazovima i novitetima koje donosi razvoj tehnologije kako bi unaprijedili svoja obiteljska poljoprivreda gospodarstva – rekao je župan Lukić i dodao kako će se u projekt uključiti i Općina Bilje.

O mogućnostima korištenja sredstava EU kroz primjere iz prakse govorio je Tihomir Kovač, konzultant za Europske fondove. Predstavio je aktualne mogućnosti financiranja projekata mladih poljoprivrednika.

l Dva su natječaja trenutačno objavljena čija provedba je u tijeku i za ove programe postoji iznimno velik interes na terenu. Riječ je o natječaju za mlade poljoprivrednike i natječaju za preradu. Spomenut ću i određene financijske instrumente koji su dostupni, kako poduzetnicima početnicima općenito, tako i početnicima u području poljoprivrede i prerade. To su HBOR i HAMAG BICRO programi. Nalazimo se na početku financijske perspektive do 2027. godine i ovi pozivi o kojima govorim za mlade poljoprivrednike su prvi u ovom financijskom razdoblju i nose sa sobom određena nova pravila igre, odnosno nove uvjete i kriterije tako da je ova konferencija pogođena u pravo vrijeme kada su u pitanju mladi poljoprivrednici te njihovo informiranje i animiranje – rekao je Kovač.

Na panelu „Mladi i poljoprivreda sudjelovali su Ivan Plaščak, predsjednik Odbora za poljoprivredu Općine Bilje i profesor na Fakultetu agrobiotehnoloških znanosti, Ilija Pranjić, pročelnik za poljoprivredu Osječko-baranjske županije, Valentina Ivanišević iz Prvog digitalnog sela u Hrvatskoj, Općine Strizivojna i Martin Prevoznik, mladi poljoprivrednik i vlasni istoimenog OPG-a.

- U Hrvatskoj poljoprivredi je veći broj starih gospodarstva, odnosno nositelji gospodarstva su stariji od 65 godina. Općina Bilje je s oko 14% mladih poljoprivrednika iznad hrvatskog prosjeka. Kada govorimo o digitalizaciji, kod naših poljoprivrednika ima puno prostora za napredak. Svakako bi u suradnji s Ministarstvom i s fakultetima i školama trebalo sustavno provoditi edukaciju poljoprivrednika, kako ovih koji trenutačno jesu poljoprivrednici, tako i budućih. Vjerujem kako će današnja konferencija potaknuti na promišljanje o digitalizaciji kako poljoprivrednike tako i sve razine vlasti koje trebaju biti podrška na tom putu – rekao je Plaščak.

U kojem smjeru što digitalizirati u poljoprivredi je kompleksna i vrlo široka tema, a upravo razgovori s poljoprivrednicima će potaknuti smjer razvoja digitalizacije sela. Svoja iskustva na konferenciji je podijelio i Martin, koji se uz studij poljoprivrede aktivno bavi poljoprivredom.

- Najveći izazov s kojim se susrećemo su troškovi digitalizacije i upravo tu očekujemo podršku države. Osobno se susrećem s digitalnim alatima i svjestan sam koliko oni mogu unaprijediti poljoprivrednu proizvodnju. Često starije generacije poljoprivrednika smatraju da su tradicionalni načini bavljenja poljoprivredom najbolji, no kada im predstavimo nove mogućnosti koje značajno utječu na kvalitetu i prinose i sami prihvaćaju modernizaciju poljoprivrede i spremniji su na ulaganje – rekao je Martin Prevoznik.

Nakon iznimno uspješne poljoprivredne konferencije, iz Općine Bilje i Kulturno-razvojnog centra već za idući mjesec najavljuju novu kojoj će tema biti turizam.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=504#sigProId9c762073ad

