Vijesti

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu povećava i vrste i broj i kvalitetu usluga

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu ove godine obilježava 19 godina respektabilnog rada koji se odlikuje kontinuiranim povećanjem vrsta i broja aktivnosti, a isto tako najvišom razinom kvalitete. Između ostalih aktivnosti, Centar vodi liniju za nestalu djecu 116 000 i Centar za sigurniji Internet što je jedinstvena usluga koja se pruža upravo iz Osijeka. Svakodnevno u poludnevnim boravcima za djecu s problemima u ponašanju boravi više od 120 djece, i to u Osijeku, Dardi, Podgoraču, Našicama, Vinkovcima,  Slavonskom Brodu, Požegi i Virovitici. Ove godine pokrenut je novi projekt izgradnje i osnivanja Poliklinike ProtegOs, prvog specijaliziranog centra takve vrste u regiji, koji će okupljati interdisciplinarni tim stručnjaka s ciljem pružanja sveobuhvatne podrške djeci i mladima koji su pretrpjeli traumu, zlostavljanje ili su u riziku od digitalnog nasilja kroz najviše standarde dijagnostike, terapije i prevencije, ali i drugih oblika problema mentalnog zdravlja. Zahvaljujući stručnom radu i prepoznatljivosti zaštite djece na internetu, Centar otvara urede u Splitsko-dalmatinskoj županiji i gradu Zagrebu. U partnerstvu s Osječko-baranjskom županijom ovaj Centar u projektu „Slavonsko srce za obitelji Ukrajine“ vodi info centar i aktivnosti za raseljene osobe iz Ukrajine, a u projektu „Udomiteljstvo na dlanu“ pruža podršku udomiteljima na području Osječko-baranjske županije.

Centar za nestalu i zlostavljanu djecu danas (1. travnja 2025. godine) posjetili su obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, zamjenik župana Josip Miletić, saborska zastupnica Nataša Tramišak, saborski zastupnik Goran Ivanović i predsjednik Gradskog vijeća Grada Osijeka Tihomir Florijančić. Tom prigodom ravnatelj Tomislav Ramljak predstavio im je planove rada, a potom su obišli gradilište Poliklinike ProtegOS, budući specijalizirani centar za sveobuhvatnu podršku djeci i mladima, koji se također nalazi uz postojeću zgradu Centra u Višnjevcu.

Ravnatelj Tomislav Ramljak je govorio o tijeku izgradnje poliklinike Protegos i najavio da uskoro počinje gradnja objekta u Našicama koji će također pružati uslugu poludnevnog boravka, savjetovališta i tretmanskog rada te tako jačati volonterski centar i volonterski rad u ovom gradu.

- Izgradnja Poliklinike je počela ove, a završetak se planira iduće godine. Projekt financiramo vlastitim sredstvima, a posebno je značajno da će u sklopu Poliklinike biti i četiri apartmana u kojima će moći besplatno boraviti roditelji čija su djeca na tretmanu i dijagnostici. Poseban naglasak ćemo staviti na djecu koja su žrtva kibernetičkog nasilja jer je sve veći broj djece koja su žrtve seksualnog zlostavljanja na internetu. U 2023. godini bilo je 60 kaznenih djela iskorištavanja djece za pornografiju, a taj broj i potrebe povećavaju se svake godine, pa Osijeku, Osječko-baranjskoj i svim ostalim županijama želimo pružiti mogućnost da stručnu i kvalitetnu pomoć i tretmanski rad dobiju upravo u našim poliklinikama - kazao je Tomislav Ramljak.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić zahvalio je ravnatelju Tomislavu Ramljaku i njegovom stručnom timu koji čini 28 mladih stručnjaka što svakodnevno pružaju nove usluge djeci i mladim ljudima na području naše županije i drugim područjima Hrvatske.