Više od 200 izlagača na Proljetnom i obrtničkom sajmu u Gospodarskom centru OBŽ

U organizaciji Gospodarskog centra Osječko-baranjske županije d.o.o., Osječko-baranjske županije i Obrtničke komore Osječko-baranjske županije danas (21. veljače 2025. godine) u prostoru Gospodarskog centra OBŽ u Osijeku otvoren je Proljetni i obrtnički sajam, odnosno 31. Proljetni i 25. Obrtnički sajam. Svoje proizvode i usluge tako predstavlja više od 200 izlagača iz 13 hrvatskih županija te Crne Gore, Mađarske, Makedonije, Slovačke, Slovenije i Srbije. Izložbeno-prodajna manifestacija obuhvaća poljoprivredu, tradicijske i autohtone proizvode obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, obrtničke proizvode, opremu i uređaje za kućanstvo, graditeljstvo i stanovanje te donosi prikaz gospodarskih potencijala gradova i općina Osječko-baranjske županije i šire. Sajam traje do nedjelje, 23. veljače, ulaz za sve posjetitelje je besplatan, kao i parkiranje automobila, a radno vrijeme sva tri dana je od 10.00 do 19.00 sati.

- Održavanje Proljetnog i obrtničkog sajma u Osječko-baranjskoj županiji je tradicija koja seže već tri desetljeća. Sajam se po treći put održava u Gospodarskom centru, koji je ispunio svoju zamisao i namjenu, a njegov kalendar događanja za 2025. godinu je potpuno popunjen. Isto tako značajno je istaknuti da obrtnici na našem području rade marljivo i iz godine u godinu ih je sve više, pa smo dosegli povijesnu brojku od 7.000 obrtnika. Uvjeren sam da će oni i na ovom sajmu prezentirati sve proizvode s kojima se ponose, a na nama je da ih kupujemo i promoviramo. Koristim prigodu zahvaliti organizatorima i svima koji su sudjelovali u pripremanju Sajma, a uvjeren sam da će biti ponešto za svakog od brojnih posjetitelja - rekao je Josip Miletić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora.

- Kao i proteklih godina, i ove godine na Proljetnom i obrtničkom sajmu imamo veliki broj izlagača, a sajam je međunarodnog karaktera. Ove godine imamo i novu sajamsku manifestaciju, 1. Sajamski inkubator koji organizira Osječko-baranjska županija. Shodno tomu, napravili smo i stručne aktivnosti koji će pratiti naše mlade poduzetnike, a koje će provoditi Hrvatska agencija za malo poduzetništvo i Hrvatska banka za obnovu i razvoj - kazala je Ivana Rešetar, direktorica Gospodarskog centra OBŽ.

Osnovna svrha 1. Sajamskog inkubatora je stvaranje novih poslovnih mogućnosti za poduzetnike početnike, upoznavanje tržišta s njihovim proizvodima i uslugama te stvaranje preduvjeta za daljnji rast i razvoj poduzetništva. S ciljem što kvalitetnije organizacije ove manifestacije, ali i kao izravnu podršku poduzetnicima početnicima, Osječko-baranjska županija osigurala je financijska sredstva za zakup sajamskog prostora i opremanje štandova na kojima izlažu poduzetnici početnici. Tu besplatnu uslugu mogli su koristiti svi poslovni subjekti s područja Osječko-baranjske županije koji u trenutku održavanja sajma posluju kraće od dvije godine.

Zamjenica gradonačelnika Grada Osijeka Jasenka Crnković izrazila je zadovoljstvo što je na Sajmu svake godine sve više izlagača i posjetitelja. - Grad Osijek je povijesno poznat kao obrtničko i industrijsko središte, a naši obrtnici su izuzetno vješti i vrijedni te čuvaju tu tradiciju. Broj obrta se povećava na razini županije, pa tako i grada Osijeka gdje imamo 14% više obrtnika u 2024. u odnosu na prethodnu godinu - rekla je Crnković i poželjela svima uspjeh u radu i dobrodošlicu na sajam kao mjesto susreta i razmjene iskustava.