- Osječko-baranjska županija prati rad Centra za nestalu i zlostavljanu djecu dugi niz godina, a način na koji se Centar razvija je zaista impresivan. Već neko vrijeme zagovaramo razvoj civilnog sektora na području naše županije, što ide jako dobro, jer su institucije puno sporije u intervencijama i djelovanju od organizacija civilnog sektora. Ne umanjujem time važnost niti kvalitetu usluga koje pružaju državne institucije, ali civilni sektor je puno slobodniji u administrativnom dijelu i može prije djelovati, a ovaj Centar to zaista i pokazuje. Inače, usluge koje će se obavljati u ovoj poliklinici su zaista jedinstvene na području Republike Hrvatske, a drago mi je da je Centar, osim u pet slavonskih županija, svoj ured otvorio u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a imaju planove za još nekoliko županija. To pokazuje i da, nažalost, potreba za ovakvim uslugama postoji u cijeloj Hrvatskoj, a sigurno i šire - rekao je Lukić.

Dodao je da će Županija i dalje pratiti sve programe Centra koji se uklapaju u ciljeve zacrtane u siječnju usvojenim Socijalnim planom Osječko-baranjske županije. Podsjetio je i posebno pohvalio brzu i učinkovitu reakciju i suradnju u vezi raseljenih osoba iz Ukrajine.

- Živimo u sve izazovnijim vremenima, posebno kada govorimo o digitalnom društvu i svijetu i upravo je sigurnost na internetu izrazito važna, posebno za naše najmlađe. Čestitam gospodinu Ramljaku i cijelom timu na svemu što rade i na svim inovativnim uslugama koje pružaju za djecu, za mlade i obitelji. Kroz dosadašnji rad nametnuli su se kao jedinstven centar, a usluge koje pružaju u Osijeku i Osječko-baranjskoj županiji preslikavaju se i u ostale dijelove Hrvatske. Vjerujem da ćemo, uz podršku koju ćemo im i dalje pružiti, imati snažno partnerstvo kako bi nastavili razvijati sve ove hvalevrijedne usluge. Mladi, djeca i obitelji su najosjetljivije i najranjivije skupine u društvu i imaju sve više poteškoća, pa je potreban upravo ovakav primjer usluga. Nadam da ćemo imati još centara i u drugim gradovima, u Našicama, Đakovu, u Baranji gdje možemo na sličan način dati podršku i pomoći svim obiteljima u potrebi. Sprječavanje institucionalizacije djece je jako važno. Važno je djecu zadržati što je više moguće u vlastitim domovima i obiteljima - izjavila je saborska zastupnica Nataša Tramišak.

Predsjednik osječkog Gradskog vijeća Tihomir Florijančić rekao je kako je impresioniran i ponosan da ovakav Centar za nestalu i zlostavljanu djecu postoji na području Grada Osijeka. - Ponosan sam ne samo na objekt nego na svih 28 djelatnika koji su svakodnevno 24 sata dostupni za zlostavljanu i nestalu djecu. Našim posjetom želimo senzibilizirati javnost da takva institucija postoji u gradu Osijeku, da postoji telefon 116000 koji je dostupan 24 sata dnevno kako bi roditelji i svi koji su u potrebi mogli nazvati i naći određenu zaštitu pod ovim krovovima. Grad Osijek daje i davat će punu podršku daljnjem radu Centra - kazao je Florijančić.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=474#sigProId13535cabfb

Sanaciju posljedica poplave na području Općine Đurđenovac prati i proglašenje prirodne nepogode

U prostorijama Općine Đurđenovac danas (1. travnja 2025. godine) održana je 76. sjednica Stožera Civilne zaštite Osječko-baranjske županije na kojoj su predstavnici operativnih i drugih relevantnih snaga civilne zaštite analizirali aktivnosti u vezi nedavne poplave na području županije. Naravno, na sjednici su sudjelovali i svi sudionici obrane od poplava s područja Općine Đurđenovac. Kako je rečeno, u odnosu na katastrofalne razmjere i izgled kakav je bio osobito u petak, 28. ožujka, ukupna situacija je znatno bolja. Međutim, i proces saniranja šteta je izuzetno zahtjevan, pa će se između ostalih službi na teren uputiti i stručnjaci Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije te ispitati kvalitetu vode i druge potencijalne ugroze za stanovništvo.

- Situacija je danas odlična u odnosu na situaciju koja se dogodila u petak. Ni stariji stanovnici ne pamte da se ikada tako nešto dogodilo u Đurđenovcu, koji do sada nije bilo branjeno područje jer nije bilo potrebe, pa je ovo nešto novo. Klimatske promjene su očito učinile svoje i ubuduće ćemo se morati pozabaviti i situacijom u Đurđenovcu kako se ovakve stvari više ne bi dogodile ili da se svedu na minimalnu razinu. Što se tiče intervencija, podigli smo sve vatrogasne snage s područja Osječko-baranjske županije jer su morali brzo intervenirati na ključnim i kritičnim točkama koje su detektirali stručnjaci Hrvatskih voda. Dio njih je odradio i posao na punjenju vreća kako bi se mogle napraviti barijere, a pomagali su i stanovnicima kojima je voda bila na pragovima kuća kako bi se smanjila i minimizirala šteta. Na svu sreću, voda se počela povlačiti, pa smo mogli vidjeti kakve i gdje će biti štete i gdje će trebati još intervenirati - rekao je Mato Lukić, obnašatelj dužnosti župana i načelnik Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije.

Na sastanku se dakako razgovaralo i o postupku proglašenja prirodne nepogode, koji je već počeo, a čim stručne službe odrade pripremni dio župan će proglasiti prirodnu nepogodu za područje Općine Đurđenovac. Lukić podsjeća kako je ministar poljoprivrede David Vlajčić prenio poruku predsjednika Vlade Andreja Plenkovića da će se Vlada aktivno uključiti u saniranje štete na stambenim prostorima i poljoprivrednim površinama.

Župan Lukić je posebno zahvalio općinskom načelniku Hrvoju Topaloviću, komunalnim poduzećima, privatnim tvrtkama i mještanima koji su intervenirali svojim strojevima i uređajima na sprječavanju još težih posljedica poplave. - Koristim priliku zahvaliti se tim ljudima koji su se stavili na raspolaganje. Ni u jednom trenutku nisu pitali da li će im netko snositi troškove, odnosno nadoknaditi sve što su napravili. Na sjednici Stožera sam rekao da, ukoliko bude prilike i mogućnosti, a trebalo bi biti jer će i Vlada intervenirati, tim ljudima pokrijemo troškove i na taj način zahvalimo što su nesebično stavili svoju tehniku, ljudstvo i sve što je bilo potrebno taj dan - poručio je Lukić.

Općinski načelnik Hrvoje Topalović naglasio je da su djelatnici Jedinstvenog upravnog odjela uz pomoć pročelnika i djelatnika Županije, obradili prvi dio obrazaca te ih danas poslali u Županiju kako bi župan već sutra mogao proglasiti prirodnu nepogodu. Tada građani i tvrtke mogu prijaviti štete u roku od osam dana, a potom slijedi daljnja procedura od strane stručnih službi. Prema trenutnim informacijama štete u stambenim zgradama i obiteljskim kućama su najveći problem, dok štete na poljoprivrednim površinama vjerojatno neće biti u razmjerima kakvih su se svi pribojavali.

Direktor osječkog vodno-gospodarskog odjela Hrvatskih voda Željko Kovačević zahvalio je stožerima civilne zaštite Virovitičko-podravske i Osječko baranjske županije, gradskim stožerima i općinskim stožerima, volonterima i svima koji su sudjelovali u ovoj nepogodi. - Bilo je bitno reagirati odmah i pomoći maksimalno što se može. Hrvatske vode su angažirale sve svoje kapacitete, vreće su bile svugdje. Praktično smo u 24 sata uspeli dovesti na teren oko 70.000 vreća i rasporediti ih na lokacijama od Našica sve do Slatine, u općini Đurđenovac oko 25.000 vreća. Hrvatske vode sada obilaze teren, gledaju štete na hidrotehničkim objektima, popisuju sve što moramo hitno intervenirati i sanirati - kazao je Kovačević.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=474#sigProIdb9f6f72329

Proizvođači sireva iz Hrvatske i Srbije posjetili sirane Sjeverne Italije

U sklopu projekta prekogranične suradnje Milkyway - Pannonian Superfood, koji se provodi kroz Interreg IPA program Hrvatska-Srbija, u organizaciji Osječko-baranjske županije i Gospodarske komore Vojvodine od 25. do 28. ožujka 2025. godine organizirano je studijsko putovanje u Italiju za 20 proizvođača sira iz Hrvatske i Srbije.