U svojstvu izaslanika predsjednika Vlade Republike Hrvatske, na otvorenju 31. Proljetnog i 25. Obrtničkog sajma bio je Mladen Pavić, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Naglasio je kako je riječ o jednom od najstarijih sajmova poljoprivrede i obrtništva. - Ovakav sajam zovemo i vjesnik proljeća i proljetnih radova. Naime, zima polako prolazi, pa se uoči radova okupe poljoprivrednici, izlože svoje proizvode, dogovore nove plasmane, poznanstva, tehnologije, razmjene iskustva, međutim Sajam je bitan i u poduzetničkom smislu. Posljednjih godina bilježimo značajan rast poduzetništva. U Hrvatskoj je 2016. godine bilo oko 75.000 poduzetnika, a danas, za 8 godina, više od 122.000 poduzetnika. To je porast od 63 %, a jedna od županija koje prednjači u tom pogledu je Osječko-baranjska županija, gdje je porast novih poduzetnika čak 83 %. To je rast na razini države od blizu 50.000 novih poduzeća, a neka su sa po dva zaposlenika, značajan broj ljudi se zaposlio u tom sektoru - rekao je Pavić. Dodao da aktivnosti koje poduzima Ministarstvo poljoprivrede daju rezultate, a posebno je istaknuo porast broja mladih poljoprivredi.

Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU je tradicionalno jedan od pokrovitelja Sajma. Državni tajnik Domagoj Mikulić ističe kako je Proljetni i obrtnički sajam značajan događaj za cijelu regiju. - Sajam sa 31 godinom poslovanja i međunarodnim karakterom nam daje određenu sigurnost da je ovo uspješan projekt, projekt koji stvara podlogu za okupljanje gospodarstvenika i poduzetnika te razmjenu potrebnih ideja, a u konačnici će biti određeni pokretač poljoprivrede, obrtništva i poduzetništva na području Osječko-baranjske županije i šire. Ministarstvo sudjeluje kao pokrovitelj, no sa svim ovim poduzetnicima, gospodarstvenicima i obrtnicima, u čestom smo kontaktu i partnerskom odnosu jer oni kroz Ministarstvo realiziraju brojne projekte europskim sredstvima i nacionalnim sredstvima - kazao je Mikulić.

Sponzori sajma su Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska banka za obnovu i razvitak, Nexe d.d., Cesting d.o.o. i HAMAG-BICRO, a program se odvija pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, Ministarstva gospodarstva te Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=504#sigProId602fc3bfa0

Završna konferencija projekta „Izrada socijalnog plana Osječko-baranjske županije“

U Velikoj vijećnici Županijske skupštine u Osijeku danas (21. veljače 2025. godine) održana je Završna konferencija projekta „Izrada socijalnog plana Osječko-baranjske županije“, SF.3.4.08.01.0003, projekta sufinanciranog sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda plus u okviru Programa Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027.. Svrha projekta je bila izrada socijalnog plana Osječko-baranjske županije kao nositelja razvoja socijalne politike na regionalnoj razini i osnaživanje članova Savjeta za socijalnu skrb i službenika Osječko-baranjske županije u planiranju i razvoju mreže socijalnih usluga radi smanjenja nejednakosti u pružanju usluga, ispunjenja potreba socijalno osjetljivih skupina i prevencije socijalne isključenosti.

Ukupna vrijednost projekta „Izrada socijalnog plana Osječko-baranjske županije“, čiji je nositelj Osječko-baranjska županija, je 96.086,40 eura od čega bespovratna sredstva iznose 91.282,08 eura (95%), dok je Županija sufinancirala projekt s 5% odobrenih sredstava (4.804,32 eura). Predviđeno trajanje projekta je devet mjeseci, odnosno od 31. svibnja 2024. godine kada je zaključen Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstva za provedbu projekta, čime je Osječko-baranjska županija među prvima u Hrvatskoj započela provedbu projekta, a završetak je predviđen do 28. veljače 2025. godine.

Rezultate projekta predstavile su pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje OBŽ Sarafina Zelić-Kos, predsjednica Savjeta za socijalnu skrb OBŽ Kristina Leventić te Una Josipović Kondaš, viša savjetnica za razvojne projekte iz Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje OBŽ.