Tijekom posjeta regiji Emilia-Romagna proizvođači su obišli četiri renomirane talijanske sirane. To su Caseificio Rosola di Zocca, sirana poznata po proizvodnji Parmigiano Reggiano, uključujući verzije od mlijeka autohtonih pasmina kao što je Bianca Modenese, ali i Ricotta, Caciotta i Caprone kozji sir. Zatim, Agricultural Society Saliceto Parmigiano Reggiano, moderan objekt s kompletnom proizvodnjom i procesom odležavanja sira, uključujući i vođenu degustaciju sireva različite starosti. 4 Madonne Caseificio dell'Emilia je jedna od najpoznatijih sirana u Italiji, specijalizirana za Parmigiano Reggiano proizveden od mlijeka Vacche Rosse, Vacche Brune i organskog podrijetla, uz profesionalnu prezentaciju i degustaciju ricotta sira, vrhnja, balsamica i vina. Latteria Sociale Mantova je vodeća zadruga u proizvodnji Grana Padano, gdje su proizvođači pratili cijeli proces od proizvodnje do pakiranja te kušali sireve odležane 12 i 24 mjeseca.

Tijekom obilazaka sudionici su upoznati sa suvremenim tehnološkim rješenjima, uključujući automatizirane procese zrenja, kontrolu temperature i vlažnosti, digitalne sustave praćenja kvalitete i inovacije u pakiranju. Posebna pažnja posvećena je ricotti i kozjim sirevima čija popularnost i tržišna vrijednost raste, a koji se proizvode prema visokim standardima kvalitete i sigurnosti.

Osim toga, talijanski domaćini podijelili su svoja iskustva o državnim i regionalnim sustavima subvencioniranja, organizaciji unutar zadruga i udruga te uspješnim modelima plasmana na domaćem i međunarodnom tržištu.

Proizvođači iz Hrvatske i Srbije bili su impresionirani gostoprimstvom, stručnošću i angažmanom domaćina, kao i načinom na koji se tradicija uspješno spaja s inovativnošću. Ovo studijsko putovanje značajno je pridonijelo njihovom znanju, motivaciji i idejama za unapređenje lokalne proizvodnje i suradnje u regiji.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=474#sigProId8e9bab3d38

Ministar poljoprivrede najavio pomoć poplavljenom području u Općini Đurđenovac

Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede David Vlajčić bio je danas (31. ožujka 2025. godine) u radnom posjetu Općini Đurđenovac na čijem su području bujične poplave izazvale velike štete. Sastao se s općinskim načelnikom Hrvojem Topalovićem i obnašateljem dužnosti župana Osječko-baranjske županije Matom Lukićem te se izravno upoznao s najnovijim informacijama o stanju u Općini Đurđenovac.

Obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić, ujedno i načelnik Stožera civilne zaštite Osječko-baranjske županije, zahvalio je ministru i državnim tajnicima na dolasku, kao i stalnoj komunikaciji u vezi aktualnih događanja i poplava.

- Kada se nešto ovako iznenada dogodi, a dogodila se strašna bujica i poplava koja je, na svu sreću, prouzročila samo materijalnu štetu, a nije bilo ljudskih žrtava niti ugroze za životinje, puno nam znači potpora Vlade Republike Hrvatske i ministarstava. U petak su ovdje bili ministrica Vučković, čelnici Hrvatskih voda i Ravnateljstva civilne zaštite koji su, zajedno sa županijskim Stožerom CZ, načelnikom i drugim ljudima koji su ovdje pomagali, od komunalnih poduzeća, stanovnika i svih koji su se u tom trenutku našli ovdje. Posebno moram pohvaliti i čestitati načelniku Topaloviću na angažiranju svih snaga i svemu što su poduzeli i dok nisu došle županijske snage Stožera civilne zaštite. Već nakon nekoliko sati podigli smo i HGSS i vatrogasce s područja cijele županije koji su vrlo brzo došli na intervenciju. Nakon povlačenja vode stvar nije gotova, slijedi procjena šteta kod domaćinstava i na poljoprivrednim površinama, a zato je ovdje danas ministar sa suradnicima. Kako je ministar rekao, Vlada je obećala adekvatnu pomoć kako bi stanovnici što bezbolnije prevladali sve što se dogodilo. Za sutra smo u Đurđenovcu zakazali sjednicu Stožera civilne zaštite OBŽ na kojoj će biti sve žurne i relevantne službe koje će na terenu odraditi procjene nakon ove poplave, uključujući i Nastavni zavod za javno zdravstvo OBŽ i ispitivanja kvalitete vode, kao i svih prostora i stambenih zgrada gdje je ušla voda. Crveni križ je već počeo s podjelama isušivača kako bi se stambeni prostori što prije vratili u prvobitno stanje. I sve druge službe koje budu potrebne bit će na terenu - naglasio je Lukić.

- Nakon tri neprospavane noći i nakon doista puno intervencija, danas mogu sa zadovoljstvom reći da se voda praktički iz svih dijelova naše općine povukla. Međutim, sada predstoji drugi dio, dakle sanacija šteta. Već smo počeli s podjelom isušivača vlage kako bi našim žiteljima pomogli da što prije izvuku vlagu iz svojih domova i poslovnih prostora. Sutra stiže novi kontingent isušivača i sve što bude potrebito omogućit ćemo našim sugrađanima zajedno sa županijskim Stožerom i Vladom Republike Hrvatske. Naravno, pred nama su sada i teški dani. Nakon što se sanira šteta potrebno je otkloniti sve moguće uzroke možebitne zaraze, napraviti sve higijenske preduvjete, dezinfekcije, dezinsekcije i drugo. Župan je najavio da će proglasiti elementarnu nepogodu, a nakon toga ćemo krenuti i u procjenu šteta kako bi dobili pravu sliku stanja na našoj općini te na koji način možemo obeštetiti sve naše sugrađane - kazao je Hrvoje Topalović, načelnik Općine Đurđenovac.

Zahvalio je na posjeti ministrici Vučković i ministru Vlajčiću te dodao: - Ministar je prenio riječi predsjednika Vlade da imamo punu potporu te da se priprema i paket mjera Vladi RH. Izuzetno sam zahvalan svim službama u Republici Hrvatskoj koje su u ovim teškim danima doista dale sve od sebe i uvjeren sam da će to sigurno biti i ubuduće u korist svih žitelja koji su nastradali u ovoj elementarnoj nepogodi.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=474#sigProId32dca5d2a1

- Posjetom Osječko-baranjskoj županiji i općini Đurđenovac kao Vlada Republike Hrvatske htjeli smo pokazati da smo s građanima te najaviti paket pomoći koji ćemo pripremiti za ublažavanje šteta koje su poljoprivrednicima nastale uslijed ove zaista nevjerojatne prirodne nepogode. Sve se počelo događati u noći četvrtka na petak, a ubrzo su predstavnici Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Ravnateljstva civilne zaštite i Hrvatskih voda posjetili pogođena područja u Virovitičko-podravskoj i Osj3čko-baranjskoj županiji. Kao ministar poljoprivrede bez odgode sam stupio u kontakt sa svih pet župana slavonskih županija. Dogovorili smo da ćemo ih obići i razgovarati o potencijalnim razmjerima nastalih šteta, a danas smo utvrdili hodogram postupanja. Po uobičajenoj praksi za ovakve situacije, općinska i gradska povjerenstva će utvrđivati nastale štete i zajedno sa županijama te procjene unosit će u registar nastalih šteta, a Vlada će pripremiti program pomoći. Podaci iz registra šteta bit će nam i temelj za traženje pomoći od Europske komisije za naše poljoprivrednike - istaknuo je ministar Vlajčić.