- Izrada socijalnog plana Osječko-baranjske županije je iznimno značajan projekt jer smo njime dobili kvalitetan strateški dokument kojim ćemo u narednom trogodišnjem razdoblju usmjeravati socijalnu politiku i planiranje socijalnih usluga, njihovo pružanje krajnjim korisnicima na čitavom području Osječko-baranjske županije. Posebno je zadovoljstvo što smo završetkom projekta, prije tjedan dana na sjednici Županijske skupštine dobili kvalitetan strateški dokument kojim ćemo usmjeriti svoja sredstva i aktivnosti na razvijanje socijalnih usluga na način kako smo utvrdili kroz analize svih potreba i kapaciteta trenutno zatečenih na našem području u odnosu na sve pružatelje socijalnih usluga. Dokumentom smo odredili tri prioritetna cilja koja kroz provedbu mjere i aktivnosti želimo nakon 3 godine zadovoljiti. Prije svega želimo pojačati i osnažiti dostupnost socijalnih usluga u odnosu na sve ranjive skupine na svim područjima naše županije. Namjera nam je da te usluge budu što ravnomjernije zastupljene i dostupne svim stanovnicima. Također želimo ojačati inovativne usluge u području socijalne skrbi. Koliko god je moguće, želimo ojačati međusektorsku suradnju, znači integrirani pristup svih dionika u područje socijalne skrbi na jačanje svojih kapaciteta i usluga, a koje smanjiti institucionalizaciju te jačati stanovnike u riziku od siromaštva i u socijalnoj potrebi da ostanu upravo na svom području, u svojim lokalnim sredinama i kućanstvima. Znači na taj način ih što više osnažiti i pružiti im osnovnu socijalnu podršku da bi se osjećali korisni i uključeni u život zajednice, da bi imali kvalitetnu svakodnevicu i život u svojoj lokalnoj sredini. Treći cilj je osnažiti sve pružatelje usluga koje danas imamo i ojačati njihove kapacitete, dobiti i nove institucije ukoliko je potrebno te nove pružatelje usluga u civilnom sektoru i u svim segmentima s kojim surađujemo da bi usluge prema našim korisnicima bile što transparentnije, jače i dostupnije i da bi taj socijalni plan kroz 3 godine pokazao rezultate, odnosno da bi ciljevi bili u mogućoj mjeri ostvareni i da bi kasnije akcijski planovi, koje ćemo donositi za jednogodišnja razdoblja ovog strateškog dokumenta, također pokrili te ciljeve. Znači, niz mjera i niz aktivnosti koje ćemo i kroz akcijske planove zapisati, želimo kroz 3 godine uspješno provesti, kao što smo već uspješno izradili socijalni plan - kazala je pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje OBŽ Sarafina Zelić-Kos.

Predsjednica Savjeta za socijalnu skrb OBŽ Kristina Leventić naglasila je da Osječko-baranjska županija prvi put ima Socijalni plan koji je tako važan za razvoj politike u području sustava socijalne skrbi. - Dokument obuhvaća analizu kapaciteta pružatelja socijalnih usluga na području Osječko-baranjske županije, dostupnost socijalnih usluga i potrebu primjene socijalnih usluga u odnosu na sve skupine naših korisnika. Iz toga su proizašli specifični ciljevi razvijanja institucijskih i izvaninstitucijskih socijalnih usluga, s posebnim naglaskom na socijalne usluge u odnosu na korisničke skupine koje su u najvećem riziku od socijalne isključenosti. Plan smo radili u razdoblju od 31. svibnja 2024. godine do 28. veljače 2025. godine jedinstvenom primjenom metodologije, odnosno Pravilnikom za jedinstvenu metodologiju uz procjenu potreba, kao i važećim strateškim nacionalnim dokumentima koji su od velike važnosti u području socijalne skrbi. Pravilnik se radio na način da smo koristili podatke koji su javno dostupni statistički podaci od naših relevantnih sudionika u sustavu socijalne skrbi, kao što su jedinice lokalne samouprave, pružatelji socijalnih usluga, korisnici socijalnih usluga i njihovi predstavnici, Hrvatski zavod za socijalni rad, županijska služba Osječko-baranjske županije, odnosno svih 6 područnih ureda, Obiteljski centar, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, Ministarstvo branitelja i Ministarstvo unutarnjih poslova. Savjet za socijalnu skrb će svake godine predlagati županu akcijski plan i svake godine ćemo dostavljati izvješće, a nakon 3 godine ćemo raditi provedbu evaluacije - izjavila je Leventić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=504#sigProId56ddade064