Naglasio je da je, osim o ljudima, važna briga za stanje, sigurnost i dobrobit životinja, no na tom planu nije bilo značajnih šteta. - Životinje su ostale zaštićene, i to pravovremenom reakcijom mještana i stožera civilne zaštite u obje županije - kazao je.

Ju-jitsu klub Factory Đakovo niže uspjehe

Šest članova Ju-jitsu kluba Factory Đakovo branilo je boje ju-jitsu reprezentacije Hrvatske na JJEU Europskom prvenstvu i Europskom kupu koji su održani od 20. do 23. ožujka 2025. godine na Cipru te ostvarili povijesne rezultate za đakovački i osječko-baranjski sport. Tako je u izuzetno jakoj konkurenciji Nora Filić osvojila zlato na Europskom prvenstvu u kategoriji U18 -48 kg, što joj je već četvrta europska medalja u nizu. Mihael Mejdanac je osvojio zlatnu medalju na Europskom kupu (U14 +69 kg), a peto mjesto u svojim kategorijama osvojili su Noa Bionda (U16 -77 kg), Borna Bionda (U16 -69 kg) i Fran Kapetan (U16 +69 kg), dok je Gabrijel Miholjek ostvario jednu pobjedu i dva poraza (U18).

Tim povodom predstavnike Ju-jitsu kluba Factory Đakovo - Noru Filić, Mihaela i Marija Mejdanca te trenera Miru Erkapića - u svečanim prostorijama Osječko-baranjske županije danas (28. ožujka 2025. godine) primili su obnašatelj dužnosti župana Mato Lukić i pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport OBŽ Tatjana Turalija te im čestitali na ostvarenom uspjehu, predanom radu i uzoritom predstavljanju Osječko-baranjske županije na hrvatskoj i međunarodnoj sportskoj pozornici.

- Ovi vrhunski rezultati potvrda su sustavnog, predanog i stručnog rada u našem klubu te dodatna potvrda da se i u Đakovu stvaraju sportaši koji mogu konkurirati na najvišoj europskoj razini. Naš Ju-jitsu klub Factory Đakovo je mladi, ali iznimno uspješan sportski kolektiv s otprilike 50 članova, a u posljednje četiri godine klub je postao jedno od najtrofejnijih imena hrvatskog jiu-jitsua. Od 2021. godine do danas osvojili smo 445 medalja, od čega čak 17 na velikim međunarodnim natjecanjima poput europskog i svjetskog prvenstva te svjetskog kupa. U veljači ove godine u Zagrebu smo obranili naslov najuspješnijeg kluba na Prvenstvu Hrvatske, s osvojenih 20 zlatnih i 11 srebrnih medalja, a u ožujku smo organizirali najveći turnir u povijesti hrvatskog ju-jitsu sporta, s rekordnih 590 prijava. S ponosom ističemo da u našim redovima trenutačno imamo svjetsku i europsku prvakinju, europskog prvaka te dvoje osvajača svjetskih kupova - istakao je Miro Erkapić, predsjednik ove sportske udruge i trener te zahvalio na prijemu koji, kako je kazao, mladim sportašima i cijelom klubu predstavlja veliko priznanje, ali je i snažan vjetar u leđa za nastavak uspješnog sportskog puta.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=474#sigProIda219e4d324

Razmjena znanja i iskustava o održivom turizmu i budućnosti turizma u Općini Bilje

U organizaciji Općine Bilje i Kulturno-razvojnog centra Općine Bilje danas (28. ožujka 2025. godine) u Domu kulture u Bilju održana je konferencija na temu „Održivi turizam i budućnost turizma u Općini Bilje“. Konferencija je okupila stručnjake iz područja turizma, predstavnike institucija, znanstvene zajednice i privatnog sektora kako bi razgovarali o aktualnim izazovima, prilikama i budućim smjernicama održivog i ruralnog turizma u Općini Bilje.

Konferencija je počela izlaganjem direktorice Turističke zajednice Općine Bilje - Kopački rit Senate Majić kojim je predstavila turistički sektor u Bilju i Baranji te izlaganjem ravnateljice Kulturno-razvojnog centra Općine Bilje Ivane Plaščak o investicijama i potencijalima investiranja u turizmu na ovom području. Potom je održana panel rasprava „Održivi turizam i budućnost turizma u Općini Bilje“ u kojoj su sudjelovali predstavnik Turističke zajednice Osječko-baranjske županije Mislav Matišić, izv. prof. dr. sc. Ivan Kelić s Ekonomskog fakulteta Osijek, ravnateljica Kulturno-razvojnog centra Općine Bilje Ivana Plaščak, ravnatelj Javne ustanove Park prirode Kopački rit Ivo Bašić, predstavnik udruge Zeleni Osijek - Eko centar Zlatna Greda Dinko Pešić te predstavnik restorana i smještaja “Drvena bajka” iz Bilja.

Predsjednik Hrvatske udruge za turističke i kulturne rute Robert Baćac održao je predavanje na temu „Baština i tradicija u oblikovanju turističke ponude u ruralnom turizmu“ i radionicu o kreiranju turističke ponude. Ivan Cvitanić iz obrta Shadoxfax imao je predavanje na temu „Gastronomsko brendiranje u praksi“ i radionica „Primjer lokalnog gastronomskog brenda“, a predsjednica udruge “Klub članova Selo” Dijana Katica predavanje „Uspješni modeli ruralnog turizma“, dok je dr. sc. Dora Smolčić Jurdana sa Sveučilište u Rijeci održala online predavanje „Održivi turizam i pametne ruralne zajednice“. Moderatorica konferencije bila je Ivana Jobst, a nazočnima su se također obratili načelnik Općine Bilje Željko Cickaj i Tatjana Turalija, pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport Osječko-baranjske županije koji su pohvalili ovakav oblik razmjene znanja i iskustava.

- U početku se sa skepsom gledalo na viziju da Općina Bilje ima potencijala za razvoj turizma, a danas je perjanica kontinentalnog turizma u Osječko-baranjskoj županiji i šire. Nedavno smo organizirali konferenciju o poljoprivredi, a poljoprivreda i turizam su osnovne gospodarske grane Općine Bilje. Sada pozornost posvećujemo turizmu koji je Općina razvila, ali imamo još puno potencijala koji ili nisu prepoznati ili ih nismo dovoljno iskoristili, npr. potencijale stare Drave, dvorca Eugena Savojskog. Sve su to priče koje možemo nadograditi i na tomu radimo. Kao i uvijek, i tu bi trebali naći razumijevanja i na višim razinama što se tiče zakonodavnih okvira i ubrzanja procesa, no i na tomu radimo - kazao je Željko Cickaj, načelnik Općine Bilje.

View the embedded image gallery online at:
https://obz.hr/index.php/sve-vijesti?start=474#sigProId1ff7a2252b

Pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport OBŽ Tatjana Turalija istaknula je kako je Osječko-baranjska županija lider u razvoju kontinentalnog turizma, najsrdačnija regija u Hrvatskoj i među 10 najsrdačnijih regija na svijetu. - I ovi podaci govore u prilog tomu da svi jako dobro rade svoj posao i da je Općina Bilje perjanica razvoja našeg turizma. Osječko-baranjska županija će i dalje biti partner i podrška ovakvom razvoju - poručila je pročelnica.

- Imamo tu sreću i blagodat da je Park prirode Kopački rit gotovo cijelom svojom površinom u našoj općini, zbog čega smo jako ponosni. Naravno, nastojimo to maksimalno iskoristiti kao svoj turistički potencijal, uz svu kulturnu baštinu koju ima Općina Bilje. Trudimo se kroz naše politike i strateške programe razvijati projekte u skladu i s tim, pa su naši projekti uvijek zeleni, eko projekti kojima se odlikuje općina Kopačkog Rita, naša Općina Bilje - rekla je Ivana Plaščak, ravnateljica KRC Općine Bilje.